I De Zon. Zomerweer. In dit jaar 1941, dat zoo buitengewoon lang heeft geaarzeld eer het ons een werkelijk warmen dag schonk en dat over een onuitputtelijke hoeveel heid kouden wind scheen te beschikken, is verle den week nog het boudeerende grapje ontstaan van cen pessimistischen ouden heer, die tot een tijd genoot aldus sprak: „Ik hoop dat de zomer dit jaar op een Zondag valt". Sinds enkele dagen koesteren deze beiden zich nu natuurlijk ook in de warmte, die ons allen zoozeer verkwikt. En be dachtzame bejaarde Nederlanders zijnde, zullen zij niet vervallen in de zonaanbidders-excessen waar over dr. Johanna M. Went o.a. schrijft in haar ar- ,:^el „Zonnestralen" in het jongste nummer van De Vrouw en haar Huis". Het zal hun niet ver gaan zooals dien twee jongens, die na een zeebad "n de zon gingen liggen drogen, in slaap vielen en zich niet meer konden bewegen toen zij na eenige urén ontwaakten. Zij werden in een ziekenhuis op genomen en stierven beiden binnen 24 uur ten gevolge Van excessieve verbranding van de huid. Dr. Went vertelt ook heel wat opwekkende din gen over de zon. Zij herinnert er aan dat zonder zon het leven op aarde onmogelijk zou zijn. De planten zouden niet kunnen groeien en daarmee zoU onze groote zuurstof-fabriek gesloten zijn. Zij merkt op: „ook als de zon overdag zoogenaamd niet- schijnt, oefent zij toch haar gunstige werking op de planten uit en zoo ergens is hier van toepassing het spreekwoord: achter de wolken schijnt de zon. Na tuurlijk is de werking niet zoo sterk als wanneer de planten de zon ten volle genieten, maar als b.v. wij in ons land het alleen van de stralende zonne dagen moesten hebben, zag het er voor ons niet rooskleurig uit". Met welke laatste meening men, gezien en ondervonden de eerste vijf maanden van dit jaar, in alle opzichten van harte kan instemmen. Er vallen minder bekende en dus belangwek kender dingen aan dit opstel te ontleenen. D« schrijfster vermeldt bijvoorbeeld dat de oude Ro meinen, die hun gewonde en zieke soldaten naar badplaatsen stuurden, de genezende eigenschap pen van de zonnestralen al kenden. In de middel eeuwen met haar eigenaardige kloostercultuur is ongetwijfeld veel van de wijsheid uit die oude dagen verloren gegaan. Pas -in de laatste jaren is men algemeen tot de erkenning en waardeering van lidht én van lucht gekomen. In de vorige eeuw werd het feit dat zonnestralen heilzaam kunnen werken, zooal niet ontkend dan toch niet grif toe gegeven. Het is nog niet zoo heel lang geleden, merkt dr. Went op, dat 's middags de gordijnen of luiken van de kamers zorgvuldig werden gesloten omdat meubels en tapijten anders verkleurden. Hier val ik haar weer even in de rede om even op te merken, dat er zelfs nu nog heel wat gor dijnen en luiken, alsmede markiezen tot dit doel gebezigd worden en dat men dus in ons land blijk baar nog heel wat huisvrouwen vindt, die de klèur- zuiverheid van haar kleedjes en meubeltjes boven haar eigene stellen De Deen Finsen heeft groote verdienste geoogst ten aanzien van de erkenning van de heilzame wer king der zonnestralen. Het was zijn kat die hem op gedachte bracht. Want toen hij eens ziek was viel het hem op dat dit dier eiken dag de spaar zame zonnestralen, die onder zijn bereik vielen, opzocht. Finsen bedacht dat katten buitengewoon gezonde dieren met een taai gestel zijn, die zel den iets met den dierenarts te maken hebben. Het leek hem denkbaar dat dit een gevolg van hun liefde voor de zon zou zijn. Dus begon hij op zich zelf proeven te nemen om de reacties van zonne stralen op de huid vast te stellen. Daarna bedacht hij een middel om de ook in zijn land schaarsche stralen op te vangen en op groote? sterkte te bren gen. Volgde de constructie van lampen, de bekende Finsen-lampen, om het zonlicht na te -bootsen. De heele wereld is ze gaan gebruiken bij de genezing van zieken. De bestrijding van de tuberculose heeft overigens den eersten stoot gegeven tot een veranderde en verstandiger houding der menschen ten aanzien van licht en lucht. Natuurlijk leidde dit nieuwe streven tot overdrijving. Dat in ons klimaat en bij onze bodemgesteldheid velen de ramen van hun slaap kamers bij alle weersgesteldheden open houden juicht dr, Went niét toe. Bij slecht weer komen ook damp en nevel naar binnen, die niet altijd de ge zondheid bevorderen. Ook de afkoeling van de nachtelijke uren kan niet altijd gunstig zijn. Vooral degenen die neiging tot bronchitis vertoonen ver dragen die slecht en. tal van gevallen van chroni sche afwijking in dien zin zijn er het gevolg van ge weest. Dr. Went adviseert behoorlijk luchten van de kamers. Als men die 's winters na het aankleeden openlaat tot een uur of twaalf en de slaapkamer verder op den dag niet gebruikt heeft men zeker frissche lucht genoeg als men 's avonds naar bed. gaat. Ten aanzien van de werking van de zonnestralen verklaart de schrijfster het bekende verschijnsel, dat kleurstoffen in het voorjaar veel sneller in de zon verbleeken dan in het najaar door het feit, dat de zonnestralen in het voorjaar veel meer ultra violet licht bevatten. De ultraviolette' stralen heb ben bovendien nog de eigenschap, dat zij door het water veel sterker teruggekaatst worden dan de andere. Hetgeen verklaart dat de uitwerking van zonnestralen als men zich op het water bevindt dan ook veel heftiger is dan als men te land ver toeft. Deze enkele deskundige bijdragen tot de kennis van de zon worden hier naar voren gebracht op een oogenblik, waarop zij weer eens in extra mate in onze belangstelling en waardeering staat. N'EDi BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. In Mei 1941 zijn 43 menschen en kinderen verdronken tn 53 gered. Er verdronken, beneden zes jaar, niet minder dan 7 jongens en 3 meisjes, in totaal: 10; in de zeilde maand eiaen gered: 8 jongens en 10 meisjes, ook beneden zes r. 28 kleuters kwamen ontijdig te water. In Mei ver bonken in het geheel: 12 jongens, beneden 16 jaar, 4 meis- s' 24 mannen en 2 vrouwen; nog één man vond den Qod in een auto te water, dus in totaal: 43 dooden. In •oi 1940: 26 verdronken. (Over de oorlogs-periode, 10—20 oi 1940, zijn geen gegevens door de pers of door de radio, verstrekt). In de vorige maand, dus April 1941, was het aantal verdronkenen: 46. Bij duisternis kwamen in Mei om: 6 mannen en 2 vrouwen. Gered werden of wisten zich te redden in deze verslag- »aand: 18 jongens, beneden 16 jaar, 15 meisjes, 18 man- en 5 vrouwen, In totaal: 56; bovendien uit auto's te j r 2 mannen, in totaal: 58. n Mei 1940 gered: 49 personen. In de vorige maand be- °eg het aantal geredden: 71. Zwemmend werden gered: jongens, beneden 16 jaar^.10 meisjes, 1 man en 1 vrouw, '«amen: 18. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 2 jon- tari 1 meisJe' 5 mannen en 1 vrouw, tezamen: 9. Met mJt faking werden op den wal gebracht 11 personen, v boo,hulp 14, met reddingshaken 3 en nog één met hei °esteken van een stok. Er reden 3 autp's te water; in 1940 ook drie en ln April 1941 één. Nu het zomer is. Velen zijn de laatste dagen naar Zandvoort getogen om daar heerlijk bruin te bakken. Het is geraden, zich vóór hei zonnebad even te laten invetten, (Foto Stevens) Heerlijk is het zonnebaden Aan het vaderlandsche strand, Maar het kan de huid ook schaden, Als de zon tè vurig brandt. Bruinverbrand zijn is de mode Waar de jeugd zoo graag naar streeft, Maar vermijdt daarbij de roode Tint van een gebraden kreeft. Het is dringend aan te raden, Neemt u dat maar aan van mij, Als je iets goed bruin wilt braden, Hoort wat vet er altijd bij. Mocht de man dit soms vergeten, Daar 's de vrouw die er op let, Samen aan het strand gezeten Krijgt hij dus ook nog zijn vet. Olieschaarschte in de Ver. Staten verwacht. Minister Ickes dringt op zuinigheid aan. Het D.N.B. verneemt uit Washington: De mi nister van binnenlandsche zaken Ickes, dien Roose velt kortelings heeft benoemd tot leider van de Petroleumvoorziening der Ver. Staten, heeft in deze kwaliteit zijn eerste officieele verklaring afgelegd. Daarin deelde hij mede dat in de Ver. Staten olie schaarschte te verwachten was. Zoowel de industrie als de particulieren moeten derhalve medewerken om den toestand te verlichten en uiterst zuinig te zijn. Australische troepen op Cyprus. GENèVE, 5 Juni. (D.N.B.) Volgens een Ofi- bericht uit Cyprus, zijn Woensdag Australische troepen ter versterking van het garnizoen op Cy prus aangekomen. Japanscli-Russische handels besprekingen. Nog geen verdragen afgesloten. TOKIO, 5 Juni (D.N.B.) In de Japansch- Russische onderhandelingen óver het sluiten van het handels- en visscherijverdrag, welke sinds eeni- gen tijd in Moskou gevoerd worden, zijn, naar hier bekend wordt, nieuwe -problemen ontstaan, zoodat het definitieve aangaan der verdragen nog eenigen tijd zal vereischen. De onderhandelingen hebben echter, naar de uit.Moskop teruggekeerde Japansche gezant Nisji aan journalisten verklaarde, een nor maal en bevredigend verloop. De Japansch-Russi- sche betrekkingen blijven zich vriendschappelijk ontwikkelen. Wat Tsjoengking betreft, zeide de ge zant dat naar zijn opvatting Rusland zijn steun aan Tsjang Kai Sjek nauwelijks zal versterken. Belangstelling van Roosevelt voör het Verre Oosten. NEW YORK, 5 Juni (D.N.fe.) President Roose- velt bewees door zijn bespreking van gisteren mei den oppersten federalen rechter. Murphy, zijn toe nemende aandacht voor kwesties van het Verre Oosten, meldt United Press uit Washington. Kenne lijk is het onderwerp van gesprek geweest de kwes tie der Philippijrien. De bespreking werd bijgewoond door Van Kleffens, den zoojuist uit Nederlandsch- Indië teruggekeerden minister van buitenlandsche zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering in Londen. Dit was de tweede maal binnen een week tijds dat Murphy een bijzondere conferentie had met Roosevelt. De United Press ziet daarin een bewijs voor de juistheid der geruchten dat Roosevelt den Hoogen Commissaris voor de Philippijnen Syre wil terugroepen, omdat wrijvingen zijn voorgevallen tusschen hem en de regeering te Manilla. AMERIKAANSCHE AFGEVAARDIGDE TIJDENS WOORDENWISSELING DOOR BEROERTE GETROFFEN. WASHINGTON, 5 Juni (D.N.B.) In het Huis van Afgevaardigden geraakte de Joodsche afge vaardigde Edelstein (democraat) in een heftige woordenwisseling van den republikein Rankin Rankin zeide dat de internationale bankiers er eenige Joden op den president en het Congres druk probeerden uit te oefenen, teneinde de Vereenigde Staten in den oorlog te brengen. Edelstein. wond zich hierover zoo op dat hij door een beroerte getroffen werd, waarna de dood on middellijk intrad. Winant acht de situatie in Engeland ernstig. Mededeelingen van Huil aan de pers. WASHINGTON, 5 Juni. De staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft voor het eerst tegenover persvertegenwoordigers laten doorschemeren dat de Amerikaansche ambassadeur Winant de situatie in Engeland ernstig beoordeelt. Huil weigerde bijzonderheden bekend te maken over het rapport, dat Winant uit Engeland heeft meegebracht, alsmede over het tijdstip van publi catie. Op de vraag of de Engelsche regeering deelne ming aan den oorlog door de Ver. Staten had verlangd, antwoordde Huil dat Winant dergelijke eischen niet had meegebracht. (United Press). HAARLEMSCHE RECHTBANK EEN NET VAN LEUGENS. In het begin van Maart van dit jaar ontmoette een 50-jarige procuratiehouder op de Zandvoort- schelaan te Heemstede een jongen man, die hem om steun vroeg, daar hij voor zijn vrouw en kinderen moest zorgen en geen steun ontving van Maatsch. Hulpbetoon, omdat hij weigerde in Duitschland te gaan werken. Hij kon wel naar de werkverschaf fing in Groningen gaan, maar had daarvoor een paar schoenen noodig en ook die kreeg hij van M.H. niet. De procuratiehouder verklaarde zich bereid, te helpen, maar hij verzocht den jongen man naar M. *H. te gaan en den secretaris te vragen hem op te bellen. Nadat dit onderhoud afgeloopen was, ging de pro curatiehouder verder en voegde zich een 23-jarig koopman bij den jongen man, op wien hij had staan wachten. Beiden begaven zich des avonds naar de telefooncel op het Plein, waar de -koopman de pro curatiehouder opbelde en zich voordeed als de se cretaris van M.H. Er was, zeide hij, geen enkel be zwaar dat particulieren steun verleenden. De procu ratiehouder gaf toen zijn naam en adres op, waar heen de jonge man, die zijn hulp had ingeroepen, zich nu met bekwamen spoed begaf. „U hebt het zeker wel gehoord? zei hij. De procuratiehouder had het gehoord en gaf f 20. De jonge man vertelde den medeplichtigen koopman dat hij f 10 ontvangen had en daar zij al vroeger afgesproken hadden, de „winst" te zullen deelen, kreegde koopman f 5, Later ontvingen beiden nog eenige keeren geld van den procuratiehouder onder bedriegelijke voor wendsels. Het bleek ook nog dat de hoofdschuldige niet getrouwd was. De Officier van Justitie achtte een gestreng op treden noodig in dezen en requireerde tegen den jongen man 6 maanden en tegen den koopman 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Steeketee vroeg voor den eer sten verdachte een straf gelijk aan het voorarrest, mr. Koopman, die den tweeden verdachte verde digde, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 19 Juni a.s. des morgens om 9.39 uur. EEN NIET UITGEVOERDE OPDRACHT. Een expediteur te Haarlem kreeg ongeveer een jaar ge leden van de erven en den executeur van een nalaten schap een aantal effecten, ten einde ze naar de vuilver branding te brengen. Hij voerde deze opdracht echter niet uit, maar bood de efecten en de bijbehoorende coupons in September van het vorig Jaar ter verzilvering aan bij het Agentschap van de Ncd. Bank te 's Gravenhage. Toen hem daar naar zijn naam en woonplaats werd gevraagd zeide hij, Meyer uit Voorburg te heeten. Uit bij het ■Agentschap bijgehouden lijsten bleek, dat de aangebo den coupons niet uitbetaald mochten worden. Dit werd den expediteur medegedeeld en hem werd de raad ven, zich tot het Departement van Financiën te wenden. Over de herkomst der effecten zeide verdachte nog, dat hij ze gekocht had van vluchtelingen te IJmuiden. Bij onderzoek bleek, dat van een Meyer te Voorburg niets bekend was. In deze zaak, die reeds vroeger behandeld was ei werd voortgezet om nog eenige getuigen te hooren, deelde een vroegere ondergeschikte van den expediteur mede, dat deze altijd zeer eerlijk was en gaf daar eenige staal tjes van. De heer Overmeer, oud-ambtenaar voor de Reclassee- ring, had indertijd een onderzoek naar verdachte inge steld en er een uitvoerig rapport over ingediend. De heer O. zeide, dat de expediteur veel in zijn leven had mede gemaakt en veel tegenslag had gehad; maar dat hij in zijn' vak altijd zich een buitengewoon eerlijk man had betoond. De heer O. meende te moeten betwijfelen of het met de geestvermogens van dezen verdachte geheel in orde was. Het O. M. betreurde het. dat verdachte dezen keer de verleiding niet heeft kunnen weerstaan. Hij had te Haar lem alle gelegenheid gehad .naar de waarde der effecten te lnformeeren. De eisch luidde: een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. Ten Bokkel, pleitte vrijspraak op juridische gronden of anders de grootst mogelijke cle mentie. Verder vestigde pl. er de aandacht op, dat niemand door de handeling van verdachte benadeeld is. Verdachte heeft gehandeld als een kind; hij had geen idee va waarde der effecten. Uitspraak 19 Juni a;s., des morgens te half tien. RIJWIELDIEFSTALLEN. Wegens rijwieldiefstallen werden hedenmorgen vergchil- lende straffen gerequireerd, n.l. 1 jaar gevangenisstraf tegen een los werkman wegens diefstal van 3 rijwielen; 10 maanden gevangenisstraf tegen een anderen verdachte, eveneens wegens diefstal van eenige rijwielen; 8 maan den met aftrek tegen een derde en 1 jaar tegen een vierde wegens heling (het koopen van onderdeelen van een ge stolen rijwiel). PROVINCIALE BEDRIJVEN. Bij de jongste voorziening In de vacature voor directeur der Provinciale Bedrijven werd een der beide hoofd ingenieurs benoemd tot directeur en de ander tot plaats vervangend directeur, belast met de leiding van den ge- heelen technischen dienst. Ged. Staten stellen voor, gezien de verantwoordelijk heid. verbonden aan deze functie, aan bedoelden func tionaris den rang van technisch adjunct-directeur P. N. toe te kennen en daaraan een salariêering van f6350- f 7775 te verbinden. SUBSIDIE PROEFTUIN. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, aan de Ver. tot Oprichting en Instandhouding van een Proeftuin te Aalsmeer (verbonden aan de Rijkstuin- bouwwinterschool) ten behoeve van aankoop en Inrich ting van dit demonstratlebedrijf gedurende tien jaar een subsidie van f750 per Jaar te verleenen. Dikke voeten, Zware beenen, Zomersproeten Weer verschenen Knellend boordje Door de hitte, Krachtig woordje, Zuchtend zitten Stil verlangen, Blik naar buiten, Loomig hangen. Tuintje spuiten; Telkens gapen, Mug verjagen, Woelend slapen, Dat is 't klagen Nu het zomerweer wil zijn; IJs gebroken, Weg met jassen, Uit met stoken. Weg met dassen; Transpireeren, Zwemmen, duiken, Zomerkleeren, Bloemen ruiken; Tandemritten, IJsco's eten, Buiten zitten, Zorg vergeten; Zonnestralen Laten bradeh, Hart ophalen Zonnebaden, Want ik vind het zoo maar fijn; En ik wou alleen maar vragen: Moog' die warme zonneschijn Niet maar één dier korte vlagen Maar een poosje blijvend zijn. Veldt en C. Torcque, M. v. Houten en F. W. v. d. Broek, P. H. van Opijnen en D. C. van Noort, A. Imanse en C. Raar, W. Siebeling en J. F. v. Wan- rooij, A. de Smit en J. M. Alsema, F. J. v. d. Hulst en C. M. Heilker. F. J. Teeuwen en M. C. Zijp, H. Walda en F. F. Hendriks, F. H. Brand en B. G. C. Ruitenburg, A. L. J. Moone en A. M. Toemen, J. A. Tervoort en M. E. Remmé, P. Huizinga en M. de Haan, L. F. Groeneveld en L. Ketel, E. Borst en R. Blaauwbroek, G. B. Rietdijk en J. S. W. Hartman; Zegwaard en J. IJ. Kienjet, P. H. Brusse en E. E. Daudeij, K. Boersma en W. J. Nieman, W. G. Jans sen en J. H. M. Jukes, P.- T. Gevers en J. F. W. E. Pieterse, A. H. Overclairi en A. Broers, H. N. P. d. Aardweg en C, A. Nelis, C. Leeners en W. H. P. M. dc Ridder, B. J. Onderwater en C. A. Lub bers, R. C. Breed en W. M. C. v. d. Wal, J. G. Meijer en A. M. Ligthart, G. H. van Gorkum en A. M. A. d. Brink, H. Gras en J. Molnar, J. Vermeulen en W. D. van Kleef, C. F. Oudolf en M. Scholder, W. M. J. Kuilman en D. A. L. Rutte. N. J. Groene veld en M. M. Hannen, J. Derks en G. M. Visser. Gehuwd 5 Juni: C. Schaveling en C. Jacobs. Bevallen 4 Juni: J. A. van den HovenZijer- veld z., van Kerkhofde Jong d., A. M. van Op- loovan Koningsbruggen d., P. van den Bogaardt- Bijster d., H. BandAssink z., A. J. van Boxtel- Verwegen z., 5 Juni E. M. Coulede Droog d., C. SchneiderKoning d. Overleden: 3 Juni: J. Oudheusden, 75 j., Dr. Leydsstraat, 4 Juni J. Verzijlberg 63 j., Dunkier- straat, M. WalbrechtBand 76 j., Jansstraat, A. C. Braspenningvan Bilderbeek 81 j., Rolland straat. FRAUDULEUS GESLACHT. Door de Haarlemsche politie is in samenwerking met den Crisis-Landbouw Dienst in een schuur aan het Sehotervoetpad een doode koe opgespoord, die daar ter plaatse frauduleus geslacht was. In verband hiermede zijn opgespoord een 50- jarige koopman en een 34-jarige slager, beide woonachtig te Haarlem, die bekend hebben, de overtreding te hebben begaan. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt.' De geslachte koe is naar het abattoir overge bracht, Felle brand te Eindhoven- Verscheidene perceelen uitgebrand. EINDHOVEN. 5 Juni Vanhacht heeft te Eind hoven in de Rechtestraat een groote brand gewoed, waarbij verscheidene perceelen zijn uitgebrand. Te twee uur werd op het hoofdbureau van politie medegedeeld, dat in café Stad Boxmeer brand was uitgebroken. Spoedig stond het gebouw in volle vlam. In allerijl moesten de bewoners van de be lendende perceelen hun woning ontruimen. De brand sloeg over naar de fotozaak van Van der Heyden, waarvan de bovenétage uitbrandde. Verder brandden uit de eerste en tweede étage van de sportzaak Van KempenVan Lier, benevens de eerste en tweede étage van het vroegere café Gies- bers, waarvan ook een gedeelte door cte firma Van Kempen in gebruik genomen was. Vervolgens gingen in vlammen op de eerste en tweede étage van de toonzalen der firma Lodewijks' Meubel handel. De gemeente- en politiebrandweer bestreden het vuur met groot materieel. Vermoed wordt, dat kortsluiting het vuur ver oorzaakt heeft. De schade door vuur en water veroorzaakt vrij groot. (A.N.P.) Nederland en zijn landbouw. Waardeerende beschouwing over ons land. BERLIJN, 5 Juni (A.N.P.) Het Ned. Perskan toor meldt: In de „Kölnische Zeitung" verschijnt een reeks artikelen over Nederland en zijn land bouw. Met groote geestdrift wordt hierin over Ne derland gesproken. Vastgesteld wordt dat in Neder land de bodemcultuur en bodemexploitatie intensiever dan in de nabuurlanden is. Men ziet het reeds wan neer men van het Oosten of het Zuiden Nederland per trein binnenrijdt, wanneer men den Nederland- schen landbouw nader beschouwt, begrijpt men waar door het komt. dat de Nederlander den naam ge kregen heeft tot de beste boeren en tuinders ter we reld te behooren. De Nederlander is inderdaad een geboren boer. Twee eigenschappen zijn kenmerkend voor hem: zijn belangstelling voor een voortdurende productie- verhooging en zijn winnen van nieuw land. Met de drooglegging van de Zuiderzee zal de Nederlander weldra een nieuwe provincie op de zee hebben ver overd. Maar die Zuiderzee-inpoldering was niets nieuws. Sedert de 15e eeuw heeft Nederland op dit gebied zijn sporen verdiend. Men heeft .niet alleen vruchtbaren bodem op de zee veroverd, maar heeft ook woeste gronden in cul tuur gebracht. In het jaar 1833 lagen nog 906.506 HA. onbebouwd, in 1937 waren nog slechts 321.608 H.A. ontgonnen. Binnen een eeuw had Nederland dus 64.52 procent woesten grond ter beschikking van den land- en tuinbouw gesteld. Het blad wijdt dan uit over den arbeid der Neder landers ter beheersching van het water. Vooral de regeling van den stand van het grondwater heeft de waardeering van den schrijver. Het water is een goddelijke weldaad voor Nederland. Het land is een meesterwerk van waterbouwkundige techniek. Op het gebied van land- en tuinbouw en water bouwkunde zijn de Nederlanders meesters die nooit „uitgeleerd" raken. Daarom hebben de Duitsche tuinbouwbedrijven gaarne Nederlanders als leiders. Schrijver .constateert dat. Nederland sedert jaren een groot aantal rijkslandbouwconsulenten bezit De taak van een Nederlandschen landbouwconsulent is ongeveer dezelfde als die van de Rijnlandsche „Landbauaussenstellen" in Duitschland. Nederland veroorlooft zich de weelde er 1200 landbouwconsu- lenten op na te houden. Het gëheele Duitsche Rijn land moet het echter metvier landbouw „aus- senstellen" doen, merkt het blad bitter op. Koning Boris bij Hitier en Goering. WEENEN, 5 Juni. (D.N.B.) Naar men hier verneemt, heeft koning Boris van Bulgarije tij dens zijn particulier verblijf in Duitschland in aan sluiting aan een bezoek aan zijn vader, die, zoo als bekend, een dezer dagen op zijn landgoed in Slowakije zijn naamdag heeft gevierd, gisteren een bezoek gebracht aan Weenen. Naar men van particuliere zijde hierover nog verneemt, heeft koning Boris ook aan den Führer en rijksmaarschalk Goering een bezoek gebracht. Schaken DAMES WED STRIJD TE HEEMSTEDE. In hótel „Boekenrode" te Heemstede werd een zeer ge animeerde schaakwedstrijd gehouden door achttien dames uit verschillende plaatsen van Nederland, daartoe uitge- noodïgd door een Nederlandsche schaakliefhebster. Deze wedstrijd werd gehouden volgens het z.g. Zwitsersche systeem; iedere deelneemster moest dus vier -partijen spelen. Eenige leden van de Haarl. damesschaakclub men deel aan dezen wedstrijd; de kampioene en de kampioene van Nederland mevr. F. Koomen en mevr. Roodzand, wonnen resp. den eersten en tweeden prijs; mevr. N. A. Jonkers—Meyer den derden prijs. Mej. Smit won twee van de vier partijen en de beide andere leden der H. D. S. wonnen één partij. De wedstrijd stond onder leiding van den schaakmeester G. Kmoch. HAARLEM 5 Juni 1941 Ondertrouwd 4 Juni: J. H. Consent en B. J. P. Schilte, G. A. Kee stra en J. M. Schouten; J. v. d. Veldt en A. Goes, W. J. de Jong en R. E. Hartendorp Sj Spakman en W. P. Baars; J. C. van Rooden en M. L. S. v. Egdom; P. J. Wesselman en M. A. Smits; F. N. Schoorl en A. Pigmans, J. H. Smalbil en T. Spelde; G. Verveer en A. J. Vonk, L. B. Diemer en M. W. van Straaten; J. G. de Mooij en J. M. Le Noble; F. A. Derkinderen eh M. C. W. A. Smit; G. H. Numan en B. A. Dost; F. H. Post en G. H. Winands, M. G. Maas en G. Kramer, J. P. van der 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 11de lijst Trekking van Donderdag 5 Juni 1941 Hooge Prfjzen f 1500.— 2127 f 1000.— 3190 10799 15122 16006 18423 f 400.— 1972 2052 13512 13873 18338 1 200.— 1407 3242 4550 8470 12217 f 100.— 2092 6804 7303 13182 13706 14220 16377 17936 18119 18361 20072 20735 21013 Prijzen van f 70. 1047 1449 1928 3172 3899 4547 5024 6188 6971 7587 1067 1519 1938 3182 3972 4570 5142* 6204 7090 7613 8121 1133 1169 1589 1635 2187 2425 3281 3299 4121 4285 4601 4606 5158 9533 9536 9764 7161 7711 8443 9222 9573 5381 6314 7263 7773 8560 9275 9588 1220 1672 2647 3335 4309 4618 5449 6561 7416 7777 8601 9434 9612 1221 1785 2977 3402 4326 4634 5557 6596 7493 7809 8709 9479 1286 1390 1809 1914 3091 3118 3548 3745 4467 4539 4755 5023 5617 5806 6894 6964 7501 7531 8054 8078 8959 9016 9490 9512 9720 9742 10091 10097 10104 10107 10119 10150 10336 10400 10600 10640 10782 10993 11185 11195 11304 11390 11472 11486 11567 11573 11656 11670 11798 11855'11875 11951 12079 12121 12151 12187 12257 12284 12295 12309 12387 12503 12602 12861 13021 13200 13329 13334 13507 13549 13709 13785 13787 13857 14087 14104 14111 14124 14256 14365 14533 14558 14635 14704 14714 14717 14983 15106 15166 15277 15529 15577 15666 15831 15877 15944 16050 16189 16358 16366 16483 16563 16679 16853 16864 16928 16973 16989 17050 17079 17105 17111 17217 17259 17278 17519 17595 17771 17776 17779 17885 17893 17894 18006 18008 18052 18091 18121 18128 18177 18213 18236 18356 18599 18611 18646 18746 18815 18945 19038 19115 19293 19298 19518 19549 19585 19613 19668 19689 19707 19997 20001 20051 20131 20164 20230 20543 20553 20585 20671 20739 20838 20919 20931 20937 20956 20969 21076 21273 21330 21412 21548 21631 21649 21695 21898 21964 Nieten 1044 1056 1062 1063 1086 1156 1174 1218 1259 1325 1358 1445 1452 1458 1523 1538 1546 1565 1569 1662 1707 1869 1874 1911 1994 2036 2051 2134 2146 2155 2157 2180 2182 2185 2196 2208 2253 2315 2338 2350 2387 2390 2449 2502 2604 2617 2625 2627 2674 2704 2717 2730 2732 2735 2744 2798 2801 2811 2815 2817 2833 2846 2867 2878 2953 2982 2987 2992 3034 3111 3145 3149 3156 3170 3187 3191 3198 3244^ 3283 3321 3340 3350 3353 3505 3537 3543 3561 3564 3589 3635 3658 3714 3738 3799 3818 3833 3897 3906 3916 3964 4006 4017 4052 4066 4129 4154 4155 4159 4163 4171 4191 4248 4263 4269 4282 4318 4325 4328 4336 4355 4359 4413 4424 4438 4497 4564 4644 4706 4718 4781 4792 4804 4830 4871 4879 4951 4961 4971 4980 4982 4984 4988 5041 5066 5183 5199 5228 5253 5269 5283 5296 5303 5311 5342 5422 5430 5575 5608 5624 5644 5672 5735 5801 5824 5884 5893 5905 5949 5957 6004 6007 6021 6036 6043 6071 6082 6086 6088 6110 6284 6294 6306 6307 6321 6338 6346 6348 6359 6443 6447 6488 6529 6530 6539 6594 6608 6627 6681 6704 6750 6767 6847 6852 6854 6897 6903 6929 6942 6976 7007 7015 7026 7044 7077 7117 7248 7267 7272 7276 7361 7533 7534 7537 7563 7599 7757 7823 7837 7854 7959 7991 7992 7998 8018 8025 8048 8084 8098 8101 8106 8273 8276 8365 8377 8383 8410 8428 8430 8433 8441 8173 8603 8648 8671 8674 8673 8684 8707 8718 8721 8744 8792 8801 8849 8877 8881 8897 8918 8931 8981 8982 9027 9038 9098 9127 9162 9207 9246 9292 9312 9369 9388 9426 9462 9488 9493 9561 9622 9629 9655 9865 9861 9975 10011 10149 10202 10214 10323 10376 10385 10393 10395 10409 10424 10450 10490 10495 10501 10532 10542 10554 10619 10692 10695 10697 10727 19762 10796 10803 10828 10872 10891 10933 10984 10992 11037 11040 11042 11067 11084 11094 11116 11140 11159 11166 11178 11338 11339 11353 11378 11435 11443 11471 11478 11488 11490 11496 11534 11548 11571 11585 11639 11672 11767 11797 11833 1840 11929 11941 11972 11979 12006 12063 12105 12109 12132 12150 12159 12170 12176 12191 12193 12202 12221 12246 12251 12305 12313 12342 12361 12386 12399 12405 12434 12486 12502 12597 12728 12786 12787 12800 12809 12845 12864 12885 12967 12975 12997 13004 13006 13017 13094 13170 13199 13223 13234 13244 13249 13252 13261 13265 13304 13325 13365 13339 13388 13401 13435 13487 13502 13541 13562 13590 13593 13649 13697 13717 13728 13735 13767 13778 13784 13800 13827 13828 13837 13850 13861 13864 13865 13866 13893 13947 14029 14048 14067 14082 14088 14089 14094 14169 14177 14221 14251 14261 14305 14319 14328 14429 14510 14527 14536 14545 14615 14629 14646 14675 14696 14712 14788 14800 14837 14868 14891 14925 14928 14935 14943 14948 14951 14982 15013 15022 15097 15116 15223 15237 15243 15283 15287 15369 15373 15379 15394 15477 15482 15485 15521 15544 15561 15567 15594 15625 15660 15561 15675 15676 15809 15935 15968 16003 16037 16123 16263 16264 16267 16318 16380 16396 16456 16476 16503 16525 16551 16571 16599 16659 16677 16711 16828 16900 16918 16960 16996 17007 17054 17056 17063 17083 17089 17122 17136 17137 17197 17280 17312 17323 17325 17335 17347 17352 17350 17370 17380 17389 17490 17503 17520 17547 17587 17592 17596 17605 17637 17822 17854 17888 17989 18026 18045 18067 18093 18130 18159 18198 18306 18307 18319 18335 18336 18351 18402 18406 '8419 18425 18446 18449 18460 18496 18511 18518 18556 18598 18615 18625 18629 18639 18664 18667 18675 18691 18720 18752 18787 18812 18856 18871 18944 18962 19046 19093 ■19111 19164 19170 19174 19217 19231 19267 19319 19338 19344 19382 19.515 19520 19590 19625 19644 19712 19753 19781 19849 9858 19893 19903 19930 19983 19996 20006 20041 20298 20310 20325 20353 20394 20473 20540 20601 20682 20694 20777 20366 20958 21001 21003 21011 11016 21021 21047 21072 21085 21094 21160 21197 .1246 21296 21327 21353 21356 21447 21460 21465 '1479 21516 21520 21535 21626 2'1638 21711 21712 '1731 21763 21775 21776 21840 21948 21988 Verbetering 5e klasse, 10e lijst: 5618 moet zijn 6618 dus niet 8618. 5e klasse, Ue Ujst: 10934 m. Z. 10954.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5