JCetl Tlieuws Onder valsche vlag ,W O E N S D A "G 28 M E I 19*4T Dr. Lindenburger over den jeugdarbeid. De samenwerking tusschen Hitlcrjugend en Nat. Jeugd Storm. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Het A.N.P. meldt: Dr. Lindenburger, leider van de Befehlsstelle der Hitlerjeugd in Nederland en adviseur in het com' missariaat-generaal voor bijzondere aangelegen' heden voor jeugdzaken, hield heden op dë dage- lijksche persconferentie te 's Gravenhage een in teressant referaat over den jeugdarbeid. Spr. schilderde hoe voorheen de politieke om standigheden de opkomst van de nieuwe jeugdbe weging in Nederland beletten, doch verheugt zich thans mede te kunnen deelen, dat de Nationale Jeugd-Storm reeds 12,000 leden heeft en in harden strijd om eiken jongen Nederlander succes op suc ces behaalt. Oorspronkelijk was de bedoeling alle daartoe in aanmerking komende jeugdorganisaties bijeen te brengen. Besprekingen met den heer Weger uit Meppel, leider van de agrarische jeugd in de Noord-Oostelijke provincies van het land samen ongeveer 700 leden leidden er toe, dat de heer Weger zich bij den N. J. S. aansloot en thans zijn arbeid binnen deze organisatie op een leidende plaats voortzot. Overeenkomstige besprekingen met de padvindersorganisaties mislukten echter. Met zeer veel geduld is getracht deze organisaties tot samenwerking te brengen. Doch ten slotte is na drie maanden vergeefsche pogingen en na het vast stellen van politieke en zedelijke misstappen de con sequentie getrokken en werden de padvindersorga nisaties ontbonden. Een gelijk lot wedervoer de leiding van de Jeugdherbergcentrale, die constant weigerde om aan Joden het overnachten in de jeugd herbergen te verbieden. Derhalve is thans de toe stand opgeklaard: er is één groote jeugdorganisatie, n.l. de Nationale Jeugdstorm en zijn kracht zal bewijzen, dat hij de jeugd winnen en leiden kan. Dat hij zich in dit laatste jaar vertienvoudigde in ledental spreekt duidelijke taal. Ook de Hitlerjeugd in Nederland is gegroeid. Deze telt heden 3000 leden en heeft zich ten doel ge steld alle kinderen uit Duitsche gezinnen of uit gezinnen, van welke een der ouders Duitsch is, te organiseeren. Voorts streeft hij het juiste contact met den N. J. S. na. Door de kameraadschap tusschen den Reichs- jugendführer en den Nederlandschen hoofdstormer C. van Geelkerken werd dit contact reeds sterk ge legd. Zoodoende werd het bezoek van den Reichs- jugendführer aan Nederland een groot succes. De samenkomst in hei Concertgebouw te Amsterdam, waar 100 Hitler-johgens en B.D.M.-meisjes met 1000 jongens en meisjes van den N.J.S. gemeenschappe lijk hun liederen zongen en de gelijke idealen be leven, was daarvan het. levend bewijs. En op deze wijze wordt verder gegaan. Duitschers blijven Duitschers en Nederlanders Nederlanders, maar het doel is hetzelfde: een groot, nieuw, organisch Europa en een gemeenschap, niet op uiterlijkheden gebouwd doch op de waarachtigheid van den mensch die de waarachtige gemeenschap wil. Uit de lijst der gelegenheden, waarin contact reeds tot stand werd gebracht, noemen we: 1924 Januari j.l. de reis van 12 leiders van den N.J.S. naar Berlijn. 21 Januari 3 Maart bezoek aan de winterwedstrijden der Europeesche jeugd te Garmïsch-Partenkirchen. 24 Mei bezoek van den Reichsjugendführer aan Nederland en samenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam. 1719 Mei bezoek van den Obergebietsführer Rodatz aan het Internationale Jeugdherbergenverbond van Neder land, radiorede,van hem en van den heer van Dieren voor de Nederlandsche jeugdherbergen, geschenk van den Reichsjugendführer van een nieuwe Ne derlandsche jeugdherberg, die een half millioen gulden zal kosten, 250 bedden zal tellen en in de duinen benoorden Zandvoort gebouwd wordt. 2324 Mei collecte van de H.J. en de N.J.S. voor de Ne derlandsche jeugdherbergen. Voor de naaste toekomst staan op het program ma: 11 Juni bokswedstrijden te Koblenz tusschen een Duitsche en een Nederlandsche jeugdploeg. Eind Juni gemeenschappelijke samenkomst van de H. J. en den N.J.S. te Groningen. In Juli deelneming aan kampen der Europeesche jeugd in Duitsche jeugdherbergen. Eind Augustus: ploegen der N.J.S. nemen aan zwemwedstrijden der Europeesche jeugd te Breslau deel. September -of October: S-oote gemeenschappelijke samenkomsten van de uitsche en de Nederlandsche jeugd te Amsterdam en 's Gravenhage. MAXIMUMPRIJZEN INLANDSCH RONDHOUT, LOOFHOUT EN GEZAAGD INLANDSCH LOOFHOUT 's GRAVENHAGE, 26 Mei. In de Nederlandsche Staatscourant is afgekondigd de prijzenbeschik- king gezaagd inlandsch loofhout no. 1. In de prij- zenbeschikking gezaagd inlandsch loofhout zijn de maximum-verkoopsprijzen voor het gezaagd in landsch loofhout geregeld. De prijzen van eiken, beuken-, iepen- en esschen- onbekantrecht deel- hout, alsmede de prijzen van eiken bestekhout, eiken dwarsliggers, eiken boschkant behakte rech te palen, beuken bestekhout, voor brugdek en beu ken dwarsliggers zijn hierbij afzonderlijk genoemd, terwijl voor alle overige soorten en afmetingen een richtlijn voor de berekening der maximum-prijzen is aangegeven. Te Maastricht is een man gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van duizend mark ten nadeele van de Amsterdamsche Bank. Het geld zou hij bij het wisselen hebben achterge houden. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft Dinsdag twee Amsterdammers, die in Augustus van het vorige jaar een aannemer uit IJsselmonde hadden beroofd, tot respectievelijk 2 jaar en 8 maanden en 1 jaar en 9 maanden met aftrek van twee maan den voorarrest veroordeeld. In één slag duizend gulden rijker. Een inwoner van Amsterdam had deze week het geluk op een lot van de Winterhulp-loterij een prijs van duizend gulden te winnen, welk bedrag hem prompt werd uitbetaald. (Foto Pax Holland) A. N. W. B. zoekt logeergelegenheid voor de vacanties. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. De A.N.W.B. meldt: Het is te voorzien, dat in den komenden 'zomer vooral zij, die over een bescheiden beurs beschik ken, moeite zullen hebben in hun vacantie een onderdak te vinden. De toeristenbond veronderstelt dat er vooral op het platteland wel bereidwilligheid zal bestaan, ook bij hen die gewoonlijk geen pension houden, om ditmaal gedurende de zomervacantie eenige pensiongasten te ontvangen. Zij die daartoe mede willen wei-ken helpen hun landgenooten aan een prettige vacantie en daardoor ook aan de zoo noodzakelijke ontspanning. Een vacantie, doorge bracht bijv. op een boerderij-pension of een ander plattelandsbedrijf, is vooral voor gezinnen met kin deren gezond en zeer leerrijk en valt gewoonlijk zeer in den smaak. In verband met het bovenstaande is de A.N.W.B. voornemens adressen te verzamelen die van nut zullen zijn als straks een stroom van aanvragen op de A.N.W.B.-kantoren binnenkomt. De afd. bin nenland van den A N.W.B. zal ook gaarne opgaven ontvangen van hen die logeei-gelegenheid willen verschaffen. De radiouitzendingen over Sibbekunde. In een reeks radiolezingen, geox-ganiseerd door het Nedei-landsche vex-bond voor sibbekunde onder den algemeenen titel: „Wie en wat waren onze voorouders?" werd ter gelegenheid der 25ste uit zending op j.l. Zondag voor de micx-ofoon een vraag gesprek gevoerd tusschen den leider dezer uitzen dingen, den heer C. Pama te Voorburg en den heer Jurriaan van Toll, archivaris-bibliothecaris van het verbond en voox-zitter der aangesloten ver- eeniging „Nederlands Stamboek". Uit dit ge sprek bleek duidelijk hoe sterk de belangstelling voor het familieondei'zoek in de laatste maanden, dank zij vooral deze lezingen, is gestegen. Tot nu toe zijn bij het secretariaat van het vex-bond ruim 6000 aanvragen om inlichtingen binnengekomen, d.i. ge middeld 250 per week. D.e eerste lezingen brachten sléchts gemiddeld 100 brieven, welk aantal echter steeds toe nam en thans tot bijna 400 per lezing gestegen is. Dat het hier niet slechts oppervlakkige nieuwsgierigheid of persoonlijke wenschen dei- aanvragers betreft, blijkt uit de toeneming van het ledental van het verbond en van de aangesloten organisaties, dat in datzelfde tijdvak met ruim 1100 vex-meerdex-de. Intusschen stemt het tot verheugenis, dat ondanks de voor velen moeilijke tijdsomstandigheden, zoo veel belangstelling voor' deze wetenschap blijkt te bestaan, vooral omdat een groot gedeelte van deze belangstelling voortkomt uit kringen, die zich daar tot nog toe weinig mede hadden beziggehouden. Dit komt yiteindelijk aan onze volksverbonden heid ten goede, want zooals het vei'bond steeds weer herhaalt: alle Nedex-landers zijn zonen van een stam en wij zijn, wat de sibbekunde ons steeds weer opnieuw vóór oogen stelt: „van eenen bloede". (ANP) Amerikaansclie belangstelling voor liet Ned.-Indische bedrijfsleven* Eui'opa-press meldt uit Sjanghai: Blijkens de jongste cijfers over den invloed van het Amerikaan- sche kapitaal in het Ned.-Indische bedrijfsleven, blijkt, dat Amerika voor meer dan iy2 milliard dollar bij het Ned.-Indische bedrijfsleven ge ïnteresseerd is en vooral de beide laatste jaren verstrekte belangstelling heeft getoond. Bijna 50% van het aahdeelenkapitaal van de Ned.-Indische olieondernemingen bevindt zich thans in Ameri- kaansche handen. Door den aankoop van plan tages nemet ook de invloed van den rubbex-handel toe. Daarnaast wordt van Amerikaansche zijde levendige belangstelling getoond voor de verdere industrialisatie van Ned.-Indië. De General Motor Corp. heeft. bijv. in het afgeloopen jaar in haar bedrijven in Ned.-Indië niet minder dan 5500 auto's afgeleverd. Naast directe interesse voor het Ned.-Indische bedrijfsleven koopt Amerika steeds meer voorraden rubber en tin van Ned.-Indië op, hetgeen direct ver band houdt met de oorlogsindustx-ie in de Vereen. Staten. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) Kousen en zeep te (luur verkocht. Boeten door inspectie voor de prijsbeheersching opgelegd. Bij een controle, welke ambtenaren van het rijks- textielbureau bij een kousenfabriek te Hilversum heb ben ingesteld, is gebleken, dat men zich daar niet aan de prijsvoorschriften hield. De directeur kreeg een waarschuwing, doch na eeni- gen tijd waè een tweede onderzoek noodzakelijk. Het bleek, dat men verschillende ongeoorloofde prijsver- hoogingen in stand had gehouden, waardoor deze fa briek een belangrijk bedrag te veel had verdiend. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amster dam stelde een vervolging in en veroordeelde den di recteur van dè fabriek tot een boete van f 2000. Verder bracht een onderzoek, dat ambtenaren van het rijksbureau voor chemische producten instelden bij een zeepfabriek te Amsterdam aan het licht, dat men voor de scheerzeep, welke daar werd gefabriceei-d. te hooge prijzen berekende. Reeds eerder had men er de directie op moeten wijzen, dat het vetzuurgehalte van de scheerzeep te laag was. Er werd dus op meer dan een wijze ongeoorloofde winst gemaakt. De inspecteur voor de pi-ijsbeheersching te Amster dam veroordeelde deswege verdachte W., exploitante der fabriek, tot betaling van een boete van f 3000. (A.N.P.) EXAMEN GODSDIENSTONDERWIJZER NED. HERV. KERK. Het Classicaal Bestuur te Haarlem der Ned. Herv. Kerk examineerde op 27 Mei 5 candidaten. Geslaagd zijn de heeren T. K. Roosjen te Bloemendaal en K. Zwitser te Beverwijk. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of Sint-Bavo Kerk te Haai-lem op Donder dag 29 Mei a.s. des middags van 34 uur dor den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Toccata F gr. t. J. S. Bach 2. Elevazione D. Zipoli 3. Suite Teophil Muffat Ouvex-ture, Fuga, Sarabanda, Rigaudon. 4. Choralvoorspel en Fuga over „O Traurigkeit, o Herzeleid" Joh. Brahms 5. Albumblad C. F. Hendriks Jr. 6. Grand Choeui- Th. Dubois. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). SURSEANCE VAN BETALING: Nadere oproeping verlenging surséance van betaling: Ter Griffie van de Air. Rechtbank te Den Haag is een verzoekschrift ingediend tot verlenging van surs. v. be taling door Mattheus Verdegaal. bloembollenkweeker te Noordwijkerhout. De schuldeischers worden nader opge roepen om te verschijnen ter raadkamer der rechtbank op Maandag 9 Juni 1941, v.m. 10.30 u.. ten einde op het verzoek te worden gehoord. De oproeping tegen 12 Juni 1941 komt hierdoor te vervallen. UITGESPROKEN: 14 Mei. Josef van der Heyden, Dwarsstraat 7 te Geldrop. Recht. Comm. Mr. A. W. Kleinenhammans, Cur. Mr. Th. J. J. M. de Kroon te Eindhoven. Wilhelminaplein 20. 20 Mei. N.V. de Hoflaan in liq.. statutair gevestigd te Amsterdam, kantoorhoudende te Hilversum, Koningstraat 14. Recht. Comm. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. O. Schreuder, Sarphatistraat 14. Amsterdam. 23 Mei. R. Benenga te Hillegersberb, Oude Raadhuis laan 49.- Recht. Comm. Mr. J. C. Brongers, Cur. Mr. D. Schuur te Rotterdam. 26 Mei. Jacobus de Jager, klein-landbouwer te Drie wegen, Smidsweg. Recht. Comm. Mr. B. V. A. Röling, Cur. Mr. M. Vlaming te Goes. 26 Mei. Karei Frederik Abels, schoorsteenveger te Am sterdam. Kattenburgervoorstraat 1-1. Recht. Comm. Mr. J. Meihuizen. Cur. Mr. L. H. Smitt, Keizersgracht 20 te Amsterdam. VERNIETIGD bij arrest van het Gerechtshof: 13 Mei. J. J. Kruiter, te Amsterdam. OPGEHEVEN wegens gebrek aan actief: F. H. M. Staats te Castricum. 21 Mei. S. Teitelbaum te Amsterdam. 21 Mei. N. V. Beeke's Bouwbur. te Baarn. 23 Mei J. van Dïjke, Lekstraat 27 te Schiedam. 23 Mei A. Verhoeven Jr. te Overschie. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: N.V. Sanitair- en Tegelhandel te Eindhoven. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. N. V. Nederlandsche Steengaasfabriek. vroeger geves tigd te Twello. daarna te Den Haag. Idem. 13 Mei. Jan van der Eng, kistenfabrikant, handelende on der de firma van der Eng's kisten- en houtwarenfabriek, opgericht In 1394. Idem. Uitk. 21.365 '/o. 13 Mei. Petrus Stutvoet te Chicago, voorheen te Kam pen. Idem. Uitk. 8.82 19 Mei. A. J. A. van Turnhout, te Breda, Ginnekenweg 125, en aldaar handelende onder de firma van Turnhout en Co. Uitk. nihil. 20 Mei. A. C. F. van Loon, in leven kassier te Bergen op Zoom. Slotuitk. (4e) i/2 21 Mei. J. Scharphorn te Zutphen. Idem. Uitk. 3 "'o. 23 Mei. J. van der Linden te Helmond. Idem. Uitk. nihil. 23 Mei. G. van Ommen te Wesep, gem. Oldebroek. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige tevens slotuitd.lijnst. Uitk. 30.75 FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemse!) e Rechtbank werd Maandag het volgende faillissement uitgesproken D. van der Wel, kweeker, wonende te Bever wijk, Dahlialaan no. 153. Curator Mr. W. Boers te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Math on te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdeelings lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. Jansen, arbeider, wonende te Haarlem, cu rator Mr. Dr. F. A. Bijvoet. 2. J. van der Ry-d, papierhandelaar, wonende te andvoort,, curator -Mr. D. de Jong te Haarlem. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). TEDDY VERLIEST EN HERKRIJGT ZIJN ZELFVERTROUWEN. Wacht, daar naderen twee meisjes, nu eens barsch en grimmig doen, dat ze schrikken en verdwijnen, zoodat hij met goed fatsoen, zich een dap're hond kan wanen, die. voor niets en niemand bang, kalm en' zelfbewust zijn weg gaat, vrij van allen menschen- dwang. Kijk ze schrikken, zie ze loopen, op een draf, vlak voor hem uit. Ha, dat wil toch maar gelukken met een booze, stugge snuit. Zie je nu hoe groot en machtig ook de kleinste hond kan zijn? Teddy denkt: „Ik ben een held hoor, zóó vind ik het leven fijn!" Aanstelling van nieuw politie, personeel. Aanmelding kan geschieden. GRAVENHAGE. 27 Mei. De waarnemend ecteur-seneraal der Nederlandsche hü- inspecteur-generaal maakt bekend. Politie I. Van heden af kunnen weer aanstellingen bij de Nederlandsche politie, zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen plaats vin. den. Deze aanstelling geschiedt voor de geheel» politie uitsluitend op de volgende wijze: De opleiding vindt allereerst plaats in een on. leidingsbataljon der maréchaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naar mate van geschiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de maréchaussee bij de gemeentepolitie of bij de toekomstige rijks politie. Promotie geschiedt afhankelijk van de bel schikbare plaatsen en in overeenstemming met dè dienaangaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proe# voor den tijd van een jaar. Bij gebleken onge. schiktheid. bij ernstige vergrijpen tegen de disci! pline en indien valsche mededeelingen omtrent don eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. II. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Adspirant-officieren. a. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (Joden en kleurlingen, evenals beider bastaarden zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echt- genoote, moet tot en met de groot-ouders aangel toond worden door invulling van het daartoe bel stemde afstammingsformulier). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1923 jaar voor hen. die een Academischen graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toe- gelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere minsten* 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 Meter blootsvoets gemeten, in uitzonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum leng. te van 1.72 Meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. 5-j. cursus of gymnasium. Bezitters van een tij.' ploma voor het hoogere politiepersoneel hebben, indien zij overigens geschikt zijn, de voorkeur. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandigheden, even-als een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. Gehuwden kunnen slechts bij wijze van uit- zondering worden toegelaten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderofficieren (manschappen) tot de officiersloopbaan worden toegelaten bij de Ne. derlandsche politie in haar diverse geledingen, na het afleggen van de daartoevereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten, indien daarnaast voldoende al. gemeene ontwikkeling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspirant-officieren wordt een strenge selectie toe'gepast. 2. Adspirant-onderofficieren en recruten. a. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (Joden en kleurlingen evenals beider bastaarden zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echt- genoote, moet tot en met de grootouders worden aangetoond door invulling van het daartoe be stemde afstammingsformulier) b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 19—25 jaar. Bezitters van een politiediploma, diplome U.L.O. of M.U.L.O. tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens'2/3, van het andere minstens 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 Meter, blootsvoets gemeten. In uitzonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum leng te van 1.72 Meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzonder vol doende kennis der Nederlandsche taal, zoowel in woord als geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. De aanstelling van gehuwden is uitgesloten, III. 1 De sollicitatie voor de Nederlandsche po litie geschiedt door het indienen van een eigenhan dig schrijven. Bij dit schrijven moet worden over legd: a. Een eigenhandig geschreven levensloop. b. Een ingevulde vragenlijst, waaruit verschil lende bijzonderheden van den sollicitant moeten blijken. c. Een ingevuld formulier betreffende de af stamming. De onder b en c genoemde formulieren zijn ver krijgbaar op de parketten van de procureurs-ge neraal bij de gerechtshoven (Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwar den), op de hoofdbureaux van politie te Amster dam, Rotterdam, 's-Gravénhage, Utrecht, Gronin gen en Eindhoven, alsmede ten bureele van alle divisie en districtscommandanten der maréchaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijlagen moeten wor den ingezonden, voor inwoners van de provincies Noord-Holland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie maréchaussee, Sarphatikade 7 te Amsterdam, provincies Zuid-Holland en Zeeland, bij den commandant der tweede divisie maréchaus see, Raarpweg lb te 's-Gi-avenhage, provincies Noord-Brabant en Limburg, bij den commandant der 4e divisie marechaussee, Vughterweg 47 te 's-Hertogenbosch. Provincies Gelderland en Qverijsel, bij den commandant der 6de divisie ma rechaussee, Thomas a Kempislaan 102 te Arnhem, provincies Drenthe, Groningen en Friesland bij den commandant 8e divisiie der marechaussee, Helper brink 20 te Groningen. (A.N.P-) door MARINUS BERTRAM. 12) (Nadruk verboden). Paul Reynders had den trein van 4.20 niet gehaald. Het verhaal van Louis Vermande had groóten indruk op hem gemaakt. Hij was overtuigd, dat er tusschen Albert en zijn zuster iets gaande was en achtte het daarom zijn plicht alle bijzonderheden gewaar te worden. Hij moest Vermande nog eens spreken. Hij belde hem op op de fabriek en ze spraken af 's middags samen te gaan eten. Heb je je vriend niet bij je? was het eerste wat Vermande vroeg, toen ze elkaar weer in een rustig hoekje van „Central" ontmoetten. Albert van Duyven? Daar wou ik je juist naar vragen, antwoordde hij ernstig. Ben je absoluut zeker dat *t dezelfde is? Maar Paul, riep hij uit. Hou je me soms voor heelemaal gek? Er is maar één Karei van Oordt in de wereld en iemand, die hem eens gezien heeft, vergeet zijn gezicht en vooral zijn manier van doen niet. En toen gaf hij een massa zeer nauwkeurige inlich tingen over de levenswijze en reputatie van den be- wusten persoon en Paul, die aan zijn lippen hing, trok een steeds somberder gezicht. Of ik er op zou willen zweren? Ik heb je toch al gezegd, dat ik op alles een eed zou willen doen. En ik heb nog een be wijs. Ik had het vanmiddag toch over dat litteeken dat hij rechts van zijn mond heeft? Ja, wat is daarmee? Wel, waarvan denk je dat hij dat overgehouden heeft? Van een onderhoud met zijn wettige echtge- noote! Ik heb hoor en vertellen, dat ze haar leven ge red heeft, door hem tegen den grond te slaan, waar door hij dat litteeken kreeg. En nu zou ik wel eens twee menschen willen zien. die precies hetzelfde lit teeken hadden. Wat? Niets; 't is allemaal zoo vreemd, dat ik er allang niets meer van begrijp, maar, net zooals je zegt, er zullen wel geen twee personen bestaan met hetzelfde litteeken. Maar je weet ook wel, dat je de menschen neemt zooals ze zich voordoen en we hebben hem een heel geschikten en aardigen kerel gevonden. Als je meer met hem te doen krijgt dan absoluut noodzakelijk is, zul je wel tot de ontdekking komen dat het een heel ongeschikte en gevaarlijke kerel is. Neem mijn raad aan, Paul, doe wat ik je zeg en laat hem zoo gauw mogelijk schieten. Paul kwam dien avond laat thuis: hij vertelde Agnes alleen dat hij in Arnhem zijn ouden vriend Louis Vermande had ontmoet en met hem was blij ven eten. De schokkende onthullingen die hij zijn zuster had te doen bewaarde hij liever tot den vol genden dag. Maar veel slapen deed hij dien nacht niet. Agnes hoorde hem met bewonderenswaardige zelf- beheersching aan. Kon het waar zijn wat Vermande gezegd had? Albert had haar tweemaal in oogenblik- ken van gevaar geredeenmaal zelfs van een wis sen dood. Maar wat nog veel meer voor hem pleitte was zijn oprechte bewondering en de innige liefde, die hij voor haar getoond had. Dit maakte nog groo teren indruk op haar dan de dubbele redding. Zij was er bijna toe geneigd alles als laster te beschouwen. En tochen tochDe bewijzen waren te over tuigend. Paul, zei ze eindelijk beslist, ik geloof dat het maar beter is, dat we hier niet langer blijven. Vraag nu eens niets, maar laat eens zien, dat je fijn gevoel hebt. Al ben je dan ook schrijver! Paul liet het zien en zonder verder wat te vra gen, stemde hij toe. HOOFDSTUK XII. Een man en een vrouw. Een eenzaam, vervallen bouwsel, aan den kant van den weg, met uitzicht op uitgestrekte, naakte, ver schroeide velden. Het was een huis van één verdie ping met een stroodak, verweerd en primitief. Ach ter het huis een plaatsje dat een tuin moest voor stellen. Maar er was één humoristisch tintje aan het geheel, dat iemand de" gruwelijke naargeestigheid van de omgeving deed vergeten. Voor aan de stoep was een horizontaal bord aan een paal gespijkerd, dat als opschrift droeg: „Hote 1". De eigenaar van deze aanlokkelijke gelegenheid zat in de voorkamer er was geen hall en mopperde. Dat deed hij zoo luidruchtig, dat een vrouwestem uit de kamer er achter riep: Hou je gemak, ouwe baas.. Wat is er aan de hand? Het was een prettige stem, zacht, muzikaal en jong. De eigenares van de stem kwam in de opening van de deur. Het leek net een mooi schilJerij in een lijst. Haar tint was van een donkere koperkleur; ze had zwarte oogen, helder en groot, wenkbrauwen, alsof ze met een penseel waren geteekend, donker bruin haar; de frischroode lippen en witte tanden gaven haar iets bizonder aantrekkelijks. Wat er aan de hand is? Komt hier ooit iemand een glaasje drinken, laat staan logeeren? gromde de man. Ik kan het best mijn eigen klant zijn. Ha, ha! Hij greep de flesch en schonk zichzelf overvloedig in. Zelfs de kaffers komen niet meer, ging hij voort. Allemaal even bang voor de militaire politie. Ze be weren, dat die gluiper. Woudstra, hen in de gaten heeft en ons ook. Een landgenoot, nota bene! Inplaats dat je aan zoo iemand wat hebtHij en die troep recruten, die ze hier neergepoot hebben, zijn allemaal van die ellendige geheel-onthouders. Alleen die paar ouderen durven nog wel eens 'n glaasje te drinken. Wind je niet zoo op en als ik jou was zou ik niet zooveel van dat goed daar drinken; je krijgt een onvaste hand en een onzeker oog. Zeg er-es, bemoei jij je met je keuken. De vrouw lachte en verdween. Ze had wel wat anders willen zeggen, maar vond het maar het beste, haar mond te houden, met het oog op de gevolgen. Vooral den laatsten tijd was het meer dan eens hevige ruzie tusschen hen geweest; deze roekelooze veedief, wapen- en dranksmokke laar was, vooral als hij halfdronken was, tot alles in staat. Waar hij het best mee vinden kon. dat was een groote, mooie, waardig uitziende Zoeloekaffer die buiten zat. Naar dien ging hij toe. Een tijd lang waren ze in ernstig gesprek. Er wa ren geen andere kaffers in de buurt. Met een achter- waartsche beweging van het hoofd zei het opperhoofd: De dingen op de bergen zijn er niet. Hm. De dingen op de bergen zijn er wel, was het antwoord. Toen ze er om kwamen waren ze er niet. Toen ze er om kwamen waren ze er wel, maar niet op dezelfde plek, ah ah niet op dezelfde plek. En de spreker grinnikte. Niet op dezelfde plek? echode de Zoeloe. Waar zijn ze dan? Waar voedt Ndabamatoba ze, als het niet in de bergen is? De Basoetoe zijn niet te vertrouwen. Waar moet ik heen? De zaak was deze, dat het opperhoofd van de kaf fers een bepaald aantal Basoetoe ponies zou afleve ren in ruil voor een hoeveelheid vuurwapens en munitie. Daar deze ponies door een pas geleid moes ten worden waar altijd veedieven hun slag sloegen, was het een uiterst moeilijk en gevaarlijk werk ze er door te krijgen. Maar de blanke gaf den Zoeloe kaffer nadrukkelijk te kennen, dat eerst nadat de ponies er door waren de wapens afgegeven zouden worden, geen minuut eerder. Maar Ndabamatoba had groote behoefte aan wapens en was zeer teleurge steld dat men op het spoor was gekomen van den weg waarlangs de paarden geleid werden. Nu moest hij een anderen weg nemen. Wilde de ander hem niet vertrouwen, dat de prijs later betaald werd? Neen, dat wilde de ander niet. De jonge vrouw kwam uit de keuken naar de voor kamer en kon door een klein, smerig venster de man nen zien zitten. Ze waren verdiept in hun gesprek. Daarop liep ze behoedzaam naar de plank, nam de flesch er af die de man er kort tevoren neergezet had, vulde het glas tot aan den rand en dronk het met behaaglijke teugen leeg. En dit was de vrouw die op dat punt zooveel natuurlijke bijna teedere bezorgdheid getoond had voor haar man! Ondertusschen werd het gesprek buiten hoe langer hoe minder vredelievend. Het opperhoofd sprak op nijdigen toon, dreigde zelfs; waarop de blanke man hem hobnend plaagde: Morgen zullen wij onze vijanden van onze vrien den kunnen onderscheiden, zei hij Dat zal een goed vuurtje geven, en de wilde wees met zijn stok naar het verlaten uitziende huis. O, dat is een dreigement? gromde de ander. Ik zal wat gaan halen om mee te schieten en als ik terugkom en je rug nog niet zie, zal ik een gaatje in je maken. Hij liep woedend naar de voordeur, terwijl de Zoeloe die geen zin had het dreigement tot uitvoe ring te laten komen met zijn eigenaardigen kaffer- tred heen ging. Toen de blanke dit zag trachtte hij de gedachte aan den wilde en het onaangename onderhoud van af te zetten. Hij ging naar binnen en greep de flesch, want hij had behoefte aan een kalmeerenden dronk. Waar ben je, duivelsch wijf? riep hij ruw liep naar de keuken. Ben je weer aan de flesch weest? Ik weet precies hoeveel er in zat. De vrouw blies als een nijdige kat. Haar gezicht was rood en haar oogen gloeiden fel. Er was iets van een panter in haar gelaatsuitdrukking. Je hebt nogal recht om mij de les te lezen, hoond! de man. Wat voor een man niet hindert, is slecht voor een vrouw enen En nu hou je je mond, versta je, schreeuwde z| terug. Als je te dicht in mijn buurt komt, krijg je d» over je heen! „Dit" was een pan kokend water die ze al van hst vuur had genomen. Ze scheen grooten lust te hebben haar bedreiging ten uitvoer te brengen. De nis» draaide zich om en bromde: In orde, hoor; ik ga al. Ze liep hem niet na. Ze hoorde hem naar de voor kamer gaan, daar wat rondscharrelen en evenjatef het huis verlaten. Ze zag door het raam dat hij eei geweer en een patroongordel had meegenomen e3 naar den stal ging. Even later kwam hij met zijn paard buiten, stesj op en reed weg. Zij bewoog zich niet en staarde hen half versuft na. Ze was alleen in dit vreeselijke. ver vallen. eenzame huis. (Wordt vervoljd).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8