Landbouwgrond in Joodsche handen. Commissarissenbelasting De sportbeoefening geregeld Moet worden aangegeven. Verplichte verkoop uiterlijk 1 September. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor'het be zette Nederlandsche gebied betreffende de aangifte en de behandeling van landbouwgronden in Jood sche handen. Afdeeling 1 van deze verordening regelt de plichting tot aangifte. Art. 1 vermeldt daaromtrent: (1) Als „landbouwgrond in Joodsche handen" wordt beschouwd ieder land met de daarbij behoorende ge bouwen, 1) waarop eenigc vorm van bodemcultuur als bedrijf wordt uitgeoefend of dat ten behoeve van de visscherij wordt gebruikt, en 2) waarop een Jood (ar tikel 4 der verordening no. 189-1940 betreffende het aangeven van ondernemingen) of een onderneming (artikel 2. lid 1. onder 2 tot en met 5, van genoemde verordening) gerechtigde of mcdegercchtigde is of op of na 9 Mei 1940 was krachtens recht van eigendom, bezit, recht van opstal, van erfpacht, van beklem ming of van vaste huur, van vruchtgebruik, voorts van pacht of op grond van eenig ander recht, hetwelk aanspraak op gebruik of genot verschaft. (2) De toepasselijkheid van deze verordening wordt niet uitgesloten door het feit, dat op den grond tevens een niet agrarisch bedrijf of een ambacht wordt uitgeoefend. Art. 2 vermeldt: (1) Landbouwgrond in Joodsche handen moet worden aangegeven, ook al diende de on- nerneming waartoe die grond behoort, ingevolge de bepalingen van de verordening no. 189-1940 be treffende het aangeven van ondernemingen aangege ven te worden. (2) De gerechtigde, als bedoeld in arti kel 1, lid 1, onder 2, is tot het doen van aangifte ge houden. Artikel 5 van de verordening no. 189-1940 is van overeenkomstige toepassing, met dien verstande dat de bewindvoerders (Treuhander), die ingevolge artikel 7 van de vérordening tot verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven (no, 48-1941) aangesteld zijn, eveneens tot het doen van aangifte zijn gehou den. (3) Is landbouwgrond vóór het tijdstip van inwer kingtreding van deze verordening vervreemd, dan is ook de verkrijger daarvan tot het doen van aan gifte gehouden. Art. 3 bepaalt: (1) Bij de aangifte moet worden opgegeven: 1) De nauwkeurige beschrijving van het land. en wel wat betreft zijn ligging, zulks met ver melding v^n de gemeente en de provincie, waarin het land is' gelegen, de kadastrale kenmerken, de grootte en de bestemming, welke daaraan is gegeven, alsmede het getal en de soort van de bij het land be hoorende gebouwen. 2) De belangrijkste rechts verhoudingen, welke ten opzichte van het land be staan, meer in het bijzonder de eigendomsverhou dingen, eventueele verpachting en andere rechtsver houdingen, welke aanspraak op gebruik of genot ver schaffen. 3) De op het goed rustende lasten, hypothe caire schulden, alsmede de overige schulden en ver plichtingen, welke met de exploitatie van het goed verband houden. 4) Het tijdstip en de titel van ver krijging, alsmede de prijs, welke uit dien hoofde is betaald; voorts, in geval van wedervervreemding na 9 Mei 1940, de feiten, op zoodanige vervreemding betrekking hebbende, met name ook de prijs welke waarbij is betaald en de naam van den verkrijger. (2) Bij de aanmelding moeten afschriften van de volgende akten worden overgelegd, voor zoover de aangever dezulke onder zich heeft: 1) extract uit de kadastrale leggers en getuigschrift van de bewaar ders der hypotheken; 2) koopakten of andere akten, welke betrekking hebben op de. laatstelijk, plaats ge had hebbende overdracht; 3) pachtovereenkomsten of andere stükken, waaruit blijkt van een be staande rechtsyerhouding, welke aanspraak op ge bruik of genot verschaft. (3) Van de personen of- van.de ondernemingen, die tot het doen van aangifte gehouden zijn, kunnen verdere inlichtingen, alsmede het overleggen van boeken en bescheiden, gevorderd worden. Art. 4, De aangifte moet uiterlijk op 30 Juni 1941 worden ingediend bij. het pachtbureau, hetwelk in- gevolge het besluit no. 219-1940, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouw gronden, in geval van overdracht bevoegd is. In afdeeling II is de „vervreemding" geregeld. Atr. 5 bepaalt: (1) Landbouwgronden, waarop een Jood of eén onderneming (art. 2, lid onder 2 tot en met 5, der verordenilng no. 189-1940 gerechtigde of medegerechtigde is lcraéhténs recht van eigendom, bezit, recht van opstal, van erfpacht, van beklemming af van vaste huur, moeten,'voor zoover deze op 't tijd stip van inwerkingtreding dezer, verordening nog niet vervreemd zijn, uiterlijk op 1 September 1941 bij notarieele akte worden verkocht; bij de overeenkomst mag als moment van overdracht slechts worden be dongen leen tijdstip vóór 1 Januari 1942. (2) Ver bod van vervreemding op grond van wet of overeen komst staat aan bedoelden verkoop en aan zijn ten uitvoerlegging niet in den weg. Hieromtrent wordt o.m. in art. 6 bepaald, dat de koopovereenkomsten de goedkeuring van een in te stellen bureau voor de goedkeuring behoeven, wel ke goedkeuring ook voor gronden tusschen 9 Mei 1940 en de inwerkingtreding dezer verordening ver kocht door vervreemder en verkrijger moet worden aangevraagd. In art. 7 wordt p.m. vermeld, dat bij verpachte eigendommen met de belangen van den pachter reke ning zal worden gehouden. Indien mogelijk wordt hij in de gelegenheid gesteld het land te verkrijgen, waarbij de mogelijkheid wordt geboden het voldoen van den koopprijs uit te stellen en het vervallen van hypothecaire vorderingen een jaar uit te stellen. Ook bestaat de mogelijkheid dat het bureau voor goed keuring een persoon voor koop aanwijst. Art. 8 regelt de procedure indien het land behoort tot het vermogen van een onderneming, welke een niet-agrarisch bedrijf uitoefent. Afdeeling III betreft de pachtverhoudingen en ge- bruiks- of genotsrechten. Artikel 10. (1) Is een Jood of een onderneming pach ter of vruchtgebruiker van een landbouwgrond in den zin dezer verordening of heeft hij (zij) andere gebruiks- of genotsrechten op zoodanigen grond, dan gaan zijn (haar) rechten teniet aan het einde van het boekjaar, waartoe de dag van het inwerkingtre den van deze verordening behoort. (2) Bepalingen van wet of overeenkomst, welke aan dit tenietgaan in den weg staan, hebben geen gevolg. (3) Geschillen, welke tusschen den eigenaar en den tot gebruik of- genot gerechtigde uit het tenietgaan voortspruiten, worden in hoogste instantie door het bureau voor de goedkeuring beslecht. In afdeeling IV zijn de „overige maatregelen" op genomen. Art. 12 zegt: Het is verboden het toebehooren (waaronder wordt begrepen al hetgeen zich als onroe rend goed door bestemming hetzij doode of levende have, daarop bevindt en daartoe (Inventar) alsmede de voorraden) of de onderdeelen van een landbouw grond in den zin van deze verordening, welke eigen dom zijn van een ingevolge artilkel 2 tot het doen van aangifte gehouden persoon, te vervreemden, voor zoover zoodanige vervreemding niet binnen het kader van een behoorlijke bedrijfsuitoefening noodzakelijk geslagen wordt. Bij deze taak wordt voor de eerste J weliswaar van bepaalde verschillen, welke deze twee be maal in de practijk in grooten omvang die grondpolï- grippen eigen zijn. Tezamen zullen zij worden gezien als tiek en grondverdeeling toegepast, welke haar eerste uitdrukking vond in de verordening over het verhan delen van landbouwgrond. Het principe „boerenland in boerenhand" is in volle kracht tot toepassing ge bracht. Daar het bij Joodsch fèndbouwgrondbezit meestal om verpachten grond zal gaan, moest ver meden worden, dat de pachter onder de ontjoodsching zou te lijden hebben. Door de mogelijkheid het vol doen van den huurprijs uit te stellen en het verval len van hypothecaire vorderingen een jaar uit t( stellen wordt den ijverigen pachter de gelegenheid gegeven den grond zelf te verwerven, ook als hij niet kapitaalkrachtig is. In zoover de pachter voor het zelf verwerven van den grond niet in aanmerking komt, kan het centraal bureau voor de goedkeuring bepalen, dat in het koopverdrag geheel of ten deele een an dere persoon, eventueel ook de staat, optreedt. Deze maatregelen vinden slechts éénmaal toepassing vinden haar grond in de bijzonderheid van het geval. Zij laten echter zien, hoe een gezonde grondpolitiek doorgevoerd worden moet. Hiertoe behoort de moge lijkheid, een bèlangrijk deel van den koopprijs in den vorm van een crediet op langen termijn ter beschik king te stellen, zoodat ook de ijverige landman zonder kapitaal als kooper optreden kan. Verder is noodzake lijk, dat de staat in bijzondere gevallen invloed oefe nen kan op de grootte van een te vervreemden bedrijf. Bij deze gewichtige werkzaamheden zijn ook de Ne derlandsche instanties, met name de desbetreffende pachtbureaux ingeschakeld. Verordening heden verschenen Art. 13. (1) Wegens de behandeling der zaak krachtens deze verordening kunnen leges worden geheven. (2) de behandeling van een aanvrage kan van de geheele of gedeeltelijke vooruitbetaling der leges afhankelijk worden gemaakt. In afdeeling V zijn de straf- en slotbepalingen op genomen. Handelen in strijd met de bepalingen dezer verordening of met een krachtens haar uitgevaardigde bepaling kan gestraft worden met ten hoogste vijf jaar gevangenisstraf en f 100.000 boete, tenzij het feit door andere bepalingen met Zwaarder straffen is be dreigd. Wordt het feit door schuld gepleegd, dan kan tot een jaar gevangenisstraf en f 10.000 boete worden opgelegd. Verbeurdverklaring is mogelijk. De straf vervolging geschiedt slechts op vordering van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. De verordening is op den dag harer afkondiging in werking getreden en wordt aangehaald als „ver ordening tot verwijdering van Joden uit het agrarisch bedrijfsleven". Aan het A.N.P. is een toelichting op deze verorde ning verstrekt, waaraan is ontleend: De verordening is een verdere zelfstandige stap tot verwijdering van de Joden uit het economische leven. Nieuw en be- teekenisvol is echter de weg, die bij het overdoen van Iandbouwgrondbezit, afkomstig uit Joodsche hand, in- 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. In het Verorde ningenblad is verschenen een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Financiën betreffende de commissarissenbelasting. Hierin wordt o.a. het volgende bepaald: Artikel 1: (1) Onder den naam van „commissa rissenbelasting" wordt een bijzondere belasting ge heven van de belooningen hierna aan te duiden als commissarisloon door lichamen, vallende onder artikel 1 van het besluit op de winstbelasting 1940 (no. 83/1940), voor de werkzaamheid van hun commissarissen toegekend. (2.) Onder commissa rissen worden verstaan de natuurlijke personen en de rechtspersonen, die, onder welken naam ook, be last zijn met toezicht op het bestuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deel hebben. Artikel 2. (1) Het commissarisloon wordt opge vat en berekend volgens de artikelen 4, 5 en 6 van het besluit op de loonbelasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die artikelen uitgevaar digde uitvoeringsvoorschriften. (2) Commissarissen belasting wordt geheven over het totale bedrag van het commissarisloon, dat in een kalenderjaar door den commissaris wordt genoten van het lichaam. Artikel 3. (1) Commissarissenbelasting is niet verschuldigd, indien het commissarisloon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gul den. (2) De belasting bedraagt bij een commissaris loon van: le. meer dan 100, doch niet meer dan 1000: 20 ten honderd van het bedrag, waarmede het com missarisloon 100 te boven gaat; 2e meer dan 1000, doch niet meer dan 5000: 180, vermeerderd met 30 ten honderd van het be drag, waarmede het commissarisloon 1000 te bo en gaat. 3e. meer dan 5000: 1380, vermeerder# met 50 ten honderd van het bedrag, waarmede het com missarisloon 5000 te boven gaat. (3). Heeft de commissaris reeds eerder in het zelfde kalenderjaar commissarisloon genoten, dan wordt het gevoegd bij het nader van hetzelfde lichaam genoten commissarisloon en wordt de be lasting, over het aldus verkregen bedrag berekend, verminderd met de belasting over het eerder geno ten commissarisloon. (4) De belasting is, voor rekening van den com missaris, verschuldigd door het lichaam, en wel zoo dra het commissarisloon door. ,den commissaris is genotiëri. A-rtikél 4. Neemt het lichaam de belasting voor eigen rekening, dan wordt ook deze prestatie als commïssarisloun beschouwd. Zij wordt in aanmer king genomen door het overige commissarisloon te verhoogen, en wel indien het overige commissaris loon bedraagt: ie. meer dan 100, doch niet meer dan 820, met een vierde van het bedrag waarmede het 100 te boven gaat;- - 2e. meer dan 820, doch niet meer dan 3620, met 180, benevens drie zevenden van het bedrag, waarmede het 820 te boven gaat; 3e. meer dan 3620, met 1380, benevens een bedrag gelijk aan dat, waarmede het commissaris loon 3620 te boven gaat. In artikel 5 wordt o.a. bepaald: De loonbelasting en de inkomstenbelasting wor den slechts geheven over het bedrag, dat na de in houding wegens de commissarissenbelasting over blijft. In artikel 9 lezen wij o.a.: (1) De commissarissenbelasting wordt mede ge heven van het commissarisloon, dat na den Sisten December 1940, doch vóór het in werking treden van dit besluit door den commissaris is genoten. In artikel 10 wordt gezegd dat dit besluit heden in werking treedt. hulpmiddel, dat behoort te worden aangewend dat wel niet alle kracht en in de meest ruime mate de gezondheid van onze bevolking te bevorderen, de zelf bewuste kracht van de natie te wekken en te verstevigen en om tot de rechtmatige levensvreugde van allen een positieve bijdrage te leveren. De algemeene leiding van de lichamelijke opvoeding cn de sport berust bij den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming. Deze doet zich bij de uitoefening van deze taak door een afdeeling van zijn departement bijstaan. De bevoegdheden, waarover de genoemde secretaris- eeneraal eerlang, op grond van te geven bindende voor schriften, zal kunnen beschikken, vereischen evenwel niet enkel administratieve voorlichting en medewerking, doch wil zeer in het bijzonoder medewerking van deskun digen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport. Op het gebied van de sport zal de voorlichting wor den ontvangen van een college van drie deskundigen, welke als rijksgevolmachtigden voor de sport zullen optreden. Voor deze functie zijn de volgende heeren bereid gevonden: K. J. J. Lotsy te Dordrecht, H. A. Stuiing te Groningen en J. de Valk te Amsterdam. De bevoegdheden van dit college van rijksgevol machtigden zullen nader worden omschreven en ter algemeene kennis worden gebracht. De ontwikkeling van zaken brengt thans mede, dat de functie van adviseur voor sportzaken bij het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming komt te vervallen. De heer Lotsy heef.t deze functie met lofwaardige toe wijding gedurende eenige maanden vervuld en de vele nuttige maatregelen, welke op het gebied van de sport konden worden getroffen, zijn voor het grootste deel aan zijn doorzettingsvermogen en aan zijn kennis van zaken te danken. Zoo wordt dan ook bij het intreden van een nieuwe organisatie een toestand op sportgebied aange troffen, welke vele en goede beloften voor de toekomst in zich bergt en welke het voor de leiding van de sport- aangelegenheden gemakkelijk zal maken om daarop voort te bouwen. (A. N. P.) NERING EN AMBACHT. Het Front van Nering en Ambacht waarin neringdoenden en zelfstandige ambachtslieden wor den vereenigd in gilden, volgens de nieuwe lijnen van - opbouw in Nationaal Socialistische zin, hield Donderdag een drukbezochte vergadering in ,De Leeuwerik". De frontleider, de heer Scholte, zette voor een aandachtig gehoor, de richtlijnen uiteen volgens welke de nering en het ambacht moeten worden geleid, om, zooals hij het uitdrukte, een waardige plaats in de nieuwe maatschappij in te nemen, waarbij de oude vormen hebben afgedaan en men naar beroep en bedrijf in gilden is verbonden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gel bruik gemaakt, waarna velen der aanwezigen zich als lid aanmelden. Commissie van drie deskundigen benoemd Het verordeningenblad bevat een besluit van den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming betreffende het regelen van de sportbeoefening In Nederland. Hierin wordt het volgende bepaald: ART. 1.(1) De regeling van de sportbeoefening en van het sportwedstrijdwezen in Nederland behoort tot de zorg van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. (2) Sportbeoefening In den zin van dit besluit is iedere bezigheid op het gebied van de lichamelijke opvoeding. ART. 2. (1) De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming vaardigt de voorschriften, welke tot regeling van de sportbeoefening en van het sportwedstrijdwezen ln Neder land noodig zijn, uit, met name wat betreft den organi- satorischen opbouw der afzonderlijke takken van sport, worts wat betreft de voorwaarden, waaronder sportbe oefening ln Nederland Is toegestaan, alsmede de wijze, waarop de sport wordt beoefend en sportwedstrijden wor den gehouden. (2) In de dienovereenkomstig uit te vaardigen voorschrif ten kan worden bepaald, dat vereeniglngen of personen, die in strijd met de bepalingen dier voorschriften sport beoefenen, voor bepaalden of onbepaalden tijd van het beoefenen van een bepaalden dan wel van eiken tak van sport worden uitgesloten. ART. 3. (1) De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming wordt bij de vervulling van zijn taak bijgestaan door een college van gevolmachtigden voor het sportwezen, hetwelk uit drie leden bestaat. (2) Alvorens voorschriften, als bedoeld in artikel 2, uit te vaardigen, wordt dit college gehoord. ART. 4. De bepalingen van de verordening no. 41/1941, ten einde te komen tot een herordening op het gebied van de niet commercieele vereenigingen en stichtingen, blij ven onverminderd van kracht. ART. 5. Dit besluit treedt heden ln werking. In ver band met bovenstaand besluit deelt de secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming het volgende med De opvatting, welke sedert eenige jaren in ons land steeds meer aanhangers vond, dat de beteekenis van een harmonische lichaamsóntwikkeling en het nut van de sportbeoefening in het algemeen werden onderschat, en dat op deze gebieden inmenging van de overheid gerecht vaardigd moest worden geacht, heeft den laatsten tijd een steeds sterker verbreiding gevonden. De aandrang op de overheid uitgeoefend, om op deze gebieden leiding te geven, voerde reeds tot het nemen van eenige maatrege len, die in het algemeen bekend zijn. De lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening zul len worden beschouwd als een geheel, met erkenning Loop der bevolking. Ingekomen: F. en C. Scheffer, zonder beroep, van 's-Graven- hage, Rel weg 51 inw. M. A. Velzeboer, zonder beroep, van Akersloot, Noorderwijlcweg 50b. C. A. Th. M. van Leeuwen, zonder beroep., van Geldrop, Breestraat 53 inw. P. v. d. Veeken, landb. knecht, van Hontenisse, Noorderweg 7 inw. M. Bak, plaatwerker, van Uitgeest, Ooster- tuinen 69. A. J. Schaefer, hoofd keuken en huish., van. Alkmaar, Vondellaan 13 inw. H. Huibzerts, zonder beroep, van Zaandijk, Breestraat 145 inw. J. Dekker, dienstbode, van Bloemendaal, Nar- cissenweg 87 inw. M. Weisz, verpleegster, van Amsterdam, Von dellaan 13 inw. H. Henriët, dienstbode, van Amsterdam, Vondel laan 29 inw. A. B. Lindeboom, dienstbode, van 1 Eindhoven, Velserweg 12. H. C. Oldenburg, los arbeider, van Alphen aan den Rijn, Hofdijkstraat 8. H. de Boer, mach. bankwerker, van Velsen, C. Matersweg 98. D. Blansjaar, zonder beroep, van Velsen, Groote Houtweg 122. N. Verdam, arts, van Harderwijk, Relweg 51 inw. C. Langbroek, bankwerkers, van Velsen, Nar- cissenweg 103. Ver-trokken; C. Dekker, loopknecht, naar Bloemendaal, Noor- dei' Stationsweg 13. J. Tooms, dienstbode, naar Hoogezond, Kalk- wijk C. 100. B. G. Dalenoort, kindergeleidster, naar Renkum (Reelsum), Aan de beek 1. Dorpsstraat 477. W. J. Kleijn, kopergieter, naar Assendelft, A. Boot en gezin, spoorwegarbeider, n. Velsen, Gr.' Hout- of Koningsweg 128. J. Vergunst, fabrieksarbeider, naar Uitgeest, Meldijk 37 a. J. Krijgsman, zonder beroep, naar Velsen, Sta tionsweg 28 C. M. Welage, zonder beroep, naar Heiloo, Hoo- geweg L 144 inw. C. F. Scheffers, bankwerker, naar Velsen, Vis scheringstraat 13. P. C. Verduin, tuinder, naar Heemskerk, Voor weg 5. K. Akkerman, zonder beroep, naar Haarlem. Ged. Raamgracht 18 rd. J. C. J. Suhr, zonder beroep, naar Amsterdam, Zuider Amstellaan 6. M. A. van Wierst, zonder beroep, naar Mijdrecht A 75. I. M. P. J. Reinerie, zonder beroep, naar Rotter dam, de Kempenaerstraat 3a. W. Schouten, chauffeur, naar Velsen, Froger- straat 22 rd. VOLKSBOND-BEDEVAART NAAR HEILOO. De groote jaarlijksche bedevaart naar Heiloo voor de afdeelingen van den Ned. Kath. Volksbond boven het IJ zal dit jaar plaats hebben op Zondag 20 Juli. „A. D. O." Voetbaluitslagen van 2en Pinksterdag: A D O—P*S C K 1—5 R E O aA D O a afgelast ADO c—V VZd 7—1 AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 3 JUNI. Luxor Theatêr, Breestraat: Land zonder vrouwen, en bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 4 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: Land zonder vrouwen, en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR IJMUIDEN. DINSDAG 3 JUNI. Rex Theater: „Boefje", 8 uur. Thalia Theater: „Hoera, er is een stamhouder". 8 uur. Bioscoop De Pont: „Valsch Geld", 8 uur. Rex Theater: „Boefje", 8 uur. WOENSDAG 4 JUNI. Thalia Theater: „Hoera, er is een stamhouder", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Valsch Geld", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DINSDAG 3 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoog heid". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Trenck de Pandoer" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Geluksvogel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 4 JUNI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Chopin-avond Theo van der Pas, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds, De Kennemers—Kinheim 1—0) De verdedigingen waren de baas. In den vriendschappelijken wedstrijd tegen Kin- heim brachten De Kennemers een geheel gewijzigd elftal in het veld want niet minder dan acht nieu welingen waren opgesteld. Ook Kinheim's elftal was veranderd, o.a. ontbrak Verhoofstad; nu stond v. d. Wateren weer opgesteld. Verband in het spel zat er bij Kennemers niet veel, waardoor Kinheim in de eerste helft een klei ne meerderheid demonstreerde. Een onmachtige voorhoede kon het echter niet tegen Reinders en Bos houden. Kort voor de rust wist echter Verbeek met een schot van den vleugel af, waarbij de bal eerst tweemaal de palen raakte, Daniëls te passee- ren. (10). In de tweede helft heeft Kinheim eveneens de beste kansen voor een overwinning gehad, maar zij wist de meerderheid niet in doelpunten uit te druk ken. Een gelijk spel had een betere verhouding ge weest. Hoogoven Schaakclub kampioen. Het eerste vijftal Kpn de Hoogoven Schaakclub Het eerste vijftal ran de Hoogoven Schaakclub behaalde door een 3-2 overwinning op de Rochade het kampioenschap van de vijftallenwedstrijden van den Noordhollandschen Schaakbond. De gede tailleerde uitslag luidt: Rochade 1HoogovenSchaakclub J. C. E. StrengersM. van Ikelen 01 R. HolmanP. Veldheer 10 J. WeverG. F. Zandbergen V2Vt. J. H. KruytC. van Krimpen 01 N. C. de TombeA. de Bruin 2—3 Noteering van 30 Mei 1941. Spinazie per K.G. 57. Postelein per K.G. 12—18. Andijvie per kist 101.25. Raapstelen per 100 bos 47. Radijs 100 bos 2. Komkommers per 100 1016, Asperges per bos 401. Aardappelen, klei per K.G. 5.256.25. Peulen per K.G. 8090. Bloemkool per 100 2238. Uien per bos 18. Prei per bos 48. Sla per 190 krop 3.207.20. Rabarber per K.G. 8. Pieterselie per kistje 35. Selderie per kistje 1238. Aardbeien per doosje 4070. Brusselsch lof 2032. HEEMSKERK Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Maria, d. v. Jac. Schouws en Marg. Fatels. Jacobus Gerardus Maria, z. v. Jac. C. Zonneveld en El. M. de Ruijter. Cornelis. z. v. Joh. Jac. Sap en M. A. de Boer. Maria Cornelia, d. v. Alb. Schouws en D. Louwen. Johanna Maria, d. v. Herm. J. Peekei en Marg. J. Aardenburg. Stefanus Jacobus, z. v. Joh. H. Duijn en Cath. H. Koper. Alida Jacoba, d. v. H. A. Numan en Cath. Mooy. Petronella Hendrica Maria, d. v. Corn. Blijendaal en C. M. P. van der Pai'k. Theodorus, z. v. Mart. Kuil en A. Winder. Wilhelmus Nicolaas, z. v. Nic. J. Kater en Hendr. Bloedjes. Ondertrouwd: C. Cnossen en P. van Dijk. W. Broüwer en Herm. Poller. G. Schoehuijs en A. van der Kolk. Adr. J. Diemeer en Hendr. van Duiven voorde. Willi. P. J. Meijer en Petr. Kool. Petr. A. Castricüm en Corn. A. Koper. P. Versluis en Corn. J. Kluft Gehuwd: Laur. Gr. Duin en Joh. Wit. Nic. Tuijn en Adr. Stengs. Barth. H. van Beek en M. van Dui venvoorde. J. P. de Vries en N. van Hoolwerff. M. Pranger en M. W. Verschoor. Uitbreiding. Van heden af ligt voor een ieder ter inzage een ontwerp-plan van uitbreiding met bebouwingsvoor schriften. Gedurende deze maand kunnen belang hebbenden schriftelijk hun bezwaren bij den raad indienen. WINKELSLUITING. De in de laatst gehouden raadsvergadering vast gestelde verordening op de Winkelsluiting is thans goedgekeurd, waardoor het thans 'niet meer geoor loofd is slagerswinkels op Maandag voor 1 uur ge opend te hebben. ST. JOSEPH GEZELLEN. Bij de laatst gehouden vergadering is in het be stuur der St. Joseph-Gezellen een wijziging ge komen, mede door het bedanken van de heeren H, Zonneveld, W. Vendel en C. Beentjes. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Nic. v. d. Kolk, senior, Adr. Beentjes, secretaris; J. Henneman, penningmester en A. Kos, W. de Ruyter, H. Beentjes en J. A. Molenaar, commis sarissen. ZWEMCLUB „FORT BIJ VELDHUIS. Hoewel de zwemclub „Fort bij Veldhuis" aan vankelijk haar inrichting op 30 Mei wilde openen, was dit door het nog niet beëindigen der werk zaamheden niet mogelijk. Thans zal de inrichting op Donderdag 5 Juni worden opengesteld. PROPAGANDA-AVOND BLINDENBOND. De NederL R.K. Blindenbond organiseert Donder- ig 5 Juni een propaganda-avond in het R.K. Verenigingsgebouw aan den Wijkerstraatweg. Des middags zal dit voor de kindéren geschie den. PRIESTERWIJDING. Naar wij reeds berichtten, zal onze plaatsge noot de heer J. A. L. Laurent, student aan het R.K. groot-semenarie te Warmond, Zaterdag 7 Juni de priesterwijding ontvangen. Deze wijding vindt plaats in de R.K. Kathedraal te Haarlem, waar de Bisschop van Haarlem de plechtigheid zal verrichten. Zondag 8 Juni des morgens om half elf zal de jonge priester zijn eerste plechtige Hoogmis opdragen. Des middags vindt in het RJC. Vereenigingsge- bouw een receptie plaats. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN Zaterdag Kabeljauw f 14 per stuk; Tarbot f 4.90f4.70 per K.G. Tongen f4.50— £2.70 per K.G.; Gr. makreed f78—f76: KI. makreel f 50; Pieterman f 71—f 69; Poon f28; KI. roode poon f82—f63; Horsmakreel f 31—f 27; Wijting £41—f28; Bot f47—£46; Gullen £36— f26; KL schol f90—£61; Pufschol £44—£28 Pufschol 2 f 23—f 16,50; Gr. schar f 40—f 30 KI. schar f 20—f 15; Pufschar f 12.50—f 7. alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 70 Zeehond 1000 m. f 2394; yM 165 Martha 10 m. £2365; IJM 107 Johanna 140 m. f2767; IJM 418 Derlka 8 240 m. 6966; IJM 189 Mary 140 m. f 4903. Kotters: UK 76 f 676; UJ 104 f 265; HD 18 £701; HD 108 f 835; IJM 224 f 111. Loggers: SCH 223 f943; SCH £01 f 2000; SCH 250 £2316; SCH 73 f 636; KW 101 f 830; KW 81 f 980; KW 60 f 1388; K W97 f 1350. De dammatch Dukel—an Dixhoorn Duke! wint de vierde partij. Dat in het damspel de speltechniek een belan - rol speelt., bewees de vierde partij van de 5t^' Dukel—van Dixhoorn. In de voorgaande drie n niatc' was de IJmuidenaar door beteren spelopbouw i de meerdere van den Zeeuw, maar van Dixhoor door het juiste tempospel de voorgaande nani;0 mise te houden. In de vierde partij van deze interessante It meting is dit aan Dixhoorn niet gelukt. Me/Ïv' 38sten zet in een betrekkelijk contactlooze maakte van Dixhoorn in den opbouw van zijn oogenschijnlijk een onschuldige positiefout, die-5'"1' loop der partij van beslissenden invloed bleek t" Na de 3228 opening van den Zeeuw wist de tV^ denaar de „knijpstclting" te formeeren. Toen reed""1' het er voor van Dixhoorn niet rooskleurig ujt -0 nauwernood en met veel bedenktijd wist deze toch nog vrij te spelen, maar ten koste van de^ sitie, die voor den opbouw allesbehalve fraai opgesteld. Aan die omstandigheden moet het w T toegeschreven dat van Dixhoorn door gebrek asnv! denktijd niet voldoende scherp kon spelen ha wordt de positiefout bij den 38sten zet verklaar^01 Dukel nam het spel geheel in handen en stond positie met den 47sten zet gewonnen, in dit nvi ïj van de partij had van Dixhoorn reglementair r»! verloren, omdat hij zijn bedenktijd had overschr^u Deze „klokwinst" sloeg Dukel van dè hand t-2 moet analystisch nog worden uitgemaakt of van n hoorn in de volgende positie remise heeft vem»! Wit: Van Dixhoorn: 22, 27. 28. 32, 34. 35 38 *1 Zwart: Dukel: 8, 11. 13. 17. 18, 24 25, 26. Van Dixhoorn speelde 3933 waarna is23 yj Indien Wit echter speelt: 3530, 24x35, 34—29 is di^ geen winst aan te toonen Ten slotte dient nog vermeld te worden, dat de ganisatie dezer partij in handen was van de schJf club „Hoogoven Staten" en gespeeld werd te b<t wijk. Te Santpoort wordt de vijfde en laatste partij J speeld. De stand luidt: Dukel 4 gesp. 5 pnt.. van m hoorn 4 gesp. 3 pnt. De uitvaartplechtigheid zal Woensdagmorgen h: tien in de R.K. kerk aan den Willemsbeekweg gescv den. waarna de teraardebestelling zal voleen m i R.K. kerkhof te Driehuis. ONTSPANNINGSAVOND O. K VERBOND Tijdens den ontspanningsavond van het Ou Katholiek Verbond van Vakvereenigingen, die D« derdag 5 Juni a.s. in Thalia zal worden'gehoM zal in plaats van pastoor F. T. van der Steen t Culemborg, die om gezondheidsredenen verhinder is, het woord worden gevoerd door den heer A van Kleef te Velsen. M Het programma voor dezen avond bestaat a tooneel, zang en muziek van de mondaccordeon-rk „D.G.S.-Boys". Ouderavond Openbare School D, Dezer dagen werd een ouderavond van sd in school H gehouden, waarbij de ouders m gelegenheid gesteld werden zich van de vordering hunner kinderen op de hoogte te stellen. c De bijeenkomst werd door den hoofdondg wijzer, den heer Griep, geopend, waarbij hij \Vf op den gunstigen invloed op de leerlingen van e goede samenwerking tusschen ouders en let krachten. Moeilijkheden, die zoo vaak aan het onder* schade doen, kunnen in de meeste gevallen den weg geruimd worden. Tevens hield de heer Griep een pleidooi vw het oprichten van een schoolfonds, ten einde h aanschaffen van bijzondere, maar toch zeer nutfi leermiddelen mogelijk te maken. Hieromtr® zullen aan belanghebbenden en belangstellend nog nadere gegevens verstrekt worden. Dpor den heer W. Thomassen werd aan de aa wezigen op onderhoudende wijze een inzicht i geven in de mogelijkheden, die openstaan voor kinderen, die straks de lagere school zullen ve laten. Uit de aandacht voor hetgeen de spreker uitee zette bleek hoezeer de vraag: „Wat moei m jongen worden?", voor zeer velen een brandera vraag is, die op beantwoording wacht. Ten slotte werd ruim gebruik gemaald gelegenheid het werk van de kinderen te bezie tigen, waarbij het onderwijzende personeel alle lichtingen gaf. SANTPOORT DE WüSTELAAN. Toen destijds bekend werd, dat deze mooie verbl dingsweg tusschen SantpoortTdorp en Santpoor station ter wille van 't verkeer onder handen genoia zou worden, vreesde menigeen, dat dit ten ko; het natuurschoon zou geschieden. Thans, nii de werkzaamheden reeds aardig derd zijn. zullen deze pessimistische dorpsgen»! mét ons van meening zijn, dat hun vrees ongegro is geweest. De Wüstelaan heeft uit een natuurschoot oogpunt niet geleden, ja, is o~< sommige punten- denken o.a. aan den vijver bij het Chalet, aan i aardige paadje ander genoemd Chalet en bij 't ba huis en aan 't „kinderhoofdjestalud" ter hoogte vt de villa van notaris Dolleman er nóg fraaier geworden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woenisdagsavondi betaald te zijn, daar de bezorgers o Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Gewogen en te licht bevonden. Ons dal lijksch brood op de weegschaal onder bet SL keurmeester, die na rend oog qualiteit ook de quantiteit aan een onderttf onderwerpt. Woto w HoUand).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2