IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsch luchtwapen boven Midden- en Zuid-Engeland. )e nieuwe bonnen ,6e JAARGANG No. 181 Uiigave Lourens Coèter, MaatscnappiJ voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau ijmulder Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, telefoon 5301, Postgiro 310791. Alie Advertenties, 5pgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 6 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13^2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duit8ch weermachtsbericht: Nieuwe operaties Doelen te Birmingham en Chatham getroffen. ter zee. BERLIJN, 5 Juni (DNB) Het opperbevel van1' re weermacht maakt bekencT: Onze duikbooten hebben in het Noorden en in j't centrale deel van den Atlantischen Oceaan landelijke koopvoordijschepen met een gezamen- jjiten inhoud van 24.400 b.r.t. tot zinken gebracht, uótortorpedobooten vielen aan de Engelsche kust «n formatie lichte Britsche zeestrijdkrachten aan en échten uit deze formatie in een stoutmoedigen .'anval een door torpedojagers krachtig beschermd Britsch hulpoorlogsschip van ongeveer 6.000 b.r.t. (at zinken. Tegenaanvallen van den vijandelijke torpedojagers bleven zonder succes. Het iuchtwapen bombardeerde in den afgeloo- pacht voor den oorlog belangrijke installaties Üi Midden- en Zuid-Engeland. Bijzonder doeltref fend waren de aanvallen op de industrieele instal laties van Birmingham en de haveninstallaties van Chatham. Overdag werd aan de Schotsche Oost kust het vliegveld Wiek succesvol met bommen bestookt. Bij een aanval op een fabrieksinstallatie in Noord-Schotland werd een werkplaats door vol treffers vernield. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid oor logsbuit op Kreta nemen toe, In Noord-Afrika hebben batterijen van het Duit- iChe Afrika-corps concentraties vijandelijke voer tuigen bij Tobroek, alsmede verscheidene in de baven liggende Britsche transportschepen doeltref fend onder vuur genomen. Aan het frqnt van Sol ium werd een vijandelijke stoottroep afgeslagen. Duitsche luchtdoelartillerie en jachtvliegers -heb reu op 2 Juni Britsche aanvallen op een vliegveld rij Tobroek afgeslagen en drie der aanvallende nlandelijke jachtvliegtuigen vernietigd. 'De vijand heeft gistermiddag en gisteravond vergeefs getracht naar de bezette gebieden te diegen. Hierbij kwam het tot verschillende lucht- Kvechten, in het verloop waarvan zes vijandelijke gevechtsvliegtuigen werden neergeschoten. Een Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't liclit. VAN OP 7 JUNI 1941 van 21 .Si tot 5.20 Maan op 7 Juni onder 4.1i Maan op 7 Juni op 19.14 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat de volgende bons zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. brood en gebak. Bon „22" van de broodkaart: 9 Juni t/m 22 Juni, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) <v0 gram, geveild groot korstgebak (b.v. boterlet- ïr) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge- hkken producten, welke hierboven niet genoemd lijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om- rat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. aardappelen. Bon „05" van de Aardappelendistributiebonkaart: 8 Juni t/m 15 Juni, iy2 K.G. per bon. MELK. Bon „20" van de melkkaart: 9 Juni t/m 15 Juni, 13/4 liter per bon. Bon „53" en „88" van de „bonkaart algemeen": Uuni t/m 15 Juni, een ei per bon. Bon „42" van de „bonkaart algemeen": 9 Juni t/m 6 Juli, 1 K.G. suiker per bon. tleesch. „18 vleesch" van de vleeschkaart: 8 Juni t/m 15 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, teen inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren, bon worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 8 .ii t/m 15 Juni, per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, laarden- en schapenvleesch en voor gerookte ïorststoorten, 10 gram voor gekookte worstsoor ten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever- «ikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor oedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, iens of kalkoen, been inbegrepen. De bons, die zijn geldig verklaard voor een op ™dag of Maandag aanvangende' distributiepe- ttde, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Werdag worden gebruikt. Ook dit jaar geen concours-liippicjue te Hoofddorp. Wordt de vereeniging' „Vooruit" ontbonden? Evenals verleden jaar zal met het oog op de Mige tijdsomstandigheden vanwege de ver ging „Voo'ruit" ter bevordering van de paarden- erÜ in Haarlemmermeer ook dit jaar geen con- yirs-hippique worden gehouden op het gemeente- -jk concoursterrein te Hoofddorp. e?gev°lge van de gerezen moeilijkheden, ook ten h.Zlen. van het aantal beschikbare paarden en ver- - rsmiddelen schijnt het bestuur het plan te overwe- M i °ntbinding van de vereeniging'over te gaan. jjft°a ^et inderdaad zoover komen, dan is het bijna 1 ienkbaar dat hier van een definitieve regeling Ke is, maar" is veeleer aan te nemen dat er i'in forste, za] worden gedaan om de ontbinding ji, 'Vooruit" die gedurende tal van jaren niet .„,en ln Nederland, maar ook in andere landen tï-to-si g.roote vermaardheid heeft- verworven een Pelijk karakter.te geven. enkel vliegtuig drong tot Slees wijk Holstein door. In den afgeloopen nacht heeft de vijand noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven de bezette gebieden gevlogen". Engelsche luchtaanval. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Omtrent den d.d. gis teren gemelden luchtaanval op een stad in het westen des lands wordt het A.N.P. van bevoegde zijde me degedeeld, dat twee van de aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Zij zijn in zee gestort. Een cijfer-woordschoolrapport. Geslaagde proef te Delft. In het Schoolblad deelt P. F. van Overbeeke mede: Onder leiding van den Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Delft werd een kleine commissie samengesteld, waarin behalve genoemde inspecteur zitting hadden de gemeentelijke Inspecteur van Delft, twee hoofden van openbare scholen, één hoofd van een Chr. school, een hoofd van een r.k. school en een onderwijzeres. Deze missie heeft het geheele probleem van de noodzaak en de waarde van cijfers en rapporten, overgang en blijven zitten aan een grondig onderzoek onderworpen. Een van de resultaten van het werk dezer commissie was de veroordeeling van het gangbare schoolrapport. De commissie bleef daar echter niet bij staan, maar heeft de moeite genomen, een nieuw rapport te ontwerpen. Dat alleen cijfers bevat voor drie vakken, welke er voor ge schikt zijn. Er werd contact gezocht met prof. Casimir die het concept gunstig beoordeelde, maar tevens nog eenige goede raadgevingen gaf. Vervolgens heeft de com missie de firma Samson bereid gevonden, deze rapporten uit te geven. Maar alvorens de definitieve redactie werd vastgesteld, hebben de commissieleden-hoofden van scholen, bene vens nog eenige andere collega's een proef genomen met deze rapporten. Mjjn persoonlijke ervaring daarmee is zeer gunstig. Het personeel der school bleek bereid, daaraan con amore mee te werken en ondanks het eenigszins nieuwe en vreemde, zag men het algemeen als een verbetering. De bedoeling was in een korte, bij de rapporten gevoegde toe lichting uiteengezet: een bijbehoorend klasseboekje voor den onderwijzer, bestemd voor aanl.eekeningen en cijfers, moest de nieuwe beoordeelingswijze aan de hand van systematische waarneming zoo handig mogelijk voor bereiden. - Met Paschen werden de nieuwe rapporten voor het eerst uitgereikt, benevens een mededeeling aan de ouders, waarom de nieuwe methode werd gevolgd en het verzoek hun oordeel over dit als proef bedoelde rapport te willen schrijven. Op dit verzoek kwamen ongeveer 100 antwoorden bin nen. Ze werden gegeven door oudei's, die alle mogelijke posities in het maatschappelijke leven innemen: door den doctor in de technische wetenschappen, den ingenieur van het grootbedrijf, den brievenbesteller, den lageren ambtenaar, den fabrieksarbeider. Van deze antwoorden spraken 80 pet. zich zonder eenige restrictie vóór het Cijfer-Woordrapport uit. De 20 pet. die resteerden, waren voor het meerendeel geen ondubbelzinnige pro of contra. Men zag. zoowel voor- als nadeelen. Er bleek slechts een enkel radicaal contra-antwoord,, maar dit vond het nieuwe rapport dan ook een pruldïng! Zeer veel ouders stelden het op hoogen prijs, dat naast ieder cijfer het gemiddeld klassecijfer voor het betreffen de vak was opgenomen. Eveneens vond men het beter verantwoord, dat de vakken gesplitst waren in onderdee- len, zoodat, „Dit een rapport is, dat me iets zegt (alsof ik met den onderwijzer heb gesproken). Iets, wat van het rijtje cijfers van vroeger- niet altijd beweerd kon worden." UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd heeft wederom een aantal slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderijcentrale uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Donderdagavond om acht uur' bemerkten voorbij gangers, dat in het Oosterhamrikkanaal te Groningen een meisje te water lag. Terstond begaf zich de 20- jarige woonschuitbewoner H. de Jongst te water. Hij wist de drenkeling, de 13-jarige Antje E. te redden. Het meisje had veel water naar binnen gekregen en werd in het Academische Ziekenhuis opgenomen. Toen de vader zijn dochter hier bezocht, vroeg hij haar of zij wist waar haar zusje, de 5-jarige Martje was. Deze was nog niet thuis gekomen. Antje vertelde dat zij met haar zusje aan het vischjes vangen was en dat Martje daarbij in het water was gevallen. Zij was haar zusje nagesprongen. Meer wist zij zich niet te herinneren. De vader spoedde zich hierop naar de politie om hulp. Deze ging dreggen en haalde na geruimen tijd het lijkje van Martje onder de woonschuit vandaan. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni: f 1.500.—: 19386 f 1.000.—: 2194 3377 6240 15224 15552 20697 21349 f 400.—: 1283 2231 2930 7112 11516 16855 17480 19608 f 200.—: 27.47 7035 f 100.—: 1013 9411 13322 13597 14593 15940 16681 21686 De blauwe regen bloeit volop in den Amster- damsche Hortus Botanicus. (Pax-Holland). ZWARE STRAF VOOR RIJ WIELDIEF. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Juni. Voor de recht bank te 's-Hertogenbosch stond terécht de 27- jarige Bossche chauffeur, P. H. A., er van verdacht op 5 April jl. te Eindhoven een rijwiel, alsmede eenige regenpijpen, een fietstasch en een pet te hebben gestolen. De chauffeur ontkende aan den diefstal schuldig te zijn, doch uit de verklaringen van den recher cheur, die het onderzoek in deze zaak heeft inge steld, concludeerde de Officier van Justitie wel schuld en hij eischte tegen den man, die reeds eer der wegens diefstal is veroordeeld, een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. De verdediger bepleitte vrijspraak. De Amerikaansche steunpunten op Engelsche bezittingen. Voltooiing waarschijnlijk1 binnen liet jaar- Uit New-York meldt het D.N.B.: De chef van d2 afdeeling werven van het ministerie van Ma rine heeft volgens de „New-York Times" medege deeld dat de voltooiing van de marine- en lucht- bases op de door de Vereenigde Staten overgeno men Britsche bezittingen waarschijnlijk binnen het jaar geschied zal zijn Tot dusver is voor dezen bouw overigens pas vijf millioen dollar uitgegeven. Het grootste bedrag is begroot voor de steunpunten op het eiland Viegues ten oosten var. Porto Rico, nl 42.5 millioen. Aan New-Foundland, dat 17 millioen zal kosten, wer ken 2500 man. De kosten van het op twee na groot ste object, de Bermuda's worden geraamd op 11 millioen dollar. kwaliteit waren de prijzen hoog. Na de Pinkster dagen kwamen de prijzen weer op het oude peil. De aanvoer van witlof nadert het einde. Van 1020 cent per KG werd ervoor besteed. Van rabarber was de aanvoer iets minder; het aanbod van bos- peen neemt iederen veilingdag toe. Enkele partijen postelein, die gretig gekocht werden, brachten 12 tot 16 cent per KG op. Prei, dat nog geregeld aan gevoerd wordt, maakt buitengewoon hooge prijzen. In de afgeloopen week kwamen noteeringen voor van 4554 cent per KG. Voor de andere soorten soepgroenten waren de prijzen iets lager. De eer ste nieuwe aardappelen werden deze week even eens aangevoerd. Voor de groote werd 51 cent en voor drielingen 62 cent per KG betaald. In de fruitafdeeling neemt de aanvoer van aard- beien steeds meer toe. De prijzen varieerden naar gelang den inhoud van 3545 cent per doosje. TWEE JAAR VOOR VIJFTIEN KONIJNEN. In hooger beroep had zich voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch te verantwoorden de mijn werker J .J. B. uit Kerkrade, die in deze gemeen te in October van het vorige jaar elf konijnen had gestolen en in dezelfde maand te Eijgelshoven nog eens vier. Deswege heeft de rechtbank te Maas tricht hem gestraft met een gevangenisstraf van twee jaren. In appèl is voor het Bossche Hof de zelfde straf geëischt. BLIKGROENTEN TE DUUR VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een importeursfirma te 's-Graven- hage„ die aan een winkelier te Haarlem blikken met groenten tegen te hoogen prijs had geleverd. De blikken met groenten zijn in beslag genomen. H. O V. Volksconcerten en Kerkconcerten. De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal als re gel, dezen zomer op de Dinsdagen Volksconcerten geven. Het eerste concert heeft plaats op Dinsdag a.s. om 8 uur o.l.v. Marinus Adam waaraan als So liste zal medewerken Corry Koppen (piano). Buiten deze Dinsdagavondconcerten zullen in dien mogelijk ook nog enkele concerten gegeven worden op Vrijdagavond, waarvan de data nóg na der bekend worden gemaakt. Als gastdirigenten zullen optreden: Willem An- driessen, Hugo de Groot en Theo van der Pas. Verder zullen alle concerten gedirigeerd worden door Marinus Adam. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur, om ook een aantal Kerkconcerten te;geven. Verleden jaar was de belangstelling daarvoor zeer groot. Jonge Nederlandsche solisten zullen op de Zomer- concerten hun medewerking verleenen. Met beken de Nederlandsche solisten wordt nog onderhandeld. Voor de bezoekers van de Paedagogische con certen, die in den afgeloopen winter gegeven wer den, zullen de reeks zomerconcerten een groot ge not zijn, daar zij de kennis, op die concerten ver zameld, ten nutte kunnen maken. Het verdient daarom aanbeveling om de artikelen die in de Wa den over deze concerten geschreven zijn, nogmaals te lezen. Het geregeld bezoeken van concerten, kweekt de liefde voor muziek zeer zeker aan. Door den lagen entréeprijs is iedereen in de gelegenheid de Volks concerten te bezoeken. Hoewel er geen mondelinge toelichting "gegeven zal worden, zal door den dirigent marinus Adam toch het paedagogische werk, dat dezen winter zoo'n succes heeft gehad, op de één of andere manier wor den voortgezet. De plannen daarvoor,- zijn nog niet geheel uitge werkt. In ieder geval zal al het mogelijke gedaan worden om een zoo groot mogelijk aantal muziek- vrienden, wat dan tevens H. O. V. vrienden zijn, te kweeken in het belang van ons muziekleven. Niemand verzuime daarom het eerste concert." Opsporing gevraagd. De Politie, te Haarlem verzoekt om plaatsing van het vólgende: De Burgemeester van Hillegom verzoekt opspo ring 'en aanhouding van: le. Embertus Spreeuw, geboren te Velsen 1 Juli 1905, electro-monteur, wonende Hoofdstraat 35, te Hillegom. Signalement: lang ong. 1.75 m. schraal postuur, mager smal gezicht, donker uiterlijk, don kere oogen, eenigszins geelachtige gelaatskleur, donker springend haar; gekleed met donkerblauw gestreept colbertjasje: blootshoofds. Hij is niet in '.t bezit van identiteitspapieren en distributiebe scheiden; 2e. Lukas Schoonderbeek, geboren te Hillegom 19 Februari 1897, plectricien, wonende Hoofdstraat 122, aldaar. Signalement: lang ong. 1.76 M., nor maal .postuur, ovaal gezicht, hoog voorhoofd, blauwe oogen, donkerblond haar, spreekt met eenigszins hoog stemgeluid en loopt met vrij snelle bewegin gen, draagt vermoedelijk een snor; gekleed met donkergrijs colbertcostuum, bruine overjas, don- kergrijzen slappen hoed, blauw-grijs overhemd, blauwen zelfbinder en hooge zwarte schoenen. Hij is in het bezit van een heerenrijwiel, merk Phoenix en heeft waarschijnlijk voldoende geld bij zich. 3e. Adrianus Antonius van Amerongen, geboren te'Heemstede 15 Juli 1902, directeur der N.V. Heem- steedsche Radiocentrale, wonende aldaar, Zomer- laan 25; Signalement: lang ong. 1.77 m„ eenigszins gezet postuur, donker uiterlijk, donker achterover gekamd haar, kijkt stroef, mist een stukje uit rech ter oorlel; gekleed met blauwe winterjas, grijs cos- tuum en lage zwarte schoenen; draagt bril met donker - montuur en een verbandje om linkermid- denvinger: blootshoofds. Hij is in het bezit van een donkerbruine aktentasch, inhoudende eenig onder goed en heeft ong..f 8 a f 10 bij zich. Deze drie personen worden verdacht van diefstal van auto's en motorrijwielen en van valschheid in geschrifte. Spreeuw en van Amerongen zijn kort na hun aanhouding op 29 Mei 1941 ontsnapt, zoodat hier mede bij aanhouding rekening moet worden gehou den. Schoonderbeek is sedert- 29 Mei 1941 voort vluchtig. De burgemeester" van Hillegom looft f 500 uit voor hem, die aanwijzingen kan geven, welke tot opspo ring en aanhouding van E. Spreeuw, voormeld, kun nen leiden. LITERAIRE CLUB HAERLEM De Literaire club Haerlem houdt a.s. Zaterdag 7 dezer wederom een Boekenbeurs in Café-Restau rant „Bolwerk" van 39 uur. Ronijuenvoer. De stadsjeugd is vindingrijk en bij het grasmaaien in de plantsoenen is zij op. haar. post, om een kleinen oogst te verzamelen, (Het Zuiden)* TWEE DUITSCHE BERGBEKLIMMERS VERMIST. BUENOS AIRES. 5 Juni. Volgens berichten uit La Paz zijn de Duitsche bergbeklimmers Kühm en Gahrmann, die bij den Illimani vermist werden, niet teruggevonden. De leden der reddingsexpedi tie, die inmiddels is teruggekeerd, hebben sporen gevonden, waaruit kan worden opgemaakt dat de vermisten waarschijnlijk gevallen zijn voor zij den Noordelijken top van den Illimani bereikt hadden. Ter herinnering aan de bergbeklimmers zal de Noordelijke top Pico Kühm, de Noordwestelijke lop Pico Gahrmann genoemd worden. VELSEN Drankwet. Bij B. en w. is ingekomen een verzoekschrift van Hendrik Reehorst zonder beroep, wonende te IJmuiden, Julianakade 34 om een. verlof B voor den verkoop van uitsluitend alcohplvrijen drank in de achterlocaliteit van het perceel Julianakade no. 34 ter IJmuiden. Vóór 19 Juni 1941 kan een ieder tegen het ver leenen van dit verlof schriftélijk bezwaren bij B. en w. inbrengen. JUBILEUM J. H. EYMAN. Donderdag herdacht de heer J. H. Eyman zijn zilveren jubileum in dienst van de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Ir. W. A. Staring sprak namens de directie: hij memo reerde hoe de jubilaris op jeugdigen leeftijd bij het bedrijf kwam. Ook herinnerde spreker aan den mooien staat van dienst, dien de vader van den jubilaris en andere familieleden bij de firma heb ben gehad. De heer Eyman is een van de beste werkkrachten, gewaardeerd om zijn kundigheid en. nauwlettendheid. Hem werd het gebruikelijke geschenk onder enveloppe overhandigd. Van het personeel der afdeeling mechanische werkplaats ontving de jubilaris als blijk van de kameraadschappelijke verhouding een fraaie huis kamerlamp. BEVERWIJK Gunstig verloop aan de groentemarkt. De eerste nieuwe aardappelen. Het behoort tot de zeldzaamheden, als de prijzen der verschillende artikelen na de Pinksterdagen op hetzelfde peil blijven als daarvoor. De gang van zaken had echter dezen keer, met uitzondering van enkele producten, een zeer gunstig verloop. Onder de aanvoeren in de afgeloopen week nam spinazie nog een belangrijke plaats in. Voor het binnenland was de vraag naar spinazie niet zoo groot: het grootste percentage is afgenomen door de fabrie ken en drogerijen. Wegens het verschil in kwaliteit waren de pryzen zeer wisselvallig. Het aanbod van sla was deze week heel wat ruimer, daar behalve het glasproduct ook van den kouden grond sla werd aangeboden. Hoe grooter het aanbod werd, des te meer liepen de prijzen terug; zij stonden de laatste dagen naar soort van 2 tot 3 cent per stuk en de noteeringen per gewicht varieerden van 6 tot 8 cent per KG. De aanvoer van bloemkool nam beduidend toe. De maximumprijzen, welke voor eerste soort 18 cent waren, werden verlaagd tot 16 ct. en die van tweede soort tot 14 cent. Het aanbod van asperges was door het zachtere weer iets hooger. Voor dit product bestond vóór dc feestdagen een zeer groote kooplust, wat de prijzen gunstig be ïnvloedde. De beste soorten gingen van de hand van t 0.90 tot f 1.30 per KG. Ook voor mindere IJMUIDEN Ontspanningsavond O -K. Verbond. In verband met het vijfde lustrum van de afdee ling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen werd Donderdag een ontspan ningsavond gehouden, die goed was bezocht.. Geerv wonder ook, want de medewerking van eenige le* den van de Oud-Katholieke Jongeliedenvereeni« ging ,,D.G.S.f' onder leiding van den heer C. v. d Plas, had als gewoonlijk ook nu weer een aardLj programma samengesteld, de mondaccordeonclul „D.G.S.-Boys" droeg eveneens het zijne tot h<* vfelélagen van den avond bij. De heer P. Wijker, afdeelingsvooi-zitter opende dezen herdenkingsavond en bracht den samenstel ler van het boekje „Vijf jaren" dank en wekte de aanwezigen op om het Mgr. Kenninckfonds te steu nen. Het programma werd daarop geopend met dc vlot gespeelde klucht in één bedrijf ,,'t Slippertje". De heer A. J. van Kleef hield vervolgens een korte rede, waarin hij de oprichting van het Vak verbond memoreerde en sprak over de jubileums- propaganda. Het Mgr. Kenninckfonds groeit gesta dig door vele binnengekomen giften. 3 Juni jl. werden de statuten van den Fabrieks- en Transportarbeidersbond door het departement van Justitie goedgekeurd. Voor werklooze leden is thans gelegenheid zich aan te sluiten in vakbonden en daardoor voor werkloosheidsuitkeeringen in aanmerking te ko men. Spreker deelde mede, dat thans na vijf jaar uit het Mgr.Kenninckfonds aan een twaalftal oude leden een wekelijksche uitkeering van f 1. verstrekt wordt. Het programma na de pauze bestond uit aardig gespeelde tooneelschetsen. De zang- en mond- accordeonmuziek, onderscheidenlijk van de D.G.S.- Girls en Boys, had groote waardeering, evenals het gèbodene van den accordeonist, den heer D. Wijker. Toni Visser en ChriSs Broek vormden een ver dienstelijk zangduo. Pastoor Th. Moleman sprak aan het einde van dezen geslaagden ontspanningsavond een slotwoord. Sportmiddag R.-K. Zwèmclub. Ter voorbereiding van later te houden wedstrijden heeft het bestuur van de R.K. Zwemclub. „IJmuiden- Oost" besliten. Zondag 22 Juni een sportmiddag te organiseeren. Er zullen talrijke wedstrijden gehouden worden. Door verschillende attracties is ook voor de leden die de zwemkunst nog niét voldoende machtig zijn, het programma aantrekkelijk gemaakt. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 6 Juni 1941. Tarbot f 4.30f 4.10; tongen f 4.40f 2.70, per K.G. Kleine schol f 69f 58. pufschol 1e soort f 47f 38, pufschol 2e soort f 21.50f 19, schar f 32, kleine schar f 24, pufschar f 139.50, groote makreel f 88, kleine makreel f 30, horsmakreel f 14f 12, wijting f 35f 27, kleine roode poon f 73, pieterman f 68, jullen f 34f 31, bot f 52 f 5Q per 50 K.G. Zoetwatervisch: kleine blei f 0.24, voorn f 0.21, snoek f 0.58 per K.G. Besommingen: Trawler^: IJM 22 Ita 150 man den f 2800. Loggers: KW 60 f 1460. SCH 250 f 2255. Kustvisschers: UK 21 f 124, UK'53 f 61. HD 220 f 113, IJM 318 f 55. KW 144 f 1051, KW 58 f 1172, SCH 73 i 1177, SCH 443 f 1148. SCHEVENINGEN, '6 Juni. Noteering schokkervisch: tarbot f 4.50f 5, klei ne tong f 1.50f.3, tong f 3.80f 4.20 kleine griet f 1.60f 2, griet f 2.50f 3. Alles per K.G. Middelschol f 58f 79.60. kleine schol f 22.10 f 47.50, kleine schar f 9f 10, schar f 18f 21, alles per kist van 40 K.G. Aanvoer Waddenzee: levende bot f 1.30 per K.G. Gunstige visscherijresultaten. IJMUIDEN. 5 Juni. De huidige resultaten der zeevisscherij zijn over het algemeen zeer bevre digend te noemen. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uitstekende prijzen voor hun zeebanket dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De omzet aan den rijksvischafslag te IJmuiden over de afgeloopen maand heeft een be drag bereikt van bijna f 600.000, hetgeen ruim het drievoudige is van de omzet in Mei 1940. Thans wordt de visscherij uitsluitend beoefend door kustvisschersvaartuigen, die dicht onder de kust blijven visschen. Weliswaar zijn de aange voerde vischsoorten niet groot van stuk, doch daar de kusttrawlers, loggers en kotters na enkele dagen visschen weer aan de markt zijn, is de doorsnee kwaliteit der aangevoerde visch uitstekend te noe men. (A.N.P.) BESOMMINGEN. Trawler: IJM 417 100 manden f2492.- Kotter: IJM 223 f 1079. Loggers: KW 175 f975; KW 107 f718; K W91 f1086: KW 173 f 1008; KW 108 f 652; SCH 196 f 1183; SCH 95 f 103S; KW 20 f1137 Pieterman f32—f75; Gr. Makreel f78; KI. makreel f47; Horsmakreel f 17,50—f 13.50, alles per 50 K.G. SANTPOORT EEN EEUWFEEST DER NED. HERV. KERK. De Ned. Herv. Kerk alhier bestaat in 1944 hon derd jaar. Het ligt in de bedoeling dit feit-niet on opgemerkt te laten voorbijgaan en daarom heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de hee- ren Ds. Oldeman, Bijtelaar, Gorter, Vïsse en Van der Wiel, om reeds nu met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang te maken. SFORTVEREENIGING „TERRASVOGELS". Om het kampioenschap van Haarlem speelt Ter- •asvogels a.s. Zondagmorgen tegen D.C.O. 1. De stand is als volgt: gesp. gew. gelijk verl. voor-tegen. Terrasvogels 1 1 0 0 5—0 D. C. O. 0 0 0 0 0—0 I. E. V. 10 0 1 5 Door deze drie. ploegen zal hoogstwaarschijnlijk .een halve competitie gespeeld worden. "Wint Terras- vogels échter tegen D.C.O., dan mag zij reeds kam pioen genoemd worden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1