IJmuider Courant Mussolini over den Balkanoorlog Duitsche luchtwapen brengt oopvaardijschepen tot zinken. 5 Spoedig houding van Tokio bekend? DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Tien Britsche vliegtuigen boven het Kanaal neergeschoten. onaanwijzing boter Griekenland behoort tot de Italiaansche leefruimte be JAARGANG No. 185 ;,gSve Lourens Coster, Maatschappij voor fjurant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Mtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau jnuider' Courant: Kennemerlaan 42, Dmuidsn, -ilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .jgegeven voor dit blad, worden kosteloos ..genomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VOENSDAG 11 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13*-2. per maand 0.55, per 3 maanden 1,63,. franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. ïjiiitsch weermachtsbericht: 5ERLIJN, 10 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel ;de weermacht maakt bekend: Set luchtwapen heeft aan de Britsohe Zuidkust den Atlantisehen Oceaan twee vrachtbooten 10.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Twee iare koopvaardijschepen werden op den Atlanti- »n Oceaan en ter hoogte van Portland zoo zwaar sthadigd dat aangenomen kan worden dat zij loren zijn gegaan. In 'net Bristol Kanaal kreeg gewapend vijandelijk tankschip een bom- ;reffer. [n Noord-Afrika werden vijandelijke stoottroe- jvoor de Duitsch-Italiaansche stellingen bij To- ■dc afgeslagen. Formaties van het Duitsche en iiaansche luchtwapen bombardeerden Britsche ■iSdoelbatterijen en verdedigingsinstallaties bij broek en Mersa Matroeh. In luchtgevechten boven het Kanaal en Noord- tika, alsmede bij pogingen om de bezette gebie- j te naderen verloor de vijand tien vliegtuigen, «van werden er door jagers zeven en door de (htdoelartillerie een neergeschoten. Patrouille- ïfuigen schoten op de Noordzee twee Britsche ,echtsvliegtuigen neer. Hierdoor heeft deze flot- ]je patrouillevaartuigen in drie dagen vier Brit- Se gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Overdag noch des nachts werden door den vijand •en het Duitsche rijksgebied gevechtshandelin- verricht. ■ij de oorlogvoering tegen de Britsche ravitaillee- essoheepvaart hebben de vliegerformaties van lieuwe herkenningsteekens voor itorrijtuigen met rijvergunningen. Oude teekens niet meer geldig. «en verzoekt ons mede te deelen dat ten kantore a den inspecteur-generaal van het. verkeer, eingskade 25, te 's-Gravenhage, een gewaar- rkt exemplaar van de vastgestelde modellen voor rienningsteekens, welke sedert 1 Juni 1941 geldig i voor belanghebbenden ter inzage ligt. ü'drukken van deze modellen liggen voor be- jhebbenden ter inzage ten kantore van de rijks- xu'd)inspecteurs van het verkeer. 5e vroegere herkenningsteekens hebben sedert Juni 1941 hun geldigheid verloren. •GRAVENHAGE, 10 Juni. De secretaris-ge- aal van het departement van Landbouw en Vis bij maakt bekend, dat de volgende bons van de ier en vetkaart zijn aangewezen voor het koopen a het daarbij vermelde rantsoen. HER. ion „19" en „20" van de boterkaart: 12 Juni t.m. Juni a.s., 250 gram boter per bon. 3on „19" en „20" van de vetkaart: 12 Juni t.m. Juni a.s., 250 gram boter per bon met 15 cent uctie per 250 gram. en Ned. Indi'é rmoedelijk spoedvergadering i het kabinet 5KIO, 10 Juni (Domei) Binnenkort zal de re- :'ng definitief haar houding bepalen ten aanzien het Ned.-Indische vraagstuk door binnen een of twee hetzij een spoedvergadering van het kabi- te houden of een gecombineerde bijeenkomst de regeering en het opperbevel, zoo beweert men ^Uitgelichte kringen. autoriteiten van buitenlandsche zaken en de weer al hebben vanmiddag op het departement van inlandsche zaken een gecombineerde vergade- gehouden ter behandeling en studie van hét ant- tivan Nederlandsch-Indië op de Japansche voor- ui. De autoriteiten van buitenlandsche zaken, de beraadslaging met de vergadering van heden- sg beëindigd hadden, verwachtten spoedig con- i resultaten. In dit verband meenen politieke nemers, dat de betrokken autoriteiten tot de slot- gekomen zijn, dat zij het antwoord van Neder- s'n-lndië verwerpen, daar dit aanzienlijk afwijkt Oet Japansche voorstel. ■nomen wordt, dat de opvatting. die onmid- Üe terugroeping bepleit van Kenkitsji Josji- den Japanschen vertegenwoordiger te Bata- h regeermgskringen veld wint. ®ei meldt, dat de Tokohai, een uiterst rechtsche groep onder leiding van Seigo Nakano uódag in haar hoofdkwartier te Tokio een spoed- ^ering heeft gehouden en haar houding nopens h'ed.-lndische vraagstuk besproken. De aanwezige namen een motie aan, waarin bij de regeering Sdrongen werd op onmiddellijke terugroeping Kenketsji Josjizawa en terzijdestelling van de gezindheid van Ned.-Indië, gesteund door i'&nd en de Ver. Staten. PERSSTEMMEN. blad „Miako" dringt, volgens een United Press- uit Tokio, er bij de regeering op aan, dat zij Politiek ten opzichte van de Ver. Staten nog 's onderstreept en een beslist standpunt inneemt. blad verklaart, dat het onbevredigende ant- dat Ned.-Indië op de Japansche voorstellen ■jon heeft, een gevolg is Van de besprekingen Roosevelt en Van Klef fens. Ook de tegen- van Tsjoenking is volgens dit blad aan Ame- ^schen invloed te wijten. Het blad beweert, het bijzonder van de zijde van het ministerie Oorlog en dat. van Marine een krachtige houding 'Pzichte van Ned.-Indië gecischt wordt, met de veering, dat er grenzen aan het .Japansche ge- z'jn. De ..Miako" is verder van meening, dat de Japansche regeering sedert verleden herfst tornen houding thans gewijzigd moet worden. Generaloberst Stumpff bijzondere successen be haald. In de week van 1 tot 7 Juni hebben zij elf schepen met een gezamenlijken inhoud van 80.000 br.t. tot zinken gebi-acht en 15 andere schepen zwaar beschadigd. Hiei'door hebben deze formaties sedert 1 Februari 1941 in totaal 33 koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 208.000 br.t. vernietigd en 86 schepen beschadigd". Vijftigjarig bestaan van den Ned. Slagershond. Herdenkingsvergadering: te Utrecht. Dinsdag herdacht de Nederlandsche Slagershond den dag waarop hij voor vijftig jaar werd opgericht en ter gelegenheid hiervan wordt te Utrecht een tweedaagsch congres gehouden. Het slagerscongres begon Dinsdagmiddag met een herdenkingsver gadering in een der zalen van het Jaarbeursrestau rant en voor deze bijeenkomst bestond uit alle sla- gerskringen in Nederland een groote belangstelling. De vergadering droeg een feestelijk karakter: de groote dinerzaal was in een bloemenpaleis her schapen, tientallen bloemstukken waren door de verschillende afdeelingen aan het hoofdbestuur gestuurd, zoodal de bestuurders van den Nederland- schen Slagershond bijna schuil gingen onder een schat van de mooiste bloemstukken. De voorzitter van den Ned. Slagershond, de heer E. Weima uit Leeuwarden, heette allen hartelijk welkom en hield een rede. Hij gaf een uitvoerig historisch overzicht en eindigde zijn toespraak aldus: „Uit hetgeen ik u mededeelde is wel geble ken dat wij meermalen te kampen hebben gehad met schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden, maar desondanks zijn wij voorwaarts gegaan en ten spijt van deze moeilijkheden hebben wij thans een hoogte bereikt vanwaar wij met groote voldoening de bereikte resultaten kunnen overzien". Hierna was het woord aan den bondssecretaris, den heer Th. Cuiper, die een herdenkingswoord sprak, waarin hij den strijd van den Slagershond, speciaal in de laatste tien bewogen jaren, in korte trekken beschreef. Er is reden tot critiek, aldus spr., maar in de tien jaren die ik in en voor den bond heb mogen werken heb ik wel heel veel voor uitgang en nuttige dingen tot stand zien komen. We mogen constateeren, dat de bondsleiding het vertrouwen der groote"massa "van de slagers en van de overheidsinstanties ten deel is gevallen, ook in moeilijke tijden.' Zoo gaan we de nieuwe levensperiode van den bond in met nieuwe gedachten en frissche ideeën, Een er van zal en moet zijn de mogelijkheid te scheppen voor de jongeren, die de ervaring en vakbekwaamheid hebben verworven noodig voor het patroonschap, zich ook de financieele middelen te verschaffen. Daartoe kome het spaar- en crediet- fonds spoedig tot stond. Daarnevens hebben we te zorgen dat in de toekomst de oude bedrijfsgenooten die hoog noodig hun zaak aan de jongeren moeten overdragen, geen zorg meer behoeven te hebben voor een onverzorgden ouden dag. Dat alles en meer is te bereiken, als we het wil len, in onzen groeienden en bloeiendcn bond; alleen of in samenwerking met .anderen. Na deze redevoering hebben vele afgevaardigden uit het geheele land hun gelukwenschen aangebo den; in de meeste gevallen -vergezelden fraaie cadeaux hun felicitaties. Na afloop van de herdenkingsvergadering recipi eerde het hoofdbestuur. Hierna vereenigden hoofd bestuur, afgevaardigden en genoodigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Het drama te Durgerdam. Kapitein vrijgesproken. s-GRAVENHAGE, 10 Juni. De militaire ka mer van de Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den ex-kapitein der mariniers P. J. van der E., die .op 27 Mei j.l. terecht stond wegens het drama te Durgerdam op Tweeden Pinksterdag van het vorig jaar, toen hij met revol verschoten twee burgers doodde, twee anderen licht verwondde en zijn chef, kolonel N. A. Rost van Ton ningen (die inmiddels geheel is hersteld) ernstig aan het hoofd kwetste. Een gevangenisstraf van tien jaren was tegen den verdachte geëischt. Thans heeft de. rechtbank hem van rechtsvervolging ontslagen, op de overweging dat vol gens de rapporten van de psychiaters prof. dr. Carp en dr. Van den Esch de gepleegde feiten den ver dachte wegens ziekelijke storing van diens geestver mogens niet konden worden aangerekend. (A.N.P.) De uitvoer van snijbloemen naar Duitschland overtrof in (lc eerste vier maan den van dit jaar de gezamenlijke export naar alle landen, behalve Duitschland, in de jaren 1937, 1938 en 1939. Schuiten vol worden naar de veiling te Aalsmeer geroeid. (Foto Pax Holland) Reichsleiter Adolf Hühnleïn, leider van het Nationaal Socialistische Kraftfahrkorps N.S.K.K., brengt op het oogenblik een bezoek aan Neder land. .(Foto Pax Holland) Duce verzekert dat het Oost-Afrikaansche gebied heroverd zal worden. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Duce heeft Dinsdag ter gelegenheid van het feit dat het een jaar geleden is sedert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uit gesproken, waarin hij dezen verjaardag een ge- denkwaardigen en plechtigen dag noemde. In zijn rede gaf de Duce een in bijzonderheden afdalend rapport in de zitting van de fascistische en corpo ratieve Kamer over de phasen van den oorlog die zich van Februari af heeft afgespeeld aan het Al- baneesehe front en aan de fronten in Afrika. De Duce zeide dat met het oog op de gepubli ceerde documenten geen twijfel kan bestaan dat het tusschen Italië en Griekenland tot een afreke ning moest komen. Sedert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige weken betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik overtuigde mij er van dat Griekenland inderdaad een sleutelposi tie van Engeland in het centrale Oosten van de Middellandsche Zee vormde en dat ook Joego-Sla- vië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Joego-Slaviseh-Gricksche situatie behoefde een opheldering, ten einde gevaarlijke verrassingen te vermijden. De feiten hebben volkomen bewezen daf mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met algemeene stemmen besloten iedere vertraging onmogelijk te maken en aan het einde van dc maand te velde te trekken. DE VELDTOCHT. Het begin van. dezen veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravitailleering en verzorging een geweldige inspanning. De groote moeilijkheden van het jaargetijde in de maanden November tot Februari werden'door de Italiaan sche afdeelingen met waarlijk buitengewone dis cipline verdragen, welke men waarlijk Stoïcijnsch kan noemen. Behalve deze negatieve elementen bood het begin der operaties aan den aanvang van den winter toch twee voordeelen: de lange nachten, die de scheepvaart in convooien begunstigde en het wegblijven van de malaria. Wij zouden dezen wa ren geese1 der Albaneesehe kust niet ontkomen, wanneer wij den veldtocht in het komende voor- jaa: hadden moeten beginnen. De opperbevelhebber der strijdkrachten in Alba nië, generaal Visconti Prasea, was van meening dat de veldtocht in Epirus een gunstig en snel verloop zou nemen. Zijn door de generale staven in Rome en mij goedgekeurde plannen waren logisch en over tuigend. Zij behelsden een „Tang"-manoeuvre, on dernomen in het Oosten door de bergdivisie Julia, die den pas van Motsovo achter Janina moest be reiken en in het westen door normale infanterie divisies die na het passeeren van de Kalamas in de richting van Arta opmarchcerend Janina ach ter zich moesten laten en daarmede den aanval van deze stad tot stand moest brengen. In het midden zou een colonne in de richting van Kali- baki oprukken om den vijand daar tot den strijd te dwingen en de zeer sterke verdedigingsinstallaties der Metaxaslïnie buiten gevecht te stellen. De opmarsch der bergdivisie Julia naar de top pen van den Pindus was buitenmate moeilijk. De gemotoriseerde colonne in het midden kon. geremd door regen en moeras, bij Kalibaki niet doorbre ken. Het hooge water van de Kalamas hield de divisie Siena dagen lang op. Op 6 November gaf het opperbevel der bergdivisie Julia het bevel te rug te trekken op Korilsa. De bergdivisie Julia, die nog een dagmarsch van Metsovo verwijderd was, keerde terug naar de linie van voor den opmarsch en moest zich verscheidene malen een weg banen in zeer zware en aan ^verliezen rijke gevechten. Met den terugtocht van de bergdivisie Julia begon •het Grieksche tegenoffensief, dat in November Ko- ritza en in December Argyro Castron bereikte. Met de verovering van Klissoera en het bereiken van de z.g. „linie der bergen" van de Chiarista naar Spa- dari kan men de periode als geëindigd beschouwen, waarin de Grieken het initiatief in handen hadden. Van dit oogenblik af brak iedere Grieksche aanval ter bereiking van werkelijk strategische doelen, d.w.z. El Bassan, Berat en vooral, zooals de Engel- schen wenschten, Valona, op den tegenstand van de onzen. Er was een muur opgericht en die muur was door den moed en vastberadenheid van onze soldaten onneembaar geworden. Hét naspel van den eersten slag geschiedde eind December in den sec tor van het Sjoesjiza dal, den onmiddellijken toe gangsweg naar Valona met de tegenaanvallen van het tweede regiment alpenjagers in den sector van Vranista. In den sector van de Vojussa vielen, ter ver lichting van den druk aan het front bij Berat, de troepen van het 25ste legercorps aan in de richting van Klisoera en droegen aldus bij tot het mislukken van het Grieksche offensief bij Berat. Op 13 Februari begon de vijand zijn offen sief tegen Tepelini. De aanval werd gedaan door een speciale divisie die door onze infanterie en afdeelingen zwarthemden letterlijk vernietigd werd. Een poging om van Golico naar het dal van de Vojussa af te dalen, werd eveneens in den kiem gesmoord. In het Desnitza dal kwam de op Berat gerichte Grieksche aanval na het be reiken van Klisoera op 12 Januari tot aan Spa- darit, maar werd hier in de eerste tien dagen van Februari door Alpenjagers en zwarthemden defi nitief tot staan gebracht. In het Devoli-dal was de Tomori het hoekpunt tusschen het negende en elfde legercorps. In de laatste tien dagen van Januari werd een versterking uitgevoerd van dit gevoelige scharnier door den inzet van een offen sieven aanval in het TomorettadaL In het Skum- bmidal trachtte de vijand, nadat Koritza in de laatste tien dagen van November was opgegeven, via het t .iggehoofd van de Skmnbini het knoop punt El Bassan te bereiken, hetgeen door onzen tegenstand mislukte. In den sector van Pogradetsj (Ochrida) werd in December iedere vijandelijke poging tot een aanval definitief tot staan ge bracht. Toen ik mij in de eerste dagen van Decem ber naar Albanië begaf, zoo ging Mussolini ver der, had ik het gevoel dat het begin van de over winning in de lucht hing. Door generaal Cavallero, die op 30 December het opperbevel der strijd krachten op zich had genomen, was het leger m Albanië georganiseerd, verstevigd en voorbe reid op let offensief. (Vervolg elders in dit nummer BEVERWIJK Huisvrouwen kunnen ook groente drogen. Met „Droga", het ei van Columbus. Voor het verduurzamen van groente bestaan sinds jaren verschillende methodes. De nieuwste manieren om groente voor bederf te vrijwaren zijn wel het drogen en het invriezen. Het in vriezen wordt in ons land tot nog toe heel weinig toegepast, maar in Amerika heeft het reeds grooten opgang gemaakt. In Beverwijk is op het oogenblik de N.V. Conservenfabrick v.h. Gebr. Docter druk bezig met den bouw van een invries- inrichting voor groente. In ons land bestaan echter reeds eenige groote drogerijen o.a. in Delft en Princcnhage, welke alleen reeds in de afgeloopen weken enorme hoeveelheden groente gedroogd hebben. De huisvrouw was echter tot nu toe aangewezen op het wecken en de ouderwetsche manier van inmaken met zout, waardoor veel vitaminen ver loren gingen. Thans heeft echter een nieuwe vin ding het ook voor de huisvrouw mogelijk ge maakt groente te drogen en deze te bewaren tot tijden, wanneer bepaalde artikelen schaarsch ge worden zijn. Hei nieuwe apparaat is eigenlijk het ei van Columbus, zoo eenvoudig en practisch als het is. Selt u voor een houten kastje zonder bodem en van binnen bekleed met asbest, 3 bakjes, waarin een gaas van aluminium is. En dat is het heele apparaat. Het kastje heeft geen bodem, omdat het boven een gascomfoor geplaatst moet kunnen worden. De hitte van de gasvlam stijgt naar boven. Deze drie bakjes, die boven elkaar ligggen, worden evuld met een groente. De warmte stijgt door het fijne gaas, waardoor de groente uitdrogen. Na een bepaalden tijd moeten de bakjes verwisseld worden, daar het onderste bakje natuurlijk de grootste hitte opvangt en de groente daardoor eerder droogt. Dinsdagmiddag werd met het nieuwe apparaat „Droga" in de toonzaal van het gemeentelijk Gasbedrijf gedemonstreerd. De proef werd geno men met spinazie, die, na eerst goed gewasschen. te zijn, in de „treetjes" gedeponeerd werd. Na een half uur konden de bakjes reeds verwisseld wor den en na anderhalf uur was de spianzie door de warmte reeds zoo droog en gekrompen, dat zij gemakkelijk in één bakje kon. De spinazie was toen reeds zoo goed als geheel gedroogd. De na druk werd er op gelegd, dat de brander van het comfoor geen volle vlam mag geven, daar ander3 de groente kan verbranden. EERSTE KWALITEIT. Voor het drogen op deze manier is alleen eerste kwaliteit groente geschikt. Daarbij moet er op ge let worden of hei groente is, die moeilijk of ge makkelijk water loslaat. Wortelen en koolsoorten laten over het algemeen moeilijk water los, daaren tegen bladgroente wel, welke eerst goed gewas schen moet worden. Het groote voordeel van groente in gedroogden toestand is, dat zij heel gemakkelijk opgeborgen kan worden, daar de producten veel kleiner wor den. Wij zagen o.a. een op deze manier gedroogde bloemkool, die zoo ingedroogd was, dat de kool in een theekopje ter bezichtiging de ronde deed. Bo vendien is het steriliseeren duurder en moeilijker. Mislukkingen bij het drogen zijn vrijwel uitge sloten en daarbij is het gasverbruik zeer gering; De voedingswaarde van het gedroogde product is zoo werd betoogd niet zoo groot als van het versche, maar veel grooter dan bij gesteriliseerde en gezouten groente. De gedrogode groente kan in een katoenen sloopje op droge plaatsten opgehan gen worden en blijft ongeveer een jaar goed. Om de gedroogde gewassen weer geschikt te maken voor de consumptie moeten zij eerst geweekt wor den, waardoor de kleur en smaak weer terugkeeren Ze kunnen verder op dezelfde wijze als versche groente gekookt worden. De aanwezige dames hebben zich daarvan kun nen overtuigen toen de kookleerares van het Gas bedrijf, mej. Kooreman, wat spinazie op het vuur gereed had gemaakt. De dames waren over den smaak vol lof. Mej. Kooreman vertelde nog dat bijna alle groente op deze wijze gedroogd kan worden. Alleen met aardbeien en asperges gaat het zeer moeilijk. VOOR KNUTSELAARS. Het apparaat is heel eenvoudig en kan gemakke lijk dor een handigen knutselaar in elkaar gezet worden. Het gasbedrijf verleent daarbij graag alle medewerking. Gemaakt kost de „kist" ruim f 6. De Duitsche valschermtroepen op Kreta. Churchill's herroepen verklaring. Van toonaangevende Duitsche zijde wordt mede gedeeld: De Britsche minister-president Churchill heeft voor het Lagerhuis in een samenvattend slotrapport over Kreta verklaard: „De Duitsche valscherm troepen waren niet gekleed in Nieuw-Zeelandsche uniformen". Deze verklaring heeft Churchill niet vrijwillig afgelegd maar onder den ijzeren dwang van het feit dat aan het front geen Britsche com mandopost bestond die het met zijn soldateske eer overeen zou kunnen brengen Churchill's leugen over de Duitsche valschermtroepen in Nieuw Zeeland- sche uniformen over te nemen of te bevestigen. Bovendien kan Churchill, wegens de onmcnsche- lijke gruwelen die gepleegd zijn jegens Duitsche gewonden op Kreta, waarvoor hij met zijn laster het parool had gegeven, een onprettig gevoel heb ben gekregen ten opzichte van het van Duitsche zijde uitgesproken dreigement van vergeldings maatregelen. Wanneer Churchill thans zijn terug tocht" tracht te dekken door den niet minder ver- werpelijken leugen dat de vergissing was ontstaan doordat de Duitsche valschermtroepen Britsche en Nieuw Zeelandsche gewonden voor zich uit lieten optrekken, brengt deze reeks vervalschingen een verworden gezindheid aan het licht, waarvoor ieder misdadig middel ten behoeve van haar duistere doeleinden goed is. (D.N.B.) VELSEN Laten liggen of opgestapeld houden van geveld naaldhout. De burgemeester der gemeente Velsen brengt ter kennis, dat de secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw én Visscljerij bij zijn beschikking van 28 Mei 1941 voor de in de beschikking van den toenmaligen minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 28 April 1923 (opgenomen in de Ne derlandsche Staatscourant) genoemde gemeenten ont heffing heeftverleend van het verbod om tusschen 15 Mei en 1 Augustus geveld naaldhout te laten lig gen of opgestapeld te houden en zulks voor het tijd vak van 15 Mei tot 15 Juni 1941 en onder bepaling dat het nog niet geruimde hout uiterlijk per 15 Juni moet zijn geschild. Het „Wit-Gele Kruis" in 1940. Weer veel arbeid verricht. In het K.S.A.-gebouw hield de afdecling Beverwijk van het Wit-Gele Kruis Dinsdagavond onder voor zitterschap van don heer J. L. F. Post, haar jaarver gadering. De voorzitter zei dat de vereeniging van de tijdsomstandigheden geen nadeelige gevolgen heeft ondervonden, maar in groei is toegenomen. Het werk van het Wit Gele Kruis neemt ieder jaar een steeds grooter vlucht en houdt, gelijken tred met de toeneming der bevolking van Beverwijk. Dank bracht spreker aan het gemeentebestuur voor het verleenen van de subsidie. De heer R. de Ruijter bracht, het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de zusters van de wijkverpleeging 301 patiënten verpleegd hebben. Het aantal bezoeken bedroeg 14059. of gemiddeld 47 per week. De kraam verzorgster legde 3520 bezoeken af voor 176 kraam vrouwen. Aan het consultatiebureau werden 357 kin deren ingeschreven en 3141 consulten gehouden. Voor de afdeeling kleuterverzorging werden in het afge loopen jaar 48 kleuters ingeschreven en 121 consul ten gehouden. De zusters voor zuigelingenzorg legden 382 huisbezoeken af. Er werden 1129 stuks materialen in bruikleen afgegeven. De secretaris deed hierbij een beroep op de leden, zuinig met de materialen te zijn, daar het zeer moeilijk en kostbaar is nieuwe aan te schaffen. De rekening en verantwoording over 1940 werd be gonnen met een nadeelig saldo van f 637,66. De reke ning sloot met een eindbedrag ad f 6358,87. Het na deelig saldo van f 549,90 werd geheel gedekt door een aanvullend subsidie van de gemeente. Het ledental in Beverwijk steeg in 1940 van 8-36 tot 916. In Velsen-Noord nam het aantal leden toe met 14, n.l. van 220 tot 234. In de kascommissie werden benoemd de heeren H. v. d. Bos en G. J. Thorborg. De voorzitter sloot met de gebruikelijkewoorden van dank de vergadering. Kettingliandel ontdekt. De gemeente-politie is een kettingliandel met kofie en thee op 't spoor gekomen. Enkele personen zijp in verband hjermee gearresteerd. Een hoeveelheid koffie en thee is in beslag ge nomen. C. G. TABAK NAAR DEN HAAG. Op Maandag 16 Juni zullen in het gebouw „Ami- citae" te Den Haag wedstrijden in gewichtheffen worden gehouden. Getracht zal worden enkele re cords te breken. Aan deze wedstrijden neemt D.O.K.-lid C. G. Tabak deel

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1