Aspirin IJMUIDEN Examens. Vacantieplannen. jlooi&ih, /t4usf De beeldhouwers uit Kennemerland Het examen-spook waart wederom over ons kleine land. En volgens traditie treft het prachtig weer. Zelfs in dit jaar, waarin de warmte zoo on gekend lang op zich heeft laten wachten. Toen de hoogtij van het spook aanbrak verscheen zij. Exa minandi, die tusschen de beproevingen in door de schoolramen naar buiten staren en zich door dit gebruikelijke samentreffen van extra-inspanning en hitte wreedelijk benadeeld voelen, mogen zich evenwel al transpireerend troosten met de ge dachte, dat het nog erger had kunnen zijn. Was het warme weer vroeger gekomen, dan zou het allicht hun voorbereiding tot de krachtproef hebben ge schaad. Het zou hen, althans vele niet zoo rotsvast- beslotenen onder hen, van hun boeken hebben weg gelokt naar de vrije natuur, waar het slecht stu- deeren is en daarentegen zorgeloos genieten van bosch en beemd, van meer en plas, van vogelen zang en bloemendaal. Ware het op tijd geweest, er 2ouden niet zooveel doortrainde deelnemers aan den start voor den grooten wetenschappelijken wedstrijd verschenen zijn. Waaruit dus valt af te leiden, dat er dit jaar een bijzonder laag percen tage gezakten moet wezen. Deze troost geldt niet voor die andere helft van het Nederlandsche volk, te weten die der exami natoren. Mijn hart en mijn medegevoel gaan, hoe ver ik hun jaren ook reeds ontwassen ben, nog immer naar de examinandi uit, maar ik mag het feit niet veronachtzamen dat ook degenen die hen aan den tand voelen men- schen zijn, dat het examineeren hen soms stierlijk verveelt en dat ook zij liever buiten zouden wezen: wandelend langs het heerlijk beschaduwde bosch pad, zwemmend in het zonne-fonkelend nat dat den Hollander minstens even dierbaar is als het land, roeiend of zeilend op dat ongewisse element met de lentebries spelend door zijn min of mfeer weelderige lokken. Ik herinner mij hoe wij met een vijftal ex-H.B.S.'ers indertijd eens een vroegeren examinator, wiens persoon nochtans in onze hoogste achting stond, vele jaren na dato voor ons zagen verschijnen om een proeve van sportieve bekwaamheid af te leg gen. En hoe voldoening ons beving en onze woord voerder op somberen toon sprak: „Het uur der wrake is geslagen". Waarna wij hem, na veel schoolmeesterachtige critiek, prompt lieten slagen. Gelukkig klopt in verreweg de meeste examina toren en niet minder in de hun toegevoegde ge- -committeerden, deskundigen en hoe dat meer moge heeten een hart-, dat der jeugd warm gezind is. Het slachtoffer moge zich dat moeilijk kunnen voorstellen als het, zweetparelend, zich aan de overzijde van de tafel op het antwoord zit te be zinnen dat het gisteren nog wist en nu niet meer vinden kantoch is het zoo. Zij zijn ook jong geweest. Zij hebben hun herinneringen. Bij som migen hunner zijn die zelfs zoo levendig gebleven, dat zij zich bij bepaalde vragen plotseling met pijnlijke zekerheid bewust worden, dat zij daar zelf indertijd het antwoord op schuldig zijn ge bleven. Bij anderen wekt het aanschouwen van een grimmig leslokaal plotseling het griezelige besef op, dat zij in die eigenste omgeving indertijd als baksteenen gezakt zijn en het toen onrecht- vaardig vonden. Weer anderen herkennen een gang, waarin zij indertijd vol angst op en neer gedraafd hebben, zwartgallig den uitslag verbeidend en zich griezelige voorstellingen voor den geest roepend van de uitwerking -op een gestrengen vader, die in zijn jeugd schijnbaar met onverflauwden ijver en feilloos gemak zijn studies had volbracht. Nog anderen ja, zoo zijn er kunnen zelfs na zoo veel jaren de vanouds bekende leeraarskamer, om te zwijgen van het vertrek waarin rector of di recteur heerschen, niet. zonder een lichte huivering betreden. In hun tijd waren bezoeken aan die oor den trouwens wat erger dan nu, want de verhou dingen waren grimmiger. Waren de examinatoren vrijer in het stellen van hun eischen, een milder examensfeer zou heerschen. Maar zij zijn, evenals de rechter op zijn gebied, aan de toepassing van een wet gebonden. En nu zijn in hun geval, met name in dat van de eindexamens van H.B.S. en Gymnasium, de eischen voor het eindexamen, in die „wet" belichaamd, steeds hoo- ger opgevoerd. Volgens henzelf, tenminste volgens zeer velen van hen, zouden die lager moeten wor den gesteld. Laat ons hopen dat dit binnen afzien- baren tijd gebeuren zal, ten bate van de resultaten van het onderwijs zelf, omdat men er meer aan heeft wat minder goed te weten dan zeer veel ten halve. En omdat die hoog-opgevoerde eischen leiden tot een inpompen van parate kennis in daar toe veelal wel geschikte kinderhersens, dat te weinig tijd meer laat voor eigen gedachten over het ge leerde, voor combinatie en afleiding, voor verder onderzoek op gebieden waarvoor bijzondere aanleg en belangstelling bestaan. De neiging tot opvoering van examen-eischen en tot het hechten van over dreven waarde aan hoeveelheden parate kennis be staat ook op ander onder wijs-terrein dan dat van het M.O. en V.H.O. Zij schijnt eenigszins uit den Hollandschen aard voort te vloeien. Maar als wij dat eenmaal inzien als een zwak punt moet de weg naar verbetering ook open liggen. Het doel is im mers geenszins, een soort record bij examens te vestigen en ze zoo moeilijk mogelijk te maken, alsof het een hersen-krachtproef geldt, maar een heel ander: de beste voorbereiding te geven voor de goede uitoefening van een maatschappelijke taak in het belang der gemeenschap! Dit ernstige slot zij toegevoegd aan een aanvan kelijk wat railleerende beschouwing over de exa mens, die toch erkennen wil dat zij inderdaad, voor verreweg de meesten, een ware beproeving zijn. R. P. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. luchtalarm te Londen. STOCKHOLM, 7 Juni (D.N.B.) Gisteren over dag is in Londen een vrij langdurig luchtalarm geweest. Het communiqué van de Engelsche mi nisteries van luchtvaart en binnenlandsche veilig heid meldt dat in een stad in het Zuid-Oosten des lands en in de streek van Londen door bommen van Duitsche vliegtuigen eenige schade is aange richt. Duitsche marine-artillerie heeft, naar het D.N.B. meldt, vannacht belangrijke militaire doelen aan de Engelsche Kanaalkust beschoten. Is 'i met uw vacantieplannen Al in kruiken en in kannen? Want het komt nu zeer nabij; Hebt ge al precies besloten, Hoe uw rustpoos wordt genoten, Als ge uittrekt naar de wei? Zoekt ge strand of zoekt ge bosschen, Om uw geest eens te verlossen Van de engheid van de stad; Gaat gij enkel luiheid zoeken, Of verdiept ge u in boeken. Kiest gij voet- of rijwielpad? Er is weelde voor u buiten, Waar de vogels voor u fluiten. Waar het zonlicht voor u schijnt; Waar de bloemen voor u bloeien Waar de koeien voor u loeien, Waar de zorg voor u verdwijnt. Laat de wind uw slapen streelen, Zie de kindren juichend spelen Neem uw mooie kansen waar; En ik wensch u allen, vrienden Die wat rust volop verdienden Zon en vreugde met elkaar. P. GASUS. Zevenhonderd Chineezen in schuilkelder gestikt. TSJOENKING 6 Juni. Tijdens den luchtaanval van gisternacht zijn, naar officieel werd bekend gemaakt, in fen overvolle schuilkelder 700 personen gestikt. (United Press). Het bewaren van etensresten. Veel bederf kan met eenige zorg worden voorkomen- 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Het voorlichtings bureau van den voedingsraad schrijft ons: Door het ondoelmatig bewaren van levensmiddelen gaat veel van hetgeen waarde heeft verloren. Ook voordat verkeerd bewaard voedsel bedorven is, dus terwijl de smaak nog goed is, kan de voedingswaarde toch sterk achteruitgegaan zijn. Hier volgen daarom eenige wenken en raadgevin gen betreffende het bewaren van spijzen voor een korten tijd, b.v. het eten van de centrale keukens. Dagelijks worden er door de centrale keukens gerechten verschaft, o.a. verschillende stamppotten met versche groenten en aardappelen. De groenten en aardappelen bevatten vitamine C. Er is niets zoo nadeelig voor vitamine C als de aanraking met de lucht en een lauw warme temperatuur. Dikwijls is er in deze stamppot melk of tapte melk verwerkt. Vooral na langdurig warm houden is het goed mogelijk, dat deze gerechten, wanneer ze uitstekend zijn afgeleverd, toch na eenige uren zuur worden of bederven. Men moet zoo mogelijk vlak voor het eten de gerechten aan de centrale keukens afhalen en er een flink gereinigde, goed af te sluiten pan voor gebruiken, daar ook stof en vuil het bederf in de hand weken. Mocht er iets van den maaltijd overblijven, dan moet men deze rest zoo snel mogelijk koud laten worden en op een goede plaats bewaren. Een goede bewaarplaats moet: 1. koel, droog en stofvrij zijn: 2. goed gereinigd kunnen worden; 3. vrij gehouden kunnen worden van muizen en in secten. Wordt cr thuis gekookt, dan moet men de groen ten en aardappelen om bovengenoemde reden kort voor den maaltijd bereiden en eventueele resten op dezelfde wijze bewaren. Vleesch: Verschillende slagers leveren al het vleesch voor een distributie-periode tegelijk af aan hun klanten. Het ongebraden vleesch kan men op een koele plaats maar één dag goed houden. Door het zouten of marineereh kan men deze periode rekken. Wil men het vleesch voor langen tijd be waren, dan moet men het braden en met vet bedekken. Melk: Vooral in den zomer is de kans groot, dat de melk zuur wordt. Om dit te voorkomen moet men de melk in een schoone melkkoker of pan in ontvangst nemen, vervolgens zoo snel mogelijk koken, koud laten worden en op een koele plaats weg zetten. Restjes warme melk mogen nooit bij de overige koude melk gegoten worden. Hierdoor zou een lauw-warme temperatuur ontstaan, waar door het bederf in hooge mate bevorderd wordt. Ook mag geen versche en oude melk bij elkaar ge daan worden. Dit mengsel blijft minder lang goed dan de versche melk afzonderlijk. Centraal Bloembollen Comité. Een chef. voor de onpersoonlijke reclame. Aan het kort' verslag van de 49ste. vergadering van het Centraal Bloembollen Comité, verschenen in „De Hcbaho" ontleenen wij, dat gebleken is, dat de binnenlandsche actie ten bate van het bloembollen- verbruik vruchtdragend heeft gewei'kt. Het verbruik in Nederland blijkt sterk te zijn toegenomen. In de overtuiging, dat na den oorlog Onpersoon lijke Reclame zeer veel arbeid en toewijding zal eischen, werd besloten maatregelen te treffen om te komen tot aanstelling van een reclamechef, die met de uitvoering van alle besluiten zal worden belast. Voorts werd besloten, steun te verleenen aan een plan van de Ned. Gladiolusvereeniging, om zoo mo gelijk in Hamburg een Nederlandsche Gladiolus tentoonstelling te houden. Ter vergadering werd dank gebracht aan het aftre dend lid J. van Til, die met slechts één jaar onder breking van de oprichting in 1925 af zitting heeft ge had in de Commissie voor het Wetenschappelijk On derzoek en haar al die jaren als voorzitter heeft ge- leid. Minder verkeersongevallen in April Belangrijk verschil met andere maanden. 's GRAVENHAGE 6 Juni. Blijkens de recente gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft het aantal doodelijke verkeersslachtoffers voor de maand April 1941 een uiterst laag cijfer te zien, schrijft de K. N. A. C. Het aantal ernstig gewonden is zelf lager dan het sinds den aanvang der publicatie dezer cijfers ooit is geweest. De cijfers voor de eerste 4 maanden van het Jaar zijn als volgt. (Tuschen haakjes de overeenkomstige cijfers van orig jaar). gedood ernstig gewond Januari 44 (27) 98 (146) Februari 43 (44) 64 (120) Maart 32 (45) .98 (133) April 23 (63) 79 (148) Bij de vergelijking met de cijfers van vorig jaar dient er rekening mede te worden gehouden, dat door de ijs- en sneeuwperiode in den aanvang van 1940 het verkeer toen grootendeels was lamgelegd. Opmerkelijk is, dat terwijl over het geheele land over de eerste 4 maanden van 1941 het aantal bij verkeers ongevallen gedoode personen daalde met 13 pet. ten op zichte van de eerste 4 maanden van 1940. het aantal daar in de groote steden met meer dan 100.000 inwoners geheel gelijk bleef. Relatief steeg dus het verkeersgevaar in de groote steden belangrijk, waaraan het feit niet eemd zal zijn dat daar het verkeer niet zoo zeer ver minderd is als wel veranderd van karakter door ver vanging .van motorrijtuigen door andere vervoermidde len. In eerste instantie zal dus vooral de verkeers- opvoeding in de groote steden de volle aandacht ver dienen. Het aantal ernstig gewonden verminderde in de genoemde periode in het geheede land met 42 pet., in de groote steden met 30' pet. „Logiesuitwisseling". Een plan van de Ned- Reisvereeniging. Daar onder de huidige pmstandigheden, het ver krijgen van logies tijdens de vacantiemaanden wellicht hier en daar met moeilijkheden gepaard zal gaan en een beperkte logiesruimte, vooral in het drukst van het seizoen, de uitvoering van va cantieplannen zou kunnen bemoeilijken, of zelfs geheel zou kunnen doen stranden, heeft de Ne derlandsche Reisvereeniging ten behoeve van haar leden besloten een nieuw denkbeeld te verwezen lijken n.l. dat van logiesuitwisseling. Wanneer bijv. eenlid uit Groningen eens een weekeinde of een week bij iemand op de Veluwe wil doorbrengen, dan stelt de laatste den Gronin ger daartoe in staat, waarna het Groningsche lid zich verplicht, om op zijn beurt den man van de Veluwe voor een gelijken tijdsduur te ontvangen. Eveneens zullen er tal van ouders zijn, die gaarne hun zoon of dochter tijdelijk willen uit wisselen met een kind uit een andere streek van ons land. De N.R.V. stelt op grond van het boven staande, haar leden in staat door middel van een in te vullen formulier, hun wenschen in deze ken baar te maken. Prijsregeling van finten. De finten, een vischsoort, die tot de haring achtige behoort, geniet op het oogenblik een veel grootere populariteit, dan vroeger het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot over matige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat met in gang van 5 Juni de prijzen voor finten en fintpro ducten geregeld zijn. Voor den visscher, den rooker en den verwerker werden maximum-verkoopprijzen astgesteld, terwijl voor grossiers en detaillisten maximum winstmarges zijn voorgeschreven. (Adv. Ingez. Med.) Jaarverslag N.- en Z.-Hollandsclie Redclingmaatschappij- Het nieuwe nummer van „De Reddingboot" brengt een uitvoerig gedomumenteerd en van foto's voorzien jaarverslag over 1940 van de handelingen der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij, die thans meer- dan ooit is aange wezen op steun uit Nederland. Aan jaarlijksche bij dragen n.l. ontving zij ruim f 11.000 minder dan in 1939, daar het niet mogelijk was over de buiten- landsche contributies te beschikken. Het nadeelige saldo was op 31 December 1940 f 53.277; aan ex ploitatiekosten der 21 reddingsstations werd uit geven f 69.549, aan pensioenen en ondersteuningen f 33.989. De totale uitgaven bedroegen f 146.371. De exploitatiekosten van het station IJmuiden waren over 1940 met f 13.832 het hoogste der 21 stations. Totaal ontvangen werd er in dat jaar f 93.093. 244 personen werden in 1940 door de redding booten gered. 4 De „Neeltje Jacoba" voer achttien maal uit, de „Dorijs Rijkers" zeventien maal en de „Barend van Spreekens" slechts tweemaal. De „Neeltje Jacoba" redde op die tochten 30 personen, de „Dorus Rijkers" sloeg een record door 145 schipbreukelingen aan land te brengen. Aanbesteding. Bij de te Haarlem gehouden aanbesteding voor het verfwerk van 56 woningen aan en nabij het Weltevredenplein was laagste inschrijver J. Gar- stenveld alhier met f 1975. Om het damkampioenschap van Noord-Holland. De wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland zal einde Juni beginnen. De hoofdklasse groep wordt gevormd uit spelers van Kennemerland, Haarlem en Zaandam. Te Haarlem en Zaandam zullen de candidaten spoedig bekend zijn, in Kennemerland is de geslissing reeds ge vallen. Voor de laatste groep komen uit B. Dukel en H. Laros te IJmuiden en A. J. Buyck te Santpoort. De belang rijkheid van het tournooi wordt nog verhoogd doordat bepaald is, dat het tournooi tevens geldt voor de twee plaatsen van den eindstrijd om den meestertitel. Verbetering. Ook het laatste 'gedeelte van de trottoirs in park wijk Zeeweg, welke met slakkenzand bedekt waren zal nu verdwijnen. Het is het gedeelte van de Leeu weriklaan tusschen Merellaan en Lijsterlaan, dat nu ook een steenen trottoir zal krijgen. Men is al met het werk begonnen. GOEDKOOP ZWEMMEN „VREUGDE EN ARBEID". Zooals bekend is worden door „Vreugde en Arbeid" reeds met veel succes in een aantal plaatsen goedkoope zwemavonden georganiseerd. Ook in IJmuiden-Oost zullen dergelijke goed koope zwemavonden worden georganiseerd. Het overdekte zwembad „Velserbad" zal voortaan iede- ren Dinsdagavond van 2021 uur voor kinderen t.m. 13 jaar en begeleiders en van 2122 uur voor personen boven 13 jaar geopend zijn. Voor hen, die de zwemkunst nog niet of niet geheel machtig zijn bestaat de gelegenheid voor gratis zwemonderricht. Concert Mannenkoor „De Eendracht". Onder leiding van Stephen Jansen gaf het man nenkoor „De Eendracht" de Papierfabrieken in het gebouw Concordia een concert, dat goed bezocht was, een unicum in deze zomersche dagen*. Het programma had een zuiver Nederlandschen inslag doordat Jansen zijn koor bijna uitsluitend liederen liet zingen van componisten van eigen bodem. „De Eendracht" is sinds zijn laatste optreden kwantitatief zeer gegroeid en telt nu circa 70 zan gers. „Bede voor het vaderland" uit Valerius Ge- denckclanck was het openingsnummer, dat Jansen een fraaie vertolking liet meegeven. Ruig massaal klonken de mannenstemmen in de firtideze klank werd beter in „Opwaarts" van Jos. Beltjens, waar bij opviel hoe de directeur zijn zangers koordisci pline heeft geleerd. Er wordt pittig juist gereageerd op zijn aanwijgingen, er wordt met in achtnemen der nuanceeringen goed op toon gezongen. De klank van het geheel kon mij echter nog niet vol komen bevredigen: die moet nog meer veredeld worden. in het Frans Halsmuseum. In mijn verslag over een eersten rondgang op deze tentoonstelling is een woorddeeltje weggeval len, waardoor er iets is komen te staan dat heel vreemd aandoet en ook niet zoo door mij geschre ven is. Over den beeldhouwer Van Reyn staat daar, dat deze zich hier meer als portrettist dan als beeld houwer doet kennen. Een „schrille tegenstelling" die ik niet gemaakt heb. Ik schreef namelijk „dan als bouwbeeldhouwer" en de bedoeling zal dan duidelijk zijn. Van Reyn's mooie inzending is dit maal meer picturaal dan architectonisch van ka rakter. De bezoeker zal die opmerking trouwens spoedig zelf maken. Wanneer ik thans op het geëxposeerde iets nader inga, dan zou ik met het laatste zaaltje, dat van den dierenplastieker Klinkenberg willen beginnen. Niet alleen omdat diens groep numeriek het uitgebreidst is, doch ook omdat wij zelden in de gelegenheid waren zooveel bijeen te zien, waardoor een alge- meene karakteristiek van dit werk mogelijk wordt. In de eerste plaats dan zal het den beschouwer op vallen, dat dit zich door niets aan hem opdringt. Er gaat van deze dierportretten en typeeringen een rustige beschaving uit, die zich niet vóór het af te beelden of te typeeren dier plaatst, doch zich daar aan ondergeschikt maakt en haar kracht vindt in een scherpe observatie van wat er aan zoo'n dier te beleven valt aan lijn- en vormschoonheid, waar het gaat of staat, in spanning of in rust zich be vindt. Er is in Klinkenberg's dier-beelding iets van een haast gezellige intimiteit, waarin hij met zijn modellen verkeert. Zij zijn hem vertrouwd als goede kameraden en hij vermijdt daardoor misschien den pathos van een romantiker als Barye of de te per soonlijk-eigenzinnige visie hoe geestig ook vaak van modernen als Pompon. Ook styleert hij niet als Mendes of Altorf. of hij doet dat schuchter. Men gevoelt dat voor Klinkenberg het dier in zijn na tuurlijken vorm hoofdzaak blijft en inderdaad is daaraan al genoeg te beleven. Het is dan ook daar door te verklaren dat deze kleine kunstwerken een vlotte waardeering vinden, waarbij nog komt dat de artist ook in de keuze van zijn wisselend materiaal een eenvoudige fijnzinnigheid aan den dag legt, die het werk zeer ten goede komt. Zoo er al eenige vergelijking met werk van anderen noodig is, zou men Klinkenberg's kunst naast die van Tjipke Visser kunnen plaatsen, die eveneens als dierbeelder gewaardeerd is. En dan zou men mis schien den Haarlemmer nog om diens ietwat groo tere bewegelijkheid, grootere emotionaliteit prijzen. Détailbespreking laat ik hier achterwege; men deze dierengalerij, waarvan onze foto slechts een fragmentje geeft, eens rustig bekijken en van deze eenvoudïg-eerlijke kunst genieten. Een andere verrassing voor velen zal de groote verzameline baby-teekeningen door Theo van Reyn zyn. Door zijn bekend bouw-plastisch werk, waar van de breed gehouden vormen zich uiteraard niet tot impressionistische fijnzinnigheid leenen, zou men vergeten dat deze artist ook de maker dezer zeer subtiele lijn-schriftuur is, die, scherp en zeker den gevoeligsten omtrek van een kinderkopje neerschrijft. Er gaat een groote charme van deze meest kleine teekeningen uit en het zou ons niet verwonderen als wie van kinderen houdt, ge- ruimen tijd in deze oude huiselijke zaal van ons Museum bleef vertoeven. Het is misschien jammer dat van een beeldhou wer als Wenckebach niet iets meer dan deze enkele Don Quichot-kop getoond kon worden. Niet omdat deze hem onvoldoende zou vertegenwoordigen, doch omdat zijn wezen zoovele facetten heeft, die in één werk niet gelijktijdig aanwezig kunnen zijn. Wenckebach's plastieken bézitten, vooral in zijn portretten, iets afzonderlijks, iets dat geheel zijn eigen is. Hij heeft hoe zeldzaam in een beeld houwer! gevoel voor humor, die hij durft te laten gaan omdat hij, zelf chargeerend, niet kren kend wordt maar beminnelijk geestig blijft en tot een glimlach dwingt. Zoo is zelfs het tragische in de figuur van den Ridder van La Mancha hier verzacht door een aarzelende ironie, waarmee Wenckebach zich diens kop gedacht heeft. Maar in andere uitbeelding van menschen liet hij zich nog wel vrijer gaan en zoo zou men hier bijvoor beeld wel eens die portretbuste hebben willen zien, door den artist indertijd van den uitgever Nijhoff gemaakt: een zoo fel-juiste, gevoelige en tegelijker tijd geestige karakteristiek, als ik mij van weinig soortgelijk werk kan herinneren. Mari Andriessen heeft zich met zijn beeld voor het stadhuis van Bergen-op-Zoom natuurlijk eenigszins moeten voegen naar de bestemming er van. Toch behield hij er de hem eigen gratie in, die hem doet behooren tot de verfijnde realistische romantici, zooals hij zich hier in de bekende por tretbuste zijner vrouw openbaart. Die kant van hem is mij persoonlijk het liefste, want ondanks veel waardeering voor détails blijft voor mij die hooge deur voor den Hoogen Raad een moeilijk te verteren brok, een gewild anachronisme, dat als modern werk door de opdracht geforceerd is tot het kruipen in den geest van eeuwen her. Thans leest men geen plastiek meer als een prentenboek. Overigens heb ik voor elk plaatje afzonderlijk niets dan waardeering, maar het geheel laat mij. koud. Het werk van mej. Nel. Bakema mag men zeker te dezer stede, als bekend veronderstellen. Het is hier vaak reeds waardeerend besproken. Dit geldt ook voor Tjipke Visser's kunst, die hier in zijn wandschotels een nieuwen vorm van zijn sterk talent blijkt gevonden te hebben. J. H. DE BOIS. Klinkenberg's werken in het Frans Hals Museum. .(Foto De Haas), Vol inspiratie werd Richard Hol's Lied van Ne derland door deze forsche natuurstemmen uitge voerd, in de ff, wat ruw van de tenoren en bari, tons en zonder voldoende begrip van homogeniteit. Ons Hollansch van Bernard Zweers, een waarde volle compositie van deze grooten Nederlandschen kunstenaar, had qua uitvoering schoone momen ten in haar massaalheid. „De Eendracht" heeft, dit getuigde de daverende bijval, met de keuze van het programma veel suc ces gehad. Het laatste nummer moest gedeeltelijk gebisseerd worden. Ds. Johs. Brongeest, Herv. predikant te Velsen vertelde een verhaal uit het land van Bartje, het Drentsche land, getiteld „Herinnering", dat met groote aandacht werd aangehoord. Het concert werd bijgewoond namens de directie door den heer J. Smit, beschermheer van het koor die door den voorzitter, den heer S. de Koning in zijn openingsrede verwelkomd werd. Na de pauze trad Mr. Johnnie en zijn partner, goochelaars en illusionisten en wat dies meer zij op, die het publiek aangenaam vermaakt hebben W. Waterpolo. WATERPOLO IN „DE HEERENDUINEN". Zondagmiddag werden de eerste waterpolowed. strijden in d:t seizoen voor de bondscompetitie in de zweminrichting „De Heerenduinen" gehouden, Te half vier ging het eerste dames-zevental van V.Z.V. te water om den strijd aan te binden tegen D.W.R. II. Bij een snellen aanval maakte C. Huis- man 10 voor V.Z.V. Weldra was de stand gelijk, Met een omhaal slaagde de midvoor van D.W.R, er in, te scoren (12). I. de Vries wist met den bal op te zwemmen, tot bij het doel. Daar gaf ze hei leder over aan A. Buding, die hard in het doel schoot. Met dezen 22 stand kwam de rust. Na de hervatting ondernam D.W.R. 2 opnieuw aanvallen, maar herhaaldelijk ging de bal er naast Toen ging de V.Z.V.-voorhoede er vandoor; I. Vries schoorde (32).'Nog geen minuut later was de stand weer gelijk. Een doorbraak door de V.Z.V.-verdediging bezorgde D.W.R. 2 het win nende vierde doelpunt. V.Z.V. 2—HAARLEM 2 (0—3). V.Z.V. 2 begon den strijd met een mislukten aan- val. J. de Maayen (V.Z.V.) moest het water ver laten wegens het liggen binnen de 2 meter er zelfs toen gelukte het Haarlem 2 eerst na langer strijd te scoren (01). In de tweede helft maakte J. de Mayer dezelfde fout; hij moest opnieuw het water uit en ook ni moest Haarlem 2 verscheidene aanvallen doen al vorens het gelukte te scoren (02). Kort vooi het einde maakte Haarlem er 03 van. V.Z.V. I— HAARLEM I (4—1). Na een snellen aanval scoorde C. Visman 1— voor V.Z.V. In de tweede partij speelde V.Z.V. in een anden opstelling; van de links buitenplaats scoorde N Schoone (20). Toen later Swier een strafschoj te nevnen kreeg werd het 30. Wegens een overtre ding moest P. het water uit: nu kreeg Haarlem eer strafschop te nemen. J. Wevers stopte keurig, maai werd later gepasseerd. Eenige oogenblikken later kreeg Swier opnieuv een strafworp te nemen, doch hij gooide teger de lat. Kort voor het einde kreeg N. Schoone der bal en school in (41). PAARD IN DE SLOOT. Zaterdagmiddag raakte een paard dat op ee: weiland aan den Rruimendijk liep, door 't toedoe: van een anderen rossinant, in een sloot, waar mee modder dan water in stond. De ongelukkige veir voeter werd echter spoedig opgemerkt. Met ver eende krachten wist men het paard weer op he droge te brengen. DRUKTE TE WIJK AAN ZEE.. De eerste de beste goede zomersche Zonda bezorgde Wijk aan Zee heel wat drukte. Het leei af en toe wel op een ouderwetsche dag. De grootste drukte heerschte natuurlijk op he vrijgegeven strand, dat een zeer gezellige aanbli: bood. In den loop van den middag maakte ee: dreigende onweersbui echter, dat velen het stran verlieten. Het bleek echter loos alarm geweest t zijn, want het donkere wolkenpak dreef gelukki weer af. De fietsenstallingen maakten dor het geperkt autoverkeer weer goede zaken. Dagen als deze kan Wijk aan Zee er vele ge bruiken. SCHOUW. De schouw over tocht-, dijk- en spoorslootei van den polder „De Wi.ikei-broek" zal op Vrijdaj 2G Juni gehouden worden. Zoo noodig heeft op 4 Juli de herschouw. plaats HEEMSKERK V erkeersexamens. Evenals vorig jaar is ook nu op de scholen doo den heer M. Boelee van de Verkeerspolitie onder wijs gegeven in de verkeersregels. Vorig jaar namen daaraan deel 223 kinderei nu is dit aantal ruim 300. Op de openbare-, christelijke- en katholieki scholen is dit nuttige onderwijs gegeven. He schriftelijk examen is reeds afgenomen en he resultaat was zeer bevredigend. DE DIEVEN ACHTERHAALD. De politie heeft alhier een drietal personen in gerekend, welke een geslacht schaap en een hoe veelheid tarwe in bezit hadden, alles van diefsU afkomstig. CASTRICUM JEUGDHERBERG GEOPENÖ. De Ned. Jeugdherbergen Centrale (N.J.H.C.) maak bekend dat de bekende jeugdherberg Koningsbosc te Castricum van a.s. Maandag af wederom voor d trekkers is opengesteld. In Noord-Holland zijn thans de volgende jeugdher oergtn geopend: Haarlem. Castricum, Schoorl Wieringen De opening van de jeugdherbergen te Pet tfen en Zandvoort kan zeer binnenkort tegemoet wor den gezien. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 9 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „Een leven lang", nrt bijprogramma, 8 uur. DINSDAG 10 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „Een leven lang", m« bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 9 JUNI. Thalia Theater: ,,'t Was 1 April", 8 uur. Rex Theater: „Zijn tweede Moeder", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Dansmeisjes". 8 uur. DINSDAG 10 JUNI. Xhalia Theater: ,,'t Was 1 April", 8 uur. Rex Theater: „Zijn tweede Moeder", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Dansmeisjes". 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 9 JUNI. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.3( en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.3C en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal „D III 88", 2, 6-30 en 8.45 uur. DINSDAG 10 JUNI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags efl des avond§.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2