fre.-»*---- 50ste Leerlingen-Uitvoering. De Dilettanten. y R IJ D A G 30 MET 1941' Veertien oorlogsbodems kwamen in actie tegen de „Bismarck". Berlijn trekt conclusies uit de jongste gebeurtenissen ter zee. j welingelichte politieke kringen te Berlijn worden jat de botsing van de „Bismarck" met de Britsche vloot de volgende conclusies getrokken: pe ondergang van het Duitsche slagschip „Bis- Ciarck" is voor de Duitsche marine een smartelijk verlies, dat het Duitsche volk diep betreurt. Afge- zien van smart en rouw gedenkt men evenwel met s en voldoening de prestaties die met den naam ioi, dit schip verbonden zijn Geen andere marine lieeft een schip bezeten dat in zoo korten diensttijd joo grooten roem verwierf als de „Bismarck". De jifijd tusschen dit schip en de „Hood" duurde volgens je Engelsche voorstelling van zaken nog geen vijf minuten en was toen reeds geëindigd met de vernie tiging van het vlaggeschip der „grand fleet".. In den- jejfden slag werd de „Prince of Wales" een Britsch jljgschip, dat in alle opzichten gelijkwaardig was sran de „Bisrnarck" omdat het even nieuw, even sterk en pen snel was, beschadigd en gedwongen den ste ven te wenden. Terwijl de „Bisrnarck" dit overweldigend succes ■»gen twee der sterkste slagschepen ter wereld bin- Cén enkeie minuten behaalde, had de Britsche vloot rtUe vier dagen noodig om het Duitsche slagschip tot zinken te brengen. Aan de operaties tegen de jjismarck" namen volgens mededeelingen van de Sritsche Admiraliteit de slagschepen „George V", prince of Wales", „Renown" „Rodney" en „Ramil- Jes", de vliegtuigmoederschepen „Ark Royal" en Victorious", de kruisers „Norfolk", „Suffolk", "Sheffield" en „Dorsetshire" benevens de torpedoja gers „Maori", „Zulu" en „Cossack" deel. Al deze tchepen waren in actie bij het zoeken naar het jjuitsche slagschip. Des ondanks slaagde, ook alweer volgens de Britsche Admiraliteit, deze overmacht vsn ten minste 250.000 b.r.t. der modernste Brit- jche oorlogsschepen tegen slechts 35.000 b.r.t. aan Duitsche zijde er niet in op het Duitsche 'slagschip n beslissende treffer te plaatsen.Daarentegen slaagde Bismarck" er tijdens deze gevechten nog in een der Britsche torpedojagers tot zinken t.e brengen en vijf Britsche vliegtuigen omlaag te halen. Den beslissenden treffer plaatste eerst een der Brit sche torpedovliegtuigen op de „Bisrnarck". Dit. slaag de er in de roer- en schroefinstallatie te beschadigen. Als men dit relaas van den vijand volgt, kan men ge troost met voldoening constateeren dat in de ge schiedenis van de zeeoorlogen nog nooit een schip te genover een grootere overmacht gestaan en zich zoo Isng gehandhaafd heeft als de „Bisrnarck". (A.N.P.) Italiaansch weermachtsbericht Bet optreden van de Engelsche vloot Gevolgen van de Duitsche successen ter zee. Het ANP deelt mede: De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft over de strategische gevolgen van de Duitsche successen, behaald op de Britsche vloot, dat men in Duitsch- land weet dat ook in het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee nog Britsche vlootstrijdkrachten aanwezig zijn. Evenzeer weet men dat de Britsche Thuisvloot na het verlies van het grootste schip nog over een heel aantal slagschepen beschikt. En geland heeft dus nog naar getal de superioriteit ter Zee, doch Duitschland is het die den oorlog door dappere initiatieven een zoodanigen vorm gegeven heeft, waardoor de Britsche vloot ook volgens Brit sche verklaringen niet meer in staat is alle opgaven ten uitvoer te brengen die haar door de Duitsche oorlogvoering in nauwe wateren en op open zee rorden opgedrongen. De marinemedewerker van de „Berliner Börsen- leitung" bespreekt het succes van admiraal Lütjens dat deze eertijds met een Duitsch eskader slag schepen Jieeft behaald en schrijft dat de samen stelling van het Engelsche eskader van admiraal Holland toont tot welke diepingrijpende afweer- maatregelen de Engelsche vloot door de oorlogvoe ring ter zee van de Duitsche marine gedwongen is. Thans echter moet de Britsche Admiraliteit trachten voor de bescherming van de Engelsche verbindingen over zee ergens andere krachten te halen om het groote gat te stoppen dat door de vernietiging van de „Hood" is ontstaan. Gevarenzones voor de Engelsche scheepvaart. Versperring om de Britsche kusten ongewijzigd. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van londerdag verneemt het DNB nog de volgende bijzonderheden: Het is een fundamenteele Engelsche dwaling te neenen dat het verlies van een goed schip aan Duitschen kant zooals de „Bisrnarck" de om de Britsche kusten in veelvoudige reeksen gelegde versperring ook maar in het geringste losser zou kunnen maken. Nog steeds moeten Britsche koop vaardijschepen en de in Britschen dienst varende schepen een zesvoudige gevarenzone doortrekken, voor zij hun waardevolle ladingen in Engelsche havens hebben gelost. Deze gevarenzones zijn: 1) De door de Duitsche raiders onveilig gemaakte scheepvaartwegen op de wereldzeeën; 2) De door Duitsche duikbooten on der controle gehouden zeegebieden, die zich uit strekken van het Noorden van den Atlantischen Oceaan in het zeegebied om IJsland tot tot aan het midden van den Atlantischen Oceaan ten Westen van de Afrikaansche kust; 3) De om het Britsche eiland gelegde blokkade, waarbij duikbooten en lange-afstandsbommenwerpers hun (ioodelijke slagen toebrengen; 4) De Engelsche kustwateren in de Iersche Zee, aan het Kanaal en in de Noordzee, die door het Duitsche luchtwapen, lichte Duitsche oppervlakteschepen en voor de Zuid Engelsche havens door verdragende batterijen van leger en marine scherp bewaakt worden; 5). De haventoegangen, die door mijnen zijn versperd; 6) Het verblijf in de havens gedurende het lossen der lading, dat onder den druk staat van talrijke Duit sche groote aanvallen uit de lucht. Met welke verliezen de Britsche scheepvaart deze gevarenzones moet passeeren toonen de blokkade- 'esultaten gedurende de laatste maanden, waarbij oe cijfers der tot zinken gebrachte schepen sedert februari alle boven de grens van de 700.000 b.r.t. •egen. In Mei dit kan reeds thans vóór het eind van de maand geconstateerd worden is deze grens reeds bereikt ^3 det Woensdag reeds gemelde doorbraak door pa Britsche stellingen, die bewerkstelligd is door jagers tezamen met valschermjagers en uit dé jicht gelande troepen in het Westen van Kreta, is 'hans de achtervolging van den tegenstander aan «n gang gekomen. De stellingen, die de Engelsch- ™n ten Zuidwesten van de Kretensische hoofdstad «nea had aangelegd, waren geen vluchtig opge- ««P™linies, maar vormden sterk opgebouwde ^fortificaties, die de Engelschrhan op het voor de veraeaiging voortreffelijk geschikte bergterrein van bezetting van het eiland af in den vorigen turner ter hand had genomen. Aan de uitbreiding van deze veldfortificaties ten Zuidwesten van tanea werd bijzondere waarde gehecht, aangezien 'Re stellingen 't eenige en voor de Britsche oorlogs kepen onontbeerlijke vlootsteunpunt van Kreta. ^Scedabaai, tegen iederen aanval van de land de beschermden. Na de doorbraak door deze Rangen is de Soedabaai voor de Engelschen ver- J.en; De beteekenis van de Soedabaai ligt in het „:t dat zij de eenige groote, ruime baai is van a> die bij iedere weersgesteldheid volkomen terming verleent. Landing van Ifaliaansche troepen op Kreta. Engelschen geven ontruiming van Solloem toe. Berlijn, 29 Mei. De Engelschen hebben n de ontruiming van Solloem toegegeven. Zij oemen deze ontruiming „tijdelijk", van Duitsche zijde wordt naar aanleiding hier- daü Vfk!aa.''d da1: Solloem sedert 16 Mei des mid- J? ®p?v'g in Duitsche handen is en dat er van een «wlijkè ontruiming" nauwelijks sprake kan zijn. (DNB) Aanvallen op Engelsche vloot formaties. ROME, 29 Mei. (Stefani) In zijn weer machtsbericht no. 358 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: „Gisteren zijn onze troepen aan land gegaan op het eiland Kreta om met de Duitsche strijdkrachten samen te werken. Onze formaties bommenwerpers en .torpedovliegtuigen vielen in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee herhaalde malen vijan delijke vlootformaties aan. Drie Engelsche kruisers werden door torpedo's uit onze vliegtuigen ge troffen. Een andere kruiser werd met bommen getroffen. In Noord-Afrika werden aan het front van To- broek op den avond van 27 Mei en den ochtend van 28 Mei vijandelijke aanvallen afgeslagen. Brit sche vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op Eenghasi en Derna. Onze torpedovliegtuigen haal den twee vijandelijke toestellen omlaag. Een En gelsche officier werd gevangen genomen. In Oost-Afrika blijven onze troepen in het gebied van Galla-Sidamo moedig strijden in het Meren gebied en op den linkerover van de rivier de Omo". "V V *#/«.- - t Tfpfc ff-, De meeste bruggen in de wegen van Dalmatië waren bij den opmarsch der Italiaansche troe pen door de Servische lcgcrafdeelingen op geblazen. Thans wordt met man en macht door de Italiaansche pioniers gewerkt aan <?e con structie van nieuwe rivierovergangen. (Foto LuceHolland) Tokio acht de onderhandelingen met Nederlandsch-ïndië in kritiek stadium. Antwoord van gezant Pabst uitgebleven. Het Japansche persbureau Domei meldt uit Tokio: Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de onderhandelingen te Batavia een uiterst kritiek stadium hebben bereikt. Tsjoeitsji Ohasji, de vice-voorzitter van buiten- landsche zaken, heeft 19 dezer den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, verzocht op het ministerie te komen en van Nederlandsch-Indië bespoediging van de economische onderhandelingen te Batavia verlangd. Inmiddels zijn tien dagen verloopen, maar gene raal Pabst heeft het ministerie nog geen antwoord gegeven. Welingelichte Japansche kringen zeggen, dat Nederlandsch-Indië een anti-Japansche houding aanneemt, daar het van meening is dat de inter nationale situatie zich ten gunste van Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten ontwikkelt 'met het ge volg dat de Nederlandsch-Indisehe regeering haar belofte geschonden en geweigerd heeft goederen aan Japan te leveren. In dezelfde kringen vreest men dat de situatie een ernstige wending zal nemen, tenzij Nederlandsch-Indië zijn houding jegens Ja pan herziet. Volgens de „Asahi Sjimboen" heeft Matsoeoka in een onderhoud, dat hij onlangs met den Britschen ambassadeur Craigie heeft gehad, verlangd dat Engeland er van afziet de handelsonderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië te bemoei lijken. Van een antwoord van Craigie of de Britsche regeering is overigens nog niets bekend. Slechts drie opvarenden van de „Hood" gered. Naar de Britsche berichtendienst meldt, neemt men te Londen aan dat slechts drie van dé 1341 opvaren den van den vernietigden slagkruiser „Hood", een officier en twee matrozen, gered zijn. De kolos was gedurende den strijd zoo plotseling in de lucht ge vlogen dat de opvarenden, die niet onmiddellijk dood waren, nauwelijks gelegenheid hadden om zich te redden. In Amerikaansche marinekringen heeft men zoo meldt het D.N.B. volgens persberichten ver klaard dat de „Bisrnarck" met het tot zinken bren gen van de „Hood" een verrichting geleverd heeft, die men eenvoudig onmogelijk geacht had. Deze pres tatie zal als een der grootste in de geschiedenis der zeeslagen geboekstaafd wordèn. Jiact Tlieuuis Opheffing of wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet niet in overweging. Mededeelingen van Roosevelt. Het D.N.B. verneemt uit Washington: In de buitengewone persconferentie, die presi dent Roosevelt had uitgeschreven, heeft hij om te beginnen medegedeeld dat hij een wet ondertee kend heeft die den uitvoer van de Philippijnen onder hetzelfde toezicht plaatst als dien van de Ver. Staten. Uitvoervergunningen zal de Ameri kaansche commissaris verstrekken. Bij de Philip- nijnsche rechtbanken kan men in beroep gaan. Op een vraag naar den stand van de staalpro- ductie in.de Ver. Staten antwoordde Roosevelt dat do productie met eenige honderdduizenden ton ge stegen is, doch als gevolg van de behoeften, die uit de leen- en pachtwet voortvloeien, moet men dit jaar rekenen op een tekort van 1.4 millioen ton en voor volgend jaar zelfs op 6 millioen ton. Onder deze omstandigheden kan de industrie, die niet voor bewapeningsdoeleinden werkt, althans de komende twee iaar een korting van dé staaltoedee- ling verwachten. Vervolgens werden den president talrijke vragen over zijn radiorede gesteld. Hij weigerde nadere inlichtingen over de kwestie hoe hij het transport van oorlogsmateriaal naar Engeland wil beveiligen met de opmerking dat Duitschland dit graag zou willen weten en hij daarom niets kon zeggen. Ook ontweek hii een uiteenzetting van zijn standpunt omtrent uitbreiding van den patrouilledienst, doch verzekerde met allen nadruk dat hij opheffing noch wijziging van de neutraliteitswet zal eisehen en derhalve het zenden van Amerikaansche schepen naar Engelsche havens niet in aanmerking komt. Op de vraag of de Ver. Staten de Duitsche blok kade van Engeland erkennen, antwoordde Roose velt door te wijzen op den Amerikaanschen burger oorlog, toen het Noorden omstreeks driekwart van alle blokkadebrekers, die aan de Zuidelijke Staten wilden leveren, had opgebracht. Destijds hadden de Noordelijke staten zich op het standpunt gesteld dat de blokkade effectief geacht moest worden. Op andere vragen naar de volmachten, waarover Roosevelt beschikt als gevolg der proclamatie van den nationalen noodtoestand, verklaarde hij dat hij zoo ongeveer alle volmachten bezit die hij noo dig heeft. Hij heeft een lijst van acht kantjes met wetten en verordeningen over dergelijke volmach- en. die voor een deel dateeren van den Spaanschen oorlog. Hij wil deze lijst echter niet publiceeren daar zij verkeerd zou kunnen worden opgevat. Bo vendien bezit hii nog volmachten krachtens de grondwet en krachtens beslissingen van het hoog gerechtshof. Geen dezer volmachten treedt evenwel in werking, alvorens hij de betrokken uitvoerings bepalingen uitvaardigt, waaraan thans niet gedacht wordt. Omtrent de stakingsgolf in de Ver. Staten mprkte de president op, dat een stakingsverbod in werking zou kunnen treden, indien ongerechtvaardigde stasnatia van den arbeid zich mocht voordoen. Tot slot antwoordde Roosevelt ontkennend op de vraag of hij Amerikaansche kortegolfzenders wil requireeren. Eden over vraagstukken van bnitenlandsche politiek. De rede van Roosevelt. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, heeft naar de Britsche Berichtendienst meldt, giste- in een rede gesproken over buitenlandsche vraag stukken die voor Engeland van belang zijn. Hij zeide dat president Roosevelt in zijn laatste rede „een groote bijdrage" tot het probleem van de vrijheid der zee had geleverd. Roosevelt's rede was „een document van staatsmanskunst". Eden herhaalde voorts zijn bewe ring dat een „zoo nauwkeurige oorlógsmachinerie als de Duitsche is, gemakkelijk ineen kan storten". Na den oorlog moet in Engeland in de eerste plaats het vraagstuk der werkloosheid worden opgelost. Een in ternationaal economisch herstel kan-slechts van En geland uitgaan, omdat dat land „de bewaker van het erfgoed der vrijheid" is. (D.N.B.) NIEUW ZEELANDSCHE PREMIER ZWAAR GEWOND. De Nieuw Zeelar.dsche minister-president, die vol gens een bericht uit Kaïro in Egypte vertoeft, is op een autorit van Alexandrië naar Kaïro zwaar gewond. De motor van de auto ontplofte door tot dusver onbe kende oorzaak, waarbij de premier, zijn secretaris en eenige hem begeleidende officieren zware verwondin gen opliepen. (D.N.B.) 1 KUNST EN OUDHEDEN. De Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van Kunst en Oudheden op het Gemeentelijk Mu seum te Haarlem houdt Vrijdag 6 Juni haar alge- meene vergadering in het museum. Mag door middel van benzine geschieden. "s GRAVENT-IAGE 29 Mei. Op verzoek van het bureau voor watertoerisme van den A. N. W. B en de K V. N. W. V. heeft het departement van waterstaat -bepaald, dat voor het verwijderen van motorjachten uit de voor ple ziervaartuigen verboden gebieden een dagvergunning afgegeven kan worden voor het verbruiken uit eigen voorraad van benzine tot een maximum van 5 liter per vaartuig, of van donkere olie Uitdrukkelijk wordt medegedeeld,, dat deze verbruiks- vergunning slechts geldig is op den dag en voor het traject, die op de vergunning zijn aangegeven. Op de na leving hiervan zal streng worden toegezien. De dagver gunningen kunnen worden aangevraagd bij de bevrach- tings-commissarissen in het betrokken district. Voor Haarlem is dit adres Nassauplein 4, tel. 10599. Officieel is volgens een bericht van den Engelschen Berichtendienst medegedeeld dat alle Engelsche vrouwen, die in 1918 geboren zijn, zich op 14 Juni voor den „Natio nalen dienst" moeten aanmelden. In parlementaire kringen te Ankara wordt blijkens een D. N. B. bericht medegedeeld, dat de minister-president bij het einde van de debatten over de staatsbegrooting een verklaring zal afleggen ovér de binnènlandsche en buitenlandsche politiek. Het bombardement op Sfax. Fransch protest. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: De Fransche regeering heeft gisteren aan de Britsche regeering een energiek protest doen toe komen wegens het bombardement op Sfax (Tunis). Ten aanzien van dezen Britschen luchtaanval wordt hier bekend dat de Fransche openbare mee ning daarover ten hoogste opgewonden is, aangezien zij het doel niet begrijpt dat Groot-Brittannië na streeft met zijn herhaalde vijandige handelingen tegen zijn vroegere bondgenooten. De herhaalde schendingen van het internationale recht door Groot-Bvittanië hebben psychologische reacties, waaromtrent Engeland zich zou vergissen, wanneer het zou aannemen dat zij niet zullen worden tot een energieke reactie van het nationale gevoel. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" kwalificeert den Britschen luchtoverval als de nieuwste voort zetting van de vele misdaden die Engeland sedert het bombardement van Oran jegens zijn voormali- gen bondgenoot heeft gepleegd- De Engelschen, zoo schrijft het blad, hébben-met deze laffe heldendaden noch bij Oran noch bij Dakar hun doel bereikt. Integendeel, zij hebben den Franschen wensch ver sterkt om zijn koloniale rijk te verdedigen en de souvereiniteit te beschermen. Zetel der Fransche regeering niet naar Parijs. Op een desbetreffende vraag van buitenlandsche journalistén heeft men, naar het A.N.P. meldt, in de Wilhelmstrasse geantwoord dat de leden der Fransche regeering, die op het oogenblik te Parijs vertoeven, daar slechts tijdelijk blijven. Een verhuizing der Fran sche regeering naar Parijs is niet overwogen. In Berlijnsche kringen ging men ook in op de vraag of men reeds thans een definitief oordeel kan vellen over de Duitsch-Fransche onderhandelingen. Alge meen zeide men dat. een dergelijk oordeel pas na vol tooiing der besprekingen gegeven kan worden. Op het oogenblik zou het voorbarig zijn, indien men van Duitsche zijde iets aan de Fransche bekendmakingen toevoegde. De opleiding der Amerikaansche troepen. WASHINGTON. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft alle commandeerende officiëren op gedragen voortaan rekening te houden met de reali teit van de moderne oorlogvoering bij de opleiding en oefening der troepen Deze realiteit moet o.a. bestaan in de harding der zenuwen tegen oorlogsgeluiden, die ten doel hebben de soldaten op de eerste schok van den werkelijken strijd voor te bereiden. (United Press) MUZIEK. Commentaar der Wilhelmstrasse op de rede van Roosevelt. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In antwoord op de vragen van buitenlandsche journalisten werd Donder dag in de Wilhelmstrasse verklaard dat Roosevelt blijkbaar behalve den Canadeeschen gezant ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Latijnsch-Ame- rika zijn beweringen over de bedreiging van het Wes telijk Hol frond wilde doen aanhooren, daar hij hen uitgenoodigd had naar zijn woorden te luisteren. Dit is een buitengewone tactloosheid geweest, waarop La- tijnsch-Amerika wel behoorlijk zal weten te antwoor den. Van Duitsche zijde werd hieraan toegevoegd dat de rede overigens een indruk van- onzekerheid en verle genheid maakt Blijkbaar is dit een gevolg van de door Roosevelt's schuld veroorzaakte talrijke tegenslagen van de Amêrikaansche buitenlandsche politiek die hem in deze moeilijke situatie hebben gebracht. Ondergang van Britschen torpedo- jager. De „Mashona", die deelgenomen had aan de jacht op de „Bisrnarck". Naar Reuter meldt, heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld dat de torpedobootjager „Mashona" door een Duitsch vliegtuig tot zinken is gebracht. De tor pedobootjager had deelgenomen aan de jacht op de „Bismarck". De „Mashona" behoorde tot de „Tribal"-klasse. De bemanning bedroeg in vredestijd 190 man. Het; schip is in Maart 1939 gereedgekomén en hgd een inhoud van 1870 b.r.t. Zijn snélheid was meer dan 36 knoopen. Haarlem's Muziek-lnstituut Wat we in den aanvang van ons vorig verslag als mogelijk veronderstelden is - Donderdagavond in den Stadsschouwburg werkelijk geschied: het jubi leumkarakter van de 50ste leerlingen-uitvoering van Haarlem's Muziek Instituut is niet onopge merkt gebleven. Een der aanwezigen, die zich ook als een persoonlijke vriend van Óen directeur Nico Hoogerwerf kenbaar maakte, heeft dezen in een geestige en joviale toespraak hulde gebracht en daarin ook mevr. Hoogerwerf betrokken. Met de aanbieding van een zeer mooien lauwerkrans en van een tuil bloemen bezegelde spreker zijn woor den, die zeer veel bijval vonden. In zijn antwoord toonde de heer Hoogerwerf zich aangenaam ver rast en mede namens zijn echtgenoote uitte hij in een kort woord zijn dank. Dit geschiedde onmiddellijk vóór het begin der pauze. Veel was reeds voorafgegaon. Verscheidene leerlingen van den heer J. Stroomenbergh hadden gezongen: de zuivere vertolking van Franck's „La procession" had daarbij de aandacht getrokken. Leerlingen van Theo v. d. Pas hadden proeven van bekwaamheid afgelegd de voordracht van de 5de Rhapsodie van Liszt benaderde het karakter reeds een heel eind: „Reflets dans l'eau" van Debussy en een deel van het 1ste Pianoconcert van Mendels sohn gaven gelegenheid tot het opmerken van een gevorderde technisch standpunt. Een leerling van den heer J. Wulff, dien we onlangs op het door het Mannenkoor „Caecilia" gegeven concert als solist gehoord hadden, bewees nogmaals den sterk virtuozen inslag van zijn spel door de vertolking van Paganini's 1ste Vioolconcert. Wat hij deed hooren in tertsen-, octaven- en decimenpassages, in flageolettenreeksen en andere technische op gaven, was 'ruimschoots voldoende om- ons van de aanzienlijke vaardigheid en zekerheid van linker en rechterhand te overtuigen; niet voldoende echter om ons over de holheid van dit in muzikaal opzicht waardelooze stuk heen te helpen. Een „Allegro de Concierto" voor piano van Granados bleek eveneens vrij leeg van inhoud; een leerling van den heer Jan Hoog toonde er een zeer vlotte vingertechniek mee; zijn pedaalgebruik was echter wat overvloedig. Onder hetgeen na de pauze ten gehoore werd gebracht, waren een paar merkwaardige nummen. Vooreerst een Concert voor 4 trompetten en pauken van H. Pietzsch, bewerkt door een leerlinge der trompetklasse van den heer J. Ros en door deze met medewerking van den leeraar en drie andere partners gespeeld, was curieus wegens de bezet ting, die echter geen mogelijkheid tot het bereiken van mooie klankeffecten bood. Heel anders stond het met Jac. Bonset's Suite voor Jeugdorkest „Kennenierland". die ook op de eerste leerlingen-uitvoering van dit jaar gespeeld en door den heer Kalt besproken werd. Met groot genoegen hebben we nu ook met dit werk kennis gemaakt.. Bonset heeft de klankmogelijkheden van de ter beschikking staande instrumenten zeer ver nuftig aangewend. Elk instrument heeft er naar zijn aard iets in te doen en wel zóó, dat het tot zijn recht komt en zich goed bij de andere aan sluit. Door een schat van verschillende combinaties heeft Bonset een groote verscheidenheid van kleur weten te bereiken. Dit was de techniek der or kestratie aangaat. Maar dat is niet alles. In melo disch opzicht is elk der 7 deelen vloeiend geschre ven; menige harmonische wending verrast doch vindt haar logische voortzetting; de vormgeving is helder. Zoo is deze Suite niet alleen tot een groote aanwinst van de niet zeer rijke litteratuur voor jeugdorkest geworden, maar in dit genre wel als,een unicum te beschouwen, en we kunnen den componist met dit opus van harte gelukwen- schen. Een tweetal zeer mooie stemmen, een sopraan en een alt, leerlingen van Stroomenbergh deden zich duetteerend en solistisch hooren: dit waren prestaties, die rijp voor de concertzaal bleken te zijn. Een andere leerlinge ontwikkelde een aardige coleratuur. Tot besluit voerden eenige vocale leerlingen een zangspel van Leo Fall uit. De vrijheid hunner actie op het tooneel zal nog heel wat moeten groeien en de begeleiding had men beter aan den pianist alleen kunnen overlaten dan er eenige strijkers bij te annexeeren, want het samenpel liet veel te wen- schen over. De leeraar Jules Moes leidde dit zang spel. Er was dus op deze leerlingen-uitvoering veler lei, en daaronder waren verscheidene prestaties, die aangename herinneringen hebben achtergelaten. K. DE JONG. Het afgeloopen Tooneelseizoen, Zelfs in dit jaar van oorlog en verduistering heeft het liefhebberij-tooneel in Haarlem zich staande kunnen houden. Wel hebben de tooneel-dilettanten het moeilijk gehad en moesten enkele vereenigingen die hun opvoeringen anders in den stadsschouwburg plegen te geven zoouls Cremer, D.I.U. en Van Lennep eenige keeren in kleinere zalen spelen, maar zij waren alle met hun slotopvocring toch weer op het Wilsonsplein terug. Slechts drie ver eenigingen Haarlem's Tooneel, Vooruitgang en Heijermans hebben hun werkzaamheden moeten staken, maar de andere liefhebberij-tooneelvereeni- gingen en dat zijn er niet minder dan elf hebben de stormen doorstaan en het einde van dit seizoen gehaald. Wanneer wij dit vergelijken met een stad als Leiden, waar zelfs de 83-jarige cn zoo goed bekende rederijkerskamer Lit ter is Sacrum het heeft moeten opgeven, kunnen wij dus zeggen dat Haarlem zich goed gehouden heeft. Was de belangstelling van het publiek grooter dan verwacht werd, ook de prestaties bleven niet beneden die van andere jaren. De meeste vereeni gingen hebben eenzelfde aantal voorstellingen ge geven als in normale lijden en de opvoeringen wa ren over het algemeen even goed verzorgd. Voor de R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm was het een zeer belangrijk seizoen. Zij vierde in Mei op waardige wijze haar gouden jubileum met een hoogstaande opvoering van Felix Rutten's „Beatrijs" en bewees daarmee overtuigend haar cul- tureele beteekenis als Katholieke tooneelvereeniging. Zij deed dit laatste ook met een goede vertooning van „De Parochie van. Eikendonk" en bracht met de voorstelling van het vroolijkc blijspel „De Ge broeders Kalkoen" hulde aan haar voorzitter, den heer Gerard Nielen, die meer dan 35 jaar lid van de „kamer" is. Ook Nieuw Leven vierde een jubileum. Deze Ge heel Onthouders Tooneelvereeniging bestaat 30 jaar en had alle reden dit feit te herdenken, omdat zij in blakenden welstand verkeert. Niet alleen is het aantal leden weer stijgende, maar Nieuw Leven beschikt over een werkenden kring van ernstig wer kende dames en heeren, die met de opvoeringen van Hanengevecht, De Heilige Vlam, Westerman en Zoon en Het Mysterie van Havikerland bewezen hebben, stukken van geheel verschillend genre in zeer goede opvoeringen ten tooneele te kunnen brengen. De R.K. Tooneelver. „Ludamus" is wat jonger zij bestaat 10 jaar maar ook deze vereeniging mag er zijn. Zij opende het seizoen met een aardige revue Achter de Wolken schijnt de Zon vier de haar tweede lustrum met een vooral qua aan kleeding goed verzorgde vertooning van „Carnaval de Venisr' en sloot haar seizoen met een aardige opvoering van het pretentielooze blijspel „De Privé- Secretaresse" van A. den Hertog. Jacob van Lennep had dit blijspel van den Hertog eveneens voor haar slotvoorstelling in den Stads schouwburg gekozen. Dank zij vooral het goede spel van mevr. Dreyer en den heer J. van Eden werd de opvoering een flink succes. Ook met haar andere twee stukken De Andere Vrouw en Z.B.B.H.H. die zij in De Leeuwerik gaf bleef Van Lennep in het onschuldige blijspelgenre, waarmee de spe lers het b^ste vertrouwd zijn. Cremer speelde weer voornamelijk stukken van haar artistieken leider, Henk Bakker, en wel „Adel in Livrei", „Als 'n kwartel", „De reddende Hand" .Entr' Acte", waarvan het laatste wel verreweg het belangrijkste was en het meeste succes had. Een aardige afwisseling gaf de opvoering van het kin- der-tooneelspel „Roderik, de Toovenaar" van F. Berends, waarvan vooral de jeugd genoten heeft. Thalia hield zich bij haar gewoonte van drie stuk ken te geven „De Vrome Leugen", „En Jacob diende" en Dicky" welke opvoeringen telkens twee maal achtereen voor stampvolle zalen in den stadsschouwburg konden worden gespeeld. Een be wijs dus, dat deze vereeniging jn zeer bloeienden toestand verkeert. Ook V.Z.O.D. kwam drie keer voor het voetlicht en wel in het gebouw St. Bavo. Van Riemsdijk's romantisch spel De Kleine Apostel en Anton Coo- len's De Vier Jaargetijden voldeden het meest aan dat deel van het publiek, dat graag ernstig-zwaar tooneelspel ziet. „De Nalatenschap" had enkel de bedoeling den leden een vroolijken avond te be zorgen. De H. T. C. gaf een voortreffelijke lichte opvoe ring 'van „Mijnheer Pim", waarmee deze vereeni ging weer bewees in het society-genre heel wat te kunnen bereiken. En werkelijk een verrassing bracht de Nieuwjaarsvoorstelling, waarop wij een ioyeuse vertooning van Kloris en Roosje zagen, die den ï-egisseur, den heer Wim Paauw alle eer aan deed. Droste's Tooneelgezelschap „Na Arbeid Ontspan ning" kwam met twee opvoeringen uit en wel van „De Distel" en „Geen dubbeltje in z'n zak" en wist zich daarmee op peil te houden. Zoo deed ook Pos- taal's Genoegen, dat met ,,'n Partijtje Poker" en „De Weg naar de Hel" toonde, dat zij vooral door de medewerking van mevrouw J. van Leeuwen-Hoeben - dezen winter zeer is vooruitgegaan. De oudste Haarlemsche tooneelvereeniging D.I.U. moest eerst wat op adem komen, voordat zij haar openings-opvoering van eenacters kon geven. Zij heeft echter groote plannen voor Juni en hoopt met „Op Hoop van Zegen" in den stadsschouw burg het bewijs te geven dat zij nog lang niet ter ziele is. Wanneer wij dit repertoire overzien, kunnen wij met voldoening zeggen dat het dilettanten-tooneel te Haarlem zich in dit oorlogsjaar goed gehouden heeft en mogen wij dus zeker, als alles wat mee loopt, met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. J. B. SCHUIL ELLY BEINHORN-ROSEMEYER. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De aviatrice Elly BeinhornRosemeyer spreekt 18 Juni te Haarlem over: 1. Avonturen in vijf werelddeelen (met licht beelden) en 2. De Iros vliegt naar Siam (film met voordracht). 1 LioQwttufta 7.00 ZATERDAG 31 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek, (gr.pl.). 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.15—9.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Ernstige muziek (opn,). 12.00 Amusementsorkest. 12,42 Almanak. 12.45 B. N. O Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest cn gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Orkest Eloward, ensemble Bart Ekkers en pianospel. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Ensemble „Hortus Musi cus" en solist. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest. 7.00—7.15 Vragen Van den dag. 7.45 Voor den bóer. 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solisten. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche berichten. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrïjz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Omroeporkest en soliste (opn.). Gramofoonmuziek. 11.10 Mei-programma (opn.). 12,00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solist. 2.45 Sport- praatje. 3.00 Het Rotterdamseh Philharmonisch Orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.25 Ensemble Band Balogh. 5.00 Bijbelvertellingen (vooi bereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité). 5.15 B, N. O. Nieuws-, economische en beurs- richten. 5.30 De Melodisten en solist. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Stephen Jansen's vocaal dames-ensemble en gramo foonmuziek. 6.45 Reportage, 7.00 B. N. O. Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7,30—7.45 Werkers ontmoe ten eikaar. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8/>n Bonte avond. 10.00 B, N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7