IJmuider Courant f erkers. winterhulp nederland. 26e jaargang nO. 152 f DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Donderdag i mei 1941 ^jj hebben dezer dagen herinnerd aan de uit vinding van de telegraaf, omdat het anderhalve eeuw geleden is dat haar bewerker, de Amerikaan Samuel Morse, te Charlestown werd geboren. In de 'en 1837-1843 deed hij zijn voorbereidenden gebeid etf in dat laatste jaar, toen hij dus al 52 vas, richtte hij de eerste proefverbinding tusschen Washington en Baltimore in, die op 27 Mei 1843 in gebruik genomen werd met toepassing van het haar hem genoemde Morse-alphabet, bestaande uit com binaties van punten en strepen, lange en korte tusschenruimteh. De Hamburger Gerke vereen voudigde het enkele jaren later en zoo gewijzigd werd het spoedig algemeen aanvaard. Inmiddels hadden wij reeds in 1845 onze eerste telegraaflijn in Nederland natuurlijk langs den toen nog piep jongen eersten spoorweg: Amsterdam-Haarlem Natuurlijk was de telegraaf met Morse's" ontdek kingen nog lang niet tot de technische volmaaktheid gebracht waarop wij haar nu kennen en vele uit vindingen zouden volgen om haar perfectionnee- te verzekeren. Waartoe vooral de geniale Edi- wiens vindingrijkheid hem tijdens zijn lang durig leven zou nopen tot het nemen van 1400 pa tenten, veel heeft bijgedragen. „Werkers" heb ik hierboven gezet. De herinnering san een man als Morse, nu al sinds 68 jaar niet meer onder de levenden maar geenszins vergeten omdat hij de menschheid zulk een grooten dienst bewees, wekt niet alleen gedachten aan de ingrïj- veranderingen die zulk een ontdekking in de menschelijke samenleving bracht maar ook aan den ontzaglijken arbeid, door tallooze uitvinders van velerlei nationaliteit op velerlei gebied in den loop eeuwen verricht. Én op technisch gebied wel in zeer groote mate gedurende de negentiende en de twintigste eeuw. Die laatste is pas veertig jaar oud; wat staat er allemaal nog in te wachten dat nu' nog volkomen onvoorzien is? Deze overweging moge voorspellers tot bescheidenheid en voorzichtigheid stemmen. Ook nu, in deze felbewogen jaren, moeten fa stille-laboratoria, waarin het gedrüiseh van den oorlog nauwelijks doordringt en in elk geval nau welijks gehoord, wordt, mannen met ontembaren zwoegen aan vindingen, die straks het méiisch- dom verbazen zullen. Wie boeken over den levensloop van dergelijke menschen heeft gelezen moet daarin een sterke voor de vervulling van zijn eigen ar beidstaak hebben gevonden. En moet er vaak door tot zelfcritiek zijn gekomen. Er zijn menschen, die een man als Robert Koch, die den verwekker van de tuberculose ontdekte en de succesrijke bestrij- van een der meest gevreesde ziekten Inluidde, een man als Thomas Al va Edison, een man als Pasteur als natuurwonderen beschouwen, evenals zij een Rembrandt, Goèthé, Shakespeare, Beethoven, •Dahté als zoodanig zien, dat zij. geen voorbeeld voor zichzelf in deze menscheri kunnen, ontdekken. Want, zeggen zij, zulke genieën waren door de Voorzienigheid met geweldige gaven bedeeld: -Ik mis die gaven; wat valt er dus voor mij na te volgen?. Dat is erg kortzichtig. En wie zich in de levens- geschiédenis' van die groote mannen verdiept er vaart dan ook spoedig dat het kortzichtig is. Want begaafdheden in den vorm van eenigen bijzondéren aanleg, al schijnt die dan ook nog zoo klein in ver houding tót die der groote genieën, al brengt die geen succes in het openbaar en al merkt alleen de naaste omgeving er op den duur iets van, bezitten wij allen. Het is maar de vraag hoe men ze. te baat neemt, hoe hard men ermee werkt. En die genieën, die de wereld met groote ontdekkingen of kunst werken verrijkt hebben, bezaten niet alleen hun scheppende gaven maar ook den zelf-ontwikkelden Wil,: de zelf-ontwikkelde kracht en volharding om er gebruik van te maken. Het was, meen ik, Edison die eens zeide dat het genie uit 1 inspiratie en 99 transpiratie geboren wordt. Er zijn weinig kernwoorden die een juister aanwijzing hebben ge geven en zij houden -vooral een critielc in op de tallooze mislukte genieën, die wel ingevingen heb ben en wel' praten over daden, maar er nooit toe bomen en hun gaven laten verslonzen inplaats van ermee te woekeren. De groote scheppers zijn zonder uitzondering o.ok allen groote werkers, corypheeën van den arbeid. En daarom- is de lezing van hun levensgeschiede nissen, geschiedenissen van staatslieden, ontdek kingsreizigers en leiders van groote ondernemingen zoowel als van uitvinders en kunstenaars, zoo sti- muleerend voor iedereen en dringt zij vanzelf tot to vraag: doe ik niet veel te weinig, zou ik in het belang van- anderen en mijzelf, in het belang van to gemeenschap eigenlijk niet veel meer kunnen bereiken? Wie zich verplaatst iri de levenssfeer v.an j-M groot man, wie zich tracht 'voor te stellen dat U zichzelf zooveel kleine ontspanningen en genoe gens meerendeels oppervlakkig en vaak, achter- beschouwd, eigenlijk waardeloos in zijn eigen be- oordeeling zou ontzeggen, zal daarop veelal be ogend moeten antwoorden. Er zijn maar weinig jnenschen die met hun gaven, hun tijd, hun arbeids- acht woekeren zooals de groote mannen dat zon- er uitz°odering hebben gedaan. En er zijn er geen 'e met recht kunnen zeggen, als zij althans gezond ^lichaam en geest zijn: ik heb geen gaven, geen en dus kan ik. mij niet met hen vergelijken. Verduister goed. Zooals liet moet. 'AN 1 OP 2 MEI 1941 van 21.04 tol i.09 Maan op 2 Mei onder 1.28 Maan op 2 Mei op10.51 In het Gooi short weer het spinnewiel en het ourle handwork is er in eere her stelt». Gracieuse handen verwerken de wol der Texelsclic schapen tot gladde fijne draden. (FotoPax Holland) SANTPOORI Hel tlamlournooi van „Stabiel". De damclub „Étabiel" bestaat dezer clagen vijf jaar. Door de tijdsomstandigheden heeft het bestuur ei van afgezien, het- eerste lustrum feestelijk te herdenken. Wel zal op Zondag 11 Mei a.s. in Hotel „Zomerlust" een groot damtournooi worden ge organiseerd. De belangstelling voor dezen damdag blijkt groot te zijn, daar thans reeds spelers uit Haarlem, Aalsmeer, IJmuiden, Beverwijk en Uit geest hebben toegezegd dien dag" te Santpoort te komen spelen. Er wordt gespeeld in hoofd, le en 2e klasse. In de eeregroep komen uit: B. Dukel -te IJmuiden, P. J. van Dartelen te Zandvoort, Y. de Jong en H. W. Zitman te Haarlem. In allé klassen wordt gespeeld in groepen van vier spelers en er worden twee partijen gespeeld. Ér is dus een winnaars en een v§rliezersronde. Voor elke groep; zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Het inleggeld voor de hoofdklasse bedraagt ct., voor de eerste klasse 50 ct. en voor de tweede klasse- 40 cent. De aanvang is bepaald om half elf-v.m. eerste partij; de tweede partij zal des middags half vier gespeeld worden. Damliefhebbers uit Kènnemerland, ook zij die niet zijn aangesloten bij een damclub, kunnen dien dag meespelen. Opgave bij den secretaris van „Sta biel" den heei- J. Oosterling, Brederoodsche weg 3A te Santpoort. De inschrijving kan Uiterlijk tot en met 6 Mei worden ingewacht. Na dien datum wor den geen inschrijvingen meer aangenomen. Duitsch weermachtsbericht Duitschers bereiken de Zuidelijke havens van de Peleponnesus. Luchtaanvallen op Engelsche havens. BERLIJN, 30 April (D.N.B.) Het ópper-bevel van de weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben uit krachtig beschermde con- vooien 35.265 b.r.t. vijandelijke scheepsruim te, als mede een escortevaartuig van de'Britsche marine tot zinken gebracht. Motortorpedobooten hebben bij een actie tegen de Britsche Zuid-Oostkust een krachtig beveiligd convooi aangevallen en drie koopvaarders van 9500 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. In Griekenland zijn gemotoriseerde strijdkrachten van het Duitsche leger bij hun scherpe achtervol ging töt aan de zuidelijke havens- van den Pelopon nesus opgerukt en hebben de verdére vlucht'van de Engelschen over zee belet. Daarbij zijn tot dusvérre 5000 Engelschen, onder wie een generaal, benevens talrijke Serviërs, opder wie vier generaals en 300 andere officieren, gevangen genomen. Maandag hebben Duitsche jagers in. de Grieksche wateren bij het eiland Hydra een Engelsche Walrus vliegboot neergeschoten. Vier Britsche. watervlieg tuigen werden aan de Zuid-Oostkust van den' Pelo ponnesus vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben gisteravond en 's nachts de haven van La Valetta met groot, succes, aangevallen. Zij plaatsten bom men op een lichten kruiser, op stellingen van de luchtdoelartillerie, op haveninstallaties en op ben- zine-opslagplaatsen en schoten een torpedojager be nevens een grooten koopvaarder in brand. Andere aanvallen waren op de vliegvelden te Lucca en La Valetta gericht. In luchtgevechten boven* het eiland verloor de vijand twee jagers van het type Hurricane. Eigen verliezen deden zich niet voor. In Noord-Airika hebben Duitsche en Italiaansche Stuka's de haven van Tobroek, artillerie-stellingen bij fort Pilastro en versterkte fabrieken ten Zuiden van de Via Balbia met bommen van zWaar kaliber bestookt, Sterke."formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht weer de oorlogshaven Plymouth gebombardeerd. Er Ontstonden groote branden, vooral in Devonport en hevige ontplof fingen op het terrein van de gasfabriek en in. ben- zine-opslagplaatsen. Andere formaties gevechts vliegtuigen dedén succesvolle aanvallen op de havens Cardiff, Lowestoft en Ipswich, benevens op vijandelijke nachtvliegvelden. Op zee1 rondom Engeland heeft het luchtwapen een-koopvaarder van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht en een vrij groot schip zwaar beschadigd. Ver- dragendé batterijen van het leger hebben met groot succes,voor den oorlog belangrijke installaties in de omgeving van Dover beschoten. Duitsche jachtvliegtuigen hebben gisteren bij aanvallen op de Britsche Zuid-Qostlcust en aan de Kanalkust zes jagers van het type Spitfire en twee gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim zonder eigen verliezen omlaag gehaald. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met betrekkelijk zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West- eri Zuid-West Duitschland, een ge ring aantal brisant- en brandbommen laten vallen, die slechts onaanzienlijke materieele schade veroor zaakten. Onder de burgerbevolking waren er enkele dooden en gekwetsten. De bemanning van een nachtjager, Oberfeldwebel Sommer, Oberfeldwebel Reinnagel en Feldwebel Glass, heeft zich in den afgeloopen nacht boven Engeland bijzonder onderscheiden. De totale verliezen, die de vijand Maandag en Dinsdag heeft geleden, bedragen 47 vliegtuigen. Hiervan zijn er 21 in luchtgevechten en door nacht- jagers, 9 door marine artillerie neergeschoten. De rest is op den grond vernield. In diezelfde periode zijn zes eigen vliegtuigen verloren gegaan, r Laatste appèl van Winterhulp. Js-GRAVENHAGE, 1 Mei. Nog éénmaal in dit seizoen zujlén .de ijverige collectanten mét de be kende roode bussen van Winterhulp Nederland onze aandacht vragen en- wel bii de huizeri- en straat- collecte op morgen en Zaterdag. Daarmede wordt de eerste collecte-periode voor dit mooie sociale werk afgesloten en kan de balans worden opgemaakt van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk voor zijn minder bedeelde landgenooten. Hoewel de tot dusver behaalde resul taten niet geheel en al onbevredigend mogen wor den genoemd, wanneer allerlei tegenwerkende fac toren in aanmerking worden genomen, mag toch 'niet worden verheeld, .daffc de opbrengsten geenszins aan de verwachting hebben beantwoord. Immers bij de oprichting .van Winterhulp Nederland stond den organisatoren eenerzijds dé groote nood voor oogen, waarin een belangrijk gedeelte van de Nederland sche volksgemeenschap nog verkeert, terwijl ander zijds het vertrouwen bestond, dat alle andere.'Ne- derlanders,: dién grooten nood kennende, door drongen zouden zijn van den socialen plicht, welke op hen fust, om het leed vén de minder bedeelden naar vermogen te,helpen verzachten. Helaas echter wei'd dat vertrouwen in zekeren zin beschaamd en daarom was Winterhulp Neder land niet in staat het bij de oprichting gestelde doel ten volle te verwezenlijken. Dit is in hooge mate te betreuren, niet. alleen omdat als gevolg daarvan velen van hen die dringend hulp behoeven niet of niet voldoende kunnen worden geholpen, maar niet minder, omdat daardoor tót,uiting komt, dat bij ve^e Nederlanders nog niet aanwezig is eenig besef van gemeenschapszin om de zwakkeren bij te staan, ten ein.de gezamenlijk eendrachtig' te 'trachten de kracht van het g e h e e le Nederlandsche volk te vergc-o- ten en te komen tot een samenleving, waarin het schrijnende leed, dat .thahs nog als gevolg vaA gel delijke zorgen in zoo véle huisgezinnen heerscht, wordt verbannen om plaats te maken voor een blij- venderi zonnestraal, waaruit ook' deze gezinnen de kracht zullen putten zelf daadwerkelijk mede te helpen aan de verhooging van hun eigen levens niveau en dat van anderen. Daarin ligt de grond slag van de kernspreuk van Winterhulp Nederland: „Voor het volk, door hef. volk", want de nu te ver- leenen hulp zal uiteindelijk têri goede -komen aan het geheéle Nederlandsche volk. Daaróm mag niemand achterblijven in de vervul ling van dezen op allen rustenden socialen plicht en de hoop moge worden uitgesproken dat ieder zal voldoen aan het -voor deze dagen geldende parool: „aantreden" en zoo mogelijk in het eerste gelid. Legt thuis uw offer -gereed voor de huiscollecte en tooit u allen Zaterdag met het bloemenspeldje van Winterhulp Nederland. (A.N.P.) Distributienieuws. Uitreiking van aardappelkaarten vervroegd. Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat de uit-, •eiking van aardappelkaarten aan de inwoners van IJmuiden, in afwijking van de eerste bekendma king vervroegd is. De uitreiking begint voor de letters A t.m. C reeds heden voor IJmuiden (Oud en West) en voor IJmuiden (Oost) en zoo vervolgens tot en met Woensdag 7 Mei. In de officieele bekendmaking staat, dat op Dins dag 6 Mei de uitreiking geschiedt voor dé letters R tot en met T; dit moet zijn R' tot en met U. DE HOEUFFT-RRIJS TOEGEKEND. Voor 1941 is de Hoeufft-prijs, die elk jaar wordt uitgereikt vo'or de beste inzending .in den wedstrijd voor Latijnsche gedichten, toegekend aan den inzender van hetgedicht „Templum divini spiritus". VELSEN Een nieuwe Meikersen rsus. De leider der afdeéling Jeugdbent iddeling van de Arbeidsbeurs te IJmuiden-Oost deelt ons mede, dat men zioh voor het deelnemen aan den nieuwen melkerscursus kan opgeven bij de Jeugdregistratie. Casembrootzijsto-aat te IJmuiden-Oost, waar men nadere inlichtingen kan verkrijgen. OP 2 EN 3 MEI A.S. GROOTE BLOEMENCOLLECTE. De leider van „Winterhulp Nederland" in deze gemeente schrijft ons: Velen onzer lezers zal al wel bekend zijn, dat Vrijdag en Zaterdag' 2 en 3 Mei a.s., wederom, maar dan voor hét laatst in dit seizoen, de roode bussen van W.H.N. weer zullen worden gepresenteerd. Om wederom een opwekking voor deze collecte te plaatsen moest feitelijk 'overbodig zijn, maar helaas zijn er ook in onze gemeente nog hoo- rende dooven^en ziende blinden. Gingen aanvankelijk de geruchten, dat al het geld voor Duitschland was bestemd, thans be hoeft dit geen tegenspraak meer, omdat de honderden ingezetenen, die reeds een uitkee- ring van bovengenoemde Stichting ontvingen, het tegendeel gingen- beweren, en den winke liers naast het gewone geld ook waardebons van W.H.N. regelmatig ter betaling worden aangeboden. Jammer genoeg moeten wij nog steeds cónsta- 1 heeren, dat er heel wat landgenooten zijn, die schijnbaar hun plicht van naastenliefde niet begrijpen. Daarom nogmaals deze oproep. Het is voor W.H.N! en voor onze landgenooten, die over te weinig aardsche middelen beschik ken, echter verheugend, dat de groep van gevers zich langzamerhand maar zeker -heeft uitgebreid, zoodat m menig gezin reeds een zonnestraaltje kon worden gebracht. Thans staan wij voor de1 laatste collecte, schaart gij u ook in de groep van gevers, toont ook wat over te hebben voor uw misdeelde land genooten en tooit u op 2 en 3 Mei. op straat, met één of meer bloempjes van W.H.N. Toont dat gij deel uitmaakt van het groote Ne derlandsche Gezin, waarin, geen plaats is voor minderbedeelden en helpt dézen wantoestand op te heffen. Komt fier onze collectanten tegemoet, maakt ook hen het .werk makkelijk en koopt van hen niet één, doch meerdere bloempjes. Laat 2 en 3 Mei in het teeken staan der bloemen, uw bloemen welke geluk zullen brenge.n in duizenden gezin nen. In onze gemeente ontvingen reeds ruim 6699 personen een uitkeering, verdeeld over ruim 1500 gezinnen. Aan geld werd reeds uitgekeerd f 17,871, Aan Comité Kleeding en Dekking f 5000, Aan Comité Schoolvoeding f 5000, Nog uit te keeren, Circa f 7000, EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts de heeren L. Meerburg, Bergen op Zoom; H. M. Martens, Amsterdam; J. M.. Reeder, Groningen en W. C. de oBer, Hoogwoud. Artsexamen le gedeelte de heeren' I. Jollema, Harlingen; J. H. van Ginkel, Sloten en A. E. THoog, Paree. Doctoraal geschiedenis de' heer J. A. ten Cate. f 34.781,— Hiertegenover staan ontvangsten uit de gemeente: Collecte-opbrengsten f 8874,18 Losse giften f 166" f 25.543.18 Er werd dus ongeveer f 10.000 meer uitgege ven dan ontvangen. UMUIDEN Examens stenografie en typen. Bij de te Amsterdam gehouden examens van wege de Federatie voor Stenografie „Groote", slaag den de volgende" candidaten: Voor dictaatstenograaf-165 Nedrl. (vergadering- stenograaf): de heer J. van Veenstra te Santpoort. Voor steno-typiste: mej. A. J. Wenting te IJmui den-Oost. Voor kantoorstcnograaf 130 Nederl,, de dames: L. H. Schilder te Vel-sen en J. C. de Krijger, A. M. Visser en L. Wijminga, allen te IJmuiden. Voor machineschrijven: de heeren H. Oosten dorp en J. Reehorst, beiden te IJmuiden. Allen zijn opgeleid door den^heer J. C. Cramer Jr., alhier. BELANGRIJKE MEDEDEELING TÉ WACHTEN. Voor de aangeslotenen bij de Radio-Centrale zal heden- 1 morgenavond kwart over zeven een belangrijke mede- deeling gedaan worden VOORMALIGE P. E. N.-CENTRALE WORDT CONSERVENFABRIEK. Naar wij vernemen is de voormalige P. E. N.-centrale an de Kanaalstraat, die reeds vele jaren niet meer ge bruikt wordt, en waarvoor het P. E. N. reeds lang een kooper zocht deeer dagen in andere handen overgegaan. Het gebouw is voor f 160.000 gekocht door een Duitsché firing, die het als conservenfabrielc met koelhuis zal in richten. De verbouwing waarmede binnenkort zal worden be gonnen zal worden uitgevoerd door den heer P. Bart, alhïèr. WATER IS IN DE WOESTIJN BELANGRIJKER DAN BROOD. Leden der Duitsche luchtmacht onderzoeken de bruikbaarheid van een bron. (WeltbildPax Holland) Slachtoffers van de luchtaanvallen op Engeland. Tot einde Maart 29000 dooden» De Britgohe minister van Openbare Gezondheid heeft, volgens den Londengchen Nieuwsdienst, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat als ge volg van dé Duitsche luchtaanvallen op Groot- Brittarmië tot eind Maart van dit jaar 29.000 per sonen om het leven gekomen zijn. Voorts deed de minister de opmerkelijke mèdeöeeling dat de veilig heid in de ziekenhuizen betrekkelijk het grootst is. Hij raadde het publiek derhalve aan er niet voor te rug te schrikken de ziekenhuizen binnen te vluch ten. (D.N.B.) DE VIERING VAN DEN 1 MEI-DAG IN DUITSCHLAND. Een foto van den Führer van het Duitsche volk temidden van arbeiders. (Foto Hofmann—Stapf) BEVERWIJK Het conflict aan de groentemarkt. Nog-, geen oplossing. Ook Woensdag zijn Ibeide partijen op de Bever- wijksohe veilingen op hun standpunt blijven staan, zoodat voor den derden keer niets door de handelaren gekocht werd. De veilingen zitten met de aanvoeren, die hoofdzakelijk uit spinazie bestaan, echter niet verlegen, want vrijwel alle producten worden direct verpakt en per trein en auto naar elders vervoerd. De handelaren zijn intusschen op de grossiers aangewezen. Wanneer een einde komt aan het conflict was nog niet te zeggen. CENTRALE KEUKEN. Aan de Centrale Keuken zijn voor Vrijdag a.s. 069 por ties besteld, waarvan 02 in Wijk aan Zee. Wat de pot schaft •was heden nog niet bekend. HEEMSKERK BRAND IN EEN BAKKERIJ. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de bak kerij van den heer H. D. Schipp.er te Heemskerk In het holst van den nacht werden de omwonenden opgeschrikt door hulpgeroep der bewoners van het door den heer Schipper bewoonde 'perceel. Het bleek nJ. dat de vier bewoners de bovenverdieping van het perceel niet konden verlaten daar de trap uitkomt in de bakkerij waar brand woedde Met een ladder slaagden de buren er in. de bewoners van debovenverdieping at le halen. Inmiddels had de luchtbeschermingsdienst de brandweer gewaarschuwd. De brand was spoedig gebluscht. Verzekering dekt te schad* yiigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uilgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraa' 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuïder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad," worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week 0.13Vt, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per posl 2,05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex» Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1