Hitler's Rijksdagrede MSANDA G S M E I 1941" (Men zie eerst pag. 1.) Nadat hij het in den loop van den winter had klaargespeeld aan het Britsche volk door een wolk van beweringen en bedriegerijen de mee ning op te dringen als zou het DuiUsch Rijk uit geput door-den veldtocht van het vorige jaar vol komen aan het eind van zijn krachten zijn, zag hij zich thans verplicht om te handelen alvorens het Duitsche Rijk weer zou zijn ontwaakt, opnieuw een nieuwe brandhaard in Europa te stichten. Hij keerde daarbij terug tot het plan, dat hem reeds in het najaar van 193a "en het voorjaar van 1940 door het hoofd speelt. Gij zult u herinneren, af gevaardigden, de gepubliceerde documenten van La Charité, waarin de poging onthuld werd om in den winter 1939 1940 van den Balkan een Euró- peesch ooriogstooneel te maken. De voornaam ste regisseurs van deze onderneming waren toen OhurclVfll, Halifax. Daladier, Paul Reynaud. gene raal Weygand en generaal Gamelin. ZooaLs uit de% documenten blijkt, rekende men on de mo gelijkheid om. indien deze aanslag op den vrede In Zuidoost-Europa zou gelukken ongeveer hon derd divisies voor de belangen van Engeland te kunnen mobïliseeren. De plotselinge ineenstorting irf Mei en Juni van het vorige" jaar liet ook deze plannen voor- loopig weer met rust. Reeds in het najaar van het vorige jaar begon de heer Churchill opnieuw dit vraagstuk te overwegen, hoewel deze poging nu moeilijker geworden was alleen al omdat in- tusschen op den Balkan zelf in zooverre een ver andering ontstaan was daar door de wijziging in Roemenië deze staat definitief voor Engeland was uitgevallen. Het nieuwe Roemenië onder leiding van generaal Antonescu begon een uit sluitend Roetneensche politiek te voeren, zonder rekening te houden met de hoop van Britsche belanghebbenden bij den oorlog. Daar kwam nog bij de houding van Duitschland zelf. De Balkanpolitiek van het Duitsche Rijk. Ik wil allereerst een korte uiteenzetting van het doel der Duitsche Balkanpolitiek geven, zooals ik die in mijn gedachten had en wij die trachtten te bereiken. 1. Zooals steeds had het Duitsche Rijk op den Balkan geen territoriale en geen zelf zuchtige politieke belangstelling. Dat be- teekenl, dat het Duitsche Rijk in geen enkel opzicht om een of andere egoïstische reden belang had bij de territoriale vraagstukken en binnenlandsche toestanden in deze sta ten. 2. Het Duitsche Rijk heeft er echter naar ge- Streeft, juist met deze staten nauwe economische betrekkingen aan te knoopen en te versterken. Dat was niet alleen in het belang van Duitsch land maar ook in dat van die landen zelf. Want als ergens de nationale economieën van twee handelscontractanten elkaar aanvullen, dan was en is dat het geval tusschen de Balkanstaten en Duitschland. Duitschland is een industrieland en heeft levensmiddelen en grondstoffen noodig. De Balkanstaten zijn landbouwlanden: zij be schikken over grondstoffen en hebben industree- le producten noodig. De mogelijkheid van een buitengewoon vruchtbare uitbreiding der han delsbetrekkingen vloeide daar noodzakelijk uit voort. Indien Engelsche - of Amerikaansche kringen daarin een ongerechtvaardigde pene tratie van Duitschland in den Balkan wilden zien, dan was dat een even domme als onbe-* schaafde aanmatiging. Want iedere staat zal zijn economische politiek opbouwen volgens de belangen van het volk en niet volgens die van vreemde, ontwortelde Joodsch-demoeratisehe kapitalisten. Bovendien kon zoowel Engeland ais Amerika in dit gebied hoogstens als vérkoo- per en nooit als kooper optreden. Maar Duitsch land heeft aan den Balkan niet alleen verkocht: het was daar vooral de grootste kooper, en wel een blijvende en «oliede kooper, die de produc ten der boeren van den Balkan betaalde met den arbeid van denDuitschen fabrieksarbeider en niet met zwendelvaluta's en -deviezen, die reeds jarenlang aan chronische depreciatie hadden geleden. Het was dan ook geen wonder, dat Duitsch land de grootste handelspartner der Balkan staten werd. Bij transactie waren er overwon nenen noch overwinnaars, er waren slechts con tractanten en het Duitsche Rijk der nationaal- socialistische revolutie richtte er zijn eerzucht j op, een fatsoenlijk partner te zijn, dus met be hoorlijke en solide goederen te betalen en niet met democratische zwendelpapieren. 3. Met het oog hierop heeft het Duitsche Rijk- als men dan al van politieke belangen wil spreken slechts één belang gehad dat de handelspartner inwendig gezond en krachtig was. Het Duitsche Rijk heeft dan ook alles gedaan, om door zijn invloed en hulp, met raad en daad deze landen bij te staan in de beves tiging van hun eigen bestaan en van hun inwen dige orde, ongeacht hun bijzondere staatsvor men. De toepassing van deze overwegingen leidde niet alleen tot een stijgende welvaart in deze landen, maar ook tot een wederzij dsch vertrou wen, dat langzamerhand veld begon te winnen. Des te heftiger streefde de wereldbrandstich ter Churchill er naar deze vreedzame ontwik keling te verbreken en door het onbeschaamde uitdeelen van Britsche hulpbeloften, garanties enz. die op zichzelf volkomen waardeloos waren, de elementen van onrust, onveiligheid, wantrou wen en eindelijk ook van twist in dit tot rust ge komen gebied te brengen. Met deze „garanties" werd eerst de Roemeensche staat gevangen en later yooral Griekenland.Dat achter deze ga ranties geen enkele macht stond, die werkelijk hulp kon verleenen, zal intusschen wel duidelijk genoeg bewezen zijn. Roemenië heeft zijn garanties, die het welbewust van de spilmogend- heden moest vervreemden, duur moeten betalen. Griekenland, dat de garantie juist het minste noodig had, was eveneens bereid aan de Engel sche lokstem gehoor te geven en zijn lot te ver binden aan dat van den geldschieter en lastge ver van zijn koninklijken heerscher. Want ik moet ook thans nog ik meen dat aan de his torische waarheid verschuldigd te zijn on derscheid maken tusschen het Grieksche volk en de dunne laag eener verdorven leiding, die on der inspiratie van een aan Engeland onderge schikten koning, minder de werkelijke taak van het Grieksche staatsbestuur op het oog had en in de eerste plaats de bedoelingen der Britsche oorlogspolitiek tot de hare maakte. Ik heb dit oprecht betreurd. Voor mij als Duitscher, die door opvoeding in de jeugd en later door be roep een zeer groote vereering bezat voor de beschaving en de kunst van een land, van waar eens het eerste licht van menschelijke schoon heid en waardigheid uitstraalde, was het zeer moeilijk en bitter deze ontwikkeling te moeten gadeslaan en er niets tegen te kunnen doen. Door de documenten van La Charité hadden wij een kijk gekregen op het drijven van de machten, die den Griebschen staat vroeg of laat in een onmetelijk ongeluk moesten storten. In den nazomer van het vorige jaar slaagde Churchill erin, de platonische garantiebeloften aan Griekenland in het brein van zekere krin gen zooveel vorm te geven, dat daaruit een ge- heele reeks voortdurende neutraliteitsschendin- gen konden worden afgeleid. Het eerst werd Italië daardoor getroffen. Het voelde zich dan ook genoopt, in October 1940 de Grieksche regeering voorstellen te doen en waarborgen te eischen, die aan dezen voor Italië onhoudbaren toestand een einde konden maken. Onder in vloed van de Britsche oorlogsdrijvers wees men dit verzoek bruusk af, waarmede aan den vrede op den Balkan een einde kwam. Het slechte weer. sneeuw, storm en regen, en ter- wille van de historische rechtvaardigheid moet ik constateeren de buitengewoon dappere te genstand der Grieksche soldaten gaven de re geering te Athene genoeg tijd om zich op de gevolgen van haar ongelukkig besluit te bezin nen en naar een mógelijk verstandige oplos sing uit te zien. Duitschland heeft in dien tijd de betrekkingen met Griekenland niet ver broken, in de hoop, dat .het toch nog op de een of andere wijze tot opheldering van den toestand kon bijdragen. Ik moest, echter ook toen reeds, volgens mijn plicht, jegens de ge heele wereld er op wijzen, dat wij bij een her vatting van het oude SaloniM-denÉbeeld uit den wereldoorlog niet werkeloos zouden toezien. Jam mer genoeg werd mijn waarschuwing, dat. wan neer de' Engelschman zich ergens in Europa zou nestelen, wij besloten warért hem oogenblikke- lijk naar zee terug te drijven, niet ernstig opge vat. Zoo konden wij toen in den loop van den winter zien, hoe Engeland in toenemende mate begon de grondslagen voor de vorming van zulk een niéuw Saloniki-leger te leggen. Men begon met het aanleggen van vliegvelden, en zorgde eerst voor de noodige organisatie op den gTond, in de overtuiging, dat de bezetting der plekken zelf dan zeer snel kort plaats vinden. Eindelijk kwamen in voortdurende transporten van materiaal de uitrustingstukken voor een leger, dat volgens de opvatting en het inzicht van Churchill zelf. binnen enkele weken tijds naar Griekenland gestuurd moet worden. Ons bleef dit niet verborgen. Wij hebben naar dit geheele eigenaardige spel. maandenlang, hoewel met terughouding, toch met aandacht gekeken. De tegenslag, welke het Italiaansche leger in Noord-Afrika als gevolg eener technische infe rioriteit van den pantser afweer en van het pantserwapen zelf leed, bracht eindelijk den heer Churenill tót de overtuiging, dat thans het oogenblik gekomen was om hét ooriogstooneel van Libye naar Griekeland te verplaatsen. Hij liet de nog aanwezige pantserwagens alsmede de hoofdzakelijk uit Australiërs en Nieuw-Zee-: landers bestaande divisies infanterie vervoe ren en was er van overtuigd thans den slag te kunnen slaan, welke met een stoot den Balkan in brand zou zetten. Churchill heeft daarmede strategisch een der grootste fouten van den oorlog gemaakt. Zoodra er geen twijfel meer mogelijk was over de bedoeling van Engeland om zich op den Balkan te nestelen, heb ik de noodige stappen gedaan om ook van Duitsche zijde leer om leer, op dit voor ons vitale gebied, de strijdkrachten gereed te houden, die noodig waren om aan elke eventueele onbeschaamd heid van dezen heer het hoofd te kunnen bieden. Ik moet hier uitdrukkelijk vaststellen, dat dit niet legen Griekenland gericht was. De Duce zelf heeft mij er nooit om verzocht hem voor dit geval ook maar een Duitsche divisie ter beschikking te stellen. Hij was ervan overtuigd, dat zoodra liet goede jaar getijde zou aanbreken, de strijd tegen Grie kenland op de een of andere wijze spoedig tot succes zou leiden. Ik was dezelfde mee ning toegedaan. Bij het oprukken van de Duitsche strijdkrachten ging hef dus niet om een hulpverleening aan Italië tegen Griekenland, doch om een voorzorgsmaat regel tegen de Britsche poging, onder dek king van het geraas van den Italiaansch- Griekschen oorlog zich heimelijk op den Balkan te nestelen. Ten einde vandaar naar. het voorbeeld van het leger van Saloniki uit den wereldoorlog een beslissing uit te lok ken, vooral echter om daarmede ook nog andere strijdkrachten bij den maal stroom te betrekken. Turkije en o-Slavië. Deze hoop steunde, daarbij op twee staten: op Turkije en. op Joego-Slavië. Sinds de jaren der overneming van de macht heb ik. wat deze beide landen betreft, steeds er naar gestreefd, een nauwe, op économische doelmatigheid geba seerde samenwerking tot stand te brengen. Joe go-Slavië was, voor zoover het de Servische kern betrof, in den wereldoorlog onze vijand ge weest. Ja, van Belgrado uit is de wereldoorlog begonnen, Niettemin .bestond er onder 't Duit sche volk, dat van nature geen wrok kent, in het geheel geen haat jegens Belgrado. Turkije was in den wereldoorlog onze bondgenoot. De onge lukkige uitslag van den wereldoorlog drukte op dit land even zwaar als op ons zelf. De groote geniale herschepper van Turkije- was de eer ste. die een wonderbaarlijk voorbeeld gaf voor de verheffing van den toen door het geluk in den steek gelaten en door het lot zoo ontzettend zwaar getroffen bondgenoot. Terwijl nu Tur kije dank zij de realistische houding van zijn regeering de onafhankelijkheid varT eigen be sluit wist te bewaren, viel Joego-Slavië ten of fer aan de Britsche- kuiperijen. Ik heb er naar gestreefd tusschen Duitschland en Joego-Slavië oprechte betrekkingen van goed begrip, ja van vriendschap tot stand te brengen.- Jarenlang heb ik daaraan gewerkt. Ik meende mij daarbij gesteund te zien door enkele vertegenwoordi gers van dit land, die, evenals ik, van een nauwe samenwerking tusschen onze beide staten nut schenen te verwachten. Toen als gevolg van de Britsche kuiperijen de Balkan meer en meer door het gevaar bedreigd werd. vroeg of laat even eens bij den oorlog betrokken te worden, was het eerst recht mijn streven alles in het werk te stellen om Joego-Slavië voor een zoo gevaar lijke verwikkeling te behoeden. Onze minister van Buitenlandsche Zaken, partijgenoot Rib- bentrop, heeft-, in dezen geest met het hem eigen geduld en geniale standvastigheid in talrijke bijeenkomsten en besprekingen steeds weer op cle doelmatigheid, ja noodzakelijkheid gewezen, althans' dit deel van Europa buiten den onge- lukkigen oorlog'te houden. In dezen geest heeft hij aan de Joego-Slavi- sche regeering voorstellen gedaan, welke zoo prachtig en loyaal waren, dat eindelijk ook in den toenmaligen Joego-Slayischen staat de stemmen schenen toe te némen, die vóór een zoodanige nauwe samenwerking te vinden wa ren. Het is daarom ook volkomen juist wan neer mr. Halifax heden verklaart, dat het niet de Duitsche bedoeling geweest was op den Bal kan een oorlog te. verwekken. Ja het is juist dat het integendeel ons oprecht streven was langs den weg eener nauwere samenwerking met Joe go-Slavië wellicht zelfs nog de mogelijkheid te benaderen van een Dij legging van het conflict met Griekenland op zoodanige wijze dat met de billijke wenschen van Italië rekening gehou den zou worden. De Duce heeft niet alleen in gestemd met de poging om Joego-Slavië in een nauwe belangengemeenschap te brengen met onze vredesdoeleinden, doch heeft deze po ging met alle middelen gesteund. Zoo werd het eindelijk mogelijk de Joego-Slavische regeering tot toetreding tot het drïemogendhedenpact te bewegen, waarbij aan Joego-Slavië in het ge heel geen eischen gesteld werden, doch dit land slechts voordelen geboden werden, want ter- wille van de geschiedkundige waarheid moet ik heden verklaren dat Joego-Slavië in dit pact en door het daarmede verbonden aanvullende ae- coord tot geen enkele hulpverleening verplicht was. Integendeel, het kreeg van de mogendhe den van het drielandenpact de plechtige verze kering niet- alleen geen hulp te behoeven te ver leenen, doch wij waren bereid zelfs af te zien van elk doorgangstransport van oorlogsmate riaal. Bovendien echter had Joego-Slavië op wensch van zijn regeering de verzekering gekre gen in geval van territoriale wijzigingen op den Balkan een onder de .Joego-Slavische souvereini- teit staanden toegang tot de Egeïsche Zee te krijgen, welke o.a. ook de stad Saloniki zou om vatten. Het pact met JoegoSlavië. Zoo werd op den 25sten Maart van dit jaar te Weenen een pact onderteekend dat den Joego- Slavischen staat de grootste toekomst bood en aan den Balkan den vrede kon waarborgen. Met een werkelijk gelukkig gevoel verliet ik op dien dag de mooie Donaustad niet aileen, omdat daarmede een buitenlandsche politieke taak van bijna acht jaren beloond scheen te worden, maar ook omdat ik meende dat daarmede wel licht nog op het laatste oogenblik het Duitsche ingrijpen op den Balkan volkomen overbodig z.u kunnen worden. Twee dagen later werden wij al len geschokt door het bericht over den staats greep van een handjevol gehuurde Putschisten, die een daad volbrachten, welke den Britschen minister-president den jubelkreet deed uiten dat hij eindelijk iets goeds te melden had. Ik gaf nu terstond het bevel tot den aanval. Het is immers onmogelijk dat men op deze wijze met het Duitsche Rijk te werk gaat-. Men lean niet jarenlang om een vriendschap smeeken. Men kan ook niet een verdrag aangaan dat al leen de andere partij ten goede komt en dan beleven, dat dit verdrag niet alleen in een nacht verbroken wordt, doch dat nu als ant woord, de vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk beleedigd, de militaire, attaché bedreigd, de assistent van dezen militairen attaché ge wond wordt dat talrijke andere Duitschers mis handeld worden, dat men kantoren, scholen, tentoonstellingslokalen enz., afbreekt, de wonin gen van Rijksduitschers vernield en Volksduit— schers opnieuw als rechteloos vee opjaagt en doodt. Ik heb, dat weet God., den' vrede gewild. Wan neer echter Halifax hoonend verklaart dat ren dat heel goed wist en ons juist daarom dwong te vechten, alsof dit dus een bijzondere overwin ning van het Britsche staatsbeleid is, dan kan ik te.genover een zoodanige bopsheid niets anders doen, dan de belangen van het rijk in bescher ming te nemen met de middelen die ons God zij dank ter beschikking staan. Ik kon dit besluit op dit oogenblik des te kal mer nemen, daar ik wist dat ik daarbij han delde in overeenstemming: 1. Met de gezind heid en houding van Bulgarije, dat jegens het Duitsche Rijk onwankelbaar trouw gebleven was. 2. Met de thans eveneens terecht ver ontwaardigde opvatting van Hongarije. Onze 'beide oude bondgenooten uit den wereld oorlog moesten deze daad als een uitdaging ge voelen,r welke uitging van een staat, die reeds een maal geheel Europa in brand heeft gezet en als gevolg daarvan voor Duitschland, Hongarije en Bulgarije zoo onnoembaar groot leed op het ge weten heeft. De nog op 27 Maart door mij via het opperbevel van de weermacht uitgegeven alge meen e aanwijzingen voor de krijgsverrichtingen plaatsten het leger en het luchtwapen voor een zeer moeilijke taak. Er moest formeel voor de vuist weg een nieuwe plotselinge groote op- marsch op touw gezet worden. Er moesten ver plaatsingen uitgevoerd worden van reeds aan gekomen af deelingen troepen, de aanvoer van materiaal moest gewaarborgd worden en boven dien moest het luchtwapen talrijke geïmprovi seerde bases betrekken, welke toen deels nog onder water stonden. Zonder tegemoetkomende medewerking van Hongarije en zonder de volko men loyale houding van Roemenië zou ihet heel moeilijk geweest zijn om binnen 'het' ons gestelde korte tijdsbestek de bevolen aanwijzingen aan te voeren. Als termijn voor den aanval werd door mij de zesde April vastgesteld. Op dien dag was de in Bulgarije staande zuidelijke groep tot den aan val gereed. Het oprukken van de andere legers zou terstond geschieden zoodra zij gereed waren. Als termijnen waren vastgesteld 8, resp. 10 en 11 April. De gedachte van de krijgsverrichtingen was: Met bloemen beladen deden de gemotoriseerde afdeelingen van hel Duitsche leger haar intocht in Athene, welke stad door de terugtrekkende Grieksche en Engelsche troepen inderhaast verlaten was. .(Foto Weltbild—Pax Rolland! Het krijgsplan voor den Balkan. I baar gesteld voor de operaties In het 2uid J In de zeven dagen voltooiden deze striidi Van deze afdeell»" 1. Met een leger uit het Bulgaarsche gebied op trekken naar het Grieksche Thracië in de richting van de Egeïsche Zee. Het zwaartepunt lag op den rechtervleugel waar met gebruikmaking van berg- afdeelingen én een pantserdivisie de doorbraak naar Saloniki moest worden bevochten. 2. Met een tweede leger doordringen in de rich ting van Skoplje met het doel langs den snëlsten weg een verbinding tot stand te brengen met de in Albanië staande Italiaansche strijdkrachten. Deze beide operaties zouden op 6 April beginnen. 3. De op 8 April beginnende andere operatie voorzag de doorbraak van een leger uit Bulga rije in algemeene richting naar Nisj met het doel het gebied rondom Belgrado te bereiken. In sa menwerking" daarmede zou een Duitsch corps op 10 April het banaat bezetten en daarmede van het noorden uit voor Belgrado aankomen. 4. Op 11 April zou een in Karinthië-Stiermarken resp. Westelijk Hongarije optrekkend leger tot den aanval in dè richting van AgramSerajewo en Belgrado voorgaan. In verband daarmede waren afspraken gemaakt met onze bondgenooten Italië en Hongarije. De Italiaansche weermacht had het voornemen, van zijn Julisohe front uit langs de kust in algemeene richting naar Albanië op tc trekken, van Albanië uit via Skoetari de Italiaansche afdeelingen te ontmoeten en vervolgens-door de Joego-Slavische grensversterkingeü aan de Joego Slaviscih-Alba- neesche grens tegenover Skoplje heen te breken, teneinde de verbinding met het aldaar oprukkende Duitsche leger tot stand te brengen, eindelijk door het Grieksche front in Albanië zelf heen te breken en zoo mogelijk over een breed front naar de zee op te rukken. In verband daarmede zouden de Dalmatijnsche en Ionische eilanden bezet en alle overige steunpunten ingenomen worden. Ook tusschen de beide lucht-wapens waren afspraken gemaakt over de samenwerking. De leiding over de tegen Macedonië en Griekenland gebruikte Duitsche legers lag in handen van generaal- veldmaarschalk List, die zich reeds in de overige veldtochten bijzonder onderscheiden heeft. De uit het Zuidwesten van het Duitsche rijk en uit Hon garije naar Joego-Slavië oprukkende strijdkrach ten stonden onder bevel van generaloberst Von Weichs. De onder het opperbevel van den gene- raal-veldmaarschalk Von Brauchitsch en den chef van den generalen. staf, generalober Haider, ope- reerende legercorpsen en afdeelingen der Waffen S.S. hebben reeds na vijf dagen het Griekseh- Thracische leger tot capitulatie genoodzaakt, de verbinding met de uit Albanië oprukkende Ita liaansche strijdkrachten tot stand gebracht,'Sa loniki ingenomen, na twaalf dagen Servië tot ca pitulatie gedwongen en daarmede de algemeene voorwaarde geschapen voor de even harde als roemvolle doorbraak via Larïssa naar Athene. Deze operatie vond haar bekroning in de bezet ting van den Peloponnesus en van talrijke Griek sche eilanden. Het opperbevel van de weermacht zal echter deze waarlijk historische prestatie, waaraan de ohef van het opperbevel van de weermacht ge- neraalveldmaarschalk Keitel en generaal Jodl zooals steeds op buitengewone wijze hebben mede gewerkt, op haar juiste waarde weten te schatten. De onder het persoonlijke opperbevel van den rijksmaarschalk en zijn chef van den generalen staf generaal Jesohonneck gebruikte luchtmacht stond in twee groepen onder de bevelen van den generaloberst Löhr en van generaal Von Richt- hofen. Het was hun taak: 1. Het vijandelijke luchtwapen te vernietigen er de terreinorganisatie daarvan onbruikbaar te maken. 2. Het centrum van samenzweerders Belgrado op alle militair belangrijke punten aan te vallen en daarmede van het begin af aan uit te schake len. 3. De strijdende Duitsche troepen door middel van vliegers en luchtdoelgeschut overal te hel pen het verzet van den vijand te 'breken, zijn vlucht te bemoeilijken en zijn latere inscheping wanneer deze mogelijk zou zijn te verhin deren. Door het gebruik van landingstroepen uit de lucht en valschermtroepen moest het leger doeltreffend geholpen worden. In dezen veldtocht heeft de Duitsche weermacht zichzelf werkelijk overtroffen. Deze triomftocht heeft in nauwelijks drie weken in twee staten een einde aan den oorlog gemaakt. Wij zijn ons er van bewust dat onze bondgenooten een groot aan deel aan deze sueessen hebben, dat vooral het feit dat zij zes maanden lang onder de moeilijk ste omstandigheden en met de grootste offers den strijd tegen Griekenland hebben voortgezet, de hoofdmacht van het Grieksche leger vond en dat leger zoozeer verzwakte, dat zijn ineenstorting in elk geval onvermij del ijk was geworden. Ook het Hongaarsohe leger heeft zijn ouden wapenroem eer aangedaan. Het bezette Batsjka en rukte met gemotoriseerde afdeelingen over de Save op. De gerechtigheid der historie verplicht mij te constateeren dat onder onze tegenstanders vooral de Grieksche soldaat met den grootsten moed heeft g^ochten. Hij capituleerde pas, toen verdere tegenstand onmogelijk en dus nutteloos was geworden. Ik zie mij echter ook gedwongen te soreken over den tegenstander die aanleiding en ooi-zaak van dezen strijd was. Ik acht het als Duitscher en soldaat onwaardig een dapperen vijand te be schimpen. Het lijkt mij echter noodzakelijk de waarheid in bescherming te nemen tegen de op snijderijen van een man,"die als soldaat een mise rabel politicus en als politicus een even misera bel soldaat Is. Churchill, die ook dezen oorlog ontketende, tracht evenals hij Noorwegen en Duinkerken iets te zeggen dat vroeg of laat misschien toch nog tot succes gelogen kon worden. Ik vind dat niet eervol, maar bij dezen man acht ik het begrijpe lijk. Ais iemand anders als politicus zooveel ne derlagen had geleden en als soldaat zooveel ram pen had ondergaan, dan zou hij geen zes maanden in functie gebleven zijn. tenzij hjj eveneens be schikte over de capaciteit, waarin Churchill eenig is. n.l. met een vroom gezicht te liegen en de waarheid te verdraaien, tot tenslotte uit de verschrikkelijke nederlagen nog triomfantelijke overwinningen worden. Cijfers over den veldtocht. Churchill verklaart met een stalen gezicht dat deze oorlog ons 75.000 dooden gekost heeft, dus meer dan het dubbele van de verliezen tijdens den veldtocht in het westen. Ik zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veldtocht mededeelen. Bij de operaties tegen Joego-Slavië zijn, zonder dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst, de Kroaten en Macedoniers, die voor het grootste deel onmiddellijk vrijge laten zijn, 6298 zuiver Servische officieren en 337.864 manschappen gevangen genomen. Deze cijfers geven slechts 'het resultaat van de tot dus verre verrichte tellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210.000 manschappen, kan niet naar denzelfden maatstaf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonië en Epirus slechts door de gemeenschappeliike Duitsch-Italiaansche krijgsverrichtingen ingesloten en tot capitulatie gedwongen zijn. Ook de Grieksche gevangenen zijn en worden, met het oog op de dappere hou ding dezer soldaten, onmiddellijk vrijgelaten. Het aantal gevangen genomen Emgelschen, Nieuw-Zeelandërs en Australiërs bedraagt ruim 9000 officieren en manschappen. De buit kan op (het oogenblik nog niet bij bena dering geschat worden. Het aandeel der Duitsche weermacht bedraagt volgens de thans verrichte tellingen reeds meer dan een half millioen ge weren, ver over de duizend stukken geschut, vele duizenden machinegeweren, afweergeschut, mor tieren. talrijke voertuigen en groote hoeveelheden munitie en uitrustingsstukken. Deze resultaten zijn bereikt door het optreden van de volgende Duitsche strijdkrachten: 31 ge heele en g halve divisies waren in totaal beschik-1 ten haar opmarsch. werkelijk in den strijd bergdivisies, 6 pantserdivisies, 3 geheele* halve gemotoriseerde divisies van leger en^ 3 fen-SS. In den strijd tegen Engelschen N" Zeelanders en Australiërs zijn practisch a*' 2 pantserdivisies, een bergdivisie ec-'!' standarte gebruikt. ëweest: 11 ïn'fang* de Leii De verliezen van het Duitsche leger luchtmacht en de Waf fen-SS in dezen veto* tocht zijn de geringste, tot dusverre gelede0" Dc Duitsche weermacht heeft in den strito tegen Joego Slavië, Griekenland, resp, Groot- Brittannië in Griekenland verloren: leger Waf fen-SS: 57 officieren en 1042 onder-offf eieren en manschappen gesneuveld, I8i 0{* ficieren en 3571 onderofficieren en rnan" schappen gewond, 13 officieren en 372" onderofficieren en manschappen vermist Luchtmacht: 10 officieren en 42 onderoffi. eieren en manschappen gesneuveld, 36 0ff[. eieren en 104 onderofficieren en manschap, pen vermist. Dit succes, dat voor de historie van waarlijk beslissende beteekenis is, werd met zoo gerinè» offers bereikt op hetzelfde oogenblik dat de ver bonden spilmogendheden in Noord-Afrika bin! nen enkele weken het zoogenaamde succes de Britsche strijdkrachten teniet konden doen Want wij kunnen de operaties van het Duitsch corps in Afrika, waaraan de naam van genera? Rommel verbonden is, en van de Italiaans^ strijdkrachten in den strijd om Cyrenaïca j!: scheiden van den strijd op den Balkan. Een der stumperachtigste strategen heeft met een s]J twee oorlogstooneelen verloren. Dat deze die in iederen anderen staat voor een krijg 1 recht zou komen, in zijn land als premier op. nieuw bewonderd wordt, bewijst de eeuwig blindheid, waarmede de Goden hen slaan die zij willen verderven. De consequenties van den veldtocht zijn buitengewoon groot. Met het 00» op het feit dat, zooals bewezen is, te Belgrado steeds weer een kleine kliek van samenzweer ders in staat kan zijn een brandhaard aan i« stoken in dienst van belangen die buiten h»i vasteland liggen, beteekent het een ontspannb voor geheel Europa, dat dit gevaar voor goed verdwenen is. De Donau als belangrijke verkeersweg is daar mede voor de geheele toekomst tegen verder» dagen van sabotage beschermd. Het verkeer zei! is reeds weer in vollen omvang hervat. Het Duit- sche rijk heeft buiten een bescheiden correctie van zijn door den afloop van den wereldoorlog geschonden grenzen geen speciale territoriale belangen bij deze gebieden. In politiek opzicht hebben wij slechts belang bij de handhaving van den vrede in dit gebied, in economisch opzicht bij het tot stand komen van een orde, welke het mogelijk maakt in het nut van elkeen de produc tie van goederen te bevorderen en de uitwisse ling van goederen weer op gang te brengen. Het is echter slechts in den geest eener hoogere rechtvaardigheid wanneer daarbij ook met die belangen wordt rekening gehouden die etno grafisch, historisch of economisch gegrond zijn. Bij deze ontwikkeling echter is Duitschland slechts een belangstellend toeschouwer. Wij jui chen het toe dat onze bondgenooten hun billijke nationale en politieke ambities thans wisten te bevredigen. Wij verheugen ons over het ontstaan van een onafhankelijk Kroatischen staat waar mede wij voor de geheele toekomst in vriend schap en vertrouwen hopen te kunnen samen- u werken. Vooral op economisch gebied kan slechts in het belang van beide partijen z\\i Dat het Hongaarsohe volk een verderen stap ka: doen naar de herziening van de eens aan o; t land opgelegde onrechtvaardige vredesverdrt- 5 gen, vervult ons met hartelijke sympathie. Da aan Bulgarije het eens dit land gedane onrecht weer wordt goedgemaakt gaat ons bijzonder ter1 harte, want doordat het Duitsche volk deze her ziening door middel van zijn wapenen heeft mo gelijk gemaakt, meenen wij ons gekweten te hebben van een historisohen schuld van dank baarheid tegenover onzen trouwen wapenbroeder uit den grooten oorlog. Dat echter het met ons verbonden Italië territoriaal en politiek den in vloed in de dit land alleen toekomende levens ruimte verkrijgt, heeft het aan zichzelf meer dan verdiend door het groote bloedverlies dat hei sinds October van het vorige jaar voor de toe komst van de as heeft moeten dragen. Het overwonnen ongelukkige Grieksche volk vervult ons met oprecht medelijden. Het is het; slachtoffer van zijn koning en van een kleine verblinde kring van leiders. Het heeft echter zoo dapper gestreden dat ook aan dit land cle ach ting van zijn vijanden niet kan worden onthou den. Het Servische volk zal uit deze catastrofe wellicht eens toch de eenig juiste conclusie trekken, n.l. dat de officieren van den Putsch ook voor dit land slechts een ongeluk zijn. Al diegenen die door het ongeluk getroffen zijn zullen echter wellicht ditmaal niet meer zoo snd de zoo voorname wijze vergeten, waarop zij do:* den staat en zijn leiders waarvoor zij de eer had den zich te mogen opofferen, zijn afgeschreven, volgens het mooie beginsel, dat de Moor, zoodra hij zijn plicht gedaan heeft, wel kan gaan. DJ Führer wees vervolgens op de verdiensten van het vaderland dat door zijn nauwgezetten arbeid het bloed van zijn soldaten gespaard heeft. Hé! Duitsche volk, zoo zeide de Führer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven doch tot een ne? hoogere prestatie op alle gebieden van den na- tionalen weerstand omhoogstijgen. Het zal met steeds grooter fanatisme het grondbeginsel hul digen, dat noch wapengeweld noch de tijd QÖ ooit kunnen buigen, laat staan breken. Vertrouwen in de toekomst. Het zal daarom vasthouden aan de superiori teit van zijn bewapening en onder geen beding den voorsprong laten verminderen. Wanneer ae Duitsche soldaat thans reeds de beste wapen"" ter wereld bezit, dan zal hij reeds in dit jaar in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. Wij zijn verplicht de arbeidskracht van het ge heele volk in te schakelen in dit geweldigste be- wapeningsproces van de wereldgeschiedenis. K geef de verzekering, dat ik met volle kalmte en het grootste vertrouwen de toekomst tegemoet zie. Het Duitsche rijk en zijn bondgenooten vor men militair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duitsche weermacht zal steeds dan en daar ingrijpen wanneer en waar het noodzakelijk is. Het Duitsche volk weet dat de oorlog van deze wereld slechts het gevolg van de hebzucht van eenige internationale oor- logsophitsers en van den haat der daarachter staande Joodsche democratie. Wij vechten heden niet alleen 0111 ons eigen bestaan, wij vechten ook om de bevrijding der wereld uit een samen zwering, die op gewetenlooze wijze het geluk van de volken en menschen aan haar gemeen egoïs me ondergeschikt maakt. Het jaar 1941 moet i" de geschiedenis worden opgeteekend als grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wi opblikken naar den Almachtiger) Bestuurder va" het lot, dan willen wij bijzonder dankbaar ervoor zijn dat hij het mogelijk maakte de groote suc cessen met zoo weinig bloed te behalen. kunnen hem slechts vragen ook in de toe!son»' ons volk niet te verlaten. Wat in onze krachtei ligt om ons tegen onze vijanden te verweren, jw moet gebeuren. In het tijdperk van den kapitalistischen goud-, stand- en klassenwaai staat de nationaal-socialistische volksstaat een stalen gedenkteeken van sociale rechtvaar* digheid en helder verstand. Hij zal niet aert oorlog voortduren, doch ook de amende 'ieu geuweru

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2