IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Operaties op Kreta naderen het einde Luilak en Luilakmarkt. De positie der Britten op Kreta. 26e JAARGANG No. 177 Uitgave Lourens Coster, MaatscnappiJ voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuïder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen 'n de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 31 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13V£, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Engelschen op den aftocht Duizenden krijgsgevangenen. BERLIJN, 30 Mei. (D.N.B.) De strijd om Kreta is beslist. De Engelschen bevinden zich volkomen op den aftocht, aldus de jongste door het D.N.B. ontvangen berichten. Verscheidene duizenden Britsche en Griek- sche gevangenen zijn volgens deze berichten binnengebracht. Een groot aantal stukken zwaar en licht geschut, pantserwagens, auto's en oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Op 27 en 28 Mei werd de hardnekkige afweer van de Britsche en Grieksche formaties door de Duitsche troepen gebroken. Op 29 Mei achtervolgden de Duitschers in gloeiende hitte en ondanks groote terreinmoei lijkheden onvermoeid den verslagen vijand. (Het bovenstaande is reeds in een deel van onze vórige oplaag opgenomen). Duitsch weermachtsbericht van Vrijdag. BERLIJN, 30 Mei. (D.N.B.)) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De op 20 Mei met een reusachtige landing uit de lucht begonnen operaties ter verovering van het Britsche bolwerk Kreta naderen haar einde De vijandelijke tegenstand is overal ineengestort. De in het Westelijke deel van het eiland gevormde aanvalsgroep, bestaande, uit valscherm- en berg troepen heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vijand ver slagen en uit elkaar gedreven. De vereeniging met de parachutisten bij Rethymno, die zich meer. dan acht dagen dapper gehandhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich voltrokken. Pa rachutisten veroverden bij taai verzet van den vijand de stad en het vliegveld Herakleion. De be velvoerende generaal der Grieksche strijdkrachten bij Herakleion heeft capitulatie aangeboden. Het Duitsche luchtwapen ondersteunde de gevechten door onophoudelijke aanvallen op terugtrekkende vijandelijke marschcolonnes, troepenconcentraties en haarden van tegenstand. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen en Stuka's verpletterden in voortdurenden aanval Britsche en Grieksche afdee- lingen. Onze operaties werden door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten ondersteund, waarbij Italiaansche torpedobooten zich bijzonder onder scheidden door haar uitermate dapper optreden. Bovendien landden Italiaansche troepen Woensdag op het Oostelijk gedeelte van Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het Westen op. De over blijfselen van de uiteengeslagen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de Zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voortzet-, ting'van den strijd te onttrekken. Talrijke gevan genen zijn gemaakt en omvangrijk materiaal is buit gemaakt, waaronder talrijke pantser- en vracht auto's, dertig lichte en zware stukken geschut, be nevens groote voorraden. Duitsche en Italiaansche. gevangenen zijn bevrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de Straat van Caco Britsche zeestrijdkrachten aangevallen en twee torpedojagers tot zinken gebracht. Stuka's vernietigde in de wateren om Kreta twee koop vaarders van 1600 br.t. in totaal, benevens een kust- en- patrouillevaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid.van artillerie en verkenningstroepen bij Tobroek. Op zee om Groot-Brittannië hebben gevechts vliegtuigen ten Westen van de Pentland Firth een groote vrachtboot met bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen on danks ongunstige weersomstandigheden haveninstal laties aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. Een patrouillevaartuig, dat voor de Fransche kust door drie Britsche snelbooten werd aangevallen, heeft door geschutvuur een „snelboot" tot zinken gebracht en een andere zoo zwaar beschadigd dat men verwachten kan dat zij verloren is. De vijand heeft zich overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duitsch gebied gewaagd. Bij de succesvolle gevechten aan den Halfaja-pas in Noord-Afrika hebben luitenant-kolonel Oremer, commandant van een regiment pantserwagens en luitenant Jung van een artillerieregiment zich bij- zonder onderscheiden. Bij de gevechten op Kreta zijn Duitsche soldaten, nadat zij gewond waren, op zoo beestachtige wijze veminkt als in den loop van dezen oorlog tot dus ver slechts in den veldtocht tegen Polen is voor gekomen. De Duitsche weermacht zal met alle mid delen zorg dragen dat het fatsoen en de ridderlijk heid in den strijd bewaard blijven. Met de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze barbaarsche verminkingen aansprakelijk is of de schuldige bewoners treffen. Er bestaat geen twijfel dat de even onzinnige als leugenachtige bewering van den Britschen premier Churchill, dat Duitsche soldaten in uniformen van den tegenstander uit vliegtuigen zijn gesprongen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden". BENARDE POSITIE DER BRITTEN. Nader meldt het D.N.B.: De positie van de Britsche troepen op Kreta is door de beslissende Duitsche overwinning volstrekt wanhopig, zoo. wordt van bevoegde zijde verklaard. Zooals pas enkele weken geleden op den Peloponnesos, zoo verzamelen zich thans aan de Zuidkust van Kreta de overblijfselen der Britsche troepen, die in tal rijke gevechten uiteengedreven en zeer gereduceerd zijn. Zij kijken uit naar schepen die hen in veilig heid moeten brengen. Maar de vooruitzichten voor hun vlucht zijn zeer ongunstig, daar de Britsche schepen, die in het Oostelijk deel van de Middel- landsche zee gestationneerd zijn, het een na het ander door Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten tot zinken wordt gebracht. Naar United Press uit Londen meldt, moeten de kansen van de Britsche troepen op Kreta ieder uur minder geacht worden. Zelfs wanneer Britsche versterkingen aan land zouden kunnen worden ge zet, zouden die niet meer beteekenen dan een droppel op een heeten steen. BEVERWIJK Flinke aanvoer aan ,,'t Centrum". Voor de meeste soorten goede prijien. Het verloop van den handel aan de bloemenvei ling ,,'t Centrum" vertoonde deze week weer een opgewekt beeld. Van de meeste soorten bloemen waren vrijwel de geheele week behoorlijke par tijen aanwezig. Vooral werden groote partijen' irissen aangevoerd en ondanks het ruime aanbod waren de prijzen oploopend. De noteeringen va rieerden ongeveer van 18 tot 30 cent per bos. Be duidend was eveneens het aanbod kort gesneden tulpen, waarvoor goede prijzen werden besteed. Daar de kwaliteit nog wel eens uiteenliep gingen zij van 6 tot 25 cent van de hand. Rozen en lathyrus worden langzamerhand meer aangevoerd, wat tot gevolg had. dat de prijzen der rozen iets zakten. De lathyrus bleef echter op een behoorlijk prijspeil. Van Anemonen „The Caen" was de markt eveneens ruim voorzien, daarentegen loopt de aanvoer van narcissen op een eind. Een behoorlijk kwantum per.kplanten Afrika nen, geraniums, salvia's, violen enz. vond deze Week ook koopers. De prijzen zijn vrij hoog. Al met al zal de bloemenveiling in de afgeloo pen maand ongetwijfeld weer een gunstige maand gemaakt hebben, daar in dit tijdvak vrijwel niets onverkocht bleef en geregeld hooge prijzen werden besteed. Orgelconcerten in de Groote Kerk, In het zomerseizoen zullen in de Ned. Hervormde Kerk door den organist, den heer G. J. Moed, om de veertien dageii orgelconcerten worden gegeven met medewerking van solisten. Het eerste concert is vast gesteld op Dinsdag 3 Juni a.s. Soliste is Beatrix Schut, alt. Het programma vermeldt: 1. Orgelconcert Jn Bes, G. Fr. Handel; 2a. Nicht so traurig. nicht so sgbr, 2b. Ifigmmt, Seelen, dieser Tag, Joh. Seb. Bach; 3- Herzlich tut mich verlangen. Joh. Brahms; 4. Me- lodia, Max Reger; 5a. Höre Gott, mein Flehen; 5b. Sin gel ein neues Lied, A. Dvorak; 6. Premier Choral. H. Andriessen. De volgende orgelbespeling is vastgesteld op Dins dag 17 Juni. Tweede Pinksterdag veiling. Op tweeden Pinksterdag''wordt door de Vereenigde "ellingen 's morgens te 9 uur een veiling gehouden, Uitsluitend voor eerste kwaliteit producten. Dinsdag morgen wordt om 11 uur geveild. Japansch-Ned.-Indische onderhandelingen op een dood punt. Het Japansche persbureau Domei meldt uit Tokio: „Wij wachten af of de Nederlandsch-Indiscbe regee ring haar oprechtheid zal toonen ten aanzien van Japan", aldus de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, Vrijdag tegenover dè bui- tenlandsche dagbladcorrespondenten toen hem vragen weiden gesteld over den stand van de Japansch-Ne- derlandsch-Indische economische onderhandelingen te Batavia. De woordvoerder beschuldigde de Neder- landsch-Indische autoriteiten van gebrek aan op rechtheid waarbij hij er op wees, dat de Neder- landsch-Indische autoriteiten in strijd met hun be loften geweigerd hebben Japan sommige materialen te leveren. De olie-onderhandelingen zijn voorloopig tot een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier echter aan toe: Wij wenschen meer olie en daaromtrent gaan de onderhandelingen met de Ned.-Indische autoriteiten verder. Wat de olie verder betreft verklaarde de woordvoerder, dat de Ned,-Indische*AaulöfiR'iteTïtijdens de besprekin gen voorloopig beloofd hebben meer olie aan Ja pan te leveren". De woordvoerder weerlegde de Ned.-Indische be wering, dat de rubber en de olie, die Japan van Ned.-Indië koopt naar "Duitschland en Italië worden gezonden, via Siberië, zeggende „Japan gebruikt in werkelijkheid in zijn binnenland alle rubber en olie. die in Ned.-Indië worden gekocht." Het D.N.B, meldt uit Tokio nog, dat de economi sche onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-Indië volgens een Domei-bericht uit Batavia definitief op het doode punt zijn aangekomen. Men ziet van Ja pansche zijde geen mogelijkheid meer om deze situa tie, gezien de houding der Ned.-Indische autoriteiten, te wijzigen.Dëze autoriteiten moeten beschuldigd wor den. zoo zegt Domei, van onoprechtheid en volkómen afhankelijkheid van Engeland en Amerika. De Nederlandsche delegatie, die de economische onderhandelingen met Japan leidt, heelt, aldus een bericht uit Batavia, bekend gemaakt, dat het Ned.- Indië onmogelijk is een beslissend antwoord op de Ja pansche voorstellen nog in den loop van deze week te geven. Er werd geweigerd een nadere verklaring af te léggen. JAPANSCHE PERSSTEMMEN. Domei meldt voorts nog uit Tokio: In een com-, mentaar op het „hoogst critieke stadium"_ dat be reikt is in de onderhandelingen te Batavia wordt in de bladen van het Asaho Sjimboen Concern ge schreven, dat het- bestuur van Ned.-Indië na de ineenstorting van Nederland een houding aan den dag heeft gelegd, uitgaande naar het streven naar een rationeele aanpassing der economische betrek kingen met Japan. Later werd de Ned..-I-ndische houding echter strakker, waarbij een krachtige economische druk gestadig werd uitgeoefend door Groot-Brittannië en de Ver. Staten tegen Japan. In September j.l. zond de Japansche regeering Isjizo Kobayasji, den minister van handel en in dustrie, als specialen afgezant naar Batavia voor het voeren van economische onderhandelingen mét de Ned.-Indische autoriteiten voor de wederaan passing van de economische betrekkingen tus schen de beide landen langs vreedzame wegen. Kenkisji Josjizawa, de vroegere minister van buiténlandsche zaken, is in December j.l. naar Batavia gezonden, door de Japansche regeering als HAARLEM Zaterdag. De traditie is stei-k. Er moge veel veranderen en veel mag onze aandacht op andere zaken vestigen, de Zaterdagmorgen voor Pinksteren is en blijft nu éénmaal gereserveerd voor onze speciale attentie voor luie menschenen een bezoek adn de Bloe menmarkt. Aan de luie menschen worden we in den prillen morgen* herinnerd als we de huis schel niet hebben afgezet of hier en daar door een nummertje ketelmuziek en de Bloemenmarkt, nu ja, die wil een rechtgeaard Haarlemmer niet mis sen. Het zou geen goede Pinksteren voor hem zijn, als hij niet ten minste één toertje had mëe- gedrenteld in de pantoffelparade langs de singels. Dit' jaar wordt de Luilak-Bloemenmarkt bij daglicht gevierd. De verduisteringsvoorschriften gedoogden geen avondverlichting en zoo begon ditmaal de markt 's Zaterdagsmorgens in plaats van des Vrijdagsavonds, waar tegenover staat, dat de markt nu dén heelen Zaterdag, althans tot zes uur in den avond, duurt, wat ook wel eens aardig is en menigeen, die anders weinig gelegenheid heeft de Haarlemsche grachten in feestgewaad te zien, in staat stelt zijn nart eens op te halen. Wel, daar is gelegenheid toe. Meer dan menigeen wel gedacht zal hebben. Want gemeenlijk komen de kooplieden van heele afstanden en het vervoer is niet gemakkelijk. De vrees bestond dan ook, dat er nogal wat oude getrouwen ditmaal niet van de partij zouden kunnen zijn. Nu, dat is nogal losgeloopen. 't Is waar, er lagen (Foto De Haas), maar enkele bloemenschuiten in stede van de vloot, die anders een dag voor Pinksteren-Zaterdag Haarlem binnenvaart, maar blijkbaar had men kans gezien heel wat per as te vervoeren, 't Is ook waar, dat er hier en daar nog wel een leege kraam stond maar toch besloeg de markt, als steeds, drie grachten. En voor de rest was er x-eeds in den vroegen morgen een enorme belangstelling met veel gedans en gehos en wel eens een beetje brooddronkenheid, die men intusschen op een dag als vandaag op den koop toe neemt. Minder op gewonden lieden bekeken en uitslallingen op hun gemak en het jonge goed keerde het meegebrachte dubbeltje driemaal om, voordat de keuze tus schen een Afrikaantje of een lobelia be paald was en het zich met de verras sing voor vader en moeder wegrepte. Om goed zes uur waren er al velen op den terugweg. De politie zorgde voor de verkeersregeling. „Hé juffrouw, geen fietsen op de markt!" „Agent, ik moet naar m'n slager om m'n vleesch te halen!" Ja, dat is ook een motief en de agent keek even bedenkelijk als begrijpend, maar de juffrouw moest ten slotte dan toch maar een om metje maken. Druk bleef het, heel den morgen. De koop man in" balletjes aan een elastiekje, waarmede de blagen elkaar bestoken en den groothandel in bal lonnetjes zagen hun^ voorraad zienderoogen min deren en toeters blèrden en piepers jankten en er was al de leut van een goed geslaagde Luilak- markt. Alleen het zonnetje was niet van de partij, maar daar hebben we ons al zoo dikwijls in deze Meimaand over beklaagd Nu goed, er waren bloemen en er was veel volk en veel pret en dat is 't voornaamste. het voornaamste steunpunt voor de verdediging van Egypte en van. de Levantijnsche kust beteeke nen. Als Kreta in Duitsche handen zou overgaan, zou de Duitsche legerleiding de beschikking krijgen over nieuwe ver vooruitgeschoven militaire steun punten en luchtbases voor aanvallen op Alexandrië, Haifa en andere Engelsche verdedigingspunten. Te vens zou Kreta de Italianen in staat stellen tot concentratie van aanzienlijke strijdkrachten. Het verlies van Ki-eta zou voor de Engelschen niet slechts een grootere bedreiging van Egypte, maar ook van de Engelsche stellingen in het Nabije Oosten inhouden. De „Prawda" vervolgt dan dat de gang van zaken in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee ongetwijfeld ook reacties in andere deelen van deze zee zou veroorzaken en bovendien zou het vraagstuk van de zeewegen op den Atlantischen Oceaan verscherpt worden. (D.N.B.) De geldigheidsduur der hunnen. Onze Haagsche correspondent schrijft: Met ingang van de nieuwe bonnenperiode is er, zooals men zal hebben opgemerkt, iets nieuws in gevoerd. Tot nu toe werd er met bepaalde bonnen de hand gelicht, als zij verloopcn waren bleven zij automatisch toch nog een paar dagen van kracht, wat als een gemak voor de huisvrouw werd be schouwd. Het was dit ook zoolang er nog maar een stuk of wat bonnen waren. Maar onderdehand zijn het er circa dertig gewovden en bij dezen over vloed van bonnen wordt het hoe langer hoe moei lijker er het oog op te houden hoe het met den geldigheidsduur van een bon zit. Daar zijn vele klachten over ingekomen, zoowel van huisvrouwen als van den kleinhandel, wiens administratie door de informeele verlengingen er nog een complicatie bij gekregen heeft. Daarom heeft de secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij dan ook maar besloten aan de bedoelde infoi-meele verlengingen een einde te maken, opdat iedereen als hij zijn bonnenlijst raadpleegt wete waaraan hij zich te houden heeft. Dit is per slot van rekening het eenvoudigste. Verschil voor de hoeveelheid goederen, die men op zijn bonnen kan krijgen maakt het uit den aard der zaak niet en in de huishouding en den winkel spaart het extra werk. De bonnen van de nieuwe periode zijn dus strikt uitsluitend voor de periode geldig voor welke zij zijn aangewezen en geen dag langer. Er is één uitzondering, namelijk voor de kaas bonnen; deze mogen, evenals tot dusver nog ge durende twee weken na afloop van de distributie periode waarvoor zij bestemd zijn, worden inge wisseld. En dan is er ook nog deze uitzondering op den nieuwen regel dat de tegemoetkoming, dat men op bonnen, die op een Maandag ingaan 's Zaterdags en 's Zondags van te voren al kan koopen, blijft bestaan. De hoop is, dat de nieuwe maatregel overeenkom stig zijn bedoeling: het den huisvrouwen en win keliers wat gemakkelijker te maken, zal worden opgevat. Men zal er gauw genoeg aan gewend zijn en dan naar onze meening den secretaris-generaal wel gelijk geven, dat hij de infoi'meele verlengin gen heeft afgeschaft. opvolger van Kobayasji, die naar Tokio was terug- gekeei'd, na een gedeeltelijke overeenkomst met het Ned.-Indische bestuur tot stand te hebben ge bracht. De anti-Japanschè houding van het Ned.-In dische bestuur is van dien aai'd, aldus de genoemde bladen, dat het weigert in strijd met zijn belofte materialen aan Japan te 'léveren. Tien dagen zijn verstreken zonder eenig antwoord van de Neder landsche regeering sedert de vice-minister van buitenlandsche zaken, Oliasji, den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, op 19 Mei uitnoodig-de een bezoek te brengen aan het departement van bui tenlandschezaken en de Nederlandsche regeering verzocht haar houding jegens Japan te herzien. De Asahi Sjimboen voegt hieraan toe: de uiterst delicate toestand kan zich ontwikkelen al naar gelang van het antwoord dér Nederlandsche re geering, dat binnen afzienbaren tijd kan komen. De Kokoemin Sjimboen verklaart, dat Japan gedwongen zou kunnen worden „belangrijke beslui ten te nemen" op grond van de komende stappen van Ned. -Indië met inbegrip van een terugroepen van den Japanschen specialen afgezant, Kenkisji Yosjizawa, uit Batavia. Onnoodig te zeggen, dat eenige dei-de mogendheden achter de anti-Japan sche houding staan, welke wordt aangenomen door Ned.-Indië. Alle verantwoordelijkheid voor de ge volgen eener mogelijke mislukking van de bespre kingen te Batavia moet echter gedragen worden door Ned.-Indië. Het blad gelooft, dat Japan zal overgaan tot volledigen opbouw van een sfeer van gemeénschappelijke welvaart, in groot. Oost-Azië op een andere wijze. Uit het bloembolleiibedrijf. Arbeidstoenen verhoogd. Men meldt ons uit Hillegom: Na gehouden besprekingen tusschen de werkne mers- en werkgevers-organisaties zijn met ingang van 1 Juni de loonen der arbeiders in het bloem- bollenbedi'ijf vei-hoögd. Deze bedragen nu voor volwassen arbeiders minimum f 21 per week plus f 1.toeslag, voor arbeiders van 21 jaar f 18.50 en van 20 jaar f 15.50, -beide laatste categoriën in clusief de toeslag. Van deze loonen mag 2 procent voor het pensioen fonds worden afgetrokken. Een overzicht van het plein voor het regee ringsgebouw te Canea, de hoofdstad van Kreta, welke thans in Duitsche handen is. (Orbis-Holland) Geringe kans op inscheping. Ter aanvulling op het weermachtbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. de volgende bijzon derheden: „De zware gevechten op Kreta zijn beslist. Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeft met Re thymno zijn laatste belangrijke steunpunt aan de Noordkust van Kreta vei-loi-en. Tegelijkertijd zijn Duitsche formaties van de Westelijke gevechts groep naar het Zuiden gezwenkt en naderen in rusteloos oprukken de aan de Zuidkust gelegen stad Skafia. Aangezien de Italiaansche troepen in het Oosten van Kreta oprukken, blyft het Engelsche bezet tingscorps alleen nog het Zuiden van het eiland als uitweg over. Hier echter biedt de door rots gebergten -doorsneden, kantige en door de branding bespoelde steile kust geen mogelijkheid tot insche ping. De geheele Zuidkust van Ki-eta bezit slechts een enkele haven, Jerapetre. Deze is echter geheel verzand en slechts bevaarbaar voor kleine kust vaartuigen. Het Britsche bezettingscorps heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel afgezien' van het feit dat de harde slagen die de Britsche vloot in de afgeloopen dagen door de vereenigde aanvallen van Duitsche en Italiaan sche lucht- en zeestrijdkrachten heeft gekregen, een tweede optreden van Britsche vlootformaties tér uitvoering en beveiliging van de inschepingen van het bezettingscorps nauwelijks mogelijk laten schijnen. Met de bezetting van de punten, die het eiland beheerschen, is Kreta in Duitsche en Italiaansche handen. Met de bezetting van Kreta door de Duit sche en Italiaansche strijdkrachten is de oorlogs toestand op de Middellandsche Zee als op slag ver anderd. Kreta als vloot- en luchtsteunpunt der spil- mogendheden is van Libië slechts 300 K.M. van Alexandrië 500 K.M. en van de Klein-Aziatische kust 150 tot 200 K.M. verwijderd. De Engelsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee is daai-mede in den smallen driehoek Alexandrië HaifaCyprus opeengedrongen en met haar is het Suezkanaa', de Achillespees van het Britsche we reldrijk in de gevarenzone van het Duitsche lucht wapen gekomen". Volgens een bericht uit Londen was men gisteren in bevoegde kringen te Londen pessimistischer ten aanzien van den strijd op Kreta. Men waarschuwt tegen een optimisme, dat zou kunnen voortvloeien uit zekere niet-officieele berichten -u.it Kairo, welke spreken over het zenden van versterkingen naar Kreta. Men geeft toe dat de Duitsche berichten over de ontwikkeling op Kreta in den regel met de feiten in overeenstemming zijn. Voor den Londenschen omroep heeft kapitein Cyrill Falls omtrent den militairen toestand op Kreta gezegd dat de strijd daar zeer ernstig en somber is. Het is zeer onwaarschijnlijk zoo con cludeerde Falls dat landoperaties succesvol zijn tegen een vijand, die de heerschappij in de lucht heeft, vooral wanneer zijn luchtwapen zóo nauw in samenwerking met het leger in den strijd wordt gewoipen als dat bij de Duitschers het geval is. RUSSISCH OORDEEL. Het Moskousche blad „Prawda" houdt zich - naar uit de Russische hoofdstad wordt gemeld in een hoofdartikel bezig met de beteekenïs van den strijd om Kreta. De operaties op Kreta zijn van groot belang, daar dit de eerste poging is om over het hoofd van de Britsche oorlogsvloot heen, die het eiland be schermt, een groot aantal landingstroepen uit de lucht af te zetten. Bij deze operatie werden veel transport- en zweefvliegtuigen gebruikt. De strijd om Kreta is van buitengewoon groote beteekenis voor de verdere ontwikkeling van de actie in het oostelijke deel van de Middellandsche Zee. Voor Engeland zou het verlies van Kreta het verlies van IJMUIDEN Jubileum K. J. Noy. Vijf en twintig jaar bij het onderwijl. (Foto Kannegieter). De heer K. J. Noy, hoofd der Emmaschool, IJmuiden herdenkt Zondag 1 Juni den dag dat hij 25 jaar aan het onderwijs verbonden is. Na in zijn geboorteplaats, Doetinchem, als tijde lijk onderwijzer werkzaam te zijn geweest, werd hij aangesteld te Katwijk aan Zee. Van daar is de heer Noy achtereenvolgens over geplaatst naar Hilversum en Vorden. Hierna is hij aangesteld als hoofd der school te Noordwijkerhout; op 1 April 1931 werd hij tot hoofd van de Emma school in de Beukenstraat benoemd. De jubilaris, die zich eveneens beweegt op het terrein van het kerkelijk en het vereenigingsleven, is voor velen een goede bekende. Hij bekleedt het ambt van ouderling der Herv. Gemeente, is o.a. seci'etaris van de afdeeling Kennemerland der Christelijke Onderwijzersvereeniging en bestuurslid van de Vereeniging voor Kleuteronderwijs. Pinksteren HET VOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG 3 JUNI. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 31 MEI OP 1 JUNI 1941 van 21.49 tot 5.24 Maan op 1 Juni onder 1.23 Maan op 1 Juni op 11.35 VAN 1 OP 2 JUNI 1941 van 21.51 tot 5.23 Maan op 2 Juni onder 1.55 Maan op 2 Juni op12.47 (E.K.) VAN 2 OP 5 JUNI 1941 van 21.52 lot 5.23 Maan op 3 Juni onder 2.19 Maan op 3 Juni op 14.01

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1