Bonnen die thans geldig zijn: U ZIET ER SLECHT UIT f® 1 ra Onder valsche vlag Sleutel weg? Tel. 11493 KORT NIEUWS. Jtackt&euchieti- WOENSDAG 11 JUNI 194T Duitsch Landgerecht. VALSCH VIJFMARKBILJFT. LEEUWARDEN, 10 Juni. Onder voorzitter schap van dr. Joppieh is hier heden een zitting gehouden van het Duitsche landgerecht. Als eerste verdachte had zich te verantwoorden de arbeider V. uit Leeuwarden, die getracht had een valsch bankbiljet van vijf mark als echt uit te geven. Hij kocht in een sigarenwinkel een pakje sigaretten en wilde met een biljet van vijf mark betalen. De winkelier die bijna geen Duitsch geld meer ontving voelde er weinig voor met dit enkele biljet naar de bank te gaan en het in te wisselen reden waarom hij V. verzocht eerst het geld te wis selen en dan terug te komen of in Nederlandsch geld te betalen. Verd. heeft zich toen naar een bank begeven. Daar bemerkte men dra met een valsch biljet te doen te hebben: de kleur was niet goed en bij nadere beschouwing zag men, dat het een uit de courant geknipte afdruk was die op elkaar was geplakt. De politie werd gewaarschuwd en deze arresteerde V. Bij zijn verhoor verklaarde hij het biljet thuis op den grond te hebben gevonden en niet anders gedacht te hebben of het was een geldige banknoot. Verdachte's echtgenoote was er mee op de hoogte dat haar dochtertje op een goeden dag met het biljet was thuisgekomen en tusschen haar speel goed had gelegd. Zij had er verder geen aandacht aan geschonken, in de veronderstelling dat het wel geen echt geld zou zijn. Zij had er niet met haar man over gesproken. Een koopman in lompen, bij wien meer van dergelijke valsche biljetten terecht waren gekomen, verklaarde dat hij in het geheel geen aandacht aan dezen „rommel" had geschon ken en ze aan verschillende kinderen had gegeven. Deze vroegen hem wel vaker papiertjes om mee te spelen. De Staatsanwalt, dr. Oegg, zeide in zijn requisi toir, dat het Duitsche gerecht in Nederland niet alleen heeft op te treden in gevallen waarin mis drijven zijn gepleegd tegen de Duitsche weermacht of de bezettende macht, maar ook heeft toe te zien dat de Duitsche naam niet door daden, zooals deze verdachte pleegde, in discrediet wordt gebracht. Spr. nam onvoorwaardelijk aan, dat V. geweten heeft met valsch geld te betalen en hij vorderde daarom zes maanden gevangenisstraf. Ook rechter Joppieh wees er op, dat het tot de taak van het Duitsche landgerecht behoort er tegen te waken, dat het Nederlandsche volk op deze ma nier bedrogen wordt. Hij veroordeelde V. tot vijf maanden gevangenisstraf en betaling der kosten van het proces. DUITSCH-VIJANDIGE PROPAGANDA. Vervolgens stonden acht verdachten uit Gronin gen en Assen terecht wegens het verspreiden van foto's van het Oranjehuis, waaronder kaarten mét voor Duitsch land beleedigende gedichten. Hoofdverdachte was de fotograaf de L. uit Gro ningen die van hem gebrachte foto's negatieven en later afdrukken had gemaakt, in totaal ongeveer zes duizend stuks. Volgens zijn verklaring had hij dit gedaan om zijn te kleine verdiensten te verhoo- gen en had hij er niet aan gedacht, dat hij door zijn handelingen blijk gaf van anti-Duitsche ge zindheid. Wel is waar was bij de foto's ook een, waarop behalve de beeltenis van de Koningin een gedicht stond dat kennelijk tegen Duitschland was gericht, maar verdachte had aangenomen dat ver meerdering hiervan geen kwaad kon, aangezien de bedoelde foto in eenige winkels in zijn woonplaats openlijk werd verkocht. Rechter Joppieh kon dit niet aannemen, daar dit dan zeker aan de Duitsche politie ter oore zou zijn gekomen. De andere verdachten, een laboratoriumbedien- de, een concierge, een bankbediende, twee reizi gers. een friseuze, allen uit Groningen, en een on derwijzer uit Assen, hadden allen of aan de L. op dracht gegeven afdrukken van de foto's te maken of van hem gekocht om ze weder te verkoopen aan familie en bekenden. Alle verdachten bekenden de foto's vei-spreid te hebben. Zij verklaarden deze niet in omloop te hebben gebracht met de bedoeling een anti-Duit sche handeling te plegen. Zij hadden niet anders geweten of de verkoop van dergelijke foto's was vrij. aangezien de kaarten ook in boekwinkels wer den verkocht. Zekere W. B. en diens broer E. B. hadden ieder eenige duizenden kaarten van de L. gekocht. Naar zij verklaarden om met den verkoop van de foto's iets extra's te verdienen. De Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat van het begin van de bezetting af is medegedeeld en in de bladen gepubliceerd, dat Duitsch-vijandige da den of propaganda verboden waren en streng zou den worden gestraft. In de groote steden, zooals Groningen toch ook is, was men van dit besluit zeker op de hoogte. Een propaganda voor het Oranjehuis moet worden beschouwd als een Duitsch-vijandige daad, aangezien de leden van dit huis op het oogen- blik nog, zooals ze zelf hébben verklaard, oorlog tegen Duitschland voeren. Spr. eischte tegen de L. 6 maanden gevangenisstraf en f 300 boete of 3 maanden hechtenis; tegen den laboratoriumbedien- de 2 maanden en f 45 of 1 maand; tegen den con cierge 2 maanden en f 45 of 1 maand; tegen den onderwijzer 3 maanden en f 60 of 2 maanden; te gen W. B. drie maanden f 120 of 2 maanden; tegen E. B. zes weken en f 30 of 15 dagen, tegen den reiziger 2 weken en tegen de friseuze f 10 boete. Mr. Boeles uit Groningen, pleitend voor W. en E. B,, zeide van meening te zijn, dat niet is komen vast te staan, dat de verdachten Duitsch-vijandige daden hebben gepleegd. Hij beriep zich er op, dat de foto's in het openbaar in winkels werden ver kocht tot December van het vorige jaar. Bovendien is er van een verbod, zooals de Staatsanwalt noem de, geen publicatie gedaan in het Verordeningen blad of in de Nederlandsche Staatscourant. Pleiter vroeg vrijspraak subsidiair beval hij zijn cliënten in de clementie van het gerecht aan. Rechter Joppieh sprak hierna de volgende von nissen uit: de L. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en f 120 boete; de laboratoriumbe- diende tot 6 weken en f 30; de concierge tot een maand en f 45: de onderwijzer tot drie maanden; W. B. tot 2 maanden en f 100; E. B. tot 1 maand en f 30; de reiziger tot 2 weken en de friseuze tot f 10 of 4 dagen. STRENGE STRAFFEN OPGELEGD. De fotograaf I. uit Dokkum had bij zijn kost baas een strooibiljet gelezen van het zoogenaamde comité Vrij Nederland, in welk pamflet stond aangegeven hoe men de Duitsche Weermacht moest behandelen. Voorts had deze verdachte een biljet gekregen, waarop beleedigingen stonden aan het adres van dr. Seyss-Inquart. Verdachte had deze vlugschriften bij den schilder K. te Garijp ge bracht, die ook de beschikking had over een cyclostile. I. had hem opdracht gegeven 100 af drukken te maken van de genoemde pamfletten. K. had de afdrukken afgeleverd en I had deze toen aan kennissen en familieleden gezonden. Voorts was dezen verdachte ten laste gelegd, dat hij zijn vak van fotograaf misbruikt heeft door duizenden foto's te maken van leden van het huis van Oranje. In zijn zaak had verdachte ongeveer 4000 van deze foto's verkocht. De Duitsche politie was er mede op de hoogte gekomen, dat ergens in Friesland een centrale voor deze foto's moest zijn en heeft bij een ingesteld onderzoek verdachte I. op heeterdaad bij het verkoopen van de foto's be trapt. Verdachte K. gaf toe de vlugschriften voor I. te hebben gecyclostileerd. Hij had de pamfletten gelezen en wel begrepen, dat dit verboden pro paganda was, doch hij had niet gedacht dat hij verantwoordelijk kon worden gesteld. Hij had financieele moeilijkheden en het karwei om fi nancicele redenen aangenomen. Dr. Oegg merkte op, dat hij die er zich voor leent beelden van het Oranjehuis te verspreiden niet alleen zijn aanhankelijkheid aan dit Duitsch land vijandig gezinde huis propageert, doch ook zich weert tegen de bezettende macht. Zoo moei lijk als de opsporing is van de verspreiders van vlugschriften als hier in het geding zijn, zoo zwaar is ook de straf wanneer de hand op een verspreider wordt gelegd. Spr. vorderde tegen den fotograaf een gevangenisstraf van drie jaar en een geldboete van f 1500 of 5 maanden hechtenis. Bij het bepalen van de strafmaat tegen K. wilde spr. er rekening mee houden, dat deze meer uit financieele dan uit Duitschvijandige overwegingen tot de vermeerdering van de vlugschriften was overgegaan. De eisch tegen den schilder luidde tien maanden gevangenisstraf. Rechter Joppieh veroordeelde I. tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en f 500 boete en K. tot acht maanden gevangenisstraf, beiden on der aftrek van het voorarrest. Hij zeide in zijn vonnis, dat de Duitsche rech terlijke macht geen genade kent voor versprei ders van dergelijke gemeene vlugschriften. Hij waarschuwde het zoogenaamde comité Vrij Neder land, dat, wanneer iemand der bedrijvers wordt gearresteerd, jarenlange tuchthuisstraffen zullen worden opgelegd.) Wanneer de verspreiding van deze pamfletten niet ophoudt, zal nog strenger worden opgetreden dan nu reeds geschiedt. (A.N.P.) BELEEDIGING VAN DUITSCHE VLAG. ZWOLLE, 10 Juni. Het Duitsche landgerecht in het bezette Nederlandsche gebied hield Dinsdag middag zitting in het gebouw der Arrondisse mentsrechtbank te Zwolle. Terecht stond A. E. 6„ echtgenoote van W. te Enschedé, die zich beleedigend over de Duitsche vlag zou hebben uitgelaten. Verdachte woont sinds twaalf jaren naast de familie Tenberg, maar de verhouding is volgens de verklaring van Tenberg en echtgenoote, die Duitschers zijn, niet bijster goed. Ter gelegenheid van den val van Parijs had T. het vorige jaar de hakenkruisvlag uitgestoken. Toen mej. T.. uit de kerk komend, aan mej. W. die voor haar uit fietste vroeg: heb ik geen mooie vlag? zou deze daar in beleedigenden gin op geantwoord hebben. Mej. W. ontkent de haar ten laste gelegde be- leediging echter heftig. De Staatsanwalt zegt in zijn requisitoir, dat de Duitsche bezettingsoverheid geen belangstelling koestert voor de politieke overtuigingen die in Ne derland vóór 10 Mei golden noch voor de onder linge verhouding van buren. Zij wenscht er echter voor te waken, dat het aanzien van Duitschland en de Duitsche eer niet geschaad worden en kan daarom beleedigingen als hier geuit niet dulden. Daar de overtreding op 16 Juni van het vorige jaar plaats had en dus al lang geleden gepleegd werd, eischt spr. twee weken gevangenisstraf. De land rechter dr. Joppieh wijst het vonnis conform. Ver dachte kondigt aan, dat ze in hooger beroep zal gaan. (A.N.P.) OPLICHTING DOOR TWEE MANNEN. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De naam Winterhulp wordt den laatsten tijd meer dan eens misbruikt door ongure individuen die zich uitgeven voor ambtenaren van deze instelling en zoodoende minder gesitueerde menschen oplichten. Dezer dagen vervoegden zich bij een 77-jarigen be woner van den Zuid-Buitensingel te 's-Gravenhdge twee mannen die zeiden van Winterhulp te komen. Zij deden den bewoner allerlei schoone beloften en een van hen troonde hem naar boven, zoogenaamd om te gaan kijken wat er moest worden opgeknapt. On derwijl drong de andere man de huiskamer binnen en onderzocht de kasten. Hij zag kans de distributiebe scheiden, 10 gulden uit een portemonnaie en een zil- eren hoi'loge te ontvreemden. Na eenigen tijd kwam men naar beneden; er werd nog even gepraat waarna de beide mannen vertrokken. Later deed de bewoner de ontstellende ontdekking en deed aangifte bij de politie. In een ander perceel aan denzelfden singel kwam ook een man aanbellen. Hij deed een soortgelijk ver haal en zag kans distributiebescheiden, f 2.50 en een dameshorloge weg te nemen. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den wnd. secretaris-gene raal van het departement van financiën van 9 Juni 1941 is aan den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen dr. B. Schendstok, werkzaam aan het departement van financiën, de persoonlijke titel van hoofdinspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen verleend. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt lederen dag moet uw lever een liter lever-gal tn uv ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroorr vai lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, h" bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uv lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig: u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. (J moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen oir deze liter lever-gal vrij ie doen vloeien en u zult u ee geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletje3 bij apothekers en L E V E 1 2 - P 1 L L E T J E S (Adv. Ingez. Med.) MARINUS BERTRAM. (Nadruk verboden) Hetwas maar goed, dat Paul op dat oogenblik met zijn gewone luidruchtigheid kwam binnenstappen. Wat zullen we vandaag doen? vroeg hij, toen zij aan het ontbijt zaten. Je zult den eersten den bes ten dag toch niet met klodderen verdoen? Laten we naar de bosschen bij Schoonoord gaan en daar pic- nicken. Vandaar kunnen we alle kanten op. Een lichte schaduw trok over het gezicht van zijn zuster. Neen, laten we daar liever niet n?ar toe gaan, antwoordde zij half-afwezig, Laten we liever in de- vlakte blijven; ik voel er vandaag niet veel voor om tegen heuvels op te trappen. Paul begreep haar weigering. Aan de bosschen bij Schoonoord waren misschien meer herinneringen ver bonden dan aan andere plaatsen in de buurt. Maar even later zei Agnes tot zijn groote verbazing: Laten we toch maar naar Schoonoord gaan; ik geloof dat het er juist een goede dag voor is. Spoedig waren zij gereed voor het vertrek. Juist toen ze hun fietsen te voorschijn hadden gehaald, kwam een jongen met de courant. Zoo, zei Paul, laten we ons even op de hoogte stellen van de nieuwste merkwaardigheden, die er op dit ondermaansche hebben plaats gehad. Laten we liever opschieten, zei zijn zuster. Stop de krant in je zak; dan kunnen we ze wel lezen als we picnicken. Toen ze met hun buitenlunch klaar waren, stak Paul een pijp aan en, op het gras liggend, vouwde hij het meegenomen blad open. Hij keek vluchtig de ver schillende berichten door, tot zijn aandacht plotse ling sterk geboeid scheen en na een paar minuten sprong hij op. i «=- Drommels! riep hij uit, nee maarl Het was duidelijk, dat hij erg geschrokken was. Hij gaf de krant zwijgend aan zijn zuster, met zijn vinger bij het berichtje, dat hem zoo getroffen had. Zij las: DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. ERNSTIG GEVECHT. De Zuid-Afrikaansche politietroepen vielen drie dagen geleden een groote Zöeloestrijdmacht in het dal van de Gcoma aan. Den geheelen middag werd in het bosch en tusschen de bergen verwoed ge vochten. Er waren bij de inlanders honderden dooden, onder wie enkele van de voornaamste opperhoofden. Verliezen aan onzen kant: twee officieren, drie manschappen en verschillende ge wonden. Een burger, van Duyven, wordt vermist. Het was een telegram, dat gevolgd werd door een kleine toevoeging. De heer Albert van Duyven was een burger van Nederlandsche nationaliteit, die nog niet zoo lang geleden weer uit Nederland naar Transvaal vertrokken was, waar hij met de militaire politie meestreed. Er is niet veel hoop, dat hij nog ge vonden zal worden. Het berichtje scheen in steeds groote letters voor Agnes' oogen te staan. Haar vingers pakten de krant met een zenuwachtigen greep, zoodat het papier kreukelde. Het was ontzettend; 't leek pas gisteren, dat hij hier gezeten had, hier met haar en dat zij ge lukkig was geweest, omdat hij bij haar was. En zij zag weer dat oogenblik voor zich, dat hij haar in de wei van den dood gered had. En nu was hij dood. Neen, niet dood vermist. Wat nog erger was, want ze had van hem gehoord, dat je veel beter gedood kón zijn dan door de wilden gevangen genomen te worden, omdat dat de verschrikkelijkste martelingen beteekende. Terwijl dit allemaal door haar geest flitste, stond Paul haar met nauwverholen angst aan te kijken. Hou je dapper kind, zei hij, en legde .een hand op haar schouder. Het is verschrikkelijk, vooral om dat jullie zooveel samen waren. Ik mocht hém ook graag, dat weet je wel, maar per slot van rekening De Spaarbanken in 1939 en 1940. Een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's GRAVENHAGE 10 Juni. Dezer dagen is bij de N.V. drukkerij Albanl te 's Gravenhage verschenen de sta tistiek der spaarbanken over het jaar 1939, publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoewel de ge gevens betrekking hebben op een tijdperk dat reeds eenigen tijd achter ons ligt, verdient toch dit samen vattende overzicht van het Nederlandsche spaarwe alle aandacht, temeer daar het hier het laatste jaar vóór het uitbreken van den oorlog geldt en in de publicatie ook cijfers over 1940 voorkomen, welke op duidelijke wijze de door den oorlogstoestand veroorzaakte schokken toonen. De onrust in de internationale verhoudingen welke in September 1938 in de spaarbankcijfers reeds tot uiting was gekomen nam in 1939' ernstiger vormen aan. De stijging van het saldo-tegoed der spaarinstellingen in voorgaande jaren veranderde hierdoor in een daling. Het saldo tegoed bJ1 de Rijkspostspaarbank daalde in 1939 van f 679 tot f i>70 millioen, dat bij de bijzondere spaarbanken van f 562 tot f 515 millioen en dat bij de boerenleenbanken van f 480 tot f 454 millioen. Ondanks de daling van het saldo-tegoed der spaarders is het aantal spaarbankboekjes bij bovengenoemde ban ken alsmede bij enkele andere Instellingen toegenomen van 4.387.000 einde 1938 tot 4.430.000 einde 1939. Men krijgt een indruk van het groote aantal boekjes, als men bedenkt dat hiermede meer dan 50 boekjes op de 100 inwoners in omloop zijn. Voorts is in deze publicatie vermeld bij hoe veel kantoren gelegenheid tot sparen bestaat. Bii ongeveer 4000 postkantoren, hoofd- en bijkantoren dezer spaar- instelingen e. d. lean men gelden inleggen en terughalen. Bij een beschouwing der gegevens van de Rijkspostspaar bank en van de bijzondere spaarbanken blijkt het, dat de eerste acht maanden van 1939, met uitzondering van April, nog inlegsaldi vertoonen, doch na het uitbreken van den oorlog zijn deze verdwenen en overtreffen de terugbetalingen verre de inlagen. Tn 1940 lijkt het aan vankelijk of de stroom van opvragingen zal verminderen, ir het betrekken van Nederland in den oorlog bracht weer groote saldi aan terugbetalingen boven de inlagen met zich. Opmerkelijk hierbij is, dat in 1940 bij de Rijks postspaarbank veel meer geld werd teruggehaald dan bij de bijzondere spaarbanken, terwijl in 1939 het omgekeerde het geval was. Het spreekt vanzelf dat de spaarbanken de middelen oor deze terugbetalingen hebben moeten vinden, In 1939 jn zij evenwel nog niet of in geringen mater tot realisa tie der effecten overgegaan. Uit een vergelijking van de effectenportefeuilles der spaarbanken in 1939 met die van 1938 blijkt, dat het nominale bedrag der (binnenlandsche) effecten nagenoeg niet verminderd is, ofschoon de balans- waarde tengevolge van de koersdaling der effecten veel lager was. (A. N. P.). AARDAPPELEN. BON 05. T.m, 15 Juni: l'A Kg. BOTER- OF VETKAART. BON 17. T.m. 14 Juni: 250 gr. boter of 200 gr. sla- of raapolie BON 18. T.m. 14 Juni: 250 gr. boter. Vetkaart reductie BROOD, GEBAK. BON 21. T.m. 11 Juni 200 gr brood of 2 rantsoe nen gebak. BON 24. T.m. 22 Juni 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. BON 22. T.m. 22 Juni 200 gr. brood of 2 rantsoe- nen gebak. BON 8 (Bloemkaart) t.m. 15 Juni 50 gr. brood of V2 rantsoen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.). BON 51. T.m 8 Juni 1 ei. BON 53 en 88. T.m. 15 Juni: 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.). BON 32. T.m. 15 Juni: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meel BON 24. T.m. 15 Juni: 250 gr havermout, ha vervlokken, haverbloem aardappelmeel vlokken, gort, gortmeel of grutten BON 25. T.m 15 Juni: 250 gr gort, gortmout of grutten. BON 26. T.m. 15 Juni: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 27. T.m. 15 Juni: 100 gr maizena, gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- BON .8 (Bloemkaart). T.m. 15 Juni: 35 gr. meel of bloem. MELR- BON 20. T.m. 15 Juni: 154 L. melk. KAAS. (Bonkaart Algem.) BON 66 en 76. T.m. 15 Juni: 100 gr BON 67 en 77. T.m. 29 Juni- 100 gr. SUIKER. (Bonkaart Alg.) BON 42, T.m. 22 Juni 1 kg VLEESCH EN VLEESCI1- WAREN. BON 18 „vleesch". T.m 15 Juni: 50 gr. vleesch. BON 18 „vleeschwaren" T.m. 15 Juni V2 rantsoen PEULVRUCHTEN. (Bon kaart Algemeen). BON 52. T.m. 22 Juni: 500 gr KOFFIESURROGAAT EN THEE (Bonkaart Algem.) BON 34. T.m 22 Juni 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee ZEEP. (Bonkaart Algem.) BON 35. T.m. 29 Juni 150 gr toiletzeep, 120 Er huishoudzeep, 200 gr zeep, (oude samenstel, ling), 150 gr. z. 2e 300 gr z zeeppasta 250 gr zeeppoeder. 125' Er zeepvlokken, 250 gr' waschmid^ delen. 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart) T.m. 31 Aug.: 50 gi PETROLEUM. Periode 10. T.m. 15 Juni- 2 L. HONDENBROOD. BON 14. T.m. 30 Juni* Groep 1 en 2: 10 Kg; Qr 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 14. T.m. 30 Juni. IV2 Kg. Teraardebestelling J. M. Stap. Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. M. Stap, die jaren lang den bekenden boekhandel aan de Groote Hout straat te Haarlem gedreven heeft en die te Aerden- hout in den ouderdom van 74 jaar is overleden. Onder hen, die aan den overledene de laatste eer bewezen, was ook de heer J. J. Alta, secretaris van de Haarlemsche Boekverkoopersvereeniging, waarvan de voorzitter, de heer A. van Weerden, tot zijn leed wezen verhinderd was. De heer Alta vertegenwoor digde tevens den Boekhandel Mul. Toen de kist, die door talrijke kransen gedekt was, in de aula werd opgebaard, werd op het orgel Bach's koraal „Wenn ich einmal soil scheiden", ten gehoore gebracht. Als eenige spreker voerde Ds. D. Tromp, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort, het woord. Hij sprak naar aanleiding van Psalm 37 vers 37: „Let op den vrome en zie naar den oprechte, want het einde van dien man zal vrede zijn." „Toen ik het bericht kreeg, dat de heer Stap was opgeroepen", zei spreker, „kwamen onwillekeurig mijn gedachten op dezen tekst. Ik zou het werkelijk niet korter kunnen zeggen. Was hij dan zulk een belangwekkende figuur, dat wij in een tijd, waarin duizenden door den dood geroepen worden, letten op het sterven van één enkelen mensch? Hij stond bekend als „meneer Stap van de Groote Houtstraat", waar hij vele jaren van zijn leven heeft gewerkt en waar hij zijn zaak tot bloei gebracht heeft, totdat hij in Aerdenhout in de weldadige stilte van zijn gezin rust vond. Neen, dat alles was het belangrijkste niet, maar toch is het heilzaam, te letten op den man, van wien gezegd kan worden: „Let op den vrome en zie naar den oprechte, want het einde van dien man zal vrede zijn". De heer Stap was ook zulk een man; hij voelde zich door de woorden van DeSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). TEDDY TRIX IS ONBEREKENBAAR. Twee van Jantje'! kameraden nemen reeds een heerlijk bad. In een wip is Jan gereed, voor een sprong in 't koele nat. „Hé," roept Klaas, „daar komt ook Teddy, jaag hem weg, dien naren hond. Dieren in een bad voor menschen is verschrik'lijk ongezond!" Teddy laat zich niet verjagen, maar komt onder luid geblaf, naar het water toegeloo- pen, rechtstreeks op de springplank af. Zal hij in de vijver springen en daar mee aan *t spart'Ien gaan? Neen, hij schijnt zich te bedenken en blijft aan het randje staan. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 11 OP 12 JUNI 1941 van 22.00 tot 5.18 Maan op 12 Juni onder 8.48 Maan op 15 Juni op 0.1! dezen tekst altijd getroost en gesterkt en zijn ster- ven was dan ook vrede. De mensch, die in Christus sterft, is een geborene; aan zulk een geloovige heeft de dood niets". Ds. Tromp richtte daarop woorden van' troost tot de weduwe en kinderen en bad hun toe, dat ook zij dien vrede deelachtig mogen worden. Op verzoek van de familie speelde daarop de orga-: niste Gezang 83: „God enkel licht" en toen de kist grafwaarts werd gedragen het „Largo" van HandeL Ds. Tromp verrichtte aan de groeve de begrafe. nis-liturgie en ging daarna voor in gebed. De oudste zoon de heer J. Stap, dankte Ds,. Tromp voor zijn bezielende woorden; Zuster M. c! van Hespen, die zijn vader zoo vol toewijding ver»: pleegd heeft, en mej. Truus Dedding, die ook da laatste oogenblikken heeft verlicht. Tenslotte dankte hij allen voor hun belangstelling. FAILLIS SEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak deze week het vi gende faillissement uit: De nalatenschap van Nicolaas Groustra, gewognd heb* bende te Haarlem, aan de Kleverlaan no. 140, Curator Mo A. Bruch te Haarlem; Rechter-commissaris in genoemd faillissement Mr. C. G. Bijleveld te Haa Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillisse* ment van: D. van der Wel, kweeker, wonende te Bever* wijk, Dahlialaan no. 153, Curator Mr. W. Boers te Over» veen. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst is eindigd het faillissement van D. Mol, schoenmaker, wo» nende te Zaandam, Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen ta Zaandam. LEEUWARDEN, 10 Juni. Vandaag vierde de we duwe J. Kreger-Reinhart haar honderdsten ven jaardag. Talrijke gelukwenschen werden de jarige toege zonden. De burgemeester wenschte haar namens dl gemeente geluk. J BODEGRAVEN. Aangevoerd 270 partijen GoMkhi kaas, waaronder met rijksmerk, wegende 109.350 K.G, Prijs met R.M., le soort f41—f41,50, 2e soort f 39—f40. Handel matig. PURMEREND. Gemeentelijke Kaasbeurs, Verhandeld 17 partijen, wegende 79.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs 40 f 35,25; 20 f 18,30—f 22. Kaasmarkt, gewicht 1275. Handel vlug. Kleine Boeren f 34,50 per 50 K.G. Runderen, totaal 640 stuks. Vette koelen 315 voor leve ring. Gelde koeien 175 320—410 per stuk, matig. Melk koeien 10 360500 per stuk, matig. Stieren 5 voor levering- Vette kalveren 2 voor levering, Pinken 35 200—260 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht voor leve* ring. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 38—56 per stuk, Vette varkens voor de slacht 20 Voor levering, r varkens 52 2849 per stuk, matig. Biggen 407 18—45 per stuk. matig. Schapen 218 30—45 per stuk, matig. Bokken en geiten 24 28—70 per stuk, matig. Lammeren 861 20-30 per stuk. Kipeieren 105 per K.G. Noord Hollandsche BI (kuikens) en Oude kippen en hanen (wit en rood) ÏW 1—3 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 1—3 per K.G. Konijnen 2—15 per stuk. Eenden 100 100—170 per stuk, er staat niet bij, dat hij gedood is, alleen maar „vermist". Alleen maar vermist. Dat is nog veel erger, ant woordde zij met droge lippen. Dat heeft hij mij eens verteld. Maar kijk eens, poogde Paul haar gerust te stel len, er staat dat er in het bosch gevochten is. Het is best mogelijk, dat Albert zich ergens verborgen heeft, tot de wilden afgetrokken zijn. Hij is pienter genoeg en hij zal wel weer komen opduiken. Je hoort zoo vaak van menschen, die als vermist gerapporteerd worden en dan toch later gezond en wel te voorschijn komen. Ja, dat is waar, zei zij, bereid om zich aan een stroohalm vast te klemmen. Tegen zeven uur ging Paul nog met het auto'tje naar Zutphen en kocht daar aan het station alle avond bladen die hij maar krijgen kon, Twee bevatten nade re berichten. De strijd in Gcoma-vallei werd in alle details beschreven. De namen van de dooden werden opgegeven. Het slot van het eene bericht luidde: Van den vermisten burger, den Hollander van Duyven, is verder niets vernomen. Bij het aan breken van den morgen heeft een afdeeling van de militaire politie de buurt waar hij het laatst gezien werd, doorzocht; maar ondanks een lang durig en grondig onderzoek konden ze geen spoor ontdekken. Er zijn twee mogelijkheden: dat hij overvallen is en door den vluchtenden vijand mee genomen, of dat hij zich nog ergens schuil houdt. In het eerst werd er niet veel gewicht aan zijn afwezigheid gehecht, daar hij wel meer op eigen gelegenheid opstandelingen nazette en dan eerst na eenigen tijd. weer in 't kamp verscheen. De heer van Duyven wordt beschreven als iemand van grooten moed, welke echter soms aan roeke loosheid grenst. Hij is door een vroeger verblijf goed georiënteerd in dit deel van Transvaal, zoo dat er alle hoop bestaat dat hij zich uit de moei lijkheden, waar hij zich misschien in bevindt, zal weten te redden^ Wij vernemen verder nog dat de vermiste een zoon is van Jhr. R. van Duyven, woonachtig op het landgoed de Boekhorst bij Ruurlo, Kijk, daar heb je het al! riep Paul optimistisch. Hij komt wel weer boven water, wees maar niet bang. Hebt u de krant al gelezen, mijnheer Reijnders? vroeg de boerin somber, toen zij thuis kvyam. Ja, juffrouw van der Broek. Ik ben nog naar Zutphèn geweest om de avondbladen te koopen. Hier zijn ze, de berichten zijn een tikje hoopvoller. Zij nam de kranten met een haastig gebaar aan. Die arme meneer van Duyven! Te denken, dat hij door die afschuwelijke wilden doodgemaakt is. Maar misschien is hèt ook wel niet zoo. Laten we het hopen! Hij staat nog maar als ver mist gerapporteerd, er is dus nog een goede kans, dat hij weer komt opduiken; ik zou wel eens willen weten hoe zijn familie het opneemt. Agnes was op haar kamer toen Paul thuiskwam. Dood of levend, Albert kon voor haar niets zijn! Maar nu had zij' berouw over de koude en hartelooze ma nier, waarop zij hem dit meegedeeld had. Ze had geen antwoord meer van hem gekregen en ze kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat haar briefje zijn trots gekrenkt had. En kort daarop had hij Holland verlaten en met haat en wrok over wat hij haar wreedheid zou noemen in het hart, was hij den dood tegemoet gegaan. De eerste dag van hun verblijf op de boerderij, waarvan ze zich zooveel had voorgesteld, was wel droevig geworden HOOFDSTUK XXI. Thuiskomst. Op de Boekhorst heerschte de grootste opwinding. Iets meer dan een maand was verstreken, sinds men het bericht ontvangen had van de vermissing van Albert een bericht, dat bijna direct gevolgd was door een telegram van den vermiste, dat hij veilig ontkomen was en van plan was om met de eerste gelegenheid de beste naar huis terug te keeren. Dit telegram werd weer gevolgd door een, waarin hij meedeelde, dat hij zie'1 ingescheept had. Nu werd hij vanavond thuis vér- wacht. Het bericht van zijn vermissing had zijn familie on geveer in dezelfde mate getroffen, als Paul" ReijndecBf in ieder geval heel wat minder dan Agnes. Vermist wilde nog niet zeggen dood en er was dus nog een kans, dat hij nog wel terug zou komen. Misschien trok zijn vader zich van de drie er nog het .meest van aan. Al konden zij het niet altijd zoo erg goed samen vin den, er was toch een tijd geweest veel te kort wel isi waar dat dit anders was. Maar het bericht van de terugkomst j;an zijn zoon vervulde den vader toch met; groote vreugde. En nu zou hij binnen enkele uren thuiskomen, Onder de scheepsberichten in de courant hadden zij de aan komst van de boot vermeld gezien. Hij zou wel vroeg genoeg in IJmuiden zijn. om nog vóór het middageten, thuis te zijn. Helene en Emma zouden naar het station, gaan om hem af te halen. Toen Helene om een uur of drie met een boek op het grasveld voor het huis zat trof een geluid vaneen; naderende auto haar oor en weldra reed het voertuig: de oprijlaan in. Zij sprong overeind. Emma, riep zij onder het raam van de kamer van haar oudere zuster, kom gauw naar beneden. Albert u er al. De auto reed voor en stopte. Een gebruinde hand kwam naar buiten om het portier te openen. Wel, Albert," riep het meisje, je hebt ons allemaal erg in angst laten zitten en" we zijn zoo blij, dat jenU gezond en wel weer komt opdagen Heb je zoo in angst gezeten? De ernstige toon waarop hij dit zei, tezamen met den eigenaardig strakken blik, scheen haar te ontroeren. Zij omhelsde hem en kuste hem herhaaldelijk- Zij we™ zich bewust, dat zijn afwezigheid en het gevaar, waarin hij verkeerd had, een verandering in haar broer teweeg gebracht had. Natuurlijk hebben we dat, toen we dachten, dat— Wel, blijf je buiten staan? Het was Emma, die Helene's woorden onderbrak' stond deftig en geforceerd vriendelijk glimlachend Ijj de hall en haar ontvangst van den „verloren z#® miste de hartelijkheid, die zijn jongste zuster direct ge toond had. Hoe staat het met vader? vroeg hij. (Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6