Ifemydet* Si am op den dag van den arbeid HEEMSKERK KORT NIEUWS. I £eect EiectciscA £asschen~ Aan de EERSTE BEVERWIJKSCHE LASCHSCHOOL, Kloosterstr. 7. Be- verwijk, kunnen nog 4 leerlingen ge plaatst worden voor den cursus Electr. Lasschen. Aanm. 's avonds na 5.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Bezorgdienst van de Centrale Keuken. Sneller' dan verwacht werd, is een bezorgdienst voor de Centrale Keuken tot stand gekomen. In •hun vergadering van 29 April jl. hebben B. en W. vergunning tot het oprichten van een bezorgdienst verleend aan J. Verhaar, Naréissenweg 123 en W. Zweeres, Eenhoornlaan 4. Dezen zullen zich tegen vastgestelde vergoedingen belasten met het opnemen van bestellingen, het verzorgen van de bonhen en het thuis bezorgen van het eten. Het rondbrengen zal geschieden met ingang van Maandag 5 Mei, zoodat voor het eerst bestellingen kunnen worden opgegeven op Vrijdag 2 Mei. Jeugdhui]) in den Landbouw. Een dezer dagen publiceerden wij een bericht, betreffende jeugdhulp in den Nederlandschen Landbouw en Landbouwopleiding in Duitschland. In verband hiermede deelt de Arbeidsbeurs méde, dat voor het komende seizoen alle zeilen dienen te worden bijgezet om een regelmatige voedselvoor ziening van ons land te verzekeren. Nogmaals wordt er met aqndrang op gewezen, dat hulp van de jeugdigen in deze omstandigheden van de groot ste waarde kan zijn. De ouders worden dan ook t dringend verzocht hun kinderen van 16 tot 20 jaar aan te'moedigen 'hieraan deel te nemen. De vacan- ties der schoolgaanden kunnen niet nuttiger en gezonder worden besteed, terwijl zij. die zonder werk zijn. hierin een prachtige arbeidsgelegenheid kunnen vinden. De gestelde termijn van opgave bij de Arbeids beurs ter plaatse, welke oorspronkelijk op 1 Mei 1941 was gesteld, wordt met onhepaaiden tijd ver lengd. HOOGOVEN-STATENNIEUWS. ,De wandelaars van Hoogoven-Stateh zullen" in groepsverband meedoen aan de door de Politie- Sportvereeniging te Velsen te organiseeren wan deltochten op Zaterdag 17 en Zondag 18 Mei. Op 4 en 11 Mei zullen daartoe twee trainings- tochten gehouden worden. Voor de leden geeft Hoogoven Staten iederen Vrijdagavond, van 2 Mei af, od „Watervliet" een zomeravondsportprogramma. Vrije oefeningen, kastie-, honk-, volley-, korf- en handbal staan op ihet programma. Op Dinsdagavond 13 Mei a.s. begint de zomer- training van V.V.B., Watervliet en S.S.H. De leider van al deze avonden is de heer Ten Napel. Planten voor de schooljeugd. De Floraüavereeniging heeft besloten ook dit jaar weer planten uit te reiken aan de schooljeugd en een tentoonstelling te houden. Aan alle deelnemen de kinderen zullen twee planten, worden uitgereikt. De platen zullen einde Mei of begin Juni worden uitgereikt. De tentoonstelling werd ook nu weer vastgesteld in September. Dierenbescherming is niensehen- beschaving. In de etalage van de drogisterij Kessel aan de Zeestraat is eenige propaganda-materieel van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, van welke vereeniging in het najaar 1940 een plaatse lijke afdeeling is opgericht, ondergebracht. Onder meer is opgesteld een aardig model voederhuisje voor vogels met drinkbak, een hoofdstel voor paar den, waarbij oogkleppen, welke de oogen wel be schermen, maar toch vrijlaten, een verkleind mo del van eén vernuftige inrichting, waardoor koeien in een stal bij brand b.v. terstond alle tegelijk los gemaakt kunnen wórden, zeer practische muilkorf voor honden, een model van een zeer handig mandje om honden of katten te vervoeren met bo venlicht en ventilatie enz. Voorts zijn gratis ver krijgbaar de door de vereeniging uitgegeven maand bladen en verschillende vlugschriften, o.a. over het voederen der vogels, voor "gebruikers van trek paarden, over den kettinghond enz-. Voor personen, die met dieren omgaan, is het zeer aan te bevelen, een kijkje te gaan nemen. Wat de pot schaft. Voor Donderdag zijn aan de Centrale Keuken .1063 porties besteld, waarvan 88 in Wijk aan Zee en 52 in de werkverschaffing. De maaltijd bestaat waarschijnlijk uit hutspot. Luxor AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. I WOENSDAG 30 APRIL. Thalia Theater: „Rosen in Tirol", 8 uur. Rex Theater: „Eva uit het Paradijs der vrouwen" 8 uur. Bioscoop De Pont: Specialiteiten (geen film voorstelling) 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DONDERDAG 1 MEI. Luxqi* Theater, Breestraat: „De laatste ronde" en bij programma, 8 uur. VRIJDAG 2 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „De laatste ronde" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. I-Ieden: WOENSDAG 30 APRIL. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „7 Jongens en 'n ouwe schuit", 2 uur. Rembrandt Theater: „Operette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De wildernis roept", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater. „Concert in Tirol". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De mannen de baas", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 1 MEI. Groote Kerk:. Orgelbespeling 3—4 uur. Zuiderkapel: Spreker J. Sevensma, 8 uur. Bioscooptheaters: Nieuw programma: 1.30, 3.45, 1.30 en 8.45 uur. „De laatste ronde". Spannend drama uit de bokswereld. „De laatste ronde" is de titel van de nieuwe film, die deze week in het Luxor Theater ver toond wordt. Attila Hörbiger is de sympathieke figuur in dit spannende drama uit de bokswereld. Aan den inhoud hebben wij het volgende ont leend: Eddie Steele, een jonge bokser, is in zeer korten tijd opgeklommen tot één van de candidaten voor den wereldtitel. Het zijn echter sterke beenen. die de weelde kunnen dragen en zoo is het ook met Eddie. Door zijn snelle carrière begint hij zijn training te verwaarloozen en knoopt connecties aan met een danseresvdie hem handenvol geld kost. Hij raakt hierdoor in steeds grooter financieele moeilijkbeden. De strijd om den wereldtitel staat voor de deur. Eddie, die in groote geldverlegenheid zit. neemt ten einde raad een aanbod van den manager van zijn tegenstander aan, zich voor een gi-oote som gelds in de vierde ronde k.o. te laten slaan. De strijd verloopt als. oorspronkelijk was afgesproken. In de volgende ronde slaat Eddie echter zijn tegenpartij uit. De tegenpartij laai het hier echter niet bij zitten. Een overval op hem vindt plaats en hij wordt voor dood in de haven gegooid. Hij brengt het er echter levend af. Het eenige verlangen, dat hij nog heel't, is iemand'te vinden, wien hij zijn vroegere techniek en ervaring kan bijbrengen en deze te laten berei ken, wat hij in. zijn leven vergooide. Hij heeft geluk, want hij komt in aanraking met een monteur Felix Franke. Dit is de persoon, waarmede hij zijn levens doel zal bereiken. Hoe dit gebeurt moet de lezer echter zelf maar zien. In verband met het feest van den arbeid op 1 Mei wordt Donderdagavond de eerste voorstelling reeds gegeven. Jaarvergadering „Volksonderwijs'". De plaatselijke afdeeling van „Volksonderwijs" hield Dinsdagavond in het Witte Kruisgeböuw aan de Baanstraat haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer A. Oort. Bij de ingekomen stukken was een mededeeling van het hoofdbestuur, dat de afdeeling Wijk aan Zee wasopgeheven en del eden op 1 Januari, j.l. naar de afd. Beverwijk waren overgeschreven. Medegedeeld werd dat f 10 beschikbaar was gesteld voor het Fonds tot steun. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de te voeren propaganda om het ledental uit te breiden. Besloten werd een propagandacommissie, waarin zitting kregen de heeren J. van Groningen, A. Oort en J. Dragt te vormen. Voorts ligt het in de bedoeling weer 'n propaganda-avond te houden. In het jaarverslag Van den secretaris werd opge merkt, dat in het afgeloopen jaar de afdeeling niet veel naar buiten is '.opgetreden, temeer daar de propaganda-avond door de omstandigheden afgelast moest worden. Het ledental bedroeg 158. Het ver slag eindigde met den wensch, dat Volksonderwijs ook in het komende jaar veel nuttig wex-k zou doeix voor de Openbare school. De heer J. Visser deelde mede, dat ondanks de giften aan de slachtoffei-s van het Pi-uisdorp eri het kleeding- en sehoeiselfonds er een batig saldo was van ruim f 1*50. De ontvangsten hadden f 464.37 en de uitgaven f 313.42 bedragen. Onder dankzegging werd den penningmeester décharge verleend. Tot afgevaardigde naar de jubileumvergadering ter gelegenheid van het 75- jax-ig bestaan van- Volksonderwijs, 'die' op 24 en 25 Mei te Leeuwarden wox-dt gehouden, Werd de heer Ewouds behoemd. Tot plaatsvervanger werd aange wezen de heer A. Visser. De kascommissïe werd aangevuld met den heer A. van Groningen. Bij de bestuursvex-kiezing werd de heer A. Schaap bij acclamatie herkozen. Tenslotte bracht de voorzitter nog een verslag uit van de laatste algemeene vergadering. Jaarvergadering Boerenleenbank „Beverwijk". Winst bestemd voor afschrijvingsreserve, In café „De Groentenbeurs" hield Dinsdagavond de Coöp. Boerenleenbank „Beverwijk" haar jaar- lijksche algemeene vex-gadering, In zijn openingswoord herdacht de voox-zitter, de heer H. Blom, eerst de leden, die in het afgeloopen jaar de bank ontgallen zijn. Voorts releveerde spr. de moeilijke -tijden, die het landbouwbedrijf in al zijn vertakkingen in de afgeloopen jaren doorleef de, 'hetwelk ook zijn weerslag deed gevoelen op vele middenstahdsbedrijven. Ook voor de bank waren die tijden merkbaar en in de laatste jaren is van deze plaats vaak moed en vertrouwen inge sproken. In de dagen na 10 Mei heeft het bestuur moeite noch kosten gespaard, om het financieel be lang van leden en spaarders te behartigen, weten de daarmede een economisch belang te dienen, al dus spx\ Van eenige stoornis tijdens den oorlog en er na is bij de bank door de genomen maatrege len niets gebleken, daar het persoonlijk contact met de centx-ale bank gehandhaafd bleef.- Ook zijn er geen verontrustende opvragingen gedaan. Het bedrag aan spaargeld was 31 Dec. 1940 f 301.000, tegen f 330.000 op 1 -Jan. 1940. Bij de centrale ver toonde het saldo der door de boerenleenbanken gedeponeex-de gelden van midden Juni 1940 af 'tot uit. November een toename van 39.6 millioen gul den. In deze periode liepen de spaargelden op met 0.7 millioen, de vooi-schotten daalden met 7.4 mil lioen, waardoor de kasmiddelen der boerenleen banken stegen met 8.1 millioen. De derde groep, welke naast de spaai'gelden en voorschotten, "de kasmiddelen beïnvloedt, nl. de rekeningcouranthout dei-s, bleek ditmaal geheel in afwijking van het normale verloop, het leeuwendeel in deze groote toename der gedeponeex-de gelden te hebben ge had, n.l. 31.5 millioen gulden. Voorts is 'het mogelijk geweest, aldus spr., de al gemeene statutenwijziging voor boerenleenbanken tot stand te brengen. De ox-ganisatie- telde 728 le- den-vereenigirigen, waaronder 7 boerenleenbanken- handelsvereenigingen. welke uit den aai\l der zaak niet aan de gezamenlijke statutenwijziging konden deelnemen. Óp het oogenblik zijn er nog twee ban ken, die niet onvoorwaardelijk mee wilden gaan. Als de teekenen niet bedriegen zal binnen afzien- baren tijd voor den overvloed van voortgebracht pro ducten, die in voorbije jax-en vernietigd moest wor den en den prijs drukte misschien een loonend afzet gebied gevonden woi-den. Spreker eindigde zijn rede met de beste wenschen v.oor de toekomst van de léden en de bank. Het aantal leden bedroeg 212 tegen 213 ïn het vorige jaar. 450 spaax-bankboekjes waren in omloop, tegen 440 in het vorige jaar. 69 voorschotten werden ver strekt. De heer J. Broekhuis, periodiek aftredend be stuurslid, werd evenals de heer H. A. Reehorst, pex-iodiek aftredend lid van den Raad van Toezicht, herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden benoemd de heeren F. J. Frölich en T. Winkel. De controlecommissie had de balans en andere bescheiden in orde bevonden, zoodat bestuur en kassier décharge wex-d verleend. De x-ekening en balans van de Leenbank en ba lans van de spaarbank, die wij reeds eerder pu bliceerden, wex-den goedgekeimd. Besloten werd het winstsaldo ad f 1558.46 op af- schrijvings-reserve over te brengen. In de commissie tot nazien der rekening over 1941 werden gekozen de heeren G. Gx-oen en G. D. Doets. Hierna sluiting. w -■ DERDE BLOEIMBOLLENDAG. De derde Bloembollendag te Limmen woi-dt op Zaterdag 3 Mei gehouden. Het programma ver meldt een welkom door den heer J. J. Nieuwen- huysen, burgemeester, lezing door Dr. W. E. de Mol over het ondexwerp „Onze hyacinten, tulpen en nai'cissen van vroeger en van nu en ten slotte een bezoek aan het „Museum voor Bloembollen teelt", den „Hortus B<ulborum",en een wandeling door de kweekerijen langs bloeiende bollenvelden. HET JUBILEUM VAN DEN HEER J. SNIJDERS. Het jubileum vaxj den heer J. Snijders, die gis teren 40 jaar tuinknecht was op „Seheybeeck", is niet onopgeniex-kt voorbijgegaan, hoewel de jubi laris nog maar ruim 16 jaar bij mevr. Van Hat- tum werkzaam is. Onder een toepasselijk woord heeft mevr. v. Hattum den .jubilaris een fraai cadeau aange boden. Ook het personeel liet de geluk wenschen vergezeld gaan met een blijvend aandenken. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Maximumprijzen voor zeevisch vastgesteld. Alleen nog maar voor winstmarges. Uit een publicatie van den secretaris-genex-aal van het departement van Landbouw en Visscherij blijkt dat maximumpx-ijzen zijn vastgesteld voor zeevisch. Deze gelden echter niet de inkoop- of verkoopprijzen, doch alleen nog maar de winstmar ges, die door grossiex-s en detaillisten bei-ekend mogen worden, zoodat het publiek er voorloopig wel niet veel van zal merken, doordat een prijs- daling van eenige beteekenis van dezen maatregel niet verwacht kan worden. Dit zou alleen dan het geval zijn, wanneer maximumprijzen voor den af slag of voor den verkoop in 't klein gebaseei-d op den inkoopprijs, vastgesteld zouden worden. De hoose vischpx'ijzen immers zijn niet het gevolg van door groot- en kleinhandel te hoog berekende winstmax-ges, doch door de buitensporige prijzen, die de groothandel voor de visch in den afslag be taalt. Welke prijzen al weer noodig zijn om de visscherij gaande te houden. Voor de gewone vischsoorten als makx-eel, schel- visch, kabeljauw, schol, schar, haring,-enz. zijn, wat de grossiers betreft de max-ges vastgesteld per 50 K.'G. netto, franco station van verzending. Zij varieeren van f 2.50 tot f 3.50 per mand, franco station van verzending, inclusief omzetbelasting. Voor deze marge moet de grossier de" visch dus uit de mai-kt halen, inpakken met bijlevering van kis ten of manden, met matten, papier en ijs, de omzet belasting betalpn en de visch aan het station zorgen. De vastgestelde, xnarges zijn laag, maar V - getwijfeld voldoende. De hevige concux-rentiè heeft er toe geleid, -dat de grossiex-s, vooral voor visch soorten als makreel, braadschelvisch, haring, wij ting, en kleine schol, zich met veel minder tevreden moesten stellen. Voor zetschol, groote schelvisch enz. is de max-ge vrij laag, vooral onder de huidige omstandigheden, nu een mand vaxx deze vischsoorten als ze er'zijn vaak meer dan 100 gld. kost. Het risico van wanbetaling, weigeringen e.d. vindt de grossier in zijn marge niet vex-disconteei-d. Voor den kléinhandelaar zijn de marges voor deze vischsoox-ten per K.G. vastgesteld. Zij varieeren van 13 ct. (voor wijting) tot .36 ct. (voor groote schelvisch). De marges voor de fijnere vischsoorten (tong, tarbot en gx-iet) zijn zoowel voor den groot- als voor den kleinhandel vastgesteld per K.G. Ze be dragen voor den groothandel van 10 tot 20 ets. en voor den kleinhandel van 29 ct. (voor griet tot 1 pond) tot f 1 (ovor kleine en gx-ove slips). De max-ges voor den kleinhandel zijn exclusief schoonmaken en bezox-gen. Hiervoor mag niet meer in rekening wórden gebracht dan op 9 Mei 1940 jebruikelijk was. Voorts is bepaald, dat ieder-, die bovenstaande artikelen aan consumenten vex-koopt en aflevex-t, verplicht is, een prijslijst, waarop de prijzen zijn aangebracht op goed zichtbai-e wijze in zijn winkel, zijn étalage of op zijn voertuig aan te brengen. MARKTBERICHTEN. IJmuiden. 30 April. Kleine schol f 112f 61, pufschol f 55f 41, klei ne schar f 24.50f 22, pufschol 2 f 25f 14; puf- schar f 13f 10, wijting f 37f 50. Alles per 50 Kilogram. Tongen f 4.90f 4.40 per K.G. Logger: KW 20 f 918. Open booten: IJM 385 f 36, IJM 307 f 24, IJM 326 f 14, IJM 302 f 17, IJM 328 f 12. ONGEVAL LN HET WERKKAMP DE „KREMBOONG". Naar wij vernemen is een dezer dagen in het werkkamp de „Kremboong" bij Hoogeveen een al daar tewerk gestelden IJmuidenschen arbeider J. v. V. genaamd, een ongeluk ovex-komen. Bij het' verrichten van werkzaamheden met kipkarren werd v. V. door een uit de rails geloopen kar aangereden waardoor hij een beenbreuk bekwam. Het slacht offer werd naar het zieeknhuis te Hoogeveen ovei-gebracht. OMZET RIJKS VISCH AFSLAG IN APRIL. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand April 1941 bedroeg f 312.434.tegen f 656.604.in April 1940. De omzet in de eerste vier maanden van 1941 was f 1.620.523.verge leken bij f 2.114.575 in de eerste vier maanden van het vorige jaar. IJMUIDEN. L. S. Wij maken bekend, dat onze zaken 1 MEI A.S. GESLOTEN zullen zijn. DE DIRECTIE. 9 HAMMEN IN DEN SCHOORSTEEN. Bij een inwoner alhier werden negen hammen in dén schoorsteen gevonden. Al het vleesch was afkomstig van frauduleus geslachte varkens. WAARSCHUWING AAN WINKELIERS. Gebleken is, dat door winkeliers en neringdoen den niet voldoende gelet wordt op het bepaalde in artikel 8 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. Dit ax-tikel bepaalt, dat hij, die goedex-en, .ten aanzien van welker koopprijs artikel 3 van voor noemde wet toepassing heeft gevonden, practisch alle goedei-en, in het klein te koop aanbiedt of ver koopt, dan wel goederen, ten aanzien van welker huurpx-ijs artikel 3 toepassing heeft gevonden, te huur aanbiedt of verhuurt, verplicht is bij die goederen op een voor het. publiek duidelijk zicht bare wijze den prijs te vermelden. Niet alleen zul len op duidelijk zichtbax-e wijze die goedex-en ge prijsd moeten zijn, welke in de etalages van den winkel zijn uitgestald, maar zulks geldt eveneens voor al die goederen, welke in den winkel onder het oog van het publiek voor rechtstreekschen verkoop gereed zijn gelegd en aldus aan dit publiek, te koop worden 'aangeboden. De Commissaris van Politie waarschuwt betrok kenen goed te letten op bedoelde vöox-schriften, omdat bij overtredingen van deze voorschriften, proces-verbaal zal worden opgemaakt, De Pont „De vier Muller»". In vei*band met 1 Mei besint „De Pont" deze iveek reeds op Donderdagavond met een nieuw programma. Als hoofdfilm wox-dt' gedraaid de I.ederlandsche film „De vier .Mullers". De korte inhoud is als volgt: De familie Muller, fabrikanten van vader op Z")on en zoo vervolgend, heeft altijd in textiel en !<nmin geleefd. Grootvader Muller, een gewiekst jkoopman, zijn zoon minder succesvol, de kleinzoon leen aax-dje naar zijn grootpa. Dan^is er nog de pierde Mullei-, die leeft van kwaadspreken en het ovex-bx-engen naar de familie van allex-lei „ge heimpjes" voor verbx-eiding bestemd. Mevrouw Muller, door den ouden heer Muller 'ltijd smalend „mevrouw m'n schoondochter" ge doemd, zoekt altijd maar troost bij het bridgen. Reeds in geen 18 jaar heeft grootvader Muller direct contact gehad met zijn zoon en schoondochter. Toch .vist hij, dank zij den overbrenger, altijd haarfijn a'at er ten huize zijner kinderen plaats greep. Met z'n kleinzoon was hij bijzonder ingenomen. Deze laatste, die zich met de handelsprincipes van 'n vader niet kan vereenigen, vex-laat. het huis, an met steun van z'n grootvader een fabriek, op e richten,, waarmede hij z'n eigen vader becon curreert. Nu zijn de conflicten niet van de lucht. Fel ont brandt de strijd om de heerschappij in de jutte. Beide zaken loopen gevaar groote sommen geldt te verliezer. De strategie van den oudsten Muller, benevens diens credietwaai'disrheid, bezorgt hem de ovei-win- ning, doch dan ten koste van zijn eigen zoon. Dit nu kan de man met de bai-sche stem, doch het weeke hart. al evenmin verdragen. En wat in 18 jaar niet gebeux'd is, gebeui-t,nu. De oude Muller begeeft zich naar de woning van zijn zoon en het einde van een heftige discussie is de vereeniging van alle Mullers in de firma: Muller en Zonen. BURGERLIJKE STAND: Bevallen: Th. L. AukesWillemse z„ Rijks weg 331 Santpoort; H. Visser—Bruinsma z., v. Linschotenstraat 9, IJmuiden; D. J. Kam- mingaSmit d., Oosterduinplein 82, IJiïiui- den-O., E. van Schagen—Dorman d„ Cypres- senstraat 34, IJmuiden; G. v. d. Weerdv. Rijswijk z„ Kruisstraat 16, Velsen-U„ K. Huy- bensBakkum z„ Tuindersstraat 117, IJmui den; Q. Tabernal—v, Ham d„ Hagelingerweg 30 Santpoort; S. CupidoVisser z„ Prins Hen drikstraat 121, IJmuiden. Overleden: H. J. Herman 67 j., echtgen. v. H. M. Dij limans, Da Costalaan 49 Velsen; J. van Laer 36 j., ongeh. Zeeweg 10, IJmuiden; L. Bruyn 43 j„ echtgenoote van R. D. Kersbergen, Rooswijkerlaan 90, Velsen-N., L. van Ouwer- kerk 46 j., echtgen. E. de Smoker. Kortenaer- straat 20, IJmuiden. UITREIKING VAN AARDAPPELKAARTEN. Het uitreikenvan aardappelkaarten in onze gemeente zal plaats hebben van 1 Mei tot en met 10 Mei. De uitreiking zal geschieden per gezin, op vertoon van de distr-butiestamkaarten van alle ge zinsleden en wel voor de bewoners van IJmuiden '.Oud en West) in het gebouw Edisonstraat no. 14 van Maandag 5 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei, voor IJmuiden (Oost) in het Patronaategebouw, eveneens van Maandag 5 tot en met Zaterdag 10 Mei, voor Velsen (Noord) in het gebouw van den R.K. Volksbond van Dondei-dag 1 tot en met Za terdag 3 Mei, voor Velsen (Dorp) en Driehuis in het Raadhuis op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Mei, voor Santpoort (Dorp),in het Jeugdhuis Burgem. Enschedélaan van Donderdag 1 Mei tot en met Zaterdag 3 Mei en voor Santpoort (Station) in „De Toorts" op Vrijdag 2 Mei en Zaterdag 3 Mei. GESLAAGD. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden voor het diploma kantoor-stenograaf Neder- landsoh 130 de heeren S. v. d. Bos, IJmuiden- Oost en T. Numan, Beverwijk. Voor het diploma typist (e-) mej. A. Lanser, IJmuiden, mej. B. Haver, de diames A. de Zoeten, M. Herrendorf en E. Olt- mans, alhier en de heeren C. Scholtens, Santpoort en L. van Egmond, alhier. Allen werden opgeleid door mevr. P. Ruiter Smelik, Velsen-N. zich aan fietsendiefstal heeft schuldig gemaakt De zesjarige H. S. is te Groningen in het Bot geraakt en verdronken. ,cr<ilep Geen Joden in Nederlandsche orkesten. Getracht wordt een uitsluitend Joodsch orkest te vormen. 's-GRAVENHAGE, 30 April. IVTet ingang van 15 Mei a.s. zullen de Joden, die volgens verorde ning reeds maanden geleden van hun functie had den moeten worden ontheven, uit de Nedex-landsche. gesubsidieerde orkesten worden, ontslagen. Ter voorkoming van technische 'moeilijkheden kunnen Joodsche orkestleden nog na dien datum gehand haafd worden, indien het winterspeelseizoen van het betreffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel iieeft de se- ci-etaris-genex-aal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten gezocht naar een oplos- sing om de ontslagen ox-kestleden in de gelegen heid te stellen als musici wei-kzaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coör dinatiecommissie, die het voorstel om te komen tot de stichting van een Joodsch ox-kest wil steunen en pogingen in het wei-k stelt de. Joodsche orkestle den in een uitsluitend Joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding van dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal in Amsterdam worden gevestigd: de concerten door dit orkest te geven zullen uitsluitend door Joden kunnen wor den bezocht. Met deze oplossing zijn zoowel de Joodsche mu sici en het Joodsche publiek, als de Nederlandschr musici en het Nederlandsche publiek gebaat. (A.N.P.) Herstel van oorlogs- en defensie- schade aan landerijen. Belangrijk werk ten bate van bodem, productie en voedselvoorziening Er schijnt zoo wordt ons van bevoegde zijd» geschreven voor ons volk alleszins aanleiding kennis te nemen van een belangrijk werk, dat od het oogenblik wordt verricht en dat in ruime mat» aan de opbrengst van 'onzen 'bodem en dus aan onze voedselvoorziening ten goede komt. Wij be. doelen het hex-stel 'van de schade, toegebracht aan landex-ijen ten gevolge van de, door het Dcparte- ment van Defensie genomen maatregelen ter ver^ dediging des lands en van de krijgsverrichtingen" wélke na het uitbreken van den oorlog zijn volgd. Dit herstelwei-k vindt niet geconcentreerd" maar in verscheidene streken van ons land plaas en valt hierdoor misschien niet sterk op. Maar het heilzame i-esultaat ervan is er niet minder om' Het is het Bureau Ontruiming, eeif afdeeling v?n het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, dat dezenarbeid leidt. Dit bureau dankt zijn naam E an de taak, waarvoor he* ooi-spronkelijk is inge steld, de voorbereiding van de evacuatie. De directeur der HeidemaatschappijIr. C. Staf, is ook directeur van het Bureau Ontruiming. Zooals men weet, heeft Defensie, om ons land in staat van verdediging te brengen, zich genoopt 'zien tot een aantal maatregelen; die voor veis andex-ijen in ondei-scheiderxe deelen des lands een xiet gering nadeel met zich brachten. In de eerst» laats moeten in dit verband de inxmdatiën worden genoemd. Voorts zijn stellingen opgeworpen, dik- vijls midden in landerijen of geheel om boerde rijen heen, die aldus door èen muur van zand wei-den omringd. Prikkeldraadversperringen, zich over lange af standen uitstrekkende, maakten het land ontoe gankelijk. Weiland en bouwland werden doorgra ven met tankvallen en loopgraven. Al deze en '.ergelijke maatregelen waren in de-gegeven om standigheden onvei-mijdelijk, maar de landerijen wex-den hierdoor onbruikbaar. En zulks in een tijd dat een zoo groot mogelijke opbx-engst van dén bodem ter voorziening in de behoeften van mensen en dier noodzakelijker was dan ooit! Daarom besloot reeds op den avond' van de capi tulatie de toenmalige Reseeringscommissaris voor Akkerbouw en Veehoudei-ij, Ir.'-S. L. Louwes, thans directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning, te bevorderen, dat ten spoedigste met het herstel van de, aan de landerijen toegebrachte schadé een aanvang zou worden gemaakt. Juist ook met het oog op de voedselvoorziening :eft van den aanvang af liet beginsel voorgezeten dat de schade wegens vernieling van de landerijen alléén in geld zou worden vergoed, wanneer eerst al het mogelijke was gedaan om het land in zijn ouden toestand te herstellen. WAARUIT DE ARBEID BESTAAT. Toen het inundatiewater van de landerijen was afgevloeid, moest eerst het zoogenaamade urgentie- werk woi'den verricht,, de ontsluiting van de boer derijen, welke vooral uit de wegneming van de prikkeldraadversperringen bestond. Dit prikkel draad is evenals het "materiaal van de stellingen, voornamelijk zand en hout, oorlogsbuit van de bezettende macht. Daar, waar de bezettingsauto riteiten tot de opruiming van stellingen vergun ning vei-leenen en- men hiervoor arbeidskrachten verkrijgen kan, worden de stellingen opgeruimd Hier en daar zijn uitgebreide oplag-plaatsen van i-ollen prikkeldraad en van stellinghout aangelegd, yoorts wordt, waar hiervoor toestemming is ge geven, het zand van de stellingen weggehaald. Op vele plaatsen vindt men nog hoopen zand, waar van nog geen stellingen waren gemaakt. Het weg waaiende zand heeft vooral aan tuinders heel wat last bezorgd. Ten einde de vruchtboomen van fruittelers, wier boomgaarden soms bijna geheel door zand waren ovex-dekt, tegen verstikking :e behoeden, heeft men aanstonds het zand, om de boomen heen, uitgegraven, zoodat de boomen nu als het ware in een nauwen trechter staan en althans kunnen ademhalen. Nu de landerijen weer toegankelijk zijn gen' moeten dikwijls eerst tankvallen en loopgraven worden gedicht en soms ook granaattrechters, ge volg van h'et oorlogsgeweld. (Intusschen is de schade, welke de landerijen als vgevolg van de krijgsverx-ichtingen hebben opgeloopen, uiterst ge ring. Men kan ze op vijf percent stellen, tegen over de vijfennegentig percent, gevox-md door de schade, welke de Defensiemaatregelen hebben vex-oox-zaakt). Ook gebeurt het wel, dat. de, door Defensie opgeworpen, stellingen den waterafvoer van een polder blijken te belemmeren, zoodat een nieuwe waterleiding rqoet worden gegraven. Is al zulk wexic "Verricht, dan wordt de grona, eveneens vanwege het Bureau Ontruiming, ge ploegd, geëgd en gespit en, in vele gevallen, oos bezaaid. De gx-ond gaat er door deze werkzaamheden alleen niet door achtex-uit, maar dikwijls zelfs op vooruit.- Wox-dt het herstelwex-k door de Ovei-heid wijze van schadevergoeding bekostigd, voor oer- verbetex-ingsax-beid betaalt de boer bij. Maar nij betaalt slechts den kostpi-ijs van de verbetering, niet de meerwaarde, bestaande uit het verschil .ur s'ohen de oude en de nieuwe waarde van ot grond. Zoo kan hij op een voordeelige m®D(! bij voorbeeld een egalisatie van zijn teri'ein verwik gen; welke aan de productiviteit ervan aanzien lijk ten goede. komt. HULP AAN VIJFTIEN DUIZEND BOERt>' Het groote belang van al deze werkzaarnh^" wox-dt duidelijk wanneer men weet, dat hiei niet minder clan in totaal vijftien duizend üo worden geholpen. i|(. Met dit werk houden zich op het oogenbiiK j duizend arbeiders bezig. De Rijksdienst voo WerkveiTuiming thans het Rijksai'beiasc> heeft van den beginne af de grootste mca king verleend ten aanzien van de tewerks van arbeidskrachfen. Het zijn voi'onamehj* ders uit de groote steden en andere inaus centra, die dit werk verx-ichten. n. Praat men met de boeren, dan kan men stateerén, dat zij over het algemeen .over wex-k van de arbeiders tevreden zijn, al zij, dat het-niet hog vlugger opschiet, wjn. is het gevolg niet alleen van den langdujlg™ ter. die achter ons ligt, en van het feit, en arbeiders slechts korte werkdagen kunnen eall' maar ook. van de omstandigheid, dat het Ontruiming de beschikking heeft over üe minder ax-beiders, dan het zou kunnen te stellen. Alleen in de Peel gezwegen van streken des lands zou het nog wel vijt nieuwe arbeiders kunnen gebruiken. nog Al blijft er dus ten aanzien van het temPti wat te wenschen over-, wij hopen, te heoo delijk gemaakt, dat de bovenomschrove» zoo'intensief, als mogelijk is, en met.a; ,an groot waarover men beschikt, wox-dt veiwieht, va - nut vor bodemopbrengst en voedselvoorzi l en uit dien hoofde de belangstelling van o verdient

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2