IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De laatste handelingen van de „Bismarck" Kandia op Kreta in Duitsche handen. Engelsche kruiser „York" verloren gegaan. De nieuwe bonnen Nederland en Europa" .6e JAARGANG No. 176 jtgava Lourens Coster, Maatscnappij voor garant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. putstraat 93/ Haarlem. Telefoon 10724. Bureau flfiiuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, rsfeloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .pgegeven voor dit blad, worden kosteloos jpgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 30 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. 'luitsch weermachtsbericht: rifsche uitvalspogingen te obroek verijdeld. BERLIJN, 29 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel y, de weermacht maakt bekend: .Door het optreden van kruisers in overzeesche -!eren verloor de vijand 52.000 br.t. handels- jaeepsruimte. Hiervan werden 41.000 br.t. door gi oorlogsschip tot zinken gebracht, dat hiermede lotaal meer dan 100.000 br.t. heeft vernietigd. }.j slagschip „Bismarck" schoot op 24 Mei des minds vijf Britsche vliegtuigen neer, bracht in ;IE nacht van 26 op 27 Mei een van de aanvallende ijandelijke torpedojagers tot zinken en schoot een ;-jc:en in brand. Op het eiland Kreta achtervolgen Duitsche berg open na succesvolle gevechten den verslagen ijand. Ze bereikten de Baai van Arrnini en brach- 3 opnieuw een vrij groot aantal gevangenen bin- *n, De Baai van Soeda, die tot dusverre door de jritten als vloot-steunpunt werd gebruikt, is ver- v/erd. Het Duitsohe luchtwapen heeft ook gisteren jet vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen en uifcbommenwerpei's de Britsche stellingen aan de 'oordkust. van Kreta doeltreffend aangevallen en 5 het zeegebied rondom het eiland een koopvaar- jjschip en een patrouillevaartuig tot zinken ge acht. Italiaansche troepen zijn op het eiland (tela aan land gezet. j In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche joepen nieuwe plaatselijke uitvalspogingen van i:inTobroek ingesloten Britten met verliezen voor <3 vijand afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtui- •a bestookten munitie-opslagplaatsen van den irand bij Tobroek met bommen, waardoor ver- éddene ontploffingen ontstonden. Duitsche tor aio-vliegtuigen vernietigden ten Oosten van Sol- tm Britsche pantserwagens en een vrij groot atal auto's. Ten .noorden van Mersa Matroeh raakte een pot vijandelijk koopvaardijschip, nadat bommen «.'geworpen waren, in brand. Vliegtuigen van de gewapende verkenning brach- 6 overdag ten westen van Ierland uit een sterke •ntsche vlootformatie een torpedojager van de tribal-klasse tot zinken en plaatsten op een lich- ïi kruiser bomtreffers. Aan de Kanaalkust opgesteld verdragend ge- chut van de marine beschoot een Britsch convooi ij Folkestone. In den afgeloopen nacht bombardeerden ge- schtsvliegtuigen met. goede uitwerking Britsche ;vens aan de Zuidoost- en Westkust van het Jand. Duitsche jagers schoten bij een poging van :n vijand om naar de bezette gebieden en de Vier Britsche vliegtuigen in de Duitsche Bocht neergeschoten. Duitsche Bocht te vliegen, zonder eigen verliezen, vier Britsche gevechtsvliegtuigen en twee jacht vliegtuigen neer. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met afzonderlijke vliegtuigen in het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, die slechts geringe schade veroorzaakten. Artillerie van de marine schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Mei verloor de vijand in totaal 52 vliegtuigen. Hiervan werden dertig vliegtuigen in luchtgevechten of door de luchtdoelartillerie en twaalf door eenheden van de marine neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 35 eigen vliegtuigen verloren. Bij de operaties in Afrika hebben zich majoor Hecht, commandant van een gevechtsgroep lucht doelartillerie, alsmede luitenant Wetter en luitenant Vogelsang van een afdeeling luchtdoelartillerie, in gevechten te land bijzonder onderscheiden". Op het Prinseneiland te Amsterdam is in de jroote Bickerstraat een klokgevel in Lodewijk iV-stijl behouden gebleven bij noodzakelijk leworden verbouwing. Hij staat thans weer verjongd tusschen zijn oude metgezellen. (Foto Pax Holland) Verduister goed. Zooals het moet. VAN S0 OP S1 MEI 1941 van 21.49 tot S.25 Maan op 31 Mei onder 10.27 Maan op 31 Mei op 0.49 FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: A. Hop, timmerman te Baarn, Balistraat 21. R.-C.: Mr. A. D. van Regteren Altena. Cur.: Mr. H. C. Dietz te Baarn. 26 Mei: H. W. Frowein, arts te Den Haag, Ake leistraat 124. R.-C.: Mr. A. J. Paulus. Cur.: Mr. M. J. van der Flier, Den Haag. 26 Mei: A. R. Nusink, meubelmaker, te Leiden, thans verblijvende te Maassluis. R.-C.: Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur.: Mr. L. Sprey te Lei den. 28 Mei: P. C. Ch. van Leeuwen, te Heinkenszand. R.-C.: Mr. A. van der Hoop. Cur.: Mr. A. H. Kui pers te Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 26 Mei: Jacoba M. Kersjes te Amsterdam. 26 Mei: Wed. wan Stx-aten-Sanders te Dén Haag. 27 Mei: H. v. Elteren, expediteur te Oudenbosch. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 24 Mei: Johannes' Antonissen, fabrieksarbeider te Roosendaal. GeNindigd door het verbindend worden der uitd.lijst, Uitk. 100 pref, en conc. 26 Mei: Albert Cohn, parf. „Apollo", Nijmegen. Geëindigd door het verbindend worden der uitd.- lijst. Uitk. 0.315 pet. 26 Mei: Hendrik Jacob van Elswijck, expediteur te Venlo. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd.lijst. Uitk. 1.02 pet. 27 Mei: Hubertus Johannes Willem Ronckers, smid te Baexem. Idem. Uitk. 11.544 pet. De verhuislust der Haarlemmers. Is door de tijdsomstandigheden verminderd. Het blijkt dat de Haarlemmers thans minder verhuizen dan voorheen. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de tijdsomstandigheden. Wij hebben er al meermalen op gewezen dat het woningoverschot minder geworden is, waardoor het aantal huizen dat te huur wordt aangeboden kleiner werd. De aan bouw van nieuwe huizen houdt geen gelijken tred met de aanwas der bevolking. Dit verschijnsel doet zich trouwens in de meeste gemeenten voor, waarom dan ook door de autoriteiten reeds maat regelen. zijn getroffen om te voorkomen dat huur ders in moeilijkheden komen. De maanden April en Mei zijn steeds uitgezocht geweest voor verhuizingen. In 1940 verhuisden in 8 weken 863 gezinnen en 977 alleenwonende per sonen te Haarlem van het ecne adres in de ge meente naar het andere. Nu zijn in dienzelfden tijd verhuisd 596 gezinnen en 971 alleenwonende per sonen. Een vermindering dus van 196 gezinnen of 23 pet. Het feit dat dé verhuislust onder de alleen- wonenden niet verminderd is valt te begrijpen, want dit zijn in het algemeen dienstboden, kamer bewoners en kostgangers. Daarvoor gelden dus niet dezelfde motieven als voor de gezinnen. De verhuislust der Haarlemmers naar andere ge meenten is minder sterk verminderd. In 1940 ver huisden 209 gezinnen en 674 alleen-wonenden, in 1941 199 gezinnen en 790 alleen-wonenden. Dit jaar dus slechts 10 gezinnen minder. Dat er nu meer alleen-won enden als verhuisd zijn afge schreven, komt omdat ongeveer 75 personen zijn afgeboekt naar het Centraal bevolkingsregister van Den Haag, omdat zij tijdelijk buiten ons land ver toeven. Ongetwijfeld heeft het feit dat verhuizing thans met extra moeilijkheden gepaard gaat (de trans- portbezwaren en het feit, dat het niet gemakkelijk is extra toewijzingen van het Textielbureau te ver krijgen voor het aanvullen van de stoffeering) de lust tot verhuizen ook wat geremd. Weinig belovende knapen. Zeventig gulden gestolen- Donderdag zijn door de politie te Haarlem aan gehouden drie jongens van resp. 9, 10 en 13 jaar, die in het bezit van vrij veel geld bleken te zijn. Bij het onderzoek bekende de negenjarige jongen, dat hij een bedrag van ruim f 70 had ontvreemd uit een portemonnaie, die in een jas op een wagen aan de groentemarkt zat. De eigenaar, van de por temonnaie is nog niet bekend. Hem wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk bij de afdeeling recher che aan het Politiebureau Smedestraat aan te melden. Koe frauduleus geslacht. Door de politie te Haarlem is proces-verbaal op gemaakt tegen een 37-jarigen slager en een 38- jarigen arbeider wegens overtreding van het Slachtverbod voor rundvee. Zij hadden een koe frauduleus geslacht. Het vleesch is in beslag ge nomen en naar het Slachthuis vervoerd. Het Natuur-Historiscli Museum te Heemstede. Stichtingsakte is opgemaakt. De commissie die ijvert voor de oprichting van een Natuur-Historisch Museum te Heemstede werkt, hoewel den laatsten tijd daarvan weinig naar buiten gebleken is, geregeld voort aan de verwe zenlijking van de plannen. De akte waarbij de stichting tot stand gekomen is werd reeds naar Den Haag gestuurd ter goedkeu ring. Terugtocht der Britten overzee in voorbereiding. Oorlogsbodem van 8250 ton. Het DNB deelt mede: De Britsche Admiraliteit meldt dat de krui- |er „York" verloren geacht moet worden. Hier- oij wordt gezegd dat het schip eenigen tijd geleden beschadigd was en zich bij het begin van den slag om Kreta in de Baai van Soeda gt0a£ Dmt is het herhaaldelijk met bommen ,®e York had een waterverplaatsing van ooO b.r.t en een snelheid van 32 mijl. Hij was in 1928 van stapel geloopen. tób*61' bericht het DNB: De Britsche Admirali- l1 öevestigt het verlies van een derden kruiser in zee~ en luchtgevechten bij Kreta. Tevoren had toegedeeld dat de kruisers „Gloucester" en HQR verloren waren gegaan. Dit waren lichte yuisers. De zwaarste kanonnen hadden een kaliber fyrk» cm* derde schip is de zware kruiser hr v; gewapend met vuurmonden tot een ka- t, «n11,c.m De „York" had een bemanning el pt ,k°PPen- Volgens Engelsche berichten zou der opvarenden gered zijn. j. ti®r deelt de Britsche Admiraliteit mede dat r®" onlangs bij Duitsche luchtaanvallen •cnaaigd was. Het schip werd ter reparatie naar ïrraai van Soeda, de Engelsche vlootbasis op Duik-b Hier werd het opnieuw door ïsrJh ,§evechtsvliegtuigen aangevallen en tijdens cneidene buitengewoon heftige aanvallen kreeg In? f31113-1 voltreffers. "fdn j di§e kringen verklaart men dat hier- Wipb vfrom wordt bevestigd met hoeveel nauw- fiianl r-i van Huitsche zijde mededeelingen over IgSpHke verliezen worden gedaan, want in het t van 20 Mei werd bekend ge- is y t ,a/deelingen Duitsche stuka's „een kruiser iork-klasse in brand hadden gebombardeerd". Het D. N. B. meldt: In den ochtend van den 29sten Mei hebben Duitsche troepen de groote, aan de Noordkust van Kreta liggende stad Kandia (Herakleion) bezet. Ook de haven en het vlieg veld zijn bezet. Xerschcidene honderden En- gedschen zijn gevangen genomen. Naar vernomen wordt, heeft de nederlaag, welke de Engelschen op Kreta hebben geleden, doordat de Duit sche troepen hun stellingen bij Canea hebben door broken, de Britsche strijdkrachten tot den terug tocht gedwongen. Zij bereiden zich voor om overzee te vluchten. Het communiqué van het Britsche groote hoofd kwartier in het Midden-Oosten meldt, volgens een bericht van Reuter dat op Kreta de Britsche troe pen, met het oog op de nieuwe aanvallen der Duitsche troepen, zich teruggetrokken hebben op stellingen ten Oosten van de Soeda-baai. In de gevechten van man tegen man van Woensdag, zoo wordt ver der gezegd, hebben de Britsche troepen zware ver liezen geleden. Over de landing van Italiaansche troepen op Kre ta meldt de „Giornale d'Italia" dat het marinetroe pen en afdeelingen yan het landleger waren, die ten Oosten van de Soeda-baai. In de gevechten Britsche opperbevel ziet zich thans voor een nieuwen toestand geplaatst. Daar het behalve met den ge weldigen Duïtschen druk in het westen thans ook met het nieuwe front in het Oosten rekening moet houden. AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN.. NEW-YORK, 29 Mei (D.N.B.) In de New- Yorksehe middagedities komt steeds sterker' de be zorgdheid tot uitdrukking dat de Engelschen niet meer in staat zijn Kreta te houden. Typisch is hier voor de „New-York Post", die schrijft, dat de positie der Engelschen en Grieken op Kreta zoo ernstig is dat ieder oogenblik gevreesd moet worden dat zij den strijd moeten opgéven. Weereen rantsoen peulvruchten 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de voor het koo- pen van distribuliegoederen aan te wijzen bonnen niet meer, zooals tot dusverre het geval was, nog eenige dagen na afloop van de distributieperiode, voor welke zij zijn geldig verklaard, mogen worden gebruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen, welke recht geven op kaas; deze mogen, evenals tot dusverre, nog ge durende twee weken na afloop van de distributie- periode voor het koopen van kaas worden gebruikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeling, 'olgens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distributieperiode, ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zon- ïg mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koo pen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon „04" van de aardappelendistributiebonkaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, IV2 Kg. per bon. MELK. Bon „19" van de melkkaart: 2 Juni t.m 8 Juni, 1)4 liter per bon. EIEREN. Bon „97" van de „Bonkaart Algemeen": 2 Juni t.m. 8 Juni, één ei per bon. KAAS. Bon „67" en „77" van de „Bonkaart Algemeen": 2 Juni t.m. 15 Juni (kooptijd t.m. 29 Juni), 100 gram kaas per bon. VLEESCH. Bon „17 vleesch" van de vlceschkaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been in begrepen of e e n rantsoen vleeschwaren. Bon „17 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, lcalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram ver duurzaamde kip, eend. gans of kalkoen, been inbe grepen. BONA AN WIJZING PEULVRUCHTEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappel rantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten be schikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52" genummer de bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met deze bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 31 Mei. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Juni tot en met Zondag 29 Juni a.s. geeft de met „35" genummer de bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat wasch poeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van de wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wassche rijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed het zij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoo ver het handdoeken, poets- en stofdoeken, .servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 30 Juni 1941 wordt op bon no. 14 van de voederkaart voor honden beschikbaar gesteld: Voor groep 1: 10 kg. hondenbrood; voor groep 2: 10 kg.; voor groep 3; 8 kg.; voor groep 4: 5 kg.; voor groep 5: 4 kg.; voor groep 6: 3 kg. Op bon no. 14 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 'V/2 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni 1941 is bon no. 14 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. BEVERWIJK Zweefvliegtuigententoonstelling. Van 31 Mei tot 3 Juni organiseex't de Eerste Zaan- sche Zweefvliegclub te Krommenie een zweefvlieg- tentoonstelling in de Concertzaal aldaar. Op deze tentoonstelling, die het geheele zweefvliegen laat zien, kan men o.a. het tweepersoons prestatie zweefvliegtuig „Arend" van den heer Bruynzeel te Zaandam bewonderen. Met dit toestel, dat een spanwijdte heeft van 18 meter, heeft de eigenaar het Nedex-landsch hoogterecord veroverd. Verder zijn er een lestoestel type E. S. G. en onderdeelen van een'in aanbouw zijnd toestel van het type Grunau Baby II. De tentoonstelling, die Zaterdag geopend wordt, wordt gecompleteerd met bijbehoorende instru menten foto's, platen, teekeningen en een inzen ding van de Technische Luchtvaartclub te Rotter dam. Openbare Leeszaal onder den hamer. In de gistermiddag in het Kennemer-Theater ge houden verkooping ten overstaan van notaris J. H. Bremmers is het gebouw Parklaan 17. waarin be neden de openbare leeszaal, groot 5.87 Are, voor f 8000 verkocht. Het werd opgeboden tot f 6000, waarna het door W. Rensebrink, alhier, op f 2000 werd afgemijnd. De verkooping had verder het volgende verloop: Het woonhuis met erf en gang aan de Van Ho gen dorpstraat 11, groot 1.68 Are werd op f 2900 opgehouden. Woonhuis met erf en grond aan den Heenfsker- lcerweg 10, groot 0.97 Are, werd door K. Marsman, Wijk aan Zee, opgeboden tot f 2000. Niet gemijnd. Het laatste perceel woonhuis met erf en grond, aan den Arendsweg 39, groot 1.75 Are, werd op f 3000 opgehouden. ,yDie Schwestern-Kindergartnerinnen-Volkspflegerinnen" voor de verzorging van Moeder en Kind onder de Duitschers in Nederland, waren dezer dagen de gasten van den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart. (Foto S.S.—P-K. Fritz-Stapf) IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 30.Mei 1941. Tarbot 14.90—f4.60; Tong f 4,70—f 2,30, beide per K.G.; Pieterman f 79—f62; Kleine roode poon f72—f65; Poon tjes f39— f31; Morsmakreel f32—f27; Wijting f46—f29: Kleine gul f60; Kleine schol f 82—f 56; Pufschol le soort f45—f28; Pufschol 2e soort f24—f 12; Groote schar f36— f 32; Kleine schar f 21f 15; Pufschar f 10f 6, alles per 50 K.G. Besommingen: Kotters: IJM 202 f4175; IJM 223 f538; UK 104 f631. Loggers: IJM 268 f 2292; IJM 283 f2374; SCH 97 f 1780; SCH 314 f 1804; SCH 95 f 2223; SCH 196 f1180; SCH 443 f 984; SCH 247 f 1396; KW 144 f 965; KW 107 f 984; KW 2 f 2496; KW 47 f 1387 KW 59 f 2304. VELSEN Distributielokaal Santpoort-station der Centrale Keuken wordt gesloten. Het distributielokaal in de Kegelbaan te Sant poort-Station zal met ingang van Maandag 2 Juni worden gesloten wegens te geringe belangstelling. Tot en met Zaterdag zullen de bestelde porties al daar worden uitgereikt. Het distributielokaal in het Vereenigingsge- bouw te Santpoort-Dorp blijft gehandhaafd. Te. IJmuiden-Oost komt met ingang van 2 Juni een distributielokaal in het gebouw van de Ar beidsbeurs (ingang Casembrootzij straat). Daar kunnen reeds van heden af scheurkaarten worden opgenomen en bestellingen voor Maandag worden opgegeven. NIEUWE TUINOPZICHTER BIJ „KINDERVREUGD". Naar het'bestuur van dc Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" mededeelt is in de plaats van den heer R. v. d. Kooy, wien wegens zijn hoogen leeftijd eervol ontslag werd ■verleend, uit 13 sollicitanten benoemd tot tuinopzichter van deze vereeniging de heer J. Eten-baas. Deze maakt reeds sedert de oprichting van den speeltuin deel uit van het bestuur. SANTPOORT AUTOBUS IN DE SLOOT Donderdagmorgen reed een „Stormvogels"-bus. op den Hagelingerweg, juist waar deze ter hoogte van den Biezenweg een flinke bocht maakt, waar schijnlijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting, in een sloot. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats, ook de maierieele schade was niet groot, doch het kostte heel wat moeite, den wagen weer op het droge te krijgen. bestudeert de toekomst problemen. Een interview met den heer K. W. Boekholt. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De Ver. Persbu- reaux melden: „Het is reeds ontelbare malen ge zegd en geschréven, dat ook Nederland in het toe komstige Europa een nieuwen koers zal moeten kiezen, wil het zijn plaats in het gemeenebest der staten van het vasteland van Europa behouden. Dit besef had, zooals bekend, de oprichting van het genootschap „Nederland en Europa" ten ge volge, welke doeleinden reeds eerder werden be kend gemaakt. Tijdens een vraaggesprek, dat een redacteur van de Vereenigde Persbureaux had met den zaak-, voerend secretaris van dit genootschap, den heer K. W. Boekholt, heeft deze "een nadere omschrij ving van het doel en streven gegeven. De uiteen zetting van den heer Boekholt is bijzonder be langwekkend, omdat uit zijn woorden een diep gaand inzicht blijkt in de moeilijkheden van veten om dezen nieuwen koers te aanvaarden". „Wij beleven in onze dagen een revolutionnairen stormloop tegen oude begrippen en beginselen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn", zoo verklaarde de zaakvoerend secretaris van het genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. S. Snijder. „Wij zien nu, hoe nagenoeg geen enkel gebied van het persoonlijke of maatschappelijke leven onberoerd blijft voor dezen storm, die met ontzagwekkende snelheid over de landen gaat en er is veel in de dingen welke wij waarnemen dat wij niet kunnen begrijpen. Zoo zeer zijn wij namelijk verbonden met de oude tradities en begrippen. Willen wij echter onze plaats in de orde van Europa welke na dezen oorlog tot stand zal komen behouden, dan zullen wij het toch tot begrip moeten brengen van het ongewone en nieuwe. Daarom moeten wij de zaken leeren bezien, los van al onze oude voor- oordeelen, hoe lief die ons ook in vele gevallen ge worden zijn. Wanneer men onzen tijd eenmaal van dat stand punt uit beziet dus los van persoonlijke gevoe lens van sympathie en antipathie voor bepaalde tijdsverschijnselen dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat wij op een keerpunt van de geschiedenis staan. Dit keerpunt treffen wij dus op nagenoeg alle gebieden der samenleving aan, waarbij men met het oog op het algemeen be lang van ons volk in het bijzonder moet letten op de economische, sociale en wetenschappelijke aan gelegenheden. Er zijn dus velen die het betreuren dat wij teven in een grooten tijd. Zij mogen echter bij dien rouw om de dingen van hèt verleden die zijn wegge vaagd bedenken, dat de geschiedenis reeds meer van die keerpunten heeft gekend. Men herinnere zich bijvoorbeeld de Fransche revolutie waar voor men tegenwoordig dikwijls nog zooveel sym pathie koestert die een einde heeft gemaakt aan het feodale stelsel en het absolute koningschap ten koste van stropmen-bloéd. v .(Vervolg zie pag. 3). t

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1