Openbare Schooi Spatt en Spet H.F.C. en de Volewijckei Ragnhild Hveger Harold Wing (Vervolg van pag. 1) In dienzelfden tijd werden de stoommachine en de weefstoel uitgevonden met als gevolg een op bloei van de industrie. De eeuw der groote uitvin dingen brengt dan met zich mede de ontwikkeling van het industrieele kapitalisme en zijn tegenhan ger: het marxisme. Steeds grooter worden de fa brieken, steeds grooter de productie; de hoofdzaak is echter reeds niet meer de voortbrenging van goederen maar de noteering van de aandeelen aan de beurs. Het moderne kapitalisme is niets meer dan de al macht van het goud in de handen van een kleine groep, waartegen de arbeidersbewegingen hoe machtig ook in schijn in feite vrijwel machteloos stonden. De wereldcrisis welke juist achter ons ligt had dan ook een werkloosheid ten gevolge zooals het menschdom nog niet beleefd had. Nu bevinden wij ons in een oorlog die ongeacht den afloop onge twijfeld grooten invloed zal hebben op de econo mische en sociale verhoudingen in Europa. Het laat zich aanzien, dat bij de nieuwe ordening van Europa de hoofdrol toebedeeld zal worden aan het Duitsche rijk. Hoe deze ordening zich zal voltrekken staat uiter aard nog niet vast. Men zou misschien een voor beeld kunnen nemen aan het werk der Hanze in de Middeleeuwen. In ieder geval staat het wel vast, dat wij ons reeds thans aan het studeeren moeten zetten op de vraagstukken, die zich bij deze ordening zullen voordoen. Daaraan zal waar schijnlijk niemand kunnen twijfelen. Deze studie is nu wat het genootschap „Nederland en Europa' zich tën doel stelt. Daarbij bepaalt het genootschap zich niet tot enkele onderdeden op economisch of sociaal ter rein, maar het bestrijkt zoowel de gebieden van landbouw, handel en industrie als van wetenschap, kunsten en verkeer, in het kort samengevat: het geheele geestelijke en materieele letten. Aan hen die meenen dat de tijd voor een der gelijke, actieve medewerking aan de nieuwe orde ning nog niet gekomen is. moet geantwoord wor den dat integendeel de tijd dringt om met man en macht aan liet werk te gaan ten einde een plaats voor Nederland in het nieuwe Europa te veroveren. Uit alle streken van ons land en uit alle kringen mocht het genootschap reeds teekenen van sympa thie en instemming ontvangen". Tenslotte verzocht de heer Boekholt de Ver. Persbureaux nog mede te deelen, dat zij die alsnog blijk wenschen te geven van hun belangstelling, dit kunnen doen door zich te wenden tot het se cretariaat van het genootschap „Nederland Europa", Nieuw Havenstraat 36 te 's-Gravenhage. De aanvoeren aan de groentemarkt. Veel kooplust. Hoewel de weersgesteldheid in de afgeloopen week tiog geenszins regelmatig was, bracht de gunstige wending in de temperatuur een flinken vooruitgang in den groei der verschillende gewassen, wat dui delijk aan de aanvoeren viel waar te nemen. De verscheidenheid van producten breidde zich echter niet noemenswaard uit, daar nog vrijwel dezelfde soorten aan de markt kwamen als in voor gaande weken. De partijen namen wel in omvang toe en vooral die van spinazie. De kolossale aanvoer van deze groente gaf meer malen heel wat moeite en hoofdbrekens deze te ver werken. Verwacht kan worden dat ih de. volgende week nog een flinke aanvoer zal komen, hoewel hij geregeld iets terugloopt. Door de sterk varieeren- de kwaliteit konden meermalen de vastgestelde maximumprijzen niet gehandhaafd blijven; sommige partijen werden afgekeurd. Net glasproduct sla werd iets ruimer aangevoerd. Het komt nog-voor, dat de-kwaliteit te wenschen overlaat." De prijs, die voor eerste soort tot Maan- 'dag op Vijf .cent stond, werd in het midden van de week verlaagd met één cent. Voor mindere soorten varieerden de prijzen tot twee cent per stuk. Het aanbod van postelein neemt geleidelijk aan toe, waardoor de prijzen daalden: De noteeringen welke 'in het laatst der vorige week nog op 2228 cent stonden, daalden op de veiling van Woensdag van 1115 cent per K.G. Ondanks den grooten aanvoer rabarber bleef de kooplust onverflauwd voortduren. In de vastge stelde prijzen hiervoor kwam deze week geen ver andering. De aanvoer van bospeen was niet groot. Van dit product kwam de prijs van Woensdag j.l. af op 14 cent per bos te staan. De aanvoer van witlof blijft ondanks het verge vorderde seizoen nog Van beteekenis. De prijzen welke voor go°de kwaliteit op een behoorlijk peil staan, vertoonden, vergeleken bij vorige week, een kleine inzinking. Vorige week werd als hoogste prijs 28 cent besteed, tegen 20 cent per K.G. op de veiling van Woensdag. De mindere soorten maken naar gelang de kwaliteit allerlei prijzen. In den aanvoer van bloemkool begint langzamer hand ook schot te komen, daar er thans mooie par tijen geveild werden. De noteering, die vorige week op 20 cent per stuk stond, werd deze week ver laagd. Het aanbod van asperges is ondanks, dat het nu in het hartje van den oogsttijd is, zeer klein. Van jaar tot jaar vermindert de aanvoer van dit artikel. Soepgroente bleven ook deze week weer zeer ge vraagd, voornamelijk maakte prei weer hooge prij zen, welke varieerden van 30 tot 38 cent per K.G. In het midden van deze week werd zelfs nog 45 cents betaald. Ook voor andere soorten bestond een willige kooplust. Bridgeclub „Sans Atout". De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout" luiden als volgt: Groep blauw: 1. W., G. Kleine—C. Geldermans 401/2 m.p. 2. J. Dil—J. van Leeuwen 38Vs m.p., 3. De heer en mevr. Van Amstel 32Vs m.p., 4. De heer en mevrouw Thomas 31 m.p. 5. Mevr. Dil—Th. Braam 2,91/2. m.p. 6, R.Hoen—J. Commandeur 29 m.p., 7. A. J- JansenA. Dienaar 28 m.p., 8. De heer en mevr. Tand 23. m.p. Groep grijs: 1. De heer en mevr. v. d. Linden 40yz m.p., 2. A. en C. Hoogenboom 38 m.p., 3. C. Spruit—K. van der Wal 37% m.p. 4. J. Bos—G. de Boer 371/2 m.p. 5. H. en J. v, d. Vlugt 35 m.p. 6. J. Berlee—G. Zoontjes 32 m.p. 7. J. Bloemendaal—J. Kok 31Vs m.p. Groep geel: 1. L. Bos—N. van Zon 37% m.p. 2. W. de Boer—H. van Essen 37 m.p. 3. Mevr. Braam—Th. Sluitman 34Vï m.p. 4. A. van Groningen—T. Romijn 32y2 m.p. 5. De heer en mevr. Bliek 31 m.p., 6. P Vlot—Ph. van Groningen 29 m.p. 7. Dames Steen bergen—Tabak 26 m.p. 8. J. v. d. Berg—J. de Vries 24% m.p. AGENDA VOOR BEVERWIJK. F VRUDAG 30 MEI. Luxor Theater, Breestraat: Land zonder vrouwen, en bij programma. 8 uur. ZATERDAG 31 MEI. Luxor Theater, Breestraat: Land zonder vrouwen, en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: VRIJDAG 30 MEI. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoog heid". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Trerick de Pandoer" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Geluksvogel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 31 MEI. Stadsschouwburg: „De weg is beter dan de herberg", (Het Ned. Tooneel), 2,15 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en ées avonds. De plechtige zitting in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. waar Rijksminister dr. Seyss-Inquart een jaar geleden, op 29 Mei 1940, als Rijkscommissaris werd geïnstalleerd. I11 het midden dr. Seyss-Inquart met den Wehrmachtsbefehls- haber, generaal der vliegers F. Christiansen (rechts) en generaal Von Falken- hausen (links). (Foto Departement van V. en K.) JOHAN DE WAARD'S HEERENMODEMACAZIJNEN HOEDEN EN PETTEN Kanaalstraat 46-48, Tel. 4054 Kennemerplein 20, Tel. 5290 tot 's avonds 6 uur 7 zijn geopend Zaterdags tot uur (Adv. Ingez. Med.) Openbare verkooping. Donderdagmiddag werd ten overstaan van Mr. A. Moens in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een open bare verkooping gehouden. 1. Het woon- en winkelhuis aan de Zeestraat 21, groot 77 c.A. Opgeboden door J. Kuys, alhier tot f 4210. Niet gemijnd. 2. Woonhuis met erven, grond en poort aan de Ko ningstraat 168, groot 1.31 Are. Opgeboden door G. Res, Castricum, tot f 2510. Niet gemijnd. 3. Woon- en winkelhuis met erf en grond aan den Alkmaarscheweg 5, groot 1.20 Are. Opgeboden door Koger q.q. tot f 3950. Niet gemijnd. 4. Woonhuis aan de Marquettelaan 1 te Heemskerk, groot 4.57 Are. Opgeboden door D. Koger q.q. tot f 3400. Niet gemijnd. DE DRAVERIJEN IN ALKMAAR. Voor de op Eersten Pinksterdag te Alkmaar te houden course staan o.m. de volgende paarden inge schreven: Edelman, Carma Norton, Carla Scott, Dou glas H., Zampa, Claydy O., Beminde, Caesar S., Ron nie's Norton, IJ. Kernel en Xerxes. CLUBAVOND VAN DE KENNEMERS. Woensdag 4 Juni houdt de voetbalvereeniging „De Kennemers" in café „Meerensteyn" een clubavond. STRAATPREDIKING. Op het kruispunt Pelsstraat—Wijkerstraatweg wordt Zaterdagavond een straalprediking gehouden, waar ds. F. E. Hóekstra spreekt over het onderwerp De komst van den Heiilgen Geest op aarde" en Ds. H. Holtrop over „Werkt de Heilige Geest nog op aarde?" Het Evangelisatiezangkoor verleent mede werking. t Schaakclub „Weenink". De resultaten van de onderlinge wedstrijden van de schaakclub „Weenink" zijn als volgt: Groep 1: Ph. Bakker—P. Stet V2. Groep 2: J. LosIJ. Mooy 0—1: D. Kikke—A. Slings afgebr.; J. MuyenA. Pekel 01; F. HendriksW. Visser V2- A. SlingsD. Kikke 10. Groep 3: G. SietsmaF. Geisler 10; P. Schager J. Arts 01; J. ArtsP. Schager 10. Groep 4: J. D. Semeins—W. Rijker 1—0; N. Roo- sen—A. Schoenmaker 1—0; J. v. d. Wissel—C. Koo- men 01. OPVOERING LEEKENSPEL „CHISTUS TRIUMPHATOR". Op Woensdag 11 Juni voert de Kring van den Doopsgezinden Jongeren Bond in de Doopsgezinde Kerk aan de Meerstraat het leekenspel „Christus Triumphator" door Greet Smit, op. Medewerking verleent het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, diri gent H. van Dijk. De Kennemers—Kinheim. De Kennemers hebben voor den vriendschappelijken wedstrijd tegen Kinheim op tweeden Pinksterdag het elftal als volgt samengesteld: Van- Urk; v. d. Putten en v. w. Bos; Horeman, Stee man en Veenstra; Verbeek, Himpers, J. Albers, C. Albers en M. Brethouwer. Bevorderingen R.-K. Lagere T uinbouwscliool. Bij het eindigen van het eerste leerjaar van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk werden de vol gende leerlingen naar de tweede klasse bevorderd: H. P. Eyking, G. van Egmond. B. Gerritse, D. van den Outenaar, J. J. Pirevano. allen uit Beverwijk, G. Jongejans, G. Koper, J. Rolink. C. de Ruiter, H. Hen- neman, F. Fatels, K. Honing, allen uit Heemskerk, W. Glorie en J. Glorie uit Castricum. P. J. Muntje- werf, Anna Paulowna, "G. Strous en J. Jacobs uit Haarlem, N. Rutten, Th. Post, G. Wigchert en J. Mar kerink, Velsen en P. Goossens uit Bennebroek. Van de 24 leerlingen werden er twee niet bevor derd. CENTRALE KEUKEN. Op 2en Pinksterdag kunnen van de Centrale Keuken ook warme maaltijden .betrokken worden. Met ingang van de volgende week behoeft voor 1 scheurkaart slechts een halve aardappelbon in geleverd te worden f Marktprijzen en Besommingen. ÏJMUIDEN 29 Mei 1941. Kabeljauw f 16—f9 per stuk; Tarbot f4.90—f4.60 per K.G. Tong f 4.70—f2.60; Kleine schol f 110—f55; Pufschol (Ie soort) f43—f33; Pufschol (2e soort) f30—f 12.50; Groote schar f42—f33; Kleine schar f20; Pufsehar f 12,50—f6, Groote bot f60—f58; Pieterman f81—f70; Kleine roode poon f73; Poontjes f41, Makreel (groote) f 00; kleine f Horsmakreel f33—f26; Wijting f43—f31; Kleine gul f96— f90, alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 253 Sumatra 150 m. f 3728; 1JM 118 Beatrix 100 m. f3110; IJM 22 Ita 100 m. f3122. Kotters: HD 108 f2041; HD 125 f2063; HD 18 f 1094, UK 76 f 1180. Loggers: KW 89 f 1934; KW 91 f1214; KW 173 f 1456; KW 108 f1143; KW 104 f 1540; KW 58 f 1673; KW 52 f1180; KW 18 f1186; SCI-I 233 f 1655; SCH 30 f1554; SCH 245 f 1690; SCH 73 f 1592; SCH 402 f 1354. OUD-KATHOLIEK VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. De afdeeling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen organiseert Don derdag 5 Juni een ontspanningsavond in den schouwburg „Thalia". Het gevarieerde programma wordt verzorgd door leden van de O.-K. Jongelieden vereeniging „D. G S.", onder leiding van den heer C. v. d. Plas. De oud-bondsvoorzitter, pastoor F. T. v. d. Steen uit Culemborg, zal waarschijnlijk een korte propa- ganda-rede uitspreken Verbouwing. Het verbouwen van het winkelhuis van den heer J. P. Loendersloot aan den Zeeweg is opgedragen aan de N.V. Aannemers mij. Velsen. directeur Joh. Groot, alhier. Damkampioenschap van Nederland Van het damseizoen '1940-1941 rest ons nog het tournooi om het clubkampioenschap van Nederland Daarvoor moet nog een wedstrijd "gespeeld wor den, n.l. Zuiderdamclub tegen het Residentie Dam- genootschap. Door het beter bordgefniddelde heeft de Rotterdamsche damclub slechts een gelijk spel te behalen om beslag op den titel „Kampioen van Nederland" te kunnen leggen. De stand dezer afdeeling luidt: bi) QO '09 Qi t Zuider damclub Rotterdam 3 1 2 0 4 3624 R, D. G., Den Haag 3 2 0 1 4 3426 D C. IJ., IJmuiden 4 1 2 1 4 4040 Van Embden, Amsterdam 4 1 2 1 4 3743 Excelsior, Den Bosch 4 1 0 3 2 3347 Zondag a.s. wordt deze ontmoeting gespeeld. Pinksterprogramma in Thalia. „Hoera, er is een stamhouder." De directie van het Thalia Theater heeft voor de Plnksterweek en tevens als première voor Kennemer- land beslag weten te leggen op de nieuwe Sonore-film „HoeraEr is een Stamhouder" met Kathe Gold, Theo Lingen en Richard Romanowsky. Het is een film met een boeiend gegeven, vol fijne geestige humor, die zal boeien door zijn charmant en pikant ver haal. Wij zullen den in houd ervan niet verklap pen, want bij het zien van deze allergenoeglijkste film vallen iemand de zorgen," die de tijdsomstandig heden nu eenmaal met zich brengen, zoo licht van het lijf, dat hij voor hij het weet weer een dankbaar kind is, dat met groote, grage oogen en een onbevangen gemoed het sprookje beleeft, dat zich ergens aan een klein hof in een gefantaseerd Duitsch miniatuur vorstendommetje voltrekt. Een verademing is de luchthartige, gracieuse sfeer, een weldaad is het voortreffelijke, van geest spran kelende scenario Maar eigenlijk zoudenwij alle' medespelenden stuk voor stuk moeten noemen, willen we rechtvaardig, zijn, want allen zijn geknipt voor hun speciale taak. Ook het voorprogramma is deze week bijzonder verzorgd^ o.a. een film uit de nieuwe serie „Neder- landsche Documentaires". Een programma, waar men geen spijt van zal hebben het gezien te hebben. OPSTELLING V.S.V.-ELFTAL. De opstelling van het V.S.V. 2-elftal, dat tegen Stoirnvogels 2 uitkomt is als volgt: Demmers, Kunst Sr., Rechtsteiner, Schadewijk, Van Rhoon, Kunst Jr., Bot, De Wit, Karrebelt, Duyneveld, Ha mers. PROMOTIE-COMPETITIE 2de KLAS. STORMVOGELS 2— V. S. V. 2 Stormvogels 2 komt in dezen belangrijken wedstrijd als volgt uit: Oldenburg: Visser, Haak Jr.; Glas, Zwemmer, Geerling; Booy. Goedhart, Wagenaar, De Boer, Cupido. SCHEVENINGEN 29 Mei. Van de kustvisscherij waren hedenochtend aan de markt 93 kustvlsschers, met tezamen *14.826 besomming. Noteering schokkervlsch: Kleine tarbot f3; Middel tar bot f4,50; Griet f 1.80—f3,60; Kleine tong f 1,70—f 2.50. alles per K.G,; Middel schol f49.60—f80; Kleine schol f20—f44; Bot f 30,80—f 40.60; Schar f 6.50—f 22,40. alles per kist van 40 K.G. SANTPOORT S. V. „Terrasvogels". Maandag 2den Pinksterdag speelt „Terrasvogels I" om 6 uur een kampioenswedstrijd tegen I.E.V. 1. De opstelling is als volgt: Douma, J. Bunschot, Van Gelder, Van Vliet, Dortmunth, Pellemans, P. Bunschot, Reckveld, De Jonge, Van IJzerloo. Om 10 uur speelt „Terrasvogels 3" tegen E.D.O. 7 een compeitiewedstrijd. Om het kampioenschap van Haarlem zal door de drie kampioenen D.C.O., I.E.V. en Terrasvogels 1 der eerste klasse afdeeling Haarlem gespeeld wor den. WEDSTRIJD UITGESTELD. De wedstrijd van Terrasvogels 3 tegen I.E.V is uitgesteld. De beroepskeuze. Waarheen gaat Uw kind na de zomervacantie? De leider van de afdeeling Jeugdbemiddeling het bijkantoor IJmuiden van het gewestelijke arbeids bureau, die dezer dagen schreef over een goede be roepskeuze, stelt thans aan het kind, dat de school 'crlaat, eenige vragen: Mecvcrdienen. Moet onze jongen van 14 jaar zoo gauw mogelijk meeverdienen? „Ja", zeggen vele ouders die met geldgebrek worste len en zij sturen, den knaap op een baas uit. Dat lukt meestal wel, er wordt een gulden of drie, vier ver diend, later wat meer. Maar tegen den leeftijd van 17 of 18 jaar komen de moeilijkheden. Een vak werd niet geleerd, voor loopjongen kan de baas ook een jongere kracht gebruiken en onder'de losse arbeiders, waar de jongen nu zelf toe behoort, is veel werkloosheid. „Had ik maar een vak geleerd," zegt de jongen, als hij voor de zooveelste maal komt „stempelen" op het Arbeidsbureau en vraagt of er „nog iets is". Natuurlijk, er moeten losse arbeiders blijven en niet iedereen kan vakman worden. Maar twee dingen mo gen wij toch wel vaststellen: de maatschappij staat niet te wachten op de jongens van 14 jaar! Als zij dus tot verder leeren in staat zijn, geef ze dan toch de kans! Bovendien: er zijn naar verhouding te veel losse arbeiders en in bepaalde vakken te weinig goed ge vormde vaklieden. Twee redenen dus om het besluit „dadelijk meeverdienen" niet te vlug en niet licht vaardig te nemen. Vakman worden, „Alles goed en wel, maar ik kan het geld niet mis sen", zal menige huismoeder in dezen tijd zeggen. Tegen haar zeggen wij: „Als meeverdienen beslist noodzakelijk is, dan is daarmee de weg naar een vak toch nog niet versperd?" Hoe moet men dan te werk gaan? Stuur den jongen, als hij tenminste van de zesde naar de zevende klasse van de lagere school is overgegaan, naar de Nijver heidsavondschool, die in October begint. Na 5 winters leeren kan hij een diploma behalen als machine bankwerker, autobankwerker, electriciën, timmerman of schilden. Bovendien kan hij, ook wanneer hij werkt als loopjongen, bij het Arbeidsbureau als werkzoe kende leerling-bankwerker, leerling-timmerman, enz. ingeschreven worden. Het is nog veel te weinig 'be kend, dat ieder, die een beteren werkkring wil zoe ken, daardoor de bemiddeling van het Arbeidsbureau kan inroepen, ook als hij werk heeft! Nogmaals, de weg naar vakmanschap Is niet afge sloten voor een flinken jongen, die 's avonds wil door- leeren. Maar: er is wel een betere weg! Als 't er even af kan, wat de dubbeltjes betreft, stuur den jongen, die voor een vak voelt en daarvoor flink genoeg is, naar de Nijverheidsschool. Twee jaar dagschooloplei ding geeft een prachtigen grondslag voor de verdere vorming in de praktijk tot vakman. Bovendien kunnen de uitblinkers 90k verder komen. Doorlceren. Doorleeren, dat kan niet alleen de leerling, die naar U.L.O. of H.B.S. gaat, maar ook de jongen van de Nijverheidsschool. Ér is b.v. aan de Gemeentelijke Visscherijschool een prima cursus voor het voorloopig diploma Scheepswerktuigkundige. Wie varen wil en „scheepsmachinist" hoopt te worden, kan dien cursus volgen. Er is voor de zeer goede leerlingen de moge lijkheid, door te leeren voor het toelatingsexamen voor de M.T.S. (in Haarlem en Amsterdam vindt men M.T. Scholen). Verder leeren is dus stellig mogelijk en ook dringend gewenscht voor een ieder, die reeds vroeg een vak heeft gekozen. MENU CENTRALE KEUKEN. Het menu voor de komende week is: Maandag stamppot van andijvie: Dinsdag bruine- boonensoep; Woensdag stamppot van roode kool; Donderdag stamppot van koolraap; Vrijdag groen tesoep en Zaterdag stamppot van zuurkool. OUDERAVOND SCHOOL 5. In één der lokalen van School 5 voorheen School K werd Donderdag een druk bezochte ouderavond gehouden. De bijeenkomst werd geopend door het hoofd der school, 'den heer G. J A. Heino. Deze wees op de moeilijkheden, welke het onderwijs ondervonden had en nog ondervond tengevolge van de tijdsomstandig heden. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bie den, riep spr. óók de medewerking van de ouders in. Hierna voerden de leerlingen een zeer gevarieerd programma uit. De leerlingen der tweede klas brach ten onder leiding van mej. Janssonius op alleraar digste wijze het sprookje van ..Roodkapje en de Wolf" ten tooneele; die der vijfde klas zongen onder leiding van den heer Bremerkamp keurig een aantal liederen. De meisjes en jongens van alle klassen verrasten de ouders met het voordragen van een groot aantal ge dichtjes. De leerlingen van de vijfde klas voerden onder leiding van mevrouw De Vries en van hun dapperen dirigent in costuum een alleraardigst zang spel uit. Bij monde van „dirigent Blok" werd aan mevrouw De Vries een boekwerk aangeboden; de heer Heins bracht de bewoonster van „Schooneberg", waar men altijd zoo warm voor School K gevoelt, hartelijk dank. Hierna werd het huishoudelijk gedeelte van agenda afgewerkt. De heer Heino besprak de positie der school in verband met de nieuwe leerlingen- schaal en die van de kweekeling met acte. Tn verband met het feit, dat ook deze school dit instituut kent, beval bij het schoolfonds krachtig in de belangstel ling aan'. Tot lid der oudercommissie werd in de vacature- Schuitman de heer Schols gekozen. De voorzitter der Oudercommissie, de heer Hen- nink, dankte het personeel der school voor den ge notvollen avond. DRIEHUIS Officiëele opening nieuw kantoorgebouw. Het nieuwe kantoorgebouw der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, dat reeds sinds Januari jl. in gebruik genomen is, zal Zaterdag 7 Juni a.s. ofifcieel worden géopend. Er is eenigen tijd met deze officieele plechtigheid gewacht, opdat niet alleen het gebouw gereed-zou zijn, maar ook de tuinaanleg een behoorlijk aanzien zou hebben. De officieele opening zal met eenige plechtig heid geschieden. De organist van het crematorium, de heer George Robert, zal in de nieuwe aula, waar de genoodigden uit alle deelen van het land ont vangen zullen worden, het orgel bespelen, waarna de algemeen voorzitter der vereeniging, dr. P. H. van Roojen, een welkomstwoord zal spreken. Daarna zal in de ontvangzaal van het nieuwe kan toorgebouw de officieele opening geschieden met een rede van dr. van Roojen. Een bezichtiging van het gebouw zal hierop aansluiten. De plechtigheid zal aanvangen na aankomst van trein 14.46 te Drie- huis-Westerveld. HULDIGING VAN DEN HEER C. DUINEVELD. De heer C. Duyneveld, machinist der afdeeling Centrale van de N.V. Vereen. Papierfabrieken dei- firma Van Gelder Zonen herdacht Donderdag den dag, dat hij veertig jaar geleden als twaalfjarige jongen in dit bedrijf kwam. Hij werd des morgens op het directiekantoor ontvangen, waar hij werd toegesproken door den heer Joan H. A. Kruimel. Deze wees op den goeden staat van dienst van den heer Duineveld: hoe hij van jongen in de timmer- schuur is opgeklommen tot de verantwoordelijke functie van machinist. Aan den heer Duineveld werden een gouden horloge met inscriptie en het diploma in lijst van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigd, alsmede een geschenk onder enveloppe. Namens het personeel van de Centrale sprak ir L. P. Krijger. Na gememoreerd te hebben, hoe de jubilaris ook in het sociale leven een plaats van be teekenis heeft ingenomen, dankte spreker den ju bilaris voor diens kameraadschap. Als blijk van Naar de De school voor allen, dus bil uitstek de school waar Uw kind wordt vervuld met eerbied voor alles wat hun ouders, maai ook voor al datgene, Wat anderen heilig is. AANOIFTE dagelijks tot 50 MEI A.S. aan de scholen. (Adv. Ingez, Mei, waardeering ontving de heer Duineveld een ft theemeubel: mevrouw Duineveld ontving bloem Van de afdeeling Velsen van den R.-K, Fabrie arbeidersbond „St. Willibrordus", waarvan de bilaris bestuurslid is en van het hoofdbestuur dezen bond mocht hij behalve bloemstukken schriftelijke gelukwenschen, een telegrafische lukwensch ontvangen. Velen kwamen den jubil- te zijnen huize aan den Wijkerstraatweg com! menteeren. Van vele zijden wordt de meening geuit, dat H. F het in de degradatie-wedstrijden hard te verantwoor zal krijgen en vrij algemeen wordt Volewïjckers als ernstigste concurrent beschouwd. Dit heeft zijn ret want de Amsterdammers hebben niet slechts een pra tig seizoen achter den rug, waarin zij geen enkele net laag voor de competitie leden, maar bovendien beht deze club van Benoorden het Y tot de krachtigste en I georganiseerde sportvereenigingen van ons land. Ongetwijfeld hebben de Volewijckers recht op een pli in een hoogere klasse en zij zouden zeker een uitstek figuur maken in de tweede klasse, maar en hier sch het addertje onder het gras het staat lang niet v dat zij zullen promoveeren. In de promotiematches sp goed voetbal een veel minder belangrijke rol dan 1 beheersching en kalmte, terwijl Vrouwe Fortuna mee de lakens uitdeelt en haar gunsten schenkt aan de pli die het initiatief neemt en weet te behouden en die 0 het meeste uithoudingsvermogen beschikt. Laat een tal zich in de verdediging dringen of huldigt het na behalen van een kleinen voorsprong het principe veiligheid voor alles, tien tegen één, dat de tegenps uit zulk een tactiek den moed en het zelfvertrouwen om een'krachtig en dikwijls doorslaggevend offensief te zetten. Daarvan zijn voorbeelden te over; zoo glaa H. B. S. er twee jaar geleden in het Noorder Sporlp in, ondanks een veldminderheid gedurende een groot van den wedstrijd tegen E, D. O., een 2—0 achterstand te loopen, toen de Haarlemmers het zwaartepunt te s in de verdediging legden. Maar om tot de Volewïjckers terug te keeren: het el ïs reeds meerdere malen kampioen van de derde kla geweest, doch nimmer voerden de promotiematches het beoogde doel, hoewel de ploeg toen. evenals nu, papier de beste kansen had en als favoriet werd geto verfd. In 1937 bij voorbeeld hadden de hoofdstedelL-j een zeer sterke ploeg, die den strijd met Bloemendaal Alkmaarsche Boys moest aanbinden. Onder aanvos: van den ook toen reeds uitstekend spelenden Stijger den lateren linkshalf van Blauw Wit en van het ifed landsch elftal werd op het Bloemendaal-terreln 1 4—2 gewonnen, hetgeen echter meer te danken was 1 fouten van den doelman der thuisclub dan aan een ov tuigende meerderheid. Deze zege bracht echter, niet I gewenschte resultaat, want de club uit Alkmaar, 1 niemand een kans had gegeven, ging met de promo strijken, met groote medewerking van Vrouw Fortui Bloemendaal immers miste niet minder dan drie sir, schoppen "in deze'serie matches; ware dit niet hel gei geweest; dam zou de club van Cassee haar plaats in tweede klasse hebben behouden.- Waarmede overigens maar gezegd wil zijn, dat deptsl sin'g tuschen 'de béide laatstgenoemde clubs werd ultf vochten en dat dé „gloeiende favoriet" VolewijèRèrser slotte niet aan te pas kwam. Het zou mij niet verwo: deren, als de promotie-degradatie-competitie ook fiilmi een onverwacht resultaat opleverde en deze mogelijkhs kan den H. F. C.-spelers tot steun strekken. CRITICI! Ztcemmei start 25 Juni in Haarlen Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche zwerr-'.s op Tweeden Pinksterdag de reis naar Denemarken m vaarden onder leiding van mevr. De. Dood—Koenen. Y'm de eerste maal zullen zij op 6 Juni te Kopenhagen stars terwijl ook wedstrijden zijn vastgesteld op 8 Juni. Ds de zwemsters daarna nog ruim een week in Denemgrïi verblijven voordat zij de terugreis aanvaarden, won aangenomen dat zij gedurende dezen tijd ook nog In a dere wedstrijden zullen uitkomen. Inmiddels vemem dat de Deensche recordhoudster Ragnhild H«9 niet alleen onze zwemsters op haar terugreis zal'vergas len, doch ook de Deensche zwemster Boerge Baeth. V« ondersteld wordt, dat zij reeds op 22 en 23 Juni in Au sterdam zullen starten, alsmede op 25 Juni te Haarlei en vermoedelijk ln nog twee andere plaatsen. Kort q=ë op zullen zij de terugreis aanvaarden, doch daarbij tever nog uitkomen in wedstrijden te Leipzig op 29 Juni 3: ter gelegenheid van de Leipziger sportweek. Zeilen GOUDSCHE ZEILWEEK 1941. De deelneming aan de Goudsche zeilweek, die in lu jaar van het dertigjarig bestaan van de Roei- en Zellvei eeniging „Gouda" gehouden wordt, is ditmaal bijzonde groot. De Zuldhollandsche zeilers zijn in grooten gels' vertegenwoordigd, evenals de Amsterdamsche en Haai lemsche. Totnogtoe zijn omstreeks 120 inschrijvingen Mn nengekomen Op de wondermooie Reeuwijksche plassen zullen des 120 zeilers a.s. Zaterdagmiddag, Zöndag en Maandag da strijd met elkander en met wind en water aanbinden.il 13 klassen worden 4 nationale wedstrijden en in 3 klassei een onderlinge wedstrijd gezeild. Onder de namen de deelnemers treffen we talrijke bekende namen van di beste zeilers aan. Bij de 19 Olympiajollen vinden we oi Borgerhoff Mulder, Jan Bier, J. H. H. J. de Jong, K* court en nog vele andere sterke zeilers; in de Valkjae» ten varen o.a. Bruynzeel, Ritman en Jan Heinen med' Tn de Sharpieklasse binden onder de 14 zeilers W. J-B Nauta, v. Werkhoven, Overmans. Ott en L. Koster OT strijd aan De Noord-Nederl. 16 M2 klasse geeft een toU« van 18 deelnemers te zien. terwijl er voorts 7 Pamp--' jachten, 8 Bergumermeer-jachten en nog 13 twaalh'CWj jollen aan den start zullen komen. Onder de laatste r.a we twee dames-leden van de Haarlemsche jachtclub. dames Titi Bier en Latenstein. de Chineesche optimist Harold Wing is een te Rotterdam gevestigde wielrenner. Hoewel het dezen knaap volkomen duidelijk moet zU". dat men om wereldkampioen op de sprint te worden, nl« slechts van super-klasse moet zijn. doch ook geregeld op wedstrijden moet uitkomen en onder deskundige leid™ dient te trainen, geeft hij nimmer de hoop op om nog eens een regenboogtrui te winnen. Bij de sprintmatches op den Olympischen Dag en bil de wereldkampioenschappen te Brussel 1935 en Amster dam 1938 was hij van de partij; bij wedstrijden op Rotterdamsche baan aan den krommen Zandweg behoor» hij steeds tot de meest enthousiaste deelnemers, maar..» nog nimmer heeft hij het verder dan de eerste serie den herkansingsrit gebracht. Waarom men dan toch steeoJ weer zijn inschrijving accepteert, terwijl andere rennen met de zelfde capaciteiten er niet aan te pas komen? D« reden is, dat deze Harold Wing op de wereldkampioen! schappen de eenige 'officieele vertegenwoordiger vaI1.ïL land is, want hij bezit de Chineesche natlbnaUfcit kan hem dus met het volste recht, zoowel letterlijk u figuurlijk, den chinees van de wielersport -noemeai

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2