IJmuider Courant Luchtactie boven Engeland. Extra rantsoen peulvruchten. Nieuwe bonnen Plannen inzake den bouw van een nieuw gemeentehuis. Luchtaanvallen op Engeland. B. W meenen, dat twee terreinen hiervoor in aanmerking komen 26e JAARGANG No. 165 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraa1 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau iJmuïder Courant: Kennemerlaan 42. Umuiden, felefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUTDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 16 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13 Vè, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Ter aanvulling van het aardappelenrantsoen wordt op bon „33" van de bonkaart algemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten be schikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zon dag 1 Juni a.s. Het koopen op dezen bon is ge oorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woens dag 4 Juni a.s. Dui tsch weer mach ts be rich t BROOD. Bon „20" van de. broodkaart100 gram brood per bon. Verbruiksperiode 18 t.m. 24 Mei. Koop- tijd: 17 t.m. 28 Mei. Bon „3" van de bloem kaart 50 gram brood per bon. Verbruiksperiode 19 Mei t.m. 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei t.m. 15 Juni. GEBAK. Bon „20" van de broodkaart één rantsoen gebak per bon. Verbruiksperiode: 18 t.m. 24 Mei. Koop- tijd: 17 t.m. 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart een half rantsoen gebak per bon. Verbruiksperio de: 19 Mei t.m. 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei t.m. 15 Juni. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram;, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. TARWEBLOEM. Bon „8" van de bloemkaart 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei t.m. 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei t.m. 15 Juni. AARDAPPELEN. Bon „02" van de aardappelendistributiebonkaart ij/ kg. aardappelen per bon. Verbruiksperiode 19 t.m. 25 Mei. Kooptijd: 17 t.m. 28 Mei. Bon „17" van de melkkaart 1-34 liter melk per bon. Verbruiksperiode: 19 t.m. 25 Mei. Kooptijd: 17 t.m. 25 Mei. EIEREN. Bon „96" van de „bonkaart algemeen" één ei per bon. Verbruiksperiode: 19 t.m. 25 Mei. Koop tijd: 17 t.m. 28 Mei. RIJST ENZ. Bon „32" van de „bonkaart algemeen" 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutten- meel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei t.m. 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei t.m. 15 Juni. KAAS. Bon „66" en „76" van de „bonkaart algemeen' 100 gram kaas per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei t.m. 15-Juni. Kooptijd: 17 Mei t.m. 15 Juni. BOTER. Bon „16" van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Verbruiksperiode: 17 t.m. 25 Mei. Kooptijd: 17 t.m. 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent reductie. EXAMENCOMMISSIES HOOFDAKTE. De secretaris-generaal van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft in de commis- siën, welke dit jaar zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (hoofdakte) benoemd te Haarlem: tot lid en voorzitter: L. W. van Loon. inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Amersfoort; adrës: Joh. van Oldenbarneveldtlaan 16; tot lid en on dervoorzitter: B. G. Palland, Amsterdam; tot leden: J. Bovenberg, Oegstgeest; P. J. Debets, Heemstede: drs. D. Fokkema, Overveen; dr. A. van Hulzen. Maartensdijk-Tuindorp; P. Jansen, Amsterdam: mej. G. H. Jonker, Bergen (N.-H.); J. van Keulen. Laren; C. J. Knook, Alkmaar; A. Kuiper, Utrecht: Th. P. J. Snijders, Driehuis-Velsen; drs. D. Th. Rodenburg, Zaandam. Militaire doelen op Kreta en Malta bestookt. BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft in het Noordelijke deel van den Atlantlschen Oceaan een krachtig be schermden Britschen hulpkruiser van 20.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bij aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart. bracht het luchtwapen overdag en in den afgeloopen nacht drie koopvaardijschepen met tezamen 11.000 b.r.t. tot zinken en hescnadigde twee andere groote vrachtschepen door bomtreffers op ernstige wijze. Gevechtsvliegtuigen overvielen gisteren over dag verschillende militaire doelen in Groot-Brit- tannië op succesvolle wijze. Op een vliegveld werden daarbij verscheidene viermotorige ge vechtsvliegtuigen op den beganen grond zwaar beschadigd. In Noord-Afrika: Aanhoudende levendige be drijvigheid van artillerie en af deelingen verken ners voor Tobroek. Hier en in de omgeving van Sollioem werden nog twee Britsche pant serwagens vernietigd, verscheidene stukken ge schut bemachtigd en krijgsgevangenen binnen gebracht. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen ondersteunden den strijd van het Afrika-corps door doeltreffende aanvallen op Britsche in fanterie en colonnes voertuigen in het gebied van Solloem. In het gebied van de Mïddellandsche Zee bom bardeerden formaties van het Duitsche lucht wapen overdag en des nachts militaire inrichtin gen op de eilanden Malta en Kreta met goede uitwerking. Bij een aanval van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen op twee vliegvelden van 't eiland Kreta werden 15 vijandelijke jagers op den beganen grond vernield. In luchtgevech ten boven het eiland schoten Duitsche jagers nog acht vliegtuigen omlaag. Er vonden geen vijandelijke vluchten van den vijand naar het gebied van het Duitsche rijk plaats. In den tijd van 12 tot 14 Mei verloor de vijand tezamen 31 vliegtuigen. Daarvan wer- GEWAARDEERDE ARBEIDSKRACHTEN. In de Duitsche wapenfabrieken helpen de vrouwen mede bij de vervaardiging van het oorlogs materiaal voor de weermacht. Met zekere hand wordt een boor in een der vliegtuigwerkplaatsen bediend. (Foto WeltbildPax Holland) In de afgeloopen weken heeft de Aalsmeersche bloemenveiling record-aan voeren geboekt bij zeer redelijke prijzen, waardoor de omzet ver is gestegen boven die van vorige jaren. Steeds was de groote hal met een enorme bloemen;, oorraad gevuld, (Foto Pax Holland). den er 13 in luchtgevechten, drie door luchtdoel artillerie omlaag gehaald en de rest op den be ganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen drie eigen vliegtuigen verloren. De bemanning van een gevechtsvlieg tuig met luitenant Klöss, tweeden bestuurder Adolf, onderofficier Engel, onderofficier Schil ling en Gefreiter Knöchel, hebben zich door dappere en succesvolle aanvallen op een wapen fabriek in Zuid-Engeland bijzonder onder scheiden. Luitenant Kolblitz heeft bij de ge vechten in Noord-Afrika bijzondere dapperheid en strijdlust aan den dag gelegd." Bommen in het kustgebied. BERLIJN, 16 Mei. (D.N.B.) Volgens een door den Londenschen Nieuwsdienst verspreid communi qué van het Britsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veilig heid zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag door het Duitsche luchtwapen bommen geworpen in het kustgebied. In eenige plaatsen is „eenige schade" aangericht. Voorts deelt het D.N.B. mede dat de Duitsche luchtmacht gisteren talrijke gewapende verken ningsvluchten boven een groot deel der Britsche eilanden ondernomen heeft. Gistermiddag is een Bristol-Blenheim, die de Duitsche kust naderde, neergeschoten. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN. LONDEN. Het is thans veroorloofd mede te deelen dat zich onder de gebouwen, die bij de laatste luchtaanvallen vernield zijn, de volgende bevinden: St. James Palace, Old Baily, verder Lambeth Palace, waar de aartsbisschop van Can terbury woont, het London Museum en Queen's Hall. (United Press). ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 16 Mei. (D.N.B.) Vrij zwakke En- gelsche luchtstrijdkrachten zijn in den afgeloopen nacht naar Noordwest- en Noord-Duitschland ge vlogen. In eenige steden van Noord-Duitschland werd een aantal bommen geworpen, die echter, naar tot dusver kon worden nagegaan, nergens schade van beteekenis hebben 'aangericht. Een En- gelsc-he formatie probeerde de rijkshoofdstad' aan te vallen. Het krachtige luchtdoelgeschut verhin derde den tegenstander echter door het wolkendek heen te breken, zoodat het slechts aan enkele En- gelsche vliegtuigen gelukte tot in de omgeving van Berlijn door te dringen. Ook deze vijandelijke ma chines werden door de Duitsche afweer genood zaakt snel om te keeren. Tot dusver is het om laag schieten van een Engelsch vliegtuig gerappor teerd. De vlucht van Hess. De achtergrond der affaire. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De Führer zal Waarschijnlijk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudolf Hess naar Schotland spreken, naar men te Berlijn meent. De gesprekken "over den achtergrond van de affaire-Hess zijn echter in Duitsche partij - kringen, op straat en onder de journalisten niet verstomd. Niemand betwijfelt dat Hess uit idea listische overwegingen een idéé fixe gekrégen heeft en meende vrede tot stand te kunnen brengen door dit ten uitvoer te leggen, nadat volgens zijn over tuiging voortzetting van den oorlog voor Engeland zinneloos geworden is. Men herinnert zich in het bijzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.l., waarin hij zei dat het Duitschland's wensch is de tus§chen de volken hangende vraag stukken op te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken bij sportieve wedstrijden bijeenkomt. Hij vervolgde toen: „Het is onze overtuiging dat Engeland ook hier de rol speelt van dengene die weliswaar het kwade wil, maar ten slotte het goede doet". Deze woorden, zoo meent men, doen ondub belzinnig blijken, hoezeer Hess vertrouwde op den geest van de Engelsche sportieve fairheid, als hij op politiek gebied meende dat het al voldoende was, als men den Engelschen persoonlijk bewees dat hun zaak verloren is om hen bereid te maken tot het sluiten van vrede. „De man 'op straat" begrijpt evenwel niet in hoe verre Hess meende bij de Engelschen fairheid te kunnen veronderstellen. Hij houdt de vlucht van dezen leider naar Engeland voor een gril die in het huidige stadium van den oorlog grenst aan waanzin. Men erkent hier overigens dat Hess' idealisme voor het Britsche rijk gunstige gevolgen zou hebben, want in het huidige stadium van den strijd zou het 't Verstandigste voor de Engelschen zijn er mee op te houden. In dit verband vragen de Ber- lijners zich af welke gril het zonderlingst is: die van Hess die de Engelschen tot den vrede wil over halen, of die van de Britten die den oorlog nog willen winnen. LONDENSCHE PERS OVER HESS. STOCKHOLM, 15 Mei. Naar Reuter meldt, wijst de Londensche pers haar lezers op het feit dat de berichten, volgens welke Rudolf Hess tijdens een gesprak met boeren gesproken zou hebben van „tyrannie en nood" in Duitschland, met terughou ding opgevat moeten worden, daar „degenen, tegen wie Hess zich in dezen geest uitgelaten zou hebben, dit alle in buitengewone opwinding uit hun ge heugen hebben herhaald". Reuter zelf had tevoren deze zoogenaamde uitin gen van Hess uitvoerig verbreid. (D.N.B.) Nieuw product uit liaring en vischafval. OSLO, 14 Mei Een Noorsche conserven- fabriek is erin geslaagd uit haring en visch afval een product te bereiden, dat rijk is aan vi taminen A en D. De haring- eh vischafval wordt vermengd met een hoeveelheid meel, waardoor een vaste substantie bereid wordt, welke zeer voedzaam is. VELSEN De achterzijde van het raadhuis. Het terrein dat juist links buiten de foto ligt, is een der beide terreinen die B. en W. voor het nieuwe raadhuis hebben gedacht. (Foto S. Baarda. oplossing de voorkeur moet worden gegeven. Ge vreesd moet n.l. worden, dat uitbreiding van het bestaande gemeentehuis- een economische inrichting van den administratieven dienst in den weg zal staan en op'den duur geen bevrediging zal schen ken. Daar het bovendien mogelijk zal zijn, aan het bestaande gebouw direct na de voltooiing van het nieuwe een andere bestemming te geven, door het daarin onderbrengen van de bovenbedoelde- en eventueel andere diensten, behoeft tegen het stich ten van een nieuw gebouw ook uit dien hoofde geen bezwaar te bestaan. Een nieuw gemeentehuis dient echter naar de meening van B. en W. in de onmiddelijke om geving van het bestaande te worden geplaatst, om dat het hier bedoelde gedeelte der gemeente ten opzichte van de andere deelen het meest centraal gelegen is. Wordt dit standpunt aanvaard, dan komen h.i. voor den-bouw twee terreinen in aanmerking en wel: het gedeelte van het park „Velserbcck", dat thans wordt ingenomen door het hotel c.a., of het onbebouwde terrein, liggende langs den Parkweg, deels achter en ten noord-westen van het bestaan de gemeentehuis. De vraag, aan welke van deze perceelen de voor keur moet worden gegeven, is thans, in verband met hun verschillende ligging en omgeving, moei lijk te beantwoorden. Het lijkt B. en W. daarom ge- wenscht, voor elk der beide terreinen een ontwerp te laten maken, opdat het mogelijk zal zijn naar aanleiding van de ingekomen plannen in deze een meer gefundeerde beslissing te nemen. EEN bpENBARE PRIJSVRAAG. Wat aangaat" de aanwijzing van een architect zijn er uiteraard verschillende mogelijkheden om daartoe te geraken. Bij de overweging van deze mogelijkheden hebben B. en W. gemeend de voor keur te moeten geven aan een openbare prijsvraag, waarbij de deelnemers niet anders gebonden zullen zijn dan door een programma van eischen betref fende aantal, afmetingen en bestemming van loca- liteiten. Inzake het uitschrijven van deze prijsvraag zouden B. en W. willen doen voorlichten door de Permanente Prijsvraag Commissie (P.P.C.) ingesteld door de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) en anderen. Meer speciaal hebben B. en W. hierbij het oog op het uitbrengen van adviezen bij het opstellen der voorwaarden en hetgeen voor mede- dingenden aan de prijsvraag verder noodig zal zijn, te weten voor de inlevering der plannen, alsmede omtrent de sammenstelling der commissie van be oordeeling der ingekomen plannen. Voor het ontwerpen en inzenden der plannen zullen prijzen moeten worden toegezegd. Hoe groot de daarvoor beschikbaar te stellen bijdragen moe ten zijn, valt thans nog niet te bepalen. Het ligt daarom in de bedoeling van het College, indien de Raad zich met deze voordracht kan vereenigen, zoodra het mogelijk i^ in deze een beslissing te nemen, den Raad hiermede in kennis te stellen en het benoodigde crediet aan te vragen. B. en W. stellen daarom den Raad voor, in be ginsel te besluiten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis en hen te machtigen: na gepleegd overleg met de Permanente Prijsvraag Commissie een openbare prijsvraag uit te schrijven voor het volgens nader vast te stellen voorwaarden en ge gevens, vervaardigen van een plan voor den bouw van een nieuw gemeentehuis op liet gedeelte van het park „Velserbeek", dat thans wordt ingenomen door het hotel c.a., ofop het onbebouwde terrein liggende langs den Parkweg, deels achter ten Noord-Westen van het bestaande gemeentehuis. Verder om bij de P.P.C. advies in te winnen om trent het opstellen van de onder a bedoelde voor waarden en gegevens, alsmede omtrent de samen stelling der commissie van beoordeeling der in gekomen plannen. Tenslotte stellen B. en W. voor, het college uit te noodigen, den Raad zoodra mogelijk met de door B. en W. te nemen beslissingen in kennis te stellen en daarbij een crediet aan te vragen voor de uit te loven prijzen. EXAMENS. ACADE3IISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit voor het doctoraal ex.. rechten: mej. M. van Rijswijk en J. A. de Roy van Zuydewijn. Voor het cand. ex. Fransche taal- en leterkunde: mej. C. Blaauboer en voor het cand. ex. economie S. Scheffer. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. ex. wis- en natuurkunde (K) C. F. A. Brui ning en P. Leentvaar, beiden te Haarlem. Een openbare prijsvraag zal worden uitgeschreven. Eenige weken geleden hebben wij er reeds «p gewezen, dat er plannen bestaan tot den bouw vsn een nieuw gemeentehuis of tot uitbreiding van het bestaande. Reeds in een vorige raadsvergade ring zegden B. en W. toe, in de volgende verga dering met plannen naar voren te zullen komen, doch uit een mededeeling in de toelichting op de ggenda van de laatste vergadering bleek, dat B. en W. toen nog niet gereed waren. Uit een thans verschenen Gemeenteblad blijkt, dat B. en W. hun standpunt hébben bepaald. Het college wil een nieuw gemeentehuis doen bouwen, In plaats van het oudé te doen verbouwen. Naar bij den Raad bekend mag worden ver ondersteld, zal het gemeentehuis binnen afzien- baren tijd niet voldoende ruimte meer bieden 'om dén lich steeds uitbreidenden administratieven dienst behoorlijk te huisvesten en te doen functioneeren, aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Reeds thans moet met de aanwezige ruimte wor den gewoekerd, terwijl, mede als gevolg daarvan, de inrichting van verscheidene secretarie-afdeélin- gen veel te wenschèn overlaat. Voor representa tieve doeleinden leent- het gebouw zich voorts: reeds geruimen tijd niet meer. Hier komt nog bij, dat ook voor andere diensten de behoefte aan een betere, huisvesting zich doet gevoelen. B. en W. noemen in dit verband het kantoor van den Ge- meente-ontvangër en den Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, dat vóox-bereidende maat regelen worden getroffen, welke kunnen leiden tot uitbreiding van het bestaande- of het bouwen van ten1 nieuw gemeentehuis. Na nauwgezette overwegingen zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat aan laatstbedoelde kerlog van Coburg in Nederland. v s GKAVENHAGE, 15 Mei. Op uitnoodiging ..P,^en weermachtbevelhebber in Nederland, gene- dent vNegers Fr. Christiansen, bracht de presi- va!1 het Duitsche Roode Kruis, generaal der Edi .jr'e' NSKK-Obêrgruppenführer hertog Karl Ned Van Coburg, een bezoek aan het bezette erlandsche gebied. Hij inspecteerde de inrich- jriSea en werkzaamheden van het Duitsche Roode E-u!s 3n lazaretten van de weermacht en de orga- aue op de stations in "verschillende plaatsen. hertUrendc z'ïn vei'bliif in den Haag maakte de z.'-in opwachting bij den Rijkscommissaris, de pni!.nister Seyss-Inquart en 's avonds was hij 6-.,?aSl van den weerrnachtbevelhebber en van den ^commissaris. (A.N.P.) Zwart en wit in één mand. (Foto Weltbild—Pax Holland)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1