r Duitsche weermachtsberichten Italiaansche weermachtsberichten Radiotoespraak van den Paus. Jioct Tlieuivs Laatste gevechtshandelingen op Kreta. DINSDAG 3 JUNI 1941' Troepen en valschermjagers op Kreta in contact, BERLIJN, 31 Meti (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het eiland Kreta hebben de Duitsche troe pen de achtervolging van den verslagen vijand naar het Oosten voortgezet en de verbinding tot stand- gebracht met de by Herakleion staande Duitsche valschermjagers. De vereeniging met de van het Oosten uit verder oprukkende Italiaansche troepen is nog slechts een kwestie van korten tijd. Duit sche formaties gevechtsvliegtuigen bombardeer den ook gisteren weer vijandelijke troepenconcen traties en aftochtwegen. Bijzonder doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op havens aan de Zuidkust, waaruit de resten van de Britsche troe pen probeerden te vluchten. Ten zuiden van Kreta vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen een formatie Britsche zeestrijdkrachten aan en beschadigden epn torpedojager zoo hevig dat hij als verloren be schouwd kan worden. Britsche afdeelingen, welke naar het eiland Gaudos gevlucht waren, werden aangevallen. Een radiostation werd vernield. In Nnord-Afrika werd een nachtelijke uitvalspo- ging van den vijand uit Tobroek afgeslagen. Door artillerievuur kon een vrij groot Britsch munitie depot tot ontploffing gebracht worden. Duitsche formaties duikbommenwerpers bestreden Britsche stellingen luchtdoelgeschut bij Tobroek. Torpedo vliegtuigen beschoten met bnordwapens vijandelijke troepenconcentraties. Duitsche en Italiaansche for maties vliegtuigen vielen met goede uitwerking benzine-opslagplaatsen van den vijand aan. Een duikboot onder bevel van den luitenant-ter zee eerste klasse Heïnrich Licbe heeft vijandelijke schepen met tezamen 44.000 b.r.t. tot zinken ge- bracht. In den afgeloopen nacht werden aan dc Britsche Westkust met succes havens gebombardeerd. Voor al in het gebied van de Mersey en in de haven werken aan het Kanaal van Bristol ontstonden tal rijke branden. De vijand vloog noch apar het rijks gebied noch naar de bezette gebieden. Bij de ge vechten op Kreta hebben zich de leden van een re giment bergjagers bestaande uit den eersten luite nant Bauer, den Oberfeldwebel Burkhartwieser, den Feldwebel Fnltenmeier en den Oberjager Kehrer door bijzondere dapperheid onderscheiden. In den strijd tegen Groot Brittannië had de beman ning van een verkenningsvliegtuig, luitenant Hof- mann, onderofficier Nacke, onderofficier fabler en Obergefreiter Masuhr bijzonder succes". Verbinding tusschen Duitschers en Italianen op Kreta. BERLIJN, 1 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op Kreta maakt de zuivering van het zuide lijke deel van het eiland van de overblijfselen van Britsche en Gvieksche troepen goede vorderingen. Bij Herapetra is gisteren de verbinding met de uit het Oosten opgerukte Italiaansche troepen tot stand gebracht. Tot dusver zijn ongeveer 10.000 Britten en Grieken gevangen genomen. Ten Zuiden van Kreta hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers lichte Britsche zeestrijdkrachten aangevallen, een torpedojager door bommen zwaar beschadigd en vier jagers van het type Hurricane 2onder eigen verliezen neergeschoten. In hetzelfde gebied bracht het Duitsche luchtwapen een koop vaarder van 3000 b.r.t. tot zinken en eveneens een met munitie geladen kustschoencr, en trof een be trekkelijk klein troepentransportschip zwaar. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning uit voerden, hebben gisteren op den Atlantischen Oceaan een Britschen onderzeeër tot zinken ge bracht. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties aan de West- en Zuidkust van Engeland. Vooral in het havengebied van de Mer sey ontstonden alleszins groote branden. Ten Oos ten van Peterhead werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Den 30en Mei hebben gevechtsvliegtuigen-, een patroullevaartuig in de haven van Fraserburgh vernietigd. Noch overdag, noch 's avonds heeft de vijand boven Duitsch gebied vijandelijke handelingene ge pleegd." Ter aanvulling van het wcermacbtsbericht van Zondag wordt aan het D. N. B. gemeld: De vereeniging van de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten bij Herapetra is de eenige plaats aan de Zuidkust van Kreta, waar de steiloprijzende verbrokkelde rotskust plaats maakt voor een zand strand. Al was de haven van Herapetra ook sinds jaren verzand, toch hadden de vluchtende Britten nog een zwakke hoop zich hier op kleine vaartui gen te kunnen inschepen om de vrije zee te berei ken. De bezetting van Herapetra door troepen van de asmogendheden vernietigt deze laatste hoop van het verslagen Britsche bezettingscorps. Evenals in het Zuidoostelijk deel van het eiland zijn ook de wanhopige pogingen- van Britsche formaties om zich op andere punten van de Zuidkust in te sche pen, mislukt. Bommen op La Valetta. ROME, 31 Mei (Stefani). In zijn weermachts- bericht no. 360 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Italiaansche luchtformaties hebben opnieuw gedurende den nacht van 31 Mei de haveninrich tingen van La Valetta op Malta gebombardeerd. Op het eiland Kreta zetten de Italiaansche troepen hun krijgsverrichtingen voort teneinde de gestelde doelen ie bereiken, hetgeen geschiedt in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten. Engelsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op eenige plaatsen van Italiaansche bezittingen in de Egeïsche zee. Een vijandelijk toestel werd door .het luchtdoelgeschut neergehaald. In Noord-Afrika hebben Italiaansche eri Duitsche vliegtuigen onder bescherming van Italiaansche jagers vijandelijke luchtdoelbatterijen in Tobroek gebombardeerd. Op 23 Mei overdag hebben Duit sche bombardementsvliegtuigen gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand in de nabijheid van een belegerde versterking aangevallen, waarbij zij ten noorden van Mersa Matroeh een groot vijandelijk schip troffen en zwaar beschadigden. In Oost-Afrika bleven onze garnizoenen dappei verzet bieden aan den druk van de vijandelijke strijdkrachten welke numeriek in de meerderheid zijn. Tobroek bestookt. ROME, 1 Juni (Stefani) Het Italiaansche weer- machtsbericht no. 361 luidt als volgt: „In Noord-Afrika is aan het Zuidelijk front van Tobroek een vijandelijke aanval met steun van tanks afgeslagen met verliezen van den tegenstan der. Het luchtwapen bracht een Engelsch vaartuig tot zinken, dat met munitie naar Tobroek voer. De bemanning, die ronddreef in het water, werd op- gevischt. Te Tobroek werden door andere vlieg tuigen haveninstallaties en versterkte stellingen met bommen bestookt en een munitiedepot tot ont ploffing gebracht. In den nacht van 30 op 31 Mei lieten Engelsche vliegtuigen enkele bommen op Benghasi vallen. De operaties ter algeheele bezetting van het eiland Kreta vorderen behoorlijk. De Italiaansche afdeelingen, die gisteren contact gekregen hebben met de Duitsdhe strijdkrachten, zitten de Engelsche, die zich naar het zuidelijk deel van het eiland ■terugtrekken, op de hielen. In Oost-Afrika zijn den vijand bij de gevechten De Fiilirer inspecteert het Duitsche luchtwapen. De commandant van een eskader meldt zich. (Foto Weltbild—Pax Holland) van de laatste dagen in de omgeving van Debarek, in het gebied van Amhara, aanzienlijke verliezen toegebracht. In het gebied van Galla en Sidamo hebben onze troepen bij verscheiden ontmoetingen met succes tegenstand geboden". Schepen voor Tobroek tot zinken gebracht. ROME, 2 Juni (Stefani) In zijn weermachts- bericht no. 362 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duit sche luchtformaties voor anker liggende schepen en havenwerken in Tobroek aangevallen. Vijf kleine vaartuigen werden tot zinken gebracht en verscheidene luchtdoelbatterijen werden mid scheeps getroffen. Een benzine-opslagplaats ge raakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vliegtuigen Benghasi gebombardeerd, Een vijandelijk toestel werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. De uit vijf personen bestaande be manning werd gevangen genomen. Op Kreta hebben de Italiaansche troepen in samenwerking met de Duitsche eenheden de gestelde doelen be reikt. In Oost-Afrika is de toestand ongewijzigd ge bleven". Beginselen van het maatschappelijke en economische leven. Stefani meldt uit Vaticaanstad: Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII heeft Paus Pius XII een radiotoespraak gehouden. Hij her innerde er aan dat Leo XIII, toen hij zijn encycliek uitgaf, er van overtuigd was dat de kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uitspreken om vast te stellen of de grondslagen van een bepaalde sociale organisatie in overeenstemming waren met het natuurrecht en de goddelijke openbaring. De en cycliek had een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om verbetering te bren gen in de levensvoorwaarden der arbeiders. Paus Pius noemde nieuwe richtgevende en moreele beginselen voor de drie fundamenteele waarden van het maatschappelijke en economische leven, nl. voor het gebruik van stoffelijke goederen, voor den arbeid en het gezin. Hij sprak den wensch uit dat de goede ren, door God voor iedereen geschapen, ook volgens de beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den men- schen een vruchtdragenden vrede kunnen brengen en geen gevaarlijken toestand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortkomen. Met het vraagstuk van het gebruik der goederen is dat van den arbeid nauw verbonden. Het recht en de plicht den arbeid te organiseeren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunnen vol brengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te verdeelen. Volgens de leerstel lingen van de encycliek Rerum Novarum heeft de natuur een nauwen band gelegd tusschen den privaten eigendom en het bestaan der menschenmaatschappij, in het bijzonder het bestaan en de ontwikkeling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en de macht van een volk. Alle rechts normen die regels voor den privaten eigendom op stellen moeten streven naar de vervolmaking van het gezinsleven. De Paus sprak den wensch uit dat deze beginse len thans reeds leiding zullen geven bij de organi satie van de nieuwe orde, berustend op vrede en ge rechtigheid, waarop de wereld wacht en die uit den strijd van thans geboren moet worden. Ten slotte gaf de Paus zijn apostolischen zegen. De Bond van Ned. Tooneelschrijvers heeft het departement van Volksvoorlichting en Kunsten zijn dank betuigd vcoor de verleening van f fiOO subsidie over 1941. Te Rotterdam is de vrouw D. Versteeg—Haaften uit een raam van de tweede verdieping van haar wo- ig gevallen en aan de gevolgen overleden. - Na een langdurige ziekte is op 39-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden de violist Dick Waleson. De Egyptische minister van defensie heeft, naar Reuter meldt de oprichting van een nieuwe verde- digingszóne bekend gemaakt, welke de „Weste lijke verdedigingszóne van KaTro" genoemd wordt en die zich uitstrekt van den linkeroever van den Nijl naar het Westen. De Britsche Admiraliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser „Salokian" (10.000 b.r.t.) tot zinken ge bracht is. De hulpkruiser was het vroegere passa giersschip van de Bibi-lijn „Shropshire". (B.N.D.) De petroleummagnaat Lord Cadman, eigenaar de Anglo-Iranian Oil Compagnie en adviseur dear Britsche regeering in petroleumkwesties is, naar Reuter meldt, overleden. Naar de „Daily Mail" mededeelt verwacht men in Australië een politieke crisis, daar de regeering het over principieele punten zooals de vorming eener nationale regeering, niet heeft kunnen eens worden met de arbeiderspartij. (D.N.B.) Maandag zijn te Lissabon 119 Amerikaansche passagiers van de „Zam-Zam", het tot zinken ge brachte Egyptische schip, aangekomen. Zij zullen, naar het D.N.B. verneemt, voorloopig in de omgeving van Lissabon worden ondergebracht, totdat er een mogelijkheid tot inscheping bestaat. Uit Bombay worden nieuwe ernstige botsingen tusschen de Engelsche politie en betoogers gemeld. Er zouden 39 dooden en 142 gewonden zijn. De po litie verscherpt haar ondqrdrukkingsmaatregelen. Uit Moskou meldt het D.N.B.: De raad van Volkscommissarissen heeft een verordening, - getee- kend door Stalin, uitgevaardigd, waarin een nieuwe staatsleening, groot 9,5 milliard roebel, wordt uit gegeven. Het doel is versterking van het economische leven, van de reserve van den staat en van de defen sie der Sovjet-Unie. Duitsche bergjagers braken den tegen stand van een sterke Britsche groep. Al het Engelsche materiaal op Kreta achtergelaten. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Maandag meldt het DNB nog het volgende: 24 uur na de aankondiging van het opperbevel van de weermacht, dat de zuiveringsacties op Kreta aan den gang waren, was de zuivering van uiteen gejaagde vijandelijke strijdkrachten reeds voltooid. De strijd in het gebied van Sfakia vlamde nog een keer op, doch na een snelle actie braken Duitsche bergjagers hier den tegenstand van een vrij sterke Britsche gevechtsgroep en namen zij na zware verliezen van den vijand drieduizend Engelschen gevangen. De verrassende snelle zuivering van het bergeiland, dat tallooze schuilhoeken biedt, ken merkt de tactische beteekenis van de actie van het luchtwapen bij de achtervolging- en zuiverings actie in dezen oorlog. Evenals in Griekenland, waar, volgens verklaringen van gevangen genomen Brit sche officieren de Duitsche vliegers de vluchtende Britsche troepen in al hun schuilplaatsen ontdekten, bleef ook op Kreta geen enkele spelonk, geen bosch of andere schuilplaats voor het scherpe oog van het Duitsch luchtwapen verborgen, dat de achtervol gingstroepen van het leger onschatbare diensten heeft bewezen en medegeholpen heeft de zuive ringsactie in den kortst mogelijken tijd te vol tooien. Terwijl in de bergen van Kreta nog de echo van de laatste schoten weerklonk, had het Duitsche luchtwapen reeds sterke steunpunten op het eiland ingericht en den vijand nieuwe slagen toegebracht. Het Duitsche luchtwapen stelt tegen over de vele woorden, die thans in het vijandelijke kamp over de strategische waarde verspild worden, de feiten en de dagelijksche bomaanvallen op Brit sche vlootformaties in het zeegebied tusschen Kreta en Egypte vormen reeds de eerste teekenen voor het dreigende noodweer, dat met het verlies van Kreta voor het Britsche erkader in Alexandrië, voor Egypte en het Suez-kanaal aan den horizont opdoemt. Met welk een kracht en goede uitwerking deze aanvallen in het zeegebied tusschen Kreta en Egypte worden uitgevoerd, blijkt uit de nieuwe verliezen van de afgeloopen week, die de Britsche vloot, na de talrijke reeds tot zinken gebrachte oor logsschepen, in verbitterde gevechten met Duitsche luchtstrijdkrachten en Italiaansche vlooteenheden in de periode van 20 tot 25 Mei heeft geleden. Zoo werden in de periode van 27 Mei tot 2 Juni drie torpedojagers tot zinken gebracht of door bom scherven of brand beschadigd. Verder werden een vliegtuigmoederschip, drie kruisers, drie torpedo jagers gedeeltelijk beschadigd, alsmede een groot tankschip in brand geworpen en een Britsch pa trouillevaartuig beschadigd. Deze indrukwekkende successen bewijzen dat het Duitsche luchtwapen thans reeds de operatiemogelijkheden van de Brit sche vloot in het zeegebied tusschen 'Kreta en Egypte aanzienlijk beperkt en de Britsche vloot- strijdkrachten meer en meer in den nauwe driehoek AlexandriëHaifaCyprus drijft. Voort meldt het DNB: De Duitsche troepen hebben na de bezetting van Candia kunnen constateeren dat de Britten bij hun vlucht al hun oorlogsmateriaal op Kreta heb ben achtergelaten. De veiiaten stellingen gaven een beeld van de haast, waarmede de Engelschen waren gevlucht. Grieksche gevangenen, die werden aangetroffen in een toestand van onbeschrijflijke uitputting, vertelden van de nachtelijke vlucht der Engelschen, die zich in roei- en visschersbooten naar de voor anker liggende schepen begaven. In de laatste uren voor de inneming van Candia ontstond onder de Engelschen een paniek. Tengevolge van de voortdurende luchtaanvallen hadden vele Engel schen de schepen niet bereikt, zij waren met hun booten ondergegaan. DE TIMES: „HEGEMONIE IN DE LUCHT VAN GROOTER WAARDE DAN DIE TER ZEE". Uit Stockholm verneemt het DNB: In ,haar berichten over de gebeurtenissen op Kreta* constateert de „Times" dat de hegemonie in de lucht van grooter waarde blijkt dan de hege monie ter zee. Bij Kreta, aldus het blad, is voor Jiet eerst proef genomen, in hoeverre de luchtmacht tegen vlootstrijdkrachten in het vuur kan worden gebracht. De slag om dit eiland heeft de superio riteit van de luchtmacht nog duidelijker bewezen dan de gevechten te Duinkerken. Met het oog op de Duitsche strategische techniek komt het blad tot de conclusie, dat men voortaan bij de opleiding van de troep het zwaartepunt eerder moet leggen op de opleiding van den soldaat als afzonderlijken strijder dan op die van grootere afdeelingen. De andere Londensche ochtendbladen komen tot dergelijke conclusies; zij trekken uit de nederlaag op Kreta tevens politieke en strategische conse quenties voor het Naburige Oosten. Zoo meent de „Daily Telegraph" dat de nederlaag op Kreta een zware slag is voor de Britsche strategische posiitie in de Middellandsche Zee en het Britsche aanzien in het „midden-oosten". De opvarenden van de „Winnipeg" PORT DE FRANCE. Naar aanleiding van de bewering van Amerikaansche radiozenders dat zich aan boord van het door de Engelschen in beslag genomen s.s. „Winnipeg" 200 Duitsohers bevonden, die een Duitsch bestuur op Martinique gingen in stellen, wordt hier officieel verklaard dat alle buitenlandsche passagiers van de „Winnoipeg" Euroeesche emigranten waren, die zich op weg naar verschillende Amerikaansohe republieken be vonden. Reeds op vroegere tochten heeft de „Win nipeg" emigranten naar 9merika gebracht. (United Pres). Japansche regeering over de onder handelingen te Batavia. Het D. N. B. meldt uit Tokio, dat de woordvoer der van het inlichtingenbureau der Japansche re geering heeft bevestigd, dat de handelsonderhan delingen met Ned.-Indië op een critiek punt zijn gekomen. Hij verweet het bestuur van Ned.-Indië onoprechtheid, omdat het de beloften niet gehou den had. Over de verdere houding van Japan is nog niet beslist. Ned.-Indië moet besluiten, of het oprecht met Japan wil onderhandelen of niet. Groote brand aan de Hudson. Graansilo, twintig goederenwagens en vier lichters met 400 stuks vee door het vuur vernield. Uit Jersey-City verneemt het D. N. B.: In een aan de Hudson gelegen graansilo van acht verdiepingen is Zaterdag brand uitgebroken. Door den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit. De geheele brandweer van Jersey-Cilv kwam in actie. Drijvende brandspuiten van de stad New York en de kustwacht namen aan dc blussching deel. Naar Associated Press meldt heeft net vier uur :eduurd voor men den brand meester was. De silo brandde geheel uit, evenals 20 geladen goederen wagens, vier lichters en 400 stuks vee. d;e zich op de slachtplaats bevonden. De schade wordt begroot op 2i/2 millioen dollar. Volgens de „New York Times" woedde de brand, welks oorzaak niet bekend is, over een oppervlakte van een kwart vierkante mijl. De reusachtige rook kolom was tot op een afstand van 100 mijl te zien. Vele duizenden tonnen tarwe, waarvan, naar men zegt, een groot deel voor Engeland bestemd was, zijn vernietigd. De .New-York Herald Tribune" schrijft dat er volgens de verklaringen van den commandant der brandweer van sabotage geen sprake kan zijn. Misbruik van Duitsche uniformen. Valschermjagers mishandeld Het D.N.B. meldt: Britsahe soldaten hebben, naar het D.N.B. verneemt, in verscheidene geval len bij de gevechten op Kreta door misbruik van Duitsche uniformen en onderscheidingsteekenen de wetten van het volkenrecht ten zeerste geschon den. Zoo rapporteert de leider van een gevechts- afdeeling hoe het in een sector op Westelijk Kreta toeging: „Op een voor ons liggende hoogte zagen wij een man in uniform van Duitschen valscherm jager, die met een hakenkruisvlag zwaaide. In de meening, dat deze hoogte reeds door Duitsche soldaten bezet was, stormden wij tegen den berg op. Plotseling werden wij door een moorddadig vuur ontvangen dat den meesten kameraden het leven kostte. Met een spottenden lach kwam toen een groep Britsche soldaten te voorschijn, onder wie ook de man met de Duitsche uniform, die hij blijkbaar aan een Duitschen krijgsgevangene ontnomen had. Ik kon mijn leven slechts redden door te doen alsof ik dood was en zoolang te blijven liggen totdat de Britten waren afgetrokken". In e enlaagte bij het vliegveld Maleme op Kreta hebben Duitsche soldaten de lijken van 15 Duit sche valschermjagers gevonden. De lijken waren naakt en vertoonden de sporen van de ergste ver minkingen en martelingen. Op de met bloed be dekte lichamen zag men ernstige, door zweep slagen veroorzaakte, wonden. Hals en hoofd waren bedekt met schotwonden. Klaarblijkelijk hebben de moordenaars hun weerlooze slachtoffers na on- menschelijke martelingen door talrijke schoten gedood. Deze afschuwelijke vondst bewijst dat de bevolking van Kreta alle bepalingen van het vol kenrecht genegeerd heeft. Ex-koning van Siam overleden Prajadhipok in Engeland op 47 jarigen leeftijd gestorven De vroegere koning van Siam, Prajadhipok, is, naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, in zijn woning in het graafschap Surrey in Engeland aan een hartverlamming overleden. De ex-koning, die 47 jaar oud geworden is, had in 1935 afstand gedaan van den troon ten gunste van zijn neef Ananda Mahidol, ten tegenwoordigen ko ning van Thailand. (D.N.B.) Engelajicl's politiek jegens Frankrijk. Uiteenzetting van admiraal Darlan. Uit Parijs meldt het D. N. B.: Admifaal Darlan heeft in een voor de pers van het bezette gebied afgelegde verklaring een uiteen zetting gegeven van de Engelsche politiek jegens Frankrijk. Verwijzende naar den Engelschen lucht aanval op de Tunesische havenstad Sfax zeide Darlan dat Eden's poging om dien aanval te recht vaardigen mislukt is, daar overeenkomstig het in ternationale recht schepen eener oorlogvoerende mogendheid zich 24 uur in een neutrale haven mo gen ophouden. Wanneer men aan de laatste maanden terug denkt, is er geen week voorbijgegaan, waarin niet een Engelsche aanslag op de Fransche marine ge schied is. In totaal zijn sinds den wapenstilstand, zoo verklaarde Darlan letterlijk, 143 Fransche sche pen door de Engelschen opgebracht ep niet, zooals zij beweren, gecontroleerd en dan weer losgelaten. Met miskenning van alle voor de scheepvaart gel dende wetten heeft de Britsche admiraliteit, wat Frankrijk betreft, het controlerecht in een prijzen- recht veranderd, zelfs dan, wanneer de aangehou den schepen geen lading voerden. Dit alles bewijst dat Engeland tegenover ons tot een piratenoorlog is overgegaan, om aan den eenen kant op onze kos ten zijn voortdurend toenemend verlies aan ton nage te vervangen en anderzijds om Frankrijk's bevolking uit te hongeren. Vervolgens maakt Darlan een balans op van de Engelsche zeerooverij tegenover Frankrijk: tot. eind Juli 1940 zijn 90 Fransche schepen met een totalen inhoud van 370.000 ton in beslag genomen, 10 sche pen met een inhoud van 36000 ton zijn onteigend in de onder Engelsche controle geraakte Fransche koloniën. Sedert 26 Juni 1940 zijn 33 schepen met een inhoud van 158.000 t,on op zee opgebracht, 13 schepen met 'n gezamenlijken inhoud van 142.000 ton zijn op verlangen der Engelschen in de Ver. Sta ten geblokkeerd. 21 schepen met een inhoud van 86.000 ton zijn sedert Juli 1940 verloren gegaan, doordat zij gebombardeerd .of getorpedeerd werden of door de eigen bemanning tot zinken werden ge bracht wegens een dreigenden Engelschen aanval. In het geheel is dus voor Frankrijk 792.000 ton met een waarde van 120 milliard frank verloren gegaan. Na te hebben gesproken over den roof van de Fransche bezittingen in Nieuw Caledonië en de ge zelschapseilanden, die ver van het militaire opera tiegebied verwijderd liggen, over de aanvallen op Dakar, waar zich een deel van het goud van de Bank van Frankrijk bevond en over den moord op 1500 weerlooze Fransche matrozen te Mers-el-Kebir verklaarde Darlan: „Ook hier was er geen ander motief dan dat men Frankrijk als zeemogendheid wilde vernietigen." Darlan herinnerde voorts aan den overval van Britsche oorlogsschepen op den gestranden Fran- schen kruiser „Dunkerque", die op 7 Juli 1940 ge torpedeerd en met machinegeweren beschoten werd, waarbij 200 Fransche matrozen, die hun ge sneuvelde kameraden de laatste eer wilden bewij zen, om het leven kwamen. Indien men, aldus Darlan, de motieven tot een dergelijke handelswijze wil begrijpen, moet men zich bezighouden met de Fransch-Engelsche be trekkingen van de laatste 20 jaren. Sedert de con ferentie van Versailles heeft Engeland getracht alle uit het vredesverdrag voortvloeiende verplichtin gen Frankrijk op den hals te schuiven en zichzelf van de economische voordeelen te verzekeren. Darlan besloot: „Omdat Frankrijk in maarschalk Petain eindelijk een leider met een helderen blik heeft gevonden, wordt het on huichelachtige wijze door Engeland aangevallen. Het zou Frankrijk wil len verbieden aan een nieuwe Europeesche orde deel te nemen, het zou ook willen verhinderen, dat Frankrijk de eenheid van zijn gebied en zijn ko loniaal rijk handhaaft. In overeenstemming met maarschalk Pétain wei ger ik de vernietiging van Frankrijk te aanvaarden, die bij een voortduren van den oorlog onvermijde lijk zou zijn geweest. Dat ik, die door den maarschalk belast ben met de politiek van den herbouw het mikpunt der Engelsche woede ben, is even natuur lijk als het feit dat Londen tegen Frankrijk twij felachtige Fransche elementen tracht uit te spelen. Ik handel zoo dat Frankrijk weer een plaats als groote mogendheid in Europa en in de wereld kan innemen. Deelneming aan de nieuwe ordening is daarvoor noodzakelijk. Na het bombardement van Sfax ben ik meer dan ooit besloten om Frankrijk's recht tot vrije beschikking over zijn havens en verbindingswegen te doen eerbiedigen. Ons land is nog sterk en waardig genoeg om een geweldda dige schending van zijn gebied of een beleediging van zijn vlag niet te aanvaarden." PRESIDENT CAMACHO OVER DE POLITIEK VAN MEXICO. In antwoord op een brief van Toledano, arbeiders leider en voorzitter van de federatie van arbeiders van Latijnsch-Amerika, heeft de Mexicaansche pre sident, generaal Camacho, verklaard: „Indien de Vereenigde Staten den spilmogendhe- den den oorlog verklaren, is Mexico niet verplicht automatisch hetzelfde te doen. Alleen de volken, die op tijd hun politieke verantwoordelijkheid durven te aanvaarden, zullen zich een totale schip breuk besparen. Zoo noodig zal de Mexicaansche regeering, die steunt op den wil van het volk, de vereischte maatregelen nemen om het Mexicaan sche volk een toekomst in onafhankelijkheid te yerzekeren", (D.N.B.), Goering brengt hulde aan het Duitsche luchtwapen. Dagorder na de bezetting van Kreta. Het D.N.B. deelt mede: De Rijksmaarschalk van het Grool-Duitsche Ri^ opperbevelhebber der luchtmacht heeft een dagoM*11 uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Een groote en roemrijke daad in dc geschiede van ons jonge wapen is volbracht. Op Kreta waaf" onze overwlnningsvlaggen. Gij. mijn valschermjael? en luchtlandingstroepen, gij mijn vliegers, hebt samenwerking met uw kameraden van het onder uw beproefde voerders van alle voorbeeldelooze daden volbracht. Met ongekende trof en diep gelukkig meld ik tien Führer de len uitvoe legging van zijn bevel. Voor de geheele wereld hebt gij het woord van den Führer bewezen: „Er »m geen onneembare eilanden". Ik wist, dat mijn moedige, in harden strijd b proefde luchtmacht slechts de zege kent. Zoo moet ook deze eerste overzeesche operatie den vijand ii een onweer in enkele dagen verpletteren. Ook hier. aan hebben de Italiaansche marine en afdceling.» van het Italiaansche leger en de Italiaansche lucht macht haar aandeel gehad. Valschermjagers, bezield van een toomelooze strijd, lust, hebt ge, geheel op uzelf aangewezen, in ij heldhaftigen en verbitterden strijd den sterkere 1 vijand verslagen. Alleen staande strijders hebbS onder een gloeiende zon en op een rotsachtigen boden bovenmenschelijke dingen gepresteerd. Uw kracht was het onwrikbare nationaal-socialistische ver. trouwen op de overwinning en de zekerheid van di trouwe hulp der kameraden in de lucht, die den hemd schoonveegden en onvermoeid met transportvliegtuj, gen versterkingen aanvoerden. Onder den bommen", regen van onze gevechtsvliegtuigen verstomde het vijandelijk geschut, vluchtte de vijand uit jjt. versterkte stellingen, gingen Britsche oorlogs. en koopvaardijschepen, die te hulp wilden komen. on. I der. In de oude wapenbroederschap uit de groo"j dagen van Narvik hebben vliegers en bergjagers het eiland bedwongen en Engeland uit deze belangrijke stelling in het Oosten der Middellandsche Zee gj. worpen. Kameraden, het geheele Duitsche volk is vervuld van de grootste bewondering en een grenzeloos dankbaarheid voor uw jongste overwinning. Met onze luchtmacht gedenkt Duitschland bewogen en troisch de helden die in den strijd om Kreta hun leven es j hun gezondheid hebben geofferd. Voorwaarts in dea geest der overwinnaars van Kreta. Leve di I Führer." DOOD VAN GENERAAL FREYBERG TEGENGESPROKEN. Het uit Engelsche bron afkomstige bericht dat rft opperbevelhebber der Britsche troepen op Kreta, dg Nieuw-Zeelandsche luitenant-generaal Freyberg, 'bij een vliegtuigongeval om het leven zou zijn gekomen, wordt thans door Reuter officieel tegengesproken. (D.N.B.) Achter de schermen van den Keuringsdienst nB Waren. Monsters worden zorgvuldig geregls» treerd en verpakt, verzameld voor het deskundlf onderzoek. (Foto Pax Holland) adio 1 ^wgxanuna WOENSDAG 4 JUNI 1941. HILVERSUM I. 414.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BN.O' Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (Gr.pl.) 8 25 Gr» mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofw muziek. 10.00 Het èSylvestre Trio en gramofoonmuzkt I.00 Voor de kleuters. 1.20 Omroeporkest. 12.00 Orgel#*1 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Maastricht»" Stedelijk Orkest, solist en gramofoonmuziek. 2.15 ai» sementsorkest en solist.-3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pi»59" voordracht en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. (W bereid door de Christelijae Radiostichting). 4.20 Voor jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O: NlWW economische en beursberichten. 5.30 Voor de Jeugd Orkest Eloward. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 0» roeporkest. 7.00 B. N. O.: Economische vragen var. dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. j* Volkszang met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.: Nieuw»" richten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gevarieerd y* gramma. 9.30 Berichten (Engelsch).. 9.45 Gramofoons» ziek. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal:»' dutsch achievements in the Netherlands Indies. HILVERSUM n, 301.5 M. - 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek J* Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B-S-1" Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 MWfj wijding. (Voorbereid door het Vrijzinnig Proteiun»3 Kerkcomtté). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declaa>,ct II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Rom»!##» 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. l-W roeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de 2.30 Verkorte opera: „Don Par,quale" (opn.). GOO jj Haagsch Trio en gramofoonmuziek. 5.oo Cursus: geestelijk karakter van ons volk (Voorbereid door Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 915 B.S-W Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 SlM* kest. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Reportage. B.N.O.: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek, De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 (II). causerie- Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten.'159. Residentie-orkest en solist. 8.55 Declamatie, fi-15 Residentie-orkest. 9.55 Dagsluiting. (Voorbereid djjw Christelijke Radiostichting). 10.00 B.N.O.: NieuWJoy1* ten; sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6