Duitsche luchtmacht boven Engeland en Noord-lerland. Luchtoorlog boven Irak. Eigenaardigheden Voorportalen van de Vrijmetselarij )e Mederlandsche economie in oorlogstijd. )r H- Fischböck geeft een uiteenzetting jqTRICHT. 4 Mei. Voor een groot aantal imwoordigers van industrieele bedrijven rmbur" beeft de commissaris-generaal voor _'';n en economische zaken, minister dr. H. k eisteren in de bovenzaal van de -P te Maastricht een rede gehouden over toirlschaft in den Niederlanden im Kriege rommissaris in de provincie Limburg, M. Z Marchant et d'Ansembourg sprak een F?woord, waarna dr. Fischböck zijn rede aan- «,chböck wees allereerst op de beteekenis iidustrie in ons land, waarin veertig pro mo de bevolking haar bestaan vindt. Lim- Sïft op industrieel gebied een heel bijzon- rjr° hpteekenis. vooral ook omdat ht dit gewest "re.Ünkolen gevonden worden. Met bijzonderen l!S Wijst spr. er op. dat alle maatregelen, die 0 t oocenblik getroffen worden, moeten wor- Lien van het standpunt, dat Duitschland „ogenblik in oorlogstoestand verkeert. moet dus gericht worden op die voorzie- die voor den oorlog en een uiteindelijke •''iSmng noodzakelijk zijn. Vandaar dat op Mioenblik bedrijfspolitieke, economische en 1 ual-DOlitieke maatregelen getroffen worden. normale tijden zeker achterwege zouden '^voornaamste moeUljkheid, waarmede de Me op het oogenblik te kampen heeft, is .nil in voldoende mate aanwezig zijn van -Moffen. Ook doen zich moeilijkheden met J Let voor. De huidige situatie laat niet toe Vhplieven over grondstoffen te beschikken en /-klipperen. Er moet vervaardigd worden wat spt „ogenblik noodzakelijk is. Het is moeilijk .p maken wat inderdaad noodig is en hoe de h®ven daaraan aan te passen. De onderne- moet deze vraag zelf onderzoeken. De moei- Kten zullen minder zijn, wanneer ook de Kemer zich op dit standpunt stelt en zich - aan te passen. Deze moeilijkheden zijn bij v bezettende macht echter volledig bekend en il alles in het werk stellen om de over- 7 daarvan te bevorderen en de Neder- -cke industrie niet zwaarder te belasten dan Jtthet oog op de oorlogsdoeleinden noodzake- 'Ln tweede moeilijkheid is, dat ook hier bin- it te verwachten is een gebrek aan ge- Se arbeidskrachten, waarmede men in b tschland in nog veel grootere mate te kampen v it Dit probleem zal zich in steeds hoogere Lie doen gevoelen, naar gelang de werkloosheid rriieel verdwijnt. 'Ook de sociale doeleinden die Duitschland na- rrêeit heeft men tot nog toe niet kunnen ver- pzenlijken in die mate als wel gewenscht was. •j-nr ook dit is een gevolg van den oorlogstoe- rand Het streven is er evenwel op gericht dén iederiandschen arbeider een positie te bezorgen, L gelijkwaardig is aan die van de Duitsche ar- eiders Dit geldt ook voor de loonpolitiek, waar- t amen het standpunt huldigt van een recht vaardige verdeeling'van het loon. De huidige toe- rand eischt, dat de prijs- en loonpolitiek zoo- ral mogelijk gestabiliseerd blijft, voor zoover de Bistandigheden dat toelaten. Loonsverhoogin- zullen dan ook alle,en worden toegestaan, vanneer deze onvermijdelijk zijn. De onderne- »rs moeten de vraag eener loonsverhooging a ook niet zien uitsluitend van het standpunt hun eigen bedrijf, maar met het oog op het leele bedrijfsleven. ik kan absoluut niet begrijpen, aldus dr. schbóck, dat er in Nederland vele vennoot- sftppen zijn, die de winst die. zij maakten over ■;k gebruikt hebben om een verhoogd dividend si: ie keeren. Dat is niet te'verantwoorden in Rn tijd, dat loonsverhooging onmogelijk is. Dooi de verhoogde uitkeeringen wordt het inkomen isr aandeelhouders vergroot. Afgezien van het 'ale en sociaal-politieke standpunt, heeft dit negatieve uitwerking op de economische po- ■tie van het land. Juist in' die kririgen zitten de lagers over het gevaar voor inflatie en over een •groote circulatie van bankpapier; door hun ndelwijze verhocgen zij de koopkracht nog. tewijl de ondernemers klagen over bestaande tl nog dreigende gevaren, houden zij vast aan de ^hoogde dividenduitkeering, waardoor zij deze •varen zelf verhoogen. Deze politiek begrijpen rij niet. Hier bestaat gevaar voor een misver- tand, waarvan de betrokkenen zelf de eonse- renties moeten dragen. Wij zullen maatregelen reffen om er voor te zorgen, dat deze verhoogde rlnsten op een behoorlijke wijze worden besteed, verkeerde financieele politiek wordt be- l door eenige persorganen, die de werke lijke belangen van het land niet zien. Of deze Waden een onbehoorlijke politiek voeren of spe- culatieve doeleinden nastreven, blijft hetzelfde; Z'.j kunnen hun werk niet voortzetten en zullen Koeten verdwijnen. Spr. heeft deze uiteenzettingen hier gegeven, adat hij, gelooft, dat men in deze provincie het keest toegankelijk is voor deze ideeën, terwijl tee grieven ook niet gelden tegen het arbeiden- k en scheppende kapitaal. Zeer zeker is het moeilijk en niet prettig voor es, dat de voorziening met grondstoffen en le- fensmiddelen niet kan geschieden, zooals dat wel itnschelijk is. Op het oogenblik is vooral hinderlijk het ge- Wek aan aardappelen. Er wordt evenwel bijzon- dere zorg aan besteed. We zitten nu in een be- te'kingstoestand, die onvermijdelijk is. Het was waarschijnlijk beter geweest, als de distributie eerder ter hand was genomen, dan had men de aanwezige voorraden over een grooteren tijd bnnen verdeelen en was het gebrek nu niet zoo Poot geweest. Zoodra de nieuwe oogst er evenwel is, is het jiobieem opgelost, omdat Nederland in de be- ^fte aan aardappelen zelf kan voorzien.-Spr. «Ijst er verder op, dat voor vele artikelen de toe- ■''•atid voor de Nederlandsche bevolking nu gun- %i' is, dan tijdens den Wereldoorlog. Het stre el is er op gericht bij de verdeeling de grootst -O'elijke rechtvaardigheid te betrachten. Daar- 06 is de medewerking van de bevolking nood- «kelijk. Het is noodig de productie van voe- !®gsrniddelen zoo hoog mogelijk op te voeren, hoopt, dat men dit zal begrijpen en daaraan zal -werken. Dit geldt ook voor de voorziening met grond- Ien- Ei- komt een verordening, welke beoogt verwerking van sommige metaalproducten panden te leggen. Dit gebeurt om te zorgen, öe aanwezige voorraden zoo nuttig mogelijk ^«ed worden. kende over de lasten, die op het volk rus- vjerinnÊi't spr. aan de rede. die de Duitsche ST Van financiën dezer dagen te Weenen r, .»n en waarin deze de opbrengst van telsrvi 8 ^e^astmgen besprak. Wanneer Ne ils I n n.aai' verhouding even zwaar belast was J bevolking, zou hier aan belasting ook meer dan het noodig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moeten dus door de kolenproducenten verzorgd worden. Nederland kan daarbij niet op het standpunt staan, dat het alleen voor zich zelf heeft te zorgen, maar het moet meehelpen in de Europeesche eenheid. Het uitvallen van Engeland is niet de oorzaak. Dat zou wel te compenseeren zijn. Ook de transportmoeilijkheden spelen hier een rol. Dit is echter een tijdelijk probleem, want als de transportmoeilijkheden zijh opgelost is de toe stand weer in orde. In geen geval mogen deze moeilijkheden oorzaak zijn, dat bedrijven wor den stop gezet en daarom zal ook alles in het werk worden gesteld om dat te voorkomen. Spr. besluit met er op te wijzen, dat hij de verschillende punten vrijmoedig heeft besproken om te bewijzen, dat de Duitsche autoriteiten de verschillende moeilijkheden kennen. Voorzoover zij daartoe in staat zijn, zullen zij alles in het werk stellen om ze op te lossen. Spr. beschouwt het als zijn voornaamste taak de bedrijven daarin te helpen. Spr. doet een dringend beroep op de aanwezigen cv toe mede te werken, dat het Nederlandsche bedrijfsleven over de bestaande moeilijkheden wordt heen geholpen. Op deze rede volgde een hartelijk applaus. IA. N. P.) Hevige aanvallen op Belfast. BERLIJN, 5 Mei (DJST.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en midden- Engeland, benevens aan de Britsche Westkust. De aanvallen duurden verscheidene uren en schijnen in verschillende gebieden zeer succesvol te zijn ver- loopen. Het Britsche luchtwapen is vannacht niet naar Duitsch Rijksgebied gevlogen. De Engelsche Berichtendienst, meldt op grond van een officieele mededeeling uit Noord-Ievland dat sterke Duitsche luchtstrijdkrachten in den nacht van Zondag' op Maandag een „hevigen aanval op het gebied van Belfast" hebben ondernomen. Aan regeeringsgebouwen en andere bouwwerken is „aanzienlijke schade" aangericht. Men vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot is. De Engelsche berichtendienst maakt verder be kend dat in den afgeloopen nacht hevige lucht aanvallen zijn gedaan op Noord-West Engeland, in het bijzonder op Liverpool en het gebied aan den oever van de Mersey. i«r 0, .n?oeten worden een bedrag van onge- IfoujT miliïard gulden, terwijl de belastingop- iioef wVer 1940 slechts millioen gulden be- bti rira anneer Duitschland een dergelijken last 'k 7ii« n' moei" °ok voor Nederland moge- <Ün tü'i f dekking van de kosten zal men iar nu nemen niet alleen tot leeningen, vp? tot een verstandige belastingheffing, ttntrnio eerdering is °°k mogelijk door strenge Nar is a* datgene, wat inderdaad belast- J?ekolenvourziening betreft, produceert Ariana <l en(*e om de behoeften van geheel ^Itevp dekken. Het Europeesche continent •fcffè fp el n*et voldoende om zijn geheele be- tëïchp iJiei2orgen' omdat de aanvoer van En- kolen stop ligt. Duitschland produceert Engelsche bommen op Bagdad. BERN, 5 Mei (D.N.B.) In een officieele fne- dedleling uit Bagdad wordt, naar O.F.I. meldt, verklaard dat de omsingeling van Habbaniyha steeds nauwer wordt aangehaald, terwijl 't Britsche militaire kamp ononderbroken onder artillerievuur staat. Engelsche vliegtuigen zijn boven Rasjid ver schenen en hebben bemmen neergeworpen die eenige slachtoffers maakten. Toen de étrijd niet Iraksche. jachttoestellen begon werd een Britsch toestel van het type Wellington brandend neerge schoten. Zondagochtend hebben Britsche vleigtuï- gen voor de eerste maal boven Bagdad gevlogen en bommen neergeworpen. Een der aanvallers werd neergeschoten. Amerikaansohe persberichten uit Londen maken melding van een aanval der Engelsche luchtmacht op het vliegveld van Bagdad!' De .New-York Herald Tribune' - beweert dat de Engelschen na feilen strijd het vliegveld van Basra hebben bezet. Volgens een bericht van O.F.I. uit Beiroet heb ben de Iraksche autoriteiten aan -burgers het betre den der straten tusschen 22 uur 30 en 4 uur 30 ver boden. Ook auto's en andere voertuigen mogen tusschen 20 uur en 5 pur 30 niet rijden. Bij het aanbreken van het donker begint de verduistering. Dokters, verpleegsters en het personeel van den gezondheidsdienst moeten bij luchtalarm terstond hun hulpposten opzoeken.-Volgens een verordening der regeering krijgen leden van de niet-onderwor pen stammen, wanneer zij dienst nemen in het Iraksche leger, gratie. Op het bericht van de al- gemeene mobilisatie is een groot aantal Iraksche onderdanen, naar verder verluidt, uit den Libanon en Syrië naar het vaderland teruggekeerd. Blijkens een bericht van de Associated Press uit Londen wordt daar toegegeven .dat Irak den olie toevoer naar Haifa stop gezet heeft. United Press verneemt uit Jeruzalem dat in de noordelijke gebieden van Irak de staat van beleg afgekondigd is. De bijeenkomst van den Rijksdag. Goering spreekt den Führer toe. Het D.N.B. meldt: De Kroll-opera, waar de Rijks dag Zondag te 18 uur bijeenkwam, had de belang stelling van vele Berlijners. Van de Rijkskanselarij tot den Tiergarten stonden afdeelingen der beweging in dichte hagen opgesteld. Even voor zessen verliet de Führer de kanselarij en begaf hij zich onder het gejuich der menigte naar de Kroll-opera. Precies te zes uur betrad hij de zittingsszaal. De voorzitter van den Rijksdag, rijksmaarschalk Hermann Goering, opende de ver gadering. De rede van den Führer werd voortdurend onderbroken door een storm van gejuich en geest drift. Goering hield na afloop een toespraak, waarin hij o.a. 'zeide: „Mijn Führer, ge hebt ons, den militairen leiders, lof en erkentelijkheid geschonken, maar wij weten dat de grootste verdienste steeds die van den Führer blijft, van den veldheer, dië de troepen bestuurt en leidt en hun den weg van de overwin ning heeft gewezen. Wij weten dat ook de overwinning heeft gewezen. Wij weten dat ook de toekomst voor ons slechts de overwinning kan zijn. Want uw leiding, de dapperheid der troepen en de offervaardigheid en het vertrouwen van uw volk zijn het ijzerharde, granieten fundament, waarop deze overwinning tot de eindoverwinning zal wor den". schuilt in de zes rotecrende beitels van de „PhiliShavc" 6. De stugste baard verdwijnt snel en grondig. Uitgerust met een speciaal'ontwikkelden mo tor, ronden kop en specialcn fcuidspanner. Prijs fl. 24.80 PHILIPS r n I LI r ,p (Aclv. lngez.,Mcd.) in Haarlem en omgeving. Het orgel m de St. Bavo is ruim 200 jaar oud. Dit mooie instrument, dat terecht een wereldver maardheid verworven heeft, is evenwel niet Haar lem's oudste orgel. Dat staat in de Nieuwe kerk. Vroegqr heeft dit orgel dat in 1523 gebouwd is. ook in de Groote Kerk gestaan, maar ongeveer 150 jaar geleden is het naar de Nieuwe kerk overge bracht. Daar doet het nog altijd goeden dienst. Wie de maker was is onbekend. Het was aange bracht in den Zuiderzijbeuk der kerk, doch in 1668 werd het onder leiding én toezicht van den stads bouwmeester J. de Bray tegen den muur schuin achter den preekstoel geplaatst, bij welke gelegen heid het verfraaid en met schilder- en beeldhouw werk versierd werd. Zeventig jaar bleef het daar trouw den dienst vervullen, die er van geëïscht werd; toen werd 't op non actief gesteld: men had immers een zooveel grooter en beter instrument gekregen! Parade te Athene. Te Athene is Zondag een groote parade ge houden, waaraan werd deelgenomen door Duitsche troepen, die in Zuid-Oost-Europa hebben gevoch ten en door Italiaansche afdeelingen. De troepen trokken langs generaal-veldmaarschalk List. De Duitsche gevolmachtigde in Griekenland, de gezant Altenburg, ivas aanwezig, evenals, de diplomatieke vertegenwoordigers én militaire attachés der staten die tot het pact van drie zijn toegetreden en een stérke Italiaansche delegatie. Ook waren er de Duitsche genevaals die hun troepen zegevierend tot de Egeïsche Zee gevoerd hebben. (D.N.B.) Het mooie orgel in de Nieuwe kerk. n (Foto de Haas) Initusschen, tot onbruikbaraheid was het niet veroordeeld. Men zocht er een bestemming voor, te meer, toen bleek, dat in den loop der jaren de staat waarin het verkeerde, er niet beter op werd. Allan spreekt zelfs van „bederf en verval", waar toe het geraakte en hij voegt er aan toe, dat dit te meer te bejammeren viel, omdat het naar het oordeel van deskundigen „een werk van waarde en aanbelang" was. En zie nu in 1791 een paar be langstellende gemeertteleden van de Ned. Herv. Gemeente een deftigen brief aan de toenmalige Kamer van Burgemesteren schrijven met verzoek om, geheel en al buiten eenige kosten van stads wege het oude orgel uit de Groote Kerk te mogen verplaatsen naar de Nieuwe Kerk, voor de uitvoe ring van welk werk de adressanten zich zelf in bescheidenheid aanbevolen hielden. Het waren de heeren Mr. G. van Aalst Schouten en J. Augustini en dat baatzucht allerminst de drijfveer van hun wenschen was bleek wel uit het aanbod van laatstgenoemden heer, het orgel voor een zeker aantal jaren onder zijn opz!cht te houden en het des Zondags te bespelen zonder op eenige belooning aanspraak te maken. Inderdaad heeft Augustini trouw aan zijn gegeven woord het orgel na de ver plaatsing gedurende zestien jaar zonder eenige ver goeding bespepld. Het stadsbestuur beschikte gunstig op het ver zoek en in Maart 1792 werd een begin met de ver plaatsing gemaakt. Het werk werd uitgevoerd door den orgelmaker H. H. Hess uit Gouda, die zich op loffelijke wijze van zijn taak kweet, het orge! naar de Nieuwe Kerk overbi'acht en het verbeterde, waarna het op den laatsten Zondag van October tot godsdienstig gebruik werd ingewijd door Ds. A. Rutgers. Iedereen zal begrijpen dat het verplaatsen van een orgel dat uit 1523 dateerde, geen geringe eischen stelde. Front en kas moesten in overeen stemming worden gemaakt met .de nieuwe omge ving. Bovendien stelde de verbeterde techniek van den orgelbouw diverse zaken aan de orde, zoodat heel wat aan de registratuur wijzigde. Smdsdien heeft het oude orgel in de Nieuwe Kerk zijn dienst trouw vervuld. In 1856 had een nieuwe herstelling en verbetering door den orgelmaker J. j Knipscheer te Amsterdam plaats onder toezich van den toenmalige organist den heer C. Hüne. Het orgel van 1523 (dat trouwens als in 1535 door zekeren Allart Claesz gerevideerd werd) heeft in den loop der eeuwen dus geheel wat in- en uitwendige veranderingen ondergaan. Dat het niettemin de her innering bewaart aan een tijd, die langer dan vier eeuwen achter ons ligt, pleit voor zijn soliditeit. De zestiende-eeuwsche kerkmeesteren hebbben hun vertrouwen in den helaas onbekenden meeste: orgelbouwer wèl gestelcU Hoe staat het met de Theosofische Vereeniging DEN HAAG, 3 Mei. Wie de nauwe verwantschap an de vrijmetselarij met velei'lei organisaties on derzoekt, komt tot de ontdekking, dat de invloeds feer van de loges zich niet slecnts tot direct afhan kelijke vereenigingen uitstrekt, doch dat daarnaast een zeer groot aantal zoogenaamd neutrale organi saties bestaat, welke ideologisch en ten deele ver kapt organisatorisch met de - wereldvrijmetselarij verbonden zijn. De koninklijke kunst'heeft steeds met nieuwe middelen gebruik weten te maken an voorkomende gelegenheden om haar stellingen ge camoufleerd op te bouwed en op die wijze den kring an daartoe inspireerende vereenigingen van jaar tot jaar grooter te maken."Deze voorportalen van de vrijmetselarij vormden een waren vergaarbak, waarin elementen bijeen .waren die met weliswaar erschilLende middelen dezelfde internationale leer van de wereldvrijmetselarij trachtten te propagee- ren en te bewijzen. Met andere sectes, occulte bewegingen, genoot schappen enz. is nu ook de theosofie een instrument oor het kweeken van daartoe geschikte ideologi sche 'medewerkers, die, zoowel naast de vrijmetse larij als hand in hand mefhaar, dezelfde volksvijan- delijke leuzen van humaniteit en wereldverbroede ring trachten te verwezenlijken. Oorsprong, ont wikkelingsgang, leerstellingen en praktijken van de theosofie kunnen tot bewijs voor deze bewering strekken. De theosofische vereeniging werd door de Russin H. P. Blavatsky (1831-1891) in samenwerking met den Amerikaan overste Olcott op 17 November 1875 te New York opgericht. Dit grondleggerspaar had een avontuurlijk léven achter zich, dat vooral voor Blavatsky zeer rijk aan afwisseling was. Op haar 17e jaar huwde zij den grijzen vice- gouverneur Blavatsky, dien zij echter reeds kort daarna verloor. Korten tijd later proclameerde zij haar z.g. „roeping", waarna zij zich als boodschap per van de bovenaardsche in de astrale sfeer leven de Tibetaansche Mahatma's voorgaf. Onder deze formuleering verstond zij naar haar eigen opvatting volmaakte, bovenzinnelijke wezens, die den aard- schen dood hebben overwonnen en zich verheugen over de eeuwige jeugd. Aan deze zending gelooven heden nog ook in Ne derland talrijke aanhangers, die voor het grootste deel uit oudere personen bestaan, daar bij al deze sekten en vereenigingen het ontbreken der jeugd een voornaam kenmerk is. Deze theosofische apos telen zijn van de wondere kracht der grondlegster zoo overtuigd, dat zij den naam Blavatsky niet dur- i*en uitspx'eken, maar haar „madame" of „H. P. B," haar voorletters, noemen. Ter vervulling van haar godsdienstige plichten ging zijdoor de wereld op avontuur, stichtte in 1870 in Egypte haar eerste genootschap op zuiver spiritistische basis. Dit genootschap werd een vol ledige mislukking. In 1873 verplaatste mevrouw Blavatsky haar arbeidsveld naar Amerika, waar zij zich liet naturaliseer en en tot den Boedhistischen godsdienst overging. Nadat zij verscheidene mislukkingen had mede gemaakt, stichtte zij met den Amerikaanschen ver slaggever H. P. Olcott de „Miracle Club", waaruit zich later de rendabele onderneming der Theoso fische Vereeniging ontwikkelde. Ter versterking an den stralenkrans die deze vereeniging omring de werd haar zetel naar Indië verplaatst. In dit hoofdkwartier der theosofische vereeniging Adyar bij Madras stond mevr. Blavatsky met vrij metselaarsloges in alle deelen der wereld in ver binding. Zooals zij in een brief aan Aksakow schreef werd zij' „zuster" der „koninklijke kunst" bij de Indische grootloge Arya Samai. In dezen tijd schreef zij een boek „De ontsluierde Isis". Naar aanleiding van deze uitgave verleende de Engelsche grootloge haar een vrijmetselaarsdiploma en het rozenkrui sersjuweel. Op 8 Mei 1891. overleed zij en haar asch werd in drie gelijke deelen gezonden naar de theo sofische grootloges in Londen, New York en Adyar bij Madras, waar zij als reliquie bewaard werd. Dit beeld van de stichtster der theosofie is bijzon der duidelijk en werpt ook een belangrijk licht op het doel van haar onderneming. Nu de leer zelf. Volgens de statuten van de Theosofische Vereeni ging is het doel van deze leer krachtens par. drieërlei: Ten eerste: de vorming van een kern eener de gansche menschHéid omvattende geestelij ke broederschap zonder onderscheid van ras. na tionaliteit, geslacht, geloof en stand. Ten tweede: de onbevangen vergelijkende studie der wereld godsdiensten, mythologieën, filosofische systemen, kunsten en wetenschappen van het Avond- en Mor genland. Ten derde: het onderzoek van de nog on verklaarde occulte natuurwetten, het alzijdig wek ken der in de natuur van den mensch sluimerende hoogere krachten en de toepassing daaiwan voor het welzijn der menschheid. Dit programma is karalcteriseerend voor het vrij metselaarsachtigé in deze vereeniging. Punt 1 is im mers ook het eigenlijke doel van de vrijmetselarij. De punten 2 en 3 moeten het bereiken van dit doel Voorbereiden, terwijl godsdiensten, secten en oc culte vereenigingen op één lijn gesteld worden en het natuurlijke gevoel der menschen vernietigd wordt door de leer van geheime mystieke krachten. Zooals een nauwkeurige bestudeering der werken van mevr. Blavatsky aan het licht brengt heeft zij de stof voor haar sensatieprogram bijeengebracht uit verschillende bronnen bijv. uit de geschriften van den vrijmetselaar Eliphas Levi, van J. Mir- ville en anderen. De trekpleister van de geheele onderneming was echter het derde punt van haar programma. De mare dat mevr. Blavatsky beschikte over verschei dene de wetenschap nog onbekende, occulte krach ten en dat met haar «hulp wonderen gebeurden, ver breidde zich snel. Zoo bezat zij een wonderbaarlijke kast, waarin de bezoekers schriftelijke vragen aan de bovenzinnelijke Mahatma's konden stellen, wel ke vragen door dezen dan werden beantwoord. Dit wonder vond spoedig een natuurlijke verklaring. De Engelschman Richard Odgson ontdekte in den ach terwand van de wondei'kast een tweede deur waar door een Indische bediende antwoorden overgaf, Eveneens ontdekte Odgson poppen, welke naar ge lang dit noodig was het verbaasde publiek als gees ten getoond werden. Een uitvoerig rapport hierover bevindt zich in het negende deel van het jaarver slag der „Society for psychical research" van 1885. Daarin heet het o.a.: mevr. Blavatsky is de be kwaamste, geestigste en interessantste bedriegster, die de wereldgeschiedenis gekend heeft". Trots deze uiteenrafeling en openbaarmaking heeft de thepsofie zich niet alleen staande gehouden, maar heeft zij zich nog verder verspreid. Zelfs nu zijn er nog fanatieke theosofen die er van overtuigd zijn, dat de wonderkast in Adyar de werkzaamheid v: bovenaardsche krachten uit het astrale leven be wezen heeft. Men moet slechts de noodige reclame toepassen, dan is geen gepraat te dom om geloofd en gefinancierd te worden. (A.N.P.) Russisch oordeel over de rede van Hitier. MOSKOU, 5 Mei (O.N.B.) De Moskouséhc bladen publiceeren lange uittreksels uit de rede van den Führei'. Zij leggen er den nadruk op, dat de Führer zich met alle scherpte gekeerd heeft tegen Churchill en de regeering van Groot-Brittannië en hen voor den oorlog en zijn gevolgen verant woordelijk heeft gesteld. Verder wordt er door de pers met nadruk op gewezen, dat Duitschland op den Balkan geenerlei territoriale belangen heeft, doch van plan is met de Balkanlanden nauwe vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen en dat de oorlog op den Balkan ontstaan is, omdat Engeland de Balkanlanden in zijn invloedssfeer heeft betrokken. Met betrekking tot het gering aan- Een alleszins verantwoorde beleg ging, juist nü, zoo'n degelijke en duurzame Lachappelle-vloer, die U voorgoed van alle vloerzorgen ver- lostl Nu kunt tl nog kiezen uit de zelfde prachtige Lachappelle-kwali- teiten van vroeger-. uit Slavonisch eiken, mahonie of Australisch yarrah. Vraagt nog heden ons boekje 1 (Adv. Ingez. Med.) tal soldaten, dat tijdens den Balkanveldtocht is ge sneuveld, wijzen de bladen met nadruk op het feit, dat de Engelsche berichten thans weerlegd zijn. Ten slotte, zoo wordt geschreven, heeft Adolf Hitler aan het slot van zijn rede zijn overtuiging uitgesproken van de eindoverwinning. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar -de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de Klasse, 1ste L\jst Trekking van Maandag 5 Mei 1941 Hooge Prijzen f 25.000.— 21139 f 2.ÓOO.20334 f 1.500.— 8436 f 1.000.— 2513 15950 17880 f 400— 7717 13712 21505 f 200.— 4833 7750 11260 f 100 2497 14952 15495 17042 20453 21589 Prijzen van f 65. 1019 1121 1122 1198 1206 1245 1275 1327 1339 1355 1372 1376 1389 1472 1514 1528 1532 1548 1557 1580 1609 1638 1649 1668 1685 1710 1716 1731 1766 1787 1790 1798 1803 1822 1823 1888 1892 1903 1949 1962 1993 1995 2013 2030 2054 2056 2068 2083 2106 2124 2126 2179 2191 2193 2205 2212 2238 2243 2284 2307 2310 2335 2346 2349 2367 2407 2418 2443 2475 2483 2485 2487 2528 2566 2572 2578 2610 2611 2614 2632 2660 2688 2718 2764 2768 2789 2793 2796 2841 2850 2852 2855 2859 2939 2978 2983 3013 301.4 3020 3057 3085 3108 3120 3124 3126 3131 3222 3308 3336. 3406 3414 3447 3448 3493 3563 3661 3677 3710 3808 3811 3840 3845 3903 3907 3932 3957 3981 3983 4010 4016 4025 4050 4075 4107 4148 4221 4302 4304 4338 4343 4369 4396 4466 4481 4569 4593 4629 4655 4656 4666 4672 4711 4716 4786 4810 4843 4862 4863 4872 4397 4926 4948 4965 4973 4975 5005 5011 5070 5074 5112 5116 5129 5154 5171 5310 5316 5337 5378 5384 5458 5473 5484 549S 5531 5559 5577 5587 5597 5604 5641 5653 5716 5720 5744 5751 5782 5795 5857 5377 5981 5996 6013 6014 6030 6054 6066 6073 6112 6116 6117 6146 6212 6235 6250 6291 6296 6303 6312 6331 6341 6365 6381 6394 6455 6474 6505 6508 6555 6705 6724 6891 6898 6932 6941 6947 6955 6981 6997 7002 7006 7016 7019 7060 7092 7096 7252 7265 7278 7351 7437 7439 7460 7506 7545 7566 7629 7643 7656 7682 7*704 7728 7729 7732 7759 7782 7790 7793 7833 7890 7925 8006 8023 8079 8227 8248 8255 8307 8308 8320 8337 8373 8384 8405 8408 8462 8519 8520 8541 8569 8651 8672 8694 8698 8780 8785 8793 8804 «816 8831 8865 8911 8936 8980 8999 9000 9043 9096 9121 9125 9166 9168 918? 9196 9321 9383 9508 9568 9616 9639 9668 9688 9732 9743 9760 9769 9776 9803 9825 9890 9909 9936 9939 9954 10122 10133 10190 10201 10220 10230 10243 10249 10285 10332 10356 10510 10548 10561 10565 10625 10642 10673 10707 10723 10756 10848 10854 10866 10898 .10900 10905 10927 10961 11005 11038 11052 11075 11109 11120 11139 11231 11232 11235 11237 11251 11335 11357 11406 11420 11463 11468 11524 11529 11589 11631 11649 11695 11710 11749 11765 11795 11821 11832 11849 11911 11995 12025 12036 12055 12073 12077 12078 12117 12129 12152 12205 12206 12211 12235 12239 12242 12265 12397 12400 12424 12429 12460 12637 12674 12698 12704 12710 12752 12768 12806 12819 12820 12929 12933 12942 12950 12952 12974 13002 13016 13031 13106 13137 13158 13160 13171 13175 13194 13384 13430 13451 13520 13619 13624 13639 13643 13678 13727 13755 13848 13860 13897 13896 14139 14141 14154 14207 14218 14340 14442 14460 14467 14478 14484 14499 14509 14522 14551 14608 14659 14690 14701 14722 14787 14808 14825 14861 14869 14880 14883 14912 14963 14965 14967 14987 14998 15016 15027 15077 15088 15107 15117 15163 15176 15184 15190. 15200 15218 15278 15319 15327 15332 15372 15385 15402 15422' 15466 15506 15518 15538 15584 15598 15623 15627 15633 15672 15680 15706 15767 15771 15783 15789 15801 15823 15873 15393 15916 16035 16042 16056 16076 16157 16171 16174 16192 16206 16299 16302 16344 16397 16447 16460 16463 16508 16522 16531 16594 16633 16637 16678 16683 16719 16724 16731 16749 16781 16815 16823 16830 16860 .16868 16899 16940 16961 16964 16970 16976 17046 17158 17173 17180 17189 17309 17323 17344 17373 17387 17419 17420 17476 17506 17514 17516 17525 17528 17565 17627-17628 17657 17689 17855 17868 17907 17919 17947 17962 18040 18123 18147 18211 18229 18242 18276 18292 18344 18347 18363 18393 18422 18426 18465 18478 18486 18495 18498 18522 18543 18595 18633 18678 18690 18699 18788 18791 18800 18803 18811 18819 18868 18934 18973 19000 19044 19081 19126 19151 '9166 19188 19192 19194 19227 19233 19277 19303 9324 19391 19424 19474 19568 19610 19640 19655 19729 19769 19779 19812 19813 19835 19841 19904 19927 19928 19938 19952 20027 20070 20123 20168 •0194 202Ö4 20221 20337 20349 20351 20369 20415 20432 20460 20515 20531 20573 20596 20611 20613 20636 20642 20666 20691 20-762 20791 20809 20820 20&32 20858 20863 20868 20908 20946 20999 21055 21073 21079 21119 21145 21150 21176 21223' 21237 21298 21342 21395 21435 21452 21461 21578 21623 21678 21728 21759 21765 21768 21770 21798 3187J 21917 21910 21923 21956

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7