De Duitsch-ltaliaansche grensregeling tusschen Kroatië Jiact 'tlieuius Radio 1 R TT D A G 23 MET 1941 NA DE VEROVERING VAN claxxinjL. x/t italiaansche vlag" word geheschen, terwijl de troepen het eerbewijs brengen. (Foto Luce-Holland) Hertog van Spoleto zal den naam Tomislav II dragen. Dr. Pavelitsj schetst de beginselen der r Kroatische politiek. Het D.N.B. meldt uit Agram: De staatsleider, dr. Pavelitsj, heeft in een pro grammarede voor de afdeelingen der Oestasja te Agram een uiteenzetting gegeven van de beginselen der Kroatische politiek. Het Kroatische volk. al dus zeide hij, is vurig dankbaar jegens de leiders der spilmogendheden, die het volk zijn grootste succes sedert 800 jaar hebben doen beleven. Ook de regeling der grenzen vervult het Kroatische volk niet diepe dankbaarheid jegens de spilmogendhden. I!c ben er van overtuigd, aldus vervolgde de staats leider. dat iedere Kroaat buiten deze grenzen zijn taal. zijn beschaving en zijn maatschappelijk be staan behoudt. Het is onze overtuiging dat dit in de bedoeling van onzen grooten vriend Benito Mus- lolini ligt. De kroon van koning Zwonimir zal het tee- ken der Kroatische zelfstandigheid zijn. Onder haar kan Kroatië nooit op eenige wijze deel van een anderen staat zijn. Den waardigste [heb ik de koningskroon aangeboden, de tweede plechtigheid zal het volk, der traditie getrouw, te voltrekken hebben, wanneer de tijd daarvoor gekomen is. Voordien wordt een wet over de stidhbng der Kroatische dynastie afgekondigd. De hertog van Spoleto zal als koning deij naam Tomislav de Tweede aannemen en een Kroa- tisdh koning zijn. Kroatië zal de onafhankelijke staat van Oestasja, boer en arbeider zijn en biijven. De binnenland- sche orde zal opnieuw bewijzen dat het volk het beste gediend is wanneer er geen democratie en geen politieke speculanten zijn. Tegenover het volk draagt de staatsleider de verantwoordelijkheid voor alle ambtenaren, die voor iedere overtreding op strenge wijze ter verantwoording worden geroepen. Terwijl vroeger over de zorg voor den arbeider alleen werd gesproken, is thans reeds gehandeld. Geen groote heer, maar een kleine man bijvoor beeld is burgemeester van Agram geworden. De grond zal ten goede van het geheele volk komen en niet slechts de hebzucht van enkelen dienen. Het Kroatische leger is een pijler der nationale gouvereiniteit. Tenslotte vroeg Pavelitsj zijn hoorders of zij bereid waren hem overal te volgen en hun leven te offeren voor het behoud van den staat. Geestdriftig werd deze vraag bevestigd. Toen de staatsleider uiting gaf aan den trouw /an het Kroatische volk aan de leiders der spil mogendheden en aan zijn wensch dat deze mogend heden in den strijd de overwinning zullen behalen t»n gunste van de nieuwe Europeesche orde, brak een gejuich los. Mislukte aanval op Helgoland. Britsche gevechtsvliegtuigen boven het eiland. Woensdagmiddag hebben eenige Britsche ge vechtsvliegtuigen onder bescherming van het laag hangende wolkendek getracht Helgoland aan te vallen, zoo meldt het D.N.B. De poging mislukte volkomen. De pieeste brisantbommen kwamen in het water terecht. Objecten van militair belang werden in het geheel niet getroffen. Een school werd in geringe mate beschadigd. Eenige burgers wérden gewond. Een plan van Roosevelt en Sikorski. Commentaar van de „„Diplo". ,.Een nieuwe groteske bijdrage" tot de gewoonten van bepaalde Amerikaansche kringen en in de Ver enigde Staten woonachtige buitenlanders om zich te mengen in Europeesche aangelegenheden noemt de ..Deutsche Diplomatische-Politische Korrespondenz", een recente mededeeling van den zoogenaamden Pool- schen premier Sikorski, die volgens zijn bewering met Roosevelt, tot overeenstemming is gekomen om trent een program tot stichting van vrede en welstand In Europa. Volgens dit plan zou Europa uit vijf a res statenblokken bestaan die in wederzijdséhe overeenstemming zouden moeten samenwerken op een wijze, waardoor geen enkel blok ooit in staat was de opperheerschappij in Europa te bekleeden. De „Diplo" merkt hieromtrent op dat het zoodoende si zoover gekomen zou zijn dat een soort gewezen Europeesche machthebber met het hoofd van een staat uit een vreemd werelddeel plannen smeedt over oe toekomst van Europa, dat dus met andere woorden 'roemde factoren zich aanmatigen te beslissen over de toekomst van Europa. Wat zou men op het vasteland van Amerika wel 'eggen, zoo vraagt het orgaan dat nauwe betrekkin gen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, als de lei dende figuur van een Europeesche groote mogend heid met een voormaligen president van de een of endere Amerikaansche republiek, Amerika zouden verdeelen op een wijze dat geen der Amerikaansche republieken, dus ook de Vereenigde Staten niet in staat zouden zijn een beslissenden invloed op het Westelijk Halfrond te oefenen. De opstelling van een dergelijk plan zou als drieste aanmatiging en brutale onbeschaamdheid aangemerkt worden en het plèn 'elf als een flagrante inmenging in de binnenlandsche aangelëgenheden van Amerika, hetgeen terecht met Verontwaardiging van de hand gewezen zou worden. Et bestaan ongetwijfeld zekere verschillen in de gees tesgesteldheid van Europa en Amerika, maar op dit Punt zijn de opvattingen op beide continenten de- "IMe. (D.N.B.) Vansittart treedt af. BERLIJN, 21 Mei Naar de Britsche berich tendienst meldt zal sir Robert Vansittart, die in Juni M1 jaar wordt, op eigen verzoek worden ontheven van n functie van diplomatiek raadsman der regeering. Iraksclie troepen vallen Engelsche stellingen aan. Luchtmacht bombardeert het Britsche steunpunt Seneldebanc. Het Iraksche legerbericht no. 24 luidt, als volgt: „Westelijk front: Geen wijziging in de situatie se dert het vorig communiqué. Zuidelijke front: Onze troepen hebben in samen werking met de ongeregelde' nationale strijdkrach ten ettelijke uren de vijandelijke stellingen aangeval len. De artillerie heeft den vijand groote verliezen aan menschenlevens berokkend. Luchtoorlog: Ons luchtwapen heeft verscheiden ver kenningsvluchten boven Seneldebane en andere ge bieden ondernomen. Onze waarnemingsvliegtuigen vielen het steunpunt Seneldebane aan, bombardeerden het en bestookten het met mitrailleurs. Nauwkeurige treffers werden waargenomen en branden veroor zaakt. Een Gladiatorvliegtuig, dat onze acties wilde verhinderen, werd neergeschoten. Een ander vlieg tuig moest brandend een noodlanding verrichten. Het is waarschijnlijk dat het aantal vliegtuigen, dat Dinsdag te Habbanya getroffen en in communiqué no. vermeld is, 24 bedraagt, te weten twintig twee- motorig en vier eenmotorige toestellen. Politiestrijdkrachten: onze politiestrijdkrachten blijven in samenwerking met de ongeregelde nationa le strijdkrachten nog steeds de situatie meester. Op alle punten van dit front werd activiteit van den vijand belet. Bedrijvigheid van den vijand in de lucht: gister ochtend om half vijf verschenen tweemaal achtereen 'vijandelijke vliegtuigen boven Rasjid. Verscheiden bommen werden uitgeworpen, die evenwel geen scha de aanrichtten. Boven Mosoel heeft de vijand vlug schriften laten vallen." Sprinkhanen „onder stroom". Amerikanen construeeren een electrische „sprinkhanendooder", BAKERSFIELD (Caïifornië). In den laatsten tijd wordt door de boeren in deze omstreken een geheel nieuwe bestrijdingswijze van de sprinkha nenplaag toegepast. Uitgaand van de békende mi litaire these dat de aanval de beste verdediging is, heeft een uitvinder alhier een verplaatsbaar „wa pen" voor den oorlog tegen de sprinkhanen ver vaardigd. Terwijl de boeren er zich vroeger toe beperkten een giftige vloeistof op de velden te spui ten, bestaat het nieuwe apparaat uit een vrachtauto, waarop aan de voorzijde een met fijn koperdraad gespannen raam is bevestigd. Door dezen draad, die een totale lengte van meer dan een kilometer heeft, wordt een stroom van 8.5000 tot 12.000 volt geleid die door 'n generatorinstallatie, die op de auto staat, opgewekt wordt. De stroom krijgt zijn hooge spanning door een „omvormspoel" die op de tree plank van den wagen gemonteerd is. Deze vrachtauto wordt door de in gevaar ge brachte gebieden gereden. De opgeschrikte sprink hanen belanden op de electrische draden en wor den gedood. De boeren, die den nieuwen „sprinkhanendoo- der" gebruikt hebben, spraken er zeer waardee- rend over en verklaarden dat er tot dusverre nog geen enkel verdelgingsapparaat of methode ge weest was, dat zoo doeltreffend was. Ook een land- bouwmaatschappij alhier heeft den wagen op haar bedrijven geprobeerd en er een gunstig oordeel over gegeven. De uitvinder zelf is van meening dat hij gaarne bereid is hun die zijn „sprinkhanendoo- der" na willen bouwen de noodige constructietee- keningen en ook zijn practische ervaring ter be- ohikking te stellen! (United Press). Duitsch weermachtsbericht van Woensdag. Vliegvelden in Zuidwest Engeland gebombardeerd. BERLIJN, 21 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvlieg tuigen verscheidene vliegvelden in Zuidwest-Enge- land gebombardeerd. Door bomvoltreffers ont stonden talrijke branden en vernielingen aan han gars en kwartierruimten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goede uitwerking vliegvelden op het eiland Malta aan, vernietigden twee Britsche vliegtuigen op den grond en schoten een jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. In Noord-Afrika activiteit van verkennings troepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestreden met succes Britsche autocolonnes bij Solloem et Sidi el Barrani. Boven het Duitsche rijksgebied werden overdag noch 's nachts vijandelijke gevechtshandelingen verriqht". Italiaansch weermachtsbericht van Woensdag. Engelsche kruiser van 10.000 ton in de Middellandsche Zee getorpedeerd. ROME, 21 Mei (Stefani) In zijn weermachts bericht no. 350 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: „In Noord-Afrika aan het front van Solloem en om Tobroek activiteit van verkennningsafdeelingen aan beide zijden. Bij de uitvalspogingen der laatste dagen hebben de Engelsche zware verliezen aan pianschappen en materiaal geleden. In den nacht van 19 op 20 Mei hebben Duitsche vliegtuigen het steunpunt Malta gebombardeerd. Stellingen van batterijen en zoeklichten werd getroffen, branden werden veroorzaakt en verwoestingen aangericht. Een Britsch vliegtuig werd in een luchtgevecht neergeschoten. In het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee torpedeerden onze torpedovliegtuigen een krui ser van 10.000 ton. In Oost-Afrika: niets nieuws te vermelden. Onze duikboot „Malaspina", onder bevel van den luitenant-ter-zee eerste klasse Giuliano Prini heeft in den Atlantischen Oceaan het vijandelijke s.s. „Lycason" (7750 ton) tot zinken gebracht". Italiaansch weermachtsbericht van Donderdag. Bommen op Tobroek en Malta. ERGENS IN ITALIë, 22 MEI (Stefani). Het 351ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben batterijen en depótinstal laties van Tobroek gebombardeerd. Vijf Blenheim- bommenwerpers werden neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben op Malta een vliegveld gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geraakten. In Oost-Afrika is in het gebied van Galla Sidamo een poging der Engelschen om tot onze stellingen door te dringen verijdeld. Op andere vijandelijke afdeelingen is een tegenaanval gedaan en zij zijn door escadrons cavalerie teruggeslagen. Een Hurri cane is ten zuiden van Pantelleria door luchtdoel geschut van de marine neergeschoten. Een onzer duikbooten is niet teruggekeerd". Exportlicenties voor heruitvoer uit de Vereenigde Staten. WASHINGTON. Staatssecretaris Huil heeft be kend gemaakt dat de regeering algemeene export- licensies voor den heruitvoer van waren, afkomstig uit Spanje, Portugal, Finland of de Phïlippijnen en bestemd voor een der Latijnsch-Amerikaansche lan den, de Nederlandsche bezittingen op het Westelijk halfrond, IJsland of Groenland zal toewijzen. Een andere categorie van licensies zal de doorvoer van Philippijnsche waren door de Ver, Staten naar alle deelen van het Britsche rijk mogelijk maken. (United Press). MONTENEGRO (1135) KAART VAN PELT Op bijgaand kaartje is aangegeven het nieuwe koninkrijk Kroatië alsmede de nieuwe grenzen tusschen Duitschland en Italië. Een gedeelte van het oude Slovenië, dat steeds Duitsche invloed heeft ondergaan, is bij het Groot-Duitsche rijk gevoegd. De provincie Lubljana, het Westelijk deel van het oude Slovenië, is bij Italië gekomen. Volgens het te Rome gesloten verdrag wordt het „klas sieke" Dalmatië bij Italië ingelijfd. Dit is op de kaart aangegeven. Het omvat een brcede strook rondom Zara. Sebenïco en Spalato. De meeste eilanden in de Adriatische Zee komen bij Italië, uitgezonderd die welke op de kaart met dikke zwarte lijn zijn aangegeven. Wat in Griekenland bij den terugtocht der Britsche troepen verwoest werd. De ruïne van een groep vernielde opslagplaatsen aan de haven. (Foto Weltbild—Pax Holland) „Pause am Balkan". (Foto J. B. KobéStapf) rijk niet geduld worden. Het is nutteloos voor Roo sevelt van Vichy verklaringen te verlangen over de politiek der Fransche regeering. Duitschland en Frankrijk organiseeren hun wederzijdsche be trekkingen naar hun goeddunken en hierin heeft niemand zich te mengen. (D.N.B.) Syrië trouw aan maarschalk Pétain. Geen troepen van De Gaulle binnengedrongen. Het D.N.B. deelt mede: Bevoegde kringen te Vichy bezitten, naar het agentschap AFIP meldt, geen bevestiging voor de buitenlandsche berichten over het binnendringen van Fransche strijdkrachten in Syrië, die de regee ring te Vichy vijandig gezind zijn. Berichten uit dezelfde bron, die zich bezig houden met de blijde ontvangst die dc Syrische bevolking dezen strijd krachten zou hebben bereid, worden te Vichy' te fantastisch genoemd, daar juist dezer dagen de Syrische pers haar volstrekten trouw jegens de regeering van maarschalk Pétain heeft uitgespro ken. Genoemde kringen te Vichy toonen zich, naar ge noemd bureau vervolgt, in geen enkel opzicht ver ontrust over den gang van zaken in het Nabije Oosten, want generaal Bergeret is naar Syrië ge zonden om de verdediging tegen eiken aanval op Syrië, op Syrische vliegvelden en Fransche schepen te organiseeren. De Fransche Hooge Commissaris in Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft ten overstaan van de pers verklaard dat men zich moet hoeden voor de allerwegen verspreide tendentieuze berichten. De Fransche autoriteiten zullen de levensmiddelen voorziening van het land verzekeren, ofschoon de broodcrisis nog tot den nieuwen oogst zal duren. De autoriteiten hebben overigens verdedigingsmaat regelen getroffen die op alle eventualiteiten be rekend zijn. WAARSCHUWING TEGEN VALSCHE BERICHTEN. Naar blijkens een D.N.B.-bericht uit Beiroet geméld wordt, wenden de Fransche autoriteiten zich scherp tegen de verspreiding van valsche berichten over Syrië door de buitenlandsche persagentschap pen en radiozenders die onder Engelschen invloed staan. Zoo is klaarblijkelijk met het doel de Syri sche bevolking te alarmeeren en te misleiden de bewering verpreid dat een regiment strijdkrachten van De Gaulle in Syrië zou zijn binnengedrongen. Verder wordt beweerd dat ter gelegenheid van de inspectiereis van den Franschen generaal Bergeret in Syrië anti-Fransche betoogingen zouden hebben plaatsgevonden. Al deze tendentieuze inlichtingen worden van Fransche zijde formeel tegengespro ken en men voegt er aan toe dat geenerlei troepen beweging aan de Syrïsch-Palestijnsche -grens heeft plaats gehad en dat ook geen Fransch regiment is overgeloopen naar de afvallige strijdkrachten van De Gaulle. Het Fransche leger in Syrië heeft ner gens behoeven in te grijpen. Evenmin zijn er in Syrië of in Libanon arrestaties verricht. 'ENGELSCHE CONSULATEN IN SYRIë GESLOTEN. Reuter meldt dat de Britsche consulaten in Syrië overkomstig de voorschriften van de Fransche autoriteiten hun werkzaamheden gestaakt hebben. Het personeel van het Britsche consulaat te Da mascus heeft de stad Zaterdag verlaten. Men advi seert den Britten, die uit het land trekken, zich naar Britsch-Indië of Zuid-Afrika te begeven. De be langrijkste Engelsche zaken te Damascus zouden gesloten worden. Na de sluiting der Britsche consulaten in Syrië en den Libanon zullen de Britsche belangen door het con&ilaat der Ver. Staten in Beiroet worden waargenomen. AMERIKANEN VERTREKKEN UIT SYRIë. Volgens uit Beiroet ontvangen berichten' zijn omstreeks 100 Amerikanen, o.a. talrijke professoren der Amerikaansche universiteit in Beiroet aan de Syrisch-Palestijnsche grens aangekomen. Men ver wacht, aldus het D.N.B., dat nog meer Amerika nen definitief uit Syrië zullen vertrekken. FRANSCHE PERSSTEMMEN. Naar aanleiding van de vijandige uitlatingen van Engeland en Amerika aan het adres van Frankrijk verklaren de Fransche avondbladen met nadruk dat Frankrijk in zijn vrijheid van beslissing kan doen. wat het goed acht. Het blad „Les Nouveaux Temps" schrijft dat de Engelsche sedert jaren gewend zijn de Franschen als hun slaven te beschouwen, zoo dat zij zich heelemaal niet kunnen wennen aan de onafhankelijkheid van Frankrijk, belichaamd in maarschalk Pétain cn zijn medewerkers. De vijandelijke daden van Londen en Washing ton, vooral wat betreft de in Amerika in beslag genomen Fransche schepen, kunnen door Frank- Naar uit Djeddah gemeld wordt heeft de regee ring van Saoedie Arabië den Britschen gezant Sir Reader Bullar een nota doen toekomen, waarin for meel aanspraak wordt gemaakt op de haven Akaba. (A.N.P.) In een hoofdartikel spreekt het Japansche blad .Asahi Sjimboen" de verwachting uit dat het in den loop van deze week waarschijnlijk duidelijk zal wor den of de handelsonderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zullen slagen of mislukken, aldus meldt Domei. Italië heeft thans, naar men in Rome verklaart, op den Balkan, met inbegrip van de eilanden, gebie den met in totaal 57.636 K.M. 2 met ruim 3 mlllioen inwoners bezet. Deze gebieden staan in uitgestrekt heid gelijk met de eilanden Sicilië, Sardinië en Cor sica. (D.N.B.) Naar de „New York Times" blijkens een D.N.B.- bericht uit Wellington meldt,' is de chef van den Nieuw Zeelandschen generalen staf, generaal-majoor Duigan, afgetreden. De voormalige chef van het Britsche commando in het Oosten, Sir Guy Williams is tot zijn opvolger benoemd. Het Canadeesche olietankschip „Canadolite" van de Imperial Oil in Montreal is, naar het D.N.B. verneemt, aan de westkust van Afrika getorpedeerd. Het schip had een inhoud van 11.309 ton. Het D.N.B. verneemt uit Rome: De Duce heeft op den tweeden verjaardag van het stalen pact in tegenwoordigheid van graaf Ciano een vertegen woordiging ontvangen van de Duitsche ambassade. In aanwezigheid van den ambassadeur werden de leden der delegatie aan den duce voorgesteld door den eersten zaakgelastigde van de Duitsche ambas sade, gezant vorst Otto von Bismarck. Dr. Ley reikte namens het Duitsche Arbeids front aan driehonderd werkers uit alle deelen van het Duitsche Riik het oorlogskruis van ver dienste uit. (Foto WeltbildPax Holland) LwQiamma ZATERDAG 24 MEI 1.941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw 9.20 Gramofoonmu ziek. 10.00 Ernstige Muziekprogramma's (opn.). 12.00 Ensem ble Bar» Ekkers. 12.42 Almanak 12.45 B. N. O. Nleuws- en economische berichten. 1 00 Rococo-octet. 1.35 Gramo foonmuziek. 2.00 „Kamerplanten die de liefhebber uit zaak kan kweeken", causerie. 2.20 Melodisten en solist, het Ensemble Erica Helen en pianosoli. 3.45 Gramofoon muziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelbespeling. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Omroeporkest. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Concertgebouwkwintet en plano. 9.15 Gramofoonmu ziek. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christelijke Rado Stichting). 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoon muziek. 10.00 B. N. O. Engelsche berichten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 10.20 Mei-programma (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor de rijpere jeugd 2.00 Rctterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 2.45 Samenspraak „Land en landschap: Wij trekken over de Veluwe". 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Orkest Eloward. 5.00 Bijbelvertellingen (voorbereid door het Vrijzinnig Pro testantseh Kerkcomité). 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 600 Gramofoonmuziek. 6.15 Gemengd koor „Pro Muslca" en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Groningsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30 Werkers ontmoeten elkaar. 7.45 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 B. N. O. Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Vaudeville-programma. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten#

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7