Ais. de £ente Moeit in JCapenPiag.ea. q ZATERDAG 31 M E I 194!' Naar RICHE FOTO ART voor een BETERE FOTO voor Uw persoonsbewijs m r.BOOTF HOT TSTB.SAT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch weermachtsbericht Activiteit der Ifaliaansche luchtmacht bij Tobroek. Engelsche torpedojager in de lucht gevlogen. Het Italiaansche schip ltComte Rossogezonken. rOME, 30 Mei (Stefani). In zijn weermachtsbericht ar, 359 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In den nacht van 30 Mei hebben Italiaansche lucht- formaties de havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: Activiteit van artillerie en pa trouilles in den sector van Tobroek. Italiaansche [uchtformaties bombardeerden vijandelijke inrichtin gen en schepen in de haven van Tobroek. Twee hulp vaartuigen en een schip van 2.000 ton werden tot zin ken gebracht. Een benzine-opslagplaats werd vernield, andere luchtformaties bombardeerden concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen en munitiedepóts |n de omgeving van een versterking. Italiaansche Jachtvliegtuigen verdreven Britsche toestellen die genghasi probeerden aan te vallen. Twee vijandelijke machines werden neergehaald Op Kreta overvielen onze landingstroepen den vijand en maakten eenige honderden krijgsgevangenen, alsmede een aanzienlijke huit aan wapens en munitie. De krijgsverrichtingen worden met doeltreffenden steun van de luchtforma ties voortgezet. Vijandelijke vlootstrijdkrachten, her haalde malen aangevallen door de Italiaansche lucht macht in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee zooals vermeld in het weermachtsbericht van gisteren zijn bezig zich ijlings terug te trekken naar Alexandrië. Zij staan bloot aan voortdurende bombar dementen door onze vliegtuigen De vijandelijke torpedojager „Hartystd" werd door onze toestellen ernstig getroffen en is in de lucht ge vlogen. Men is bezig de drenkelingen te redden. Tot dusver werden 229 zeelieden uit het water opgehaald, van wie 26 ernstig gewond waren. Ten Zuiden van Svcaruse werd het tot een convooi behoorende schip „Comte Rosso" getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In Oost-Afrika heeft de vijand, gesteund door vlieg-- tuigen, opnieuw onze verschansing van Uolchefit, ten Noorden van Gondar, aangevallen. Onze troepen deden een snellen tegenaanval, waarbij zij den vijand ver dreven en hem zware verliezen toebrachten." Hoe de Duitsche landingstroepen Kreta bereikten. Vlieger-officier brengt verslag uit Het D.N.B. deelt mede: Een zeer interessant relaas is ontvangen, waarin de moeilijkheden der eerste troepenlandingen van 21 Mei in den Noordwestelijken hoek van Kreta ge schilderd worden. Reeds den ^ag te voren hadden de valschermjagers, die door de transport eskaders wa ren afgezet, zich van het terrein meester gemaakt. De eerste luitenant K.. die de leiding had over het. transport en wiens machine het eerst op het vliegveld landde het eenige vliegeveld dat tot dusver in Duitsche handen was meldt daarover het volgende: ,.Wij hadden op ons vliegveld bergjagers aan boord genomen die niets anders bij zich droegen dan hun marschuitrusting en hun lichte wapens. Het was hel der weer en het uitzicht was goed, een omstandig- heir dus die den vlieger even aangenaam is als den luchtdoelartillerist. Reeds toen wij' de kust van Kreta naderden werden we door krachtig afweervuur ontvangen. Engelsch luchtdoelgeschut, welks stellingen rondom het vlieg veld nog intact waren, verspreidde een gordel van vuur, welke het ons eenvoudig onmogelijk maakte een gaatje te vinden om veilig doorheen te glippen, Stoer vlogen wij op het vuur af en het gelukte ons er door heen te dringen. Het landingsterrein werd rechtstreeks door de Engelschen, die nog de heuvels beheerschten, beschoten. Hun artillerievuur was goed gericht en achtervolgde ons formeel bij de landing. Onder hevig machinegeweervuur verlieten de manschappen de machines. Met voorbeeldige kalmte en voorzichtig heid ging de bemanning te werk, daar de bergjagers terstond aan den strijd moesten deelnemen. Terwijl wij nog met hetuitladen bezig waren, streek de eene machine na de andere op het terrein neer. Alle toestellen wisten door den vuurgordel heen te dringen alsof deze hun in het geheel niet deerde. De startbaan zoo nauw als een muizenval en door granaten omgeploegd. Niettemin wisten de machines te lan den en kwamen er steeds meer op het smalle terrein bij. Eenige toestellen kwamen op de buik terecht, doch brachten hun lading veilig op de plaats van be- itemming. Dit is een prestatie die niet hoog genoeg geschat kan worden, daar de opdracht onder zeer he vig vijandelijk vuur werd uitgevoerd. Nauwelijks hadden wij de machines verlaten of daar klonk reeds het bevel „rechtsomkeert". Wij maakten rechtsomkeerd en stegen op. Pas waren wij vijf meter boven den grond of daar sloeg het artille rievuur in onze stuurinrichting. Het stuur was on klaar geraakt. Daar de vlakken eenige kleine barak ken raakten en het onderstel in een greppel rolde werd de val eenigszins gestuit. Toen klonk het bevel: »Uit de machine". Immers, hoe gemakkelijk kan zulk een vogel eigenwijs zijn en toch nog de lucht ingaan. Bij deze manoeuvre werd de commandant van het eskader, die in mijn machine vloog, gewond. De bemanning ging er met de grootste koelbloedigheid toe over wapens en gereedschap in veiligheid te bren- Juist waren zij hiermede bezig, toen een ont ploffing gehoord werd. Een treffer had een andere Junkers-machine, die slechts vijf meter van ons ver wijderd stond, geraakt en vernietigd. Wij schrokken niet weinig, maar ook dat liep goed af. Toen wij de machine eindelijk zoover gereed hadden bemerkten wij dat wij de verbinding met het eskader verloren "den. Midden in het gevechtsgebied brachten wij den nacht door en pas toen den volgenden ochtend de terste transportvliegtuigen aankwamen, konden wij met een andere machine naar het eskader terugkee- ren. Wat er met de andere machinés gebeurd is? Ja, de meesten kwamen behouden, eenige beschadigd terug, enkele moesten daar ginds blijven liggen. Doch Mie zonder uitzondering hadden hun taak vervuld." Bagdad blijft de hoofdstad van Irak. Mosoel, het nieuwe administratieve en militaire centrum. Naar Ofi (Havas) uit Bagdad meldt, is deze stad nog steeds de hoofdstad van Irak. Het zwaartepunt der administratieve, economische en militaire organisatie schijnt echter naar Mosoel verplaatst te zijn. Eenige ministers zouden daarheen reeds vertrokken zijn. De minister van economische zaken, een der jongste en energiekste leden van het kabinet Kai- laru, die het bevel in den centralen sector op zich :a* hemen, heeft verklaard Bagdad krachtig te nvv1 Ver^edigen. Het Iraksche leger blijft hard- ekkig strijden. Er is geen enkele aanwijzing dat e hoop der Engelschen op een snellere oplossing uoor een binnenlandsche revolutie in vervulling zal «san. De petreleumvelden zijn nog steeds door de Irakezen bezet. De leiding naar Haifa werkt niet meer. Uit niet bevestigde bron verluidt, volgens een DNB-bericht uit Damascus dat Britsche troepen, komende uit Basra, naar het Noorden oprukken en Khan Nuqta. op ongeveer 30 KM van Bagdad, en Falluja, hebben bezet. Ten noordw. van Bagdad, in de streek van Kadaimian, zouden de Iraksche troepen in zwaren afweerstrijd zijn gewikkeld met. sterke Britsche pantserstrijdkrachten. Het Iraksche weermachtsbericht van Vrijdag luidt als volgt: „Onze troepen hebben vijandelijke, door vliegtui gen ondersteunde aanvallen op de verdedigings installaties van Bagdad afgeslagen. Na feilen strijd moest de vijand zich met achterlating van talrijke gesneuvelden en van veel materiaal terugtrekken. Ten zuiden van Bagdad heeft de vijand vroeg in den middag een tegenaanval ondernomen, doch werd tot den terugtocht gedwongen en leed zware verliezen. Bij Falluja vielen wij den vijand aan. Wij brachten hem zware verliezen toe en joegen hem op de vlucht. Zuidelijk front: De toestand is onveranderd De activiteit heeft zich beperkt tot voorposten gevechten. Luchtwapen: Iraksche vliegtuigen hebben succes volle vluchten uitgevoerd. Zij verdreven Britsche vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan de aan vallen in den loop van den ochtend. Politie- en woestijntroepen: onze strijdkrachten hebben bij Roetba een vijandelijk transportvliegtuig opgevangen en 11 gevangenen, onder wie een of ficier en een onderofficier, gemaakt. Een vijande lijke formatie vliegtuigen werd door onze afweer uiteengedreven". De Fransche krijgsgevangenen in Duitschland. Scapini terug te Parijs. De Fransche oorlogsblinde Scapini, die met den rang van ambassadeur belast is met de be hartiging van de belangen der Fransche krijgs gevangenen en met de onderhandelingen hierover met de Duitsche autoriteiten, is van een reis naar Duitschland teruggekeerd te Parijs. In tegen woordigheid van den algemeen gemachtigde der Fran sche regeering voor het bezette gebied ambassadeur De Brinon, zoo meldt het D.N.B.. heeft hij gisteren ten overstaan van de pers o.a. verklaard dat de Duitsche autoriteiten veelal in samenwerking met de voorman van de Fransche krijgsgevangenen zelf streven naar middelen, die de gevangenschap dragelijk kun nen maken. De Fransche krijgsgevangenen, zoo vervolgde Sca pini, staan voor de overgroote meerderheid achter maarschalk Pctain en zijn politiek en schenken hem hun volle vertrouwen. Nopens de vrijlating van de krijgsgevangenen die reeds den wereldoorlog hebben meegemaakt, deelde de ambassadeur mede dat hun op wensch van den Führer zelf slechts een minimum aan formaliteiten wordt' opgelegd. Ieder die met zijn papieren kan be wijzen voor 1 Januari 1899 geboren te zijn, geldt ipso facto als deelnemer aan den wereldoorlog en dit. is de eenige formaliteit, waaraan hij moet voldoen. Latei- geborenen moeten, voor zoover zij hebben deelgeno men aan den wereldoorlog, dit bewijzen door hun DE STRATEGISCHE BETEEKE- NIS VAN HET EILAND KRETA. Fransche militaire zakboekje of door hun bewijs van gewezen frontstrijder uit den wereldoorlog. Krijgsge vangenen. die vader zijn van gezinnen met ten min ste vier onmondige kinderen, zouden eveneens vrij naar het vaderland terugkeeren. Generaal Frevberg omgekomen. Bevelhebber der Britsche strijdkrachten op Kreta. Radio Kairo heeft in zijn nieuwsberichten mede gedeeld dat een vliegtuig, waarmede de bevelheb ber van de Britsche strijdkrachten op Kreta, de Nieuw-Zeelandsche generaal Freybcrg en zijn mede werker Gabery, van Kreta onderweg waren naar Alexandrië, is neergestort. Generaal Freyberg is hierbij om het leven gekomen. Pact van drie hoeksteen der Japansche buitenlandsche politiek. Verklaring van Matsocoka. VREDELIEVENDE POLITIEK IN DE ZUIDZEE. Het DNB verneemt uit Tokio: In een officieele verklaring over de Japansche buitenlandsche politiek, waarin hij het driemo- gendhedenverdrag als on veranderlijken grondslag van dez politiek aangaf, heeft minister Matsoeoka de volgende samenvatting gegeven: 1. De fundamenteeele politiek van Japan staat sedert langen tijd vast. Zij heeft geen enkele wij ziging ondergaan. 2. Sedert het tot stand komen van het drie- mogendhedenverdrag is dit verdrag den hoeksteen der Japansche buitenlandsche politiek. Bij ver schillende gelegenheden hebben, aldus Matsoeoka, de minister-president en ik dat duidelijk gemaakt. Er heeft zich niet de geringste afwijking van dezen koers voorgedaan. 3. Het is derhalve onjuist te gelooven dat Japan zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het pact van drie, niet zal nakomen. 4. Zooals reeds vaker met klem verklaard is, volgt Japan tegenover de Zuidzee een vredelie vende politiek. Indien echter onvoorziene inter nationale gebeurtenissen de toepassing, dezer po litiek zouden verhinderen, dan zou Japan gedwon gen kunnen zijn zijn houding te herzien. ROTSCHILD IN BILBAO. BILBAO. 30 Mei. Komende uit Frankrijk is in Bilbao de bekende bankier Rothschild gearriveerd. Op grond van de nieuwe Fransche Jodenwet heeft hij zijn bankzaak in Frankrijk moeten opgeven. Rothschild zal zich op de Monte Albertia, een klein vrachtschip, naar de Ver. Staten begeven. (DNB) JCOMMISSIE „VOLKSZWEMFEEST". De commissie Volkszwemfeest, heeft haar zweim- avonden in de Gemeentelijke Bad- en Zwemin richting aan dc Houtvaart hervat en wel op Dins dagavond van 7 tot 9 uur. De oefenuren in het Sportfondsenbad zijn thans nog tijdelijk op Don derdagavond van 6 tot 7.45 uur. „Voeding in dezen tijd". Tentoonstelling in Den Haag. 's-GRAVENHAGE. 31 Mei. Vanwege het rijks bureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd zal op Donderdag 5. Vrijdag 6, Zaterdag 7 en Zondag 3 Juni in de toonzaal van het gemeentelijk gasbe drijf aan de Groenmarkt 29 te 's-Gravenhage een tentoonstelling worden gehouden, gewijd aan „voe ding in dezen tijd"'. De directeur van het gasbedrijf heeft de toonzaal hiertoe welwillend voor het rijksbureau voor de voed selvoorziening beschikbaar gesteld. Deze expositie verdient de belangstelling van alle I-laagsche huisvrouwen en van andere personen, die op het gebied van de bereiding van het voedsel werk zaam zijn. Zij kunnen er bekend worden met de ele menten waaruit de voeding in hoofdzaak wordt op gebouwd, en met de wijze, waarop van de beschik bare voedingsmiddelen een zoo goed mogelijke voe ding kan worden bereid. Op de tentoonstelling wordt het publick voorge licht ten aanzien van een verstandige keuze en een doelmatige bereiding van de spijzen, tevens zal de expositie een beeld geven van de organisatie der levensmiddelenvoorziening en van de contröle, welke daarbij wordt uitgeoefend. De tentoonstelling zai voor het publicjv zijn ge opend op aanstaanden Donderdag van 12 uur tot half zes en 's avonds van 8 uur tot half tien. Vrijdag en Zaterdag (6 en 7 Juni) van 10 uur tot half zes en 's avonds van 8 uur tot halflien, cn Zondag 8 Juni van 2 uur tot. half zes. Op Vrijdag en Zaterdag zullen des morgens elf uur enkele keukentechnische films woyden vertoond. Op de drie werkdagen, dat de tentoonstelling duurt, zullen des namiddags drie uur demonstraties van enkele maaltijden worden gegeven. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij dr. H. M. Hirsc'nfeld, zal de expositie Donderdagmorgen met het uitspreken van een rede openen. De uitvoering van de „Hohe Messe" Van verschillende zijden bereikte ons het ver zoek, te willen mededeelen, wat de a.s. uitvoering van Baoh's „Hohe Messe" door de Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem, op Vrijdag 27 Juni in de Groote Kerk tot een zoo belangrijke gebeurtenis maakt. Deze vraag is niet moeilijk te beantwoorden! Vooreerst is de „Hohé Messe" een werk dat aan alle medewerkenden en in het zij zonder aan een koor zéér zware eischen stelt. Het wovdt dan ook hier t6 lande weinig uitgevoerd. Ten tweede vraagt dit wonderschoone werk zoo mogelijk om uitvoering in een kerkgebouw waarin immers een orgel aanwezig is, dat, in samenwerking met het orkest, bij de uitvoering van veel beteekenis is. Voorts moeten, om van een goede uitvoering verzekerd te zijn, orkest, koor en orgel te zamen één groot geheel vormen. Welnu, aan al deze eischen zal door de C.O.V. op 27 Juni worden voldaan; de uitvoering in de Groote Kerk mag voorzeker 'n unieke gebeurtenis worden genoemd. Medewerking wordt verleend door de beste solisten en het Utrechtsch stedelijk orkest, wat een magistrale vertolking waarborgt. Kreta is het grootste eiland van Griekenland. De Grieken noe men het Kriti (Kryteiland), de Turken 'Kirid, de Italianen in navolging van de Venetianen Candia van het Byzantijnsche .Chandax", dat „gracht" betee- kend. Naar het D.N.B. meldt na deren de Duitsche operaties op Kreta het einde. De steden Canea en Kandia zijn door de Duitsche weermacht bezet. Wij geven van Canea uit eenige vliegafstanden in kilometers naar strategische punten, gelegen in de Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Kreta zal voor de spil- mogendheden een nieuwe voor post worden voor de komende operaties in Noord-Afrika. KAART VAN PCLT Eri de beukenbosschen langs de Sont in blad komen. De beide zomersche kermis sen zijn weer geopend (Van onzen correspondent in Scandinavië) KOPENHAGEN, 11 Mei. Op Kopenhagen's Raadhusplads hebben de kas tanjes hun vilten knoppen opengevouwen tegen de koesterende lentezon en als deze Deensche voor jaarsbrief in de krant komt, zullen ook de beuken van „Dyrehaven", de oude Wildbaan van Jaegers- borg, in blad staan en dan is het volop lente voor de Kopenhagenaars, dan, maar eerder niet. Dat is een lieele gebeurtenis, elk jaar weer, want de Deen is wel zóóveel Noorderling, dat hij weken en weken lang sterk naar de lente hunkert en dat hij haar, als zij dan eindelijk na den guren en grauwen en maar langzaam wijkenden nawinter komt, begroeten gaat met een schoenendoos met proviand op den bagagedrager en een mes in den zak om met een bos jong beukenblad op het stuur naar huis te keeren. Dat is misschien een wat ruwe traditie, maar het valt moeilijk je lente-in-Dene- marken in te denken zonder jonge meisjes met wapperende blonde krullen achter dien groenen waaier van pril beukengroen, in-trappend tegen den lentewind die er altijd wel over de Deensche landen waait. En een Deen kan zich dat heelemaal niet in denken praat met hem, waar ter wereld ge hem ook ontmoet, over de Meidagen dat de beuken in blad komen en hij krijgt tranen in zijn lichte blau we oogen en weet eigenlijk niet hoe hij het zeg gen zal dat hij daar zoo intens van houdt: van die dagen dat in goud-groene sluiers 't eerste, teere blad van de beuken doorzond tusschen de grijze stammen hangt, terwijl de hemel hoog. blauw koe- oelt en de boschbodem wit is van de anemonen. 'Jij zal iets prevelen van dat dat zoo mooi is en hij zai in zijn gedachten vertrouwde beelden voor zich zien van stoeten fietsers in de avondzon die met het wuivende beukengroen de lente de stad in dragen, van volle treinen en volle trams die op den eersten „Boschzondag" tienduizenden Kopen- hagenaren naar de uitgestrekte koninklijke beuken bosschen aan de Sont brengen, van families-met- kïnderen die ronddraven door het dorre blad van 't vorig jaar en picnicken aan een greppelkantje tusschen de anemonen van kinderen die voovzïchtig de zoo-maar vrij hier rond-loopende herten een broodkorst voeren, van huismoeders met te nauwe schoenen en huisvaders met warme boordjes, van den stadsmensch-buiten die de lente ontmoet op zijn manier en zich, bewust of onbewust, verheugt over de komst van de goede maanden, over den zomer die komende is, de schoone zomer van dit groene land in 't Zuiden van het Noorden. DE LICHTE NACHTEN. Nu zijn de nachten al niet donker meer, een blauwe glans blijft in het Noorden hangen en als over een week of wat de maan weer tot een ijl sikkeltje versmald is, zal dat nachtlicht nog sterker tegen den hemel opstralen tot vreugde van allen die er niet van houden naar bed te gaan als 't klok je van verduistering slaat en dat slaat nu pas om kwart over tien. In Kopenhagen zijn dat niet alleen de nachtbrakers die vóór den oorlog hun goede koninklijke stad een wereldstadsche allure gaven door om één uur, half twee 's nachts al krantenver- koopers met een deel van de post-editie van de ochtendbladen op straat te lokken; nee, dat zijn ook heel degelijke burgermenschen die er niet toe kunnen komen vroeg naar bed te gaan, omdat zij zoo veel als mogelijk is van den zomer willen ge nieten, omdat zij de lange zomer-avonden uit wil len buiten met wieden en harken in 't popperige volkstuintje, met avondlijke fietstochten over den asfaltweg langs de opalen Sont, met een bezoek aan den hoogst materieelen sprookjestuin van Tivoli. Dat Tivoli is nu zijn acht-en-negentigste zomer seizoen ingegaan. Alle reisbeschrijvers, de zelden reizende Jules Verne incluis, hebben er over ge schreven, ook al waren ze er maar één avond ge weest. Iedere vreemdeling die in den zomer Ko penhagen bezocht heeft, kent het, en toch moet men er vele malen geweest zijn om te weten wat dat oude Tivoli voor de Kopenhagenaars is. Het is natuurlijk een permanente zomerkermis met zijn rutschbaan en zijn lachspiegels en zijn vroolijke keuken, maar vele trouwe bezoekers hooren het geratel van die daar'hoog boven de boomen voort razende wagentjes met gillend jong volk niet meer, kijken niet meer om naar de kermisvermakelijkhe den die hier vastgegroeid zijn op het oude bolwerk dat in 't hartje van de stad is komen te liggen met aan den eenen kant het nieuwe Raadhuis en aan de andere zij 't centraalstation. En natuurlijk want Kopenhagen is, wat de Stockholmers ook mo gen beweren, het Parijs van het Noorden liggen er vele eet- en drinkgelegenheden in den uitge- strekten tuin van Tivoli; het meest exclusieve Ko- penhaagsche restaurant, Nimb, komt er met breede terrassen op uit, maar men kan er ook een glaasje melk met een van thuis meegebrachte boterham nuttigen. En toch zijn er velen die evenmin naar Tivoli gaan om er te eten als om er kermis te vieren, de velen die er alleen komen om.de sfeer, om de rust van zonnige morgenuren, als de Ooster- sehe torens en de andere kermis-achtïge bouwsels er een beetje kaal staan in het klare licht, om de drukte 's avonds als een militaire marsch uit de muziektent inbruist tegen een wals uit de Glazen Zaal. als de fonteinen spelen en de Kop van Jut knalt en men zich verdringt voor het Chineesche openluchttheater, waar uitsluitend pantomines ge geven worden en wellicht de beste die er nog ter wereld worden gegeven. Vroeger, vóór den oorlog, gloeiden er daar des zomersavonds tienduizenden gekleurde lampjes onder de boomen, langs de vijvers en de perken zetten schijnwerpers de boomen in een onnatuurlijk groenen glans en dansten in wonderlijk kleurenspel de stralen van de fonteinen. Nu is Denemerken verduisterd zooals bijna heel ons werelddeel, nu zijn de tabakskiosken van Tivoli gesloten en de menu's van de eetgelegenheden zijn veel korter geworden dan zij nog verleden jaar waren. Maar evenals vroeger sluit de zaak pas te middernacht, want ver leden jaar, toen er gesloten werd bij het invallen van de duisternis, was velen Kopenhagenaars de avond-in-Tivoli te kort om er zich om te bekom meren en hebben èn de directie èn de restaura teurs èn de spullebazen èn de kioskhouders en uiteraard ook velen van hun personeel een zoo slecht seizoen gemaakt dat de autoriteiten hun dit niet nog eens aan wilden doen en toestemming gegeven hebben om tot twaalf uur door te gaan, mits er natuurlijk behoorlijk verduisterd werd DE KERMIS IN HET BOSCH. Als de beuken van „Dyrehaven" in blad komen, wordt daar micldenin dat koninklijke bosch, twin tig minuten met den electrischen trein uit de stad, een kwartier loopen van het station Klampenborg, een andere zomerkermis geopend, die al veel ouder is dan Tivoli en misschien daarom wel iets pri- mitiefs-ouderwetsch heeft dat de romantiek slechts vergroot. Twaalfhonderd menschen leven en werken daar heel den zomer om het trouwe publiek uit de groote stad een gezelligen dag of een gezelligen avond te bezorgen, vele zijn de tenten, waar men eten en drinken kan, vele de variétés, de schiet tenten, de automaat-salons en de andere vermake lijkheden. Daar is Tom Belling, die een bloederig lied in den trant van De moord van Raamsdonk zingt, zichzelf begeleidend op een „zoeloefoon", die gelukkig erg spektakel maakt als 't verhaal al te erg wordt. Daar is de onsterfelijke Pierrot die kleine en groote kinderen zijn onsterfelijke moppen vertelt. Daar is de Vluchteling van het Duivelseiland die met een centenbakje rondgaat, nadat bij verteld heeft van zijn ontberingen en zi#n avonturen en zijn welgeperste broekspijp opgestroopt heeft, opdat men de titteekens van den ring, waarmede hij lang gekluisterd zat. kon zien. Daar zijn de zangeres sen met haar ongekroonde koningin Miss Florenz, die ondanks haar vele jaren cn haar niet erg klank volle stem. zingende, vurige Spaanschei dansen uit voert dat het publiek brult van enthousiasme en het munten regent op het kleine tooneeltje van de volle, blauwgerookte tent. Natuurlijk moet ook deze kermis onder de beuken verduisterd worden als de nacht komt over het bosch. Dan gloeien verduisteringslampen aan om tusschen de boomen en de spullen door den weg te wijzen, dan komen er loodsen in witte jassen, die telkens een kwartier voor er een trein naar de stad gaat, met de luidsprekers menschen bijeen-trom- melen om hen dan door het donkere bosch naar het station te leiden. Maar in de zwart-verduisterde tenten van de variétés gaat de pret nog door, in de cafés blijft het druk, bij zwakke blauwe lampjes blijven de menschen van de kraampjes op post om wafels en chocolade te verkoopen en hoog over de boch- tende banen van de auto-achtbaan, die als het zwarte skelet van een vreemd monster tegen den valen nachthemel staat, dendert een treintje van wagentjes voort één treintje tegelijk, opdat er geen botsingen komen. Wonderlijk is de sfeer van deze zomersche ker mis in het beukenbosch als de duisternis ingevallen is, een sfeer, die heel veel moet hebben van die, welke hier heerschte toen Oehlenschlager deze „Dyrehavsbakken" schilderde in zijn spel van St. Jan. Want meer licht dan de walmende traan- lampjes van toen geven de verduisteringslampen van nu niet en nog even rijzig en schoon staan de beuken van Dyrehaven op deze lente-avonden tegen den hemel geteekend, die daar in 't Noordwesten niet meer donker worden wil en waarin nu goud de maan hangt als één enkele feestlamDion, die zich niet verduisteren laat. Amsterdam is zuinig op de beplanting van ztfn grachten. Dc boomen langs den waterkant worden zorgvuldig bespoten, om een rupsenplaag tegen te gaan. (Foto Pax-Holland). adio ZONDAG 1 JUNI 1911. HILVERSUM 1, 115,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Het Pinkstcrevangelie (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 11.10 Rondom het orgel (voorbereid door de Christelijke Radio Stich ting). 12.00 Omroeporkest. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en eco nomische berichten. 1.00 Nederlandsch verbond voor Slbbekunrie: Boekbespreking. 1.15 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 2.00 Parade van Zuid Amerika muzikaal programma. 2.45 Radiotooneel. 3.30 Gramofoon- muziek. 4.00 Het Philharmonisch Kwartet- 4.45 De Kamer- muziekspelers en soliste. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Uit Ber lijn: „Die Front relcht ihrer Heimat jelzt die Hand". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15' Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en ensemble Bandl Balogh. 9.30 Berichten, Engelscht. 9.45 Gramofoomuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Uit zending in de Engelsche taal: An American sees Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Studiovroegdlenst (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus: Eens Christens reize naar de eeuwigheid in dezen lijd. (gr.pl. voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Bachcantate. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1 n0 Ramblers. 1.30 Muslquette. 2.00 U en de muziek (11), cau serie. 2.15 Tannhëuscr und der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (Fragmenten lc acte cn 2e acte). 4.00 Uitzending voorbereid door de Christelijke Radio Stichting: a. Wij dingswoord. b. Gewijde muziek. 5.00 A. N. P. Sportuit slagen. 5.35 Puszta-orkest. 6.00 Declamatie. 6.10 Melodistcn. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Cabaretprogramma. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Tann- hauser und der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (3e acte). 9.40 Radiotooneel. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. MAANDAG 2 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. Morgenwijding (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting), 9.15 Zang met pianobegeleiding. (Voorberel/I door de Christelijke Radio Stichting). 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.40 Declamatie. 10.50 Frans Wouters en zijn orkest, en declamatie. 12.00 Hollandsch Kamermuziekensemble. 12.15 Pianovoordracht. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Het Hollandsch Kamermuziekensemble en zang met pianobegeleiding. 2.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgel concert. 6.00 Omroep-Harmonie-orkest. 6.40 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Musette-orkest „Les Gars de Paris". 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van dan dag. 8.30 Het Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B, N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Things worth knowing about Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30—8.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 10.00 Pinksterdlenstje voor kinderen (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 10.45 Studio- dienst (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Omroep orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. I.00 Amusementsorkest en soliste. 1.40 Orgelconcert. 200 Omroeporkest en soliste en gramofoonmuziek. (In de pauze^ „De Pinksterblom"). 4.00 Celesta-ensemble. 4.30 Indonesische Muziek: Muziek van Bali, causerie met gra mofoonmuziek. 5.00 Wat de Bijbel zelf zegt, iezing (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Pianovoor dracht. 6.00 Gesprekken met luisteraars (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 6.15 Ramblers. 6.45 Sport van den dag. 7.00 B. N. O.: Friesch Praatje. 7.15 Zang met pianobegeleiding en orgelconcert. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Ons schemeruurtje. 0.20 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuzlek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. DINSDAG 3 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de buisvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. II.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramo foonmuziek. 12.00 Orkest Eloward. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang en piano. 1.30 Sprankelende middag klanken. 3.00 Orgelconcert en solist. 3.30 Viool en piano. 4.00 Cursus: „Ons Geloof en ons Werk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 4.20 Gramofoon muziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Romancers. 6.00 De lichte Toets. 6.45 Causerie: Kapitalisme en Nationaal So cialisme. (VI) '7.00 B. N. O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les. 8.00 B. N. O.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest, en solisten. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 B. N. O.: Uitzending ln de Engelsche taal: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M- 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.00 Belichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest J.lalando en solist. 1.30 Gramofoonplatenconcert met toelichting. 2.00 Haarlemsche Orkestvereenigïng met soliste en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Ein Heldenleben" van Rich. Strauss, causerie met gramofoon muziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Russisch orkest Slawa en solisten. 6.30 U hebt 't ge had op de lagere school. 6.45 „De jeugdsporclub". 7.00 B. N. O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Voor de werkende vrouw. 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramofoon muziek. 9.40 Nederland voedt zichzelf: Productieslag 1941. "1.55 Avondwijding (voorbereid door het Vrijzinnig Pro testantseh Kerkcomité). 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 9