De Draverijen te Alkmaar. Met den totalisator. DE SPORTHOEK Openbare School HEEMSKERK tBucyerfifkeSiaitd de LANGS DE STRAAT. KORT NIEUWS. Een kijkje op de loketien van den totalisator in het Sportpark te Alkmaar. Geheel links het Beverwijksche paard Douglas H en Xerxes- Op de sulky achter Xerxes, de heer A. Blom Hz., uit Beverwijk. (Foto Klinkert) Onder de steden in ons land. die een fraai sport- parkencomple bezitten, waar alles zooveel mogelij 1< op één punt is geconcentreerd, neemt Alkmaar een eervolle plaats in. Het oude vestingstadje bezit een sportpark, waar bet terecht trotsch op kan zijn. Tennisbanen, hockey- en voetbalvelden en een openluchtbad, dat alles bevindt zich vrijwel op een terreincomplex. In het eigenlijke sportpark zijn de voetbal- en hockeyvelden, waar omheen een prachtige baan ligt. In den loop der jaren hebben hier de beste motorrijders met knallende motoren rondgedaverd. De paardensport kwijnde echter, de belangstel ling werd minder en draverijen in Alkmaar wer den steeds zeldzamer. Waarom? Er zijn oorzaken voor en det grootste hiervan is wel, dat het publiek geen gokje' kon maken. Paarden en weddenschap pen hebben altijd een combinatie gevormd en dit zal wel zoo blijven. Niet alleen Alkmaar werd de dupe van de verdwijning van den totalisator, maar vele vereenigingen en draverijen verdwenen. Met kunst'en vliegwerk werden draverijen in stand ge houden, maar toch taande de sport en de fokkerij. Ontelbare pogingen werden aangewend om den totalisator terug te krijgen, maar het lukte niet. Onder de ijveraars voor den „toto" bevond zich ook de' voorzitter van de Beverwijksche Harddra verij vereeniging, de heer A. Blom Hz., een Bever- wijker met hart en ziel verknocht aan zijn sport. Hij organiseerde draverijen in Scheveningen en Zandvoort en stichtte de Paardensportvereeniging Vooruit", die de draverssport in Alkmaar nieuw en frisch leven inblies. Krachtigen steun on dervonden Blom en zijn mannen hierbij van het gemeentebestuur van Alkmaar. Door „Vooruit" draafden opnieuw paarden op de Alkmaarsche baan, weer bevolkten liefhebbers de tribunes en terreinen, Vischcollege ,,'t Karpertje". Aan 2 wedstrijden wordt deelgenomen. Dinsdagavond hield het vischcollege ,,'t Karpertje" onder voorzitterschap van den heer J. Maenhout een ledenvergadering in gebouw „Adrichem". De voor zitter verwelkomde in zijn openingswoord in het bij zonder de nieuwe leden. Voorts wees spr, op het stre ven van het bestuur en van den bond om de hengel sport op een hooger peil en onder de algemeene aan dacht te brengen. Medegedeeld werd, dat voor het schoonmaken van de spoorsloot, hetgeen tot nu toe weinig vorderde, een vlot is aangekocht. De werkzaam heden kunnen thans beter worden uitgevoerd. Nadat spr. nog dank had gebracht aan de Ned. Spoorwegen voor hun medewerking wijdde hij waardeerende woor den aan de nagedachtenis van den heer C. Vessies, die zeer veel voor de vereeniging heeft gedaan. De aan wezigen namen hierna eenige oogenblikken stilte in acht. Bij de ingekomen stukken weren een tiental verzoe ken tot toelating als lid der vereeniging, benevens een uitnoodiging van de vischvereeniging „De IJieren Voorn" om deel te nemen aan het concours, dat ter gelegenheid van het éénjarig bestaan op Zondag 20 Juli in de Staalhaven Van de Hoogovens wordt ge houden. Na de ballotage van de nieuwe leden stelde het bestuur voor de inleggelden voor de corpswedstrijden in concoursen door de vereeniging te laten betalen. Dit voorstel werd goedgekeurd, evenals het voorstel om den adspirantleden aan de landzijde van de Spoor sloot het visschen toe te slaan. In verband met den karperstand, die door de vorstperiodes in de afge- loopen winters verminderd is, stelde het bestuur voor bij wijze van proef een specialen karperwedstrijd in te lasschen in de eerste helft van Augustus. Ook dit voorstel werd aangenomen. De openingswedstrijd van ..'t Karpertje" #werd vastgesteld op den tweeden Pinksterdag. Eenige prij zen zijn hiervoor uitgeloofd. Besloten werd aan de corps- en personeele wed strijden deel te nemen van de concoursen te Aker sloot en van „D.IJ.V.", resp. op 13 en 20 Juli. Een groot aantal leden gaf zich hiervoor op. Na de rond vraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 28 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „Gier-Wally" en bij programma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 28 MEI. Rembrandt Theater: „De oude en de jonge koning", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Watt en V2 Watt als dakloozen", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Michelangelo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Moderne Meisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 29 MEI. Orgelbespeling Groote Kerk, 34 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en fies avonds, maar aan de sfeer ontbrak iets. En dat was de to talisator: Dit seizoen is de totalisator weer in eere hersteld en de gevolgen waren direct merkbaar. Overstelpend bezoek en mooie draverijen, nieuw bloed uit het buitenland werd aangekocht en de fokkerij heeft betere kansen. De Paardcnsportveoreniging „Vooruit" is dan ook weer met vollen moed aan het werk getogen en heeft voor den eersten Pinksterdag in het Sportpark te Alkmaar draverijen uitgeschreven.... met den „toto"! In een persconferentie met de organisatoren deel de de heer Blom mede, dat de totalisator een ge weldig succes in. Duizenden guldens zijn er in en kele weken in den totalisator omgegaan. De courses zijn veel attractiever dan vroeger, daar nu voor een prijs waarlijk gestreden en het uiterste gegeven wordt. Het aantal paarden, dat ingeschreven staat, is behoorlijk. Voor de eerste course 13, voor de tweede 9 en voor de heerrijderscourse 5. Voor de korte baan, welke volgens een nieuw schema ver reden zal worden, zijn 21 paarden ingeschreven. DE BAAN. De baan in Alkmaar is niet bijzonder groot. Het- voordeel van het pittoreske baantje, dat bijna 800 meter lang is, is dat Waar men zich ook bevindt men de verrïchtihgèn van de paarden kan volgen.' „Vooruit" rekent op een druk bezoek en heeft daar om voor een uitstekende organisatie zorg gedragen. In totaal 'zijn er voor den totalisator 20 loketten; 10 voor het koopen van de kaartjes van f 1 of f 2.50 en 10 voor het uitbetalen van het gewonnen be drag. Veertien loketten staan op het dure terrein en zes op het goedkoopere terrein. Voorts zal er varen personeel den „toto" bedienen. De loketten, waarvoor in-r en uitgangen zijn gemaakt, zijn zoo op het terrein geplaatst, dat men van daar af de draverij kan volgen. De organiseerende vereeniging heeft geen enkel voordeel van den omzet van den „toto" daar de 5 pet.', die ze krijgt, bestemd moet worden voor prijzen, voor den volgenden course. Het percentage, dat. bestemd is voor de Nederland- schc Ren- en Harddraverijvereeniging, wordt door haar besteed voor het houden van jaarlijksche groote draverijen met hooge prijzen en ter bevor dering van de fokkerij. De grootste uitbetaling op één ticket is tot nu toe geweest f 25 en de laagste f 1.20. De Harmoniekapel „Alcmaria Victrix" zal voor den aanvang van de draverij een concert geven. Wanneer nu het zonnetje op 1 Juni nog acte de présence geeft, dan wordt het druk in het knusse Sportpark. VOOR ALLE SPORTEN ZEESTRAAT 78 BEVERWIJK - TELEF. 3019 Dagel. van 912 en 27 uur, ook dés Zaterd. (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering „Rood Wit". De Supportersvereniging „Rood Wit" houdt Vrij dagavond in Café „De Vriendschap" haar jaarver gadering. De agenda vermeldt behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester een bestuürusver- kiezing wepens periodiek aftreden van de heeren W. van Vlissingen en S. Rumping en wegens af treden van den heer J. Duin. Voorts zal er een be spreking gehouden worden over de te houden sup porterswedstrijden.- Het betreden van het strand en duinen. Van Duitsche militaire zijde is met betrekking tot 't zeestrand en het duingebied te Wijk aan Zee nader het volgende bepaald: Voor het strand- en badbedrijf zijn slechts de door draadafscheidingen en borden aangeduide gedeelten van het strand vrijgegeven. De grenzen van die gedeelten mogen in geen geval overschre den worden. Het strand- en badbedrijf zijn geopend van 8 uur des voormiddags tot 9 uur des namiddags. Het duinterrein mag niet van het strand uit be treden worden; eveneens is het betreden van het ten Westen van den Waterleidingweg gelegen duin terrein verboden. De weg zelve valt .«iet onder dit verbod. Het betreden van verboden terrein is levensge vaarlijk Daar het strand en het duinterrein in het be veiligingsgebied zijn gelegen, is het medebrengen van fotografie- en filmtoestellen verboden. Over treding van dit verbod is strafbaar, terwijl de toe stellen in beslag worden genomen. Boschloop Den Hout. Voor de qp Zaterdag 28 Juni te houden Bosch loop in DenUHknit te Haarlem, die een groot succes belooft te worden, kan men zich laten inschrijven bij A. Schaap, Zeestraat 4, alhier. Bij het opgeven moet vermeld worden naam, adres, leeftiid. eventueel lid van een sportvereeiii- ging. Naar de Meer eenheid meer onder linge waardeering grootere verdraagzaamheid inniger samenwerking AANGIFTE van leerlingen voor alle leerjaren, dagelijks tot 50 MEI A.S., aan de Scholen. (Adv. Ingez. Med.) Loop der bevolking. Ingekomen: D. Denneboom, hulp in he huishouding, van Leek, Zeestraat 54; A. F. W. Sleemann, zonder beroep, van Velsen, Scheybeeckl^an 5; L. Braken- hoff, kruidenier, van Velsen, Noorderwijkweg 59; Tj. Visser, 3e machinist, gr. vaart, van Diemen, Gladio- lenlaan 23; J. W. G. Piepers, los arbeider, van Velsen, Groote Houtweg 209; J. Seldentuis, maga zijnbediende, van Castricum, Vondellaan 40; D. Loocks, kapper, van Krommenie, Grensstraat 16; J. M. Bakker, broodbakker, van Krommenie, Toren straat 1; M. A. M. van der Valk, kinderjuffrouw, van 's-Gravenhage, de Zwaanstraat 4; M. Prummel, dienstbode, van Velsen, Zeestraat 41; N. Koeten, geb. Bonneur, zonder beroep, van Rotterdam, Laan van Kanaan 56; A. H. M. van Midden, kinderjuf frouw, van Hillegersberg, Bloemhofstraat 2; A. L. Verhagen, bouwk. opzichter van Velsen, Verl. Voor straat 69: B. G. Dalenoort, kindergeleidstcï. van Rënkum, Relweg 59; P. Tromp, kruideniersbediende, v. Haarlem, Populierenlaan 73: G. J. v. d. Berg, kan toorbediende, v. Velsen, Lindenlaan 4; J. M. van de Kamer, zonder beroep, van Alkmaar, Kerkstraat 26; A. C. E. de Vries, kindergeleidster, van Schiermon nikoog, Duinwijklaan 3; M. Heesterbeek, zonder be roep, v. Heemskerk, Alkm. weg 85; C. Reek, metaal bewerker, van Krommenie, Wolff en Dekenstraat 24: R. Kokmeijer, marechaussee, van Nieuwer Amstel, Gronelaan 71; B. J. F. Zuurbier, zonder beroep, v. Alkmaar; H. Burgerstraat 39; J. C. Sturk, electri- cien, van Haarlem, Arendsweg 42 aM. J. de Ruyter fabrieks arbeidster, van Heemskerk, Kerkstraat 58; W. R. Stalknecht, zonder beroep, van Harderwijk, Heemskerkerweg 116; Ph. J. Harbers, opzichter, Rijks waterstaat, van Westellingwerf, Narcissenweg 63. Vertrokken: J. Raspoort, zonder beroep, naar Ber gen N.H., Loudelsweg 20. L. J. Hartong, metaal bewerker, naai# Velsen, Burg. Weertstraat 64; L. Maartens, zonder beroep, naar Hattum, Geldersche- dijk 37; H. S. Beliën, dienstbode, naar Heemstede, Leidschevaart 105; N. den Hartog, marechaussee, naar De Bilt, Soesterdijkscheweg 161 Z.; P. G. Ver- wey, dienstbode, naar Leusden E 112; C. Zonneveld, dienstbode, naar Heemskerk, Rijksstraatweg 13; G. A. van der Meulen, geb. Heere, zonder beroep, naar Amsterdam, Mataranstraat 5 I.; Wed. J. F. Rijken, zonder beroep, naar Velsen, Conollyweg 2; Wed. K. de Vroom, zonder beroep, uaar Groningen, Parkweg 64; Wed. A. van der Bliek, zonder beroep, naar Velsen, Duinvlietstraat 35; C. A. van Iiooff, werkster naar Heemskerk, Oosterstreng 49; Chr. L. H. Groote- haar, arts, naar Oudenrijn, Weth. Diemontlaan 21; G. H. Rekveld, zonder beroep, naar Limmen, Dissel- dorperweg 61; H. A. de Valk, marechaussee, n. Haar lemmermeer, Pelikaanstraat 16; C. Mos, marechaus see, naar Haarlemmermeer, Pelikaanstraat 16. De Zweedsche scheepvaart. STÖGHOLM, 26 Mei. In Maart kwam er meer leven in de Zweedsche scheepvaart. De tonnage, die in Maart in Zweedsche havens binnenliep, steeg van 234.696 NRT tot 590.883 NRT of met ongeveer 66 pet., terwijl de Uitvarende tonnage met 317.160 NRT steeg, hetgeen een stijging beteckent van 110 pet. tegen een daling van 47 pet. in Februari. Het aandeel van de binnenkomende buitenlandsche schepen steeg in Maart tot 60,3 pet. tegen 57,8 pet. in Februari. Bij de uitvarende schepen daalde het percentage buitenland sche tonnage van 67,2 tot 61,7. De binnenkomende Duitsche tonnage steeg van 75.997 tot 147.599 NRT, terwijl de uitgaande Duitsche tonnage steeg van 104.969 tot 165.087 NRT. (Europa- HET LEDENTAL VAN DEN CHRIST. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERSBOND. Het ledental van den Nederl. Bond van Christ. Fa brieks- en Transportarbeiders bedroeg volgens „Toe nadering" op 1 Januari 1941 16.549 en op 1 April j.l. 16.015. Velsen en IJmuiden gezamenlijk hadden op die data resp. 284 en 277 leden. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 28 Mei. Kabeljauw f 11 per stuk, Tarbot f 54.70 per kg. Tong f 4.802.70 per kg. Pieterman f 7665. Groote makreel f 98, Kleine makreel f 7651. Hors makreel f 25. Bot f 60. Wijting f 5635, Kleine schol f 9259, Pufschol le soort f 5132. Pufschol 2e soort f 3016. Groote schar f 4540. Kleine schar f 2418. Pufschar f 116.20, alles per 50 kg. Trawlers: IJM. 165, Martha 85 manden f 2559. IJM. 417 Derilea 7 125 manden f 3327. Kotters: TH 29 f 958, UK 104 f 647 IJM 223 f 686 Loggers: KW 144 f 1084 KW 20 f 1406 KW 107 f 1217 KW 60 f 1066 KW 47 f 1564 KW 97 f 1146 KW 175 f 914 Schev. 247 f 1349 Schev. 443 f 1457 Schev. 223 f 1222 Schev. 196 f 1346. SCHOOL 7 KAMPIOEN. In de schoolkorfbalcompetitie, uitgeschreven door de Santpoortsche Sportvereeniging „Sport Vereent", heeft het twaalftal, meisjes en jongens, van de korfbalclub van de O.L. School No. 7 onder leiding van den onderwijzer, den heer M. Slabbe- koorn den zilveren wisselbeker gewonnen. In het Jeugdhuis te Santpoort werd deze beker, welke blijk geeft van een mooie prestatie, over handigd aan het hoofd der school, den heer J. van der Graaff. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. JordanWezenaar d., Heidestraat 14, IJmuiden; C. GroenSpierenburg z., Pr. Hendrik straat 33; IJmuiden. S. A. M. HogerheijdeRidder d„ Meerweidenlaan 43, Velsen-N. J. G. Stoel Spil z., Haarlem; A. NatZeeuw z„ Alb. Cuypstraat 38, IJmuiden; H. C. v. Meursde Reus z., Casem- brootzijstraat 14, IJmuiden; C. TuitJol d„ de Wetstraat 15, IJmuiden; G. StellingwerfBlomvliet z„ Velserduinweg '183. IJmuiden; H. Lagerweij Biljardt z.. Rijksweg .350, Santpoort; J. G. Sterk Buren 7... Zeeweg 105, IJmuiden; A. M. v. d. Brink Rasmussens z.. Cederstraat 49, IJmuiden. Overleden: H. Vorstelman 67 j., echtgen. van C. Kersken, Hoofdstraat 222, Santpobrt; H. Toren, 82 j., wede. v. L. T. Wassenaar, Jac. van Heemskerk straat 16 rd., IJmuiden. J. W. Schouten 63 j., echtgen. van W. A. Olsthoorn, P. Vermeulenstraat 20, IJmuiden. J. C. v. Eek 65 j., echtgen. van C. C. Sühren, Duinvlietstraat 43, Velsen-N. C. Vessies, 58 j., echtgen, v-aa A. Mi v. d. -Lem, Beverwijk. RAADSVERGADERING. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad was de heer J. A. Geelcn met kennisgeving afwezig. De geloofsbrief van mevrouw A. N. Thomassen- Lind, benoemd in de vacature wegens het vertrek van den heer Roelse, werd in orde bevonden; tot haar toelating werd besloten. Het voorstel tot het verleenen van ontheffing van pacht over 1940 voor gedeelten zeestrand werd goedgekeurd. Ook het voorstel tot het inbrengen van gronden in het grondbedrijf ging onder den hamer door, evenals het voorstel tot verkoop van grond. De heer Van H e ij s t zei, zich te kunnen ver eenigen met het voorstel, eveneens met het stand punt van B. en W., om geen optie te verleenen op andere terreinen. GELDEN ONDER HYPOTHECAIR VERBAND. Inzake het voorstel om aan A. Davidson een be drag van f 2700 te verstrekken onder hypothecair verband, voor het bouwen van twee arbeiderswo ningen aan den Hagelingerweg te Santpoort, zei de heer Van Kleef hieraan een gevaarlijken kant te zien. Hij vroeg, welke huurprijs deze hui zen wel zouden doen, wanneer de kosten daarvan f 10.600 zullen bedragen. Hij vroeg of er niet een bepaling kon worden gemaakt, dat de huurprijs in overleg met het gemeentebestuur wordt vast gesteld en voorts, dat van de tweede hypotheek zooveel mogelijk moet worden afgelost. Wethouder Dunnebier antwoordde, dat de gemeente hier niets aan kan doen. De hypotheek regeling 1940 is een rijkszaak; B. en W. en de raad kunnen niets anders doen, dan de voorwaarden daarvan uitvoeren. Hel voorstel werd goedgekeurd. EXPLOITATIE VAN BOUWTERREINEN. Bij het voorstel tot het verleenen van medewer king voor het in exploitatie brengen van gronden te Santpoort als bouwterrein door de N.V. Lucas Aardenburg's Import-Export te Beverwijk, stelde Dr. De Groot voor nu eens een proef te nemen om geen ontsierende afrasteringen aan te brengen bij de grasgazons. De Voorzitter zei, dat B. en W. reeds een proef hebben genomen, maar deze is mislukt. De heer Verbeek ondersteunde het denkbeeld van Dr. De Groot; hij achtte het aanbevelenswaar dig, in Santpoort nog eens een proef te nemen. Daar is men meer aan groen gewend. De afraste ringen lokken tot overtreding uit. Besloten werd de gevraagde medewerking te verleenen. Goedgekeurd werd het voorstel, het perceel Vel serduinweg 127 aan te wijzen als ambtswoning voor den Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Ook de nieuwe overeenkomst met de N.V. Auto-, busexploitatie Stormvogels voor het vervoer van schoolkinderen werd vastgesteld. UITBREIDING R.-K. SCHOOL SANTPOORT. Voor de zooveelsle maal kwam in behandeling het verzoek van het R.-K. schoolbestuur te Sant poort. medewerking te verleenen voor den bouw van drie lokalen en een gymnastieklokaal. Dr. De Groot vroeg waarom de commissie van Onderwijs hiervoor niet bijeengeroepen is. De heer M e ij e r betreurt het, dat B. en W. geen gymnastieklokaal willen bouwen. Dit toch betee- kent een handicap voor de school. De heer Verbeek vreesde, dat afwijking van het verzoek verschillende consequenties zal ople veren. Zoo zal de Luchtbeschermingsdienst dan wel een ander lokaal moeten zoeken en het zou spr. leed doen, als dan een gebouw der Jeugdvereni ging in beslag genomen werd. Hij betreurde het, dat. zooveel schoollokalen in beslag genomen zijn. „De verschillende kerkgenootschappen hebben - ook gebouwen; waarom kunnen deze niet eens een ge- bquw afstaan?", vroeg spreker. De 'heer V e r m u 1 e n zei, da,t- men; Tekening moet houden met de tijdsomstandigheden. Hij is het niet-i.net den.heer Verbe.ek eens, datjïien ge houwen van kerkelijke gemeenten voor den lucht beschermingsdienst zou moeten kunnen nemen, want die zijn immers particulier bezit. De Voorzitter merkte op, dat het niet bou wen van het gymnastieklokaal slechts een admi nistratieve maatregel is. B. en W. hadden liever zelf ook een gymnastieklokaal willen laten bou wen, maar de zuinigheid der bouwmaterialen is het voornaamste bezwaar; daarom wilde de. betrokken secretaris-generaai geen toestemming verleenen en de inspecteur van het L.O. achtte den" bouw ook niet noodig. De huisvesting van den luchtbescher mingsdienst is maar een tijdelijke kwestie; eerst in de laatste plaats zal men daarvoor kerkelijke ge bouwen nemen. Het prae-advies werd goedgekeurd. BOUW NIEUW GEMEENTE HUIS. Op het voorstel van B. en W. inz&ke de plannen voor den bouw van een nieuw gemeentehuis waren twee amendementen ingekomen en wel van de heeren Ten Broek e c.s., om den directeur van Openbare Werken uit te noodigen. dit bedrijf een plan te laten ontwerpen en van de heeren Ver beek c.s., een gesloten prijsvraag uit te schrijven, waarvoor eenige architecten zullen worden uit- genoodigd. De Voorzitter zei, dat B. en W. zich over beide voorstellen willen beraden en daarover ad vies zullen uitbrengen, zoodat deze zaak werd aan gehouden. Tot onder-wijzer aan de O. L. School no. 1 werd benoemd de heer T. R. Vellinga, kweekeling aan de Pieter Nieuwlandschool te Amsterdam. Bij de rondvraag bepleitte mevrouw P o t-Z i n- del. nu Velserbeek gesloten is, meer banken bui ten te plaatsen, opdat de wandelaars kunnen rusten. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer Verbeek vroeg of. nu de omstandig heden steeds slechter worden, het geen aanbeve ling verdient de van gemeentewege in Geheel (Bel gië) verpleegde krankzinnigen naar andere ge stichten in ons land over te brengen. De Voorzitter antwoordde, dat de directeur van den geneeskundigendienst hierover rapport zal uitbrengen. Daarna werd de vergadering gesloten. ZWEMMEN. Vrijdag 30 Mei opent de zwemclub „Fort bij Veld huis" haar inrichting. Verschillende verbeteringen zijn aan de accomodatie aangebracht. R.K. VOETBALVEREENIGING A.D.O. Het programma voor den 2en Pinksterdag luidt: A.D.O. 3—P. S. C. K. 1, 2.30 uur. A.D.O. c—V.V.Z. d, 1 uur. K. E. O. a—A.D.O. a, 1 uur. HAARLEM, 27 Mei. Ondertrouwd 27 Mei: J. J. Hulsebosch en M. W. Rijgersveer. Bevallen 24 Mei: M. A. van Donselaarvan Gas teren, d.; 25 Mei: F. Veltkampvan Nimwegen, z.; 26 Mei: C. Scheffervan Tongeren, d.: H. Omvlee Maas, z.; 27 Mei: J. M. BartelsTijssen, z. Overleden 25 Mei: W., 28 d., z. v. W. Podt, Zo merstraat; 26 Mei: G. van der Wateren, 71 j., Klein Heiligland; G. A. J. Pondman, 71 j., Kamperlaan; H. J. Tjaden, 79 j., VelserstraatLJ. Jonkman, 62 j„ A. L. Dyserinckstraaf. Zij: Weet je watje doen moet? Neem eens eelt nieuwe hoed, die is vrij van punten. (Adv. Ingez. Med.) De foto-stoepier. Het is altijd prettig te zien, dat iemand zijn werk met plezier doet. Het brengt je wederkeerig in een goede stemming. Hiervan werd ik nog eens te meer overtuigd, toen ik laatst te Amsterdam een man aan het werk zag in zijn weliswaar zeer bescheiden arbeidssfeer, die werkte met een toewijding, ja: met een vuur, de welke opnieuw bewezen dat men, hoe bescheiden ook de plaats is, die men inneemt, toch op die plaats een „kunstenaar" kan zijn. Het was bij een firma te Amsterdam, die folo'i maakte voor persoonsbewijzen. Behalve dat ver schillende van deze foto's voor de ramen uitgestald stónden, met de; mëdedeeling er bij, in sierlijke Ili ters, dat zij tegen indèrdaad zeer civielen prijs jt- lèverd werden, getuigden van een waarlijk frappante gelijkenis en geheel volgens voorschrift waren ge maakt, beschikte deze firma nog over een ander en zeker niet minder doeltreffend reclamemiddel. Dit was een reclame ,,in natura", namelijk een man, al gevorderd in jaren, die men portier zou kunnen noemen, want hij stond aan de deur, maar overigens had hij het niet bijzonder druk met por tierswerkzaamheden, want de deur van de zaak stond voortdurend open. Zijn taak was, de menschen binnen te lokken. Groot van stuk was hij niet; hij had een frisch ge zicht met blozende wangen en vroolijke oogen. Dat hij een tikje mank liep merkte men bijna niet Op zijn grijze haren droeg hij een groote, platte pet, waarop in gouden letters de naam van de firma prijkte. En nu was het een lust, te zien hoe deze oude heer zijn taak opvatte. Zoo nu en dan vloog hij, als kreeg hij een plotse linge ingeving, naar het midden van de straat en riep luid, op bezwerenden toon. met een hartstoch telijk handgebaar: „Wacht niet tot den laatslen dag!" Die toon en die houding deden de menschen tot zichzelf inkeeren en zich afvragen: „Wat wil d«e man? Is hij misschien een afgezant van een nieuwe wereldbeweging en wijst hij mij op mijn duren plicht? Heb ik in mijn leven iets verzuimd? Kan ik het nog goed maken? Ben ik nog te redden?" En dan kregen zij meteen het antwoord van den man met de uniformpet, die gebiedend naar de fotografie zaak wees en waarschuwde: „Pasfoto's! Twee voor 37 cent. En geheel volgens voorschrift!" En dan klonk het nog eens. met volle kracht: „Wacht niet tot den laatsten dag!" Hij had een enorm succes met zijn bezweringsfor mule. Telkens joeg het door den portier wakker £e- schudde geweten eenige menschen den winkel in, Aarzelenden wist hij op tactvolle wijze aan te moe digen: ..Bent u bang. dat u lang moet wachten? Geen kwestie van, hoor! Wij werken hier a la minute. Kijk, ziet u dien meneer daar, die juist weggaat? ft heb op mijn horloge gekeken, toen hii binnen kwam. Het-was toen vijf minuten voor 4. En nu is het pre cies vier uur. Heusch, het fotografeeren zelf duurt maar een halve minuut of nóg minder. En ze wer ken daar binnen met hun tweeën!" En dan rende hij weer naar het midden van de straat, nam de houding van een profeet aan en derf een nieuwen aanval op de lakschheid en onverschil ligheid van de menigte: „Wacht niet. tot den laat sten dag!" Waarlijk, als de fotografiezaak het druk had feu zij had zeer veel te doen) dan was dit voor een niet gering deel te danken aan de toewijding van dezen man, die van zijn arbeidssfeer iets zeer bijzonder» wist te maken j. C. E- Associated Press meldt uit Egypte, dat d« voormalige Grieksche regeering haar tenten ts Jeruzalem zal opslaan, omdat Egypte als niet' oorlogvoerende mogendheid den gewezen Griek' schen koning slechts als „particulier" wil her bergen. (DNB) Blijkens een DNB-bericht uit Berlijn is Churchü' gisteren door den koning in gehoor ontvangen, n&: de Engelsche berichtedienst meldt. Bij gelegenheid van de ontvangst van ne™ Spaanschen ambassadeur door Paus Pius XII wordt, naar het DNB verneemt, in Vaticaankringcn ver klaard dat de werkzaamheden voor de overeen komst tusschen Vaticaan en Spanje over de be noeming van bisschoppen benevens de voorberei dingen voor het algemeene concordaat bevredigend verloopen. De onderstaatssecretaris in het Britsche depar- tement van buitenlandsche zaken heeft volgens den Londenschen Berichtendienst in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat de Britsche regeeving in vervolg geen navycerts meer zal uitgeven vod- schepen der Vichy-regeering. (DNB) De havenautoriteiten te Alexandrië treffen koortsachtige maatregelen, naar het DNB ver neemt, om de Engelsche kruisers en torpedojager» op te nemen, die in de gevechten bij Kreta zwaar beschadigd zijn. Pompschepen en slêepbooten ZP reisvaardig gemaakt en de thuisvarende Engelsen» vlooteenheden tegemoetgezonden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2