IJmuider Courant Britsche vloot lijdt ernstige verliezen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Andere oorlogsbodems beschadigd De nieuwe bonnen KORT NIEUWS JAARGANG NO. 170 lourens Coster, Maatschappij voor •.jrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 5lJisiraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau ,j,fluider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, ■jlefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ,gegeven voor dit b,aci' worden kosteloos .jgenome" I i in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 23 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ax. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. yier kruisers en eenige torpedojagers tot zinken sebracht BERLIJN. 22 Mei. (D.N.B.) Het opper hel der weermacht maakt bekend: in het Oosten van de Middellandsche Zee teeft vandaag het luchtvvapen in den strijd te- n de Britsche marine bijzondere successen ybaald. Door inslaande bommen zijn vier faitï-che kruisers en eenige torpedobootjagcrs anken gebracht, een slagschip en nog twee «rpedobootjagers werden zwaar beschadigd. jevoren had het D.N.B. bekend gemaakt dat in Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee ■sderdag drie eenheden van de Engelsche marine Duitsche gevechtsvliegtuigen ernstig getrof- - waren. Een kruiser werd tot zinken gebracht, andere kruisers werden door bomtreffers nar beschadigd. kdtsch weermachtsbericlit in Donderdag. BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.) Het opperbevel i-de weermacht maakt bekend: jjuitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben yren met groot succes Britsche zeestri jdkrach- - in het Oostelijk deel van de Middellandsche Aangevallen. Bommen van zwaar en het zwaar- "kaliber troffen een slagschip, zes kruisers en iorpedojager. Op vier kruisers ontstond brand. Vertoonde slagzij. Aan deze aanvallen namen i italiaansche torpedovliegtuigen deel. In de- 's'e omgeving werd een vijandelijke onderzeeër peen bom getroffen en een koopvaarder zwaar siiiadigd. !n Noord-Afrika voor Tobroek levendige be-, •irigheid van verkenningstroepen. Bij Solloem toten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende itsche vliegtuigen neer. Bij de poging van den vijand zich overdag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de Kanaal- kust te begeven werden in een luchtgevecht zon der eigen verliezen, zes Britsche jagers en een ge vechtsvliegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ont stond slechts schade in woonwijken. De burgerbe volking had eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Marine-artillerie schoot twee der aanval lende Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duilsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door marine-artillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen ver loren. Wijzigingen bij de broodbonnen. antsoen blijft echter hetzelfde. 10D, GEBAK. ingevolge van het feit, dat er op de bonnen van iroodkaart tweemaal een rantsoen aardappelen en aaal een extra rantsoen brood is beschikbaar ge- is het resteerende aantal bonnen niet toerei- l'meer om hiervan, totdat de nieuwe broodkaart jitgereikt, wekelps een bonnummer aan te sn. i verband hiermede zal nu per twee weken een .nimmer van de broodkaart worden aangewezen, dien verstande, dat op eiken bon in plaats van •ram brood of één rantsoen gebak, thans 2 0 0 brood of twee rantsoenen gebak vcrkrijg- zijn. Het brood en gebakrantsoen blijft dus over periode van twee weken ongewijzigd. Natuurlijk si deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, _r tarwebloem e.d. op mag worden gekocht, ook op een dubbele hoeveelheid van deze arti- s. ':het voorgaande volgt, dat de brood- en gebak- Biociers de helft van het tot nu toe gebruikelijke 1 bonnen voor brood of gebak in ontvangst die- te nemen. i met „één rantsoen brood" gemerkte bonnen jren recht geven op 100 gram brood. !i bakkers en detaillisten dienen de bonnen, welke esn dubbel rantsoen brood, gebak of tarwebloem recht geven, op afzonderlijke opplakvellen te iken. Betreffende de wijze van invullen der ont- r-tbewijzen wende men zich tot de plaatselijke ributiediensten. e „21" van de broodkaart 200 gram brood of twee 'ïoenert gebak per bon. Distributieperïode: 25 Mei Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 11 Juni a.s. rantsoen gebak is: beschuit 75 gram: biscuits vsiels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koek- 5M gram; koek 160 gram, cake 300 gram; gevuld rkorstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; ge- groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram: taart Hbakjes 600 gram. »r geheel of ten deele uit meel of bloem gebak- producten, welke hierboven niet genoemd zijn, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin tam meel of bloem is verwerkt. ODI. „21" van de broodkaart 'geeft tot en met 31 8.5. bovendien recht op het koopen van 140 gram tfoloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of Hjzend bakmeel. 1DAPPELEN. van de aardappelendistributiebonkaart 1% l'am aardappelen per bon. Distributieperiode: tm. 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 4 Juni a.s. •„IB" van de melkkaart 1-J4 'her melk per bon. ^".ütieperiode: 26 Mei t.m. 1 Juni a.s. Kooptijd: a Lm. 1 Juni a.s. UN. 'oi'f" V^n de "bonkaart algemeen" één ei per Distributieperiodei 26 Mei t.m. 1 Juni a.s. Koop- •'Mei t.m. 4 Juni a.s. UlESUltïtOGAAT EN THEE. •8 ii34" van de „bonkaart algemeen" 250 gram urrogaat of 40 gram thee per bon. Distributie- 26 Mei t.m. 22 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei a Juni a.s. 1 ,er' margarine, slaolie. V: var> de boterkaart 250 gram boter, of 200 ;-• 17» of raapolie per bon. j van de vetkaart 250 gram boter of mar- -.;0 200 gram slaolie of raapolie per bon. Dis- 'm il° 26 Mei Lm. LI Juni a.s. Kooptijd: 24 >1? Juni a.s. bnt Van de boterkaart en van de vetkaart 250 K,er Per bon. Op bon „18" van de vetkaart 15 )It: JJf"e Por 250 gram boter. Distributieperiode: ijs 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 14 Generaalvelflmaarschalk Milch in ons land. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Als vertegen woordiger van den Rijksmaarschalk Hermann Goe- ring maakte dezer dagen generaal-veldmaarschalk Milch een inspectiereis door Nederland. Bij deze gelegenheid was generaalveldmaarschalk Milch de gast van den bevelhebber der weermacht in Neder land generaal der vliegers Fr. Christiansen. De tegenstellingen inzake den Irakschen vrij heidsoorlog, die tusschen Emir Abdoella van Trans- jordanië en zijn zoon, Emir Taal, bestaan, hebben laatstgenoemde thans genoopt een vrijwilligers corps te vormen, naar blijkens een D.N.B.-bericht gemeld wordt. Aan het hoofd daarvan wil hij het initiatief nemen voor den strijd tegen Engeland Naar Reuter meldt zijn twee Fransche tank schepen, waaronder de „Shéhérazade" door de Brit sche marine in den Atlantischen Oceaan opgebracht. Bekendmaking. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van paragr. 1 van zijn Verordening nr. 31940 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland den burgemeester der gemeen te Maassluis mr. P. A. Schwarz met onmiddellijken ingang ontslag verleend met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de-Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van paragr. 3 zijner Verordening nr. 1081940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) den burgemeester der ge meente Driewegen (Zeeland) G. M. C. Ort onder •relijkfijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt tot burgemeester van Maas sluis. Tevens heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied door een in het veror deningenblad gepubliceerd decreet bepaald, dat de voorschriften van zijn verordening nr. 36-1941 (eer ste verordening over buitengewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied) op de gemeente Maassluis toepassing vinden. Burgemees ter G, M. C. Ort werd dientengevolge ook tot regee- ringscommissaris voor de gemeente Maassluis in den zin dezer verordening benoemd. (A.N.P.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 23 OP 24 MEI 1941 van 21.39 tot 5.32 Maan op 24 Mei op 5.06 Maan op 24 Mei onder 19.46 Duitsche pantserwagens in de woestijn, waar deze gemotoriseerde afdeelingcn deelnemen aan den opmarsch van het Afrika-corps. (Foto Pax Holland) Diplomatieke vertegenwoordigingen uit Parijs naar Vichy. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B. uit Berlijn: Tot alle buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digingen te Parijs is de uitnoodiging gericht zich te begeven naar den zetel van de Fransche regeering te Vichy, zoo werd Zondag in de Wilhelmstrasse ver nomen. In politieke kringen der rijkshoofdstad mo tiveert men deze uitnoodiging er mede dat de regee- ringsstad van Frankrijk niet meer Parijs, maar Vichy is. Ongeveer 34 missies van buitenlandsche staten zijn hierbij betrokken. Consulaten hebben deze Duitsche uitnoodiging niet ontvangen. Het D.N.B. meldt dat admiraal Darlan Donder dagavond uit Parijs naar Vichy teruggekeerd is. Hedenavond om 7 uur zal Darlan over den Fran- schen radio-omroep een regeeringsverklaring af leggen. Dr. Goebbels versus Roosevelt. Dr. Goebbels schrijft in een hoofdartikel in het weekblad ,.Das Reich" o.a.: Het is duidelijk dat Roosevelt in het geheel niet herkozen zou zijn wan neer het Amerikaansche volk geweten had dat hij na zijn verkiezing zoo ongeveer het tegendeel zou doen van hetgeen hij voor zijn verkiezing beloofd heeft. De president zelf moet dus thans eenigszins voorzichtig te werk gaan. Derhalve zoo wordt ver der in dit artikel gezegd, heei't Roosevelt eerst zijn vrouw en beide zonen naar voren gebracht en ver volgens zijn „wildemannen" Knox, Stimson, Ickes en tenslotte Willkie, die pogingen in het werk stellen om een chèque uit te schrijven voor het grootste verkiezingsbedvog der moderne geschiedenis. Pas toen hierover tumult ontstond heeft Roosevelt het zich kunnen veroorloven ook weer eens het woord te voeren, waarbij hij zich op de economie heeft ge stort. De democratie alleen is. volgens de meening van Roosevcelt in staat een constructief plan voor den wederopbouw van de internationale handelsbetrek kingen op te stellen, die door maatregelen der auto ritaire staten zoo zeer in wanorde zijn gebracht. „Nu is echter ons geduld gelukkig voorbij", schrijft dr. Goebbels verder. „Een man, wien het in drie ambtsperiodes onder de gunstigste economische voorwaarden in het rijkste land ter wereld niet ge lukte het aantal werkloozen ook maar slechts met tien millioen te verminderen, heeft de onbeschaamd heid een systeem van economische onbekwaamheid te betichten, dat de leiding van een volk op zich ge nomen heeft onder de ongunstigste voorwaarden en toch in enkele jaren tijds de werkloosheid totaal wist te overwinnen. Bestond er een algemeene econo mische crisis, toen wij aan de macht kwamen, of hebben wij haar veroorzaakt? Deze vraag beant woorden beteekent een vonnis te vellen over Roose velt". Rijksminister dr. Goebbels besluit zijn artikel met te constateeren dat het Noord-Amerikaansche conti nent in hysterie en paniek gebracht moest worden om gebruikt te kunnen worden door de clique oorlogs ophitsers. „Amerika is weer eens het land der onbe grensde mogelijkheden. Iedereen kent slechts zijn eigen egoïstische doel. Engeland wil den oorlog winnen en Amerika wil het Britsche wereldrijk bij zijn ineenstorting erven. Laten wij hun dit genoegen. Op zekeren dag zal Engeland zijn ondergang bele ven en dan stuiten ook de onbegrensde mogelijkheden van Amerika op een grens." (D.N.B.) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. f 1000.—: 5545 14617. f 400.—: 1934 5818 9796 12717. f 200.—: 2713 8413 10666 12703. f 100.—: 5271 8995 10205 13715 19810 IJMUIDEN Geslaagd. Bij de te Haarlem gehouden examens voor het Ward-zangdiploma A slaagden: de heer K. J. Noy, hoofd der „Emmaschool" te IJmuiden-Oost, mejuf frouw J. G. Schipper en de heer J. Bergsma, respec tievelijk onderwijzeres en onderwijzer aan genoemde school. Van de Julianaschool, hoofd de heer A. Kool, mejuffrouw J. Tit en de heer J. J. Huizinga; van de „Comitéschool" mejuffrouw R. de Kan. ONDER SLOOPERSHANDEN r.N TOCH BEHOUDEN. De aan den Haar lemmerweg nabij de Liedebrug staande en uit 1876 dateerende watermolen, die sinds tien jaren niet meer in gebruik was, wordt afgebroken, om overgebracht te worden naar Rijpwetering, waar hij weder opgebouwd en in dienst gesteld zal worden. (Foto Pax Holland), VELSEN Ontheffing van verschuldigde pacht. B. en W. schrijven o.a. het volgende aan den raad: „Van A. F. G. Kozielek, de Wed. H. F. Beukman an Driessen en P. Goedhart is een verzoek ingeko men om kwijtschelding van de over 1940 verschul digde pacht van een gedeelte zeestrand, omdat het bedrijf in dat jaar niet kon worden geëxploiteerd. Naar aanleiding van deze verzoeken hebben wij ons gewend tot den Inspecteur der Domeinen te Haarlem, om vrijstelling der door de gemeente aan het Rijk verschuldigde pacht te verkrijgen. Bij schrij ven van 23 April 1941 heeft genoemde Inspecteur bericht, gemachtigd te zijn, de verschuldigde huur- sommen buiten invordering te laten. Wij stellen U voor aan adressanten over 1940 ont heffing van de verschuldigde pacht te verleenen". Verder wordt door B. en W voorgesteld, ook aan eenige andere pachters (o.a. voor een houten loop brug nabij, het Zuiderhavenhoofd en voor parkeer terrein) kwijtschelding van pacht te verleenen. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School nr. 1. Ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 te IJmuiden, ont staan wegens het aan den heer I. Poldervaart verleend eervol ontslag, biedt het college van B. en W. den ge meenteraad de volgende voordracht aan: 1. Th. R. Vellenga, kweekeling aan de P. Nieuw- landschool te Amsterdam; 2. G. S. Jellema, tijdelijk onderwijzer aan de school voor u.l.o. te Haarlem. Bij het opmaken van deze voordracht is rekening gehouden met de richtlijnen, welke worden toegepast door de organisaties voor besturen van bijzondere lagere scholen en welke eveneens voor het openbaar onderwijs moeten worden gevolgd. Wedstrijden voor politiehonden. Zondag 25 Mei zullen op het landgoed Schoonen- berg (overplaats) van den heer De Vries te Driehuis evenals voorgaande jaren politiehond-wedstrijden worden gehouden, om den Kennemrlandbeker. De commissie, die deze wedstrijden organiseert, viert met dezen wedstrijd haar tienjarig bestaan. Daarom zijn zeer fraaie prijzen voor de winnende clubs be schikbaar gesteld. Zij die belangstellen in de hon- dendressuur wacht een interesstante wedstrijd, die des morgens 9.30 uur begint en des middags wordt vervolgd te ongeveëi 2.30 uu» Raadsvergadering. De raad der gemeente Velsen komt Dinsdag Mei 's middags 3 uur, in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. De agenda vermeldt: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van mevr. A. N. Thomassen—Lind. 2. hrgekomen stukken. 3. Ontheffing van verschuldigde pacht. 4. Inbrengen van gronden in het grondbedrijf. 5. Verkoop van grond te IJmuiden. 6. Verstrekken van gelden' onder hypothecair ver band, op grond van de „Hypotheekregeling 1940". 7. Verleenen van medewerking tot het als bouw terrein in exploitatie brengen van gronden te Sant poort. C. Aanwijzing van het perceel Velserduinwcg no. 127 te IJmuiden, als amhtswoning voor den opzichter van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 9. Sluiten van een overeenkomst met de N.V. Auto bus Exploitatie „Stormvogels", inzake vervoer van schoolkinderen. 10. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur der Parochie var. O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand (als schoolbestuur), te Santpoort, om de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor de uitbreiding, met 3 lokalen en een gymnastieklokaal, van de onder zijn beheer staande school voor gewoon l.o. aan de Wul- verderlaan, aldaar. 11. Bouw van een nieuw Gemeentehuis. 12. Benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school no. 1. BEVERWIJK Grootere aanvoeren aan de markt. Veel vraag naar rabarber. Eindelijk heeft de weersgesteldheid een gun stige wending genomen waardoor de verschillende gewassen zich weer in flinke mate ontwikkelen, althans wanneer de tuinders voor verdere teleur stellingen gespaard blijven. In de aanvoeren aan de veilingen begint zoo langzamerhand wat meer variatie te komen, of schoon de verscheidenheid der nieuwe producten zich nog tot kleine kwanta bepaalt. Spinazie staat thans in aanvoer aan de spits. Van deze groente zit men in het volle van de oogst en dagelijks worden duizenden kisten aangevoerd. De kwaliteit laat over het algemeen nogal te wen- schen over. Het grootste percentage vertoont in meer of mindere mate nogal afwijkingen. On danks dat de aanvoeren van grooten omvang waren konden alle partijen geplaatst worden, vooral daar dat de fabrieken flinke kwanta afnamen. De prij zen schommelden deze week naar kwaliteit van 4—7 ct. per K.G. De aanvoer van witlof was nog beduidend, doch schijnt haar hoogtepunt bereikt te hebben. Ook voor dit artikel was geregeld veel belangstelling, zoodat de prijzen op behoorlijk peil bleven. Naar soort varieerden zij ongeveer van 1525 ct. per K.G. Voor rabarber was eveneens een willige kooplust; ofschoon heel wat groote partijen werden aan* geboden, overtrof toch nog de vraag het aanbo( en zou nog heel wat meer te plaatsen geweei zijn. De prijzen die tot Maandag besteed werden, wisselden van 69 ct., doch als maximumprijs werd van Dinsdag af 8 ct. per K.G. vastgesteld. Sla wordt geleidelijk ook meer aangevoerd. On danks er nog heel wat partijen met gebreken voor komen, begint toch de kwaliteit zich steeds meer te verbeteren. De prijzen, die tot Maandag 19 M# per stuk besteed werden, liepen uiteen van 9-*® ct.; de maximumprijs werd echter van Dinsdag af op 5 ct. gesteld. De partijen, die per gewicht ge veild werden, schommelden "naar soort van 1522 ct. per K.G. Het aanbod van postelein was iets ruimer, maar bleef toch nog beperkt. Dit product werd ver handeld van 2933 ct. per K.G. Asperges worden nog weinig aangevoerd. Wel kan verwacht worden, nu het weer omgeslagen is, dat de volgende week het aanbod in ruime mate zal toenemen. Als gevolg van de nog uiteen- loopende kwaliteiten waren ook de prijzen erg ongeregeld. De noteeringen wisselden van 6970 ct. per bos; per gewicht stonden deze van 8095 ct. per K.G. Van bospeen is de aanvoer nog gering, ^of- schoon toch al iets meer dan vorige week. De prijzen waren van 1719 ct. per bos. De aanvoer van prei houdt dit jaar lang vol; geregeld komen nog flinke partijen aan de markt. De prijzen zijn buitensporig hoog, evenals van andere soorten soepgroente. Naar kwaliteit ston de de noteeringen deze week van 2533 ct. per K.G. Selderie noteerde van 2423 en peterselie van 1520 ct. per bos. Voor radijs werden geen hooge prijzen besteed. Als nieuw product verschenen deze week de eerste snijboonen, die werden verkocht voor f 1.22 per K.G. Voor dubbele boonen werd f 1.26 per K.G. be taald. In de fruitafdeeeling werden de aardbeien deze week heel wat ruimer aangevoerd. Totalisator in Beverwijk en Zandvoort. Naar wij vernemen zal dit seizoen bij wijze van proef de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging op enkele kortebaandraverijen het exploiteeren van een totalisator toestaan. De eerste kortebaan- draverij waar de „toto" zal zijn is op 13 Juli te Zandvoort. Ook op de draverij in Beverwijk op 7 Augustus zal gelegenheid zijn een kansje te wagen bij de toto. Hollandsclie Mij. van Landbouw. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer A. J. van Splunter in Hotel „Ter Burg" een ledenvergadering, waarin besloten werd, een excursie te maken naar de agrarische jaarbeurs, die van 9 tot 18 September in Utrecht wordt ge houden. Medegedeeld werd, dat dit voorjaar in ver band' met de geringe belangstelling' geen melkers cursus georganiseerd zou worden. Naar aanleiding van het onlangs gehouden grondmonster-onderzoek zal binnenkort een bijeenkomst gehouden wor den, waarin de resultaten van het onderzoek nader behandeld zullen worden. De heer J. H. van der Sluis wees hierna op het belang van een veecontrolevereeniging. Vooral voor de veehouders is dit van beteekenis daar de melk thans naar het vetgehalte betaald wordt. De kosten van de controle bedragen 15 cent per koe per maand. Spr. hoopte, dat dit het begin zou zijn van een controlevereeniging. Eenige leden gaven zich hiervoor reeds op. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Vessies, werd de heer P. Meijer benoemd. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering die 28 Mei in de Pulcliri Studio te 's Gra- venhage wórdt gehouden, werden gekozen de heeren A. C. Schaap en J. van der Sluis. Tot plaatsvervangers werden de heeren A. Barendregt en P. Meyer benoemd. Vervolgens werd de be schrijvingsbrief van de algemeene vergadering be sproken. Medegedeeld werd, dat in samenwerking met de afdeelingen van den C.B.T.B. en L.T.B. weer een tweejarige landbouwcursus gehouden zal wor den. De gemeente heeft hiervoor een lokaal koste loos beschikbaar gesteld. Ook zal in den komenden winter een cursus in motorkennis georganiseerd worden, daar hier voor zeer veel animo bestaat. Blauwe Weekactie geopend. Rede van Ds. G. Westmijse. Donderdagavond werd ter gelegenheid van de opening der Blauwe Week een openbare vergadering in het Veilinggebouw „Kennemerland" gehouden. De voorzitter, de heer Hagtinius, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder den spreker voor dezen avond Ds. G. Westmijse, uit Rotterdam. Mevrouw KerkhoffPet declameerde „De blauw» daad" van A. Don en „De Vechter" van Adam» van Scheltema. Ds. Westmeijse sprak over „Het alcoholvraagstuk in dezen tijd". „Daar de alcohol een vijand van het menschdom is, hebben de drankbestrijders principieel hetzelfde doel als vóór den oorlog", zei spreker. „Bij de alcoholbestrijding is het te doen om het individu. De persoonlijke principieele daad van den drankbe strijder: niet drinken en niet schenken, is ook van groot belang en een sociale daad. Er waren velen, die meenden dat het alcoholgebruik van zelf zou uit sterven. Maar het is op vele plaatsen gebleken, dat met het stijgen van het welstandspeil ook het alcohol gebruik steeg. Daarom moeten wij ook nu niet stil zitten, maar doorstrijden. De menschen moeten zien dat de strijd tegen den internationalen vijand, den al cohol, voortgezet moet worden; zij moeten weten, dat een bevolking, die naar deri drank grijpt, niet ge schikt is voor nieuwe, groote, opbouwende gedach ten, maar steeds meer in het moeras van d.e verdoo» ving wegglijdt,"

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1