Bonnen die thans geldig zijn Waar men bot vangt en geen „bot vangt". Een vinding. Vier dooden door bomaanvallen Geen jeugdige vrouwen na 21 uur in cafés ïttfse tennislessen in weinig, waaiden. De taim op het Wad. (Van een medewerker.) Tcjoeoep, tsjop, tsjoeoep, tsjop prie paar laarzen zakken bij iederen, stap een tjmeter of vijftien in den weeken bodem van vit Wad. Drie paar mannenbeenen probeeren de Itevels" uit de breiige, zuigende massa vrij te srjjgen. jf0g tien, twaalf stokken verder en wij heb- ten het ergste -weer gehad. pe visscher-zonder-boot van Uithuizen, A. Flik- l-ema, steekt ons een hart onder den riem en wij, ije fotograaf en ik, worstelen verder. Onze voorman „erkt niet, dat de twee bezoekers uit de stad el kaar veelbeteekenend aankijken. Die blik wil léggen: Wat zullen wij morgen weer stijf in de beenen zijn! Het vangen van garnalen m een priel van het was velen onbekend, hoewel dit „handwerk" waarvoor in de allereerste plaats een ijzersterk lichaam vereischt is langer dan menschenheu- «enis aan Groninger kust wordt beoefend. En mo is het misschien ook het geval met de wijze waatop de Flikkema's en vele "andere kustbewoners bot vangen waarbij zij hoe paradoxaal dit ook moge klinken geen „bot vangen". Voor de botvisscherij kan men gebruik maken van de botprik, een lange steel met een van weer haken voorziene rij punten, waarmede de visch uit het water wordt „gelepeld". De meest gebruikelijke vischmethode is evenwel met een „taim", zooals men in Noord-Groningen zegt of „haarg" zooafs men het vischtuig aan de Dollardkust noemt. De taim is een V-vormig, vischtuig van riet- schuttinkjes, bij het punt van samenkomst afge floten door een fuik. Als dé garnalenvisscher eind October, begin No vember het ijskoude zeewater niet meer aan. zijn lichaam kan verdragen, heeft hij enkele weken rust om zijn korven en netten na te kijken en zoo noo- dig te herstellen. In December kan men hem be zig zien met het rietsnijden en als hij daarvan een driekwart voer in zijn woning heeft, is hij in' den letterlijken en figuurlijken zin des woords een poosje onderdak. Alle rietstengels worden stuk voor stuk bekeken en betast en na een scherpe selectie, waarbij zeker tweederde wordt afgekeurd, neemt hij de sterkste stengels, die met „pit" er in, en snijdt ze op maat, went met dit elite-riet gaat hij des voorjaars zijn taim opsteken. Een moeilijk werkje, dat vakmanschap en han digheid vereischt. Stevige stokken, z.g.n. taimstok- ken. een flinke hoeveelheid touw, een schop en dan het goedgekeurde riet zijn de materialen, welke de visscher mee neemt naar het Wad. Als hij den grond heeft „aangestoken" met de schop, plaatst hij de stokken op een afstand van een meter of vier van elkaar. Daartusschen wordt dubbel touw ge spannen, en dan telkens met een halve kruislingslag op een afstand van ongeveer 3 c.m. onderling, de rietstengels weer tusschen dit touw. Het lijkt zoo eenvoudig als men dit leest, doch het is een tijdroovend werkje, die bouw van een Een 40 a 50 meter, hoogstens 60, is hij gevorderd tot het opkomende water den visscher dwingt weer naar den dijk de wijk te nemen. En als men dan bedenkt, dat de rietschuttingen in totaal een lengte hebben van ongeveer 500 meter, dan leert een een voudig rekensommetje, dat de visschersman vele, vele uren op het Wad zit te „krabben", vóór hij met de vangst kan beginnen. En dat is alles niet zoo erg, als er maar geen tegenslagen komen. De Flikkema's hebben het echter een keer gehad, dat een flinke wind het water zóó ruw maakte, dat in een paar weken tijds tot twee keer toe de taim vol komen werd vernield. Dan is alles verloren. Het bedrijfskapitaal kreeg een gevoelig verlies, alle moeite was voor niets en.als er niet heel spoe dig maatregelen worden getroffen is het vischsei- zoén voorbij, vóór de. visscher ook maar iets ge vangen en dus verdiend heeft. Geen wonder, dat de liefhebberij visscher s zich hoe langer hoe meer terugtrekken. Ons leek het botvisschen een vrij eentonig werk. Je gaat de fuiken leegmaken en klaar is Kees. Zoo dachten wij vóór wij 'den rietvleugel hadden bereikt doch toen ontpopte de botvisscherij zich als een sport, even spannend en volgens den fo tograaf moeilijker dan het zoeken naar kievits eieren. Want als bij hoog water de bot over de riet schuttingen heen drijft, is er een kans dat zij bij eb niet naar de fuik afdrijft, maar voor de versperring blijft liggen en zich ondergraaft. Kijk, zegt Flikkema. Daar ligt er een flinke bot. Hier is de kop, daar de staart. Mijn metgezel, mede-leek-in-de-botvisscherij, en ik kijken elkaar aan. Zou Flikkema aan hallucinaties lijden? Nou, krijg hem maar! De fotograaf steekt zijn hand in het slik èn beeft een kanjer van een bot tusschen zijn Vingersgehad, want uit verbouwereerdheid bat hij de visch weer ontsnappen. Even een gewoel in de modder, weg is de bot. Daar ligt ie. Het is weer de visscher, die ce plaats aanwijst. En nu gelukt het inderdaad cm de witbuik gevangen te nemen. Opgelet, dit noem ik een twijfelgeval. Waarschijnlijk ligt de visch er niet meer. Flik kema bukt zich, tast even met de vingers in de brei en vervolgt dan: maar daar heb je meer De taim op het Wad. succes. Zijn getrainde oogen hebben de visch al weer ontdekt. En ja, op de aangewezen plaats toovert hij een bot uit den grond. Zoo ging het keer op keer en toen wij van de eerste vei'bazing waren bekomen, had deze sport ons ook onder haar bekoring gebracht. Die uren op het Slik zijn omgevlogen. Wij hebben er veel plezier gehad en zoo nu en dan ook zelf een botje gevonden. Maar voorloopig zijn wij nog niet „bot-gevaarlijk". De visch moet levensmoede zijn en een van haar „schele" oogen uit de modder steken of haar vinnen niet voldoende hebben ondergegraven, willen wij haar mee kunnen nemen. Op de terugreis droeg Flikkema een vangst van ruim 35. pond op zijn rug. Envoor je 35 pond hebt. moeten er heel wat vischjes bijeen zijn gebracht. Het is echter wel een beeld des tijds, dat hoe groot de vangst ook moge zijn de visscher nog altijd meer klanten heeft dan visschen. De voedselvoorziening in Haarlem en omgeving. Opgeslagen voorraad bewees goede diensten. Nu nog koolrapen beschikbaar. Iri het begin van den winter hebben de bestu ren van Haarlem en de omliggende gemeenten credieten beschikbaar gesteld voor den aankoop van groote hoeveelheden koolrapen, wortelen en •uien, omdat gevreesd werd dat o.a. als een ge volg van de vervoersmoeilijkhèden de voedsel voorziening af en toe bedreigd zou worden. Het was daarbij de bedoeling dat op tijden als dit noö- dig zou zijn gedeelten van de voorraden ter be schikking zouden worden gesteld van den handel om in het tekort te voorzien. De leiding van deze reserveering beriistte bij den heer A. v. Driel, directeur van het haven- en marktwezente Haarlem. Wij vernemen thans, dat in de praktijk geble ken is. dat hier een goede maatregel genomen was. Verschillende keeren was het noodig om van de voorraden vrij te geven. Daardoor wer$ bereikt, dat er gedurende den geheelen winter groente beschikbaar was. De wortelen en uien zijn thans op. Er is even wel nog een flinke partij koolrapen over, die nu er weinig aardappelen beschikbaar zijn. uistekend gebruikt kunnen worden als een aanvülling. De opgeslagen wortelen en uien hebben wel wat te lijden gehad van de strenge vorst, daarom was het noodig een gedeelte beneden den prijs die men aanvankelijk gedacht had te verkoopen. De voorraden waren opgeslagen in de Vischhal te Haarlem, wat mogelijk was omdat die nu niet meer door den vischhandel gebruikt wordt. OVERMACHTSCLAUSULE IN DE SUIKER BIETENKOOPBRIEVEN. 's-GRAVENHAGE, 29 April. Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bieten telers zijn ingebracht tegen de overmachtsclausule in de suikerbietenkoopbrieven der suikerfabrieken deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening mede, dat die clausule zoodanig zal worden gewij zigd, dat de gevallen, waarin overwacht voor de suikerfabrieken tot ontvangst der bieten zal wor den aangenomen, niet ter beoordeeling van de suikerfabrieken, (zaools de koopbrieven vermel den), doch ter beoordeeling van den directeur- generaal van de voedselvoorziening zullen staan. De bieténtelers zullen in geval van overmacht, als bovenbedoeld, alle maatregelen moeten ne men, welke noodig zijn om schade aan de suiker bieten zooveel mogelijk te voorkomen. (Door een nieuw ioeefproce.de is men erin geslaagd, kousen te ver vaardigen die niet meer „ladde ren" kunnen. Spreek me van een goede tijding Voor de veelgetergde vrouw, Spreek me nu van een verblijding Voor een sexe in het nauw; Min of meer gestifte monden Oopnen zich in jubelklank, Nu is er iets uitgevonden. Dat ons stemt tot diepsten dank. Ach, de vrouw heeft vele zorgen En op velerlei gebied. Eén er van blijft o n s verborgen, Eén waar zij veel been in ziet; Een rampspoedige als geene, Zelfs geen bonzorg haalt er bij, Ladders in haar kousebeenen Zijn der vrouwen zwakke.... zij. Een ontdekking is verschenen, Niet belangrijk voor den man, Maar die 't sterk paar vrouwenbeenen Als een weelde dragen kan; Die met lof van deze strekking Wijd en zijd bewierookt wordt: Op de ladder der ontdekking Kwam men op de hoogste sport. Reinigingen in Haarlem en omgeving. Vuilnisauto's rijden minder. De benzine-schaarschte in ons land is oorzaak dat de Reinigingsdiensten in verscheidene ge meenten ingekrompen moeten worden. TE HAARLEM. De auto's van de Reiniging te Haarlem gaan op gas rijden. Maar slechts de helft van de motoren van de vuilnisauto's was voor dezen ombouw .ge schikt. Daarom is de Reiniging genoodzaakt zich in het vervolg te bepalen tot het eeu keer per week ophalen van vuilnis. Tot heden geschiedde het tweemaal. De directeur van de Reiniging, de heer A. van Driel, meende dat het publiek daarvan geen groote last zal ondervinden, omdat er in dezen tijd min der vuil is op te halen dan vroeger. Er worden immers geen aardappelschillen en groente-afval meer meegegeven, daar die door de schillenboeren- worden opgehaald voor veevoeder. Ook veel ander afval wordt door de ingezetenen afzonderlijk ver zameld. In het algemeen zullen de vuilnisemmers dus wel voldoende zijn. Mocht een enkelen keer een huismoeder een afzonderlijk bakje vuil heb ben, dan zal dit ook wel meegenomen worden. IN VELSEN. In de gemeente Velsen, waar het ophalen van vuil nis reeds tot één keer per week was ingekrompen, zal nu slechts ééns in de twee weken worden op gehaald. TE HEEMSTEDE, In Heemstede wordt twee maal vuil opgehaald, Het is nog niet te zeggen of daarin spoedig ver andering zal komen. TE BLOEMENDAAL. Te Bloemendaal is men voornemens, op de ge wone wijze te blijven voortgaan; dat is dus twee maal per week. TE ZANDVOORT. In Zandvoort is men al een paar maanden gele den -begonnen het vuilnis slechts eenmaal per week op .te halen. Vroeger geschiedde dit in de zomermaanden drie keer en in den winter twee maal per week. Zes zwaar gewonden s-GRAVENHAGE, 29 April. In den loop van gisteren en in den jongsten nacht trachtten en kele Engelsche vliegtuigen ons land binnen te vliegen. Tengevolge van de krachtige en suc cesvolle afweer, gelukte dit slechts' in enikele ge vallen. De meeste neergeworpen bommen bleven zonder uitwerking. Slechts op twee plaatsen werd soliade aangericht. Op een plaats werd een tabaks fabriek licht en een boerenhoeve zwaar getroffen. Dp een andere plaats werd een brisantbom mid- «en in een woonwijk geworpen. Drie woonhuizen eerden vernield. Van de bewoners werden een vrouw en haar drie dochters gedood; verder wer- oen 3 vrouwen en 3 mannen zwaar en 1 man licht pvond. Door een bomscherf werd voorts nog icinand licht gewond. Opmerkelijk zij in dit laatste ^e:ze vliegeroverval op klaarlichten dag gebeurde; zoodat de Engelsche vlieger zeer goed ffloest weten, dat de bom in een woonwijk gewor- Penwerd. (A.N.P.) De ambtenaren en i Mei. j s"^AVENHAGE, 28 April. De persdienst van N.s.B. meldt: Naar dezer dagen is gemeld, heeft „^"Vrifiris-generaal van het departement van den «00r^°k*'n® en kunsten besloten de op zijn Me'aement wei'kzame ambtenaren op den eersten in v k van den arbeid; vrijaf te geven. Mede na)® i nc* hiermede heeft de leider van den Natio- tnet" ^tei?aren Bond, de heer W. Spieksma, zich TaalCen sc*u'Dven gewend tot den secretaris-gène- zaken e3U departement van binnenlandsche dat v' °u^ende het verzoek te willen bevorderen, Gverip°0r ZOover de dienst zulks toelaat ook aan de Worde ambtenaren °P den dag van den arbeid vrijaf té brC Se^even z°nder dezen verlofdag in mindering engen van gewone periodieke verloven, - BON 13. Broodkaart. Geldig van 21 April t.m. 4 Mei 100 gram brood of 100 grarr roggebrood. BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m. 11 Mei BON 7. Bloemkaart. Geldig tm. 18 Mei KOEK EN GEBAK. BON 13. Broodkaart. Geldig van 21 April t.m 4 Mei BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m. 11 Mei 1 rantsoen gebak BON 7 (Bloemkaart) Gel dig van 21 April t.m. 4 Mei »/2 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr taart 600 gr., gebakjes 60f» gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gr AARDAPPELEN. BONS 15 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 28 April t.m. 7 Mei. l'/2 k.g. aardappelen. KOFFIE EN THEE. BON 18. Geldig van 17 Maart tot 11 Mei: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesürrogaat VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BOn 13 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 4j Mei, 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 13 „worst of vleesch waren". Geldig tot en mei 4 Mei. 75100 gram vleeschwaren. KAAS. BONS 63 en 73. Geldig van 7 April t.m. 4 Mei. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April t.m. 18 Mei EIEREN. BON 94. Geldig van 21 April t.m. 4 Mei. BON 85. Geldig van 26 April t.m. 11 Mei. SCHEERZEEP. BON 117. T.m. 30 April 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep. PEULVRUCHTEN BON 28. Geldig t.m. 11 Mei 500 gram peulvruchten BOTER EN VETTEN BONS 13 en 14. Boterkaart. Geldig van 21 April t.m. 10 Mei. 250 gram boter. BON 13. Vetkaart Geldig van 21 April t.m. 10 Mei 250 gram boter of marga rine of 200 gram spiisvet. BON 14 Vetkaart. Geldig van 21 April t.m. 10 Mei. 250 gram boter of marga rine. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 23 „Bonkaart Alge meen" Geldig tot en .met 18 Mei. 250 gram rijst "of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel BON 24. „Bonkaart Alge meen" Geldig t.m 15 Juni 250 gram havermout of Ha vervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gnrtmout of grutten BON 25 (Bonkaart Alge meen). Geldig van 21 April t.m. 15 Juni. 250 gram gort of gortmout of grutten. BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni 100 gram macaroni of ver micelli of spghetti. BOf' 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni 100 gram maïzena of gries- meel of sago of aardappel meel of puddingsauspoeder JON 7. Bloemkaart. Geldig 'ot 18 Mei. 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem ot zelfrijzend bakmeel. BON 14. Melkkaart. Geldig van 26 April t.ni. 4 Mei 1 3/4 Liter melk. BON 21. Geldig van 12 April t jn 1 i Mei 1 K G suiker BON 29 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 31 Mei 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder Is uitsluitend beschikbaar voot wassche- rijen Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. BONS 15, 16. 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. "0 April. Briketten 1 eenheid 100 K.G steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval. BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar- min, 1 eenheid. Geldig t.m 30 April. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes, één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 30 April. Bon „Generator-anthraclet jerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks bagger- turf Geldig t.m 30 April PETROLEUM ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken van 21 April t.m. 15 Juni 2 L; HONDENBROOD. BON 8. T.m. 30 April. Groep 1 en 2: 10 KG Gr 3: 8 KG Gr. 4: 5 KG Gr. 5: 4 KG Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD. BON 8. T.m. 30 April 1% KG. Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten Zou het nog zomer worden? „Ezel"-achtige overpeinzingen in den Amstcrdamschcn dierentuin. (foto Pax-Holland) Tenzij met schriftelijke toestemming der ouders De Regeeringscommissaris voor Haarlem heelt het volgende bepaald en bekend gemaakt Art. 1. Het is aan iedere» vrouwelijke persoon beneden den leeftijd van 21 jaren en van Nederlandsche na tionaliteit verboden zich na des avonds 9 uur als bezoekster op te houden in eenige voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor een vergunning of verlof krachtens de Drankwet geldt, dan wel op een bij dergelijke inrichting behoorend terras, tenzij zij vergezeld is van haar beide of van een harer ouders, haar voogd, haar toezienden voogd of haar echtgenoot, dan wel in gezelschap is van een meer derjarige en voorzien van een schriftelijke toe stemming van haar ouders, haar voogd of haar echtgenoot om zich aldaar met die(n) met name genoemde(n) meerderjarige op te houden. Art. 2. Het is aan iederen exploitant van een lokaliteit als in artikel 1 bedoeld verboden een vrouwelijke bezoeker in strijd met het hierboven bepaalde in zijn inrichting of op het daarbijbehoorend terras toe te laten of aanwezig te hebben. Art. 3. Overtreding van een dezer verbodsbepalingen wordt gestraft met boete van ten hoogste f 100, of hechtenis van ten hoogste 4 weken, terwijl de daarbij betrokken exploitant zich voorts blootstelt aan tijdelijke sluiting van zijn lokaliteit en intrek king van alle verder daarvoor verleende vergun ningen. Art. 4. Deze bepalingen treden terstond in werking. De service. Wettelijke -winkelsluiting op Maandagmorgen. Middcnstandscentrale wenscht een verordening. Het bestuur van de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken heeft de volgende circulaire tot de besturen, van de middenslandsvereenigingen, de vakorganisaties in het winkelbedrijf, tot de niet- aangesloten winkelbedrijven- en het publiek ge richt: „Wij zullen ons tot het gemeentebestuur van Haarlem wend-'-'-, teneinde een verordening uit te lokken om voor de in ons vorig rondschrijven ge noemde niet-cohsumptiebedrijven tot de wettelijke Maandagmorgensluiting te komen. Wanneer deze wensch door het gemeentebestuur zal worden in gewilligd, wordt een eind gemaakt aan de moei lijkheden, die voortspruiten uit het afwisselend vrij geven aan het personeel. Deze- niet-consumptie- bedrijven zijn: Kleeding en Schoe'sel: schoenen, Leer (fourni turen), parapluïes. wandelstokken, bont en pelte rijen, dameshoeden, damesmodes, damesstoffen en fourn.. heerenhoedén en petten, heerenmodes, da- mesconfectie, heerenconfectie, bedrijfskleeding, kin- derkleeding, baby-u it zet! en, naaistersfournituren, patronen voor danieskleecing, kleermakersfourni- turen, kousen, manufacturen, lingerie, tricotages, wollen stoffen, corsotten, handwerken, wol, garens, en overige artikelen op het gebied van kleeding en schoeisel. Woninginrichting: behangselpapier, rietwerken, kachels, haarden, sanitaire artikelen, electrische verlichtings-apparaten, radio, stofzuigers, huishou delijke artikelen, glas, aardewerk, porcelein, kristal, waschmachines, naaimachines, ijzerwaren, staal- waren, gereedschappen, glas, verf. Cultuur en luxe. verzorging, liefhebberijen: lees- biblotheken, postzegels-, goud, zilver, juweelen, bijouterieën, 'kunstvoorwerpen, leerwerken, koffers, boeken, klokken, horloges, uurwerken, schilderijen, platen, eisen, lijsten, muziekinstrumenten, muziek stukken, speelgor'v, kunstbloemen, parfumerieën, toiletartikelen, foto-arükelen, feestartikelen, schil der- en teekenbehoeften, houtsnijwerk, sportarti kelen, levende dieren, aquaria, optische instrumen ten, antiquiteiten, rel'igieuse artikelen. Diversen: .rijwielen, motoren, machines en onder deden, afbetalingsmagaziinen, winkelinstallaties, tuinbenoodlgcheöep. Warenhuizen bazars, cerhc ldsprijzenwinkel voor zoover zij bovengenoemde artikelen voeren. In afwachting van het verschijnen der aange vraagde verordening adviseeren wij, bovenbedoelde regeling reeds Maanda'g 5 Mei a.s. vrijwillig in toepassing te brengen. De winkelbedrijven in meubilair enz. en kantoor behoeften'enz zijn uitgevallen, omdat de organisa ties in deze branches op bovengenoemde regeling geen prijs stelden'. AVONDSLUITING. Het advies voor de avondsluiting luidt: Ingaande 5 Me: a.s.: a Avondsluiting eerste viif werkdagen: niet- consumptiebedrijven 1S.G0 en consumptie-bedrijven l&.no uur. b. Avondsluiting Zaterdag' alle winkels (met uitzondering van banketbakkerijen) 20.00 uur en banketbakkei-ijen 21.00 uur. Wanneer dit advies wordt opgevolgd, zal aan het personeel, dat werkzaam is in zaken, die te 18.00 uur sluiten, op de eerste vijf werkdagen geen VA uur pauze tusschen den middag behoeven te wor den gegeven. ZONDAGSLUITING. Voor de door de winkelsluitingswet gedispen seerde bedrijven ;n de Zor dagsluiting wordt ge adviseerd, voorloopig op Zondag te sluiten. De grondslagen voor het goed uitvoeren van de „service". 1. Neem een gemakkelijke stand en houding aan met de linkerzijde naar het net gekeerd. Richt voor dat ge slaat. Begin met de linkerhand iets lager dan de rechter (hand waarin het racket). 2. Kijk eerst naar het vak en de plaats in het vak, waarin ge den bal wilt slaan. 3. Begin de achterzwaai van het racket iets eerder dan de opgooi, laat het door omlaag naar achteren brengen van het racket langzaam gaan, geen wilde ruk achteruit. 4. Werp den bal goed op, zoodai de opworp geen onvoorziene verplaatsing van het lichaamsgewicht tengevolge heeft. Altijd iets vóór de rechterschou der. Doch niet te veel naar voren of naar ach ter, naar links of rechts. Alleen uitteen zuivere op- worp kan een goede service voortkomen. 5. De bal moet met een klap geraakt en niet haastig weggestooten worden. Souplesse is beter dan brute kracht. Zwaai na den slag rustig door en houdt niet plotseling den slag in. 6. Laat de zwaai (achter den rug) diep zijn, m. a. w. ontspan de spieren van den arm een oogenblik voor den eigenlijken slag, 'de klap tegen den'bal. 7. Kijk naar den bal, terwijl ge er naar slaat. Tref den bal met uw racket in het midden der snaren.. 8. Sla de eerste service niet buitengewoon wild hard en uit en de 2de zoo zacht, dat de tegenpartij er geen moeite mee heeft en u met de return terug slag) in moeilijkheden brengt. 9. Maak u bij het slaan van de service niet kleiner dan gij zijt, maar benut iedere centimeter lichaams lengte. Tracht den bal zoo hoog mogelijk in het midden van het racketblad te raken., 10. Oefen u in den opworp van den service bal. Oefen u in. het plaatsen van den bal in het service vak, plaats daar den bal waar de tegenpartij hem niet graag heeft (meestal de „backhand-zijde). Leg u daarna toe op het plaatsen met vaart. 11. Probeer niet een gecompliceerde effect service als bijv. de „American"-service, alvorens de een voudige rechte service volkomen te beheerschen. 12. Oefen u in de service evenveel als in de andere slagen. Sla nooit een „double fault". Tilden noemt dat een tennis-misdaad. Oefen u in de service als ge alleen op een tennisbaan zijt en uw partners niet komen opdagen. C. M. lÖL CONSTANDSE. N.B. Bij het geven van de instructies is steeds uitgegaan van de veronderstelling dat de spelers rechtshandig zijn. „Wij hebben ons", aldus luidt het slot van de circulaire, „tot de Kamer van Koophandel gewend om instemming te verkrijgen met bovenstaande actie en richtlijnen. Ter-einde eenheid te krijgen in de winkelsluiting te Haarlem, vertrouwen wij, dat èn door de winkelbedrijven èn door het pu bliek met onze adviezen zal worden rekening ge houden". Ecu pakhuis vol gehamsterde waar gevonden. 's GRAVENHAGE, 29 April. De winkelier V. te Amsterdam werd er op'heeterdaad op betrapt, dat hij kruidenierswaren, zooals slaolie en kaas voor prijzen verkocht, die ver boven de normale lagen. Toen politieagenten een onderzoek instelden, troffen zij V. aan in een steeg naast zijn winkel, waar hij leiding gaf aan het optakelen van vaten slaolie. Het bleek, dat zich ter plaatse een pakhuis bevond, waarin hij uitzonderlijk groote voorraden levensmiddelen had opgeslagen. De agenten, die reeds veel gevallen van sluikhandel hadden be handeld, verklaarden,, dat zij iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. De voorraden had V voor de distributie-autori teiten verzwegen. Er bleek geen aanleiding te zijn verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. De in specteur voor de prijsbeheer'schïng te Amsterdam verklaarde daarom den geheelen zeer kostbaren voorraad goederen verbeurd. Daarnaast legde hij V. een geduchte geldboete op. Minder petroleum voor kook- doeleinden. Als er een gasbinnenleiding is hcelemaal geen bonnen meer. 's-GRAVENHAGE, 29 April. Gezien de schaarschte aan petroleum, brengt het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart tr kennis van alle verbruikers van petroleum voor koekdoeleinden, die in perceelen wonen, waar een gasbinnenleiding aanwezig is, dat aan hen, nadat de thans in omloop zijnde bonnen voor petroleum voor koeokdoeleinden zijn verlooptn, geen bonnen meer zullen worden uitgereikt. In hun eigen be lang wordt dezen verbruikers aangeraden, zich thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het desbetreffende gasbedrijf te wenden. Tevens dienen zij daarbij 'te kennen te geven-of zij in aanmerking willen komen voor het betrekken van een eenvoudig gascomfoor, hetwelk de gasbedrij ven desgevraagd op gemakkelijke betalingsvoor waarden beschikbaar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tijdige indiening van de betrokken verzoeken noodzake lijk is, daar gezien de te verwachten toeloop, met de afdoening dezer aanvragen uiteraard eenlgen tijd gemoeid zal zijn. Men houde hiermede dus rekening en verwachte van het gasbedrijf niet ihefc onmogelijke.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5