IJmuider Courant leichsjugendfiihrer Axmann sprak in Amsterdam Belfast zwaar door het Duitsche luchtwapen getroffen. Feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw De Rijkscommissaris in den Rijksdag. Vleeschlooze dagen in eetgelegenheden. KORT NIEUV/S. JAARGANG NO. 156 Lourens Coster, Maatschappij voor ^,ant-Uitg8ven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. (jtra0l 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau uider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, r,!«loot ^geve" .gnomen 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dadelijks, benalve op Zon- en Faestdagen Directie, F W FEEKKHUOM E* HOBLK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 6 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13Vt, por. maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nurrimers 3 cent per «x. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. ^STERDAM,' 4 Mei (A.N.P.) In het Con- w te Amsterdam heeft hedenmiddag een £f!eeQschappelijke feestelijke bijeenkomst plaats i van de Hitler-j ugend en den Nafionalen ter gelegenheid van het bezoek van kfjugendführer van het Duitsche rijk. Artur '"iruia het middaguur begon de aankomst der' ^{orm-formaties aan de ÏJ-zijde van het Cen- k-i-station en weinig lqter ook die van de for- Ciü der Hitler-jugend, waarna de deelnemers door de stad naar het Concertgebouw Scheerden. Voorop ging, gekleed in donkerblauwe -jorm, de muziekkapel van de Hitler-j ugend, ge- jjd door leden dier organisatie en van den Bund vatscher Madel, daarachter de mannelijke en ouwelijke jeugdstormers, welker lichtblauwe Lses een fleurigen toon voegden bij het jonge ^D( door het gouden zonnelicht uit de knoppen ^Defelle tonen der muziek droegen ver in de hel- ferelucht en zoo ontbrak het dan ook nergens aan ■jsgslelling. kags Damrak, Rokin, Vijzelstraat, Wetering- r:ns°en Museumplein werd het Concertgebouw Heikt, waar zich velen hadden opgesteld, om den jé aanschouwen. Kort na halfdrie waren de ^nemers het gebouw binnengetrokken, -welks jroote zaal nauwelijks toereikend was om allen te 5Vatten, zoodat velen zich met een staamplaats te lden moesten, stellen. De zaal was getooid met de tablemen hakenkruis en stormmeeuw, op het hal te stonden oranje-blanje-bleu- en hakenkruis- rhigen opgesteld en het podium was met tulpen groen omboord. Sort ra drie uur werden'de vaandels, van rechts 5 van den Jeugdstorm, van links die der Hitler- gend, de zaal binnengedragen en onder het spe- 3 der muziek door de kapel der laatstgenoemde isnïsatie vóór het podium opgesteld. HOOGE GASTEN, lüinsschen was de Jugendführer van het Duit- jk rijk, Arthur Axmann, bij het Concertgebouw gekomen en trad, na buiten een eerewacht der itier-jugend geinspecteerd te hebben, met de erige hooge gasten de zaal. binnen. Tot deze risten behoordén mede commissaris-géneraal dr. immer, namens den rijkscommissaris, de gene- sl der Schutzpolizei, Schumann, majoor Erhardt vertegenwoordiger van den generaal der vlie- s, F. Christiansen, de gevolmachtigde van den bcommissaris voor Amsterdam, senator dr. amcker, de secretaris-generaal der N.S.B., ir. ijgen en de heer J. W. de Ruiter, gemachtigde eden leider der N.S.B. voor Noord-Holland. Shout H. W. de Vrijer, die de bijeenkomst open- !f, verwelkomde allereerst in de -Duitsche taal de ricriteiten en andere aanwezigen bij deze ge- snschappelijke viering. Lang hebben de Duit je en de Nederlandsche jeugd gescheiden gemar teld. Nu echter zijn zij bijeen en goede kame- uien. Daarna, zijn begroeting in de eigen taal herhalen- 'noemde spr. deze bijeenkomst van historische itekenis en zeide dat ook de Nederlandsche jeugd een geest van kameraadschap met de Duitsche lsamenwerken in het nieuwe Europa. Ce jeugdstormers zongen vervolgens het eerste ?;p!et van het Stormerslied, waarna de hoofdstor- kC. van Geelkerken, een korte, toespraak hield. Spr. heette allen hartelijk welkom in het Con- gebouw, waar wij, aldus de hooofdstormer, bij- makomen zijn om iets te laten zien van ons Hen en kunnen. Wanneer wij hooren van De ayfer onzen grooten admiraal, dan is dit niet om se .blikken terug te slaan op het verleden, maar at om ons te sterken voor de toekomst. Het is thans bijna een jaar geleden, dat de oorlog Ie uitbrak, waarin wij, Nederlanders en Duit sers, tegenover elkaar werden geplaatst, omdat S oude systeem, dat ïneenviel, meende, de nieuwe se, welke de toekomst bracht, tegen te kunnen Eden, Spr. gaf den Reichsjugendführer de verzekering it deze bij zijn terugkeer naar Duitschland, het eefmee kan nemen, dat onze jeugd klaar is, man- Jedig en trouw, klaar, om straks de jeugd van het aeele volk te richten op de idealen van den ieuwen tijd. Fier en moedig schrijdt de jeugd m Nederland de nieuwe toekomst te gemoet. Wij, jonge Nederlandsche nationaal-soeialisten, edenken, dat toen Griekenland, de laatste veste ia Engeland op het vasteland van Europa viel, k'j Nederlandsche kameraden, mèt de Duitschers. krbij in de voorste rijen stonden. Wij, Nederlanders, wenschen ook in de toekomst Durtsche Rijksjeugdleider Axmann arriveer «erdag in Den Haag lot het afleggen van luien k aan Nederland» dat eenige dagen L' za\. Hij inspecteerde Zaterdag in Den I, £.®n gisteren te Amsterdam afdeeiingen van Hitlerjugend en van de N. J. S. Hierboven me» den Rijksjeugdlcidcr in het midden. Generalkommissar Schmidt) bij zijn aankomst te Den Haag. (Foto Stapf) niet onder te gaan in het nieuwe Europa, maar onze plaats daarin te bezetten. Zóó marcheert de jeugd van Duitschland en Nederland lotsverbonden de toekomst tegemoet. Op deze taak, op dat nieuwe Europa, hou zee! KINDERCANTATE. Na deze met applaus ontvangen rede ving de uitvoering aan van de kindercantate „Michiel Adriaanszoon de Ruijter", welke door stormers en stormsters werd uitgevoerd, met medewerking van ,Het Nederlandsche Symphonie-orkest", dir. mr Harm Smedes. Het geheel stond onder leiding van Adriaan Wagemaker. De uitvoering, welke op zeer goed peil stond, werd, blijkens het herhaalde applaus, dat aan het einde tot een ware ovatie uitgroeide, hoogelijk ge waardeerd. Den .dirigent, alsook den solisten wer den fraaie bloemen aangeboden. De Jugendführer van het Duitsche rijk, Artur Apcmann, die daarna het podium betrad en daar den heer Wagemaker met een handdruk complimen teerde, noemde deze gezamenlijke vergadering een groote gebeurtenis en een uiting van den wil der Nederlandsche jeugdbeweging. In deze cantate vinden wij, met de Nederlanders innerlijke aanrakingspunten. De Ruyter is niet alleen de grootste Nederlandsche zeeheld, doch de voornaamste zeeheld zonder meer Al het groote komt voort uit een inwendigen drang. Spr. herinnerde aan 1918 en aan het begin der nationaal-socialistische partij in Duitschland toen slechts enkele mannen eenzaam om hun vaandels stonden. Dat wij trotsch zijn op de jeugd is niet in de eerste plaats, omdat de Duitsche nationaal- socialistische jeugdbeweging de grootste organi satie op dit gebied ter wereld is, maar omdat zij door haar goede eigenschappen en hoedanig heden zoo groot geworden is. De Duitsche "jeugd had destijds zelf nog geen idee, wat de nationaal- socialistische beweging wilde, maar toch v.olgde zij haar instinctief. Wij hebben thans in Duitschland een staat van de jeugd. De Duitsche arbeider en de Duitsche boer werden vrijgemaakt, doch de Führer wilde, dat ook de jeugd voor haar deel aan dit groote werk kon medehelpen. Door de nationaal-socialistische revolutie is de Duitsche toekomst verzekerd. Zonder eenigen twijfel zal Duitschland den oorlog winnen; niet omdat wij de beste soldaten en de beste wapens hebben, maar omdat wij tot Führer Adolf Hitler hebben. Wie niet bereid is, zijn leven te offeren voor een idee, zal ook geen natie kunnen winnen. Ook gij, in uw land. hebt strijd te voeren, dat is goed. Daardoor komen uit de rijen der jongeren de besten naar voren en vormt zich een bloem van de natie. „Gij moogt er daarom trotsch op gaan, door anderen uitgelachen en vervolgd te worden." Wij weten allen, dat groote tijden .steeds de jeugd naar voren brengen. In het nieuwe Europa' zullen de Duitsche natio naal-socialistische beweging en de N. S. B. schouder aan schouder gaan en zal ook de Hitlerjeugd met de uwe in goede kameraadschap verbonden zijn (applaus) Wij marcheeren gemeenschappelijk al broeders. Op de toespraak van den rijksjeugdleider volgde een luid applaus. Daarna bracht Hauptbannführer dr. H. Lïndenburger een drievoudig Sïeg Heil op den Führer uit, dat door de aanwezigen met.een krachtig heil werd beantwoord. Met het zingen van het Duitschland- en Horsl Wessellied en het zesde couplet van het Wilhel mus werd de bijeenkomst gesloten, t RECEPTIE In aansluiting op de groote Duitsch-Neder landsche jeugdbij eenkomst in het Concertge bouw te Amsterdam, heeft de rijksleider van de Duitsche jeugd, Arthur Axmann. een thee-recep tie aangeboden in het Amstel Hotel. Bij deze receptie waren o.m. tegenwoordig als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris de commissaris-generaal dr. Wimmer, de leider van de N. S. B. ir. Mussert, de vertegenwoordiger van den afwezigen commissaris-generaal en Ober- dienstleiter Schmidt, zijn plaatsvervanger Ober- bereichsleiter Espger, als vertegenwoordiger van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nieder- landen Kreisleiter Paustian, de leider van den Nationalen Jeugdstorm. Van Geelkerken, de ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam Senator Boehmker, en verschil lende andere Duitsche en Nederlandsche gasten. Hitlerjugendheim in den Haag geopend. Reichsjugendführer Arthur Axmann die Zater- lag te 's-Gravenhage was aangekomen heeft dien dag nog een bezoek gebracht aan den Rijks commissaris en aan den Duitschen militairen be velhebber in Nederland. Opening Hitlerjugendheim, Het hoogtepunt van dezen eersten dag. welke de Reichsjugendführer in ons land doorbrengt, werd ongetwijfeld gevormd door de officieel e ope ning van het gebouw, dat de Rijkscommissaris voor de in Den Haag wonende Hitlerjugend heeft beschikbaar gesteld. Op het bekende plein stonden niet alleen opgesteld eenige hónderden jongens en meisjes der Hitlerjugend, doch tevens de in ons land gedetacheerde en onder de wapenen zijnde leiders der Hitlerjugend. Evenals 's mor gens bij het station werd het geheel opgeluisterd door pittige marschmuziek. gespeeld door 'n mu ziekkapel. In gezelschap van den Rijkscommissa ris. den commissaris-generaal, Oberdienstleiter Schmidt, den vertegenwoordiger der weermacht, admiraal Kienast en dr. Lindenburger, inspec teerde de Reiohsjugendführer na aankomst de opgestelde jongens en meisjes, alsmede de mili tairen. Ook vele andere hooge Duitsche autori teiten woonden deze plechtigheid bij. Tot hen behoorden o.a. de commissarissen-generaal dr. Fr. Wimmer. SS Gruppenführer. general-leutnant H. Rauter. de vertegenwoordiger van het minis terie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Otto Bene en de generaal der Duitsche politie Schumann. Onder de Nederlandsche gasten be vonden zich o.m. de Hoofdstormer van den Na tionalen Jeugdstorm, de heer C. v. Geelkerken en verschillende leden van zijn staf. Na de in spectie sprak Oberdienstleiter Schmidt, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot Reichsjugend führer Axmann en admiraal Kienast. Tot den Rijkscommissaris richtte spreker hartelijke woor den van dank voor de medewerking bij het tot standkomen van dit Hitlerjugendheim. Rede van Dr. Seyss-Inquart. De Rijkscommissaris, hierna het woord nemen de, begroette eveneens den Reiohsjugendführer, waarbij hij wees op diens verantwoordelijkheid ten aanzien van de Duitsche jeugd. In het ver volg van zijn toespraak wees de Rijkscommissa ris op de even groote als grootsche taak der Duit sche jeugd, in het bijzonder van die Duitsche jon gens en meisjes, die buiten de grenzen van het Groot-Duitsche Rijk wonen. Spr. schetste den strijd dezer jeugd tegen hen, die den nieuwen tijd niet willen verstaan en begrijpen en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat de Hitlerjugend de haar opgelegde taak zal weten te vervullen. Tevens wees de Rijkscommissaris er op, dat de N.J.S. ook voor de nationaal-socialistische wereldbeschou wing streed en hij gaf de Hitlerjeugd opdracht de N.J.S. te helpen zooveel als mogelijk is. Hij be sloot met te zeggen, dat het hem een vreugde ge weest is dit gebouw ter beschikking van de Hitler jugend te kunnen stellen. De Reichs.iugendfülirer spreekt. Reichsjugendführer Axmann. hierna sprekende, herinnerde aan het vele. dat de Rijkscommissaris vroeger in den Oostmark reeds voor de Duitsche jeugd heeft gedaan. Onze jeugd zoo zeide spr. kent in u een goeden vriend. De kameraadschap an heden is de eenheid van het rijk van morgen. Moge in dit Heim een jeugd leven, die zoo dapper is als onze soldaten, zoo trouw als alle Duitschers in het buitenland, een jeugd, die met beide bee- nen op den grond staat, die trotsch en zelfbewust maar bescheiden en die de naam van den Führer eere aandoet. De muziekkapel speelde hierna het Hitler- jugendlied, dat door allen spontaan werd meege zongen. De plechtigheid werd besloten met een bezichtiging van het nieuwe Hitlerjugendheim. Als gasten van den Reiohsjugendführer namen de in Nederland onder de wapenen zijnde leiders der Hitlerjugend 's avonds deel aan den „kame- radschaftsabend" in kasteel Oud-Wassenaar. BERLIJN, 5 Mei. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart heeft de groote zitting van den Rijksdag op Zondag 4 Mei, waarin de Führer heeft esproken, bijgewoond. Dr. Syrup in Den Haag. DEN HAAG, 5 Mei. De Generalkommissar für- Finanz und Wirtschaft, Geschaftsgruppe Soziale Verwaltung, schrijft: Dr. Syrup, staatssecretaris van het Duitsche Rijksministerie van Arbeid, heeft in gezelschap van zijn naasten medewerker voor de tewerkstel ling van arbeiders, directeur-generaal dr. Beisiegel, een bezoek gebracht aan den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, den commissaris-generaal voor financiën en economie, dr. Fischböck, en den met de leiding van de Geschaftsgruppe Soziale Ver waltung belasten gevolmachtigde van den rijksmi nister van arbeid, president Jakob. Voornamelijk vraagstukken verband houdende met de loonpolitiek en met de voorziening in de be hoefte aan arbeidskrachten zijn besproken. Ook de secretaris-generaal van sociale zaken, de heer R. A. Verwey, heeft aan de besprekingen deelgenomen. Staatssecretaris dr. Syrup geniet ook buiten de Duitsche grenzen groote bekendheid als uitstekend vakman, die ook. in de praktijk 'op het gebied van de tewerkstelling van arbeiders veel heeft gepresteerd. Aan hem is het ook te danken dat de werkloosheid in Duitschland sedert lang tot het verleden behoort en dat iedere Duitscher de voor hem geschikte plaats heeft gevonden, zoodat hij tot de grootst mogelijke productiviteit in staat is. Het jebleken dat juist in dezen oorlog de gunstige resultaten van het werk van den staatssecretaris buitengewoon zijn toegenomen. Bij de inspanning, die het Duitsche volk zich getroost om de economische vrijheid en weerbaar heid te herwinnen, speelt dr. Syrup een groote rol en zijn naam behoort daarbij in de eerste plaats ge noemd te worden. Dinsdag en Vrijdag. - De directeur van het rijksbureau voor hel hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft bepaald, dat met ingang van 6 Mei voor inrichtin gen, waar voor het publiek gereedgemaakte spij zen al of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld, de Dinsdag en de Vrijdag van iedere week als vleeschlooze dagen gelden. Op die dagen mogen geen gerechten worden verstrekt met vleesch en/of vleeschwaren, dan wel gerechten waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt. Voor den Duitsche» Rijksdag sprak Adolf Hitler Zondag over den huidigen internationalen toestand en de Duitsche overwinningen op ('en Balkan. De Führer tijdens zijn rede. (Telefoto OrbisHolland) Duitsch iveermachtsbericht Schade aan de vliegtuigbewapeningsindustrie. BERLIJN, 5 Mei (D.N.B.) Het ópperbevel van de weermacht maakt bekend: „Sterke Dpitsche formaties geveohtsvliegers hebben in den afgeloopen nacht een doeltreffen- den aanval ondernomen op de belangrijke op'- slaghaven Belfast in Noord-Ierland. Geweldige ontploffingen, vele groote branden en bran den over een groote oppervlakte, vooral in de installaties van de vliegtuigbewapenings industrie, alsmede in de Vickers-Armstrongwerf werden waargenomen. Vier in de haven liggende schepen geraakten in brand. Andere formaties ggvechtsvliegers bombardeerden de werven van de Britsche marine en levensmiddqlenbedrij- ven in Barrow- on F urn ess aan de Britsche Westkust en plaatsten in de voor een deel door de aanvallen van den vorigen nacht nog bran dende voor den oorlog belangrijke installaties van het Merseygebied nieuwe voltreffers. Andere luchtaanvallen waren gericht op wapenfabrie ken bij Hartlepool, alsmede op de haveninstal laties van Ipswich en Plymouth. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen vier koopvaardijschepen met tezamen 21.000 b.r.t. alsmede een torpedojager tot zinken. Zij beschadigden met bommen vijf andere groote koopvaarders zwaar. Bij een aanval overdag van lichte gevechts vliegtuigen op het vliegveld Manston in Zuid oost Engeland werden verscheidene "vliegtuigen op den grond vernield-; er werden branden in kwartierruünten en benzineopslagplaatsen ver oorzaakt. In Noord-Afrika werden Britsche tegen-aan- vallen voor Tobroek reeds bij het begin door artillerievuur afgeslagen. De marine heeft met de Donau-flottilje den scheepvaartweg op den Donau van mijnen be vrijd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag noch des nachts plaats." AANVALLEN IN IIET GEHEELE ENGELSCHE BINNENLAND. Omtrent de buitengewoon omvangrijke operaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Zon dag op Maandag wordt' nog door het D.N.B. ge meld dat behalve de reeds genoemde plaatsen nog een groot aantal havens en vliegvelden aan de kust en in het geheele binnenland van Engeland zijn aan gevallen. Hierbij ontstonden ook enkele luchtge vechten, waarbij in de nabijheid van een der aan gevallen vliegvelden een Britsche bommenwerper neergeschoten en bij de kust nog, een exemplaar zwaar beschadigd werd, zoodat het een noodlan ding moest maken. Bovendien werd ter hoogte van Huil nog. een vrachtboot van 4000 b.r.t. door bom- treffers zwaar beschadigd. VLIEGVELD LYMPNE GEBOMBARDEERD. Enkele Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren, naar het D.N.B. voorts verneemt, in scheer- vlucht van 50 M. hoogte het vliegveld Lympne met schietwapens aangevallen en groote successen ge boekt. Vier Spitfire jagers, die gereed waren om op te stijgen, werden in brand geschoten en een andei-e machine van hetzelfde type beschadigd. Ook slaagde men er in een tankauto in brand te schieten. Verder werden barakken met machinegeweren be schoten. Een' andere groep Duitsche gevechtsvliegtuigen viel eveneens in scheervlucht van 40 M. hoogte het vliegveld Manston aan en wierp verscheidene bom men tusschen drie bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim, die in brand vlogen. Ontploffin gen en groote rookslierten werden waargenomen, zoodat vernacht kan worden dat deze toestellen vernietigd zijn. De heer F. van D. uit Zaandam is toen hij per fiets den Kuipersberg te Markelo afreed zoo ern stig komen te vallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Tet gure weer heeft de ontwikkeling der bloesempracht vertraagd, doch lang zaam aan komt de Betuwe in bloei. (Foto Pax Holland) BEVERWIJK Aanrijding op den Alkmaarsclieweg. Meisje gewond. Maandagmidddag vier uur heeft een kleine per sonenauto, merk Opel op den Alkmarascheweg rare capriolen gemaakt, waardoor een meisje werd aan gereden; een benzine-pomp en een lantaarnpaal gingen omver. De auto kwam uit de richting Alkmaar; nabij de garage van Marees is door tot nu toe onopgehel derde oorzaak de bestuurder, een inwoner van Heemstede, blijkbaar de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor de wagen geheel links van den weg terecht kwam. Een wiehijdster werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesla gen. Vervolgens reed de auto een benzinepomp van den garagehouder Marees omver. Nog was de vaart niet gestuit, want op het trottoir reed de auto langs de puien van de gebouwen van de Coöp Broodbak kerij „Algemeen Belang" door. Tenslotte kwam de auto tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Ook de lantaarn knapte bij den grond af. De "voorkant van den wagen werd geheel inge drukt, maar merkwaardig genoeg bleven alle ruiten heel. De beide inzittenden hadden dan ook geen letsel opgeloopen. De wielrijdster mej. S. uit Beverwijk moest naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd worden. Be halve enkele schaafwonden heeft zij vermoedelijk een lichte hersenschudding opgeloopen. Haar toe stand liet zich niet ernstig aanzien. De ryks- en gemeentepolitie leidden het onder zoek. Het mag een wonder heeten, dat niet meer per sonen het slachtoffer geworden zijn, daar de autp zeker vijftien meter over het trottoir gereden heeft eer hij tot stilstand kwam. Winterhulp Nederland. In verband met- het einde van het winter-haJf- jaar is van heden af het plaatselijk bureau der Stichting „Winterhulp Nederland" voor het pu bliek gesloten. Indienen van steunaanvragen ia verder ook overbodig, daar behandeling daarvan niet kan plaats hebben. Uitreiking aardappelkaarten. Woensdag zijn voor het afhalen der aardappel- kaarten aan de beurt de letters W. tot en met Z. Vandaag zijn aan de beurt de letters S. tot met V. Hantoren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5.30 una

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1