Umuider Courant Voorraad aardappelen moet precies worden opgegeven DAGBLAD VOOK VELSEty IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsch 96e JAARGANG NO. 151 yitgave lourens Coster. Maatschappij voor ^„rant-Uitgaven en Algem Drukkerij" N.V., Gr. Houls,raa' Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umuider Courant Kennemerlaan 42. Ilmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, 0pg6geven voor dit blad worden kosteloos jpgenomen in de Kennemei Courant. Verschijnt dagelijks, be.ialve op Zon- en Feestdagen l)irr<lie. P W HKKIiKHOIIM KIS KOHKK I HhKKKHOOItl Hoofdredacteur I ROBER1 PEEREBOOM WOENSDAG 30 APRIL 1911 Abonnementen per week 0.13l/2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. jen ernstige waarschuwing Zeer scherpe controle. 's-GRAVENHAGE, 29 April. In opdracht van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening, •gj, jieer S. L. Louwes, deelt de directeur van hel Centraal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo. bet volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voorraden welke men eventueel Ml' hebben. Er is bekend gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 KG per persoon geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heefl dit opgevat als zou bijv. een gezin van 4 personen, dat beschikt over minder dan 60 KG niets behoeven op te geven. Deze opvatting is positief onjuist. Want men moet een ^voorraad per gezinslid reke nen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden: indien een gezin in het bezit is van: 0 t/m 14 KG wordt geen kaart minder uitgereikt; 15 t/m 29 KG wordt een kaart minder uitge reikt; 30 t/m 44 KG worden twee kaarten minder uitge reikt; V 45 t/m 59 KG worden drie kaarten minder uitge reikt; 60 t/m 74 KG worden vier kaarten minder uitge reikt; 75 t/m 89 KG worden vijf kaarten minder uitge reikt; Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 KG aardappelen, ontvangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. ZEER SCHERPE CONTROLE. Men heeft gevraagd of er een controle zal wor den uitgeoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere wonin gen enz. Afgezien van de strafvervolging welke wordt ingesteld bij onjuiste opgaven, zullen in der gelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betreffende woning bevindende levens middelen. Men wordt in het eigen belang dringend aangeraden juiste opgaven te verstrekken, want er wordt zonder aanzien des persoons ingegrepen. Bij personen die geen aardappelenkaarten in ontvangst hebben genomen zal geen huiszoeking worden ge-, daan. Personen die reeds wederrechtelijk aard appelkaarten in ontvangst hebben genomen kunnen deze Woensdag en Donderdag alsnog inleveren bij de plaatselijke distributiekantorén zonder zich aan veermachtsbericht Plymouth gebombardeerd. Britsche formatie bij de Nederlandsche kust neergeschoten BERLIJN, 29 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland rukten Duitsche troepen voor de zuivering van de Peloponess voorbij Tripolis naar het Zuiden op. Italiaansche strijdkrachten bezetten het eiland Korfoe en de haven Preveza in Epirus. Het luchtwapen bracht gisteren in de Grieksche wateren vijf koopvaardijschepen met tezamen 18.600 br.t. tot zinken en beschadigde een aantal kleinere schepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden in den afge lopen nacht opniéuw doeltreffend de haven van La Valetta op het eiland Malta. Een bom van het zwaarste kaliber trof een kruiser van de Southamp- ton-klasse midscheeps. Een tankinstallatie en een koopvaardijschip werden in brand geworpen. Op de staatswerf en in de kade-installaties werden bonitreffers geplaatst. Een andere formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen viel het vliegveld Venezia ®et goed gevolg aan. In Noord-Afrika bracht een door troepen van het Duitsche Afrikacorps diep in de vijandelijke linies uitgevoerde opmarsch aan de Britsche strijd' krachten in de omgeving van Solloem nieuwe aan zienlijke verliezen toe. In den strijd tegen het Britsche eiland vielen in den nacht van 28 op 29. April vrij sterke afdeelin- ?en gevechtsvliegers de oorlogshaven Plymouth bij Sped zicht op de aarde aan. Er ontstonden talrijke Uitgestrekte branden en vernielingen. Bovendien werd het havengebied van Great Yarmouth, een fabrieksinstallatie aan de Sehotsche oostkust, alsmed e een kolenopslaghaven, spoorlij nen en barakkenkampen in liet gebied rondom reterhead succesvol met bommen bestookt. Op vliegvelden van den vijand in het Zuidwesten v3i het eiland sloegen bommen in temidden van talrijke geparkeerde vliegtuigen. Hangars en muni tie-opslagplaatsen geraakten in brand. Geveolits- v'liegtuigen vernietigden ten Oosten van Dundee en ten Zuidoosten van Lowesoft twee koopvaardij schepen met een gezaménlijken inhoud van 10.000 br.t, Jagers schoten gisteren een Britsche formatie, bestaande uit drie jachtvliegtuigen van het type Spitfire, bij de nadering van de Nederlandsche kust neer. Luchtdoelartillerie schoot in den afge lopen naght voor de Fransche kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In de Noordzee en aan de Hanaalkust schoten lichte zeestrijdkrachten vier, fle marine-artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand vloog op 28 April met -een vliegtuig baar het noorden van het Westduitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts ge- materieele schade. In den afgeloopen nacht hadden geen gevechts- bandelingen van den vijand boven het Duitsche -'gebied plaats. *i.de gevechten in Noord-Afrika hebben luite- inn ^l Kneibe, commandant van een batal- ro°torrijders, en de eerste luitenant en com- Ejf'°5CorTIm.andant van een verkenningsafdeeling, Qr' zich bijzonder onderscheiden. een strafvervolging en andere onaangenaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand: Men is vastbesloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaai-dig moge lijk te verdeelen. Verduistering is onze pliclit, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 50 APRIL OP 1 MEI 1941 van 21.05 tot 4.10 Maan op 1 Mei onder0.42 Maan ep 1 Mei op 9.57 Duitsch Landgerecht. Brieven naar België overgebracht. MAASTRICHT, 29 April Het Duitsche land- gerecht heeft Maandag in. het paleis van justitie alhier een zitting gehouden ter behandeling in hooger beroep van zaken, waarin schriftelijk vonnis was gewezen. De koopman H. uit Maasbracht, die geregeld voor zaken naar België ging, had eens eenige brieven meegenomen om die in België te bezorgen. Het be trof een brief van zijn vrouw aan haar zuster en twee brieven van schippers aan familieleden. De verdachte verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad bewust een overtreding van de voor schriften der Duitsche autoriteiten te hebben willen begaan. De brieven bleken van onschuldigen aard, maar de rechter wees er den Maasbrachtenaar op, dat de Duitsche overheid het overbrengen van brieven door particulieren niet kon toestaan, omdat daaruit gevaar voor spionnage tegen de Duitsche weermacht kon ontstaan. De General Staatsanwalt bevestigde, dat brieven niet dóór particulieren mogen overgebracht worden. Vaak worden dergelijke vergrijpen streng gestraft, maar in dit geval waren er verzachtende omstan digheden. De eisch was een geldboete van 200 gulden. De rechter vei-zaehtte dezen eisch tot f 100 boete of twee maanden gevangenisstraf. Athene is ingenomen. Acropolis. Duitsche soldaten op den (telefoto Orbis-Holland) Uitreiking van het persoonsbewijs. De beschermde beroepen. Zooals bekend zal zijn, wordt op het persoons bewijs o.a. ook vermeld het beroep van den ge rechtigde. Sommige beroepen, de z.g. „bescherm de", mogen slechts op het persoonsbewijs ver meld, wanneer stukken ter inzage worden over gelegd, waaruit blijkt, dat de bezitter tot het uit oefenen van het desbetreffende beroep bevoegd is. Als beschermde beroepen worden beschouwd: elke functie in overheidsdienst, in alle rangen en onder alle benamingen, advocaat, apotheker, apothekers-assistent, arts, baker, beëedigd verta- der,. candidaat-notaris, dierenarts, ingenieur (bouwkundig-, eleetro-teehnisch-, scheikundig- enz.) kraamverzorgster, makelaar, notaris, pre dikant, priester, procureur, tandarts, tandheel kundige, verpleegster, verpleger en vroedvrouw. Ten einde het mogelijk te maken, dat belang hebbenden reeds thans nagaan, of het door hen te zijner tijd over te leggen stuk (nog) in hun bezit is, meenen wij goed te doen, nog eens een opsomming der benoodigde stukken te geven. Overgelegd moet worden door a. een ambtenaar (onderwijzers en leeraren daaronder begrepen), een aanstellingsakte; b. Advocaat: i een verklaring van den griffier van de arron- dissements-rechtbank te Haarlem, dat hij op het tableau staat ingeschreven; C. Apotheker: een in het Latijn en het Nederlandsch gesteld getuigschrift, uitgereikt door de faculteit dei- wis- en natuurkunde, ten overstaan van welke het tweede gedeelte van het Apothekers-examen met goed gevolg is afgelegd (artikel 12 van de wet van den 25sten December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arts, tandarts, .apotheker, vroed vrouw en apothekersbediende (Staatsblad no. 222). Het model van het getuigschrift is vast gesteld bij beschikking dd. 11 Januari 1924, no. 113, afd. H. O., van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. d. Apothekers-assistent: een getuigschrift als bedoeld in artikel 20 van de wet van den 25sten December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroed vrouw en apothekersbediende (Staatsblad no. 222). e. Arts: 1. een in het Latijn en het Nederlandsch ge steld getuigschrift van het met goed gevolg af gelegde artsexamen voor de faculteit der ge neeskunde aan een Nederlandsche Universi teit. Het model van het getuigschrift is vastge steld bij beschikking d.d. 9 Augustus 1923, no. 2830, afd. H. O., van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. 2. Een aan de Geneeskundige Hoogeschool te Batavia verworven artsdiploma, geviseerd door de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. f. Baker: 1. een diploma voor baker van de Commis sie inzake Kraamhulp; 2. een diploma voor baker, voorzien van een stempel: Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Visum voor baker No De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, CHandteekening) g. Beëedigd vertaler: de akte van beëediging door de betreffende arrondissements-rechtbank. h. Candidaat-notaris: het getuigschrift van het met goed gevolg af gelegde examen van candidaat-notaris, dan wel een verklaring van den minister van Justitie of van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Justitie, waaruit blijkt, dat het derde deel van het examen van candidaat-notaris met goed gevolg is afgelegd. i. Dierenarts: een in het Latijn en het Nederlandsch ge steld diploma, uitgereikt door de veeartsenij - kundige faculteit aan hem, die met goed ge volg het veeartsenij kundig examen heeft afge legd. Het model van het diploma is vastgesteld bij beschikking d.d. 14 Januari 1926, no. 165, afd. H. O. van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. j. Ingenieur: het diploma, als bedoeld in artikel 118 der hooger onderwijswet en het diploma van Di plom-Ingenieur, behaald aan een Technische Hoogeschool in het buitenland. k. Kraamverzorgster: 1. Een diploma T, uitgereikt krachtens het be paalde in de wet van den 2den Mei 1921 tot wet telijke bescherming van het diploma voor Zie kenverpleging (Staatsblad no. 702), waarop de aariteekening voor Kraamverpleging is ge plaatst. 2. Een diploma voor gewone ziekenverpleging dat krachtens het bepaalde in de artikelen 5 en 8 van genoemde wet is gelijkgesteld met het onder 1 bedoelde diploma, waarop de aanteeke ning voor kraamverpleging is geplaatst. Het typisch Zaansche huisje te Wormerveer, bekend als ,,'t huisje van De Ruyfler", zal geheel vrij komen te staan, nu een begin wordt gemaakt met de afbraak van de naast gelegen oude grutterij Dillewijn, een der oudste primitieve fabriekjes uit de Zaanstreek. (foto Pax-Holland) 3. een diploma voor kraamverzorgster van de Commissie inzake Kraamhulp; 4. een diploma voor kraamverzorgster, voor zien van een stempel: Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Visum voor kraamverzorgster. No De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. (Handteekening.) 1. Makelaar: de akte van beëediging door de betreffende arrondissements-rechtbank. m. Notaris: de brief van benoeming of een authentiek afschrift van het benoemingsbesluit. n. Predikant: de beroepingsbrief of een authentiek afschrift hiervan. 0. Priester: het bewijs, dat de persoon als zoodanig is gewijd. p. Procureur: verwezen wordt naar de opsomming, voorko mende onder „advocaat". q. Tandarts: Een getuigschrift, afgegeven door de com missie, als bedoeld in artikel 10 van de wet van den 25sten December 1878, houdende regeling der voorwaarden ter verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende (Staatsblad no. 222). 1'. Tandheelkundige 1. Het ingevolge artikel 10, 3de lid, der wet van 24 Juni 1.876, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 29 Juni 1925, houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging; der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uitoefening dier kunst, door den in specteur geviseerde bewijs van vestiging, indien dit ingevolge de wet van 30 December 1926 door den Inspecteur andermaal is geviseerd; 2. Het ingevolge artikel 2 der wet van 18 Mei 1929 tot het in de gelegenheid stellen van hen, die ingevolge de wet van 30 December 1926, geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ont vangen, om alsnog van hun practische be kwaamheid te doen blijken, bij beschikking van den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid van 28 Juli 1930, Nederlandsche Staats courant 1930, no. 145, vastgestelde diploma; 3. Het ingevolge artikel 3 der wet van 13 Mei 1939 tot nadere voorzieningen inzake de tand heelkunde, bij beschikking van den minister van Sociale Zaken van 1 Februari 1940, Nederland sche Staatscourant 1940, no. 24, vastgestelde diploma. s. Verpleegster: A. Ziekenverpleging. 1. een diploma A, uitgereikt krachtens het be paalde in de wet van den 2den Mei 1921 tot wet telijke bescherming van het diploma voor Zie kenverpleging (Staatsblad no. 702); 2. Een diploma voor gewone ziekenverpleging, dat krachtens het bepaalde in de artikelen 5 en 8 van genoemde wet is gelijkgesteld met het onder 1 bedoelde diploma. B. Verpleging van zenuwzieken en krankzin nigen. 1. een diploma B., uitgereikt krachtens het bepaalde in de wet van den 2den Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverpleging (Staatsblad no. 702) 2. een diploma voor de verpleging van zenuw zieken en krankzinnigen, dat krachtens het be paalde in de artikelen 5 en 8 van genoemde wet is gelijkgesteld met het onder 1 bedoelde diploma. t. Verpleger: verwezen wordt naar de. opsomming, voorko-1 mende onder „verpleegster". u, Vroedvrouw: een getuigschrift, uitgereikt krachtens het bepaalde in artikel 20 van de wet van den 25sten December 1878, houdende regeling der voor waarden tót verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothe kersbediende (Staatsblad no. 222). Het verdient aanbeveling, dit overzicht uit te knippen en zorgvuldig te bewaren. VRIJAF OP 1 MEL De persdienst van het N.V.V. meldt: Gevolg gevend aan den oproep van het N. V. V. hebben de firma's Univex te Halfweg, Bödelcer te Vaals en de N.V. Vischmeelfabriek en garnalendrogerjj Zee- landia te Breskens en te IJmuiden besloten hun personeel op 1 Mei vrijaf te geven met dien ver stande, dat zij. aan hun géheele personeel ook nog een dag extra loon zullen -uitbetalen. Alle bloembollenkweekers en -handelaren in de Nederlandsche bollenstreek, die zijn aangesloten bij het Ned. agrarisch front, zullen op 1 Mei hun personeel vrij geven, ter viering, van den dag van den arbeid. Het Agrarisch Huis, Zeestraat 69, Den Haag, zal op 1 Mei zijn gesloten. De pos als consumplievisch, BAARN, 29 April. Een groot aantal arbei ders vindt op het oogenblik in de haven van Spakenburg werk in het sorteeren van pos, een klein vischje, dat vroeger als vrijwel waardeloos werd beschouwd en gebruikt werd voor het ver vaardigen van vischmeel. Deze pos blijkt even wel uitermate geschikt te zijn als voedsel voor den mensch, hoewel de vele graten wel enkele moeilijkheden opleveren. De pos wordt, na gesor teerd te zijn, gezouten en gerookt, en ze wordt ook op de wijze van gemarineerde haring in potten verduurzaamd. Aan het station Baara komen thans dagelijks groote partijen pos ter verzending uit Spa kenburg aan. Ook wordt de pos naar België uit gevoerd. Hiertoe wordt de visch in vaten ver pakt. Nu de vangst op snoekbaars tijdelijk stilstaat vormt de pos een welkome bron van inkomsten voor visschers en handelaren. Ondanks den buitengewoon sléchten toestand van de wegen gaat de opmarsch der Duitsche troepen op den Balkan ononderbroken voort, Een gemo-toriseerde afdeeling baant zich een weg door het onherbergzaam terrein. (foto Weltbild-Pax Holland) Distributie van koffiesurrogaat. Van heden af op bon 18 verkrijgbaar. 's-GRAVENHAGE, 29 April. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan, de geldigheidsduur, zooals reeds is gepubliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. van heden af 250 gram koffiesur rogaat (regeeringssamenstelling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de ver pakking de aanduiding „koffiesurrogaat, ver gunning novoorkomt, welke aanduiding hieraan, met uitsluiting van alle andere vervan gingsmiddelen, voorbehouden blijft. De prijs te gen welken het surrogaat verkrijgbaar is, be draagt f 0.36 per 250 gram. BEVERWIJK Uitreiking van aardappelkaarten. De uitreiking van de aardappelkaarten in Be verwijk begint reeds op Donderdag 1 Mei in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat? voor de letters A. tot en met C. Het bureau is ge opend van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5.30 uur. Bij de afhaling der kaarten moeten alle distri butiestamkaarten van het gezin worden overge legd. Tevens moet een mondelinge opgave wor den verstrekt van den voorraad aardappelen in kilogrammen, waarover het gezin beschikt. De extra kaarten zullen eveneens uitgereikt worden. Melkerscursus voor jeugdige werkloozen. De Gemeentelijke Jeugdregistratie verzoekt ons opneming van het volgende: Evenals vorige jaren zal ook dit jaar wederom te*Sneek, in het pand Hoogend 18, een melkers cursus voor jeugdige werkloozen worden georga niseerd. Deze cursus beoogt een tweeërlei doel: ten eerste vermindering der jeugdwerkloosheid en ten tweede het voldoen aan de vraag naar goede melkers. Deze cursus, georganiseerd door het Departement van Sociale Zaken, is toegan kelijk voor jongelui van alle gezindten en vangt aan ongeveer half Mei en zal duren tot het vol gende voorjaar. Deel kunnen nemen jongelui van 16 tot 24 jaar, die in het boerenbedrijf werkzaam zijn of daartoe wenschen over te gaan. Zij worden ondergebracht in een Internaat en ontvangen bovendien een zakgeld van f 1.75 per week, waarvan f 1 verplicht wordt gespaard. Bo vendien wordt voor het gebruik van eigen fiets f 0.30 en van eigen werkkleeding f 0.15 vergoe ding per week gegeven. Eens per maand kunnen de cursisten een week einde naar huis op kosten van het Departement van Sociale Zaken. Het Departement zal vanzelf sprekend gaarne rekening houden met naar voren gebrachte wenschen van de ouders der deelne mers ten opziohte van de geestelijke verzorging in het Internaat. Aanmelding voor dezen cursus dient te geschie den voor 6 Mei a.s. bij de Arbeidsbeurs, alhier. IJMUIDEN UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Men verzoekt ons te melden, dat het bureau voor de uitreiking van persoonsbewijzen Meer- vlietstraat 5. telefonisch aangesloten is onder nummer 5795. VERSCHE VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. Van de kustvlsscherïj was Dinsdag te Scheveningen aan de markt de kotter SCH 37, C. de Jong met f378 er» 74 motorschokkers met te zamen f 10.063. De noteering van de schokkervisch was: Tarbot £5.50 per K G. Middel schol f48,40—f70; Kleine schol f 16— f40; Bot f39.60—£52; Schar £7,20—£21.20, alles per kist van 40 K.G. Aanvoer van IJmuiden: kleine wijting 70 cent; groot* wijting f 1,30; beide per K.G.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1