IJsbericht. Eigenaardigheden Bij de Hollanders van het N. S. K. K. Oorlog sloeg in Frankrijk vreeselijke wonden- 's-GRAVENHAGE, 4 Juni (V.P.B.) In zijn tweede artikel vertelt de speciale V.P B -ver slaggever, die als gast van het N.S.K.K. een reis door België en het bezette gedeelte van Frankrijk maakte, over de verwoesting van Duinkerken en Lens, doch, zoo concludeert hij, ondanks het lijden en de wonden, welke de oorlog heeft veroorzaakt, heeft het Fransche volk den weg tot zichzelf ge vonden en op de puinhoopen van het Noord-Fran- sche land bloeit een vriendschap tusschen Duitschers en Franschen, welke van de grootste beteekenis voor Europa's toekomstige geluk zal blijken. Aan de uitvoerige reportage is het volgende ont leend: SENLIS, (V.P.B.) Dagen lang hebben wij rond gereden door het Belgische en Noord-Fransche land op onze tochten langs de verschillende afdeelingen der N.S.K.K., waar de Hollandsche leden van het natio- naal-socialistische motorkorps der W. A. dienst doet. Brussel, Leuven, Yperen, de Panne, Duinkerken, Rijssel, Lens, Arras, Souchy, Soissons, Compiègne en wij hebben veel gezien. Dezen avond in Senlis, het rustige dorpje ten Noorden van de oude lichtstad, van oudsher het middelpunt der Noord-Fransche jagersge- neuchten, hebben wij gelegenheid de indrukken van die tochten te verwerken En de achtergrond der van die tochten te verwerken. Duinkerkeneen naam als vele andere, bekend uit legerberichten, omstreden door de oorlogsberlcht- gëving en ook door de propaganda. Maar wie in den regen op de breede Quai des Hollandais heeft ge staan, wie heeft gezien hoe deze stad één groote, onfzienbare puinhoop is, met aan den rand hier en daar een paar huizen, die begrijpt zoo concludeert deze verslaggever dat deze „zegevierende terug tocht" der Êngelschen niet meer is geweest dan een wilde redelooze vlucht en dat het niet meer geweest kan zijn. Op enkele pleinen zijn de groote monumenten ge spaard gebleven, o.a. dat van den zeeheld Jean Bart, die onbewogen neerkijkt op de puinhoopen. Een paar fragmenten muur van een huis zijn blijven staan, een hoek van een paar kamers op de eerste verdieping. Een eenvoudig fonteintje is blijven zitten, nog met een eind looden waterpijp eraan. Ernaast hangt aan een haakje een handdoekzal deze stad ooit nog op te bouwen zijn? Langs den weg van St.-Winoksbergen dat ook zwaar beschadigd is naar Yperen heeft men over een grooten afstand de auto's laten staan die de Êngelschen hier op hun vlucht achtergelaten heb ben. Minuten lang rijden wij tusschen twee ha gen van gevechtswagens, personenauto's en vracht auto's. Een vluchtig onderzoek leert, dat de wagens meerendeel intact waren, men heeft alleen alvorens de voertuigen in den steek te laten haastig met een ge weerkolf een of ander vitaal deel van den motor ver nield; vele auto's hebben bijvoorbeeld geen carbura teur meer. Drie maanden lang is het technische bataillon „Doberitz" van de N.S.K.K., dat gelegen was in de Panne, bezig geweest met het sorteeren en weg voeren van dezen oorlogsbuit. Een klein gedeelte, ongeveer vijf procent van den totalen buit, heeft men blijkbaar eveneens als een soort gedenkteeken aan dezen „zegevierenden" terugtocht van den vijand hier laten staan. Nagenoeg overal ziet men verwoeste huizen en overblijfselen van opgeblazen bruggen. Dit opblazen der bruggen is overigens dikwijls met zooveel onver stand geschied, dat ook huizen in een wijden straal in den omtrek in puin liggen. Doch al deze vernielingen vallen niet zoo op, als men Duinkerken eenmaal ge zien heeltbovendien zijn wij hier in België en Frankrijk, waar de wederopbouw om verschillende redenen nog niet met die energie ter hand is geno men, waar wij bij ons langzamerhand aan gewend zijn geraakt. In Lens, dat nagenoeg geheel door de bevolking was verlaten, hadden zich 6000 man Fransche troepen verschanst. De Duitsche aanval duurde twintig minu ten; één golf Stuka's en één golf gevechtsvliegtuigen waren voldoende om de Fransche troepen met opge stoken handen uit deze stad des doods te doen vluch tenmaar hoe ziet deze stad er uit. Als wij op een der groote pleinen staan, lijkt het nogal mee te vallen. Voor sommige ramen zijn planken getimmerd maar het mêerendeel van de gevels staat toch nog over eind. Als wij echter verder de stad in gaan door de straten, zien wij de huiveringwekkende werkelijkheid: Lens is'een stad van coulissen. Het Duitsche lucht- wapen heeft hier gewerkt met de nauwkeurigheid van een uurwerk: achter nagenoeg eiken gevel gaat een krater of een puinhoop schuil. Overigens is de streek weer vol bedrijvigheid, de pyramided afval van de kolenmijnen rijzen op als hooge bergen in het zacht glooiende landschap als altijd. Voor den oorlog werkten hier 152.000 arbeiders, thans weer 147.000. Als men de stad van het Noord-Westen nadert, ziet men vele honderden gelijkvormige, kleine, bruine houten huisjes, slechts enkele vierkante meters groot. „Noodwoningen voor de bevolking, wier huizen in de oorlogsdagen vernield zijn, zoudt u denken? zoo vraagt de Duitsche officier, die ons op onzen tocht door Lens begeleidt. „Maak u geen illusies: dit zijn de huisjes van de mijnwerkers. Zij staan er al jaren. En het zijn niet eens woningen voor één familie, neen: in elk van die hutten wonen twee gezinnen. En dat noemde zich de natie der cultuurzoo besluit hij bitter. „God geve, dat wij elkaar eindelijk beter zullen leeren begrijpen". Duitschers en Franschen wij zijn er van over tuigd, dat zij elkaar door dezen oorlog beter hebben leeren begrijpen. Dit volk heeft veel geleden door den oorlog, die het lichtvaardig heeft veroorzaakt, het heeft een evacuatie meegemaakt die men gerust als een der grootste misdaden in twintig eeuwen geschie denis mag betitelen. Dit alles om een oorlog, die achteraf gezien eigen lijk nooit populair is geweest bij de Franschen. Dit volk heeft echter zijn verlies genomen zoo als het een natie past, die zich in tragische momen ten haar waarachtige grootschheid en ziele-adel weet te herinneren, ondanks het feit, dat vroegere macht hebbers „La douce France" tot een parodie hadden gemaakt van wat het kan zijn. De Franschman heeft de hand gegrepen die de vroegere vijand hem toe stak. Wij hebben hier vele landgenooten ontmoet die waarlijk niet alleen in de N. S. K K. dienst genomen hadden om het hooge loon, de goede verzorging en het tientje zakgeld in de week, maar wel degelijk uit idealistische overwegingen van samenwerking in het groote Europeesche plan. En misschien ook uit lust naar avontuurwat toch altijd een der beste eigen schappen van een generatie en een volk is. Nog kabinetscrisis in Egypte. Wafelpartij weigert medewerking aan Sirry Pasja. Unjted Press meldt uit Kaïro: Naar van gewoon lijk betrouwbare zijde verluidt heeft de Wafd- partij alle pogingen van Sirry Pasja om haar tot een intrede in het kabinet te bewegen, afgewezen. Men gelooft daarom dat binnen eenige dagen èen hieuw kabinet bekend gemaakt zal worden dat ver tegenwoordigers van alle minderheidspartijen om vatten zal. Razzia tegen de Joden in de Rivièra. 74 hunner naar een concentratiekamp overgebracht. VICHY, 6 Juni (D.N.B.) De Fransche politie heeft fian de geheele Rivièra vooral in de departementen Alpes Maritimes, Var en Bouches du Rhóne een groot- scheepsche razzia tegen de talrijke daar wonende Joden uitgevoerd. 74 buitenlandsche Joden werden naar een concentratiekamp overgebracht. Aan vier honderd andere Joden is een gedwongen verblijf plaats aangewezen. Bovendien zullen talrijke Joden wegens sluikhandel gerechtelijk worden vervolgd De zuiveringsacties van de politie in de genoemde de- (Een vissclier heeft dezer dagen gerapporteerd dat hij bij 't visschen in het IJselmeer zijn vangst ver loren heeft doordat zijn net ge scheurd werd door een onder water verborgen ijsschots.) Hebt u dit verhaal gelezen, Zou het waarlijk waarheid wezen, Of wat nieuws in vischlatijn? 't Ergst wat yisschers kan gebeuren Is wel dat hun netten scheuren Soms kan ijs de oorzaak zijn. Maar dat dreigt dan in den winter, Wie die visschen gaat verbindt ér Dit gevaar aan dezen tijd; 'k Wil dien visscher wel gclooven, Maar 't gaat haast de kracht te boven Van mijn goedgelovigheid. Er 's in Juni, kunt u zeggen En dan zal 'k het niet weerleggen. Ook gevaar op ijsgebied; Maar dat blijft in deze dagen Toch beperkt tot kindermagen, IJscos scheuren netten niet. Neen, ik zou wel willen vragen Niet meer ijslijks voor te dragen. Dat een mensch zoo nauw gelooft; Anders moet ik nog gaan zitten In de Juni zonnehitte Met wat ijs op 't eigen hoofd. P. GASUS. Toespraak van generaal Dentz tot de Levanttroepen. „De weg is duidelijk." VICHY, 6 Juni (DNB) De Hooge Commissaris in Syrië, generaal Dentz, heeft, naar Ofi uit Beiroet meldt, voor de Fransche troepen in den Levant een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het "Volgende verklaarde: „Ik wil allereerst den nevel wegvagen, waarmede een dwaze propaganda tracht uwen horizon te verduisteren. Men heeft gezegd dat Frankrijk Syrië in den steek laat. Dit is onjuist. Men heeft gezegd dat Duitsche regimenten de Franschen regimenten hebben afgelost en dat de Fransche regimenten zich terugtrokken. Dit is onjuist, en gij weet het wel. Thans evenmin als vroeger zijn er Duitsche troepen in Syrië en den Libanon. De horizon is thans gezuiverd en de weg is duidelijk. Waar leidt hij ons heen? Ik zal het u zeggen. De regeering heeft besloten haar politiek tegen over Duitschland te veranderen. Waarom? Omdat zij wil dat het door de blokkade uitgehongerde, door de demarcatielijn verscheurde en door de gevan genschap van honderdduizenden zijner zonen in zijn toekomst getroffen Frankrijk kan leven. Wat verwacht de regeering van de nieuwe poli tiek? Zij verwacht heel eenvoudig dat Frankrijk in den komenden winter niet van honger, koude en ellende sterft. Het is allereerst noodig dat Frank rijk leeft. Dat is de werkelijkheid. Wat verlangt men daarvoor van ons? Verlangt men dat wij de wapens tegen den een of ander zul len opnemen? Neen, Verlangt men van ons dat wij iemand te hulp roepen? Neen. Men verlangt heel eenvoudig van ons iit eischt de maarschalk dat wij het bezit van de gebieden, die ons toebe- hooren of die ons zijn toevertrouwd, handhaven. Is dit iets dat .het teerste geweten zou kunnen kwetsen? Iets wat strijdig is met de eer? Neen. Het bevel is duidelijk. Onze bezittingen vérdedigen. verdedigen met onze eigen strijdkrachten. Ik weet, dat gij dit bevel zult uitvoeren, omdat het zoo dui delijk is als de degen van den maarschalk. Gij hebt mij gehoord, gij hebt mij begrepen", aldus zeide generaal Dentz tenslotte aan de soldaten, „gaat thans naar uwe posten". Engelsclie aanvalspoging afgeslagen. BERLIJN, 6 Juni. (D.N.B.) Britsche vliegtui- gen, die gisteren van plan waren de kust van het bezette Fransche gebied te naderen, hebben nadat door de Duitsche luchtdoelartillerie eenige schoten waren gelost, onmiddellijk hun plan laten varen. Dezen zomer bezoek van Molotof aan Tokio? TOKIO, 6 Juni" (D.N.B.) De „Hotsji Sjim- boen' meent te kunnen aankondigen dat Molotof nog in den loop van den zomer een bezoek aan Tokio zal brengen, waarbij een verdere uitbreiding van de Japansch-Rus- sische betrekkingen verwacht kan worden. DEELNEMING VAN GRIEKEN AAN OORLOGSHANDELINGEN WORDT MET DEN DOOD GESTRAFT. ATHENE. 6 Juni (D.N.B.) De Grieksche re geering heeft een wet aangenomen, waarin gezegd wordt dat na staking der oorlogshandelingen het deelnemen van Grieken aan oorlogshandelingen met den dood gestraft wordt. Nachtelijke operaties der Duitsche luchtmacht. Bommen op gebieden in Schotland. BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.) Volgens een commu niqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid hebben Duitsche vliegtui gen in den nacht van Donderdag op Vrijdag eenige gebieden in Schotland met bommen bestookt, die „eenige schade" hebben aangericht. Subsidie-tekort Artis. Voorstel van Ged. Staten. Bij adres heeft het bestuur van „Artis" Ged. Staten van Noord-Holland verzocht te bevorderen dat over het boekjaar 19411942, evenals over vorige jaren, uit de provinciale kas een subsidie in het geraamde tekort, groot f 69.000.—-, wordt toe gekend. Naar aanleiding van dit verzoek stellen Ged. Staten aan Provinciale Staten voor, aan „Artis" tot dekking van het tekort, dat de begrooting voor het boekjaar 19411942 aanwijst, een subsidie te verleenen ten bedrage van 1/3 gedeelte van dat. tekort tot een maximum van f 23.000.onder voorwaarde, dat de gemeente Amsterdam de overige 2/3 gedeelten van dat tekort tot een maximum van f 46.000.voor haar rekening neemt. Roosevelt verlangt aanleg van het Sint Lawrencekanaal. Verbinding van de Amerikaansche meren met den Atlantischen Oceaan. President Roosevelt heeft, naar het D. N. B. ver neemt, een boodschap gericht aan het Congres, waarin hij het onmiddellijk aanleggen van het St. Lawrence-kanaal en nieuwe electrische centrales aan dit kanaal in het belang van de defensie der Ver. Staten noodzakelijk verklaart. Het St. Law- renceproject behelst de verbinding tusschen de sroote Amerikaansche nieren en den Atlantischen Oceaan en de oprichting van electrische centrales aan de Canadeesch-Amerikaansche grens. in Haarlem en omgeving Een oud tuinhek. DE INGANGSPOORT VAN HET GOUVERNE MENTSGEBOUW AAN DE DREEF TE HAARLEM. (Foto De Haas). Het monumentale tuinhek voor den ingang van het Gouvernementsgebouw aan de Dreef te Haar lem maakt een eenigszins eigenaardigen indruk Dit zit in de combinatie. Ieder kan zien dat de toestand daar vroeger anders geweest is. Het hek gaf een halve eeuw geleden toegang tot den mooien tuin die achter het Paviljoen gelegen was. Toen stond het om een stoute beeldspraak te gebruiken in een goede omlijsting van hoog opgaand geboomte. De toestand werd al minder gelukkig toen voor de School voor Kunstnijverheid een ge bouw werd gezet naast den zijgevel van het Pa viljoen aan de Dreef, maar er bleef toch tusschen beide gebouwen een kleine groene strook. Dit schoolgebouw is, omdat het Paviljoen bestemd werd voor zetel van het Provinciaal bestuur af gebroken, waarna een nieuw gebouw, voor de huis vesting der administratieve afdeelingen, werd op getrokken dat onmiddellijk aansloot aan het Pa viljoen. Toch heeft men toen het tuinhek laten staan, omdat het op zich zelf een stuk smeedwerk is dat bewondering afdwingt. Niemand zal evenwel ontkennen dat het daar nu „uit den toon" valt. Het tuinhek heeft niet altijd aan de Dreef ge staan. Het heeft oorspronkelijk gediend als in gangspoort voor een groot buiten in onze omge ving. Toen dit buiten verkaveld werd is het hek overgebracht naar de Dreef. Oude veete leidde tot moordaanslag Man met een mes in den nek gestoken. LEIDEN, 6 Juni. Vanoohtend omstreeks 8 uur stond de 58-jarige W. K. in de Heerensteeg te praten met een buurman, toen hij plotseling met een scherp voorwerp in zijn nek werd gesto ken. Toen hij zich omdraaide, zag hij den 54- jarige K. L., eveneens wonende in de Heeren steeg, met een mes in de hand hard wegloopen. De eerste hulpdienst bracht den getroffene naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek dat de wonde niet van ernstigen aard was, zoodat hij, na te zijn behandeld, te voet huiswaarts kon keeren. Korten tijd daarna'kon de dader door de politie worden aangehouden. De aanleiding tot den aanslag moet gezocht wor den in een veete, welke reeds geruimen tijd tus schen beide mannen bestond. L. heeft zich meer malen in dien zin uitgelaten, dat hjj K. zou dooden wanneer hij daartoe de kans kreeg. BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Met onmiddellijken ingang wordt het rijden op paarden enz. op het Scheveningsche strand tusschen den len Visschers- haven dwarsweg in het Zuidwesten en den Gevers Deynootweg in het Noordoosten verboden. Het ver bod strekt zich uit over de geheele ruimte tusschen de huizenrij en het water. Borden met dit verbod werden reeds neergezet. REGELING ARBEIDSVOORWAARDEN HOTEL- RESTAURANT-, CAFé-, CAFé-RESTAURANT EN CAFETARIABEDRIJF. 's GRAVENHAGE 6 Juni. Bij het college van rijksbemiddelaars is ingediend een verzoek tot het bindend vaststellen van een regeling betreffende loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, restaurant, café-, café-restaurant- en cafetariabedrijf. Het ontwerp dezer regeling is vastgesteld dooi de besturen van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in hötel-, restaurant-, café- en aanver wante bedrijven „Horecaf" te 's Gravenhage, den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantperso- neel te Amsterdam en den Ned. R.K. Bond van Hötel-, Café-, en Restaurant-geëmployeerden „St. Antonius" te 's Gravenhage. Alvorens te voldoen aan het verzoek van de be sturen van genoemde organisaties en de tot stand gekomen regeling voor het geheele bedrijf bindend vast te stellen, worden belanghebbenden in de ge legenheid gesteld voor of op 28 Juni a.s. bezwaren tegen deze regeling in te dienen bij het college van rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87, 's Graven hage. HAARLEM Vrijdag. ï5e afdeeling Noord-Holland van de vereeniging Het Nederlandsche Trekpaard, hield gisteren •*en keuring te Hoofddorp. Een moeder met haar tweeling wordt voor de keurmeesters geleid. .(Foto Stevens) Prijslijst duidelijk aan den bakkerswagen Veel overtredingen. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. (A.N.P.) Aangezien de bepalingen van het prijsaanduidingsbesluit 1941 niet voldoende blijken te zijn doorgedrongen tot de bakkerij, vestigt het Centraal Bureau voor het Rakkersbedri.jf er de aandacht op dat krachtens dit besluit niet alleen de artikelen in de winkels op de voorgeschreven wijze moeten zijn geprijsd, doch dat dc voorschriften dienaangaande ook gel den voor den verkoop door middel van bakkers wagens aan huis. De bakkerswagens zullen in verhand hiermede moeten zijn voorzien van op duidelijk zichtbare en leesbare wijze aangebrachte prijslijsten, waarop vermeld staan alle, in den wagen vervoerde arti kelen en de daarvoor geldende prijzen. Gebleken is dat wegens het niet nakomen van dit voorschrift reeds processen-verbaal zijn opge maakt. zoodat belanghebbenden in hun eigen be lang dringend wordt aangeraden om voor zoover dit nog niet is geschied, hun bakkerswagens op de hierboven omschreven wijze van prijslijsten te voorzien. Ter vermijding van misverstanden zij er voorts de aandacht op gevestigd dat men niet zal kun nen volstaan met het eenvoudig deponeeren in de kar van een getypte prijslijst, doch dat de prijs vermelding op duidelijke zichtbare en voor ieder leesbare wijze zal moeten geschieden door bevesti ging op of aan de broodwagens. Het gevonden vrouwenhoofd. Arrestant legt bekentenis af. AMSTERDAM, 6 Juni (A.N.P.) De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Merwedekanaal ver leden week door de politie te Rotterdam is ge arresteerd, verdacht van moord op zijn echtge- noote (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft hedenochtend voor den rechter-commissaris be kend deze gruwelijke misdaad te hebben bedreven. Nadere bijzonderheden konden, terwille van het loopende onderzoek, nog niet door de politie wor den verstrekt. Duizenden paren schoenen te Ede in heslag genomen. EDE. 6 Juni. Ambtenaren van den crisis opsporingsdienst hebben, in samenwerking met de Edesche politie, bij verscheidene schoenwinkeliers alhier een onderzoek ingesteld. Hierbij kwam aan het licht dat eenigen in overtreding waren en zich schuldig maakten aan. het verkoopen van schoenen zonder bon. Twee winkeliers, genaamd H. en S. werden bovendien geverbaliseerd wegens ernstige prijs opdrijving. Bij hen werd de geheele voorraad schoenen, te zamen eenige duizenden paren, in beslag genomen. Woonschepen moeten naam en adres van den eigenaar dragen. 's GRAVENHAGE 6 Juni. Als woonschip ln den zin van par. 2 (2) der verordening nr. 100 van 23 Mei 1941 gel den vaartuigen, die a. in afgesloten ruimten menschen tot woning dienen. b. een vaste ligplaats hebben, dat is: blijvend en vast aan den oever bevestigd zijn. Deze woonschepen moeten van duidelijk zichtbare, weervaste en stevig bevestigde borden voorzien zijn, op welke de naam van het vaartuig, alsmede naam en adres van den eigenaar, eventueel bewoner vermeld staan. Als woonschip zonder eigen voortbewegingsmiddel gelden ten aanzien van de bovenstaande bepalingen voor woonschepen ook vaartuigen met eigen voortbewegings middel, als de motoren door het verwijderen van belang rijke motoronderdeelen of van de takelage onbruikbaar worden gemaakt. De bewoner van het woonschip moet de onbruikbaar- making van het voortbewegingsmlcjdel door een verkla ring van de bevoegde politieautoriteit kunnen aantoonen. Uit deze verklaring moet blijken welke deelen van het voortbewegingsmiddel bij de politie gedeponeerd werden. Een verdwenen Haarlemsch Museum. Een uitgave der vereeniging „Haerlcm". Een goede honderd jaar, van 1759 tot 1866, heeft onze stad een museum bezeten, zijnde een „Kabinet van naturaliën van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen". Het is dus al drie kwart eeuw verdwenen, maar de geschiedenis van opkomst, bloei en liquidatie er van omvat een In teressant stukje Haarlemsch cultuurleven en gaf Mr. J. A. Bierens de Haan, secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen aan leiding, een en ander in een boekje van 80 blad zijden voor de historie vast te leggen. De vereeni ging Haerlem bezorgde de uitgave er van. De heer Bierens de Haan was uithoofde van zijn hierbovengenoemde functie in de gelegenheid, veel van zijn inlichtingen aan de bron te verzamelen. Het museum toch was een stichting van de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen en men ont moet dan ook in het werkje de namen van tal van Haarlemmers, die van het midden der 18e tot het midden deb 19e eeuw het hunne hebben bijge dragen tot verbreiding van den naam van onze stad als centrum van wetenschap op velerlei ge bied. De schrijver vertelt dan allereerst iets.over de opkomst. Als menig ander museum groeidë het uit kleine of grootere verzamelingen merkwaardige of weinig bekende voortbrengselen uit planten- en dierenrijk, die belangstellende relaties van de Maatschappij haar ten geschenke hadden aangebo den. Dat begon met een burgemeesterlijke schen king in 1755 van „een leguwan, een kaayman en twee hagedissen", waaraan de Directeur Van Sype- steyn een „witte vink" toevoegde en Johannes En schedé „Oost-Indische horens en schelpen". Dat was zoo het begin. In den loop van den tijd werd er het noodige singuliers aan toegevoegd en de kwestie van het deugdelijk reserveeren veroorzaak te de noodige zorgen. Een paar kasten en ander bergmateriaal bleken al spoedig onvoldoende en het slot was, dat men de beschikking kreeg over een lokaliteit in het Prinsenhof, waar de noodige toogen werden aangebracht, zoodat de verzame ling thans naar den eisch bezichtigd kon worden.' Martinus van Marum is de man geweest, die de verzameling heeft verheven tot een wetenschap pelijk belangrijke instelling. Hij was doctor in de medicijnen en de philosophie en had zich als ge neesheer te Haarlem gevestigd, waar al spoedig de aandacht op hem gevestigd werd. Hi.i bleek groote belangstelling voor de staag uitbreidende verzameling te hebben en werd in. 1777 tot direc teur van het kabinet benoemd. Spoedig na deze benoeming kreeg het kabinet een passende behui zing door aankoop van een pand in de Groote Houtstraat nabij de Peuzelaarsteeg (waarvoor de bekende Pieter Teyler van der Flulst een geldlee- ning verstrekte) in welk pand de Maatschappij zelf haar intrek nam en een gedeelte er van voor museumruimte reserveerde. In deze nieuwe omgeving kon Van Marum, die overigens ook medicus bleef en voorts directeur was van het Physisch Kabinet en de verzameling mineralen en fossielen, zijn krachten aan het ka binet wijden. Hij ordende en completeerde zooveel mogelijk de afdeelingen en wist aldus een bloeiend museum te scheppen, waarvoor hij in later jaren ook een catalogus samenstelde, die doet zien, dat het museum tegen het begin der 19e eeuw beschik te over 130 soorten opgezette zoogdieren, 525 soor ten vogels. 100 soorten reptielen en amp'nibiën, bij na 600 soorten mollusken, 220 soorten koralen, 70 soorten crustaceeën en een 10-tal soorten wormen. Intusschen beleefde ons land in dien tijd moei lijke jaren en het museum ondervond daarvan de gevolgen. Hoogst welkom was daarom een re- geeringssubsiaie van f 6000 per jaar. In 1820 werd evenwel te Leiden het Rijks Museum van Natuurlijke Historie opgericht en de bejaarde, Van Marum begreep, dat deze instelling een niet geringe concurrent dreigde te worden, in verband waarmede hij de Maatschappij voorstelde, de werkzaamheid van het Museum te beperken tot een verzameling van inlandsche dieren. Er is echter niets van dit plan gekomen. In 1837 stierf Van Marum en zijn verscheiden luid de het begin van een periode van stilstand in. Van Marum's opvolger, prof. J. G. S. van Breda is blijk baar de man niet geweest, die de hoedanigheden be zat. het museum op zijn oude peil te houden, waarbij billijkheidshalve dient opgemerkt, dat andere musea, niet het minst dat van het genootschap Natura Artis Magistra de belangstelling verdeelden- Wel werd de verzameling, (die intusschen overgebracht was naar de nieuwe woning, der Maatschappij op het Spaarne) af en toe nog aangevuld en het einde was, dat een in 1866 uitgebracht rapport sombere klanken over den staat van het kabinet deed hooren. Het was duidelijk, dat het einde van het museum in het verschiet kwam en dat einde brak nog in hetzelfde jaar aan, toen „Artis" het grootste gedeelte van den inventaris voor.800.overnam en de rest naar andere plaatsen o.a. het Teyler's Museum verhuisde. Moge uit dit korte uittreksel blijken, welk een interessant stuk wetenschap Haarlem eenmaal heeft bezeten en hoe erkentelijk men den heer Bierens de Haan zal zijn voor de zorg, waarmede hij dit alles zoo betrekkelijk kort geleden en niettemin vrijwel geheel vergeten, voor het tegenwoordig geslacht weer heeft opgediept uit de oude papieren. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 12de lijst Trekking van Vrijdag 6 Juni 1941 Hooge Prijzen f 1500.— 19386 f 1000.— 2194 3377 6240 15224 15552 20697 21349 f 400.— 1283 2231 2930 7112 11516 16855 17480 19608 f 200.— 2747 7035 f 100.— 1013 9411 13322 13597 14593 15940 16681 21686 Prijzen van f 10— 1059 1123 1360 1507 1579 1512 1843 1679 1805 1953 2293 2301 2318 2382 2405 2489 2505 2561 2612 2763 2816 3051 3080 3319 3373 3383 3450 3482 3576 3732 3753 3923 3947 3970 4058 4059 4118 4162 4365 4406 4411 4469 4819 4832 4858 4874 5030 5135 5149 5197 5234 5261 5454 5505 5694 5705 5769 5880 5881 5944 5969 6311 6397 6655 6698 6816 6885 6895 6908 6935 6966 7031 7184 7229 7335 7455 7573 7588 7710 7727 8083 8089 8143 8449 8468 8526 8682 8723 8851 8950 9020 9191 9382 9527 9567 9643 9652 9667 10035 10058 10116 10307 10852 10875 11085 11087 11095 11121 11127 11155 11204 11372 11391 11421 11570 11642 11633 11734 11759 11843 11996 12009 12027 12037 12088 12136 12192 12321 12381 12421 12464 12530 12548 12663 12664 12896 12898 12928 12937 13086 13119 13123 13172 13208 '3363 13615 13618 13748 13780 13786 13811 13933 13975 14024 14040 14076 14115 14254 14301 14313 14318 14342 14424 14571 14654 14662 14684 14976 14999 15069 15138 15292 15398 15509 15713 15721 15739 15879 15963 15998 16082 16176 16458 16579 16670 16700 16729 17131 17203 17310 17469 17436 17499 17847 17848 17896 17963 18152 18246 18290 18350 18430 18520 18530 18573 18617 18671 18794 19049 19103 19154 19310 19349 19363 19380 19431 19529 19550 19573 19575 19659 19714 19776 19817 19951 20099 20201 20393 20465 20753 20851 20853 20967 21038 21218 21243 21301 21307 21474 21488 21696 21725 21737 21895 21904 21955 21965 Nieten 1023 1041 1132 1301 1305 1318 1332 1347 1366 1368 1387 1404 1414 1415 1615 1627 1651 1653 1671 1T26 1751 1906 1923 1951 1957 1978 2057 2109 2167 2174 2262 2280 2312 2319 2326 2334 2355 2427 2470 2525 2540 2558 2575 2577 2653 2662 2686 2726 2762 2777 2784 2808 2875 2898 2976 3026 3030 3042 3075 3098 3123 3142 3234 3241 3280 3285 3382 3398 3403 3439 3478 3506 3538 3545 3636 3655 3700 3703 3706 3735 3755 3802 3819 3854 3888 3915 3948 3974 4031 4148 4223 4237 4265 4272 4376 4384 4421 4447 4455 4468 4503 4598 4602 4642 4686 4741 4763 4777 4803 4812 4818 4839 4870 4880 4881 4890 4902 4978 5055 5176 5193 5225 5233 5244 5273 5338 5363 5377 5390 5409 5448 5468 5472 5572 5640 5649 5686 5689 5710 5729 5800 5825 5827 5831 5868 5923 5938 6005 6029 6068 6078 6095 6119 6270 6333 6343 6352 6485 6504 6517 6520 6562 6564 6598 6607 6658 6685 6703 6722 6747 6772 6884 6896 6923 6949 6999 7039 7083 7114 7164 7219 7241 7270 7362 7369 7380 7388 7478 7479 7507 7538 7577 7606 7697 7725 7736 7742 7796 7807 7811 7862 7878 7906 7931 8020 8032 8042 8070 8096 8170 8219 8235 8245 8259 8285 8325 8332 8352 8371 8382 8404 8580 8613 8635 8638 8679 8687 8701 8777 8810 8815 8817 8819 8836 8868 8921 9003 9028 9054 9064 9076 9084 9149 9204 9237 9238 9251 9267 9295 9319 9372 9409 9421 9430 9456 9478 9515 9523 9530 9562 9586 9593 9602 9687 9721 9722 9728 9762 9812 9860 9900 9944 9955 9974 10004 10009 10016 10064 10164 10176 10185 10262 10292 10298 10418 10437 10456 10459 10461 10463 10479 10507 10546 10556 10616 10639 10696 10713 10726 10769 10777 10793 10806 10833 10930 10940 10965 10996 11013 11056 11099 11108 11189 11193 21242 11267 11270 11306 li348 11380 11387 11423 11492 11600 11617 11627 11662 11727 11731 11735 11754 11800 11867 11884 11905 11914 11926 11947 11994 12033 12059 12080 12134 12182 12185 12215 12219 12229 12238 12307 12371 12388 12437 12467 12500 12505 12574 12595 12599 12611 12616 12643 12682 12691 12722 12724 12775 12785 12793 12793 12801 12828 12871 12895 12910 12919 12959 13026 13061 13071 13108 13112 13118 13131 13152 13195 13214 13239 13259 13302 13343 13357 13385 13390 13459 13472 13501 13599 13607 13686 13707 13788 13807 13820 13331 13888 13918 13935 13977 13980 •3982 14033 14062 14083 14090 14140 14149 14178 14208 14243 14246 14263 14378 14501 14534 14596 14597 14598 14611 14620 14621 14665 14680 14882 15001 15007 15047 15056 15063 15071 15185 15196 15300 15307 15354 15433 15460 15479 15534 15563 15566 15596 15601 15624 15626 15634 15645 15688 15694 15744 15797 15806 15835 15881 15917 15953 15954 15971 16013 16014 16026 16036 16044 16077 16085 16086 16107 16112 16162 16190 16224 16239- 16283 16310 16337 16350 16413 16423 16433 16444 16430 16431 16493 1J500 16543 16552 16566 16584 16609 16626 16634 16695 16698 16718 16740 16743 16793 16835 16879 16898 16922 17032 17039 17077 17097 17115 17128 17167 17175 17220 17237 17292 17300 17329 17363 17410 17417 1745.2 17509 17552 17606 17650 17707 17740 17765 17816 17869 17877 17881 17882 17886 17924 17931 17933 17987 18007 18027 18037 18058 18113 18139 18170 18241 18279 18314 18348 18384 18421 18450 18451 18453 18463 18407 18475 18477 18499 18539 18548 18554 18570 18616 18640 18707 18728 18745 18778 18797 18817 18827 18883 18891 18904 18916 18924 18953 18993 18997 19021 19057 19083 19092 19105 19107 19138 19153- 19179 19207 19242 19259 19347 19374 19394 19418 19445 19482 19517 19593 19600 19634 19639 19667 19672 19676 19677 19686 19749 19771 19809 19322 19830 19899 19960 19992 20165 20184 20209 20253 20285 20289 20295 20344 20347 20348 20350 20392 20422 20469 20439 20513 20522 20523 20528 20569 20600 20627 20628 20654 20678 20702 20704 20728 20751 20759 2079-5 20816 20830 20382 20951 20983 20986 21024 21115 21158 21161 21164 21187 21195 21202 21207 21228 21258 21287 21299 21322 21328 21360 21449 21451 21455 21457 21482 21545 21583 21587 21637 21641 21648 21674 21675 21724 21756 21758 21774 21805 21819 21837 21852 21857 21874 21896 21912 21942 21969 Verbeteringen 5e klasse, 11e lijst; 5223 m. z. 3253; 3335 t 70— jn. Z. 3325 i 70.—; 12786 jp. 2. 12776, v

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5