IJmuider Courant Aanvallen op Liverpool, Hull en andere steden. DAGBLAD VOUK VELSEN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De nieuwe bonnen I Duitsch weermachtsbericlit Nachtelijke luchtaanvallen op Engeland. T win Nederlandsch vrachtschip „Saleier" gezonken. 2fo JAARGANG No. 159 Uigave Lourens Coster, Maatschappij »/oof Coutant-Ultgsven er. Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724, Bureau pmuider Courant; Kennemerlaan 42, llmuiden, fjleloon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, cpgegeven voor dit blad worden kosteloos jpgenonien in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirprïiei P W PKEKKHOOM EiN KOBEH I CEEHKKOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 9 MEI 1911 Abonnementen per week 0.131/2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70. elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. OROOD EN GEBAK. Je met „19 genummerde bonnen van de ..(jodkaart geven recht op het koopen van brood l ffe'oak. De verbruiksperiode van deze wiueii loopt van Zondag 11 Mei tot en met Za- ljag 17 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen «eoorloold van Zaterdag 10 Mei tot en met misdag 21 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die „leen bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en hoeveelheid gebak omvat voor de hierna ge- Lfflde bakkerijproducten telkens ten minste het Mrachter geplaatste aantal grammen: beschuit -•%ram; biscuit en wafels 90 gram; speculaas 140 andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, «ram; 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. Sandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst- hoak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en ge- Ljes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge- tóen producten welke hierboven niet genoemd J o-eldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om- waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. urdappelen. De met „01" genummerde bon van de aardap- oêienkaart geeft recht op het koopen van 1V2 kg. iardappelen. De verbruiksperiode van bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met UMWg 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met pnsdag 21 Mei a.s. MELK. De met „16" genummerde bon van de melk- faart geeft recht op het koopen van 154 liter melk pe verbruiksperiode van dezen bon looDt van Maandag 12 Miei tot en met Zondag 8 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoor- jfdvan Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 i a.e. EIEREN. De met „86", genummerde bon van de bonkaart tomeen geeft recht op het koopen van één ei. «verbruiksperiode van den bon loopt ran Maandag 12 Mei af tot en met Zondag 18 a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. SUIKER. 'Demet „31" genummerde bon vaii de „bonkaart jgemeen" die een verbruiksperiode heeft ran Maandag 12 Mei tot en niet Zondag 8 Juni, Ut recht op het koopen van 1 Kg. suiker. Op p Don mag reeds Zaterdag 10 Mei worden ge- ioeht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eige- liaren van hotels, restaurants e.d. de door hen op lien laatsten dag der koopperioden van hun klan ten in ontvangst genomen bonnen nog één week- later bij hun leveranciers kunnen inleveren (er verkrijging van de noodige levensmiddelen. Pliarmaceutische studenten congresseerden te Doorn. - Van 5 tot 8 Mei is op het Maarten Maartens- ais te Doorn door de Alg. Ned. Pharmaceutische iaden ten ver een iging een congres georganiseerd, leer dan 150 studenten in de pharmacie uit de lier Nederlandsche universiteitssteden woonden dit tongres bij, doch ook van officieele zijde was de ^langstelling voor deze bijeenkomst groot. Van de vele redevoeringen vermelden wij die fin apotheker Ign. Nieuwehhuis, voorzitter der Erf. Mij. ter bevordering der pharmacie, die ge- pken heeft over „De toekomst der pharmacie". Epr. verdedigde daarbij in een uitvoerig betoog de volgende stellingen; Het doel der pharmacie is de jtheele Nederlandsche bevolking op de beste wijze Jjn geneesmiddelen te voorzien. De maatschap pelijke plicht van alle pharmaceuten is hieraan kn beste krachten te wijden, dit is ook de plicht wade Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie. De geneesmiddelenvoorziening moet toevertrouwd Korden aan de meest bekwamen en de meest des kundigen. Wanneer en zoolang een stof genees- Eiddel is, in welken vorm dan ook, behoort zij zoo aan de bevolking verstrekt te worden verantwoordelijkheid van een apotheker. mogelijk moeten de beroepen van arts en gescheiden worden beoefend. De verdee van apotheken over het geheele land moet op juiste wijze bevorderd worden. Het provisoren- worde omgezet in een verpachtingsstelsel. Geleidelijk worde, waar noodig, pénsionneering (oor nagelaten betrekkingen ingevoerd. Het be lang der goede geneesmiddelvoorziening eischt, dat #i het algemeen de apotheker-beheerder ook eige naar van zijn bedrijf is. Voor jonge, pas afgestu deerde apothekers moet de gelegenheid geschapen zich onder leiding van vakkundige apo- lEekers in de praktijk te bekwamen voor en aleer aan groot bedrijf aan hun zorgen wordt toever Berlijusclie pers over Churchill's rede. In haar commentaar op de verklaringen van Churchill in het Lagerhuis schrijft de „Berliner Horsen Zeitung" dat ook de trouwste aanhanger Churchill niet zal kunnen beweren dat zijn minister-president hem met deze rede een duide lijk beeld van den toestand heeft geschilderd of vol doende verantwoording heeft afgelegd over de j-ederlaag op den Balkan. Als Churchill in zijn hachelijke logica een element van zwakte wil zien het feit dat Duitschland de Atlantische kust be- heerscht van Noorwegen tot Zuid-Frankrijk, dan Jjinnen wij, aldus het blad, constateeren dat zich, in mlgebied een overvloed van militaire en economi sche steunpunten bevindt, die een streng be trachte eenheid vormen, terwijl de voorzienings bronnen en steunpunten van Engeland verstrooid "Ken over werelddeelen en zeeën op aanzienlijk grooteren afstand en het ons mogelijk maken de Verbindingslijnen met de Britsche eilanden steeds Veer-te belemmeren. 9e „Lokal Anzeiger" schrijft dat Churchill, die zoojuist de nederlaag op den Balkan heeft ge casseerd, niet alleen in zeer duistere termen heeft Esproken over de Engelsche postie in het Oosten f Middéllandsche Zee en in het Naburige Oosten, Car thans ook den slag op den Oceaan, die hij in vorige rede nog gebruikte als afleidingsma noeuvre voor den reeds verloren slag op den Bal- «n. sceptisch beoordeelt. „Berliner Nachtausg'abe" zegt: „Voor Chur- flull aan het bewind kwam, heeft hij openlijk ver- Haard in staat te zijn het nationaal-socialistische nmtschland in enkele maanden te verslaan. Nu ufcKthij de mogelijkheid van een offensief van de gewezen, niet alleen voor de Britsche eilan- Ji' ,maar voor het geheele Britsche rijk". „Volgens een Reuterbericht heeft Lloyd -George, 'D het Lagerhuis heftige critiek op de Britsche oefende, zich bij de stemming over de Negen Spitfires neergeschoten. Dover beschoten. Ravitailleeringsinrichtingen bij Tobroek verwoest. BERLIJN, 8 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den Atlantisclién Oceaan opereerende Duitsche duikbooten hebben 29.950 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uit werking voortgezet. Bij aanvallen van sterke for maties vliegtuigen op Liverpool en Huil werden overladingsinrichtingen vernield en in de haven werken werden groote branden verwekt. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesborough, Bristol en Plymouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noordwesten van NewQuay een tot een krachtig beschermd vij andelijk' konvooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten van jagers in den loop van den ze venden Mei schoten Duitsche jachtvliegtuigen negen Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het léger Donderdag werden zeven Engelsche jagers neergehaald. BERLIJN, 9 Mei. (D.N.B.) Zeer sterke for maties van het Duitsche luchtwapen hebben in den af gelpopen- nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog belang rijke doelen in Midden-Engeland aangevallen. Groote branden en ontploffingen werden waarge nomen. Volgens de eerste mededeelingen van den Engel- schen Berichtendienst waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag gericht op gebieden in Noordoost Enge land, het Noorden en Oosten van de Midlands en Oost Anglia. Ook in het Londensche gebied is het hier en daar tot het neerwerpen van bommen gekomen. Donderdag zijn in totaal zeven Engelsche jagers omlaag gehaald. Hieromtrent verneemt het D.N.B de volgende bijzonderheden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger die met pech op het Kanaal neerge streken was te verhinderen, verloor de R.A.F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duitsche reddingswatervliegtuigen aan die op zoek waren .naar in nood verkeerende Duitsche vliegers. De Engelsche jachtvliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers die het escorte van de reddingsvliegtuigen vormden. Van Duitsche zijde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zijn bij Dover en Ashford vier Spit fires neergeschoten, toen Duitsche jagers gisteren middag aanvallen op het Britsche eiland onder- namen BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.) In den afgelooper nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrach ten naar Noordwest en Noord-Duitschlahd. Er wer den brisant- en brandbommen geworpen op ver scheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen Volgens de tot dusver ontvangen berichten is hei den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke for maties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade' is tot dusver niet ge meld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuur. In Noord-Afrika werden concentraties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrika corps verstrooid. In het gebied van Solloem verdreven ver naar het Zuiden en Oosten oprukkende Duitsche patrouille-afdee- lingen de vijandelijke verkenners.' Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrichtingen voor de ravitailleering bij Tobroek en beschadigde in de haven twee transportschepen ernstig. Vol treffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoelschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avonduren van gisteren de havenin richtingen van La Valetta opnieuw met goede uit werking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vliegtuigen bomiNen vallen in Noordwest Duitschland. In woon wijken van destad Bremen werden huizen be schadigd en werden eenige burgers gedood of ge wond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen omlaag. Moskou signaleert onjuiste berichten Onder de nieuwsberichten van de Moskousche radio is het volgende démenti van Tass voorge lezen: De Japansche bladen pubiiceeren een bericht van Domei uit New-York dat volgens een telegram van_ den United Press-correspondent te Vichy de Sovjet-Unie sterke' strijdkrachten aan de West grens concentreert. Diplomatieke kringen te Mos kou, zoo verklaart Domei, vestigen eveneens de aandacht op de buitengewoon groote schaal waarop de troepenconcentratie aan de "Westgrenzen ge- schiedt. In verband daarmee zou het personenver keer op de Siberische spoorlijn gestaakt zijn, daar de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de Westelijke grenzen verplaatst zouden worden. Uit Midden-Azië zijn volgens genoemd bericht eveneens sterke strijdkrachten daarheen overge bracht. Van twee reserve luchtlegers, die recht streeks ter beschikking van het opperbevel staan, zóu een leger reeds ter beschikking van het buiten gewone militaire district Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Domei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogs schepen van de Oostzeèvloot, Er zouden 28 duik booten, 45 mijnenleggers en 18 kanonneerbooten ver plaatst zijn. Een militaire missie met Koesnétzof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn vertrokken. De benoeming van deze missie staat volgens het telegraaf agentschap in verband met de kwestie van het afstaan van vliegvelden in Cen traal- en Midden-Iran aan de Sovjet-Unie. Tass is gemachtigd tot de verklaring dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een onbe kend telegram van United Press, de vrucht van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger Ka meraad Koesnetzof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geenerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet ge schieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de Westgrenzen van dé USSR en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin dat met het oog op de betere woningtoestanden te Nowosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wordt overge plaatst. Overigens is hét geheele bericht pure fan tasie. (D.N.B.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 9 OP 10 ME11941 van 21.18 tot 5.54 Maan onder op 10 Mei5.45 Maan op 10 Mei op 20.24 •Wie van vertrouwen onthouden. -- mwr.isgr wm*. TUINBOUW TEMIDDEN VAN DE BLOEMENWEELDE. Terwijl een gedeelte van de velden voor de aloude bloembollencultuur gereserveerd blijft, zijn in de onmiddellijke nabijheid de kassen verrezen, waarin nu de sla en de spinazie groeien, (Eoto Pa# Holland). EEN SYMPATHIEKE GESTE. Aan duizend ouden van dagen boven de 66 jaar worden door Winterhulp te Amsterdam gratis warme maaltijden ver strekt. De drukte op het hoofdkantoor aan het Rokin bij het inschrijven en uitreiken van de weekkaarten aan de gegadigden. (Foto Pax Holland) NEW YORK 9 Mel (D. N B.) Marinekringen alhier deelen de torpedeering mede van het Nederlandsche vrachtschip „Saleier", (6563 brt.) dat op reis van Engeland naar New York in het Noordelijke deel van den Atlanti- sehen Oceaan tot zinken is gebracht. Vijf en dertig leden d?r bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Volgens dezelfde bron is het onder Britsche vlag va rende Noorscbe vrachtschip „Borgestad" (3924 brt,) op 12 Februari waarschijnlijk het slachtofer geworden van een duikboot. Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding. Verschenen is het verslag van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding over 1940. Hieraan ontleenen wij: Lichamelijke opvoeding hoogcr onderwijs. Tot heden geschieden de lichamelijke oefeningen aan de instellingen voor 'nooger onderwijs uitslui tend in sportclubs op verschillend gebied. Van een systematische oefening is geen sprake. Een der oorzaken hiervan is, dat er geenerlei verplichting op dit gebied bestaat. Hoewel het college zich niet ontveinst, dat aan invoering van een verplichting der lichamelijke oefening op de universiteiten en hoogescholen velerlei bezwaren zijn .verbonden, meerit het, dat deze bezwaren niet onoverkome lijk zijn en dat hiermede een volksbelang gemoeid is. Mede ten gevolge van de rijksomstandigheden heeft deze zaak haar beslag nog niet gekregen, doch het college is voornemens deze aangelegenheid binnenkort opnieuw bij de daarvoor in aanmerking komende overheidsinstantie ter sprake te bren gen. Lichamelijke opvoeding voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. In vorige jaarverslagen van het college is meer malen gewezen op de noodzakelijkheid van de in voering van een leerplan voor de lichamelijke op voeding bij het gymnasiaal en middelbaar onder wijs. Een dergelijk leerplan werd door het college reeds in 1937 aan den toenmaligen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aangeboden. Tot heden is aan de invoering hiervan geen gevolg gegeven. Opnieuw heeft het college zich daarom tot de overheid gewend met het verzoek de invoering van het leerplan te willen bevorderen. Het belang hiervan treedt in den tegenwoordigen tijd wel zeer sterk op den voorgrond. Tevens werd verzocht er bij de directeuren der rijks middelbare scholen op te willen aandringen de lesroosters zoodanig in te deelen, dat het vak lichamelijke oefening vol ledig'tot zijn recht komt. Ook heefit het college opnieuw aangedrongen op de lichamelijke opvoeding bij het middelbaar onderwijs! Lichamelijke opvoeding lager onderwijs. De invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen, ingevolge artikel 195 der lager-onderwi.jswet 1920, met ingang van 1 Januari 1941 stemt het college tot groote dankbaarheid. Het ziet deze beslissing als een bekroning van zijn langdurig streven bij de overheid om tot deze, voor ons volk zoozeer belangrijken stap, over te gaan. Wil echter de invoering van het vak lichame lijke oefening op de lagere scholen resultaat af werpen, dan is een in te stellen inspectie een ge biedende noodzakelijkheid. Het college heeft dienaangaande in het najaar voorstellen ten depar- temente ingediend. Het behoeft geen betoog, dat het rijkscollege de totstandkoming van de rijksinspectie ten zeerste toejuicht.' De keuze van de benoemde functionaris sen heeft de volle instemming van het college. Een volk, dat aan zijn toekomst bouwt, behoort hecht en zeker te bouwen en het gaat thans in de eerste plaats om de geestelijke toekomst van het Nederlandsche volk. Deze stoffen mogen niet op andere speciale pun-» ten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale v.v.a.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op v.v.w.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere spec-ialq punten worden afgeleverd. (A.N.P.) Staatsbosclibelieer koopt hel Leersumscbe Veld aan. Naar het A.N.P. verneemt heeft het Staatsbosch* beheer een belangrijke uitbreiding ondergaan door aankoop van het Leersumsche veld, groot onge veer 325 H.A. en gelegen in de provincie Utrecht, In dit terrein, dat zich uitstrekt tusschen het dorp leersum en de spoorbaan van Maarsbergen naar de Klomp, liggen de z.g. Leersumsche plassen, die niet alleen landschappelijk een bijzondere bekoring hebben, doch ook uit natuurwetenschappelijk oogpunt beschouwd van groote waarde zijn, o.a. als broedplaats voor watervogels. Dat het blijvend behoud van deze plassen ten gevolge van dezen aankoop verzekerd is, zullen de natuurliefhebbers stellig met vreugde vernemen. Het ligt in de bedoeling, de aanwezige bosschen te verbeteren en de woeste gronden voor een ge? deelte te bebosschen, zoodat het geheel dienst baar zal worden gemaakt aan de zoo noodige hout productie en tevens als recreatieoord in beteekenis zal winnen. Calculatievoorscliriften voor de conf ectieindustrie. De Staatscourant van Donderdagavond be— vat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende calculatie-voorschriften voor de confectie-industrie. Deze beschikking be treft artikelen, vervaardigd uit stoffen, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd uit wol, bunstwol, ka toen, linnen, zijde, kunstzijde en alle ter vervan ging hiervan dienende textielgrondstoffen. In dit besluit is o.m. voorgeschreven: 1. De prijs, waarvoor een fabrikant zijn artike len ten hoogste mag verkoopen of te koop aanbie den, bedraagt de som van de volgende factoren: a. den inkoopsprijs van de in deze artikelen ver werkte grondstoffen. Onder inkoopsprijs wordfc verstaan de inkoopsprijs franco plaats van be stemming; b. het bedrag aan omzetbelasting, dat hij ter zake van de levering dezer artikelen ver schuldigd is; c. de bedragen, welke hij voor het overige op 9 Mei 1940 in de prijzen van gelijke of aanverwante artikelen calculeerde. 2. Indien een fabrikant gelijke grondstoffen in voorraad heeft, welke hij tegen verschillende prijzen heeft ingekocht, mag hij bij toepassing van het bepaalde in lid 1 uitgaan van den gemiddel den inkoopsprijs dezer grondstoffen, de onder scheiden hoeveelheden in aanmerking genomen. Wederverkoopers mogen het bedrag', waarmede hun inkoopsprijzen ten gevolge van het hier boven bepaalde zijn gestegen, aan hun afnemers doorberekenen. Met het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen dientengevolge zijn gedaald, moe ten zij hun verkoopprijzen verlagen. De betalings- en leveringscondities mogen voor afnemers niet ongunstiger zijn dan die, welke fabrikanten op 9 Mei 1940 toepasten. Deze bepa lingen worden geacht op 27 November 1940 in werking te zijn getreden. De distributie van stoffen aan een stuk. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat in de laatste alinea's van het d.d. 1 Mei j.l. aan de pers verstrekte bericht inzake de artike len. welke op de textielkaart en op de toeslagkaart en die, welke op speciale punten verkrijgbaar zijn, enkele onjuistheden zijn geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste alinea's nogmaals in haar geheel: Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stof fen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stof fen, met uitzondering echter van stoffen voor winterjassen en wintermantel? en stoffen voor alle soorten luiers en katoenen of graslinnen lakens verkrijgbaar zijn op de punten der textiel kaart en/of toeslagkaart. Verder zijn alle stoffenaan het stuk, met uit zondering echter van alle katoenen en wollen stoffen, op speciale b.g.-punten verkrijgbaar. De motorclrüfkrn^lit in land- en tuinbouwbedrijf De toenemende schaarschte aan motorbrand stoffen (benzine, petroleum, gasolie) maakt het noodzakelijk* dat alle mogelijkheden onder het oog worden gezien om voor de voedselvoorziening noodzakelijke werkzaamheden, waaronder in de eerste plaats het dorschen op de landbouwbedrij ven met andere drijfkracht te doen plaats heb ben. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan land bouwbedrijven, welke reeds electrische krachtaan- sluitingen hebben, of waar krachtleidingen zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden, zoodat aan sluiting met het verbruik van zeer weinig mate riaal kan plaats vinden. Verder bestaat voor bedrijven, die aangesloten zijn op het lichtgasnet of gemakkelijke aanslui ting op dit net kunnen verkrijgen, de mogelijk heid om benzine- of petroleummotoren, die de dorschmachine drijven, te laten ombouwen op lichtgas. Voor dieselmotoren is ombouw onder bijzondere omstandigheden mogelijk, doch hier bij zal elk geval op zichzelf moeten worden be zien. Eigenaars of beheerders van landbouwbedrijven, die meenen voor beide of een der beide bovenge noemde gevallen in aanmerking te komen, gelie ven zich onverwijld schriftelijk te wenden tot het bureau grondstoffen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening te 's-Gravenhage, Lange Voor hout 10, onder duidelijke vermelding van bijzon derheden, zooals motormerk en capaciteit, juists adres van het bedrijf en het aantal uren, dat dS motor voor dorschen in een seizoen moet dra

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1