IJmuider Courant r/Distributiegeruchten" tegengesproken. De nieuwe vleeschbon Duitsche luchtmacht valt haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust aan. IJsland wil onafhankelijk worden. HET GOUDEN JUBILEUM VAN „DE TIEN' Handhaving van den arbeidsvrede j6e JAARGANG No. 169 Uiigave Lourens Coster, Maatschappij voor £0U,ant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 21 HEI 1941 Abonnementen per week 0.13%» per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentien: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Groenten en zout niet ,,op den bon en textielkaart tot laatste punten geldig. >S GRAVENHAGE, 20 Mei (V.P.B.) De distributie heeft het de laatste weken hard te verduren gehad: er is een ware lawine van hooze geruchten uitgestort over de minst populaire alle oorlogsmaatregelen. Slechts weinige lezers zullen niets vernomen hebben van al die onrustbarende nieuwtjes „uit de beste bron"; „de lextielkaarten zouden ongeldig verklaard worden, óe groente kwam op den bon en het zout werd onbruikbaar gemaakt voor conserveeringsdoel- ''Een" redacteur van de V.P.B. heeft over deze ierUChten, die reeds eerder ernstige gevolgen ge had hebben, een onderhoud gehad met den direc tor van het Centraal Distributiekantoor, den •èeer S. de Hoo, die gelukkig in de gelegenheid was, deze geruchten met den grootsten nadruk tegen te «preken en eenige hoopvolle en geruststellende verklaringen over de distributie af te leggen. „De distributie is in de afgeloopen week meer dan ooit het slachtoffer geweest van booze ge ruchten", antwoordde de directeur van het Centraal distributiekantoor, de heer S. de Hoo, op ons ver zoek om een verklaring inzake een aantal praatjes over nieuwe distributiemaatregelen, die wil men de lieden, die het zoo goed weten, gelooven in de pen zouden zijn. „Hopelijk zijn de woorden van dr. Fischböck niet voor doovemans ooren gespro ken. Men moet er zich eindelijk van bewust wor den, dat hamsteren en sluikhandel ernstige moreele gevaren voor ons volk opleveren". „Kunt u iets zeggen van de volgende drie ge ruchten, welke den laatsten tijd zoo bijzonder hard nekkig de ronde hebben gedaan: a. de groente zou op den bon komen; b. er zouden maatregelen in voorbereiding zijn jm het zout „blauw te maken", opdat het niet meer te gebruiken zou zijn voor het inleggen van be paalde levensmiddelen; c. de textielkaart zou geheel of gedeeltelijk on geldig verklaard worden?" „Ik kan alle drie beweringen met den meesten nadruk categorisch tegenspreken", aldus de heer je Hoo, in antwoord op onze vraag. „Het is volslagen nonsens". „Wat de groente betreft: er is zelfs niet over gesproken om deze te gaan distribueeren, noch door Duitsche, noch door Nederlandsche instanties. Onze productie is trouwens gelukkig groot genoeg om ons volle te voorzien, ongeacht de export. Zelfs o! zou men nu plotseling in verhoogde mate gaan iiamsteren door het inmaken van meer groenten dan gewoonlijk, dan wordt de voorziening nog niet in gevaar gebracht. Wat men nu eigenlijk precies bedoelt met het blauw maker, van het zout. waar door het dan niet meer te gebruiken zou zijn voor het inleggen, is mij eigenlijk niet eens heelemaal duidelijk. Maar in ieder geval is dit gerucht nog van tamelijk onschuldigen aard, want het hamste ren van zout levert practisch geen enkel gevaar op. Er is meer dan genoeg zout en er komt regel matig meer dan genoeg bij. Wat tenslotte het ongeldig verklaren van de textielkaarten betreft: dit gerucht was van heel wat kwaadaardiger aard, maar gelukkig hebben de feiten al uitgewezen, dat het volslagen dwaasheid ■as. De directeur van het rijksbureau voor de distri butie van textielproducten door den handel heeft naar aanleiding van deze dwaze praatjes dan ook eens uitdrukkelijk bevestigd, dat bij de laatste inventarisatie^is gebleken, dat de voorraad textiel producten groot genoeg is om de heele textiel kaart tot de laatste punten toe te gebruiken. Duitsch weermachtsbericht: Prijsopdrijving. Van aardappelen, kaas. melkpoeder, enz. Door de ambtenaren van de afdeeling prijsbe- beersching bij de politie te Bloemendaal is tegen een drietal groentenhandelaren proces-verbaal opge maakt wegens prijsopdrijving van aai-dappelen. Zij verkochten roode Star duinaardappelen voor 15 en 29 ct. per K.G. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een aard appelhandelaar uit Beverwijk die in Bloemendaal aardappelen verkocht zonder bonnen. Ook door de politie te Zandvoort zijn eenige ge vallen van prijsopdrijving behandeld, waarbij ge bleken is, dat verschillende goederen voor veel te hnoge prijzen werden verkocht. Het betrof hier de artikelen: inkt, smeerkaas, melkpoeder, rolmops, anz. Ook werd door de politie een aardappelhande- )ar te Zandvoort geverbaliseerd, die buiten de distributie om, aardappelen verkocht voor f 15 per H.L. In dit seval is de geheele winkelvoorraad !n beslag genomen teneinde gedistribueerd te wor den. DURE ERWTEN. ROTTERDAM, 20 Mei. Tien maandengevan genisstraf met aftrek eischte het O.M. tegen den 2hjarigen C. van R. en den 30-jarigen M. F., beiden te Gouda, die in Maart j.l. hadden inge broken in een pakhuis te Gouda, waarbij zij een flinke partij erwten hadden gestolen.. De mannen bekenden het ten laste gelegde. Uitspraak 29 Mei. De secAitaris-generaal van het departement van kndbouw en visscherij maakt bekend, dat onderstaande wnnen van de vleeschkaart recht geven op de daarbij rermelde rantsoenen vleesch en vleeschwaren. Bon „16 vleeseh" van de vleeschkaart: per twee bonnen 100 Cram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleesch waren. Bon „16 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: •'f 'wee bonnen één rantsoen vlee^ihwaren. Ver- bruiksperiode: 23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd: Mei tot en met 4 Juni a.s. Ben rantsoen vleeschwaren bedraagt' 75 gram voor Cerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 Cram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst. 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en oierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram ver duurzaamde kip, eend. gans of kalkoen, been inhegre- Verduisterina is onze plicht. Weer daarom uilstralin» vHn 't licht. VAN 21 OP 77 19*1 v?»n tot 5 5r Maan op 77 on Mf>ar> on 77 M»? "»r«cl<?r 17.43 Duikbommenwerpers boven Kreta. traject GibraltarMalta en terug bij een uurver bruik van 1215 ton ongeveer 1400 ton. Het ver lies nu, dat de Britsche olievoorziening door de vernietiging van dit eene convooi tankbooten heeft geleden, blijkt hieruit dat de 46000 ton olie, die de vernietigde schepen konden laden, voldoende zijn voor een eskader van vijf slagschepen van de „Malaya"-klasse tijdens een tocht van 15.320 zeemijlen of 28.342 KM. Dit eskader had dus met deze hoeveelheid olie, die thans verloren gegaan is, van Wilhelmshaven naar Kaap Hoorn aan de Zuidpunt van Zuid—Amerika en terug kun nen varen. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Lehmann Willenbroch heeft uit convooien 33.000 b.r.t. aan Britsche tankschepen tot zinken gebracht Duitsche duikbommenwerpers hebben onder be scherming van jachtvliegtuigen schepen in de Soeda-baai en vliegvelden op het eiland Kreta aan gevallen. Zij wierpen een kruiser van de „York"- klasse in brand, vernielden zes jachtvliegtuigen van het type Hurricane op den grond en stelden zes stukken luchtdoelgeschut buiten gevecht. In het zeegebied rondom Engeland vernietigden gevechtsvliegtuigen ten zuidwesten van Weymouth een Britsche duikboot en beschadigden in Milford- haven een groot koopvaardijschip zwaar. Bij aanvallen op de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zes Britsche jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig neer. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvlieg tuigen haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland aan. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. De vijand is overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied verschenen". HET OPTREDEN TEGEN DE ENGELSCHE TANKVLOOT Ter aanvulling van het weermachtsbericht verneemt het D.N.B.: In tegenstelling tot den wereldoorlog is tegen woordig 1. De geheele Engelsche oorlogsvloot en een 'gi-oot deel van de koopvaardijvloot van olie- stookinstallaties voorzien. 2. Het olieverbruik van het luchtwapen is een veelvoud van dat tijdens den wereldoorlog. 3. Als gevolg van de motoriseering en de groote behoeften van het pantserwapen heeft de voorziening van het leger eveneens on vergelijkelijk véél grootere hoeveelheden van deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden. 4. Het olievei-bruik van de industrie is aanzienlijk toe genomen. In dit licht blijkt de geheele beteekenis dei- successen van het Duitsche luchtwapen en de duikbooten die de lataste dagen ten nadeele van de Engelsche olievoorziening bereikt vijn. Na de tank booten, waarvan gisteren gemeld was dat zij tot zinken gebracht en vernietigd waren, maakt het weermachtsbericht van Dinsdag een nieuw tref fend succes van onze duikbooten bekend in de vernietiging van een convooi tankbooten en het tot zinken brengen van 33.000 b.r.t. Uit een voorbeeld moge blijken welke ge weldige hoeveelheden stookolie een oorlogsvloot in actie, heden ten dage noodig heeft. Een Engelsch slagschip van de „Malaya"-klasse, die sedert maan den in de Middellandsche Zee optreedt, verbruikt op een tocht zonder maximum snelheid op het ^ogenblik nieTinDenemarken! Opheffing van de unie met Denemarken beoogd. Het D.N.B. verneemt uit Kopenhagen- De IJslandsche zaakgelastigde in Kopenhagen heeft Dinsdag op instructie van zijn regeeering de Deen- sche regeering medegedeeld dat het IJslandsche Valthing op 17 Mei met algemeene stemmen het vol gende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft het recht verkregen tot defini tieve opheffing van den bond met Denemarken, aan gezien Denemarken niet in staat was zijn uit de bondsovereenkomst tusschen IJsland en Denemar ken van 1918 de tegenover IJsland aanvaarde ver plichtingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bondsovereenkomst te vernieuwen, al acht het het op grond van de heer- schende omstandigheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staatsorde in te stellen, hetgeen echter niet langer dan tot het einde van den oorlog achterwege mag blijven. 2. Het Valthing maakt als zijn doel bekend IJsland te maken tot een republiek, zoodra de bond met De nemarken ook formeel is opgeheven. Uit Deensche politieke kringen verluidt dat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de bepalin gen met het unievedrag van 1918, want volgens para graaf 18 daarvan heeft het IJslandsche Valthing slechts het recht te besluiten tot het openen van on aerhandelingen over herziening van het verdrag. De IJslandsche gezant te Kopenhagen, Svein Björnsscn, die genoemd wordt als candidaat voor den post van IJslandsch staatshoofd, bevindt zich op het Deelneming aan staking kan met vijf jaar gestraft worden s GRAVENHAGE, 21 Mei. In het verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche jcbied betreffende de handhaving van den arbeids vrede. Deze verordening luidt als volgt: Hij die deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van len hoogste vijf ja ren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een ianr, doch van ten hoogste vijftien jaren. Met dezelfde straffen wordt gestraft degene, die als werkgever in overleg met de in het bedrijf werkzame werknemers een bedrijf geheel of ten deele stillegt, wanneer dit stilleggen niet gegrond is op de eigen belangen van het bedrijf. Poging is strafbaar. Hij die tot een ingevolge artikel 1 strafbaar feit aanzet of die anderen bij het opnemen van het werk verhindert, wordt gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf tien jaren. Is een feit, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tucht huisstraf of de doodstraf worden uitgesproken. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 3 zijn delicten, in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden in werking. (A. N. P.) (Foto De Haas). Dit is de heer A. Hartog, die den voorzitter van de H.V.B.V. „De Tien", Dr. C. Spoelder, een schrijf machine overreikt. Zooeven heeft de woordvoer der van de deputatie van leden, de heer H. van Meurs, die men links op de foto ziet, het woord ge voerd en in een interessant betoog gewaagd van de vele clubavonden niet alleen, maar ook van het vele werk, dat het tegenwoordige bestuur op het voetspoor van zijn voorgangers, op zoo lofwaardige wijze verricht. Hij heef1 het nit t bij woorden ga laten. maar een schrijfmach'r.e meegebracht, voor zien van het wapen van ..De Tien", ten behoeve van de correspondentie en wat er al meer te schrij ven valt in een vereeniging. waar wat omgaat. Het gouden jubileum van „De Tien" is, we heb ben daar al te voren op gewezen, niet met dave rend feestbetoon gevierd kunnen worden. De tijds omstandigheden veroorloven nu eenmaal niet meer dan een bescheiden herdenking met de sfeer der intimiteit als grondtoon. Maar ook een intieme herdenking kan voortreffelijk in hel licht stellen, op hoeveel waardeering een bloeiende vereeniging en een bestuur, dat zijn zaakjes verstaat, kan re kenen en zoo viel het niet te verwonderen, dat heA veel belangstellenden, leden en eereleden en anderen een uurtie hadden uitgetrokken om het bestuur het compliment van den dag te brengen. I bloemen uw tolk zijn! 'Het Brandweer-col lege. de eereleden, de Bloemendaalsche Brandweer. Directie van Brinkmann, de Firma Van Tiel en anderen hadden fleurige getuigenissen van hun vriendschappelijke gevoelens gezonden en de Lad- derhrigade was al evenmin achter gebleven en had er een brief van gelukwensch aan toegevoegd. De binnengekomen schriftelijke felicitaties vormden overigens een ordentelijken stapel. Het was dan Dinsdagmiddag vier uur, dat het be stuur plaats nam in de kroonzaal van Brinkmann. Natuurlijk in de entourage van de ingekomen M^oynstukkpn Maar er was ook andere, niet min- -ir„- versiering: brandslangen en straal- pijpen, oude leeren brandemrhertjes. met bloemen gevuld, bijlen en helmen en toepasselijke teekenin- IN VERBAND MET HEMELVAARTSDAG VERSCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD VRIJDAG. De matroos werd vanmorgen veroordeeld tot acht maanden. Diefstal van spek en worst. De Officier had vier maanden gevangenisstraf geëischt tegen een 40-jarigen slagersknecht, die van zijn patroon een hoeveelheid spek en zes worsten had gestolen. De ontrouwe knecht werd vanmorgen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. AANEENSLUITING IN HET BOUWBEDRIJF. ROTTERDAM, 20 Mei. De Nederlandsche aan- nemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrij ven in Nederland, afdeeling Rotterdam, de pa- troonsvereeniging, Rotterdamsche bouwkring „Alge meen Belang", de Nederlandsche Katholieke bond van bouwpatroons, afdeeling Rotterdam en omstre ken en de eerste patroonsvereeniging Rotterdamsche Bouwkring, hebben een overeenkomst gesloten, tengevolge waarvan is opgericht de F.R.W.B., de Federatie Rotterdamsche Werkgeversbedrijf. gen. Veel van dit alles wordt langzamerhand zijn plaats in een brandweermuseum waard, maar bij dit gouden jubileum wekten ze bij menig oud-ge^ diende dierbare herinneringen. Op dit feest van brandblusschers opende de heer C. J. van den Broek het vuur, om als Commandant van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer een overzicht te geven van het bestaan der vereeniging en te gewagen van de gevoelens van belangstel ling en waardeerïng van het College voor de ver- eeniging. Alle leden van het College zijn lid van „De Tien", alles brandweerlieden met een hoogst pnkcle uitzondering behooren er toe. Er blijkt hier uit, dat de Haarlemsche Brandweer vrijwel ondenk baar is zonder ,,De Tien", de vereeniging. die door haar vereenigingsleven er voor heeft gezorgd, dat ■to Haarlemsche Brandweer werd wat zij is: een ?oed geoutilleerde brandweer, die voor alles paraat staat en op een uitstekenden staat van dienst mag wijzen. Daarvoor verdienen vele oud-bestuursleden, hier lanwezig. dank. doch de erkentelijkheid omvat niet het minst het tegenwoordige bestuur, dat de ver eeniging de laatste jaren op zoo hoog peil vermocht to brengen. Met den wensch. dat de H.V.B.V. nog vele jaren zal mogen blijven bestaan eindigde de Commandant 'ijn rede cn bood als blijvend aandenken namens bet Brandweer-College een mooien voorzittersha mer aan. Voorzitter Dr. Spoelder dankte den Commandant voor zijn waardeerende woorden en trad in een be schouwing over leven en werken der brandblus schers. „De Tien" is altijd een vereeniging geweest, 'ie zich beijvert, den brandweerlieden ter afwisse ling van hun dikwijls zeer inspannend werk ge- Daste ontspanning te bezorgen. Dit streven onder vindt waardeering, zooals uit de woorden van den Commandant gebleken is. Daarvoor is „De Tien" gevoelig, omdat er uit blijkt, dat moge de Haar lemsche Vriiwilligè Brandweer niet denkbaar zijn zonder „De Tien" wederkeerig „De Tien" zonder de. Brandweer zijnbestaansrecht zou verliezen. Maatregelen tot handhaving van de openbare orde 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare oi'de. Hierin wordt het volgende bepaald. Hij die werkzaamheden verricht voor een politieke partij, welke is ontbonden of aan welke verdere werkzaamheid in het bezette Nederlandsche gebied is ontzegd, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten min ste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Hij die Duitschvijandige geschriften, afbeeldin gen of zoodanige andere voorwerpen vervaardigt, doorgeeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete van ten hoogste vijftigduizend gulden of met een dezer straffen. Poging is strafbaar. In buitengewoon ernstige gevallen kan tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbe perkt bedrag worden opgelegd. Hij aan wiens schuld te wijten is dat een feit, als bedoeld in het eerste lid, door hem wordt be gaan, wordt gestraft met gevangensstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintig duizend gulden of met een dezer straffen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) houdt zich het recht voor om in bijzon derlijk met redenen omkleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te hebben. Het onder zich hebben van Duitschvijandige vlug schriften, afbeeldingen of ander Duitschvijandig propagandamateriaal wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste dertigduizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is verbeurd. Hebben openbare bibliotheken, bibliotheken van inrichtingen, stichtingen of instituten, volks- of uit leenbibliotheken, uitgeverijen of de boekhandel voor werpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voorhanden, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zoover zulks bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor de open bare veiligheid) is verboden of voor zoover met de ze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt gehandeld. Duitschvijandige betoogingen van eiken aard wor den, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Voorwerpen, welke bii het plegen van een straf baar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4. zijn gebruikt of daarvoor zijn bestemd, kunnen wor den verbeurd verklaard of onbruikbaar gemaakt, ook dan. wanneer zij noch aan den dader, noch aan een persoon die aan het feit heeft deelgenomen, toe- behooren. Kan de vervolging of de veroordeeling van een bepaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, on afhankelijk daarvan, de verbeurdverklaring of de onbruikbaarmaking worden bevolen. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 4 ijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van cTe verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche echterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden in werking. (A.N.P.) BEVERWIJK Groote aanvoeren spinazie. Duizenden kisten naar de fabrieken. De aanvoer van spinazie, die tot voor kort door het koude weer ver beneden het normale peil bleef heeft in de afgeloopen dagen een enormen sprong vooruitgemaakt. De regen, welke in den nacht van Zondag op Maandag viel en de daarop volgende zomersche dagen, hebben de spinazie uit den grond doen schieten. Het gevolg hiervan was, dat nu alles vrijwel tegelijk aan de markt kwam. De mogelijkheid was daardoor niet uitgesloten, dat het aanbod de vraag ver zou overtreffen, zooals in andere jaren steeds het geval was toen duizen den kilogrammen doordraaiden. Tot nu toe zijn er reeds duizenden kisten spi nazie door de conservenfabrieken en drogerijen af genomen. De prijs die er thans voor dit product betaald wordt, is bevredigend, hoewel daarbij niet uit het oog verloren mag worden, dat de oogst ten gevolge van het koude voorjaar ongeveer 1/3 be draagt van een normaal jaar. Voor eerste kwa liteit wordt 7 cent betaald per K.G. en voor goede afwijkende kwaliteit f 5.60 per 100 K.G. Weer een Luilakmarkt. Naar wij vernemen zal evenals in andere jaren dit maal weer op den Vrijdagavond en Zaterdag voor de Pinksterdagen een Luilakmarkt worden georgani seerd in het veilingsgebouw ,,'t Centrum" aan de Ko- ngstraat De markt is Vrijdagavond van 7.30 uur tot 11 uur geopend en wordt Zaterdagmorgen 5 uur her opend. Onder de kooplieden bestaat al veel belang stelling voor de markt. De bevolking nam weer toe. fn de maand April nam dè bevolking toe met 37 zie len. 102 personen vestigden zich in de gemeente en vertrokken. Vier en veertig gelukkige vaders ten minste al er geen tweelingen bij zijn kwamen aan den Burgerlijken Stand aangifte doen van de geboorte van een nieuwen wereldburger. Op 1 Mei bedroeg het zielenaantal 22226. Kookt «Ie melk! De beide plaatselijke melkslijtersorganisaties ver zoeken ons opneming van het volgende: Nu de warme dagen in aantocht zijn is het van groot belang, dat de melk. zoodra de afnemer ze ont vangt. gekookt wordt. De melk moet van groote af standen gehaald worden en heeft door het vervoer natuurlijk veel te lijden. Zet de melk op een niet te groot vuur, daar dit aan branden voorkomt. Zoodra de melk is gekookt afkoe len en op een frissche plaats bewaren. Neemt deze wenken in acht en u spaart zich veel ongerief. VELSEN Verplaatsing bureau Winterhulp. Met ingang van heden zijn de bureaux van de Stichting Winterhulp Nederland verplaatst van het Raadhuis naar Engelmundusweg-hoek Zeeweg. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Verkeerd bezorgde cheques geind Een jeugdige metselaar te Heemstede had in Maart in de brievenbus van zijn ouderlijke woning een brief gevonden, die door een postbeambte ver keerd bezorgd was. Verdachte had den brief ge opend en daarin twee cheques van resp. f 50 en f 40 gevonden, die hij inde: het geld stak hij in eigen zak. De Officier bij de Haarlemsche Recht bank eischte veertien dagen geleden tegen hem tien maanden gevangenisstraf. Verdachte werd vanmor gen veroordeeld tot acht maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Damesrijwicl ontvreemd. De 18-jarige los-werkman te Haarlem, tegen wien wegens diefstal van een damesrijwiel tien maanden gevangenisstraf was geëischt, werd ver oordeeld tot zes maanden met aftrek der voor loopige hechtenis. Zijn tante bestolen Een 18-jarige jongen te Haarlem had gedurende drie jaar zijn tante, die bij zijn ouders inwoonde, bestolen; eens had hij zelfs een bankbiljet van f 1000 uit haar slaapkamer ontvreemd. De Officier wilde dit gestraft zien met een half jaar gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis De Rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden met aftrek der voorloopige hechtenis. Bovendien zal hij een jaar onder toezicht gesteld worden. Nog een rijwieldicf grestraf' Een 28-jarige matroos uit Vlaardingen had uit het Krelagehuis te Haarlem een heerenrijwiel ge stolen, waarvoor de Officier tien maanden eischte. IJMUIDEN De visebluinib'I cn de omzet belasting. Op de vergadering van het bestuur der sectie groothandel en export der Federatie van organisa ties in het visscherijbedrijf, zoo lezen wij in „De Visscherij wereld", is uitvoerig gesproken over de nieuwe regeling inzake de omzetbelasting. Kennis werd genomen van het feit, dat de actie van deze Federatie, om restitutie bij export van over fust betaalde omzetbelasting mogelijk te maken, niet tot een resultaat heeft mogen leiden. Op een verzoek van het fedex-atiebestuur aan het departement van Financiën, een uniforme regeling van de op de af slagen voor zeevisch door de vischverwerkers inge leverde bestelorders in het leven te roepen, is nog geen antwoord ontvangen. Eveneens richtte het bestuur zich tot dit depar tement, een bevredigende regeling te maken voor den vischgroothandel te IJmuiden. Krachtens de nieuwe regeling voor de groothandelaren zullen groothandelaren, wanneer zij in aanmerking wen- schen te komen voor het tarief van pet., iéder kwartaal een opdracht van hun afnemers moeten verlangen, waarin zij verklaren, dat zij de te koo- oen producten weer verder zullen verkoopen. Dit is voor de afnemers van de IJmuider groothande laren in het binnenland geen bezwaar, doch wel voor de groothandelaren in IJmuiden onderling. Het is immers zóó. dat dagelijks handelaren tij dens den afslag visch voor een of meer collega's „doornemen", terwijl zij ook na den afslag vaak partijen visch aan elkaar „overdoen". De regeling bréngt met zich mede, dat practisch alle groothandelaren in IJmuiden aan het begin van ieder kwartaal aan al hun collega's een ver klaring als bovenbedoeld moeten ter hand stellen, hetgeen neerkomt op ongeveer 90.000 verklaringen per kwartaal. Aan het departement is nu verzocht een modus te vinden, om dezen omslag te voor komen. Antwoord is nog niet ontvangen. Tenslotte werd met voldoening kennis genomen van het feit, dat een verzoek aan het departement van Financiën, een bevredigende regeling voor de omzetbelasting op de afslagen voor zoetwatervisch te creëeren, tot een goed resultaat heeft mogen leiden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1