JCact Tlieuios fB'utnenCand Nieuwe Uitgaven. Speit en Spel VRIJDAG 6 JUNI Ï941 Italiaansch weermachtsbericht Italiaansche artillerieaanvai op Tobroek. Optreden van Italiaansche colonnes in Oost-Afrika. rome, 5 Juni. (Stcfani) In het weermacht- bericht nummer 365 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: „In Ncord-Afrika heelt onze artillerie aanzien lijke schade veroorzaakt aan de installaties en de versterkingen van de vesting Tobroek. Onze vlieg tuigen hebbenopnieuw schepen en installaties van die basis gebombardeerd. In de Egeïsche Zee hebben vijandelijke vliegtui gen vannacht bommen geworpen op het eiland Rhodos en eenige schade aangericht. In Oost-Afrika hebben twee van onze colonnes in. een gezamenlijk optreden de vijandelijke strijd krachten op de vlucht gedreven in het gebied van Galla en Sidamo. In een anderen aanval hebben onze koloniale afdeelingen zware verliezen toe gebracht aan het regiment Nigeria. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neer geschoten. Een ander vliegtuig is door onze machi negeweren neergehaald". Von Bardossy over zijn bezoek aan Rome. Eensgezind in kwesties van gemeenschappelijk belang. De Hongaarsche minister-president, Von Bar dossy, heeft tegenover een vertegenwoordiger van het Italiaansche persbureau Stefani de volgende verklaringen afgelegd: Het verheugt mij een, naar mijn zin te korte: periode te hebben kunnen doorbrengen bij een be vriende natie. Slechts met moeite kan ik woorden vinden om uitdrukking te geven aan den groot- schen indruk dien ik van mijn verblijf te Rome mee zal nemen. Van mijn aankomst op Italiaansch gebied af ben ik het voorwerp geweest van betui gingen der meest vriendschappelijke gastvrijheid, welke haar toppunt vond te Rome in de hartelijk ste en meest spontane betoogingen, toen ik van het Kapitool af, dat het symbolische centrum vormt van het Imperium, het Forum Romanum kon be wonderen. De schitterende resultaten, die bewerk stelligd zijn door het moderne Italië, hebben zich in mijn herinnering vermengd met herinneringen aan het grootsche verleden der eeuwige stad. Op dat oogenblik voelde ik dat de geest van het antieke Romeinsche rijk ademt nu Italië voortschrijdt op den Mussoliaanschen weg. Deze geestelijke indruk ken werden bevestigd door het onderhoud dat ik heb gehad met den Duce en graaf Ciano. In het bij zonder verheugt het mij eens te meer te hebben kunnen constateeren dat de doelen, van Italië en Hongarije en hun standpunt ten aanzien van kwes ties van gemeenschappelijk belang volstrekt har monieeren volgens de traditioneele Italiaansch- Hongaarsche vriendschap en volgens den geest van het driemogendhedenpact. VERTREK UIT ROME. Von Bardossy is gisteravond om 23 uur van het station Ostiense vertrokken. Eenige minuten voor dien tijd was hij in gezelschap van graaf Ciano op hèt station aangekomen, na de eerecompagnie te hebben geïnspecteerd, terwijl de Hongaarsche en Italiaansche volksliederen werden gespeeld. Bar dossy nam afscheid van de Italiaansche ministers die hem uitgeleide waren komen doen en van de diplomatieke vertegenwoordigers der landen van het driemogendhedenpact. Het afscheid van graaf Ciano was uiterst hartelijk. Voor zijn vertrek had de Paus, om 12.00 uur,, den Hongaarschen minister-president ontvangen en met hem een langdurig en hartelijk onderhoud ge had. Daarna had hij zich naar den kardinaal-staats- secretaris begeven. Iersch protest te Berlijn. Van Duitsche zijde nauwkeurig onderzoek na^r bombardement op Dublin toegezegd. De Iersche gezant heeft te Berlijn geprotesteerd wegens het bombardement van Dublin, dat dezer da gen geschiedde, naar gisteren in de Wilhelmstrasse vernomen werd. In politieke kringen te Berlijn meent men te weten dat den gezant daarbij is meegedeeld dat van Duitsche zijde geen sprake kan zijn van een opzettelijken aanval op Iersch gebied. Een nauw keurig onderzoek wordt naar de geheele aangelegen heid ingesteld om na te gaan of mogelijk is ge weest dat een Duitsch vliegtuig bommen heeft laten vallen d.w.z. of op het betrokken tijdstip Duitsche vliegtuigen ook slechts in de omgeving in actie zijn geweest. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad acht men het zeer goed mogelijk dat de geheele kwestie een provocatie van Engelsche zijde is. Zelfs het aan treffen van bomsplinters is volgens het oordeel hier geen afdoend bewijs, want het is al meer voorgeko men dat buitgemaakte bommen voor'dergelijke doel einden werden gebruikt. (A.N.P.) Dr. Pavelitsj naar Berlijn. In gezelschap van den Duitschen gezant. Naar het Weensche persagentschap Südost-Funk uit Agram verneemt, heeft dr. Pavelitsj met "enkele leden der regeering en hooge ambtenaren zich gis teren op uitnoodiging van de Duitsche regeering naar Duitschland begeven. Hedenochtend komt het gezelschap waarschijnlijk te Salzburg aan. De Duit sche gezant vergezelt de gasten. (A.N.P.) Labour wensclit een overwinning". •totale Memorandum op dc jaarvergadering te Londen aangenomen. De „Daily Telegraph" meldt dat de Labour- partij op de zooeven geëindigde jaarvergadering te Londen met 430.000 tegen 19.000 stemmen een memorandum aangenomen heeft, dat „een totale overwinning tot noodzakelijke voorwaarde van een ïechtvaardigen vrede" proclameert. Naar aanlei ding van haar wensch de oorlogsproductie tot een maximum te helpen brengen, hebben de vakver enigingen zich vrijwillig bereid verklaard afstand te doen van vele voorwaarden, waarvoor zij in vredestijd fel hebben gestreden. Uitdrukkelijk is men overeengekomen dat alle wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden slechts bestemd zijn voor den duur van den oorlog met het doel hem te winnen. Op deze jaarvergadering is ook het levensmid- delenvraagsiuk te berde gebracht. Een Labourver- tegenwoordigster verklaarde o.a. dat de levensmid delenkwestie door de regeering verkeerd werd aan gepakt. De levensmiddelen worden verdeeld op een wijze, die alleen den handelaars en niet den verbruikers voordeden brengt. Het resultaat is dan ook dat de geheele kwestie der levensmiddelen- distributie geworden is tot een kwestie van levens middelensmokkelarij en daarmede tot een groot schandaal. Het heeft geen zin wanneer men de Prijzen controleert en tegelijkertijd de betrokken levensmiddelen geheel uit den handel verdwijnen, ioen de uienprijs, zoo zeide de afgevaardigde, in dei vrijen handel gestegen was tot twee shilling Per pond en de regeering vaste prijzen gelastte, «aren er in geheel Engeland plotseling geen uien ®eer te koop. (D.N.B.) Verdediging van Bagdad moest voor overmacht wijken. Tweehonderd Engelsche tanks in den aanval. Het D.N.B. verneemt uit Beiroet: Een in Damascus aangekomen Iraksche' afge vaardigde meldt dat de Engelsche aanval op Bag dad die tot de overgave leidde, uitgevoerd is door tweehonderd Britsche tanks, waartegenover de Iraksche troepen geen gelijkwaardige wapens kon den plaatsen. Men schat de Iraksche verliezen op omstreeks 5.000 dooden, aangezien de Engelschen geen gevangenen maakten, maar meedoogenloos alles neerschoten. Gezien dezen toestand zou de voortzetting van den strijd nuttelooze offers heb ben geëischt. De haat tegen Groot-Brittannië zoo verklaarde de afgevaardigde is tegenwoor dig in Irak gróoter dan ooit. Voorts verneemt het D.N.B-, dat de staaf van be leg te Bagdad voortduurt. De autoriteiten oefenen strenge censuur op de pers. De hoofdstraten wor den door militairen bewaakt. De Engelschen laten thans aan de Syrisch-Transjordaansche grens loop graven aanleggen. Aanzienlijke Engelsche strijd krachten zouden in de nabijheid van Mafrak ge concentreerd zijn. Tusschen Syrië en Transjordanië is alle goede ren-verkeer gestaakt. De reizigers uit Amman wor den aan de grens aan een strenge controle onder worpen. Te Damascus zijn vlugschriften in omloop, die melden dat de vijandelijkheden in Irak worden voortgezet en de Arabieren ontwaakt zijn. Huil richt een waarschuwing tot Vichy. Met „bevriezing" der Fransche saldi gedreigd. Uit Washington meldt het D.N.B.: In een lange formeéle verklaring heeft staatssecretaris Huil de regeering van Vichy de waarschuwing gegeven geenerlei beslissingen te nemen, die tegen Enge land gericht zouden zijn. Huil duidde daarbij de mogelijkheid aan van een verbreken der diploma tieke betrekkingen en volledige „bevriezing" der Fransche saldi alhier, ingeval het verdere onder zoek de juistheid mocht bevestigen van de voor- loopige berichten betreffende een actieve samen werking van Vichy met Berlijn. Het bleef ondui delijk of Hull met deze v.oorloopige berichten ze kere door de Engelsche propaganda verspreide en door Vichy reeds verscheidene malen tegengespro ken tendentieuze beweringen _bedoelde. Luchtaanval op Alexandrië. Olie-opslagplaatsen getroffen. BERLIJN, 5 Juni. In den. nacht van 4 op 5 Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in de haven van Alexan drië met groot succes aangevallen. De 'groote olie opslagplaatsen werden herhaaldelijk getroffen. Een zich snel uitbreidende, reusachtige brand werd door de wegvliegende toestellen nog van grooten af stand waargenomen. Als gevolg der arrestatie van vele leidende Arabieren in Palestina hebben vierhonderd andere Arabieren uit angst hetzelfde lot te ondergaan zich in veiligheid gebracht, zoo meldt het D.N.B. uit Damascus. De betrokkenen zijn voor de Britsche autoriteiten onvindbaar. In geheel Palestina heerscht groote opwinding. - Volgens berichten uit Damascus heeft het on derzoek inzake het verdwijnen van den chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz Masri Pasja, uitgewezen dat hij met de personen, die hem ver gezellen de Egyptische grens heeft overschreden. In het door hem gebruikte vliegtuig, dat is neer gestort, zijn geen militaire documenten gevonden. (D.N.B.) Uit Vichy verneemt het D.N.B.: In de haven van Alexandrië zijn, naar uit Beiroet wordt ge meld, drie zwaar beschadigde Engelsche torpedo jagers aangekomen. Officieel wordt te Vichy de Britsche bewering gedementeerd dat Frankrijk toegestemd heeft in een gemeenschappelijke Duitsch-Fransche bezetting van zes Fransche marinesteunpunten. „Dit is een nieuwe leugenachtige beschuldiging", zoo wordt in het démentie gezegd, „gelijk een deel van de pro- pagandaveldt.ocht is, waarmede men het anti-Fran- sche actie-plan rechtvaardigen wil". (United Press). - Uit Beiroet wordt gemeld dat de Fransche autoriteiten in Syrië aan de bevolking nauwkeu rige aanwijzingen heeft gegeven voor het geval luchtaanvallen worden gedaan. (D.N.B.) Leiders van den Roemeensclien opstand voor militair gerecht. Proces te Boekarest begonnen. Voor het militaire hof van cassatie en justitie te Boèkarest is gisteren naar het D.N.B. verneemt, een aanvang gemaakt met het proces tegen de leiders van den Januari-opstand. Onder de voort vluchtige beklaagden bevinden zich de vroegere Dl a a tsver va n gende premier en commandant der legionnaire beweging Horia Sima, de vroegere mi nister van Arbeid Jasjinski, de vroegere secretaris generaal der légionnaire beweging Patrasjacu en de oud-onderstaatssecretaris op het ministerie van Financiën Papanace. Krachtens de verordening op het strafproces worden zij wegens hun vlucht schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde delicten. O.a. zijn de volgende beklaagden voorgeleid: kolonel Zavoianu. oud prefect van politie te Boe karest, Birisj. oud-secretaris-generaal op het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, generaal Pe- trovicescu, oud-minister van Binnenlandsche Za ken, Prins Sturdza, oud-minister van Buitenland- sche Zaken en zijn vrouw, en Panait, oud-rector der universiteit te Boekarest en hoofdredacteur van het légionnaire blad „Cuvantul". Op den eersten dag zijn slechts bevoegdheids kwesties behandeld. Franc-tireilrs op Kreta. Optreden „met alle ter beschikking staande middelen." Onder het opschrift „De franc-tireurs op Kreta" schrijft de „Berliner Börsenzeitung" in een bericht uit Madrid: De volgende getuigenis voor den franc-tireurs- oorlog op Kreta ontleenen wij aan een bericht van de „Daily Mail" -van 23 Mei uit Kaïro: „Kreten- sische ongeregelde strijders, die vaak door hun om haar schoonheid beroemde vrouwen uit de bergen vergezeld waren, namen deel aan den jacht op de -indringers. Messen met twaalf duim lange klingen en pistolen waren hun wapens. De Duitschers moesten dus bii het landen, zelfs in afgelegen stre ken die door de Engelsche troepen niet gecontro leerd werden 'een tegenstander verwachten in iederen boer, man of vrouw". Dit bericht van de „Daily Mail" wordt toegelicht door een oordeel uit zeer bevoegden mond, nl. uit dien van den vroegeren Griekschen minister van Justitie Dimitrakakis, die volgens beproefde voor beeld van Kreta naar Kaïro is gevlucht. Hij zegt over den strijd op het eiland: „Het moreel der be volking was uitstekend. Burgers van alle lagen der bevolking en van alle leeftijden, van 15 tot 70 iaar. vielen de Duitschers aan met alle hun ter beschikking zijnde middelen". Deze bekentenis van den franc-tïreursoorlog op Kreta belet den Griekschen minister echter niet klachten uit te spreken over de vernielingen, die het Duitsche luchtwapen heeft aangericht in de steden op het eiland. Klaarblijkelijk komt Dimi trakakis niet op de voor de hand liggende gedachte dat deze verwoestingen niets anders waren dan het logische gevolg van dat „uitstekend moreel der bevolking", die zich „met alle haar tpr beschik king staande middelen" gewijd heeft aan het af slachten van Duitsche gewonden en aan den franc- tireursoorlog tegen Duitsche troepenformaties. Dit is de naïveteit wat ver voèren. Dimitrakakis zal er daarom nauwelijks aanspraak op kunnen maken dat men zijn verontwaardiging ook in een onvoor ingenomen wereld zal deelen. v De Deensche betrekkingen met IJsland. Nota aan de IJslandsche regeering. Inzake de door het IJslandsche Althing genomen besluiten in de kwestie eener ontbinding van het bordsverdrag tusschen IJsland en Denemarken, beeft de Deensche regeering, naar het D.N.B. uit Kopenhagen meldt, in een thans gepubliceerde nota haar standpunt bepaald. Hierin wordt aan de IJs landsche regeering het volgende meegedeeld: De Deensche regeering mist niet het begrip voor de door de tegenwoordige omstandigheden ontstane moeilijkheden, welke door det het Althing genomen besluiten hebben kunnen veroorzaken. Zij betreurt het evenwel dat het Althing op dit oogenblik ge meend heeft aldus zijn opvatting te moeten verkon digen over de op beide stalen betrekking hebbende rechtsverhouding. De Deensche regeering, die in middels met voldoening de verklaring vernomen heeft dat IJsland het op het oogenblik niet goed acht maatregelen te nemen tot verwezenlijking der opheffing van het bondsvérdrag, neemt kennis van de ontvangen mededeelirg als een aankondiging dat de regeering van IJsland aan het einde van den oorlog, in onderhandelingen wil treden. Ten aanzien hiervan verklaart de Deensche regeering dat zij, zoodra de1 omstandigheden zulks toelaten, van haar kant bereid zal zijn in onderhandelingen te treden op grondslag der bepalingen van de bonds- wet en met bijzondere inachtneming van de wen- schen van het IJslandsche volk. DE STRIJD IN NOORD-AFEIKA. Luitenant-generaal Rommel bestudeert met generaal Garibaldi en den Italiaanschen minister van Koloniën de stafkaart .(Foto Orbis-Holland), Engelsch generaal in Italiaansche gevangenschap. Verklaring over den terugtocht der Britten in Cyrenaïca. Het D.N.B. deelt mede: De Engelsche generaal Vaughan, die bij El Mechil in Cyrenaïca in Duit sche.gevangenschap geraakte, is onlangs aan boord van een Italiaansche transportschip in Italië aan gekomen. Toen men hem mededeelde dat Churchill hem in het Lagerhuis verweten had dat hij niet snel genoeg was teruggetrokken, antwoordde hij: „Hoe kon ik dat? De Duitsche pantsertroepen wa ren zoo snel en hun aanvallen zoo doeltreffend dat wij volkomen verrast werden, vooral ook doordat de Stuka's even snel en hevig uit de lucht aanvie len. In Engeland heeft men een geheel onjuiste voorstelling van de Duitsche pantsers. Ook ik ben door onze eigen inlichtingen misleid". FAILLIS SEMENTEN. (Opgegeven door afd: Handelsinformaties v. d Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 4 Juni. De-Nalatenschap van A. C. Noordhoek- Hegt (overleden 8-3-1941), gewoond hebbende te Amsterdam, Jan Luykenstraat 90 huis. R.-C.: Mr. B. de Gaay Fortman. Cur.: Mr. C. P. Kalff, Kei zersgracht 497, Amsterdam. 4 Juni. Harm Prijs, stukkenmeter, Almelo. Bor- nerbroekschestraat 443. R.-C.: Jhr. Mr. G. W. Mollerus, Cur.: Mr. H. W. L. Vrind, Almelo. 4 Juni/L. J. van Drunen Pzn., aannemer wegen bouw. Rosmalen, Graafscheweg E. 137 b. R.-C.: Mr. W. H. Ariëns, Cur.: Mr. W. L. M. Schrijvers, den Bosch, Oranje Nassaulaan. - 4 Juni: Gerrit de Waal, aardappelhandelaar, Aalburg, Polstraat no. 177. R.-C.: Mr. W. H. Ariëns, Cur.: Mr. J. Knitel, den Bosch, Markt 3. 4 Juni: P. Hoogendoorn, veehouder, wonende te Tienhoven, R.-C.: Mr. A.. D. van Regteren Altena, Cur.: Mr. J. A. Star Busmann, Utrech't. 4 Juni. H. van Emmerik, koopman, vroeger wo nende te Bilthoven, gemeente de Bilt, thans te Utrecht aan de Boomstraat 2 A. R.-C.: Mr. A. D. van Regteren Altena, Cur.: Mr. A. Murman, Utrecht. Faillissementsstatistiek over de maand Mei. Sa mengesteld door Afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Noord (excl. Amsterdam) 7; Amsterdam 14; Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 8: Den Haag 6: Rotterdam 4; Utrecht 5: Gelderland 7; N.-Brabant 7: Limburg 1; Zeeland 2; Friesland 7 Groningen 1; Drente 2; Overijsel 1. Totaal 72 faillissementen. Totaal van 1 Januari 1941 af 335 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar: 651 faillisse menten. Gedeponeerde uitdeelingsCjsten: 30 Mei. Wijlen Jan Lanser, in leven landbouwer en kweeker te Aalsmeer. Uitk. -0.05 pet. Geëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst (na verzet). 3 Juni. B. Winkelaar, behanger en stoffeerder, Wormerveer. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren „JEUGD VAN HEDEN". Voor de afd. Haarlem der Alg. Middenstands Jon geren Organisatie heeft gisteravond de heer J. H. van Eist, secretaris van de Jeugdgroep van den Kon. Ned Middenstandsbond uit Apeldoorn in het Middenstands huis aan de Wilhelminastraat een inleiding gehou den over: „Jeugd van heden". De heer Lichteveld, voorzitter der afdeeling, opende de bijeenkomst en heette den spr. welkom. Deze begon met mede te deelen, dat in het kader van deze bijeenkomst uit den aard der zaak voorna melijk over de Middenstandsjeugd zal worden ge sproken. Geeft de jeugd van heden aanleiding tot critiek? Wordt zij voornamelijk geïnteresseerd door genot en vermaak? Het is lastig in dezen vergelijkingen te maken. In- ieder geval is er thans meer gelegenheid tot nuttige ontspanning dan de jeugd ten tijde onzer grootouders ten dienste stond, in het bijzonder de Middenstandsjeugd van dien tijd, die evenzeer het moeilijke leven van den middenstander leidde als de ouderen. De tijden zijn veranderd. De Middenstand kwam tot haar tegenwoordige ontwikkeling. Wel ging het lang zaam, maar de voordeelen dfe zij bracht waren on miskenbaar. De jongeren kregen meer gelegenheid, zich zoo mogelijk buitenshuis te ontwikkelen. Wel gaf de nasleep van den wereldoorlog weer veel tegenslag, maar daarna volgden weer de tijden van betere conjunctuur, totdat dé crisis van 1929 een lang durige periode van verminderde koopkracht inluidde, waarbij nog de warenhuizen met hun geweldige con currentie kwamen. Er kwamen misstanden in het Middenstandsbedrijf: de vestiging- van tallooze kleine zaakjes, weinig-credietwaardige ondernemingen Tegenover dit alles was de noodzaak van de Vesti gingswet en de eischen, die in den loop der tijden aan den zakenman gesteld werden onafwijsbaar. De Middenstand heeft dan ook begrepen, dat met het oog op de moeilijkheden, die de toekomst zal brengen, de jeugd georganiseerd diende te worden en opgevoed tot deugdelijke organisators. In dit op zicht >werd de laatste tien jaren het een en ander be reikt, totdat de oorlog uitbrak, die al evenveel ont wrichtte als vroegere debacles veroorzaakten. Het moge nu begrijpelijk zijn, dat de desillusie, die door deze moeilijkheden teweeggebracht werd, er- wel eens toe leidt, dat men ontgoocheld de handen iri den schoot legt, doch daarmee zijn de moeilijkheden niet overwonnen. Beter zal het zijn. den moed niet te verlie zen, het geloof in de -toekomst te bewaren en te blij ven bouwen aan den middenstand, aan zijn arbeid, aan zijn taak, aan zicfatelf. Hier ligt een arbeidsveld braak voor den midden stand en zeker voor oen middenstandsjongere, die eerst thans kan toonen, te begrijpen, dat hij de scha kel, het dienende element is tusschen producent en con sument. Tot dit streven wekte spr. met klem op, daarbij ver wijzend naar de kortelings wettelijk voorgeschreven vak-organisatie, waarin ongetwijfeld zij, die tot dus- \'er de stuwende krachten waren in de stands-organi saties, tot leidenden arbeid zullen worden geroepen. De jeugd van heden zal ook hier de dragers in de toekomst moeten opleveren. Als. de jeugd in dit opzicht haar taak verstaat kan zij met vertrouwen den komenden tijd tegemoet zien. Nadat eenigen tijd was gepauzeerd deelde de voor zitter,mede, dat de uitslagen der prijsvraag van een vignet voor briefpapier en diploma's als volgt is: le prijs Motto „Teeken", Th. Commelter, 2e prijs Motto: Vrij n, P. Barend Jr. Tenslotte werden eenige plannen voor den zomer besproken en vastgesteld. DAT, WAT BLIJFT. Dit boekje is ontstaan uit een serie van drie le zingen, die in de maand Maart 1941 gehouden zijn voor de Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente te Haarlem. Het bevat gedachten over het evangelie, over de geschiedenis en over het menschelijk ziels- bestaan. De samenstellers zijn dr. W. R. M. Noord- hoff, dr. H. B. Wiardi Beekman en ds. F. Kleijn. Uit geefster is H. W. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem. Zakenman en prijspolitiek, uitg. Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. De Dienst van de Gemachtigde voor de Prijzen heeft een wegwijzer voor het Nederlandsche be drijfsleven uitgegeven omdat gebleken is dat bij een deel van dat bedrijfsleven nog te weinig be kendheid bestaat met den aard en de strekking van de geldende prijsvoorschriften en met de taak van de officleele instanties, welke zich met prijsaangelegen- heden bezig houden. In het aardig en typografisch goed verzorgde boekje dat verlucht is met illustraties van Jan Roede, wordt de vrij moeilijke en ingewik kelde kwestie van de prijsbeheersching overzichtelijk en begrijpelijk behandeld. De heele organisatie op prijzengebied wordt erin uiteengezet. Ook vermeldt het de richtlijnen en de adressen voor aanvragen tot vaststelling van verkoopprijzen. Het bo.ekje kan men aanvragen bij den Dienst (Bezuidenhoutscheweg 62- den Haag) en wordt dan gratis toegezonden. Honkbal HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgeiw de wedstrijden. Zaterdag, le klasse: Blauw Wit I—Haarlem'I Ajax I—H. H. C. I Overgangsklasse: The Catchers I—A. F. C. I Hilversum I—H. C. K. I D. O. S. I—R. C. H. I 2e klasse: Krulsster I—H. H. C. II H. C. K. IL-O. V. V. O. 3.30 uur. Spartaan—Haarlem II Watergr.meer—T. H. B. I 3e klasse: Haarlem IV—Spaarnevogels 2.30 uur. Schoten Til—R. C. H. IV 3 uur E. D. O. V—Zeemeeuwen 3.30 uur Zondag. le klasse: V. V. G. A. I—Quick I Overg.klasse: E. D. O. II—Zeeburgla I 10 uur 2e klasse: Z. R. C.—E. H. S. I 3e klasse: H. H. c. Ill— Celeritas II 2.15 uur Laakkwartier—H. C. k. Ill E. H. S. II—D. O. Ill 10 uur Schoten IV—H. H. C. IV 10 uur T. Y. B. B. II—R. C. II. III 12 uur Haarlem en H. H. C. gaan Zaterdagmiddag naar Am sterdam met een zwaren wedstrijd in het vooruitzicht. Alleen indien Pijnakker zijn werpersvorm van het Haagsche toornooi kan terug vinden, geven we H. H. C. nog een, zij het kleine, kans op de punten. Wordt aan die voorwaarde niet voldaan dan lijkt het ons uitgesloten dat H. H. C. ook maar één van de heide punten mee naar huls brengt. Maar ook Haarlem heeft nog niet gewonnen! Naar onze meening zal het veel inspanning kosten, de punten machtig te wordenals dit zelfs mét alle in spanning nog lukt. Blauw Wit ls vooral voor Haarlem altijd een vinnige tegenstander geweest en naar den vorm der Zebra's te oordeelen, zullen zij dat in het loopende seizoen meer dan ooit zijn. HET PROGRAMMA VOOR DEN ZILVEREN BAL. Zondag, de verjaardag van de H. C. Haarlem, is dè dag der tweede klasse negentallen, daar op dien dag, een traditie van achttien Jaren getrouw, de zilveren Bal ver speeld wordt. Ingeschreven hebben veertien negentallen, zoodat het een drukke dag wordt op het sportterrein aan den Ver- spronckweg. Te meer, daar behalve de gewone ronde, ook een verliezersronde wordt gespeeld. Houdster van den bal ls Schoten. Daar het winnende negental van verleden jaar echter Inmiddels naar de eerste klasse is gepromoveerd, zal de verdediging van den trophee door Schoten II moeten plaats hebben. Het programma luidt als volgt: 9 uur: a. H. H. C. II—E. H. S b. T. H. B.—Schoten II 10 uur: c. R. C. H. I—The Catchers d. A. F. C. I—Kruisster 11 uur: e. Quick II—Haarlem II f. H. C. K. I—Spartaan 12 uur: g. Zeeburgia—T. Y. B. B. I Tweede rond® 12 uur: h. Winnaar c—Winnaar 'd 1 uur: 1. Winnaar eWinnaar a j. Winnaar b—Winnaar f Winnaar g vrijgeloot. Derde ronde. 2 uur: k. Winnaar g—Winnaar h 1. Winnaar 1—Winnaar j Finale: Winnaar k—Winnaar 1 Als tijd voor de finale staat aangegeven 3 uur. Van half elf af wordt telkens om het uur ook een wed strijd uit de verliezêrsronde gespeeld. Hier staat de finale vermeld op half vier. PROTESTEN. Het door Ajax ingediende protest tegen den 6—6 uitslag van den op 24 Mei gespeelden wedstrijd Ajax—Quick is door genoemde vereeniging ingetrokken. Inmiddels ls echter een protest van Quick ingekomen tegen den uitslag van den op 31 Mei gespeelden wedstrijd Quick—Schoten. Deze eindigde met den stand 16—15 ln het voordeel van Schoten Voetbal E. D. O. K. F. C. Voor den a s. Zondag in het Noorder Sportpark te spe len promotiewedstrijd E. D. 0.-*-K. F. C. bestaat groote belangstelling; niet in het minst ln de Zaanstreek, van waar een ware uittocht van supporters zal plaats hebben. Duizenden kaarten zijn reeds verzonden. Voor kaarten ln den voorverkoop gekocht zijn aparte ingangen aan het terrein. Dit voorkomt het lange wachten-De loketten aan het terrein zijn van 1 uur af geopend. Het elftal van E. D. O. Is als volgt: Wille, Zandstra. v. d. Sluis, Schildwacht, Schljvenaar, Oomen Jr., Spek, Schildwacht, De Jong, Hellingman, Nolet. Otadio ^wqtamma ZATERDAG 7 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Viola d' amore, clavecimbel en gramofoon muziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 4.00 Bij bellezing. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stich ting). 4.20 Zang met pianobegeleiding en pianovoordracht. 5.15 B. N. O. Nieuws- en economische en beursberichten. 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuzeik. 6.15 Voor den bin nenschipper. 6.30 Musiquette. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Romancers en soliste. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Kttllqer Kammerslnfonicorchester. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Dutch News Reel. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 3.40 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 10.20 Gramofoon muziek. 10.30 a. Ons Schemeruurtje (opn.). b. Eugen Wolf- fen zijn orkest (gr.pl.). 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet en solist. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 De Hohe Messe. Bach. 4.20 Melodlsten, solist en piano-intermezzï. 5.00 Bijbelvertel lingen (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk- comité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursbe^ richten. 5.30 viool, piano en gramofoonmuziek. 6.45 Repor- 7.00 B. N. O. Groningsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30 Wqrkers ontmoeten elkaar. 7.45 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 Gra mofoonmuziek. 9.55 Dagsluiting. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.00 B. N. O. NieuwsbericJ* ten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3