CREMER ENTR' ACTE y QJS N -S D. A -G- 28- -M E I -1941' Kaart Van pelt Duitsche valschermjagers en troepen zijn op 20 Mei op het eiland Kreta geland en hebben volgens Duitsche weermachtsberichten het Westelijk deel van het eiland bezet. In den linker bovenhoek bij Krythera is de Zuidelijkste punt van Griekenland aangegeven, de afstand in kilometers van daar uit naar de hoofd stad van Kreta (Heraklcon) is 210 K.M. Fransche nola aan dc Amerikaansche regeering. Verzekering inzake Fransche vloot en koloniën herhaald. Uit New York verneemt het D.N.B.: Naar „As- Hciated Press" uit Washington meldt, heeft de Lnsche ambassadeur Henry Haye den vice- minister van buitenlandsche zaken Sumner Welles »n nota overhandigd, waarin de verzekering wordt verhaald dat Frankrijk noch zijn vloot noch zijn koloniën aan Duitschland of eenïgerlei andere mogendheid zal afstaan. De nota, zoo verklaarde ^ambassadeur tegenover de pers, is door hem in instructie van Vichy ontworpen. StaatssecretarisHuil heeft gisteren op de pers conferentie bevestigd dat de Fransche ambassadeur Sumner Welles een nota heeft overhandigd. Hij, gull, had den inhoud echter nog niet bestudeerd. Japan wil copra uit Ned.-Indië invoeren. Europapress meldt uit Tokio: De Japansche markt voor copra heeft den laatsten tijd belangrijk in fceteekenis gewonnen. Voor de bereiding van spijs- vetten en veekoeken is de copra van groote betee- kenis en met het oog op deze vetverzorging wordt het gewenscht geacht, copra in voldoende hoeveel heden in te voeren. Tusschen de Japansche en Ned.- Indische regeeringsautoriteiten worden besprekin gen gevoerd over den invoer van copra uit Neder- landsch N. Guinea, welken invoer men in Japan nog belangrijk wil uitbreiden en voor welk doel één der grootste Japansche scheep vaartonderne- niingen nieuwe scheepstonnage in de vaart wenscht te brengen. Tot dit doel is het aandeelenkapitaal van die maatschappij bereids uitgebreid. De aanslag op den Albaneeschen premier. Dader terechtgesteld. Het D.N.B. meldt uit Tirana: Dinsdagochtend vroeg is op de binnenplaats van de gevangenis te Tirana het doodvonnis voltrokken aan Mihailoff Val- pil Laci, die op 17 Mei een mislukten revolver aanslag heel't gepleegd op den Albaneeschen minis ter-president Verlaci. toen deze koning-keizer Victor Emmanuel III bij zijn vertrek uit Albanië op het vliegveld van Tirana uitgeleide deed. Het doordraaien van groenten. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd meldt: De laatste dagen hebben eenige bladen gemeld, dat op een groentenveilïng één of meer partijen spinazie zijn „doorgedraaid", d.w.z. dat er geen koopers voor waren, zoodat zij „op de mesthoop" moesten worden geworpen. Dit maakt het wen- schelijk, dat het publiek eens opmerkzaam wordt gemaakt op eenige eigenaardigheden, die zich bij een groente als spinazie en bij de veiling daarvan voordoen en waardoor het verschijnsel van het doordraaien wordt -verklaard en tot zijn juiste pro porties teruggebracht. Spinazie dan heeft vooreerst de eigenschap, dat de omvang van den aanvoer in sterke mate afhan kelijk is van de, dikwijls grillige, weersgesteldheid. In 1939 bijvoorbjeeld bedroeg de aanvoer in de week van 25 tot 31' Maart 740.000 kg. om de week daarop plotseling tot millioen cn vervolgensweke lijks achtereenvolgens tot 1,3, 2,4 en 3,2 millioen kg. te stijgen. Daarna nam de aanvoer, eveneens sprongsgewijze, 31. Hetzelfde verschijns.el deed zich voor in 1940. toen, na de week van 1 tot 7 April, waarin de aan voer 537.000 kg. groot was, hij vervolgens wekelijks 935.000, 1.1, 1.7, 2.9 en 4.1 millioen kg. bedroeg om de week daarna plotseling tot 2,1 millioen kg. te verminderen. Dat de sterke wisseling in den aan voer weinig bevorderlijk kan zijn voor een geregel- den verkoop van alle beschikbare hoeveelheden, is duidelijk. Eindigt de winter vroeg, dan is de spinazie in April klaar en volgt de natuur- de glasspinazie op den voet, ja, gaan ze in elkander over. Dit jaar was er een hiaat tusschen de glasspinazie en die van den kouden grond. Wat kan men dan met de spinazie van mindere kwaliteit doen? De drogerijen verwerken op nit oogenblik volop spinazie van behoorlijke kwaliteit en eveneens de conservenfabrieken, voorzoover het Het interview met groot-admiraal Rader. Berlijn over commentaar van Huil. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Het persgesprek, jat groot-admiraal Rader aan een vertegenwoordiger van het Japansche persagentschap Domei heeft toe- jestaan, heeft volgens de meening van politieke kringen in de Duitsche hoofdstad in de Vereenigde Staten de aandacht gevonden die men in Duitschland had verwacht. In de Wilhelmstrasse qualificeerde men Dinsdag de opvatting van den Amerikaanschen minister van bui tenlandsche zaken, Cordell Huil, als interessant; hij immers trachtte de uitlatingen van Rader te kenmer ken als'één dreigementniet sléchts tegen de Veree nigde Staten, maar ook tegen andere Amerikaansche republieken. In de Wilhelmstrasse. had men nog nooit vernomen dat andere Amerikaansche republieken iets In den geest van patrouilles of konvooien hebben ondernomen. Het vermoeden dat het interview van Rader ook betrekking had op andere Amerikaansche staten is volstrekt onjuist. Deze „andere landen van het Westelijk Halfrond", zooals Huil het uitdrukte, spelen met betrekking tot den tegenwoordigen oorlog hoogstens een rol in de voorstellingswereld van den Amerikaanschen minister. Het interview van Rader heeft zich daarmede niet beziggehouden en behoefde dat ook in het geheel niet. In politieke kringen te Berlijn vestigde men bij her haling de aandacht op de omstandigheid dat de Duit sche marine en het Duitsche luchtwapen hun eer en hun geheele plichtsgevoel op het spel zetten om het oorlogstuig, dat de Ver. Staten aan Engeland willen doen toekomen, verre te houden van gebruik tegen het Groot-Duitsche rijk. Want het gevolg van de aan komst van 'dit Amerikaansche oorlogsmateriaal in En geland zou toch slechts een bombardement van de Duitsche burgerbevolking zijn. Overigens herinnert men in deze kringen nog aan de uitlating van Early, den particulieren secretaris van Roosevelt, volgens wien Rader de bedoeling zou hebber gehad -met zijn uiteenzettingen de rede van Roosevelt te doorkruisen. Te Berlijn heeft men deze reactie niet au sérieux genomen, doch ziet -daarin veeleer een uitvlucht van den heer Early. Geen dienstplicht in Noord-Ierland. Mededeeling vail Churchill. Het D.N.B. deelt mede: Churchill heeft, naar de Londensche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis medegedeeld dat afgezien is van de invoering van den dienstplicht in Noord-Ier land. Het recht van Groot-Brittannië zoo zeide Churchill om in Ierland den dienstplicht in te voe- ,,wel is waar buiten twijfel, maar de aan gelegenheid heeft meer stof doen opwaaien dan het Vfaard is". Daarom is er van afgezien. United Press meldt uit Londen dat dit besluit ge lijktijdig in het Engelsche en het Noord-Iersche par lement door de minister-presidenten voorgelezen moet worden. De Londensche pers is het er- over eens dat de Invoering van den dienstplicht tot opstanden in Noord- Ierland en tot grootere vervreemding tusschen En geland en Ierland zou leiden. OORDEEL VAN DE „DIPLO". „Men weet dat het tot de beginselen van het na- öonssl-socialistische Duitschland behoort voor za ken welke het Duitsche rijk moet bevechten geen tefen van vreemde volksgroepen er bij te halen. De Dl'hsche bepalingen voor dienstrecht en dienstplicht «hrijven uitdrukkelijk voor, dat de leden van de bin- jjen de rijksgrenzen wonende minderheden niet voor •jeu militairen dienst gebruikt worden", zoo schrijft oe „Deutsche Dïplomatisch-Politische Korrespondenz" en zij vervolgt, dat de Duitsche weermacht niet in de laatste plaats om ethische redenen er van afziet vreemdelingen in haar gelederen op te nempn. Het is echter een oude Britsche traditie, bij voor keur vreemde volken voor zich te laten strijden en Voor zuiver Britsche belangen te laten opofferen. Ditmaal zijn het de Ieren die men weer eens in den Britschen legerdienst zou willen dwingen. Nauwelijks wat dit Britsche plan, dat met het oog op de andere 'er beschikking staande hulpvolken uit voorzichtig heid achteruit was gehouden, bekend geworden of daar ontstond, in het betrokken Noord-Iersche Ulster een scherpe reactie onder de bevolking, die met veront waardiging weigerde, oorlogsdiensten voor vreemde Britsche belangen te verrichten. Doch ook in den krschen Vrijstaat is een golf van verontwaardiging Wegens den Britschen eisch aan de Noord-Iersche broeders ontstaan. Duitschland heeft in dezen be- «issenden oorlog tegen het Britsche imperialisme «et bewijs geleverd dat het in dezen strijd geen vreemde volken op den Engelschen vijand afstuurt, ne. democratische Engeland van zijn kant miskent eigens gewoonte de belangen der vreemde naties, door neze met brutaal geweld af valsche beloften in het jagen, met den eenigen wensch, zijn eigen te sparen. Deze geheele handelwijze echter Petroleum uit Ned.-Indië uaar Thailand. Europapress meldt uit Tokio: Tusschen Japan en Ned.-Indië zijn besprekingen gevoerd over de leve ring van petroleum en ruwe olie, alsmede benzine, naar Thailand. Als gevolg van deze besprekingen wordt thans bekend gemaakt, dat olieleveringen uit Nederlandsch-Indië zullen worden voortgezet. Teneinde dezen uitvoer vlot te doen verloopen, zal de scheepsverbinding tusschen Batavia en Bangkok worden verbeterd. DetStrijd bij Solloem. Terugtrekken der Britten. BERLIJN, 27 Mei. De Britsche troepen zijn met hun voofste stellingen verder van Solloem te uggetrokken naar het D.N.B. verneemt. Uitbreiding der Amerikaansche vliegtuigproductie. Roosevelt vraagt een crediet van ruim 3 milliard dollar. Volgens een bericht van de Associated Press uit Washington heeft president Roosevelt gisteren het Congres verzocht om goedkeuring van een crediet van 3 milliard dollar voor den bouw van nog meer vlieg tuigen. 2 milliard 790 millioen dollar zijn bestemd voor het leger. 529 millioen voor de vloot. Naar Associated Press verder mededeelt, heeft de seceretaris van Roo sevelt, Earley, geweigerd een raming te geven van het aantal in aanbouw zijnde vliegtuigen of te -zeg- gen of het bommenwerpers of jagers betreft. (D.N.B.) tBUtnenCand De Nederlandsche Unie. Gewestelijke Raad voor Noord-Hólland. Het persbureau van de Nederlandsche Unie schrijft ons: Dezer dagen vond, in het gebouw van het Ge westelijk Secretariaat van De Nederlandsche Unie voor Noord-Holland, aan de Kruisstraat te Haarlem de installatie plaats van den Gewestelijken Raad voor Noord-Holland, welke verricht werd door prof. dr. J. E. de Quay van het Driemanschap. In dezen raad hebben de navolgende personen zitting: mej. N. Posthumus Meijjes te Haarlem, mr. J. Bierens de Haan te Bloem endaal, mr. D. Bos- scher te Alkmaar, J. Buys te Zaandam, mr. J. Roelse te Hilversum, A. F. J. Princen te Hoofd dorp en S. Wytema te Westwoud, terwijl mr. A A. Aberson het voorzitterschap vervult. Uit de samenstelling van dezen raad blijkt, dat elk der zeven districten van Noord-Holjand erin vertegenwoordigd is, terwijl de bovengenoemde personen allen een verschillende functie vervullen in het cultureele, sociale en economische leven in Noord-Holland. De heer mr. A. A. Aberson, de voorzitter van den Gewestelijken Raad voor Noord-Holland, was reeds onlangs als Gewestelijk Commissaris van De Nederlandsche Unie voor Noord-Holland vervan gen door den heer J. D. Schamhart, voordien Secre taris-Penningmeester van het Plaatselijk Comité der Nederlandsche Unie te Heemstede. Na de installatie-plechtigheid van genoemden Raad werd door prof.dr. J. E. de Quay een voor dracht gehouden voor genoodigden, naar aanleiding van verschillende binnengekomen vragen. De Nederlandsche Unie in Noord-Holland, exclu sief Amsterdam, telt reeds meer dan 45.000 leden, terwijl reeds circa 750 Uniekringen in de plaatse lijke afdeelingen zijn opgericht. vraagstuk van de blikvoorziening haar daartoe in staat stelt. Dezer dagen berichtte een blad, dat op de Alk- maarsche veiling een partij van 550 kisten jonge spinazie op de mesthoop zou zijn gesmeten. Een, naar aanleiding van dit bericht ingesteld onder zoek wees uit, dat het hier spinazie van tweede en derde kwaliteit betrof. Wanneer dergelijke spinazie op een veiling als de Alkmaarsche onverkoopbaar blijft, is er niet altijd een fabriekmatige verwer king van al de doorgedraaide hoeveelheden mogelijk. Aan een inwoner van Alkmaar, die op het door draaien van die spinazie kritiek had geoefend, werd eenige dagen later, toen opnieuw spinazie werd doorgedraaid, gevraagd, of hij er weg mee wist. Hij gaf het adres op van een drogerij te Kolhom, die ze, naar hij meende, zou kunnen verwerken. De spinazie werd erheen vervoerd.en de inwoner van Alkmaar belde énkele dagen later de veiling op met de mededecling, dat die drogerij geen spinazie bleek te kunnen verwerken. Zoo ziet men, dat de zaak minder eenvoudig blijkt, dan men- schen, die de moeilijkheden van het probleem niet kennen, soms meenen. Men' zegt wel eens, dat doorgedraaide groente ter beschikking van de Centrale Keukens ter plaatse moet worden gesteld, maar een Centrale Keuken moet haar menu's vooraf vaststellen om zich van den aanvoer der benoodigde grondstoffen te kunnen verzekeren. Bovendien zijn de Centrale Keukens reeds afneemster van groenten van eer ste kwaliteit en kan men ze niet met groenten van mindere hoedanigheidopschepen. En in het alge meen zouden wanneer onverkoopbare groente zou worden weggegeven de handelaren met hun aan gekochte hoeveelheden blijven zitten. Dan zou den die hoeveelheden bederven en zou de moeilijk heid slechts verplaatst maar niet opgeheven zijn Het bovenstaande moge ertoe meewerken om te voorkomen, dat men zich omtrent het doordraaien van groente onjuiste en overdreven voorstellingen maakt. HET TOONEEE Dr. T. Goedewaagcn, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten, verrichtte te Den Haag de opening van de tentoonstelling op het gebied van de Vrijmetselarij, welke in het gebouw der Vrijmetselaarsloge aan den Fluweelen Burgwal wordt gehouden. Dr. Goedewaagen bezichtigt de expositie in gezelschap van den heer Oosterbaan, directeur van het Perswezen. (Foto Schimmelpenning!!) Amstleven in 1940. Uit het verslag van Amstleven (N.V. Amsterdam- sche Maatschappij van Levensverzekering) over 1940 blijkt, dat zij, door de verbreking der verbin ding met Indië, ten aanzien van haar Indisch kan toor, aan het einde van het boekjaar slechts over gegevens beschikte, die voor een deel betrekking hebben op de eerste twee en voor een ander deel op de eerste drie maanden van het boekjaar. Met instemming der Verzekeringskameris toch beslo ten een balans en winst- en verliesrekening op te stellen en voor een aantai posten dus niet de juiste, doch benaderde cijfers te geven. Uitgegaan is van de veronderstelling, dat in de Indische porte feuille na 1 Maart 1940 geen veranderingen zijn in getreden dan die het gevolg zijn van expiratie van loopende contracten, welke bij het hoofdkantoor bekend zijn. Volgens de in Nederland, bekende gegevens is aan nieuwe verzekeringen afgesloten f 17.291.932.90 en stijgt het verzekerde bedrag met f 2.550.827.20 tot f 235.437 805 met een jaarlijksch premie-inko men van f 5.551.644.90. Aan totaal premie-inkomen is geboekt f 6.837.579.92, bestaande uit f,1.230.390.29 aan koopsommen en f 5.607.189.63 aan termijnpremiën. De netto-ont vangsten aan huren en renten vertegenwoordigen een bedrag van f 2.821.674.90. De premie-reserve eigen risico wijst aan het einde van het boekjaar een bedrag aan van f 64.607.979. De gemiddelde te kweeken rente is 3.63 pet., terwijl van alle beleg gingen een gemiddelde rente gekweekt is van 4.37 pet. De winst- en verliesrekening toont een netto winst van f 464.931.95, waarin een voor Indië ge calculeerde winst van f 167.609.16. Afgeschreven wordt aan onbetaalde hypotheekrente f 31.072.81. In de extra-reserve wordt gestort f 262.295.99. Aan deelhouders ontvangen over de verplichte stortin gen op de aandeelen een dividend van f 25 per aandeel. Over de niet-verplichte stortingen wordt 4.37 pet. 's jaars vergoed, berekend over den tijd, gedurende welken zij in 1940 in het bezit der Maat schappij waren. Na bovengenoemde aanvulling stijgt de extra-reserve tot f 2.982.131.24, De reserve voor verlies op hypotheken is f 175.665. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt f 2.000.000. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders is verder het aantal commissarissen tot zes teruggebracht. De heer D. G. J. Baron van Heemstra is als commissaris herkozen. noemt men „de strijd van Engeland voor vrijheid, de mocratie en zelfbeschikking". Binnenkort zal het gezelschap van het Deutsche Nationaltheater uit Osnabrück in verschillende steden van het Noorden des lands, o a. te Groningen en te Leeuwarden, een opvoering geven van „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. Een scène uit de operette. (Foto Ernst Krauss) ORGANISATIE VAN DE COMMISSIE- Dr. POSTHUMA. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei, In het geheele land wordt met spoed gewerkt om een volledige organisatie voor den productieslag tot stand te brengen. 19 Maart jl. werd de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling tvan de landbouwproductie (commissie dr. Posthuma) door den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied benoemd. 21 Maart d.a.v. werd de commissie, die dr. F. E. Posthuma tot voorzitter heeft en de voorzitters van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, van den Kafch. Ned. Boeren- en Tuindersbond, van het Ned. Agrarisch Front en van het Ned. Landbouw Comité tot leden, door den Reichsbauernführer Graf Grote geïnstalleerd. 21, 23 en 25 April d.a.v. werden de gewestelijke commissies door dr. Posthuma geïnstalleerd. Deze commissies zijn met hun arbeid thans zoo ver ge vorderd, dat de streekcommissies in de gewesten zijn samengesteld en in vele streken de buurtcom- missies zijn gevormd. Met de vorming der buurtcommissies is de orga nisatie voltooid Henk Bakker en mevrouw Christien van Bommel— Kouw hebben op hun succesblijspel „Robbedoes" twee vervolgen „Najaarsstormen" en „Entr'Acte" ge schreven en van deze trilogie heeft de vereeniging Cremer gisteren in onzen Stadsschouwburg als haar slotvoorstelling van dit seizoen het laatste stuk opge voerd. Bob Terlaet, de „Robbedoes" uit het eerste stuk, speelt in Entr'Acte maar een ondergeschikte rol. Wij zien haar pas in het laatste bedrijf als een vrouw van middelbaren leeftijd met grijs haar. Thans is Loes, haar 21-jarige dochter hoofdpersoon, maar eigenlijk nog meer Victor van Nieverden, de Lebemann, die in Najaarsstormen het huwelijksgeluk van de Terlaets een oogenblik dreigde te vernietigen. Van Nieverden komt te Parijs zeer toevallig in aan raking met Loes, die in deze wereldstad haar zang- studie zal voltooien. Als man van de wereld ziet hij met zijn groote menschenkennis al heel spoedig, dat het jonge, onervaren meisje gevaar loopt in Parijs en vooral in het bohème-milieu waarin zij gekomen is. Hij acht het zijn plicht over de dochter van Bob de eenige vrouw, die hij in zijn leven werkelijk heeft liefgehad te waken en aan hem is het te danken, dat zij niet het slachtoffer wordt van een mauvais sujet, dat zijn positie als opera-directeur misbruikt bij jonge zangeressen. En omdat van Nieverden ook in ziet, dat Loes geen werkelijke artiste is, grijpt hij nog verder ih en weet hij haar al is het door een leugen van verdere zangstudie te Parijs af te brengen. Op dat beslissende oogenblik komt hij nog eenmaal tp**en- over zijn vroegere liefde. Bob Terlaet, te staav en wanneer hij ook haar overtuigd heeft, dat Loes in Parijs werkelijk gevaar zou loopen en hij het meisje voor goed „gered" heeft, trekt hij weer verder de we reld in, om te zwerven, zooals hij heel zijn leven he~*t gedaan. Het is opmerkelijk, dat van het vroolijke en zonnigs van Robbedoes in deze twee vervolgstukken vrijwel niets is overgebleven. Zoowel Najaarsstormen als Entr'Acte zijn in veel ernstiger toon geschreven en ze zijn er niet minder om. Maar de auteurs hebben in dit derde werk niet de hoogte bereikt van Najaarsstor men, dat ik altijd nog het beste stuk van deze trilogie vind. Toch is er ook in Entr'Acte zeer veel goeds Zoo is het bohème-milieu van deze Hollanders in lichten toets zeer raak geschreven en is Victor van Nieverden ook nu weer heel zuiver geteekend. De handeling is logisch en het stuk is knap gebouwd, al speelt het toeval er wel een wat groote rol in. Dat Van Nieverden Loes te Parijs ontmoet, is natuurlijk mogelijk en zonder dat toeval zou het stuk niet ge schreven hebben kunnen worden. Maar dat Marcel Ducroix het mauvais sujet nu juist de man is, die de dochter van de concierge ongelukkig heeft ge maakt, is in een zoo groote' stad als Parijs toch wel heel erg toevallig. Nu de auteurs dit eenmaal zoo be schikt hadden, leek het mij ook qnnoodig, dat Victor te voren Ducroix dreigde met zijn invloed om hem als opera-directeur te laten ontslaan, wat dunkt mij nog niet zoo eenvoudig zou zijn geweest, ondersteld ten minste, dat Ducroix voor deze betrekking te Parijs de capaciteiten bezat. Maar deze zwakheden beletten niet, dat het stuk boeit, vooral door de figuur van Van Nieverden en de dikwijls voortreffelijke dialoog. Met de teekening van dezen Lebemann, die zijn opkomende liefde voor Loes onderdrukt, zijn de auteurs zeer gelukkig geweest. Deze comedie, die ver staat boven de vorige in dit seizoen .door Cremer gespeelde stukken van Bakker, heeft op het publiek veel indruk gemaakt en wij mogen dan ook van een werkelijk en verdiend succes spreken. Dit succes was voor een groot deel aan de zeer ver zorgde opvoering te danken. Als altijd bij de regie van Bakker was het'spel der verschillende personen uitstekend op elkaar afgestemd en werd het een flink geheel. Bakker had voor zichzelf de rol van Van Nieverden gekozen. Hij had zich een zeer sympathie ken kop gemaakt en speelde dezen Lebemann met grooten ernst, gevoel en overtuiging. Hij was volko men de man met overwicht, die dit milieu beheerscht. Alleen, had ik, .zijn toon nu en dan vooral in het begin graag wat lichter gewenscht. Hij was wel wat te veel; de bezadigde man. Anneke de Wilde was Loes. Zij leek mij voor deze Loes met haar kunst-aspiraties in dit Parijsche milieu wat te degelijk Hollandsch en te meisjesachtig. Ook haar zag ik althans bij lezing wat lichter en 'n tikje frivoler zelfs. Anders toch zou zij niet zijn ingegaan, op het voorstel van Ducroix om bij hem te soupeeren en na haar ontgoocheling onmiddel lijk voor Van Nieverden in vlam hebben gestaan. Maar zij speelde in haar opvatting de rol lief, na tuurlijk en met distinctie. Mevrouw Bremer maakte iets heel goeds als Bob van haar korte scènetje in III. Zij zag er ook bij zonder knap uit met haar witte pruik. Eki Bouwer toonde weer haar talent van knap typeeren als de rij pere Yvone en speelde haar scène in II met bedwongen hartstocht zeer gevoelig en zuiver. Ook mej. Kooren- blik zagen wij met genoegen als Madame Lafitte. Haar lang niet gemakkelijk tooneel met Van Nie verden speelde zij met dramatisch accent. De heer Crombouw had de ondankbare rol van het mauvais sujet. Hij wist daaraan relief te geven maar een Parijsch opera-directeur kon ik toch moeilijk in hem zien. Het bohème-milieu dat, gelukkig voor de spelers, voornamelijk uit Hollanders en niet uit Parijzénaars, bestond werd niet onverdienstelijk aange vuld door Aad Strooman, Wim Nottelman hij vooral typeerde vermakelijk den Vlaamschen zang-paedagoog, al zou ik niet spoedig een leerling aan hem toevertrouwen. Huib Tuninga waarom had de kapper hem zoo'n leelijke pruik gegeven? en Gerda de Haan. Wim Oostwald was in dit Parijsche milieu de solide Hollander, wat hij ook zijn moest. Ik schreef reeds, dat de voorstelling een groot succes voor de auteurs en Cremer was. Er waren veel bloemen en aan 't slot nam het applaus den vorm van een ovatie aan. J. B. SCHUIL. N.V. Hollandsclie Kunstzijde Industrie. Dividend over 1940 8 procent. Aan het jaarverslag over 1940 der N.V. Holland- sehe kunstzijdeindustrie te Breda, wordt het vol gende ontleend. De vraag naar kunstzijden garens was in 1940 tengevolge van gebrek aan de gebruikelijke grond stoffen voor de textielindustrie zoo groot dat onze afleveringen de productie hebben overtroffen. Der halve hebben wij over een langere periode op volle capaciteit kunnen werken dan in 1939 en zijn de resultaten dan ook uit dien hoofde gunstiger. De vergrooting onzer productie heeft een daling van den kostprijs tot gevolg gehad, die den nadeeligen invloed van stijging van de grondstof fenprij zen grootendeels heeft teniet gedaan. Wegens de vroeger plaatsgevonden verminde ring van ons kapitaal door afstempeling der aan deelen, is door ons over het jaar 1940 geen winst belasting verschuldigd, zoodat wordt voorgesteld het dividend over 1940 op 8 procent vast te stellen en het restant, zijnde f 36.995.43 te bestemmen voor dividendreserve. Per oprichtersbewijs kan dan f 80 betaalbaar worden gesteld terwijl f 497.71 voor de houders van oprichtersbewijzen ter beschikking blijft. Ten aanzien van den gang van zaken bij onze vennootschap in 1941 kunnen wij. nog mededeelen dat, als gevolg van het verwerven door de Alge meene Kunstzijde Unie N.V. van alle uitstaande prioriteits aandeelen, de in Januari 1931 tusschen beide vennootschappen gesloten overeenkomst van samenwerking niet meer verlengd behoefde te worden. In verband hiermede vonden enkele mu taties in den raad van bestuur plaats. Dr. F. H. Fentener van Vlissingen werd tot voorzitter, de heeren prof. ir. I. P. de Vooys, jhr. dr. D. F. Reuch- lin en Chr. Stulemeijer tot gedelegeerden benoemd. Laatstgenoemde blijft te Breda de dagelijksche leiding voeren. Indien de toevoer van grondstoffen voldoende blijft en de steeds grooter moeilijkheden welke wij speciaal de laatste maanden te dien aanzien onder vinden. opgelost kunnen worden, zal de vraag naar kunstzijde ons voorloopig wel in staat stellen om onze fabriek op de tegenwoordige capaciteit te laten voortwerken. adio Jstotyiamma DONDERDAG 29 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. S.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid doo het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15—9.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Or gelspel. 10 30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 B N. O- Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest met piano- intermezzi. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 De Arnhemsche orkestvereeniging en gramofoonmuziek. 4.00 Revida-sextet. 4.30 „Muziekcentra in het verleden: Rusland vóór 1914", causerie met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ensemble Erica Helen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B. N O. Vragen van den dag. 7.15 „Musica Antiqua". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concert voor de leden van de Duitsche Weermacht. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonlnuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche berichten. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting), 10,20 Gramofoonmuziek. 11.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 1.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en - economische berichten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Orkest Eloward. 3.30 Vreugdeston den aan ziekensponden. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ, Radio-Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 De Ramblers 6.00 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 „Ik was er zelf bij", causerie). 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuw»- berichten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3