IJrnuider Courant Engelsche troepen opKreta trekken terug, DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Nieuwe Duitsche versterkingen door de lucht aangevoerd. Slagschip „Bismarck" ondergegaan. De broodprijzen van Haarlem en omgeving Onbeperkte „Nationale crisistoestand" in de Ver. Staten. Op bon 41 („algemeen") het extra ei. Pqnt met twintig personen gekapseisd. Ten Westen van Afrika veertien Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht. 26e JAARGANG No. 174 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJrnuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 28 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en,Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0:10. STOCKHOLM, 27 Mei (D.N.B.) In een offi- 1 eicel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het Midden-Oosten wordt omtrent de operaties op Kreta meegedeeld dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea gisteravond door een nieuwen succesvollen aanval de bres in de Brit sche defensieve linies hebben verbreed, zoodat noodzakelijk werd de Britsche troepen te dóen terugtrekken op achterwaarts gelegen stellingen. Verdere Duitsche versterkingen zijn door de lucht aangekomen. De Londensche berichtendienst heeft voor de radio verklaard dat het onmogelijk gebleken is nieuwe landingen van vijandelijke troepen door de lucht ter versterking van de vijandelijke troependoordelucht versterking van de vijandelijke aanvallen op Kreta te verhinderen. De kracht van den tegenstander is dag tot dag toegenomen volgens genoemden dienst. Voorts meldt het D.N.B. In den loop van den strijd op Kreta zijn zware afzonderlijke gevechten ontstaan, waarbij kleine Duit- tche groepen zich onderscheiden door snel handelen en stoutmoedig optreden. Zoo vernietigde een kleine stormafdeeling op marsch naar de Noordwestkust van het eiland drie Britsche batterijen. Talrijke gevan genen werden gemaakt en aanzienlijke hoeveelheden wapens, munitie en proviand buitgemaakt. Minftter-president Churchill heeft gisteren blij kens mededeeling van den Londenschen Berichten dienst in het Lagerhuis de gevechten op Kreta „fel en ernstig" genoemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het weste lijk deel van het eiland. Twee slagschepen en ver scheidene kruisers der Britsche zeestrijdkrachten Door treffers van luchttorpedo*s onbestuurbaar geworden. „Wij strijden tot de laatste granaat". BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Het slagschip Bismarck, dat in zijn eerste gevecht tegen een Britsche overmacht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George" beschadigde, had door een treffer in'het voorschip aan snelheid verloren. Door een torpedo, die tijdens een luchtaanval op 24 Mei werd gelanceerd, ver loor het nogmaals aan snelheid. Vierhonderd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 26 Mei tégen 21.00 uur opnieuw döor twee luchttorpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opperbevel van de marine van den vlootchef, admiraal Lütjens het volgend rapport: „Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Führer. w.g. Vlootchef. In den strijd tegen de vijandelijke zeestrijd krachten, die langzamerhand versterkt werden, vocht het slagschip Bismarck tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht géworden is". Over het laatste gevecht van het Duitsche slag schip Bismarck wordt in een mededeeling van het opperbevel van de weermacht nader nog het vol gende bekend gemaakt: In den strijd tegen de langzamerhand steeds ver sterkte vijandelijke zeestrijdkrachten vocht het slagschip „Bismarck" in zijn onbestuurbaren toe stand tot het eindelijk Dinsdagmorgen het slacht offer is geworden van de overmacht van drie Brit sche slagschepen, een vliegtuigmoederschip, ver scheidene kruisers en torpedojagers. De Britsche formatie zelf wordt sinds gisterochtend door Duit sche gèvechtsvliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn lol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht .bij IJsland zegevierenden vlootvoogd admiraal Lüt- lens, bij het slagschip „Bismarck", zijn comman dant, kapitein-ter-zee Lindemann en bij zijn dap pere bemanning. GROOTSTE BRITSCHE OORLOGS SCHEPEN NAMEN AAN DE ACH TERVOLGING DEEL. NEW-YORK, 27 Mei (D.N.B.) „Een meute heeft een stuk wild gejaagd", verklaren de Lon densche correspondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oor logsschepen en de „Bismarck". Associated Press beidt uit Londen, dat aan den slag, waarin de jBismarck" verloren ging, de grootste Britsche oorlogsschepen deelgenomen, hebben, waaronder de „Rodney", de „Nelson", de „King George V" en de „Prince of Wales" benevens een ongenoemd vuegtuigmoederschip. SPAANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE ..HOOD" EN DE „BISMARCK". MADRID, 27 Mei. (D.N.B.) De avondbladen baken melding van het in den grond boren van het Duitsche schip „Bismarck" en schrijven, dat daardoor de vseeselijke slag, die En id is toegebracht door het verlies van het beest trotsche schip van zijn vloot, in zijn moreele uitwerking niet wordt verminderd. In alle com- bentaren wordt tot uitdrukking gebracht dat het ?een roem is voor de Britsche vloot een Duitsch h z'n^en brengen, na een geheele vloot ®P het spoor te hebben gedreven. De „Pueblo" het tot zinken brengen van de „Bismarck' ''echts een incident, dat een groote luchtmogend- hbd is overkomen en waaraan geenerlei beteeke- bs moet worden gehecht. Het verlies van de „Bis- U 5f w°rdt door het tot zinken brengen van de vi d°or de zware nederlaag van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en door de syste matische vernietiging van Britsche convooien hon derdvoudig goed gemaakt. Arriba" schrijft dat de Penbare meening in Engeland door het tot zinken „,en^n van de „Bismarck" de rust niet hervinden «i. die zij door de vernietiging van de „Hood" verloren heeft. Iceland's nederlaag ter zee, die in de Noorsche jiwden haar aanvang heeft gekregen en in de ver ben in het Oosten van de Middellandsche Zee h Atlantischen Oceaan haar hoogtepunt hfpei'eikt, eischt een iets heldhaftiger actie tot «erstel dan het tot zinken brengen van een enkelen •oedigen tegenstander, od wien men een heele vl°ot gehitst heeft. zijn bij de gevechten om Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zoo besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bijzondere plaats innemen. Stefani meldt, dat dè Engelsche 'Admiraliteit, vol gens haar gewoonte geleden verliezen druppelsge wijs toe te geven, thans een klein deel der verliezen in den slag om Kreta erkent. Men deelt namelijk te Londen mede dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee kruisers, - de „Gloucester" en de „Tidji" en vier torpedojagers, de „Greyhound", de „Kelly", de „Cashmir" en de „Juno". Ter aanvulling maakt de Londensche Berichten dienst bekend dat de verliescijfers zijn: 43 officie ren, 500 man bij den kruiser „Fidji", 8 officieren, 120 man bij den torpedobootjager „Kelly", 9 officie ren en 150 man bij den torpedobootjager „Juno" en 3 officieren en 88 man bij den torpedobootjager „Grey hound". ENGELSCHE OPROEPINGEN TOT DE BEVOLKING VAN KRETA. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Opnieuw wordt de bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen op gewekt tot gewapenden tegenstand tegen de Duit- schers. Het nieuwe Britsche parool voor de Kreten zers luidt zich met geweren en ander oorlogsmateriaal te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard dat deze oproeping het volkenrecht schendt en de Kretenzers, als zij daaraan gevolg zouden geven, zich zouden blootstellen aan het gevaar als franctireurs behandeld te worden. Een zelfde prijs vastgesteld Uit 'sGravenhage wordt door het A. N. P. ge meld: Naar de Gemachtigde voor de prijzen mede deelt, zullen zeer binnenkort bij beschikking van den Secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij voor de gemeenten Haar lem, Heemstede, Blocmendaal, Bennebroek en Santpoort de volgende broodprijzen worden vast gesteld. Voor versch wittebrood en bruinbrood van 800 gram bedraagt de prijs 16 cent, afgehaald in den winkel en 17 cent thuis bezorgd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan deze prijzen strikt de hand moet worden gehouden. Afwijking van deze prijzen, hetzij naar boven, hetzij naar beneden, kan niet worden toegelaten. De bovenstaande regeling geldt niet voor witte brood en bruinbrood, verkocht onder de benamin gen. vloerbrood, casinobrood, moutbrood en alinson, waarvoor de bestaande prijs voorschriften onvermin derd van kracht blijven. De regeling geldt evenmin voor oud brood en voor de overige broodsoorten buiten wit- en bruinbrood. Ook deze prijzen blijven onderworpen aan de bestaande voorschriften. Voor het broodverkoopersbedrijf is tenslotte nog van belang, dat kortingen en provisies aan weder- verkoopers, slijters, bezorgers en andere tusschen- personen, in geld uitgedrukt, gehandhaafd moeten worden op het peil van 9 Mei 1940.^ Roosevelt's radiorede. „Versterking der verdediging tot aan de grens der eigen kracht". WASHINGTON, 28 Mei. (D.N.B.) Pre- sident Roosevelt heeft in zijn redevoering den onbeperkten nationalen crisistoestand afgekon digd en de versterking van de verdediging der Vereenigde Staten tot aan de grens der eigen .kracht geëischt. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. De secretaris-gene raal van het departement van landbouw "en visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de distri butie van eieren: Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra ei beschikbaar worden ge steld. In verband hiermede is thans bepaald, dat ge durende het tijdvak van Donderdag 29 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. de met „41" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koo- pen van één ei. Alle drenkelingen gered. WAPENVELD, 27 Mei. Terwijl de pont over het Apeldoornsche kanaal te Wapenveld zich met onge veer twintig passagiers midden op het twintig meter breede water, dat ter plaatse 2meter diep is, be vond, is hetvaartuigje gekapseisd. Alle opvarenden vielen, de .meesten met hun fiets, te water. Gelukkig konden alle drenkelingen, w.o enkele kinderen, worden gered. De fietsen zijn later opgehaald. De pont bleek ernstig te zijn beschadigd. (A.N.P.) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. •SGRAVENHAGE 23 Mei. Prijzen van: flOOO,—1748 f 400.—: 4888 f 200,—6428 9491 12144 14015 14179 f 100,— 4 5301 8798 11959 14749 15649 16041 16666 21098 De personeele belasting voor pleziervaartuigen. Ontheffing moet vóór 1 Juni worden aangevraagd. De in het Verordeningenblad afgekondigde ver bodsbepalingen om met pleziervaartuigen in bepaalde watergebieden van ons land te vertoeven, met name in een groot deel van Friesland, zullen nog meer dan tot nu toe houders van plezierbooten tot het besluit brengen hun vaartuigen dezen zomer niet te gebrui ken en op te leggen. In verband hiermede vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op, dat in zoo'n geval vrij stelling -van personeele belasting kan worden vérkre- gen mits de aanvrage hiertoe vóór 1 Juni is ingediend bij dén plaatselijkèn inspectéur der directe belastin gen. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 28 OP 29 MEI 1941 van 21.48 tot 5.27 Maan op 29 Mei op 8.25 Maan op 50 Met onder 0.11 Duitsch weermachtsbericht: Stelselmatig oprukken der Duitsche troepen op Kreta. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben ten Westen van Afrika veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van 77.600 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Op het eiland Kreta rukken de Duitsche troepen stelselmatig verder op na succesvollen gevechten en de bezetting van verscheidene plaatsen. Het lucht- wapen ondersteunde deze gevechten door doeltref fende aanvallen van Stuka's op Britsche steunpun ten, troepenconcentraties en kampementen. Lucht doelartillerie schoot boven het eiland een jager van het type „Hurricane" neer. Ten Zuiden van Kreta werd een groot transportschip zwaar beschadigd door bommen. In het Oosten van de Middellandsche Zee heb ben Duitsche Stuka's een sterke Britsche vloot- formatie aangevallen. Zij plaatsten vier bommen van zwaar kaliber op een vliegtuigmoederschip en verscheidene op twee kruisers. In Noord-Afrika is bij Solloem een plaatselijke Britsche aanval met steun van pantserwagens afge slagen. Formaties van het Duitsche en Italiaansche luchtwapen deden succesvol aan de gevechten mee. Door scheeraanvallen op colonnes Britsche artillerie ten Westen van Dar-el-Namra leed de vijand zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten voor Tobroek twee koopvaarders van 9000 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden een lichten Britschen kruiser zwaar. Rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtboot van 3000 b.r.t. vernietigd en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. Andere luchtaanvallen richtten zich gisteren en in den af- geloopen nacht op haveninstallaties aan de Britsche Zuidoostkust. Bijzonder succesvol was bovendien een aanval op een fabriek van de vliegtuigindustrie aan de Engelsche Zuidkust. De vijand is overdag noch des nachts per vlieg tuig boven Duitsch gebied verschenen. Bij de vernietiging van vijandelijke vrachtbooten ten Westen van Afrika heeft de duikboot onder com mando van luitenant-ter-zee eerste klasse Schütze zich bijzonder onderscheiden door het tot zinken brengen van elf schepen van 56.000 b.r.t. in totaal Door stoutmoedige, succesvolle verkenningsvluch ten boven Engeland hebben de volgende bemannin gen zich onderscheiden: 1. Luitenant Meyer, luite nant Denner, onderofficier Husskönig, onderofficier Kühne en 2. Luitenant Vollert, Oberfeldwebel Raasch, Feldwebel Schwager, onderofficier Hage- meier". DE ACTIE TEGEN DE CONVOOIEN. Ter aanvulling van het huidige weermachtsbe richt verneemt het D.N.B.: De Duitsche onder zeeërs hebben in de tweede helft van Mei niet minder dan vier groote Engelsche convooien uit elkaar gejaagd en ten deele vernietigd, waarbij nog een reeks doeltreffende afzonderlijke acties komt. De berichten luiden als volgt: 16 Mei 8000 b.r.t, 17 Mei: 33.612 b.r.t., 20 Mei 33.000 b.r.t. (con- vooi tankbooten), 23 Mei 110.000 b.r.t. (noordelijk deel van Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika), 27 Mei 77.600 b.r.t. (convooien ten Westen van Afrika). Het totale resultaat van den duik bootenoorlog tegen de koopvaardij is 262.212 b.r.t. vernietigde vijandelijke tonnage. Roosevelt begon zijn aangekondigde rede met opnieuw de bewering te uiten dat Duitschland naai de wereldheerschappij streeft en het Amerikaansche continent onder „sifivernij" tracht te brengen. Dit is het principieele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opgebouwd. Met bijzon der toegenomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roosevelt, is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijkheid, daar het niet alle goe deren welke het vortbrengt zelf kan verbruiken! Indien Duitschland evenwel de overwinning be haalt, zou de Amerikaansche productie van de wereldmarkt worden afgesloten, terwijl de „Nazi goederen" onbelemmerd Amerika zouden binnen komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de asmogendheden militair bezet is. Wanneer het de asmogendheden gelukt, ook Dakar, de Azo- ren en de Kaap Verdische eilanden te bezetten, zou de oorlog den rand van het Westelijke Halfrond naderen. De techniek van dezen tweeden wereld oorlog plaatst de Vereen. Staten voor veel grootere vraagstukken dan in den eersten wereldoorlog, De vernietiging van koopvaardijschepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het Westelijk Halfrond. De snelheid, zoo verklaarde Roosevelt letterlijk, waar mede de koopvaardijschepen tot zinken gebracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen. Zij is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch-Amerikaansche productie van schepen op dit oogenblik. Wij kunnen aan dit gevaar met behulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden: 1. Door ons groote scheepsbouwprogramma te bespoedigen j en uit te breiden en 2. Door ertoe bij te dragen de verliezen op zee te verminderen. Wij hebben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan uitgebreid en wij vergrooten deze patrouilles meer en meer .met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen bekend dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens liet afgeloopen jaar aanzienlijk ver groot werd. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aan vallende schepen boven zee, onder zee en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt:. 1. Wij zullen aan elke poging of bedreiging van Hitier zijn heerschappij tot het Westelijk halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking staande hulpmiddelen en met actieven tegenstand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika' zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der absolute noodzakelijk heid uit zullen wij Groot-Brittannië elke slechts mogelijke hulp verleenen en evenzeer allen ande ren die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Alle andere maatregelen welke noodig zijn om Groot-Brittannië de noodige aan voeren te doen toekomen zullen genomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze deskundigen bestudeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegen standers van zijn politiek en kondigde hij aan dat de regeering alle haar ter beschikking staande mid delen zal gebruiken om aan elke storing in de pro ductie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De president sloot zijn redevoering met de vol gende woorden: „Wij zullen niet aarzelen onze wapens te gebrui ken om aan een aanval het hoofd te bieden. Daar om hem ik hedenavond den onbeperkten nationa len noodtoestand afgekondigd en de versterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze nationale macht en bevoegdheid verlangd" selend met roei- en motorbooten heel wat leden van het personeel, evenals vele handelsreizigers en ande ren over het kanaal gebracht. Wind regen en koude trotseerend bezit hij immer een opgewektheid, die spreekwoordelijk is geworden. 11 Juni a.s. herdenkt de heer K. Raat, die op ruim 20-jarigen leeftijd in dienst kwam en thans als lampe nist en motorcontroleur tot het personeel van de elec- tricienswerkplaats behoort, zijn 35-jarig dienstver band. Door reorganisatie kwam hij in 1931 in zijn huidige functie, na voordien achtereenvolgens in de afdeelin- gen buitenploeg, malerij en houtstoffabriek gewerkt te hebben. De heeren J. vai Lierop en J. D. Oudendijk, die beiden op lateren leeftijd bij het bedrijf kwamen en an 15 Juni 1916 af in de Buitenploeg werkzaam zijn, in v/elke afdeeling zij het hunne hebben bijgedragen in het lossen van de groote hoeveelheden grondstoffen vieren op dien dag dus hun 25-jarig arbeidsjubi- leum. De kroonjubilaris van 3e maand Juni is de heer J. ten Wolde, die op 21 Juni a.s. zijn veertigjarig dienstverband bij V.G.Z. zal vieren. Te Velsen geboren den 22sten Sep tember 1879 werd hij in 1901 te werk gesteld in de timmerwerkplaats, welke toen bestond uit onge veer 6 man, doch tegen woordig een flinke onder- afdeeling vormt van de alles opbouwende afdee ling „Bouwen". De heer Ten Wolde is één van de weinigen, die sedert hun komst aan het bedrijf hun eerste afdeeling nim mer voor een andere hebben verwisseld. Nog steeds is hij dan ook met veel ambitie in den „tim winkel" werkzaam zeer tot tevredenheid van su perieuren en collega's. Een merkwaardigheid bij dit jubileum is, dat deze jubilaris sedert de ingebruikne ming van het gebouw „Concordia" gedurende bijna 25 jaar tijdens uitvoeringen of bijeenkomsten van vereenigingen in dit gebouw de functie van kellner heeft vervuld. Sedert korten tijd echter heeft hij hier mede gebroken. De „hekkesluiter" van de Juni-jubilea is de heer J Bus, wiens specialiteit het vervoeren van balen riemen papier in de afdeeling Pakkamer-Expe- ditie is een de expeditie daarvan behartigt. 24 Juni zal hij 35 jaar in dienst zijn. IJMUIDEN Cursus E. H. B. O. Voor de gehouden examens E. H. B. O. van de IJrnuider Reddingsbrigade slaagden de navolgende carididaten: Dames: mevr. C. Brand; mevr. M. J. Huiser; mej. Demmers; mej. C. A. M. Gjetsen; mej. J. Koster;'mej. C. A. Kist de Ruyter; mej. H. Zijp; mej. J. Visser. Heeren H. N. Brand: A. A de Groot; G. K. C. Schipper: A. R. Koops; A. Bruine; W. J. van Vleuten; J. C. Hopman; E. R. de Vries; D. J. Donker; B. Lavoo; W. Kuyk; P. de Bruijn; H. H. Hauer; W. Raman. Voor den nieuwen cursus, die 4 Juni begint, kunnen candidaten zich vóór dien datum opgeven bij dr. J. Mac Daniel te Driehuis, bij den heer A. P. Bakker te IJmuiden, of aan school K. De cursus van heden gaat niet door wegens ouderavond. Foto van J. ten Wolde. (foto „Modern" Velsen. Neerlands oudste tooneelspeelster, Marie van Westerhoven, werd Dinsdag 84 jaar. De jubila- resse neemt belangstellend kennis van de geluk- wenschen, welke haar op... dezen feestdag bereikten. (Foto Pax Holland) VELSEN Zeven arbeidsjubiiea aan de Papierfabriek. van Wolde 40 jaar In dienst. Ofschoon vele jubilea in den loop van dit jaar bij de N.V. Vereenigde Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen gevoerd zijn, spant de maand Juni de kroon, daar niet minder dan 7 personen in deze maand een arbeidsjubileum zullen vieren. Ook nu is het getal dienstjaren varieerend. Zoo zijn er drie zil veren jubilarissen, een dertig- en twee vijfendertig- jarige, alsmede een veertigjarig jubileum. Op 5 Juni a.s. viert de heer J. H. Eyman, die als 16-jarige jongen bij het bedrijf kwam en sedert dien als bankwerker thans werkzaam aan de grootste en meest moderne draaibank in de mechanische werk plaats, zijn zilveren dienstverband. De lieer A. van Goethem, beter bekend als „Louis", kwam op lateren leeftijd bij de V.G.Z. Eerst werkzaam in de Buiten ploeg, vervolgens in de Kapperij en het Kookhuis, werd hij via de schilderswerkplaats veerman van het fabrieksveer. Gedurende bijna 25 jaar heeft hij afwis BEVERWIJK De uitbreiding der Beverwijksche Conservenf abriek. Bouw gaat voorloopig niet door. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat de directie van de Beverwijksche Conservenfabriek de panden Breestraat 125 en 127, waarin onder scheidenlijk gevestigd waren de drogisterij „De Toko" en een kleedingmagazijn, aankocht. Ook het afgebrande perceel van den heer Blank kwam in het bezit dèr Conservenfabriek. Enkele maanden terug werd met de afbraak van deze perceelen, als mede met het oude krot, dat daar de Breestraat niet weinig ontsierde, begonnen, De werkzaamheden zijn inmiddels gereed gekomen, waardoor de Conserven fabriek over een groot terrein, dat verschillende mogelijkheden voor uitbreiding der bestaande fa briek bood, de beschikking kreeg. En naar wij ver namen zou een gedeelte van dit terrein inderdaad bestemd worden voor uitbreiding van hét fabrieks complex; Het lag in de bedoeling op het vrijgekomen terrein schaftlokalen met een keuken voor ver strekking van warme maaltijden aan het per soneel, een ontspanningsruimte, een portiers woning en vier winkelhuizen te bouwen. De schaftlokalen, portierswoning en ontspannings ruimte hadden met het front naar den tweeden inrijweg gekomen, zoodat op het fabrieksterrein dus feitelijk een straat had ontstaan. Een gedeelte van den zijgevel van één der gebouwen had de Breestraat als front gehad. De vier winkelhuizen zijn geprojecteerd tusschen het sigarenmagazijn „Lindner" en tusschen de niéuwe uitbreiding der fabriek. Deze nieuwe pan den hadden natuurlijk de Breestraat als voorkant gehad. Ongetwijfeld zal bij het totstandkomen van deze uitbreidingsplannen de Breestraat op dat punt veel aantrekkelijker worden, temeer daar de rooilijn heel wat' naar achteren komt te liggen. Voorts vernamen wij, dat eenige weken terug reeds de aanbesteding heeft plaats gehad. De verwezenlijking van de plannen zal echter voorloopig geen doorgang kunnen vinden, daar de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw op de aanvrage van de directie der Beverwijksche Con servenfabriek afwijzend heeft beschikt. De toestand aan het einde van de Breestaat blijft dus voorloopig zooals het nu is: een schutting met een stuk grond. Mooi is het niet en zou het daar om niet mogelijk zijn dat op het stukje grond wat compost van den ouden vuilnisbelt en goede aarde wordt gebracht om er een plantsoentje van te maken? Al zou er alleen maar door bereikt worden, dat het bij winderig weer niet mer stoof! Spinazie naar de koelhuizen. Hoewel de aanvoer van spinazie in de afgeloopen week iets kleiner Is geworden, is het aanbod nog be langrijk, zoo zelfs, dat het de vraag ver overtrof. On- gevedi 15.000 kisten spinazie zijn naar de koelhuizen vervoerd, waar zij, in afwachting van de pogingen der veilingbesturen om hiervoor een afzetgebied te vinden, is opgeslagen. Worden deze pogingen van de veilingen met succes bekroond, dan wordt zij pas den tuinders betaald. Het is een experiment van de veilingen, daar men niet weet hoe de kwaliteit der spinazie na een verblijf van eenige dagen in de koelhuizen zal worden. De oorzaak van dit overschot spinazie ligt in het feit, dat de fabrieken en drogerijen deze vloed niet hebben kunnen verwerken. De fabrieken hebben n.l. niet alleen te maken met spinazie uit deze streek, maar ook andere streken, waar bijvoorbeeld velen op con tract voor de drogers hebben geteeld. Eerst als deze „prop" bij de fabrieken weggewerkt is, wordt de aan voer weer op de normale wijze aangenomen. Waar schijnlijk zou dit vandaag reeds het geval zijn. Niettemin zijn er Maandag en Dinsdag ongeveer 4000 kisten verkocht. Het is van de* veilingbesturen echter een lofwaardig streven om te trachten de on verkocht gebleven spinazie, door ze in de koelhuizen op te slaan, voor bederf te behoeden. Het is te wen schen, dat voor deze spinazie een loonende afzet ge vonden wordt. VLEESCH VOOR ZIEKEN. In verband met de vleeschpositie is door de plaat selijke toewïjzingscommissie voor de gemeenten Be verwijk, Heemskerk en Uitgeest een regeling ge troffen, waarbij de vleesch voorziening voor zieken normaal kan doorgaan. Deze extra toewijzing wordt slechts alleen dan afgegeven, wanneer men een be wijs daarvoor heeft van den gemeentelijken Distrï- butiedienst. Een ieder, die daarvoor in aanmerking komt kan zich wenden tot den leverancier, die op d« kaart vermeld staat.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1