JN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM BEVERWIJK HEEMSKERK SANTPOORT Litteraire Kantteekeningen. TleutwCe SchaoCueieenig.ui<p [£aatste ^Betichten Nieuwe inkomstenbelasting Duitsche vliegtuigen boven Engeland Luidsprekers Angst en moed. DNDER de heftige gemoedsbewegingen of affecten speelt de angst een domineerende rol. Met hetzelfde woord angst" worden „r verschillende reacties aangeduid; ik kan ver- open van angst, erdoor verlamd worden, sprake- !,V machteloos, bewusteloos; ik kan ook ver ten tbt een zoutpilaar, aan den grond genageld fden; kan erdoor in een wilden bewegings- '*m geraken, op de vlucht slaan in panischen |st of in het wilde weg om mij. heen slaan en ien als een amokmaker; ik kan het gevaar ont ken ervoor wegvluchten; ik kan het gevaar -Aten te verwijderen door het aan te vallen; ik den angst uiten; ik kan hem opkroppen. alle gevallen hebben we te maken met een jst onaangename situatie, waarbij ik mij in de iJste mate bedreigd voel en niet weet hoe ik mij Redden. Dit gevoel van onmacht is zoo onver- -aglijk. dat vaak het gevaar bestaat voor plot- Uitschietende, impulsieve ontladingen; ge- v «en kat, in het nauw gedreven, plotseling Aid kan aanvliegen, kan een angstige plotseling ■•den moed der wanhoop aanvallen; ook kan het Aren dat de spanning zoo onduldbaar wordt een angstige zichzelf mutileert of van kant skt ■jgn kan zich afvragen of er „natuurlijke ang- A'- zijn; men kan hiertoe wel rekenen de reacties overweldigende natuurrampen, alhoewel het ook nog de vraag blijft of ooit iemand „natuurlijk noodwendig" aan een heftigen angst ten prooi Vele menschen denken dat bij voorbeeld de angst „r ratten en dergelijke „griezelige dieren" aan leren zou zijn. Dit blijkt echter geenszins het Ival te zijn. Men heeft namelijk wel kinderen j hUn geboorte af laten opgroeien zonder eenig écct nienschelijk contact, waarbij echter wel al 2 gedragingen en reacties werden waargenomen j gefilmd. Het bleek dan dat deze kleintjes |£nover ratten niet de minste schroom aan den legden en ook geen spoor van angst vertoon- voor muizen, hooiwagens en andere zooge- Ijmd-griezelige dieren. r dan de angst voor onweer? Die is toch „natuurlijk"? A is dat heelemaal niet zoo natuurlijk; de invloed a de omgeving speelt daarbij een overwegende .Doet een oudere schrikachtig, dan schrikt ook kind; blijft de oudere rustig, onaangedaan, blijft ook het kind rustig. ^an men iemand nu onvatbaar maken voor wik? Het ergste daarbij is het gevoel van on- kerheid bij het overvallen worden door iets, ertegenover men zijn houding niet kan be ien. Het zou dus rationeel zijn hem bij voorbaat leeren wat hij heeft te verwachten en hoe hij a daartegenover heeft te gedragen. Vanneer men er een spelletje van maakt om a onweer na te bootsen, dan vinden kleine kin- ;;n dat prachtig; men moet ze niet overvallen, a beginnen wanneer ze vertrouwelijk zijn en HOCKEYCLUB „DE STRAWBERRIES". De Slof", het cluborgaan van de „Strawber- j' vermeldt het voor de club heugelijke feit, de vereeniging binnenkort in eigendom zal piemen het groote kleedhuis van den Nederl. siders Sportbond, waarin een cantine, voorzien i water, gas en koude douchegelegenheid. Jok zal de club zeer waarschijnlijk het vol- ie seizoen "dé beschikking krijgen over een «ie speelveld .binnen het vroegere voetbal rein). iedurende de drie zomermaanden zal de heer Vriesinsa, de trainer van het Ned. Hockey- :al als club train er optreden. De Luilakmarkt. Druk bezoek. het veilinggebouw ,,'t Centrum" is gister- d en vanmorgen de langzamerhand ook in onze is traditioneel geworden Luilakmarkt gehou- 1 in enkele uren tijds hadden nijvere handen de veilingszalen in orde gemaakt, zoodat, toen om r de markt begon de Beverwijkers aan beide :n een lange rij keurige stands met een pracht hen bloemenweelde konden bewonderen. Direct opening was het al overvol in het gebouw met Jikvierders, die de schade van vorig jaar in wilden "a. 5 vele standhouders deden dan ook goede za- !en er waren af en toe zelfs handen te kort om al klanten van bloemen te voorzien. Vrijwel iedere seker, zoowel die van het sterke als het zwakke Jcht, keerde met het traditioneele „Luilakpotje" it huis terug. De jeugd vormde in de vroege «duren uit den aard der zaak het groote deel der IJkklanten. Tot aan het sluiten der markt om ïvonds elf uur bleef het in het gebouw en de om- gezellig druk van komende en gaande men- 'i. Ook uit de omgeving van Beverwijk trok de t veel belangstelling, wel een bewijs dat het ile directie der bloemenveiling eenige jaren terug teer gelukkige gedachte is geweest deze markt te ffiseeren. •Morgens vijf uur werd de markt heropend en tdelijk aan kwamen toen de Luilakvierders weer waarvan er velen naar Haarlem trokken. hoogovenschaakclub. 'uitslagen van de gisteren gespeelde onderlinge «tijden zijn: Groep I: J. Beentjes—G. Zand ig afgebr.; J. C. de HaasC. van Krimpen 10; 911: G. Schouten—C. de Boer, afgebr., C. van t~G- van 't Veen 01; Groep III: A. Blauw Sleyn. 1—0; K. de BoerJ. van Zomeren, afgebr., Endriks—W. Steeman afgebr., D. Vergunst-Ir. "„Blink 0—1. Algemeene competitie: H. Luster— van Westering 10, G. Paardekooper—D. A 1-0; P. Veldheer—R. Visser 1—0. fietsendief betrapt. 'ji een zekere V. zich aan de Vuurlijn ophield, "1 een man die met twee fietsen was komen ■wen en achter het struikgewas een der fietsen "inden ontdeed. De fiets gooide hij hierna in het die het geval zeer verdacht vond, volgde .aan die in de richting van Krommenie wegreed. ■1 woning van den fortwachter Jurgens gekomen v hij den man in zijn kraag en riep de hulp in fortwachtcr. Deze was direct bij de hand en s de marechaussee op, die even later den dief in- dïefstal. iemand uil Krommenie even op bezoek was ^"nissen aan den J. v. Kuikweg. werd zijn fiets welke hij voor het huis had neergezet, q. s. c.—santpoort, iiWft8an^ag a-S' is voor «Santpoort" de promotie- btegen Q- s- c- ingelascht. De Wormer- I,"ebben een goed seizoen achter dén rug en "oor het feit, dat de ontmoeting op hun terrein i ■A-^jH'd.tr, zal het. Bakkum c.s. niet meevallen kuit beslag te leggen. Maar met eo-i '•S"61 zijn we ook al tevreden. hen prepareeren op wat gaat komen: let dus goed op. Eerst krijgen we: flits!! (waarbij men gebaren maakt als bij een heftig licht); dat is het weerlicht. Nu gaan we tellen, want iedere seconde beteekent dat het onweer een derde K.M. ver weg is; en dan ineens: Tarrrrü! de bliksem-Rommeldebommelde- bom.... het onweer (waarbij men het geluid heel langzaam laat wegsterven). Prachtig vindt het kind dit, zijn oogen schitteren: nog eens! Men her haalt het nogeens, en nogeens, waarbij men de bliksem eerder of later op het weerlicht laat vol gen en de slag harder of zachter maakt. Meestal wordt het kind zóó enthousiast, dat het lawaai hem niet hard genoeg kan zijn. Het kind is nu niet het slachtoffer van een aan doening, die het willoos en weerloos ondergaat, maar de actieve waarnemer, die zijn aandacht richt, die nagaat of iets dat hij verwacht, zich dus zus of zoo zal manifesteeren. Zoo kan het gebeuren dat een kind van zes jaren, dat voor het eerst kam peert bij een allerheftigst onweer vlak boven zijn hoofd en bij een geweldigen bliksemslag laconiek ja zelfs een beetje verheugd uitroept: „wat leuk Pappa!" omdat het nou precies zoo was als in het spelletje. Is er tegen angst iets te doen? Velen meenen dat men ermee klaar is als men de angst uitingen onderdrukt maar feitelijk weet iedereen dat men daarmee wel de schijn redt, maar meteen de kat in .den kelder metselt, d.w.z. de angst uitingen onttrekt aan eenige bewuste verwerking. In de eerste plaats weet iedereen dat „stille angst" niets minder reëel is dan een uitbundige angst; in de tweede plaats kan de angst „op de maag slaan" of op eenig ander orgaan, dat Wil zeggen dat de verlammende, remmende of spannende, aanzettende invloed van het onbewust werkende sympathische zenuwstelsel de normale functie van het eene of andere orgaan kan verstoren, waarbij men denkt dat het orgaan op zichzelf niet deugt, tot het blijkt dat het „zenuwen op de maag" zijn. Weet ik niet waar ik mee te maken heb en wat ik doen moet, dan straalt de zenuwprikkel uit over alle organen. Het heele organisme geraakt in aan doening, raakt van streek; ik onderga passief een verwarrenden, overweldigenden invloed, een heftig gevoel, waarover ik allerminst meester ben. Weet ik wel waarmee ik te maken heb, weet ik wat mij te doen staat, kan ik mijn houding be palen en dienovereenkomstig ingrijpen, dan zend ik welbewust en uit eigen wil impulsen naar mijn spieren om uit te voeren wat ik noodig vind; ik beheersch de situatie. Wanneer een kleine jongen afkeurend te hooren krijgt dat hij niet bang moet zijn voor een trein, dan zal hij zich schamen en allicht zeggen: ik ben heelemaal niet bang! Maar daarmee verdringt hij alleen maar zijn angst, terwijl hij zich allicht nog onzekerder zal voelen omdat hij ook nog te strijden heeft tegen een inwendigen vijand: de kans dat hij zijn angst zal toonen en daarom be spot zal worden. Zoo kweekt men huichelaars. Neemt men daarentegen het kind vertrouwelijk bij zich, gaat men nu met hem spelen, waarbij hij moet zeggen wat er gebeurt; maakt men nu geluiden als van een naderenden trein (waarbij men ervoor waakt slechts zoover te gaan dat hij het nog prach tig vindt), dan doet hij al gauw mee, vindt het ver rukkelijk om steeds meer lawaai te maken en den trein te laten fluiten. Men laat nu echter het geluid weer minder worden, het geboemboem sterft weg, de trein verdwijnt in de verte. Nogeens! roept de jonge held want de angstige knaap (die ineenschrompelde voor de overmacht) is nu tot een held uitgegroeid, die met open oogen het ge vaar opzoekt. Men laat het kind nu zelf actief meedoen: het moet zeggen wat er gaat gebeuren, hoe het hoort; rustig kan men er nu nog een schepje opleggen, desnoods er eenige plotselinge geluiden bijmaken, die nu geen schrik verwekken maar de heldhaftigheid slechts vermeerderen. Zijn zelfvertrouwen en zijn moed nemen toe. Nu staat men met hem op een perron; een echte trein komt aan; men blijft een beetje op den achtergrond. Het gaat net zoo als hij het reeds zoo vaak gespeeld heeft. Hij raakt er mee vertrouwd. Hij is niet meer degeen die door angst wordt overmand hij voelt zich veeleer aangetrokken tot de rol van machinist die zoo'n geweld wil beheerschen, die er verstand van heeft hoe men zulke geweldige krachten kan temmen. Uit zichzelf gaat hij er op óf. Wat men bewust weet, kan men bewust ver werken;. men kan zijn houding ertegenover be palen, zijn maatregelen treffen, zich voorbereiden, zich wapenen, zich verdedigen. Wat men niet bewust weet, onttrekt zich volko men aan onze controle: wij zijn er willoos aan over geleverd. Daarom juist is de eenige gezonde op lossing, wanneer men ergens angstig voor is, daar voor niet de oogen te sluiten of ervoor op de vlucht te gaan, maar eens met open oogen na te gaan wat er aan dé hand is, wat men zich eigenlijk wel heeft voorgesteld voor verschrikkelijks om daarna (misschien glimlachend over zijn eigen fantasie) zijn houding welbewust te bepalen. Is er dan niets, waarvoor een rrfensch meer angst zou kunnen hebben? Dat zou onmenschelijk zijn; maar iemand, die er zich aan gewend heeft (of juister gezegd; die er door zijn opvoeders aan ge wend is) om gevaren moedig onder de oogen te zien en om zelf zijn houding daartegenover te be palen, zal zelfs het ergste manmoedig aandurven en er niet voor wegkruipen, strijdend tot het laatste. DR. J. M. ROMBOUTS. Vera Fontaine. Roman door Geertje Maerssensde Meent. Amsterdam Querido's U.M. Een debutante in de rij der Hollandsche roman schrijfsters. En wel een, die de aandacht, die haar boek trekken zal, waard is, meer misschien nog om de mogelijkheden die haar eersteling doet opkomen, dan door welslagen reeds bij den eersten worp. Maar dat is nu ook niet direct noodig waar er iets anders is, waardoor men voor dezen roman van bij; driehonderd bladzijden een zekere genegenheid kan gevoelen. Wat is in opzet, bedoeling en schriftuur dit boek heerlijk jong, overbelast, ongebreideld en ge- meenplaatserig, hoe leuk komt hier de jonge vrouw te voorschijn, die nu eens echt alles wat ze op het hart heeft, zal uitschrijven, die heil-verwachtend gestaan heeft tegenover de vrijere omgangsvormen der ge slachten, aan maatschappelijk werk gedaan heeft en aan maatschappelijk vooroordeel den dood gezworen. En die dat nu eens fijn zal glorifieeren in haar schep ping van Vera Fontaine, de fonteinen der waarheid openzettend, zoodat die in ononderbroken stroom door de drie honderd pagina's komen te vloeien, zonder dat zij bemerkt, dat het geen zuiver bronwater meer is. Veel in Vera Fontaine is tweedehandsch nieuws, maar met welk een enthousiasme wordt het gelanceerd. Daarin schuilt juist het geheim van de jeugd. Hoe oud is Geertje? Ik weet, dat hier een onbeschaamde vraag gesteld wordt, zeker ten opzichte van een dame met zulk een fraaien auteursnaam, waarvan het tusschen- streepje zelfs den gehuwden staat 'suggereert. Maar raden er naar is geoorloofd en ik waag het te veron derstellen dat deze schrijfster nog in de lente haars levens rondwandelt, desondanks het leven ten volle meent door te hebben en er de noodige correcties voor heeft klaar liggen in een laadje van haar bu reautje. Dat jeugdig zelfvertrouwen is in geen enkel opzicht lachwekkéna, het is zelfs sympathiek en kan den ouderdom slechts jaloers maken. Temeer waar een boek als dit er zoo heerlijk-open getuigenis van aflegt. Vera is een professorsdochter die jong het ouderlijk huis verlaat om in de stad' op haar eentje het leven „van alle kanten" te leeren kennen. Hetgeen haar, die blijkbaar niet van de noodige middelen ontbloot is, gemakkelijk genoeg valt. In hoofdzaak komt dat lee ren kennen van het leven van alle kanten bij haar erop neer dat zij na een ernstigen flirt met den jon gen Rainer verliefd wordt op een mode-dokter, specia list en ladykiller, die haar als nummer in de reeks zijner veroveringen tot op zekere hoogte waardeert zooals een sultan het zijn favorite zou doen. Vera doorziet dezen ijdelen leeghoofd natuurlijk pas als het te laat is zij is met haar studie van het leven blijk baar aan den verkeerden kant begonnen en nadat zij in vacantietijd en landhuisomgeving geruimen tijd met hem het huwelijk op bedrïegelijke wijze heeft na gebootst. Dat alles heeft helaas gevolgen, maar juist tegen den tijd dat die zich zullen openbaren is zij met haar studie zoover gevorderd, dat zij in Jeroen den waren, onbeduidenden flaneur en vrouwenjager ont dekt. Jeroen, die in de studie in alle opzichten heel wat verder is, is zoo burgerlijk-fatsoenlijk haar te willen trouwen en legt haar alle voordeelen daarvan voor haar en hun komende kindje uit, doch te ver geefs. Vera, die in hun imitatie van het huwelijk niets dan schoonheid gevonden heeft, ziet nu, in een sim pele daad van registratie van hetzelve, niets dan ver achtelijks. Zij stuwt Jeroen uit wandelen met een „ik veracht je" en neemt met blij gemoed de verantwoor delijkheid voor een vaderloos kindje op zich. Uitda gende fanfare van de jeugd, die aan den verkeerden kant haar levensstudie begon, doch per slot gewaagd spel speelt met het leven, dat nog komen gaat. Noch Jeroen, noch Vera zijn door de schrijfster zoodanig geteekend, dat hun conflict een zekere tragische diep te krijgt; in feite zijn beiden even kleinburgerlijk en is Vera's resolutie niet veel meer dan domme fan fare voor wat zijzelf als een overwinning der onaf hankelijke vrouw aanziet. Eenzelfde gemis aan diepte zal de lezer ervaren in de intermezzi met de lieden uit het volk, wier bestaan Vera bestudeert, met bet verleide meisje, met het krachtwijf Berbe, met schooiertjes uit de stad. Het is alles zoo heerlijk jong gedacht en geschreven, maar het is nog zoo onrijp. Én, desondanks, zoo sympathiek. Want er zit onmis kenbaar fut in deze schrijfster, die er nog zoo lekker op los schrijft, de gave daarvoor heeft en zich van de draagkracht harer gegevens voorloopig weinig aan trekt. Als zij zich gaat bezinnen, gaat schiften, gaat doordenken, ja, dan kan het prachtig worden. Tijdelijk gevestigd: HOUTMANSTRAAT 1, te I3MUIDEN. Zesjarige Opleidingsschool voor HJ3.S., Gymnasium en Lyceum. Kleine klassen (hoogstens 25 leerlingen per klas). Normale school tijden voor elke klas 912 en 24 uur. (Woe. en Za. 9—12 u.). AANGIFTE NIEUWE LEERLINGEN en besprekingen ook over het schoolgeld dagelijks aan de school of ten huize van het Hoofd der schoolC. KEIZER, Havenkade 25, Telef. 4958. (Adv. Ingez. Med.) Hoe de belasting berekend wordt Landesgericlit. VALSCHE GERUCHTEN VERSPREID. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Een winkelier te 's-Gravenzande en een van zijn klanten hebben zich te verantwoorden gehad wegens het verspreiden van valsehe geruchten. Zij hadden namelijk ver teld dat bij een bombardement in die gemeente, de bommen door Duitsche vliegers waren uitge worpen. De winkelier betoogdè het gehoord te heb ben van den klant, den tweeden verdachte. Deze laatste ontkende en zeide tóen zelfs niet in den betreffenden winkel te zijn geweest. Nadat verscheidene getuigen waren verhoord, had het gerecht den indruk gekregen dat de win kelier de waarheid sprak met het aangeven van de bron, waaruit die geruchten stamden en dat de andere verdachte loog. Deze laatste zag zich ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden, de winkelier tot een van 3 maanden. FOTO'S VAN LEDEN VAN HET ORANJEHUIS VERSPREID. De fotohandelaar V. te Bloemendaal en de rijks ambtenaar jhr. van L, te Amsterdam stonden te recht wegens het vervaardigen en verspreiden van foto's van leden van het Huis van Oranje. Jhr. van L. had er 200 a 250 laten maken bij V. en ver klaarde de foto's gezonden te hebben aan beken den. Beiden verklaarden niet te hebben geweten- dat zulks niet mocht. De Staatsanwalt zeide in deze zaak dat er een Oranje-propaganda bedreven wordt met bepaalde bedoelingen. Er is herhaaldelijk tegen deze soort demonstraties gewaarschuwd omdat het een Duitsch-vijandelijke propaganda is. Er is geen twijfel aan. dat verdachten geweten hebben dat dit niet mocht. Tegen jhr. van L„ die actieve pro paganda voerde eischte spreker 3 maanden en 2 weken gevangenisstraf, tegen den fotograaf 1 maand, voor beiden met aftrek van preventieve hechtenis. Dienovereenkomstig werden verdachten veroor deeld, waarbij jhr. van L. op vrije voeten kwam. De fotograaf was al eer in vrijheid gesteld. Ter toelichting van zijn vonnis constateerde de rechter dat het Huis van Oranje den oorlog tegen Duitsch- land voortzet. land voortzet en dat het duidelijk is dat de be zettingsmacht nimmer dulden kan, dat in bezet ge bied propaganda gemaakt wordt voor een vijand van Duitschland. CA.N.P.) Zuidkust van Engeland gebombardeerd. Havensteden aangevallen. BERLIJN, 30 Mei. (DNB) Portland, Torquai en Plymouth vormden naar het DNB verneemt, het voornaamste doel van Duitsche gevechtsvliegtuigen die in den afgeloopen nacht havens aan de Weste lijke Zuidkust hebben gebombardeerd. In denzelfden nacht is, in Pentland Firth aan de Noordelijke punt van Schotland een Britsch koop vaardijschip van 4000 b.r.t. door Duitsche gevechts vliegtuigen vernietigd. De Schaapherder, door J. F. Oltmans. Opnieuw uitgegeven door Bigot en Van Rossum N.V., Amsterdam. De romantiek van de vorige eeuw heeft een aantal litteraire meesterwerken voortgebracht, die men een halve eeuw geleden gelezen moest hebben, wilde men niet buiten de burgerlijke beschaving dier dagen ge sloten zijn. De uitgevers, hierboven genoemd, meenen terecht dat vele dier werken een herdruk waard zijn: de niet te ontkennen knapheid dier auteurs behoeft ze niet. te doen wijken voor veel moderns en tegen den te grooten omvang zal men niet meer opzien, nu de lezers van onzen tijd weer aan het parool hoe-dikker- hoe liever gewend zijn geraakt. Zoo zullen dan in deze serie, die de Glorie-Reeks werd genoemd. Olt mans' Schaapherder, mevr. Bosboom Toussaint's Ma joor Frans en Tolstoi's Anna Karenina herleven en de Drie Musketiers van Alexandre Dumas zullen hen vergezellen. De Schaapherder ligt .voor mij, de ande ren volgen. En bij het afschrijven dezer titels herleven in mijn gedachten de Sinterklaasavpnden van mijn prille jeugd, waarin veel van dat moois op onze verlang lijstjes stond. Dat waren dan reuze-geschenken ais ze kwamen. Nu verschaft men ze zich, onverkort en keurig gebonden voor luttele guldens, met illustra- ties door Bob Buys, een jongere van vandaag, en ook de lezer van heden zal van het verteltalent dier oudere schrijvers genieten en ongemerkt in hun ban geraken, al is dat een andere dan die waaraan psychische spitsvondigheid en te zwaar beladen intellect hem in later jaren gewend hebben. En hem misschien hebben vermoeid. Onverkortdat is misschien niet geheel juist. De letterkundige Halbo C. Kool, die dezen Schaapherder in spelling en stijl bij de thans geldende aanpaste, zegt ook den tekst op enkele plaatsen, naar Jonckbloet's inzichten, besnoeid te hebben. Wij zullen het niet gaan nameten. Meer interesseert ons de vraag hoe het lezend publiek op deze herlevende glorie reageert. De prognose is gunstig, zou men zoo zeggen en pu bliek en uitgevers kunnen daar- gelijkelijk mee ge baat zijn. Rabindranath Tagore. Zwervende vo gels. Een Pinkstergave voor dc leden der Wertldbibliotheek-Vcrccniging. „Enkele lichte, zwevende woorden boven een af grond van verzwegenheden"dat is wel heel juist den zin weergegeven van deze poëtische aforismen, door Joha-n de Molenaar vertaald uit Tagore's Stray Birds en In een kostelijk klein geschenkboekje door de W.B. uitgegeven. Tagore's dichterlijke wijs heid, in Holland het eerst door Frederik van Eeden bekend geworden, komt hier tot den lezer in extract- vorm, in korte uitingen waarop hij kan doorspinnen, zich ermee op een stil Zondagsuur afzonderen en er den zin van ontdekken. Een staal is dit: „Je glimlachte en sprak tegen mij over niets en ik voelde dat dit het was, waarop ik lang gewacht had." (26). Gesluierde wijsheid uit het verre Oosten, kenbaar aan den bloemvorm waaruit ze ontwikkeld moet wor den, om ons van den geur der woorden te doen ge nieten. Een kostelijk boekje ook voor den boekenlief hebber, want het werd met zorg gedrukt op zacht op dikkend papier, gezet uit de Pastonchi-letter en met kleine blauwe vignetjes smakelijk gemaakt. Dit is een Pinksterpremie, die van den goeden smaak der W.B. leiding wederom getuigt. J. H. DE BOIS. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. In het Verordeningen blad is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën betref fende het invoeren van het besluit op de inkomsten belasting 1941. Hierin wordt,het volgende bepaald. Art. 1. (1) Overtreffen de zuivere opbrengsten var eigen onderneming en van arbeid (artikel 5, lid 1, lste, van het besluit op de inkomstenbelasting 1941) in het kalenderjaar 1940 die in het kalenderjaar 1941 dan wordt, voor berekening van het zuiver inkomen in het kalenderjaar 1941, het verschil, voor zoover het f 1000 te boven gaat, geacht op den lsten Januari 1941 te zijn genoten. Bij de vergelijking wordt zuivere opbrengst 'van dienstbetrekking, voor zoover zij niet in tantième bestaat, buiten beschouwing gelaten, ten zij zulks in het nadeel van den belastingplichtige zou zijn. (2) Verrekening van dividendbelasting met den aan slag in de inkomstenbelasting voor 1941 vindt slechts plaats, voor zoover de plaats gehad hebbende inhou ding van dividendbelasting uit bescheiden wordt aan getoond. Art. 2. Voor de toepassing van artikel 16, lid 1, lste, van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 worden als onverrekende verliezen uit de kalenderjaren 1939 en 1940 beschouwd de verliezen, welke uit de toepas sing van de artikelen 12 tot eri met 17, lid 1, der wet op de inkomstenbelasting 1914 voor de belastingjaren 1939/1940 en 1940/1941 voortvloeien Het verlies uit het belastingjaar 1939/1940 kan slechts worden afgetrok ken, voor zoover verrekening nog niet voor het be lastingjaar 1940/1941 heeft plaats gevonden. Art. 3. (1) Aan de personen, die op 1 Januari 1941 belastingplichtig waren krachtens hoofdstuk 1 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941. wordt een voorloopige aanslag voor 1941 opgelegd berekend naar het zuiver inkomen over het kalen derjaar 1940, opgevat en berekend volgens de bepa lingen van dat besluit, doch met uitsluiting van de inkomsten uit. speculatie. (2) Met afwijking van het bij lid 1 bepaalde worden als onverrekende verlie zen uit vorige jaren (artikel 16, lid 1, lste, van het besluit op de inkomstenbelasting 1941) de bedra gen in aanmerking genomen, welke krachtens ar- .tikel 2 voor het kalenderjaar 1.941 verrekenbaar zijn. (3) Voor zoover aannemelijk is, dat het zui ver inkomen in 1941 aanmerkelijk lager zal zijn dan dat in 1940 kan de voorloopige aanslag naar het lager zuiver inkomen worden opgelegd. (4) Voor de heffing van de voorloopige aanslagen zijn de artikelen 43. 45, lid 1, 46 tot en met 52, 54 tot en met 56, 57, lid 1, lste, 57, lid 2, en 58 van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 van toepassing, met dien' verstande, dat bij de toepassing van de artikelen 43 en 46 tot en met 51 de toestanden in het jaar 1940' in acht genomen worden. (5) De voorloopige aanslag wordt aan binnenlandsche be lastingplichtigen opgelegd: 1. Indien de belasting plichtige op 1 Mei 1941 binnen het rijk woonde: in de gemeente, waar hij op 1 Mei 1941 woonde; 2. In dien de belastingplichtige op 1 Mei 1941 niet. meer binnen het rijk woonde: b in de gemeente, waar hij op 1 Januari 1941 of bij1 den lateren aanvang van zijn belastingplicht woonde; 3. in de overige geval len; in de gemeente, waar de belastingplichtige zich heeft aangemeld of is opgespoord. (6) De voorloo pige aanslag wordt aan 'ouitenlandsche belasting plichtigen opgelegd in de gemeente, krachtens ar tikel 42, lid 2. van genoemd besluit te bepalen. Art. 4. Is in het zuivere inkomen, waarnaar de voorloopige aanslag in de inkomstenbelasting voor het kalenderjaar 1941 wordt opgelegd, zuivere op brengst van dienstbetrekking begrepen, dan wordt, ter berekening van den voorloopïgen aanslag, de volgens de inkomstenbelastingtabel en volgens ar tikel 48 van het besluit berekende belasting ver minderd met het bedrag, dat verschuldigd is voor een zuiver inkomen, gelijk aan de zuivere opbrengst van dienstbetrekking. De vermindering kan echter niet tot een teruggaaf van belastingen leiden. Art. 5. 1. De volgens artikel 60. lid 4, van het besluit te verrekenen gedeelten van de aanslagen in de belastingen naar het inkomen voor het be lastingjaar 19401941 worden vastgesteld als ont heffing op de aanslagen voor het belastingjaar 1940—1941 en in mindering gebracht op den voor loopïgen aanslag in de inkomstenbelasting voof het kalenderjaar 1941. 2. Bedraagt de ontheffing meer dan de voorloopige aanslag voor het kalen derjaar 1941, of wordt, geen voorloopige aanslag opgelegd, dan wordt de ontheffing niet in mindering gebracht, doch afzonderlijk verleend en verrekend met den voorloopigen aanslag in de inkomstenbe lasting, met de aanslagen in de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 19401941 of met eenigen anderen openstaanden aanslag in een directe belasting. Voor zoover ver rekening niet mogelijk is, wordt de ontheffing uit betaald. 3. De omstandigheid, dat een aanslag ge heel of ten deele nog niet invorderbaar is, staat aan de verrekening niet in den weg. Art. 6. Indien de ontheffing, bedoeld bij artikel 5. lid 1, op den voorloopigen aanslag in mindering is ge bracht, wordt voor de invordering slechts het verschil als een aanslag beschouwd. Art. 7. Tegen den voorloopigen aanslag kan niet worden opgekomen. Art. 8. (1) Dit besluit treedt heden in werking. (2) Het wordt aangehaald als „invoeringsbesluit in komstenbelasting 1941". Engelsche bladen eischen bezetting van Syrië. BERLIJN, 30 Mei. (D.N.B.) Eenige Engelsche bladen eischen heden de bezetting van Syrië door Engelsche troepen. De „Daily Telegraph" grondt dezen eisch daarop dat Engeland ook in dit, deel der aarde een naar buiten zichtbaar succes noodig heeft. Terwijl Duitschland thans nog met Kreta bezig is, biedt zich voor Groot-Brittannië een uiterst gunstige gelegenheid om Syrië te bezetten. De „News Chronicle" schrijft: Wij hebben Syrië noodig, het bezit daarvan is voor Engeland van onschatbare waarde. Hoe de Italianen op Kreta landden. ROME. 30 Mei (Stefani). De ontscheping va| Italiaansche troepen op het eiland Kreta wordt doeg de Italiaansche bladen druk besproken. Zij wijzen op de beslissende betcekenis van de Italiaansch-Duitsch* samenwerking in den strijd om Kreta. De ontscheping was mogelijk, dank zij een nieuwe en schitterend* operatie van de Italiaansche vloot, die zich een 'weg wist te banen door den gordel van Engelsche vloot- eskaders. welke tot opdracht had iedere poging van dien aard tegen eiken prijs te verhinderen. De En gelsche schepen die de landing wilden verhinderen hebben het zwaar te verduren gehad. Vier kruisers werden door bommen en torpedo's getroffen en weer moest het Engelsche eskader zich ijlings verwijderen om een ramp te voorkomen. De ontscheping vormt een nieuws bewijs voor de volmaakte samenwerking der strijdkrachten van de as. De Britsche strijdkrachten zijn thans in een zeer gevaarlijke positie geraakt De Duitsche troepen, die het Westelijk deel van het eiland bezet houden en de Italiaansche troepen die aan de Oostelijke kust ontscheept zijn, zullen de En- gelschen in een tang knijpen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Wandelsport Toch nog een Vierdaagsche te Nijmegen. Bijzondere omstandigheden voorbehouden zullen de Nationale Vierdaagsche Afstandsrnar- schen dit jaar worden gehouden van 22 t/m 25 Juli a.s. te Nijmegen. De deelnemers en deelneemsters zullen in eigen voeding en huisvesting moeten voorzien. Alle in lichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door het secretariaat van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer „Nijmegen Vooruit", Keizer Karelplein 9 te Nijmegen. Dit secretariaat verstrekt op aanvraag gratis een lijst van hotels en pensions, welke tegen gereduceerde prijzen logies beschikbaar stellen. De inschrijving voor deze marschen sluit op 8 Juli te 12 uur. HAARLEM, 30 Mei. Getrouwd 30 Mei: F. C. L. Erwich en R. M. Warnaar. Bevallen 28 Mei: M. A, C. DelfgaauwEgger- mont, d.; 29 Mei: C. P. BuddingKoggink, d.; J. Dingshoffde Graaf, d.; J. SlorWesterhuis, d.; C. RasmussensVrij, d.; H. E. LippesHarmes, d.; A. H. Bogaardde Jong, z.; M. A. BurgerJansen, d.; 30 Mei: F. C. NieuwenhuizenEgbers, d.; C. J. VlugWesterman, d. Overleden 28 Mei: H. H. W., 15 m., z. v. A. J. Kaaks, Lorentzkade; 29 Mei: J. Krammer, 76 j.» Schotersingel; A. C. van VastcnhovenEllens, Begastraat; W. Claij, 27 j., Maerten van Heems kerkstraat. Ook operaties boven Noord-Ierland BERLIJN, 31 Mei. (DNB) De Engelsche Nieuws dienst meldt, dat. vannacht het Westelijk deel van Engeland door Duitsche vliegtuigen is aangevallen. In Oost enr Zuidwest Engeland Is „eenige schade" aangericht. Ook zijn daar eenige slachtoffers ge vallen. Aan dc oevers van de Mersey is eveneens schade aangericht. Ook boven Noord-Ierland zijn de vijandelijke vliegers in actie geweest. Ambassadeur Winant te New-York. Bezoeken aan Hull en Roosevelt op het programma. NEW YORK, 31 Mei. (DNB) De Amerikaansche ambassadeur in Londen Winant is hier met het Clipper-vliegtuig aangekomen om verslag uit te brengen over den toestand in Engeland. Hij wei gerde bij zijn aankomst eenige verklaring af te leg gen en zeide eerst Huil en vervolgens Roosevelt te zullen opzoeken. De rede. van den president noem de hij „indrukwekkend". Hij weigerde evenwel een mededeeling te verstrekken over den indruk, welke de rede in Engeland gemaakt had. UIT KENNEMERLAND 13 Regels 30 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) Direct gevraagd MEISJE voor dag en nacht. „Buitenzorg" Sant poort-Stat. Conollyweg 2 Heer zoekt ZIT-SLAAPKAMER met pension. Br. no. 5583 bur. van dit blad. SCHRIJFTAFEL TE KOOP. Br. IJ 565 bur. van dit blad Te koop goed onderh, ORGEL, 12 reg., prachtig v. toon. 75. Br. IJ 564 bur. van dit blad Prima HEFJtENRIJWIEL te kp. gevr. v. bej. pers. (liefst met ver snellingen). Tevens boekenkast te k. gevr. en mod. radiotoest. (3 golfl. en visscherij). Br. IJ 563 bur. van dit blad TE KOOP goed onderh. invalide wagentje. Goede banden. A. van Sloten, Koster Geref. Kerk, Ram- bonnetlaan. TE KOOP een opslagterrein, ge legen aan de Vleetstraat. Te be vragen Mahustraat 53. TE KOOP GEVR. een in goeden staat verkeerend fornuis. Brieven met prijsopg. IJ 563 bur. v.d. bL TE KOOP pracht radiotoestel. Wijk aan Zeeërweg 166. Te koop: HEERENRIJWIEL f 40. Goede banden. C. H. Moensplein 9 Beverwijk.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3