De nieuwe inkomstenbelasting, aan enkele gevallen uit de practijk getoetst. Wie moet boven en behalve de loonbelasting nog inkomsten belasting betalen Spijsbederf. IBucyediikeStcutd Nieuwe Uitgaven De nieuwe" inkomstenbelasting is er en velen van hen die van de in dit blad gepubliceerde offi- cieele toelichting op het Besluit Inkomstenbelasting 1941 kennis hebben genomen, zullen een zucht.van verlichting hebben geslaakt;,' toen zij het dik ge drukte opschrift lazen; „Geen aanslagen voor «roote groepen van loontrekkenden". Onder dit hoofd stond vermeld dat personen, die minder dan f4000 loon genieten en voor niet meer dan f 200 andere inkomsten hebben, in den regel niet zullen worden aangeslagen. Deze toelichting is volkomen juist; er bestaat echter kans dat zij door velen verkeerd zal wor den opgevat. Het gevolg hiervan kan zijn dat men ::ch rijker waant dan men is en aangezien het van :eer groot belang is dat ieder van tevoren weet welke belastingbedragen hij zal hebben te voldoen, -eenen wij goed te doen om door middel van en- jcle sprekende voorbeelden er de aandacht op te v?5tigen dat het in vele gevallen niet overbodig is ■oven en behalve de ingehouden loonbelasting nog sn reserve te vormen voor te betalen inkomsten belasting. Wij kiezen daartoe drie gevallen: één uit de ca lorie der lage inkomens, één uit de middenklasse n één uit de groep der hoogere inkomens. Als eerste geval nemen wij een gehuwd arbeider «iet twee kinderen, die een weekloon geniet van i 26, terwijl zijn vrouw als werkster gedurende mee dagen per week f 2.50 per dag verdient. Op hun spaarbankboekje wordt per jaar f 15 rente bijgeschreven. Het totale jaarlijksche inko men bedraagt dus f 1627. De inkomstenbelasting daarover is volgens de tabel f 57. Aan loonbelas- ing wordt van den man f 0.39 per week, of f 20.28 per jaar ingehouden. Van het loon der vrouw wordt ingevolge de derde beschikking van den Se cretaris-Generaal van het departement van Finan ciën geen loonbelasting ingehouden, omdat zij uit sluitend huiselijke diensten verricht gedurende niet meer dan twee dagen per week. Volgens artikel 2 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 wordt echter het loon van de gehuwde vrouw ge- scht haar man te betreffen en wordt deze er dus voor aangeslagen. Het inkomen bestaat dus in dit voor f 1352 uit inkomsten, welke aan inhou- van loonbelasting zijn onderworpen, doch voor f 275 (dat is dus meer dan de geoorloofde 200) uit inkomsten, waarop geen inhouding is oegepast. Er volgt dus een aanvullende heffing van f 36.72, waarmede men goed zal doen vooruit rekening te jouden, daar dit bedrag binnen een maand na de gteekening van het aanslagbiljet moet worden daan. Een tweede voorbeeld betreft een gehuwden ;;ocuratiehouder, met twee. kinderen. Zijn maand salaris bedraagt f 300, en hij geniet een jaarlijk sche gratificatie van. eenzelfde bedrag. Aan rente atvangt hij jaarlijks f 75 en aan bijverdiensten 150. Hij heeft een levensverzekering loopen van hoofdsom f 10.000 en betaalt aan zijn moeder, weduwe is, een jaarlijksche toelage van f 300. De procuratiehouder woont in eén der randge meenten van Haarlem. De berekening van zijn over 1941 te verwachten inkomstenbelasting laten wij hieronder volgen, waarbij wij ter vergelijking de wijze, waarop de sanslag in de, oude inkomstenbelasting werd be paald, mede hebben aangeteekend: o 5 ss.| g "w 'g 1 pq a J M .22 J f" f jaarsalaris 3.600 3.600 gratificatie 300 300 3.900 3.900 aftrek twee kinderen 400 3.500 3.900 Itrek wegens toelage moeder 300 (deze aftrek bedraagt minder dan iü procent van het zuiver inko men, verminderd met 10 pet. voor elk kind en is daarom voor de nieuwe inkomstenbelasting niet toegestaan) 3.200 3.900 ijverdienste 150 150 3.425 4.125 itrek wegexxs premie van levens verzekering 100 3.325 4.125 Ie inkomstenbelasting hierover be- bedraagt 279.18 426 lan loonbelasting werd maandelijks «gehouden f 25.87 of f 310.44 per rar, verhoogd met 10 pet, van de ratificatie ad f 300, is totaal 'oor den procuratiehouder is na ont- anst van het aanslagbiljet binnen to maand bij te betalen 340.44 86.44 In dit geval heeft de omstandigheid, dat slechts 25 meer dan de toegelaten f 200 „andere inkom en" worden genoten, een aanslag in de inkom enbelasting tengevolge, welke tot bijbetaling en f 86.44 leidt. Men rekene zijn fiscale positie dus terdege na! In de derde groep van belastingbetalers, name- a die der hoogere inkomens, komen uiteraard de eoste complicaties voor, doch voor het door ons berde gebrachte onderwerp kan juist in deze ,;?P met een eenvoudig voorbeeld worden vol- ran, omdat de hoogere inkomens ook al be- «n zij uitsluitend uit loon steeds voor een -;lag in de inkomstenbelasting in aanmerking raen en dus in dat opzicht niet voor verrassingen ranen komen te staan. Als voorbeeld kiezen wij een vrijgezel, die di- ïteur is eener naamlooze vennootschap en een ^salaris geniet van f 10.000. Hij heeft geen an- inkomsten. over een vol jaar ingehouden loonbelasting sgt f 2.884.44 Hoewel het inkomen uitsluitend uit '"i bestaat, vindt niettemin een aan- in de inkomstenbelasting plaats tot van f 3.037.50 Hij moet dus binnen een maand na to aanslag bijbetalenf 153.06 to dit derde geval drukt de bijbetaling naar ver ding niet zoo zwaar als in 't geval van den pro- ^atiehouder. Dat de huidige, belastingwetten ove- jsjjis den vrijgezel geenszins sparen, moge ten- i0]te nog iiit het volgende voorbeeld blijken: vrijgezel is directeur en eenig aandeelhou- 'f eener N.V., welke een netto-winst maakt van h f 100.000 uf vrijgezel, wenscht de N.V. een zoo- :£n|g bedrag te doen uitkeeren, dat hij l,rvan na aftrek van inkomstenbelas ting f 25.000 in contanten ter beschik king houdt. Allereerst moet daartoe;rekening wor den gehouden met de winstbelasting over f 100.000 a 31 y2 petf 31.500 Blijft ter beschikking f 68..500 Indien hiervan een bedrag ad f 65.500 aan den vrijgezel wordt uitgekeerd, moet hij daarvan aan inkomstenbelas ting betalen Jrf 40.510 waarna in contantenf 24.990 voor hem ter beschikking blijft. In totaal wordt dus van de f 100.000 aan netto winst der naamlooze vennootschap f 97.000 gebruikt om aan den eigenaar f 24.990 in contanten "te kun nen verschaffen. De in totaal van deze winst be taalde belasting bedraagt dus f 72.010. Neemt men daarbij in aanmerking dat een be langrijke vei-hooging van de winstbelasting en het instellen van een bedrijfsbelasting tot de waarschijnlijkheden behooren, dan zullen de huis vaders zich wellicht, ondanks de ook aan velen van hen noodzakelijkerwijze opgelegde belasting- verzwaring, hun lot getroost gevoelen. De eigenaai's der besloten naamlooze vennoot schappen zullen zich echter ernstig moeten bera den of deze rechtsvorm voor hun zaken nog langer gewenscht is. Daartoe zal, zoodra meer bekend zal zijn omtrent de in voorbereiding zijnde faciliteiten welke aan de liquidatie van daarvoor in aanmer king komende naamlooze vennootschappen zullen worden verbonden, nader worden teruggekomen. B. SCHIPPERS. Feestvoorstelling „Winterhulp". HAARLEM, Dinsdag. De Directie van Winterhulp Nedei-land afd. Haarlem heeft gisteravond allen vasten medewer kers, die dezen winter in Haarlem en Omstreken, Bennebroek en Velsen hun krachten aan het Win terhulp wex*k hebben geschonken, een feestvoorstel ling aangeboden, die plaats had in het Gem. Con certgebouw alhier. De zaal was vrijwel geheel bezet. De bijeenkomst werd geopend door den heer M. J. G. J. van Leeuwen, propagandist van Winter hulp Nedeidancl in Noord-Holland, die de aanwezi gen welkom heette, allereerst den Bux*gemeester van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker, Mr. P. D. Briët, secx-etaris van Winterhulp hier ter stede en Dr. Rombach, die den Beauftragten des Reichskom- missars in Noord-Holland vertegenwaordigde. De heer Van Leeuwen stelde den nood in het licht, die zoo dikwijls door hét Wraterhulpwerk gelenigd is kunnen woi-'den en wees er op, dat het plicht is en blijft van het Nedei'landsche volk, noodlijdenden volksgenooten steun te verleenen in hun moeilijk heden. Wie dit afwijst uit overweging, dat Winter hulp buitenlandsch is handelt kleingeestig. Men vrage slechts: Is het goed en is het, aangepast aan de Nedex-landsche omstandigheden, te gebruiken? En als het beter is dan wat op een bepaald gebied bestaat dan- hebben wij den plicht, het ons volk te geven. Wat Winterhulp door zijn helpers heeft kunnen verlichten is een daad geweest weliswaar beschei den, omdat er nog veel meer gedaan had kunnen worden, doch dit ligt in hoofdzaak niet aan de medewerkers van Winterhulp maar aan hen, die onder alleiiei voorwendsels weigerden, hun steun aan Winterhulp te geven. Wie van een dergelijke houding de dupe zijn geworden is duidelijk. Spr. drong er op aan, dat de medewerkers met onverflauwden ijver hun werk zouden blijven voortzetten. Hierna had de toónéelvooi'stéllmg plaats van „De andere Vrouw" door de Haaiiemsche Tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep". Spel en opvoeiing waren een succes voor fle uitvoerenden, die dan ook een hartelijk applaus na ieder bedrijf in ont vangst hadden te nemen. Na afloop bleef men nog eenigen tijd in gezel lig samenzijn bijeen. Engelsclie aanval op Fransch- Belgisclie kust. BERLIJN, 10 Juni. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, 'hebben verscheidene Brit- sche bommenwei*pex*s gistermiddag laat getracht mili taire installaties aan de Fransch-Belgische kust aap te vallen. Het gelukte hun echter als gevolg van detr doeltreffende Duitsche afweer niet eenige schade aan te richten. De enkele neergeworpen bommen vielen op open terrein, of, zooals bij Zeebrugge, in zee, Door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen werden drie Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een hiervan was van het type Bristol-Blenheim en de beide andere van het type Vickers-Wellington. Een visscher, die de visch maar voor het grijpen had. De visscher greep echter niet, want het was doode visch, die, waarschijnlijk tengevolge van z.g. kwaad water, gisteren in het Zuider Buiten Spaarne dreef, zoodat alleen de poesen uit de huurt interesse toonden. .(Foto De Haas) (Er wordt nog eens nadrukkelijk gewezen op de noodzaak van maatregelen tegen het bederven van etensresten, hetgeen in warme zomerdagen zeer snel kan op treden.) Neen huisvrouw, lach er nu niet om, Ik weet het wel, een man is dom In alle huishoud zaken; Maar op één punt ben 'k even wijs, 'k Weet hoe bedorven drank en spijs Heel kwalijk kunnen smaken. We leven nu weer in een tijd, Waarin de zon ons vreugd bereidt Met mildheid, soms met hitte, En in die hitte gaat de vrouw Toch altijd al zoo druk in touw. Met extra zorgen zitten. Kwam 't vroeger er niet zóó op aan, Als dit of dat wat lang bleef staan En dan bederf ging toonen; Thans kunnen, zult u eens zijn, slechts Op het chapiter des gerechts De teerste zorgen loonen. Nogmaals, ik weet er alles van Ik weet er niets van (och, zoo'n man) Gij weet het stukken beter, Als ik dus toch in dezen tijd Voor wering van bederven pleit Is 't voor den man als eter. Er ga vooral nu niets teloor En er zijn altijd middlen voor Behoud van etensresten; Al is het soms een heel gedoe Pas deze zeer nauwkeurig toe Dan blijft u uit de nesten. Duitsche visie op de situatie iu Irak. BERLIJN Dinsdag. Te Berlijn is men niet van meening dat de situa tie in Irak niet meer actueel is zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn. Men weet hier dat de Iraksche nationa listen den strijd voor de bevi*ijding van de Arabi sche wereld als een signaal tegen Engeland hebben afgekondigd en bereid zijn dezen strijd met alle middelen en naar gelang van de omstandigheden voort te zetten en te activeeren. In de Wilhelmsti*asse was men gisteren van mee ning dat een dergelijke actie iu geenen deele onac tueel kan worden. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad viel de volgende opvatting te hooren: al moesten ook de vrijheidsstrijders van Irak met het oog op de technische superioriteit der Engelschen den strijd tijdelijk staken, dan zegt dit nog niets omtrent dén afloop van dit conflict. In de Wilhelmstrasse vatte men de Duitsche opvatting aldus samen dat al wat zich tot dusver heeft afgespeeld slechts een klein begin is. De sluizen te Spaarndam. Een onderhoudsquaestte die juist 4 eeuwen oud is. In den ouden tijd konden de schepen uit Haar lem in het IJ komen door een sluis te Spaarndam. De eerste sluis te Spaarndam is vei-moedelijk in 1285 gebouwd. Er zijn aanwijzingen dat die gestaan heeft op dezelfde plaats waar nu de Kolksluis ge vonden wordt. Dus in het hartje van het tegen- wooi*dige doi'p. Eerst is de Kolksluis in 1492 vergroot en later nog eens ih 1571 en in 1778. Bij de laatste vex*~ grooting kreeg zij een doorvaart van 19 voet 11 duim. De opbouw is van blauwe Namursche steen. Er zijn na dien tijd heel wat sluizen in Spaarn dam gekomen. In 1363 werd de Woerdensche sluis gebouwd nadat tusschen Rijnland en het Groot waterschap van Woerden een overeenkomst was gesloten over de afwatering. Deze sluis heeft altijd alleen voor waterloozing gediend, nooit voor door vaart van schepen. De kleine Haarlemmersluis is haar oorsprong verschuldigd aan een handvest van Maxirriiïaan en Maria van 1479. Deze sluis is evenwel pas ge maakt in 1519. Het heeft dus niet minder dan 49 jaren geduurd voor gebruik gemaakt kon worden van de verkregen vergunning. Dit kwam omdat Rijnland zich er tegen had verzet. Het verzet had tengevolge dat Haarlem met Rijnland in 1506 overeenkwam een overtoom te maken, waarover kleine schepen gesleept konden worden terwijl hiervoor niets betaald behoefde te worden. Haar lem bleef evenwel ook na 1506 aandringen op toe stemming van de sluis alsnog te maken, daar de scheepvaart bij de overtoom veel oponthoud had. Nadat in 1514 het IJwater door een storm opge zweept, een gedeelte van den dam in de monding van het Spaarne wegsloeg, begon Rijnland zijn verzet op te geven. Toen in 1517 de Geldersehen de sluizen in Spaarndam verbrand hadden eischte Haarlem alsnog toestemmixxg om de nieuwe sluis te mogen bouwen. Die vergunning kwam in 1518 af, zoodat de bouw in 1519 kon geschieden. De bouw van deze sluis was niet gelukkig. Spoe dig bleek namelijk dat er zooveel IJwater door kwam dat het water van het Spaarne brak wex*d. Er werd veel aan gerepareerd, maar het euvel kon niet afdoende vex-holpen worden. Haarlem werd daarop door Rijnland gedagvaard om de sluis afdoende te vex*beteren. Dit geschiedde in 1541, dus nu juist 400 jaar geleden. De reparatie kwam feitelijk neer op een vernieuwing, want de sluis wex*d afgebroken en opnieuw opgebouwd van harden Bentheimer- of Ax*duinsteen. De breedte van de sluis werd toen meteen op IIV2 voet gebracht. Haarlem moest toen evenwel op zich nemen-„ten eeuwige dage" te blijven zorgen voor het ondex*houd van de sluis. In later' tijd is er af en toe een geschil tusschen Haarlem en Rijn land geweest over de onderhoudsquaestie. Haarlem probeerde af en toe aan de verplich ting te ontkomen, maar het gelukte niet. Haax-lem bleef voro het onderhoud van de sluis zox*gen, ter en Rijnland gesloten om een groote Haarlemmer- Later werd een overeenkomst tusschen Haarlem en Rijnland gesloten via een roote Haarlemmer sluis te bouwen. In 1567 werd met den bouw daar van begonnen. In 1569 kwam het eerste schip door de nieuwe sluis, namelijk een boeier uit Noorwegen. Ook over het onderhoud van deze sluis is in den loop der jaren veel door Haarlem en Rijnland getwist. Er is ook een tijd geweest, dat de Haar- lemsche brouwers de sluisgelden van Spaarndam in pacht namen. De kwestie der steunpunten op het Westelijk Halfrond. MONTEVIDEO. In een intex*view heeft staats president Baldomir verklaard, dat Uruguay bereid is mogelijkheden te verschaffen voor het oprichten van steunpunten voor de verdediging van het Ame- rikaansche continent, Ons standpunt tegenover de Ver. Staten baseert zich op de principes van de Pan- Amerikaansche solidariteit. Wij staan achter de ver klaringen die op de laatste inteir-Amerikaansche con ferentie geformuleerd werden en waarin vastgesteld werd, dat ingeval een Amerikaansche natie in een oorlog gewikkeld zou worden met een niet-Ameri- kaansch land, de Amerikaansche mogendheden dezen Amerikaanschen staat als niet-oorlogvoerend zullen beschouwen. Bovendien zouden er verdere stappen ge daan moeten worden om beraadslagingen tusschen de Amerikaansche landen tot stand te brengen. Ik hoop dat alle Amerikaansche naties zich steeds weer voor het idee van de Amerikaansche solidariteit zullen uitspreken. Daarna zeide Baldomir dat zekere Zuid-Amerikaan- sche kusten, die niet zoo dicht bij Europa liggen, nog spoediger aan een aanval zouden zijn blootgesteld. Men gelooft dat de president hiermede een bedrei ging van de Westkust door Japan op het oog heeft, Tenslotte zeide de staatspresident: „Indien wij be reid zijn de mogelijkheid te verschaffen om in ons land steunpunten in te richten, dan zullen wij na- tuurlijk in geen geval de souvereiniteit over een ons toebehoorend gebied opgevexi of gebiedsdeelen af staan." (United Press.) ACCOUNTANTS IN HET RECHTSFRONT. I 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De N.S.B.-pers- dienst meldt: Door den leider van het „Rechts front" wordt bekend gemaakt dat een nieuwe af- deeling is opgericht ter opneming van de accoun tants. Alle Nederlandsche accountants, ongeacht hun lidmaatschap van de N.S.B. kunnen hiervan lid worden. Tot leider van deze afdeeling is be noemd de heer C. M. Steenken, accountant bij den Rijksaccountantsdienst, wonende te Haax-lem. (ANP) - HAARLEM, 10 Juni 1941. Bevallen: 6 Juni: M. J. SlendersDiesveld d., Juni: A. W. M. Schuurmans—Brounts d. Overleden: 7 Juni: P. H, C. M. A., 17 d., d. van C. J. J. Jacques, Kamperlaan; 8 Juni: J. N. Hekhuij- sen 51 j., Olieslagerslaan; C. Sint 70 j., Lombok straat; M. E. I-IennekeJansen 73 j„ Westei-gracht; 9 .Tuni: A. A. Kuiler, 88 j., Kleine Houtweg; J. J. C. Donck, 69 j.» Ripperdapark; F. M. J. 2 m., d. van A. G Barnhooi*n. Kamperlaan. N. S. D. A. P. Men schrijft ons: Voor de leden van de N.S. Frauenschaft-Deut- sches Frauenwex*k alsmede voor genoodigde Neder landsche vrouwen sprak Zondag 8 Juni 1941 in een druk bezochte vergadering in de gymnastiek zaal van de Deutsche Schule, Haarlem, mejuffrouw Wulkow uit Amsterdam over de inrichting van de jeugd- en kindex*gx*oepen van de N.S. Frauenschaft- Deutsches Frauenwerk. Zij bracht naar voren, van hoe groote waarde deze organisatie ter verlichting van de taak der huisvrouw In Duitschland geble ken i.*w AGENT VAN POLITIE VRIJGESPROKEN 's GRAVENHAGE, 10 Juni. Op 11 October 1940 ontstonden bij bet colporteeren van „Volk en Va- dex-land" ongeregeldheden tusschen een aantal col porteurs en personen uit het publiek. Tijdens deze relletjes passeerde in bux'ger een 23-jarige agent van politie, die trachtte in te grijpen en daarbij ge bruik maakte van zijn dienstrevolver. Hierdoor wer den de volgende personen gewond: W. K,, schot wond in het bovenbeen, mevr. M. F. J. J. T., won den aan beide beenen, veroox-zaakt door sclxerven van een kogel, die vermoedelijk tegen een steen was kapotgesprongen, en J. A. C. van G. en F. C. B., die beiden schotwonden in de beenen hadden. Vandaag deed de rechtbank uitspraak en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. (ANP) Opnieuw luchtgevechten boven het Kanaal. Twee Engelsche jagers neergeschoten. BERLIJN Dinsdag. Bij luchtgevechten boven het Kanaal hebben Duit sche jagers gistermiddag, naar het D. N. B. meldt, twee Britsche jachttoestellen van het type Spitfire neei'geschoten. Een derde machine, die ernstig wercï getroffen, trachtte de Britsche kust te bereiken, een breed rookspoor achter zich latend. - Ten Noorden van Ameland is gistermiddag boven dien een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim door Duitsche jagers aangevallen en neergeschoten. Vijfhonderd K.M. ten Westen van de Faroer-eilan- den heeft een Duitsche langeafstandsbommenwer- per, volgens een radiobericht een Britsch koopvaardij schip van 3000 b.r.t. zoo zwaar getroffen dat het be gon te zinken en de bemanning in de booten moest gaan. In hetzelfde zeegebied werd een tweede koop vaarder van 5000 b.r.t. in brand geworpen. Beide schepen moeten als verloren worden beschouwd. Tien milliard voor de Amerikaansche weermacht. WASHINGTON, 10 Juni. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 350 stemmen tegen 1 een bedrag van tien milliard dollar beschikbaar gesteld voor de Amerikaansche weermacht, voor het op Juli beginnende financieele jaar. VOOR ONZE JEUGD. Bij A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.Vi- te Amsterdam verscheen een drietal pren tenboeken onder den verzameltitel: „Dc prenten boeken van den Lantaarnopsteker". Het zijn aardige fleurige boekjes, waarmee onze kleintjes zich kos telijk zullen amuseeren. De titels luiden als volgt: „De geschiedenis van Betsy het paard", door Riemens-Reurslag, geïllustreerd door Johanna Bot- tema. Dit boekje verhaalt de geschiedenis van een veu lentje, in de wei van boer Daalders geboren, hoe het opgroeit en welke avonturen het in zijn later leven meemaakt. De plaatjes zijn grappig teekend. „Anncliesje uit den Achterhoek", door J. Riemens- Reurslag, met plaatjes van Hil Bottema. Tal van oude gebruiken, zooals Palmpaschen, Pa- schen, dauwtrappen, St.-Nicolaas-, Kerstmis- en Nieuwjaarsgebruiken worden in dit boekje aan onze kleintjes duidelijk gemaakt. Een en ander wordt, hoewel het boekje hier en daar wat reli gieus getint is, op prettige, kinderlijke wijze verteld, waartoe ook de aardige illustraties veel bijdragen. Ten slotte „Nederlandsche Handenarbeid", voor het huisgezin en elders; naar oude vaderlandschc volkskunst-motieven bewerkt door Hil Bottema. Dit boekje werd hoofdzakelijk bewerkt naar volks kunstmotieven uit onze noordelijke en oostelijke provincies. Het geheel is in kinderlijken trant opgezet en bevat o.m. een Friesch kruissteekpa troon, het Saksisch ros als lichtdrager, Gro ninger Paascheieren, enz. Een alleraardigst boekje voor onze kinderen, waar van ze veel kunnen leeren. J. B. TH. Spaan: Dc glorie fvan het ambacht. Het is nuttig en verheffend kennis te nemen van het wezen van het ambacht. Ex* zijn zoovele beroepen, waai'mede de mensch dagelijks in aan raking komt, zonder dat hij zich daar feitelijk i*ekenschap van geeft, dat het waarlijk van be lang is eens van de kern van die ambachten ken nis te nemen. Hoe gaat de loodgieter te werk, wat zijn de geheimen van het timmermansvak, welke ontwikkelingsgang maakt het brood door en aan welke eischen moet de bonafide bakker voldoen? De schi'ijver geeft op deze en talrijke andere vra gen antwoord. Vele der door hem besproken be roepen vonden in den afgeloopen winter eveneens een plaats in de rubriek der „arbeidssferen" van dit blad. De heer Spaan is een aangenaam en leerzaam verteller. Hij brengt den lezer de kern van de zaak bij, zonder al te zeer in technische détails af te dalen, zoodat de stof voor een ieder te vatten is. De toewijding en de verknochtheid van den wax*en vakman aan zijn arbeid is wel een van de meest markante factoren die bij zijn interessante beschouwingen tot uiting komen. Behalve de beroepen, die wij uit de wereld-van- allen-dag kermen, behandelt de schrijver ook am bachten van minder algemeenen aard, zooals den kuiper en den wagenmaker, en van cultureelen aard, zooals den boekbinder, den lithograaf, den glazenier. Het boek wordt besloten met een be schouwing over hetgeen hier te lande voor het am bacht gedaan wordt waarbij o.a. de arbeid van de Vereeniging ter veredeling van het ambacht en de taak van den Economischen Voorlichtings dienst ter sprake komen. N.V. Em. Querido's Uitgevers Maatschappij te Amsterdam is de uitgeefster van dit boek, dat van vele foto's voorzien is. Zwemmen Cor Kint wint te Kopenhagen. KOPENHAGEN, 10 Juni (A.N.P.) Gisteravond hebben de Nederlandsche zwemsters Cor Kint, Jo- pie Waalberg en Alie Stijl voor de tweede maal deel genomen aan wedstrijden in de Deensche hoofdstad. Ook dezen keer moesten Jopie "Waalberg en Alie Stijl de meerdexbeid erkennen van haar Deen sche tegenstandsters. Alleen Cor Kint w,on haar num mer onbedreigd. De uitslagen luiden: 200 M. rugslag: 1. Cor Kint. 2 min. 45 sec., 2. Grete Tilda Jörgensen 2 min. 50,7 sec. 200 M. schoolslag: 1. Inge Sörensen, 2 min. 59,2 sec., (nieuw Deensch record), Jopie Waalberg 3 min. 3.8 sec. 100 M. borstcrawl: 1. Ragnhild Hveger, 1 min. 6.5 sec., 2. Alie Stijl, Birte en Kirsten Ove-Petex*sen al len met 1 min. 9,2 sec. 3 x 100 M. estafette: Denemarken 3 min. 47,7 sec., 2. Nederland 3 min. 52,2 sec. 486e STAATSLOTERIJ (Niet. officieel) 5de klasse, 14de lijst Trekking van Dinsdag 10 Juni 1941 Hooge Prijzen 1281 20799 20835 9439 17277 2330 2591 3621 12409 18101 2020 2129 3451 7292 10568 11215 1000— 400— 200— 11725 11860 13596 17758 19595 19949 21007 Prijzen van f 70. 1001 1053 1094 1106 1112 1146 1306 1334 1367 1409 1426 1613 1770 1883 2003 2089 2094 2147 2249 2304 2356 2597 2601 2797 2818 2886 2897 2934 2970 3231 3233 3279 3292 3345 3395 3497 3544 3550 3551 3558 3602 3685 3786 3917 3931 4106 4138 4180 4202 4437 4743 4809 4817 4841 4847 4893 4999 5004 5014 5281 5362 5470 5510 5587 5727 5730 5740 5908 G016 6067 6099 6170 6553 6575 6641 6725 6762 7067 7157 7308 7334 7459 7529 7596 7631 7642 7871 7952 8007 8062 8090 8115 8134 8154 8269 8322 8335 8442 8522 8540 8559 8623 8722 8779 8786 8961 8965 9023 9138 9170 9276 9291 9344 9351 9362 9700 9714 9934 9950 10001 10051 10125 10148 10211 10249 10359 10362 10363 10370 10435 10498 10555 10567 10656 10680 10698 10889 11118 11169 11188 11273 11278 11525 11621 11677 11806 11827 11923 12312 12341 12374 12418 12439 12533 12565 12667 12901 12907 12969 12990 13015 13023 13C42 13049 13130 13391 13428 13436 13640 13673 13768 13849 13874 13984 14011 14135 14157 14161 14219 14267 14954 15024 15030 15082 15160 15202 15222 15333 15505 15513 15607 15667 15742 15764 15828 15938 15947 15999 16025 16040 16072 16136 16165 16166 16201 16348 16628 16709 16732 16745 16303 17004 17022 17031 17049 17174 17494 17598 17934 18353 18434 18563 18638 18673 18696 18761 18809 18977 18998 19030 19106 19221 19266 19420 19461 19501 19512 19528 19536 19614 19653 19663 19733 19734 19995 20329 20363 20407 20447 20545 20583 20587 20719 20746 20798 20990 21339 21369 21494 21602 21628 21691 21722 21796 21803 21953 21967 Nieten 1021 1030 1090 1110 1139 1160 1163 1185 1212 1239 1251 1308 1311 1337 1341 1373 1413 1421 1434 1499 1542 1617 1625 1639 - 1655 1663 1712 1754 1827 1913 1955 1973 2021 2216 2244 2259 2281 2285 2287 2291 2358 2377 2403 2415 2481 2488 2526 2534 2551 2560 2605 2687 2700 2707 2734 2766 2799 2814 2817 2826 2828 2857 2880 2387 2888 2903 2921 2922 2991 3022 3047 3058 3063 3065 3129 3164 3165 3167 3188 3239 3301 3302 3320 3361 338S 3418 3443 3463 3474 3520 3566 3575 3600 3634 3659 3678 3737 3749 3754 3828 3863 3937 3977 3987 3999 4173 4178 4222 4228 4244 4274 4356 4387 4399 4412 4423 4483 4522 4537 4540 4562 4563 4609 4615 4669 4684 4690 4739 4740 4790 4820 4851 4856 4857 4919 4921 5043 5052 5053 5062 5243 5405 5412 5446 5447 5507 5523 5528 5548 5550 5552 5562 5579 5632 5671 5770 5784 5856 5859 5865 5931 5999 6063 6072 6102 6153 6156 6157 6167 6206 6217 6229 6260 6274 6289 6336 6418 6460 6480 6492 6501 6527 6606 6624 6649 6707 6752 6766 6786 6793 6815 6821 6864 6867 6904 690.7 6922 6930 6943 6977 6978 6998 7108 7152 7247 7260 7350 7370 7373 7449 7482 7519 7548 7574 7583 7635 7776 7808 7812 7842 7910 7924 7982 8014 8030 8058 8214 8222 8239 8262 8278 8315 8333 8345 8355 8399 8438 8446 8491 8496 8688 8505 8806 8530 8826 8558 8850 8607 8864 8609 8875 8617 8990 8625 8997 9011 9040 9050 9061 9091 9106 9145 9178 9185 9190 9241 9245 9268 9296 9342 9447 9484 9507 9614 9678 9682 9690 9711 9741 9816 9851 9895 9917 9931 9948 9989 10013 i0043 10062 10144 10159 10174 10179 10217 10258 10261 10300 10317 10353 10360 10410 104-77 10478 10522 10530 10566 10593 10597 10617 10618 10626 10627 10632 10679 10709 10710 10781 10784 10791 10846 10855 10892 10908 10910 10929 10951 10956 10974 11000 11015 11017 11161 11176 11199 11246 11272 11281 11310 11465 11491 11495 11501 11520 11535 11549 11590 11597 11601 11620 11630 11632 11635 11661 11686 11693 11706 11715 11730 11760 11777 11791 11831 11853 11904 11910 11931 11944 11976 12026 12074 12104 12106 12131 12188 12228 12232 12259 12266 12290 12310 12358 12362 12365 12393 12403 12413 12426 12472 12537 12552 12582 12590 12651 12711 12712 12771 12810 12815 12897 12899 12909 12914 12920 12932 12949 12961 13013 13029 13054 13079 13089 13157 13190 13204 13229 13275 13276 13285 13300 13333 13410 13420 13425 13463 13497 13531 13538 13550 13576 13611 13630 13642 13653 13655 13656 13681 13719 13723 13796 13902 13907 13909 13930 13953 13967 13968 13976 14034 14071 14206 14264 14306 14402 14415 14448 14451 14466 14496 14502 14566 14594 14631 14653 14702 14728 14736 14771 14843 14853 14890 14900 14907 14946 15043 10545 15108 15109 15126 15141 15146 15157 15183 15191 15192 15246 15255 15257 15305 15313 15325 15338 15341 15359 15404 15413 15416 15448 15457 15463 15486 15507 15524 15550 15571 15578 15619 15722 15754 15796 15847 15855 15959 15978 15984 15992 16060 16091 16128 16167 16196 16277 16288 16326 16330 16351 16408 16416 16436 16502 16528 16549 16581 16675 16752 16772 16791 16845 16847 16849 16854 16882 16945 16966 16984 17011 17014 17069 17123 17124 17159 17160 17182 17218 17226 17231 17296 17311 17357 17432 17441 17454 17468 17537 17612 17635 17645 17655 17670 17690 17699 17705 17741 17857 17900 17957 17967 18005 18034 18062 18097 18105 18146 18175 18199 18257 18264 18303 18342 18355 18382 18411 18431 18445 18455 18466 18483 18503 18524 18569 18571 18597 18608 18619 18649 18650 18709 18743 18770 18835 18851 18866 18911 18932 18933 19004 19114 19142 19153 19159 19175 19285 19311 19342 19397 19400 19419 19436 19522 19591 19619 19647 19661 19710 19762 19880 19965 19967 19977 19988 20023 20029 20037 20058 20064 20094 20106 20114 20134 20245 20294 20338 20339 20421 20444 20495 20505 20535 20536 20552 20562 20564 20603 20609 20643 20677 20712 20731 20736 20768 20785 20811 20897 20914 20932 20974 21042 21057 21110 21191 21232 21235 21257 21284 21286 21289 21292 21334 21373 21377 21385 21421 21426 21439 21462 21488 21502 21521 21523 21588 21719 21751 2-1854 21871 21962 21963 21968 21982 21999

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5