IJmuider Courant Bezetting van den Peloponnesus voltooid. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bon 30 voor thee- en koffiesurrogaat. Extra rantsoen rijst op bon 21. Bekendmaking Grieksche eilanden in Duitsche handen. Liverpool bestookt. KORT NIEUWS BEVERWIJK 26e JAARGANG No. 154 l/itgave Lourens Costei, Maatschappij voor Couran,'Uit9aven en A,9em- Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijniuider Courant: Kennemerlaan 42, ttmuiden, jeje(oon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor di' b,ad worden kosteloos ggnomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Fsestdajren Uirecliei V W HKEKEBOOM EIN KOUEKI PEEKEBOOIM Hoofdredacteur, ROBEK'I PEEKEBOOM ZATERDAG 3 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeltngen dubbele prijs. Advertenlies van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30. elke regel meer ƒ0.10. De secretaris-generaal van landbouw en vissche- :j maakt bekend, dat de met 30 genummerde bon "an de „bonkaart algemeen" recht geeft op het v oopen - - nfricieele samenstelling. De verbruiksperiode van bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zon- 25 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is reeds op Zaterdag 3 Mei. van £0 gr. thee of 250 gr. koffiesurrogaat, Vijf tlooden door bomaanvallen. Ook nog twee zwaargewonden. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vliegtuigen boven ons gebied. ng meeste bommen vielen op het vrije veld of in •cei water. Toch ontstond ook hier en daar eenige schade. Er werden zes woonhuizen vernield en Jj'een aantal huizen werd glasschade aangericht. Tezamen zijn er voorts helaas vijf dooden te betreu- ^n. twee zwaar en twee licht gekwetsten. Op enkele boerderijen werd eenig vee gedood. (AN.P.) Verduister goed. Zooals liet moet. VAN 5 OP 4 MEI 1941 van 21.08 tot 3.05 Maan op 4 Mei onder 2.43 Maan op 4 Mei op12.37 (E.K.) VAN 4 OP 5 MEI 1941 van 21.10 tot £.03 Maan op 5 Mei onder 3.20 Maan op S Mei op 13.47 De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor het tijdvak van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. op bon „21" van de boter- en vetkaart een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel (gemengd meel) van 250 gram beschikbaar wordt gesteld. Voor zoover dit extra rantsoen wordt betrokken tegen inlevering van bonnen van de vetkaart zullen de winkeliers aan het publiek een reductie van f 0.03 per 250 gram op den normalen prijs verleenen. De winke liers ontvangen het bedrag, waarover zij reductie hebben verleend, door bemiddeling van de plaatse lijke distributiediensten terug van de middenstands- banken. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de detaillisten de bonnen „21" van de boter- en vetkaart behooren in te leveren. Ten einde de bij het centraal distributiekantoor ingeschreven detaillisten in de gelegenheid te stellen aan de vergroote vraag naar rijst te voldoen, worden zij in de gelegenheid gesteld van Maandag 5 Mei af tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. tusschentijds de met „23" genummerde bonnen van de „bonkaart alge meen", welke thans recht geven op 250 gram rijst, voor toewijzingen in te wisselen. De vaste inleve- ringsdagen komen daarbij te vervallen, zoodat de belanghebbenden onafhankelijk van hun code nummer de bonnen kunnen inleveren. De inlevering der bonnen dient te geschieden in veelvouden van tien stuks, zoodat het gebruikelijke minimum van 40 bonnen hierbij niet behoeft te worden gehandhaafd. De grossiers zullen tijdig door de Nederlandsche Meelcentrale worden bevoor raad. - De veldtocht in Griekenland is teneinde. Een groep Engelsche gevangenen, wachtend op transport. Weltbild-Pax Holland Du itsch weermach ts berich t Aantal Engelsche krijgsgevangenen tot 8200 man gestegen. BERLIJN, 2 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland hebben de afdeelingen van het Duitsche leger de bezetting van den Peloponnesus voltooid. Op het Grieksche vasteland bevindt zich geen vechtende Brit meer. In de zuidelijke havens van den Pelo ponnesus werden de laatste vluchtende Britten achterhaald, voordat zij op de schepen konden gaan en gevangen genomen. Het aantal Britsohe gevan genen steeg hierdoor tot 8200 man. Pantserwagens brachten op 30 April in de Golf van Corinthe een vijandelijk transportschip tot zinken en dwongen een ander schip zich over te geven. In Noord-Afrika hebben sterke Duitsche en I-ta- liaansche afdeelingen gevechtsvliegtuigen herhaal de malen doeltreffend de verdedigingsinstallaties van den vijand bij Tobroek gebombardeerd. Bom-, voltreffers stelden batterijen buiten gevecht en veroorzaakten hevige ontploffingen in 'het fort Pilastrino en in munitieopslagplaatsen. Formaties torpedovliegtuigen grepen succesvol in den strijd te land in en schoten in luchtgevechten vier jacht vliegtuigen van het type Hurricane neer en ver nielden een ander vliegtuig op den grond. Marine-artillerie schoot in de Middellandsche Zee vier Britsche torpedovliegtuigen neer. Vliegtuigen der gewapende verkenning bombar- 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. Het Rijkscommis sariaat maakt het volgende bekend: Op grond van par. 5 van het besluit van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden m Nederland van 18 Mei 1940 (Reichsgesetzblatt I bladzijde 778) en in aanmerking nemend par. 1 van verorde ning 20 van 7 Februari 1941, vaardigt de hoogere SS, en Poliseiführer de volgende bekendmaking uit: 1. Het openbare dragen en toonen van afbeel dingen van levende leden van het huis Oranje- Nassau, op welke wijze en in welken vorm dan ook, alsook het demonstratieve dragen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij Verboden. Ditzelfde geldt voor het al of niet tegen beta ling verder verspreiden van dergelijke voorwer pen. 2. Handelingen in strijd hiermee worden voor- zoover niet strengere straffen bepaald zijn in gevolge par. 1 der verordening nr. 20-1941 van 7 Februari 1941 bestraft. De volgende officieele commentaar werd bij deze bekendmaking' gegeven: Verschillende incidenten van den laatsten tijd wachten het bewijs, dat afbeeldingen van leven- Qe leden van het huis van Oranje-Nassau, alsook de kleuren van dit huis, tot een demonstratie '«gen de bezettingsmacht misbruikt werden, en Vel zeer opmerkelijk het meest door kleine groe- P® uit het sociaal-democratische en roomsch- fetholieke kamp, die voorheen slechts in zeer bijzondere gevallen bereid waren, om de zaak van het huis van Oranje-Nassau tot de hunne te "hken. Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de verdiensten van vroegere leden van het "ins van Oranje-Nassau gedacht, een erkenning, •oor welke een algemeene waardeering aange nomen kan worden, aan welke deze bekendmaking geenszins te kort doen wil. Het geval ligt bij het pubhek toonen van afbeeldingen van levende i d van huis Oranje-Nassau echter geheel anders. Reeds op grond van het feit, dat deze vniv1 Van genoemd huis, nadat zij 'haar land en pk verlieten, zonder uitzondering geheel naar ue zijde der Engel-schen zijn overgegaan, moet dit ^demonstraties worden opgevat. Dit demon- watieve toonen heeft dan ook tot verstoringen Sh°?egeleid> die tot het boven weergegeven ,u; °d leiden moesten. De bekendmaking der po- we heeft in het bijzonder ook betrekking op het ^a-Seti van uitgezaagde geldstukken (van 10 en -a cents) en het neerzetten van afbeeldingen in wn^65' Niet door de bekendmaking getroffen hian-e\de °°h ais „prinsenvlag" bekende oranje- J^u-vlwn, daar deze heden als een rtn>Tv ng van den volkschen wil kunnen wor- Qeu beschouwd. Op Kreta na alle bezet. BERLIJN, 2 Mei. Van welingelichte zijde wordt gemeld: Met uitzondering van Kreta zijn alle strategisch! belangrijke eilanden van Griekenland bezet. Deze mededeeling werd hedenavond ge daan in Berlijnsche deskundige kringen ter gelegenheid van de voltooiing van den veld tocht in Griekenland. Hiermede zoo voeg de men van politieke zijde hier nog aan toe is een nieuwe étappe der nieuwe Europeesche ordening bereikt: Engeland is van het conti nent verdreven. (A.N.P.) deerden met bijzonder succes een wapenfabriek aan de Engelsche zuidkust en bi-achten ten, zuiden van Plymouth een koopvaarder tot zinken. Verdragend geschut van de marine nam scheepsdoelen voor Dover doeltreffend onder vuur. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bestook ten formaties gevechtsvliegers de ravitailleerïngs- haVén Liverpool opnieuw met brisant- en brand bommen. Er ontstonden uitgestrekte branden en verscheidene ontploffingen in vóór den oörlog be langrijke doelen van het haven- en stadsgebied. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens, industrjeele installaties'en vliegvelden in Zuid- en Zuidwest Engeland. Boven het vloptstèunpuiut Scapa Flow werdén twee versperringsballons neer geschoten. Boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag, noch des nachts vijandelijke gevechtshandelingen plaats. Bij de gevechten in Macedonië en Thracië heb ben zich majoor Esch, de kapiteins Mayerhofer en Pfeifer van een regiment bergjagers, majoor Von Viebahn en kapitein Nietsche van een regiment infanterie, alsmede majoor Girscher van een regi ment artillerie zich door bijzondere dapperheid on derscheiden. Luitenant Wolf van een afdeelrng verkenners heeft in Afrika voor de zevende maal een vijande lijken pantserwagen kapot geschoten. Bestrijding van rachitis te Rotterdam. Kinderen krijgen een dosis vitamine D. In verband met het feit, dat meer en meer verschijnselen van Engelsche ziekte (rachitis) bij kinderen worden waargenomen, zal te Rotter dam op de consultatlebureaux voor zuigelingen twee maal in de week een verstrekte dosis vita- fine D worden verstrekt. Deze dosis ter groote van 7'/« milligram is opgelost in olie, waarvan het kind een peleltje te slikken krijgt. De kin deren krijgen het praeparaat dus niet in den vorm van een recept, het krijgt het regelrecht in de maag. Dit betekent als het ware het toedienen van een „vitamine-stoot", zooals dr. Feisser dit in een vanmiddag gehouden persconferentie me dedeelde, waardoor het kind voor eenige maan den beschikt over een voldoende hoeveelheid vitamine D.. welke langzaam wordt opgebruikt, om den gevaarlenken tijd door te komen. Deze dosis moet per winter 2 maal worden toegediend aan kinderen tusschen \'z en 2 jaar. Alle voor bereidende maatregelen zijn bereids genomen, zoodat men half Mei met de actie zal kunnen aanvangen. Men kan zich voorstellen, dat hier- an eenigen tijd van zeer intensieven arbeid is vooraf gegaan, terwijl ook gedurende de actie, tijdens welke 15.000 kinderen behandeld zullen worden, alle hens aan dek zullen moeten blijven om dit groote werk tot een goed einde te bren gen. De kosten van deze massa-behandeling bedragen circa 6000 gulden voor de geheele jeugdige Rotterdamsche bevolking. De meer bemiddelden zullen eenige vergoeding moeten betalen. Zij kunnen ook op de consultatiebureaux komen op daarvoor vastgesetelde tijden, of op de spreekuren der huisartsen, met wie hierover en nadere regeling getroffen wordt. Von Papen op terugreis naar Ankara. BERLIJN, 2 Mei (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Naar men in politieke krin gen alhier verneemt, is de Duitsche ambassadeur Von Papen thans op terugreis naar Ankara. (A.N.P.) GEMEENTE HAARLEM. Inschrijving leerlingen voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. De aangifte van leerlingen voor den cursus aan vangende 1 September a.s. kan als nog geschieden bij de hoofden der soholen op de tijden welke aan de schoolgebouwen zijn vermeld, alsmede aan de afd. onderwijs ter gemeentesecretarie op alle werk dagen van 92 uur, des Zaterdags van 91 uur. De kinderen moeten vóór 1 October a.s. zes jaar oud zijn. Geboortebewijs (of trouwboekje) mede te bren gen. STATION DE HOVEN OPGEHEVEN. Zondag 4 Mei zal het noodspoorwegsta- tion „de Hoven" worden opgeheven. Sinds Vrij dag rijden de treinen in alle richtingen van en naar het spoorwegstation Zutphen. Ook plaatsen aan de Zuid- en Oostkust aangevallen. BERLIJN. 3 Mei (D.N.B.) Liverpool, de be langrijke Engelsche haven, is in den afgeloopen nacht opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen van allerlei kaliber bestookt. Het zicht was goed en de bemanningen konden in de aan gevallen doelen groote branden 'en,zware verwoes tingen waarnemen. Andere aanvallen waren ge richt op verschillende haven- en industrieplaatsen aan de Engelsche Zuid. en Oostkust. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUlTSCHLAND. BERLIJN, 3 Mei (D.N.B.) In den afgeloopen nacht vlogen sterke formaties der Engelsche lucht macht, Noord-Duitschland binnen en wierpen op verschillende plaatsen, hoofdzakelijk in landelijke streken, brisant- en brandbommen neer. De Duit- I sche afweer was zeer intensief en daardoor kon de vijand geen noemenswaardig resultaat bereiken. IDe R.A.F. verloor bij deze aanvallen, naar tot dusver vrenomn werd, drie toestellen. In een boerderij aan het Winschoterdiep te Groningen is een complete slagerij aangetroffen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat in twee dagen tijds zeventien varkens daar waren ge slacht. - Bij den landbouwer Bruins te Berkum (bij Zwolle is op klaarlichten dag ingebroken, ver moedelijk door een neef van den landbouwer. Een aangenomen zoon, die den dader verrastte, is door dezen mishandeld. Sinds de instelling van van het massa-cen trum in Den Haag zijn daar tot en met 30 April j.l. 7949 behandelingen gegeven. Persoonsbewijzen en Bedrijfs- register. Wensch van Kamer van Koophandel vervuld. Bij de aanstaande uitreiking der persoonsbe wijzen moet ieder zich persoonlijk begeven naar de daartoe aangewezen lokaliteit te Haarlem ten einde het bewijs in ontvangst te nemen. De omstandigheid, dat dus iedere inwoner der gemeente binnen een termijn van zes maanden persoonlijk op een bepaalde plaats moet verschij nen, heeft aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken de gelegenheid geschonken, een lang gekoesterden wensch in ver vulling te doen gaan. Deze wensch is bet vórmen van een bedrijfsrégister, waarin alle in het ressort der Kamer voorkomende bedrijven staan ingeschre ven. Deze wensch is niet ingegeven door redenen van nieuwsgierigheid, maar van practisch belang. Deze redenen zijn o.a. de handhaving van de Ves tigingswet Kleinbedrijf van de groep handelslieden, die niet voor inschrijving in het Handelsregister in aanmerking komen. Wat betreft de eerste reden mag nóg worden opgemerkt, dat te verwachten is, dat het aantal spertijden eerlang zeer zal worden uitgebreid, waar door het ook voor de thans gevestigde ondernemers van belang is, dat het bestaan van hun zaak is geregistreerd. Ook.de Regeering heeft reeds enkele jaren ge leden het nut van de bedrij fsregistratie ingezien en het onderwerp in studie genomen met als resul taat, dat invoering van een bedrijfsregister over het geheele land waarschijnlijk eerlang te verwachten is. De Kamer te Haarlem loopt dus op de gebeurte nissen vooruit. Zij doet dit, omdat zij thans op voor het publiek en voor haarzelf eenvoudige wijze in het bezit kan komen van de vereischte gegevens. Het publiek moet toch een morgen of een middag uit beroep of bedrijf breken voor het halen van het persoonsbewijs. Het verschaffen van de inlich tingen over het bedrijf verlengt alleen het verblijf in het daarvoor bestemde gebouw met ongeveer een kwartier. De Kamer behoeft geen groot aantal enquêteurs de straat op te zenden om ieder per soonlijk te bezoeken met het risico van niet thuis treffen enz. Met. volle instemming van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en met mede werking van de gemeente Haarlem zal men dus op 6 dezer in het gebouw van den Protestanten, bond, Jacobstraat 6, waar de persoonsbewijzen worden verstrekt, aantreffen eenige ambtenaren van de Kamer, die aan de daarvoor in aanmerking komende personen gegevens over hun bedrijf zul len vragen. Nu voor de snoekbaarsvangst de verboden tijd is ingetreden, trekken de IJselmeervisschers op aal uit. De stormachtige wind der afgeloopen dagen heeft van de lijnen die reeds waren uitgezet, een warwinkel gemaakt, zoodat het in orde brengen nu veel tijd vergt. Pax-Holland IJMUIDEN TWEE GELUKKIGEN BIJ EEN ONGELUK. Dat het mogelijk is dat twee mensohen geluk kig worden bewijst de volgende korte gescheide- nis. Het was een leelijk ongeluk dat den heer M. was overkomen. Hij was een binkbiljet van f 100 hier of daar. kwijt geraakt. Natuurlijk deed hij aangifte bij de politie. Je kunt nooit weten, had hij gedacht. Het 8-jarig dochtertje van den heer B. in de Marconistraat vond op straat een leuk gekleurd papiertje, zoo'n plaatje had ze nog nooit gezien. Ze ging ermee naar huis om het haar moeder te laten zien. Moe keek en schrok. ,Kind, het is een biljet van f 100, 'hoe kom je daaraan?" „Gevonden moe, het lag zoo maar op straat". Moe gaf het aan bij de politie, en deze vertelde het den heer H., die zijn eigendom weer terug kreeg en hij was zoo gelukkig dat hij de vindster f 10 schonk voor haar spaarpot. DUITSCH-FINSCHE BESPREKINGEN OVER OOSTZEEVRACHTEN. HELSINKI, 1 Mei. De in aansluiting op het laatste Duitsch-Fïnsche handelsverdrag noodza kelijk geworden besprekingen over het vracht verkeer in de Oostzee en in de Botnische Golf zijn dezer dagen in Berlijn begonnen. Deze besprekingen zijn van groot belang, gezien den. omvang van het Finsche hout- en cellulosever- drag met Duitschland en de toestand op de Fin sche vrachtenmarkt. (Europapress.) Gooi Uw oude rijwielplaatje niet weg, maar geef het' aan „Winterhulp". Bij den ingang van ieder W.H.N.-kantoor is een bus geplaatst, waarin ge het kunt deponeeren. Ge doet er een goed werk mede. Pax-Holland Het conflict aan «Ie groentemarkt. Na ingrijpen van hoogerhand bijgelegd. Het conflict tusschen de veilingbesturen en den handel heeft op de veiling van Vrijdag door in grijpen van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale een plotseling einde gekregen. Voor het begin van de veiling werd door den inspecteur van politie aan de koopers de eventueel te nemen maatre gelen, bij verdere weigering tot koopen, medege deeld. Hierop besloot de handel weer te koopen. Zooals wij Vrijdag reeds berichtten hebben de veilingbesturen den prijzencommissaris verzocht, de heffing van 1 cent kisthuur te mogen invoe ren. Wanneer de veilingen van den prijzencom missaris een weigerend antwoord ontvangen, zal de heffing aan de koopers worden terugbetaald. Wat de pot schaft. Aan de Centrale Keuken zijn hedenmorgen 854 porties uitgereikt, waarvan 93 in Wijk aan Zee. Voor Maandag a.s. zijn 547 porties besteld, waar van 32 in Wijk aan Zee. De maaltijden zullen, bestaan uit andijviestamppot. SLACHTINGEN IN APRIL. In de afgeloopen maand zijn aan het Openbaar Slachthuis 469 stuks vee gesladht, namelijk 248 nuchtere kalveren, 146 varkens en 75 runderen. Drie minderjarige jongens aangehouden. Verdacb* vart 3 inbraken. De <reme°r,tervoht'e heQft minderlarige Jongens aangehouden die verdacht worden van de inbra ken in het kantoor van den brandstoffenhandel van de Fa. P. v. Wijngaarden op het stationsem placement, de kiosk op het Stationsplein en in het kantoor van den houthandel van de Fa. Lan- gendijk aan den Koudéhorn.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1