IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Convooien aan de in het Kanaal van Schotsche kust en Bristol bestookt. Japan zou delegatie willen terugroepen. Een driejaarlijksche Breerooprijs Duitsche luchtmacht boven Midden-Engeland, Verbitterde tegenstand der Franschen in byrie. 26e JAARGANG No. 186 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau iJmuider Courant: Kennemerlaan 42,' IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 12 JUNI 194Ï Abonnementen per week 0.13*£, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: Luchtaanvallen op Mersa Matroeh. P. T. T.-opbrengsten in April. Bijna een half millioen meer dan in 1940. Het overzicht van de P.T.T.-opbrengstën over April 1941 is: meer of minder dan 1940 Posterijen 3.187.548 316797 Telegrafie 57.850 412.219 Telefonie 4.074.693 232.938 Postcheque- en girodienst 1.189.209 346.553 BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; „In het gebied van de Middellandsché Zee heb ben formaties Duitsche gevechtsvliegers van nieuwe steunpunten uit met goed succes de Brit- sche olie 'opslagplaatsen en haveninstallaties van Haifa aangevallen. Er ontstonden verscheidene ontploffingen en branden. In Noord-Afrika bestookte Duitsch-Italiaansche artillerie Britsche batterijstellingen bij Tobroek en dwong den vijand het vuren te staken. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op Mersa Matroeh. In barakken en benzine opslagplaatsen ontstonden verscheidene branden. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Schotsche Oostkust-.en in het kanaal- van Bristol twee krach tig beschermde convooien aangevallen en hieruit twee koopvaardijschepen met in totaal 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht en vijf andere vracht booten en tankschepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat nog meer scheeps- ruimte verloren is gegaan. Bij de luchtaanvallen op haveninstallaties aan den Noordelijken uitgang van het Kanaal van Britstol konden eenige groote en talrijke kleinere branden worden waargeno men. Overdag noch des nachts werden door den vijand gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Bij het tenuitvoerleggen van operaties op Kreta hadden de commandant van een divisie bergjagers generaal majoor Ringel alsmede de kolonels Jais, Utz en Kralcau; als commmandanten van regi- Japan en NedIndië. TOKIO, 11 Juni (DNB) In een zitting die ruim vier uur geduurd heeft heeft het Japansch'e kabinet naar officieel wordt medegedeeld, de definitieve houding van Japan tegenover Ned.-Indië vastge legd. De publicatie van de nieuwe instructies voor de Japansche delegatie zou binnenkort verwacht kipi- nen worden. "In welingelichte kringen verluidt, dat besloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen besproken 2ijn. Voor tooneelschrijvers. VGRAVENHAGE, 11 Juni. De - secretaris generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten deelt mede, dat ingesteld is een j driejaarlijksche -prijs ter herinnering aan onzen 1 grooten Nederlandschen tooneelschrijver Breeroo. Te beginnen met 15 September 1942 zal deze prijs, waaraan een bedrag van f 3000- is verbonden, telkens na drie- jaar worden toegewezen als er kenning van eeii bewondering voor het gezamen lijke werk van een Nederlandsche tooneelschrijver wien door het departement deze prijs waardig wordt geoordeeld. Uiterlijk bewijs van erkenning en blijvend tee- ken ter aansporing zijn de uitreiking van een eere penning met den beeldenaar van Breeroo. De beoor.deeling geschiedt door den leider van het dramaturgisch bureau der afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. (A.N.P.) menten bergjagers en de commandant van een regiment berggeschut, luitenant kolonel Wittmann met de onder hun bevel staande troepen, eën beslissend aandeel". Vliegvelden aangevallen. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke objecten in Midden-Engeland en e^en aantal vliegvelden op het Britsche eiland niet succes aangevallen. Men kan aannemen dat aanzien lijke verwoestingen zijn veroorzaakt. De Britsche Berichtendienst maakt bekend dat de activiteit der Duitsche luchtmacht zich in den af geloopen nacht over een „tamelijk groot gebied" van Engeland uitstrekte. Bijzonderheden waren nog niet bekend. In de Midlands en in het Noorden en Oosten van Engeland moet „eenige schade" zijn aan gericht. Voorts maakt het Britsche ministerie van lucht- •aart bekend dat Woensdagavond in het Zuid-wes ten van Engeland een aantal bommen is neergewor pen. BRITSCHE TOESTELLEN BOVEN WEST- EN NOORD-DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Jüni (D.N.B.) In den afgeloopen nacht zijn vijandelijke vliegtuigen in verspreide linie boven West- en Noord-Duitschland verschenen. Zij richtten hun aanvallen in hoofdzaak op het industrie gebied van Rijnland en Westfalen. De vijand liet een aantal brisant- en brandbommen vallen, waar door eenige persinen getroffen werden en eenige schade werd aangericht. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het crematorium te Zwolle. ZWOLLE, 11 Juni. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het landgoed Kranenburg, ter grootte van 37.800 vierwante meter, te verkoopen aan de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding voor f 11.750, ten einde. Jiier' een crematorium en urnentuin te stichten. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 12 OP 13 JUNI 1941 van 22.01 tot 5.18 Maan op 15 Juni op0.15 Maan op 15 Juni onder 9.59 Totalen 8.509.300 484.069 Januari t/m April 1941 meer of minder dan 1940 Posterijen 12.404.997 749.943 Telegrafie 194.497 1.646.948 Telefonie 16.030.267 1.085.356 Postcheque- en girodienst 4.661.054 1.430.811 Lord Beaverbrook verwacht krachti ger Duitsche luchtaanvallen. Eerste rede van den minister in het Hoogerhuis. ,Wij hebben alle reden ons voor te bereiden op /erdere sterkere luchtaanvallen", zoo heeft de Brit sche minister Lord Beaverbrook, die in deze kwa liteit voor de eerste maal in het Hoogerhuis sprak, verklaard. De minister gaf uitdrukking aan de meening dat Engeland is voorbereid op deze ver sterkte aanvallen. Met betrekking tot een door Lady Astor gestelden eisch tot het treffen van betere maatregelen voor de behoeften der burger bevolking na luchtaanvallen, merkte Lord Beaver brook op dat de productie veel belangrijker was dan het resultaat van de luchtaanvallen op de burgerbevolking. De productie moet namelijk onder alle omstandigheden in stand gehouden worden. (DNB) Totalen 33.290.815 1.619.162 Een nieuw boek over Nederland. In opdracht van den Rijkscommissaris. 's-GRAVENHAGE. 11 Juni. Het A.N.P. meldt: Binnenkort verschijnt bij Verlag Konrad Triltsch te Würzburg in Duitschland een grooter werk over ons land, getiteld „Die Niederlande im Umbruch der Zeiten, alte und neuè Beziehungen zum Reich", welk werk in opdracht van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied samengesteld en in het licht gegeven wordt door Dr. Max Freiherr du Prei te Berlijn en Willy Janke te Den Haag. De Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart geeft een woord vooraf. -Hét boek bevat 17 kaarten en 64 illustraties en behandelt alle terreinen van Nederlandsche publieke interesse. De heer W. Janke, de in Nederland -vertoevende mede-samensteller van het boek, is dezelfde, die als Pressedezernent van het Rijkscommissariaat én leider der dagelijksclie persconferehties in het paleis Kneuterdijk 20 te Den Haag in ons land groote be kendheid verwierf en die door een veeljarig verblijf ons land ook vóór Mei 1940 reeds uitne mend kende. Dat de Rijkscommissaris aan dit werk een woord vooraf sohenkt, verleent er een bijzonder cachet aan. Nederlandsche tooneelsehrijfkunst. Oproep van het departement van Volks voorlichting en Kunsten. Het A.N.P. meldt uit Den Haag d.d. 11 Juni: De secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten stelt voor alle Nederlan ders die den drang in zich gevoelen voor het eigen- heemsche tooneel te schrijven de gelegenheid open vóór den Isten Augustus van dit jaar een werk van hun hand aan het departement in te zenden. Nadat uit deze inzendingen een keuze is gemaakt, zal het hoofd der afdeeling theater en dans de op voering van het beste en geschiktste stuk (even tueel stukken) door een beroepsgezelschap, als ook de eventueele opneming in het speelplan financieel begunstigen. Bovendien zullen naast een ver goeding van onkosten-enz. aan de uitverkorenen de talentvolle geroepenen wier werk nog niet kan worden bekroond een blijk van aanmoediging ge nieten. De stukken die voor opvoering in aanmerking komen dienen vakkundig geschreven te zijn, ge boren uit den Nederlandschen geest. De aanmoe diging zal gelden hein of haar die ongeacht techniek of ervaring blijk gegeven heeft van een belofte te zijn voor het tooneel in völkschen geest. De beoordeeling geschiedt door den leider van het dramaturgisch bureau. Met de schrijfmachine duidelijk leesbaar ge typte manuscripten zijn vóór 1 Augustus 1941 in te zenden aan het hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, Prinsessegracht 21, Den Haag. o Zeegevecht bij de Libanee sche kust. De fraaie toegangspoort met ophaalbrug van het kasteel Doorwerth te Arnhem, waarin het Leger museum is gevestigd, dat binnenkort naar Leiden zal worden overgebracht. (Foto Pax Holland) Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Het Fransche ministerie van Oorlog deelde gis teravond over de militaire situatie in Syrië mede dat in den middag van den tienden Juni en'in den ochtend van den elfden Juni de Engelschen, na versterking van hun stellingen en in het veld brengen van nieuwe strijdkrachten felle aanvallen hebben ondernomen op de .Fransche posities. In het Zuidén van den Libanon gelukte hét Au'stra- lischen troepen met steun van de artillerie van een sterk eskader, dat door de Fransche weer standscentra onophoudelijk onder vuur genomen werd, langs de kust ten Noorden van de rivier Litana lichtelijk op te rukken. De Fransche troepen bieden, ondanks zware verliezen, aan den in aantal superieurentegenstander verbitterden tegenstand. Ten Westen van het Hermongebergte moesten de Fransche strijdkrachten, die Merdzj Ajoem verde digden, teruggenomenworden naar de hoogte van Asbaja. Tusschen den Hermon en de Djebel Droes hebben Fransche afdeelingen Dinsdagmiddag met steun van het luchtwapen verscheidene succes volle afzonderlijke aanvallen uitgevoerd en ten Zuiden van Kissuje den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus, tegengehouden. De strijd ging hier Dinsdag voort. Verbitterd verdedigen de Fransche troepen zich tegen de felle, door pantser wagens ondersteunde aanvallen 'der vijandelijke infanterie. Een uit Irak oprukkende Britsche pantserafdee- ling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in contact gekomen. Het Fransche luchtwapen grijpt overal buitengewoon doeltref fend in de defensie in door de strijdkrachten te land en de scheepseenheden van den tegenstander met bommen te bestoken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Het aantal van de op 10 en 11 Juni vernietigde Britsche machines kon nog niet wor den vastgesteld. Naar Reuter meldt hebben de Britsche troepen en de strijdkrachten van De Gaulle ten Zuiden van Damascus tegenstand ontmoet. Verder wordt be vestigd dat de door de marine in Syrië aan land gezette troepen op een „tamelijk hardnekkigen te genstand" zijn gestuit. Het Fransche persbureau Ofi meldt uit Beiroet: „Maandagmiddag kruisten twee torpedoboot-jagers der Fransche-Levantvloot voor de Libaneesche kust ter hoogte van Saids, toen zij in het Zuidwesten, op een afstand van 20 K.M. drie Engelsche torpe dobooten zagen die in noordelijke richting voeren. Onze schepen begonnen onmiddellijk den strijd. Na eenige minuten zag men op een der vijandelijke schepen een sterke rookontwikkeling. Twee Engel sche torpedobooten trachtten het getroffen vaar tuig achter een rookgordijn te verbergen en zetten den strijd voort. Zij werden gesteund door nieuwe trekken. Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Beiroet en trachtten aan de beschieting door de vijandelijke vaartuigen te ontkomen. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achter volgende vijandelijke schepen getroffen: Het maak te plotseling zware slagzij en verdween achter een rookgordijn". LUCHTAANVAL OP BEIROET. De haven van Beiroet is blijkens een A.N.P.- bericht uit deze stad in den nacht van Dinsdag op Woensdag vherhaalde malen door de Royal Air Force aangevallen. Het afweergeschut trad in wer king, zoodat de Britsche bombardementsvlieg tuigen van koers, moesten veranderen en hun doe len niet vonden. De meeste bommen vielen in het water en richtten geen schade aan. FRANSCHE MILITAIRE KRINGEN TEVREDEN. Een D.N.B.-bericht uit Vichy deelt mede: Ook gisteren toonde, men zich in Fransche -militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de ope raties in Syrië. Als voornaamste indruk noemt men het feit. dat op het geheele front tegenstand wordt geleverd en dat de Fransche posities konden wor den gehouden. Voor de eerste maal worden thans ook gevechten aan de Syrisch-Iraksche grens ge meld. Zoo is in de buurt van Aboe Kemal aan den Euphraat, op het Dunt waar deze rivier de naar Tripolis loopende Fransche petróleumleiding snijdt, met steun van de artillerie een aanval gedaan op een gemotoriseerde vijandelijke afdeeling. Reeds is verbinding tot-stand gebracht'met de Fransche verdedigingsstriidkrachten. Aan alle fronten heb ben de Engelschen aanzienlijke verliezen geleden. Talriike vijandelijke pantserwagens werden ver nield en een aantal Pritsche -vliegtuigen neerge schoten. In militaire kringen alhier legt men den nadruk op den schitterenden strijdgeest der Fransche troe pen, waarop de Engelschen blijkbaar niet gerekend hebben. ENGELSCHE VLUCHTELINGEN OP TURKSCH GEBIED. Uit Ankara verneemt het A.N.P. dat in het Turk- sche Sandjak van Alexandrië Uit Syrië, gevluchte Engelschen aangekomen zijn.-Zij verklaarden dat de Fransche autoriteiten tegenover hen volstrekt correct zijn geweest, maar dat de Arabische bevol king na het bekend worden van den Britschen in val in Syrië een zoo vijandige houding had aange nomen dat het leven der Engelschen bedreigd scheen. Zij moesten derhalve ijlings uit Syrië ver- Gespannen betrekkingen tussclien Frankrijk en de Ver. Staten. Het onderhoud van Hull met den Franschen ambassadeur. Uit Washington verneemt het ANP: Staatssecre taris Huil heeft tijdens zijn onderhoud met den Franschen ambassadeur in Washington, Henry Haye, waarbij deze uitdrukking gaf aan de veront waardiging van Frankrijk over den niet-geprovo- voceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de re geering in Vichy betreffende de voortzetting van de samenwerking met Duitschland. Frankrijk zou jenerlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche sezetting van de militaire en luchtsteunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijkheid dat ook in andere Fransche bezet tingen een soortgelijke situatie zou kunnen ont staan. v In diplomatieke .kringen te^Washington heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de Fransch- Amerikaansche diplomatieke betrekkingen uiterst gespannen zijn. ÏJMUIDEN Jubileum K. J. Noy. Hartelijke en spontane huldiging. Zondag 1 Juni herdacht de heer K. J. Noy, hoofd der Emmaschool zijn 25-jarige onderwijzersloop baan. Door de Plnkstervacantie heeft de huldiging pas Woensdag plaats gehad. Het Hervormd Ver- eenigingsgebouw was feestelijk versierd. Nadat de voorzitter, van het bestuur der Emma school de aanwezigen verzocht had te zingen Ps. 101 vers 1 en in gebed was voorgegaan, bracht hi in herinnering de 25 jaren, die de heer Noij hef onderwijs gediend had. Jaarverslag der Gemeentelijke Visscherijschool. In het vorige jaarverslag schreef de directeur der school, dat het jaar 1939 wat het schoolbezoek betrof als „topjaar" kon worden bes.chouwd. Niet minder dan 417 leerlingen bezochten in dat jaar de verschillende cursussen. Toch was aan het einde van 1939 reeds een merkbare daling van het aantal leerlingen -waar te nemen. Vooral was dit het geval met de afdee ling voor „Ouder dekpersoneel" (klas D III), waar bevaren schippers en stuurlieden een cursus volg den in het vak „kaartpassen", teneinde in het be zit te komen van een dienstdiploma. Zonder twijfel kan deze teruggang worden toegeschreven aan het verschuiven van den datum van het in werking treden der „Wet op de Zeevischvaart-diploma's". Hoewel dus de vooruitzichten wat het schoolbe zoek betrof niet al te hoog waren gespannen, is dit toch in 1940 nog bevredigend gevyeest. Over het geheele jaar genomen is het aantal leerlingen i-rijwel gelijk gebleven aan dat van andere jaren. Van Januari tot Mei bleef het aantal leerlingen .vrij constant. Met uitzondering van de klas M I (machmisten-visscherij) was bij het begin van den nieuwen cursus in September, na den grooten te ruggang der voorafgaande maanden, het normale aantal leerlingen weer bereikt. Ook het aantal leer lingen voor de cursussen van de avondschool, bleek ruim voldoende te zijn. Er werden 123 nieuwe leerlingen toegelaten (vo rig jaar 250). In totaal bezochten 300 leerlingen de verschillende cursussen (vorig jaar 417). Afgezien van de tijdsomstandigheden, was het te voorzien, dat in 1940 het aantal candidaten voor de verschillende examens belangrijk minder zou zijn dan in het voorgaande jaar. In 1939 waren voor de proef „kaartpassen" alléén al reeds 100 candidaten klaar gemaakt, waarvan er 93 slaagden. Dit jaar waren hiervoor slechts 4 candidaten. Voor het z.g. „Certificaat Uitwijken" werden in 1939 36 leerlingen opgeleid, die allen slaagden. In 1940 bedroeg dit aantal slechts één. In totaal deden 54 leerlingen examen voor de verschillende diploma's en getuigschriften; hiervan slaagden er 51. In 1939 waren deze cijfers respec tievelijk 178 en 163. Op 17 Januari werd de eenige candidaat In de „kennis van de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee", geëxamineerd. Eveneens werd maar één examen gehouden in .kaartpassen". Hiervoor waren slechts 4 candida ten. x Verdere examens, die werden afgenomen waren: Schiemannen, boeten en breien, opleiding zee- en vischvaart, machinist en machinist-stoker aan boord van stoomzeevisschersvaartuigen. K. J. NOY. (Foto Kannegieter). Hij sprak over den grooten ijver, waarmee de jubilaris de kinderen onderwijst. Spreker dankte hem namens het bestuur voor alles, wat hij in de 10 jaren, als hoofd van de Emmaschool gedaan heeft en hoopte dat de heer Noy nog vele jaren zijn krachten mag besteden in dienst van het on derwijs. Ds. Visser, inspecteur van Christ. Volksonder wijs, sprak over het mooie en verantwoordelijke van het onderwijs. Iemand die het onderwijs, voor namelijk' het L.O. wil dienen, moet een veelzijdig mensch zijn, zooals de heer Noy is. Namens den Kerkeraad der Goede Herderkerk feliciteerde de heer J. v. d. Mast. De heer J. Verkruisen, voorzitter der afd. Ken- nemerland van de Vereeniging voor Christ. Onder wijzers, sprak over de groote vriendschap die de collega's steeds van den heer Noy mogen onder vinden. Namens het Christ, schoolbestuur te Noordwjj kerhout complimenteerde de heer G. Wesselink. Hij herinnerde aan de prettige samenwerking in de jaren, dat de heer Noy daar als hoofd der school werkzaam was. Hij heeft daar de school tot bloei gebracht. De heer A. van Nierop sprak namens de ouders der kinderen woorden van gelukwenschen en bood namens de ouders een fraaie boekenkast aan. De heer J. Bergsma voerde het woord namens de onderwijzers der Emmaschool. Het is een voor recht, zei hij tot zijn medewerkers te mogen be- hooren. De heer A. Kool, hoofd van de Julianaschool, bracht de werischen over namens de Vereen, voor Kleuteronderwijs waarvan de. heer Noy bestuurs lid is, namens het bestuur en onderwijzend perso neel der Julianaschool en de Herv. Jeugdvereeni- ging. De jubilaris dankte alle aanwezigen. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen. Toen bestond er gelegenheid den jubilaris de hand te drukken. Tevoren was de heer Noy door zijn leerlingen gehuldigd. Met een door mejuffrouw Dullemen voor deze gelegenheid vervaardigd feestlied werd de heer Noy verwelkomd, waarna uit iedere klas een leer ling een felicitatie op rijm, namens zijn klasse- genooten voordroeg. Aan bloemen ontbrak het niet. De kinderen werden getracteerd, terwijl een der leerlingen, Ab. Bosman, met zijn accordeon de ■'eestelijke stemming er in hield. VELSEN De pensioenregeling bij Van Gelder en Zonen. In een vergadering voor de arbeiders, werkzaam bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen, is in zake het tot stand komen van een pensioenregeling te geraken, is door het bestuur der afdeeling Velsen van den R.-K. Fabrieks- en Transportarbeiders bond „St.. Willibrordus" mededeeling van den stand van zaken gedaan. De voorzitter, de heer A. Boon, herinnerde aan het vele werk, dat reeds is gedaan om tot een op lossing inzake dit vraagstuk te komen en zei dat de besprekingen, die met de directie der Papier fabrieken Van Gelder Zonen zijn' gehouden, bevre diging hebben geschonken. Er zal jaarlijks een bedrag worden uitgetrokken en gestort bij de Maatschappij „De Eendracht". Het waren echter voorloopige mededeelingen. Binnen korten tijd zal een reglement verschijnen^ waardoor aan de arbeiders een duidelijker inzicht zal worden gegeven. De voorzitter bracht dank aan het hoofdbestuur van „St Willibrordus" en aan het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond voor de wijze daarop de belangen der arbeiders behartigd zijn. JUBILEUM K. RAAT. Woensdag herdacht de heer K. Raat, werkzaam in de afdeeling electricienswerkplaats van de N.V. Ver- eenigde Papierfabrieken der firma Van Gelder Zo- ien, den dag dat hij daar 35 jaar geleden ln dienst kwam. De jubilaris werd des morgens- op het bedrijfs- kantoor van de Centrale namens de directie door den heer J. Smit, procuratiehouder, gecompli menteerd. Deze overhandigde hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe. Bij de huldiging door het personeel van de E. W. voerde de heer W. J. de Haan, bedrijfschef, het woord. Deze bood hem een fraaie pendule aan, waarvoor de jubilaris, die ook te zijnen huize vele blijken van belangstelling ontving, hartelijk dankte. Gunning. Het verfwerk van 56 woningen voor de Coöp. Wo- ningvereeniging „Eigen woning" te Haarlem is opge dragen aan de firma Jan Garaten veld, Kennemerlaan 62. BEVERWIJK De Spaarbank in 1940. Aantal rekenlngan 1514. Aan het verslag over 1940 van de - Spaarbank te Beverwijk ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari 1940 bedroeg het aan inleggers verschuldigde f 1.000.046.91. In den loop van het jaar werd ingebracht f 196.376.73, aan rente (ad 3 procent) werd bijgescreven f 28.537.11, samen f 1.224.960.75. Aan inlegggers werd terugbetaald f 300.101.93, zoodat het tegoed van inleggers op 31 December 1940 bedroeg f 924.858.82. In den loop van het jaar werden 58 nieuwe rekeningen geopend, waardoor het aantal rekeningen thans 1514 bedraagt. Hier van zijn er 127 beneden f 1, 232 van f 1 tot f 10, 420 van f 10 tot f 100, 338 van f 100 tot f500, 144 van f 500 tot f 1000 en 253 van f 1000 en hooger. De reserve beloopt f 78.903.02, benevens een reserve „koersverschil effecten" groot f 8.563.68. De 'Commissie van Onderzoek bestaande uit de heeren ds. I. Kramer, Mr. H. J. J. Scholtens en G. H. Surink, hebben de balans en winst- en ver liesrekening nagezien en goedgekeurd. Benoemingen bij het Nijverheids onderwijs. B. en W. stellen den raad voor om voor het tijdvak van 1 September 1940 tot en met 31 Augustus 1941 wederom te benoemen tot leerares in tijdelijken dienst aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrie school in de vakken kinderverzorging en opvoeding mej. A. Seel, sedert 1 Februari 1939 als zoodanig tij delijk aan de school verbonden Voorts stelt het col lege voor, mej. Seel met ingang van 1 September aan deze school in vasten dienst te benoemen. Verder wordt voorgesteld, den heer P Krabbendam voor het tijdvak van 1 October 1940 tot en met 30 September 1941 wederom te benoemen tot leeraar in tijdelijken dienst aan de gemeentelijke Nijverheids avondschool in de vakken natuur- en werktuigkunde electro-techniek. De voordrachten zijn goedgekeurd door den Secre taris-Generaal van het Departement van Opvoeding; Wetenschap en Cultuurbescherming.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1