IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Mei 746.000 ton Britsche scheepsruimte tot zinken gebracht. igelsche. bommen op eeswijk Holstein. Verstrekkende volmachten voor Roosevelt verlangd Duitsche luchtactie Doven Engeland. JAARGANG, NO. 179 Lourens Coster, Maatscnappij voor orant'Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. .giraal 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau „jider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, •afoon 5301Postgiro 310791. Alle Advertenties, ■gegeven voor dit blad, worden kosteloos ■genomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 4 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.1*4. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. uitsch weermachtsbericht Havenwerken aan de Tyne en en de Humber gebombardeerd JSRLIJN, 3 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van Vrermacht maakt bekend: jiarine en luchtwapen hebben ook in de maand 'den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië met succes voortgezet. De vijand verloor in deze d in totaal 746.000 b.r.t. koopvaardijscheeps- e. Hiervan werden 479.000 b.r.t. door het duik- iwapen, 215.000 b.r.t. door het luchtwapen en de door bovenwater strijdkrachten van de marine linken gebracht. Hierin zijn niet begrepen de liezen, welke de vijand geleden heeft door het va- op mijnen. »t luchtwapen heeft gisteren overdag en in den iloopen nacht bij aanvallen op krachtig beschermde rooien voor de Britsche Oostkust vijf koopvaardij- ;pon ernstig beschadigd. Gevechtsvliegtuigen heb- "in den Allanlischen Oceaan, ten Westen van de •3r-eilanden bomtreffers geplaatst op een groot pvaardijschip. Overdag werden bovendien de ha- berken aan de monding van de Tyne en van de aber gebombardeerd. Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van artil- voor Tobroek. vijand heeft overdag met enkele vliegtuigen, be- amd door het laag hangende wolkendek bommen nrpen op Sleeswijk—Holstein. De projectielen >iien slechts onaanzienlijke schade aan. Jacht- sjtuigen schoten daarbij twee Britsche gevechts- iriiines neer. den afgeloopen nacht liet de vijand op ver- :Kdene plaatsen van West- en Noord-Duitschland M- en brisantbommen vallen. Enkele afzonder- vliegtuigen drongen door tot Berlijn. De aan- If.i eischtcn geringe verliezen aan dooden en ge- yen en veroorzaakten schade aan gebouwen in jawijken. Er ontstond geen schade aan militaire entingen of aan inrichtingen, welke van belang voor de oorlogvoering. Nachtjagers en luchtdoel- iilcrie schoten drie van de aanvallende Britsche ■jtuigen omlaag. Tijdens de gevechten op Kreta zich een compagnie bergjagers onder bevel den eersten luitenant Walter bijzonder orider- «iden. De compagnie drong tot ver in den rug den vijand door, bezette een brug, wetkè in ge- aheid gebracht was om in de lucht te laten vlie- beschermdé deze brug voor de hierop aanslui- de achtervolgingsgevechten." 'er aanvulling van het weermachtsbericht ver uit het DNB het volgende: inds Februari zijn de verliezen van de Britsche pvaardij nog geen enkele maand beneden de fcche zeelieden begeven zich aan boord van Duitsch marine-vaartuig, om als gevangenen aan land gebracht te worden. (Foto AtlanticHolland) Het Provinciaal Ziekenhuis. Pensionneering van 60-jarigen. f Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd tógedeeld, dat besloten was aan ambtenaren De Provinciale Ziekenhuizen, die op 60-jarigen «Jd voor een vergoeding krachtens het Pen- reglement Noordholland 1922 in aanmerking komen, bij het bereiken van dien leeftijd •ag te verleenen, ook al zou dit tegen den sen zijn van de betreffende ambtenaren, flor dit besluit zullen de aan het pensioenfonds "et Ziekenhuis Duinenbosch te stellen eischen ®gnjk worden verzwaard, aangezien eertijds oe berekening van het jaarlijks te reserveeren *g, zijnde f 27000, ervan was uitgegaan, dat «ns de ervaring, een gedeelte der betrokken snaren er de voorkeur aan geeft, eerst op 65- leeftijd gepensionneerd te worden, a berekening, verricht op grondslag der nieuwe gingen, heeft «aangetoond, dat daardoor het ms te reserveeren bedrag verhoogd dient te °°n tot f 41.000. Aangezien dit hoogere bedrag ■Het in de begrooting 1941 kon worden opge- Mdn'nrC^ voorSesteld bij suppletoire begrooting ii._ l.oe te voegen aan de in de oorspronke- genoemde som. Prijsopdrijving van sigaren. 20.000.boete ifENHAGE juni. Twee grossiers in tabaks- jj. n v ci- K- en K. te Amsterdam, verkochten in de Pen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzen, onderzoek, dat door deskundigen van het Rijks- i. rivoor..Taha!< en Tabaksproducten werd ingesteld a' by verschillende fabrieken in het land aiujen inkochten, die zij eenige prijsklassen te if m i banderolleeren. Hierdoor steeg de prijs per ;c. gemiddeld 5 een!. Meer dan een half millioen !iiish°lri °P deze wi'ze verhandeld. •^-pecleur voor de prijsbeheersching te Amsterdam Hte iide beide grossiers een vervolging in en vêr- 6 eik tot een geldboete van f 10.000, 700.000 b.r.t. gebleven. Schakelt men de record- maand April met meer dan een millioen ver nietigde ton uit, dan ligt het gemiddelde bij om streeks 730.000 b.r.t. per maand,, hetgeen overeen komt met ongeveer 1.022.000 gewichtston lading of sinds 1 Februari meer dan 34.000 per dag. Dit con stante verliescijfer is bovendien eigenlijk progres sief, want de Éngelsche tonnage slinkt van maand tot maand. Het verhuren van vischwater Beroepsvisschers zullen in de toekomst voorgaan. Het departement van landbouw en visscherij heeft volgens de N. R. Crt. aan de gemeentebesturen en de pol derbesturen een circulaire gericht, inzake het verhuren van vischwater. In deze circulaire staat o.m. het volgende vermeld: Zooals bekend is de situatie in de zoetwater- visscherij, tengevolge van de lage vischprijzen in de vo rige jaren en van de grootë vischsterfte, welke vooral in den winter 1939—'40 in vele ondiepe wateren is voorgeko men, in het algemeen uitermate ongunstig. Hoewel zoo wel de sport als het beroep belang hebben bij goed visch water, is het alleen de beroepsvisscher. die op het water zijn arbeidsterrein vindt, daar zijn dagelijksch brood moet zoeken en wat onder de huidige omstandigheden zeker van belang is actief deelneemt aan de voedsel voorziening van zijn medeburgers. Voor den sportvisscher beteekent goed vischwater een bron van genoegen en een recreatieoord, dat aangename erpoozing biedt. Beide eategoriën streven naar hei ver werven van vischrechten. Bij de eerstgenoemde categorie klemt daarbij de vraag naar arbeid en brood, bij de tweede de vraag naar genot a den arbeid. De sportvisschérs en hun organisaties namen daarbij de financieel meest krachtige positie in en hadden daar door de gelegenheid vischwater aan zich te trekken, waardoor dan een of meer beroepvisschers niet laiigér ge- légehhèid hadden hun bedrijf te blijven uitoefenen, dan wel zich moesten bépèrkén tót een enkelen tak van vis- scherijbedrijf. Het ligt in de bedoeling op dit terrein voorzienin gen tè treffen, teneinde tè bereiken, dat bjj het ver huren van vischwater dit ln de eerste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers of organisaties van beroèpsvisschers, en sléchts, wanneer geen beroeps visschers al gegadigde optreden, sportvisschérs ln aan merking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die te grooter zou zijn, indien aan den tot stand te brengen regel terugwerken de kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling verdienen bij de uitgil te-van vischwater reeds thans deze richtlijnen te volgen voorzoover, althans de beroepsvis schers genegen zijn redelijke huurprijzen te betalen, welke niet hopger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. Onteigening van particuliere bezittingen United Press meldt uit Washington: Het mi nisterie van oorlog heeft het Congres verzocht den president veelomvattende volmachten te verleenen en hem o.a. het recht te geven om particulier eigendom „van eiken aard" te onteigenen, omdat zulk een maat regel noodzakelijk is zoolang de onbepaalde natio nale noodtoestand voortduurt. De plaatsvervangende minister van oorlog, Patter son zegt in een toelichting dat het onteigenen van par ticulieren eigendom op grond van de tegenwoordige bepalingen slechts langzaam en alleen na het uit den weg ruimen van lastige hinderpalen kan geschieden. Daarentegen zou een wet, zooals de regeering wenscht het mogelijk maken „materialen, die voor de bewape ning van belang zijn met een minimale vertraging te verkrijgen van personen, die niet gaarne afstand daarvan doen". Verder zou de wet bijdragen tot het stabiliseeren van de prijzen, het hamsteren verhinderen en het ma ken van groote winsten voorkomen. Amerikaansche deskundigen verklaren dat het wets voorstel in zijn formuleeringen zoo ver-strekkend is dat de president daardoor o.a. zou kunnen overgaan tot het onteigenen van vliegtuigen, vrachtwagens en andere automobielen, allerlei gebouwen (bijv. pak huizen), spoorwegen, schepen en andere bezittingen. Van veel beteekenis is ook de voor den president op- geëischte volmacht om de prijzen te bepalen voor de te onteigenen goederen of zaken. De financiën van Noord-Holland. De rekening van de Provincie Noord-Holland over 1939, die aan de Provinciale Staten ter vast stelling wordt aangeboden, wijst aan als gewone ontvangsten' f 34.112.247 en als gewone uitgaven f 32.586.609. Er is dus een batig saldo van f 1.525.638 Vergoeding door oorlogsgeweld Het Departement van Financiën deelt mede, dat voor oorlogsgeweldschade aan zaken, behoevende tot bedrijfs- of beroepsuitrusting dan wel tot bedrijfs- of handelsvoor raad, welke in huurkoop waren verkregen, in pand zijn gegeven of tot zekerheid in eigendom zijn overgedragen, de huurkooper, resp. de schuldenaar, als eigenaar in den zin van het besluit op de materieele oorlogsschaden wordt aangemerkt. Daarnaast wordt echter rekening gehouden met het feit, dat de huurverkooper, de pandnemer of i degene, aan wien de zaak tot zekerheid is overgedragen, in de beschadigde zaak zekerheid had" voor eigen schuld vorderingen. Daar zich ,hierbü in de practjjk zoo verschillende verhoudingen en gevallen kunnen voordoen, dat een algemeene regel voor de verdeeling van de uitkeering van het Rijk in de schade niet is te geven, moet aan partijen worden overgelaten onderling tot een bevre digende regeling te komen. De bijdrage in de schade kan, indien de beschadig de goederen in huurkoop zijn verkregen, dan wel in pand zijn gegeven of tot zekerheid in eigendom zijn overgedragen, dan ook niet betaalbaar worden gesteld, alvorens partijen het over de verdeeling der bijdrage, eventueel over het sluiten van een nieuwe overeen komst, eens zijn geworden, dan wel zich accoord heb ben verklaard met uitbetaling aan een hunner. De schade-enquete-commissie, die de schade aan deze goederen in behandeling heeft genomen, zal den aangever van deze schade op zijn verzoek kunnen mededeeien, tot welk schadebedrag zij in haar advies aan den Secretaris- Generaal van het Departement van Financiën zal conclu- deeren, opdat de geïnteresseerden bij de verloren goede ren weten, op welke basis zij kunnen onderhandelen. Kwitantie/egel op rembours- facturen e.d. Slechts in een enkel geval niet noodig- Het ANP meldt: Nog steeds blijkt dat bij het pu bliek geen voldoende bekendheid bestaat met de bepalingen der zegelwet ten aanzien van nota's facturen, e.d., voorzien van de aanduiding „rem bours", welke worden afgegeven bij de aflevering van goederen onder gelijktijdige betaling van den daarvoor verschuldigden prijs. Veelal toch blijkt nog de meening te heerschen dat dergelijke stuk ken steeds als vrij van kwitantiezegel mogen wor den beschouwd. Die zienswijze berust echter op een misverstand. In beginsel is namelijk op deze stukken wel degelijk kwitantiezegel verschuldigd, aangezien moet worden aangenomen, dat de af nemer van dc goederen aan het woord „rembours" het bewijs kan ontlèenen dat de op de facturen vermelde geldschuld bij de aflevering der goederen in voldaan. Slechts in één geval zijn facturen, als hierboven bedoeld, vrij van zegel en wel indien als vast staande kan worden aangenomen dat de aanduiding „rembours" uitsluitend de beteekenis heeft van een opdracht door den leverancier aan den vervoerder, dat deze goederen slechts zal mogen afleveren tegen gelijktijdige betaling. Een zoodanig geval oordeelt de zegelwet slechts dan aanwezig, indien ten volle is voldaan aan be paalde eischen, te weten: a. de afzender moet de bedoelde opdracht op het stuk stellen en mag daarvoor geen andere aanduiding bezigen dan „rembours...," of „de goederen mogen slechts tegen betaling van f worden afgeleverd" (zonder handteekening of paraaf!); b. die opdracht moet voorkomen boven aan het stuk; c. zij moet leesbaar zijn voor den vervoerder (dus geen bij voeging van het stuk in gesloten enveloppe). Er zijn gevallen waarin onder den „vervoerder' door de belasting administratie ook verstaan wordt de besteldienst van een handelaar die door eigen personeel laat vervoeren. Van dergelijke gevallen is sprake als er bij dien handelaar feitelijk een af zonderlijke afdeeling of organisatie is, die in zoo verre werkt als of er sprake was van een zelf standigen vervoerder. Slechts in dergelijke ge vallen toch is het rationeel in de aanduiding „rem bours" te zien een opdracht door den verkooper aan dengene die met het vervoer belast is. Ont breekt een dergelijke afzonderlijke besteldienst (en dit zal bij verreweg de meeste handelszaken het geval zijn) dan zal, indien de aflevering der goe deren door eigen personeel geschiedt, moeten wor den aangenomen dat de voormelde aanduiding niet de door de wet vereischte bovenvermelde beteeke nis heeft en het stuk dus zegelplichtig maakt. Belanghebbenden zullen er, indien zij meenen dat zij in een geval als hiervoor bedoeld verkeeren, goed aan doen zich tijdig zekerheid in deze te ver schaffen bij de inspecteurs en ontvangers der re gistratie of van het zegel. Laat men zulks na, dan bestaat immers de kans op het moeten betalen van een belangrijke boete wegens overtreding van de zegelwet en daaraan zal men dan in het algemeen niet meer kunnen ontkomen door een beroep op onbekendheid met de wettelijke voorschriften. O.a. haveninstallaties aan de Zuidkust aangevallen. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.) De Éngelsche Nieuwsdienst meldt dat er in den nacht van Dins dag op Woensdag eenige vijandelijke luchtactie boven Groot-Brittannië geweest is. Daarbij zijn op een reeks van gebieden bommen neergekomen. De luchtactie bleef in hoofdzaak beperkt tot de ooste lijke helft van Engeland. In den loop van Dinsdag zijn door het Duilschc luchtwapen naar aan het D.N.B. gemeld wordt, voor den oorïog belangrijke doelen in een industrieplaats in Zuid-Engeland en haveninstallaties aan de Zuid kust met goed gevolg aangevallen. In den nacht van 2 op 3 Juni zijn behalve de reeds vermelde doelen ook nog eenige belangrijke fabrieksinstallaties in b-t gebied om Birmingham met goed gevolg aange vallen. Branden konden worden waargenomen. Het aantal in den nacht van Maandag op Dinsdag neerge schoten vliegtuigen is met nog een, dus in totaal tot 4 gestegen. Persoonsbewijs ua 1 Januari 1942 verplicht. De Staatscourant van gisteren bevat een uitvoe ringsbesluit Persoonsbewijzen III van den secre taris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. (Het eerste uitvoeringsbesluit had bepaald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. Red). kend worden. Ook wordt aan de laatste tafel op verzoek van de Kamer van Koophandel een be- drijfstelling gehouden, teneinde een bedrijfsre- gister samen te stellen. Ook zai het gratis étui voor het bewijs verstrekt worden. Daar deze echter nog niet gereed waren, zullen deze den Beverwijkers toegezonden worden. Voor de uitreiking der bewijzen is voorl'oopig per persoon een kwartier berekend, Wanneer de op- geroepenen zich strikt aan den tijd houden, zal de uitreiking een vlot verloop hebben; dan wordt het wachten tot een minimum beperkt. De eerste veer tien dagen worden ongeveer 750 personen per week opgeroepen en in den loop van de uitreiking zal, als het personeel wat meer routine heeft, getracht worden dit aantal op te voeren tot 1000 per week. De uitreiking zal ruim vier maanden in beslag nemen. De kosten van het persoonsbewijs bedragen voor houders .van boterkaarten f 1 en voor degenen, die een toeslag op de textielkaart hebben f 0,50. Be zitters van een vetkaart kunnen het bewijs koste loos afhalen. Hooge omzet aan de bloemenveiling Ruim 28.000 hooger. In de afgeloopen maand heeft de bloemenvei ling ,.'t Centrum" weer een recordomzet bereikt, namelijk van f 44.993.78 tegen f 16.604.98 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een stijging dus van f 28.388,40. In April van dit jaar was dc omzet f 48.548.36. Sinds 1936 werden de volgende omzetten in de maand Mei bereikt: 1936: f 28.211; 1937: f 29.254; 1938: f 31.435; 1939: f 37.984 en 1940: f 16.604. De hoogere omzet is voornamelijk toe te schrij ven aan de weersomstandigheden, welke in tegen stelling met Mei van het vorige jaar, veel kouder waren. Hierbij mag echter niet uit het oog ver loren worden, dat het omzetcijfer van Mei 1940 buitengewoon ongunstig beïnvloed werd door de oorlogsgebeurtenissen. De toren van Monnikendam. Een belangrijk restauratiewerk. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor aan de gemeente Monni kendam, ten behoeve van de restauratie van den toren van de Groote Kerk aldaar een subsidie te verleenen van ten hoogste 20% der geraamde kosten tot een maximum van f 24.000, onder voor waarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk een bijdrage van 60% dier kosten tot een maximum van f 72.000 wordt verleend. De totale kosten zijn geraamd op f 100.000 a f 120.000. riNKSTERVACANTIE OP DE NIEUWE MEER. Onder den rook van Amster dam wordt de zeilspcrt druk beoefend. De eerste dagen met een zomersch tintje geven kleur aan dit echt Hollandscke tafereel. (Foto Pax Holland) BEVERWIJK Groot deel van spinazie uit koelhuis verkocht. Naar wij'vernemen is tijdens de Pinksterdagen het meerendeel van de spinazie, die vorige week bij den grooten aanvoer in het koelhuis te IJmui- den werd opgeslagen, naar de drogerijen en fa brieken vervoerd. Het kwantum bedroeg ongeveer 10.000 kisten. „De prijs, die er voor besteed is, valt niet-tegen", zei onze zegsman. De proef, spinazie te bewaren in de koelhuizen, is dus vrij goed geslaagd. Het is namelijk geble ken, dat het koelen van goede spinazie geen enkel bezwaar hoeft op te leveren. Voor de verzending naar de fabrieken is eerst gesorteerd, zoodat uit sluitend de beste kwaliteit verkocht is. De mindere kwaliteit spinazie scheen tegen een verblijf in het koelhuis minder goed te kunnen. Bij het sorteeren vielen dan ook kisten uit, die niet meer geschikt waren voor de consumptie. Niettemin is het een uitstekende gedachte geweest van de veilingbestu- ren, omdat thans heel wat spinazie voor ..door draaien" gevrijwaard is. De aanvoer van spinazie heeft thans reeds de normale proporties aangenomen, zoodat hij gemak kelijk verwerkt kon worden. Uitreiking der persoonsbewijzen begonnen. léOOO Beverwijkers aan den loopenden band. Dinsdagmiddag is de uitreiking van de persoons bewijzen ook in Beverwijk begonnen. Binnen en kele maanden moeten ruim 16.000 Beverwijkers voorzien worden van een bewijs en men begrijpt wel, dat het de ambtenaren, die met de uitreiking belast zijn, heel wat hoofdbrekens heeft gekost om hiervoor een organisatie op te bouwen, die moet kloppen als een bus. Alle Beverwijkers van 15 jaar en ouder zullen een ooroepingskaart plus een aantal gedrukte me dedeelingen en aanwijzingen in verband met de uitreiking ontvangen. Daarbij wordt aangegeven hoe laat men precies op het bureau moet komen en welke bescheiden men mee moet nemen. Met bezwaren betrekking hebbende op het uur dei- oproeping en verband houdende met beroepsbezig heden. huiselijke omstandigheden enz. kan geen rekening worden gehouden. De werkgevers zijn verplicht de opgeroepenen in dc gelegenheid te stellen aan dc oproeping te voldoen. Voor de goede orde is het zeer wenschelïjk, zich aan te melden tien minuten vóór het tijdstip, dat op de oproeping is vermeld. Hiervan kan in verband met de organisatie nim mer worden afgeweken, daar het anders een ho peloos werk zal worden. De laatkomers zullen la ter opnieuw worden opgeroepen. In tegenstelling met vele andere gemeenten ge beurt de uitreiking hier aan den loopenden band. In één der bovenzalen van het gebouw Kees Delfs- weg 1 zetelen eenige ambtenaren en dames achter de tafels, die de ingezetenen in volgorde moeten passeeren. Aan het eerste tafeltje moeten de op roeping en de foto's overgelegd worden. De foto's worden gecontroleerd; .zijn zij niet goed, dan wordt men teruggestuurd. Voldoen zij wel aên de eischen, dan worden zij met een handig apparaatje op de juiste grootte gesneden. Intusschen vraagt de amb tenaar de noodige gegevens.4Het beroep moet nauw keurig omschreven worden, de gegevens voor de persoonsbewijzen en op de persoonskaarten worden vergeleken, de nationaliteit en signalement worden vastgesteld enz. Op het bewijs wox-den intusschen deze gegevens vastgelegd, waarna vingerafdruk ken worden genomen en wel van den rechterwijs vinger. Deze vinger moet goed schoon zijn, daar anders, de afdruk wel eens kon mislukken. Dan komt men aan het einde van de rij tafels. Daar moet de oproeping en het persoonsbewijs ondertee IJMUIDEN He lieer J. Hof 40 jaar koorzanger. Zondag 8 Juni a.s. zal de heer J. Hof zijn 40- jarig lidmaatschap van het R.K. Kerkkoor „Can- temus Domino" van de parochie van den H; Gregorius tc IJmuiden vieren. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid ge bruik maken den jubilaris geluk te wenschen. De vischhandel. Groothandel-consument. „De Visscherij wereld" schrijft: „In den laatsten tijd bereiken ons weder vele klachten, dat groothandelaren in versche visch rechtstreeks aan consumenten leveren, althans aan deze hun -aanbiedingen toezenden. Plet moge nuttig lijken, dat deze groothande laren, wijzende op de vlecschschaarschte, het pu bliek opmerkzaam maken op de groote voedings waarde van een zoo gezond voedsel als de versche visch, minder juist is het, dat men deze visch aan consumenten aanbiedt tegen groothandels- prijzen.. Nóg afgezien daaryan dat dit nooit de werke lijke groothandelsprijzen kunnen zijn, immers élke kleine zending wordt belast met onevenredig hoo gere kosten aan arbeid, verpakking en vracht, kun nen wij in den gedachtengang van een goede orde ning de volkomen uitschakeling van een zeer be langrijke groep in onze samenleving, den midden stand, nooit goedkeuren. De maatschappij geheel zonder winkels is. een voudig onbestaanbaar. De middenstand vervult derhalve een zeer belangrijke functie in ons dage- lijksche leven en een belangrijk gedeelte van onze bevolking behoort tot dezen middenstand, die ook in niet geringe mate bijdraagt in de opbrengst van de belastingen en andere opbrengsten zooals o.a. van de openbare bedrijven. Wanneer wij deze zeer belangrijke taak erken nen, moeten wij bii de nieuwe ordening ook zorgen voor een behoorlijke bestaanszekerheid voor den middenstand. Wij doen daarom een ernstig beroep op den groothandel om vooral in dezen, tijd, waar in de middenstand door gebrek aan voldoende goederen het toch al zoo zwaar heeft, .de moeilijk heden voor deze groep niet nog te vergi'ooten. Ieder'- blijve op eigen terrein en evenmin als wij zouden goedkeuren dat de kleinhandel direct in de af slagen zou koopen, 'kunnen wij het goedkeuren dat de groothandel aan consumenten levert. Wij ver zoeken, de groothandelaren dringend hunne aanbie dingen alleen tot den kleinhandel te richten". Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 3 Juni 1941. Tarbot f5—4,50 per K.G.; Tong f4,30—f2,75 per K.G.; Kabeljauw f 10—f 6.75 per stuk. Kleine gul f132—f61. Mid delschol f94; Zetschol f90 Kleine schol f85—f51; Pieter man f82—f 61; Pufschol f42—f3i; Pufschol (2) f 26,50— f 15,50: Groote makreel f80—f75; Kleine makreel f26; Horsmakreel f26—f 19; Groote schar f50—f46: Kleine schar f24—f 15; Pufschar f 11,50—f 5.50; Wijting f39—25.50; Poontjes f45—£31. alles per 50 K.G. Besommingen: Trawlers: IJM 352 100 manden f 1427: IJM 29 150 man den f3783: IJM 1939 .Shamrock" 15 manden f 1975: IJM 22 „Ika" 85 manden f 1629; IJM 118 „Beatrice" 80 manden f 1639: IJM 417 „Delica" 185 manden f3812. Kotters: IJM 222 f 8441; IJM 223 f 374. Loggers: IJM 268 f 354; IJM 283 f 230; KW 173 f762; KW 89 f 680: KW 144 f 308; KW 18 f653; KW 2 f 767; KW 47 f 329; K W59 f320: SCH 402 f 742; SCH 196 f361; SCH. 443 f 269; SCH-332 f903; SCH 30 f1281: SCH 245 f 776; SCH 315 1239. Nagekomen besommingen. Kotters: HD 125 T930; IJM 221 f 530. CASTRICUM De Provinciale duinterreinen. Een nieuwe weg opengesteld. Naar ons werd medegedeeld hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland op een des betreffend, door den Directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland ge daan voorstel, er hun goedkeuring aan gehecht, dat van heden af tot nader order de Van Olden- borghweg wordt betreden, indien men in het bezit is van een geldige toegangskaart voor één der voor het publiek opengestelde terreinen. Genoemde weg, welke voorheen als Noord-Zuid- baan werd aangeduid, loopt door de duinen van Wijk aan. Zee naar Egmond aan Zee. Van Wijk aan Zee tot onder Egmondbinnen is de weg bestraat en verder noordwaarts met steenslag verhard. Langs den weg worden borden geplaatst met den naam Van Oldenborghweg. Heeft men dus bijv. een kaart voor het ter rein Bakkum-Egmond, dan is het toegestaan om daarmede tevens een prachtige wandeling of fiets tocht door een uitgestrekt duingebied te maken via den weg, welke de hierboven genoemde plaatsen verbindt. Door dezen nieuwen matrégel is aan een veel vuldig geuiten wensch van de zijde van talrijke bezoekers aan de terreinen thans voldaan.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1