Levensduur. Een bijwoordje. Nog eens Fietsradio. Eigenaardigheden De arbeidsvoorwaarden in het hotel bed rijf Hoe moet men leven om een hoogen leeftijd te bereiken? Het is een oude vraag en er zijn in den loop der tijden tallooze antwoorden op verstrekt. jVlet zekere regelmaat is dat gedaan door honderd jarigen en oudste inwoners van steden en dorpen, die in interviews hun zienswijzen ten beste gaven en zich in den regel rotsvast overtuigd toonden van de waarde van hun eigen leefregels. Maar veel wijzer werden hun medemenschen e,r zelden van, want wat voor de een goed blijkt is het daarom nog niet voor den ander, zoodat men hoogstens moest aannemen dat de honderdjarige die nooit ge rookt had voor zijn individueele geval evenzeer gelijk had gekregen als de andere honderdjarige die het steeds had gedaan, maar daarbij tevens moest vaststellen dat voor hun medemenschen uit de tegenstrijdigheid hunner tabaksopvattingen niets viel te leeren. Intuss'chen is, ondanks de groote oorlogen van de twintigste eeuw, die de statistieken zeer nadce- ]ig beïnvloed hebben, de gemiddelde levensduur in Europa zeer regelmatig blijven stijgen. Men schrijft dit, zooals bekend is, toe aan de groote verbeterin gen in de hygiëne op elk gebied en aan de vele belangrijke, zeer heilzame ontdekkingen op het ge bied der medische wetenschap, die zoowel de ne gentiende als de twintigste eeuw hebben opgele verd. De sterke daling in de zuigelingensterfte is van grooten invloed geweest op het algemeen ge middelde van den bereikten levensduur, maar bo vendien is gebleken dat toch ook op volwassen leef tijd het algemeen weerstandsvermogen tegen ziek ten zeer is toegenomen. Waartoe ook de ontwikke ling van de sport en de sterke afneming van het drankmisbruik belangrijk moeten hebben bijge dragen. Een Haarlemsche sterftestatistiek in dit nummer geeft weer eens merkwaardige gegevens omtrent de gevolgen van den veranderden toestand, zooals men die in cijfers tot uiting ziet komen. In een artikel in het tijdschrift „Wissen und Fortschritt" schrijft dr. Strauss ook over dit on derwerp en herinnert er aan dat in 1800 de ge middelde levensduur nog maar 35 jaar was. In 1900 was die pas gestegen tot 40, in 1925 al tdt 55, in 1935 tot 60, thans reeds tot 63. Hetgeen m.i. niet wil zeggen dat de twintigste eeuw pas de ware middelen heeft gevonden, maar dat ook vele groote ontdekkingen en hygiënische acties van de negen tiende pas in de twintigste haar volle uitwerking hebben doen gevoelen. Waarbij natuurlijk op het gebied der hygiëne zich de belangrijke voorwaarde deed gelden dat zij door de bevolking in al haar lagen moesten worden aanvaard, als noodzakelijk erkend: dat zij gemeengoed moesten worden. Dr. Strauss' artikel is in hoofdzaak gewijd aan de vraag, wat ieder persoonlijk kan doen om zijn levensduur te bevorderen. Hij heeft waargenomen dat bij alle menschen, die een hoogen leeftijd be reikt hebben, de dagelij ksche lange wandeling steeds op het programma heeft gestaan. Maar tcxjh schrijft hij aan dien natuurlijken vorm van lichaams beweging alleen het resultaat niet toe. Want zeer terecht merkt hij op, dat als' het alleen aan het wandelen lag de postbode, vanwege de ideale wandelgelegenheid die zijn beroep hem biedt, het oudst moest worden. En hij constateert dat wij al lemaal weten van menschen, die voor hun beroep 'dagelijks lang moesten wandelen en niet eens den gemiddelden leeftijd bereikten. Dus moeten er meer voorwaarden vervuld worden dan alleen die van de dagelijksche lange wandeling, temeer om dat de menschheid zich in vroeger eeuwen bijna uitsluitend te voet voortbewoog en de gemiddelde levensduur toen toch veel lager was dan nu. Het loopen is derhalve niet de hoofdzaak. Die ligt veeleer hierin, dat deze natuurlijkste vorm van Voortbeweging gepaard gaat met een ontspanning van den geest waardoor harmonie ontstaat dank zij een lichamelijk en geestelijk gevoel van het hoogste -welbehagen. Die harmonie, zegt deze me dicus, zal bij menschen die gevoelig zijn voor de natuur in elk jaargetijde van zelf ontstaan zoodra zij zich daarin-bevinden. Maar bij de meesten is deze gevoeligheid afgestompt door de veelheid van dagelijksche gedachten -en zorgen. Is het zoo mét den mensch gesteld dan moet hij voor het bereiken der innerlijke rust en harmonie vechten; hij moet als hij buiten wandelt alle gedachten die hem niet aan de natuur binden uit zijn geest bannen. De echrijver beroept zich op een zegsman,, ook een honderdjarige, die hem zei: „Ik 'liet alleen de pret tige' indrukken, die ik op mijn wandeling opdeed, op mij inwerken; alle andere wees ik bij wijze van «preken af. Ik heb mij nooit veel zorgen gemaakt". Dr. Strauss gaat dan voort met te betoogen dat de invloed van zulk een geesteshouding tijdens een dagelijksche wandeling ook wetenschappelijk vol komen aanvaardbaar is en herhaalt dat de geestes toestand van overheerschenden invloed is op het ouder worden. Dit betoog met belangstelling lezend is men ge neigd de vraag te stellen of de tweede voorwaarde: het wandelen op zichzelf beschouwd, niet evenzeer door andere lichaamsbeweging in de natuur vervan gen kan worden en of dit zelfs niet met meer suc ces kan geschieden door menschen, die bij zulke andere lichaamsbeweging gemakkelijker los komen van hun zorgen dan bij wandelen. Omdat die him meer vreugde en afleiding geeft. Dit aannemend zou men dan daarmee het nut van de veelzijdigheid der tegenwoordige vormen van lichaamsbeweging opnieuw bewezen zien. R. P. Ontvangst bij Reichsführer der S. S. Himmler. 's GRAVENHAGE, 11 Juni. De persdienst van de N.S.B. meldt: Op Dinsdag 10 Juni brachten de plaatsvervan gend leider der N.S.B.C. van Geelkerken en de heeren H. W. Müller Lehning, mr. A. J. Zonder- van, commandant der W.A. en J. P. Wolffram, plaatsvervangend voorman der Ned. S. S. een be zoek aan den Reichsführer der S.S. Heinrich Himmler te Berlijn. Eiigelschen van 41 jaar moeten zicli melden. BERLIJN, lO Juni Alle in 1900 geboren man nelijke inwoners van Groot-Brittannië moeten zich °P 21 Juni, naar de Londensche Berichtendienst meldt, op grond van een verordening van het mi nisterie voor de binnenlandsche veiligheid aanmel den. (D.N.B.) NOODWEER IN DE VER. STATEN. KANSAS, 11 Juni. Een deel van het Rotsge bergte is door noodweer geteisterd. In Kansas kwa men 25 personen om het leven. Ook uit andere sta ten worden slachtoffers gemeld als gevolg van Wolkbreuken en overstroomingen. (United Press). (Het houden van bijen neemt nogal toe en er ivordt op gewezen dat zij die zich daartoe aange trokken voelen, goed zullen doen, zich eerst goed, op de hoogte te stellen van wat er al zoo bij komt kijken.f Loopt u soms rond met bij-gedachten, Wees dan niet al te bijdehand, Vraag bij geroutineerde krachten Om bijstand bij uw bijenstand. Men zegt dat nu veel Nederlanders Het zien als nieuw en nuttig spel, Maar bijen houden is iets anders Dan ervan houden, voelt u wel. U moet nu maar van mij gelooven Dat enkel bij-geloof niet baat, Daar het dan ver uw pet te boven Tenslotte naar de (bij) maan gaat. Zoek iemand die al sedert jaren Het bijvak als een hoofdvak ziet, Die, goed bij bij-kennis, ervaren U raadt, want anders lukt het niet. Er komt een heeleboel bij kijken, Een goede raat eischt goeden raad, Dat mag misschien een bijzaak lijken 't Is bijzaak-hoofdzaak inderdaad. Hebt u de bijsmaak goed te pakken Zorg dan dus dat het u ook lukt. Want anders krijgt u ongemakken Als bijsmaak bij uw bijproduct. Wie het als bijwerk wil beschouwen. Bedenke dat hij op 't terrein Van het succesvol bijen houwen Zelf eerst terdegebij moet zijn. P. GASUS. Een vriendlijk lezer wijst op goede gronden Mij op een feit, dat ik voor mij vergat, Fietsradio is eerder uitgevonden, Nog wel door iemand in onz' eigen stad. Dat is al weer geruimen tijd geleden En deze vindingrijke jongeman' Kon door octrooi- en andre moeilijkheden "Niet vorderen met zijn vernuftig plan. Ik wil het gaarne hier nog memoreeren Al wijzigt het ook niets in mijn betoog, Een stadgenoot die zooiets kan presteeren Schat ik als leek, wil ik wel zeggen, hoog Ik heb er nu weer acte van genomen Dat een jong Haarlemmer het 't eerste deed En niet een Zweed er 't eerste op kon komen, Maar het verband is: 't kostte hem ook zweet P. GASUS. in Haarlem en omgeving De Gravesteenenbrug. Bijeenkomst van de Duitsclie Kamer van Koophandel te Arastlierdam. Redevoeringen van dr. Landfried, dr. Fischböck en mr. Rost van Tonningen. AMSTERDAM, 11 Juni. Ter gelegenheid van het bezoek van den staatssecretaris van het Rijkswirt- schaftsministerium dr. Landfried heeft de Duitsche Kamer van Koophandel Maandagavond in het Am- stelhotel een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar zeer vele autoriteiten, zoowel Duitsche als Neder- landsche, aanwezig waren, onder wie minister dr. Fischböck, Oberdienstleiter Schmidt, General-leutnant Sieburg, Kreisleiter Paustian, senator dr. Bömcker, de commissaris bij de Nederlandsche Bank dr. Bühler, mr. Rost van Tonningen, mr. Backer, commissaris voor de provincie Noord-Holland, regeeringscommis- saris en burgemeester van de stad Amsterdam Voute, Woudenberg, commissaris van het N.V.V. en vele militaire en civiele autoriteiten. Nadat de gasten door den heer Flesche, voorzitter van de Duitsche Kamer van Koophandel welkom wa ren geheeten en hij het belang van de K. v. K. had geschetst, was het woord aan dr. Landfried die o.m. zeide: Ik heb reeds bij verschillende lezingen gezegd dat de beteekenis van de Duitsche Kamer van Koophan del'in het binnenland niet te hoog kan worden aan geslagen. De Duitsche Kamer van Koophandel in het binnenland is, als orgaan van het economische leven daartoe geroepen, de economie van het vaderland én van het vasteland tot elkaar te brengen en een we- derzijdsch begrip op te wekken en daartoe een ver dieping en een uitbreiding tot stand te brengen. Het is mij een groote behoefte nu tot uitdrukking te brengen dat de Duitsche Kamer van Koophandel die problemen heeft begrepen. Ik heb in den herfst van het vorige jaar, bij de opening van de Keulsche Jaar beurs, tot gasten uit Nederland en ook uit andere lan den. die tegenover ons in den oorlog stonden, gezegd Gelooft u niet dat Duitschland de bedoeling heeft om van die landen, waarvan wij verwachten dat zij in de groote Europeesche ruimte hun plaats zullen innemen, slechts iets wil nemen. Ik wil nogmaals duidelijk tot uitdrukking brengen- dat ik mij het economische leven van het nieuwe Europa slechts op de basis van wederzijdsch begrip kan voorstellen. Wij willen den opbouw van een groote Europeesche ruimte, die als één eenheid handel drijven zal. En wanneer het daartoe komt. dan is het mijn vaste overtuiging dat juist Nederland een be langrijk deel daartoe bijdragen kan de Hollandsche betrekkingen uit te breiden, want er zijn altijd eer lijke kooplieden in Holland geweest. Wat de haven aan de Noord- en Oostzee en haar onderlinge concurrentie betreft, zoo geloof ik dat, nie mand na dezen oorlog zich te beklagen zal hebben over te weinig werk. Integendeel, de koopman zal na dezen oorlog in Europa een dusdanige opleving meemaken, welke wij ons in het geheel niet kunnen voorstellen. Over de Hollandsche industrieën zeide dr. Landfried verder dat men belangrijke industrieën, die getoond hebben levensvatbaarheid te hebben, behouden moet. Het is niet naar Duitschen aard, iets, wat goed is, te laten omkomen. Bij deze gelegenheid zou ik er nog graag op willen wijzen dat zelfs de Duitsche industrie hier en daar van den Hollander iets leeren kan. Laten wij het doel van dezen avond iets nauwkeu riger bekijken. Wanneer het ons gelukt dat de op zichzelf genomen begrijpelijke gedachte hier in Hol land: „Wat wil de Duitscher van ons? Hij wil ons niets geven, maar hij wil alleen maar nemen?" langzaam door de daad in een wederzijdsch vertrouwen wordt veranderd, dan vervult ook de Duitsche Kamer van Koophandel een taak. die ik als de belangrijkste voor haar aanzie. REDE VAN DR. H. FISCHBÖCK, Vervolgens nam de commissaris-generaal voor fi nanciën en economie, minister dr. H. Fischböck. het woord. Hij sprak in zijn rede over de verandering der economische verhouding tusschen Holland en Duitsch land. Kon Nederland vroeger zeggen dat de export van Duitschland en Holland voor het Duitsche rijk van buitengewone beteekenis was, nu is deze verhou ding geheel anders. In- en uitvoer hebben na de be zetting van Nederland een geheel ander karakter ge kregen en het is begrijpelijk dat daarbij ook de taak der Duitsche handelskamer van eengeheel andere structuur werd. Het is in dezen samenhang geheel verkeerd te zeggen dat van Duitsche .zijde geen be langstelling bestaat voor leveringen naar Holland. Integendeel, Duitschland hecht waarde aan een ge jonde Nederlandsche economie. Wat nu in het bijzonder de Duitsche Kamer van Koophandel betreft, zoo is het misschien symbolisch dat een nieuwe oriënteering der economie, met het doel tot een- samenwerking van het geheele Euro peesche continent .te komen, zich voltrokken heeft in het zevende jaar van het bestaan der Kamer. Men zegt, dat een orgaan zich alle zeven jaren vernieuwt, zonder zijn ouden, vorm te verliezen Het nieuwe is echter grooter en mooier geworden, en dit is ook bij de Duitsche Kamer van Koophandel een feit gewor den. De samenwerking tusschen de Duitsche en Ne derlandsche economie te bevorderen is de taak, die de rijkscommissaris, volgens den wensch van den Führer, tezamen met de Hollandsche instanties, vervullen zal. Tenslotte sprak mr. M. M. Rost van Tonningen. Hij zeide o.a.: „Het Nederlandsche volk is door den oor log in een zielsconflict geraakt en heeft nu een be paalden tijd noodig om zich in de ontwikkeling, die nu aan den gang is, in te schakelen. Ik kan uit ervaring zeggen dat er vele menschen op dit oogenblik zijn, die de mogelijkheden van een samenwerking in een groo- tere ruimte naar waarde weten te schatten. Wij weten dat de Führer van het Duitsche rijk, wiens hart zoo warm voor het Hollandsche volk klopt en de zonen van zijn land, veel goed voor Nederland kunnen doen." (A.N.P.) De Gravesteenenbrug1. (Foto De Haas) In den naam Gravesteenenbrug is de naam Gra- vesteen bewaard gebleven. De Gravesteen was een kasteelachtig bouwwerk „staende ende geleghen up die Spaerne aen de Oude grafte van Bakenes" zoo als in een brief van 1360 staat. Het was èen ver sterkt bouwwerk ter plaatse waar de Bakenësser- gracht in het Spaarne uitkwam en ontleende zijn beteekenis aan het feit, dat hier de zuidelijke grens van het grafelijk rechtsgebied in Kennemerland eindigde. In 1853 heeft men van dit bouwwerk nog onderaardsche gewelven en kelders gevonden. Ge vindt dit misschien wel interessant, maar vraagt u af, wat deze herinnering met de Grave steenenbrug te maken heeft. Wel, hier zal wel een brug over- het Spaarne gelegen hebben. Zoo'n mid- deleeuwsch brugje, van hout natuurlijk, zoo'n klapbrugje, dat zelfs in zijn stoutste droomen niet droomen kon van modern verkeer, vlugge fietsen en zware auto's, vlakke wegen en gehaaste pas santen. Zoo'n samenstel van „planken, balken, rib en paal" zooals de oude heer Staring het in zijn 'onsterfelijk lied van den Hoofdigen Boer omschrijft, Zoo'n brugje, dat terwille van wat hoog opgetaste schuiten hellingen vertoont, die het vlakke Hol landsche land tot sterk geaccidenteerd terrein ma ken. En nu is dit het eigenaardige van 't geval: .Die oude Gravesteen is al eeuwen geleden gesloopt en welhaast alles wat 'herinnerde aan den ouden tijd maar niet in overeenstemming was met de eischen, die de nieuwe tijd stelde, werd opgeruimd en door wat nieuws en wat beters vervangen. Straten, we gen, bruggen, het geheele stadsbeeld getuigt daar van. alleen dat oude brugje blééf. Het bleef daar liggen als een antiquiteit, een stuk verleden, een mal ding in een twintigste eeuwsche stad, waar houten klapbruggen met een helling van je welste niet meer thuis hooren. Auto's mogen er niet over rijden geen automobilist die overigens den euvelen moed er toe zou gevoelen. Fietsers met een rijwiel, dat met een dubbele versnelling is toegerust halen misschien den oprit, doch de rest moet afstappen. Daarentegen is het een zuiver sportief genoegen, straks de brug af te gieren met het risico, ergens tegenaan te vliegen. Bekijk het-plaatje maar eens. Hoe mooi staan die oude geveltjes daar! Maar wat een stuk pas- kwillerige leelijkheid is die oude brug! Luchtactie boven Noord-Engeland. Bommen op een plaats in liet Noord-Oosten.' BERLI 11 Juni (D.N.B.) Op grond van hel communiqué van het ministerie vanluchtvaart meldt de Britsche Berichtendienst dat vijandelijke vliegtuigen Dinsdagmiddag„eenige bommen" heb ben laten vallen op een plaats in het Noord- Oosten van Groot-Brittannië, waar „geringe schade" is aangericht. NACHTELIJKE OPERATIES -BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) De vijandelijke activiteit in de lucht boven Groot-Brittannië was in den nacht van Dinsdag op Woensdag slechts van geringen omvang, meldt de Londensche Berichten dienst. Het communiqué van het ministerie van lucht vaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid deelt mede dat in Zuid-Wales en op een punt in Zuidwest Engeland bommen zijn neerge worpen. In Zuid-Wales is „eenige schade" aan gericht en een „klein aantal slachtoffers" gevallen BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. (A.N.P.) De be velhebber der marine in Nederland deelt in aan sluiting aan de verordening van den Rijkscommis saris no. 1001941, houdende buitengewone maat regelen- voor de kustverdediging, mede. dat roei- vereenigïngen in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, hun wedstrijdroeibooten voor trainingsdoeleinden en wedstrijden mogen gebrui ken (niet echter toerroeibooten, peddelbooten of kano's). De vereenigingen zijn strafrechtelijk ver antwoordelijk voor elk misbruik. Generaal Dentz naar het Zuidelijk front. VICHY, 11 Juni. (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet dat generaal Dentz een inspectiereis heeft gemaakt naar het Zuidelijk front in Syrië. Hij heeft geconstateerd dat het moreel der troepen goed was. Voorts heeft hij de officieren, onderofficieren en soldaten, die zich in de gevechten der laatste da gen bijzonder hebben ingespannen, onderscheiden, Hij heeft een bezoek gebracht aan de hospitalen en aan de gewonden der Fransche en Syrische troepen onderscheidingen uitgereikt. Roosevelt vraagt 100 millioen dollar voor aankoop van hulpschepen. WASHINGTON, 11 Juni. (D.N.B.) President Roosevelt heeft het Congres verzocht, een bedrag van 100 millioen dollar beschikbaar te stellen voor den aankoop van. 26 hulpschepen voor de marine. Het is de bedoeling dat 'Q dezer schepen worden gekocht door de federal "^cepvaartautoriteiten en 6 door de weermacht. 's GRAVENHAGE, 11 Juni. Zooals reeds is jemeld is een verzoek ingediend tot het bindend vaststellen van een regeling, als bedoeld in artikel 5 eerste lid van de verordening no. 2171940 van den rijkscommissaris betreffende de totstand koming van regelingen in zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, restaurant-, café-restaurant— en cafétariabedrijf. In verband hiermede heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. A. Pieifer, directeur van het rijksbureau voor het hotel-café, restaurant- en pensionbedrijf, die in de voorbereiding van deze regeling een belang rijk aandeel heeft gehad, bij welk onderhoud mede tegenwoordig was mr. P. J. M. Aalberse, plaats vervangend secretaris van het college van Rijks bemiddelaars, welk college over dit verzoek zal hebben te beslissen. De heer Pfeifer wees hierbij op de belangrijke strekking van de ontworpen regeling om aan het geheele personeel in deze bedrijven een rechts positie te geven, waarbij de loonen op een rede lijk peil zijn gebracht. Bij deze regeling is de toe stand in eenige goed geleide bedrijven tot voorbeeld genomen. Het ontwerp voorziet in een vaste verdeeling der verschilleide functies, waarvoor minimum- loonen zijn vastgesteld. Een belangrijke bepaling waardoor aan vele uitwassen een einde zal worden gemaakt is ook die, waarbij aan werkgevers of hen die dezen vervangen verboden wordt voor he tin dienst nemen of in dienst houden van een werk nemer van dezen noch van anderen eenige be taling aan te nemen, terwijl voorts is vastge steld dat het bedieningsgeld "eigendom is van het personeel, waarbij voor het werken op tronc een vaste maatstaf voor de verdeeling is opgenomen. Een belangrijké vooruitgang vormt ook het voorschrift, dat de werkgever aan het personeel een vastgestelde beloonïng moet uitkeeren naast liet bedieningsgeld (fooi) dat het- bij de uitoefe ning van zijn functie ontvangt. Een algeheele afschaffing van het fooienstelsel is in het ontwerp nog niet opgenomen, doch bovengenoemd voor schrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. Ook vele andere begi-ippen zijn in de regeling vastgelegd, waarop verder door toetsing aan de praktijk zal kunnen worden voortgebouwd. DE INHOUD VAN IIET ONTWERP. Komende tot- een beschouwing in onderdeden van de aan goedkeuring voorgelegde regeling, kan deze in het volgende overzicht worden samengevat: De thans ontworpen regeling heeft betrekking op hotels, restaurants, cafés, café-restaurants en café- taria's. In de omschrijving van het begrip „hotel' zien we. dat daaronder wordt verstaan een inrich ting bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies in hoofdzaak voor korten tijd met of zonder verpleging, zoodat hierbij niet begrepen zijn de pensions. Daarentegen zullen wel onder de rege ling vallen inrichtingen als het H.T.O., de Kolpings- huizen e.d. Vermelding dient voorts, dat onder „cafetaria' wordt verstaan: le. inrichting, bestemd tot het te gen betaling verstrekken van eetwaren of dran ken, of beide voor gebruik ter plaatse en kennelijk ingericht voor bediening aan. toonbank of buffet, onverschillig of daarnevens bediening- aan tafels geschiedt, 2e. automatiek, snelbuffet, broodjeswin kel en dergelijke. Ook ruimten, behoorende tot schouwburgen, so ciëteiten, stations, schepen- met uitzondering van zeeschepen-, vliegtuigen, treinen, o'f dergelijke, waar tegen betaling eetwaren of dranken voor ge bruik ter plaatse plegen te worden verstrekt, val len onder de regeling en wel volgens hun bestem ming als restaurant, café of café-restaurant. Uitdrukkelijk wordt in de regeling bepaald, dat tot de functie van een kellner mede behoort het mastiek maken,s waarbij onder „het mastiek ma ken" wordt verstaan: het gereedmaken van tafels, het schoonhouden van aschbakjes en dienbladen, het nawrijven van glas, aardewerk en tafelzilver en hel stofvrij houden van tafels, tafellamp)es, stoelen en ruiten en soortgelijke werkzaamheden. Tot het mastiek maken behooren echter niet en hiermede wordt een oude twistvraag tot oplossing gebracht de grove werkzaamheden, als het dwei len en boenen van vloeren, het zeemen van ruiten, het stofzuigen van vloerbedekking en meubilair, het schoonmaken van groote hanglampen en der gelijke. Èen belangrijk punt is verder de regeling van den arbeidsduur van den werknemer in de onder de regeling vallende bedrijven. Deze bedraagt ten hoogste 120 uur per twee weken. In bijzondere omstandigheden kan hiervan worden afgeweken, mits voor het overwerk een vergoeding wordt be taald. Deze bedraagt voor het eerste uur 110 pct._ voor het tweede 115 pet., voor het derde 125 pet. en voor de vólgende uren 150 pret. van het uur loon. Het uurloon bedraagt 1/60 gedeelte van het weekloon of 1/240 gedeelte van het maandloon, Werknemers wier inkomsten hoofdzakelijk uit be dieningsgeld bestaan ontvangen een dubbele ver goeding. Voorts heeft een werknemer een wckelijksche, onafgebroken rusttijd van ten minste 30 uur, van welk voorschrift voor een bepaalde week kan wor den afgeweken mits de werknemer in de vorige of in de volgende week 2 zoodanige rusttijden heeft. Gedurende deze Rusttijden mag een werknemer geen arbeid verrichten in dienst van een anderen werkgever. Ook voorziet de regeling in de dagelijksche rust tijden gedurende den werktijd. Bovendien is een bepaling opgenomen, dat aan een werknemer eens per week de gelegenheid moet worden gegeven een kerkdienst van zijn gezindte bij te wonen, tenzij mag worden aangenomen dat hij die gelegenheid niet tot dat doel zal gebruiken. LOON. Een belangrijke bepaling is. dat alle werknemers een loon in geld genieten dat ten minste zooveel bedraagt als voor hun functie is aangegeven in de bij de regeling behoorende tabellen, waarbij tevens is aangegeven, of de werknemer naast dat loon recht heeft, hetzij op broodkost (ontbijt, broodmaal tijd. 1 kop thee en 1 kop koffie per dag), hetzij op vollen kost (ontbijt, broodmaaltijd, een warme maaltijd, thee en koffie), hetzij op vollen kost en inwoning. De bedrijven worden daartoe door een plaatse lijke of regionale bedrijfscommissie ingedeeld in drie klassen. Deze indeeling in klassen is landelijk, zoodat het mogelijk is dat in vele gemeenten een bedrijf van een eerste klasse of tweede klasse niet voorkomt. Uit de uitvoerige tabellen kunnen hier slechts enkele grepen worden gedaan. Van het vaste kokspersoneel bulten het cafetariabedrijf zal naast den vollen kost een chefkok verdienen een maandloon van f 260 (Xe klasse) tót f 150 (3e klasse), een chef de partle f 170 tot f 140. een le commis f B0 tot f 70, een leerlingkok 3e jaaV f35, terwijl van het vrouwelijke personeel een le kookster zal genieten een maandloon van f,125 met vollen kost en een le kofflekokin ,f55 met kost en inwoning. Van de minimum-loonen voor het vaste front-, hall- en etagepersoneel, waarbij ten aanzien van velen rekening is gehouden met het gebruikelijke bedieningsgeld, noemen we. dagportfer per maand f20 (le klasse) tot f 35 (3e kl.) met vollen kost, chasseur f 15 met vollen kost. hulsknecht f20 tot f30 met vollen kost, chef de réception f 175 (le kl.) en f125 (2e kl.) met kóst en Inwoning, chef de bureau f140 en f 125 met kost en inwoning, garderobier of garde robejuffrouw per week 117,50 (le kl.) en f 15 (2e kl.) met vollen kost, huisjuffrouw of inspectrice per maand f125 (le kl.) en 100 (2e kl.) met kost en Inwoning, kamer meisje f20 tot f25 met kost en inwoning. In hotels en restaurants zal een zaalchcf verdienen f250 met vollen kost in alle klassen, een oberkellner of le kellner f 35 met vollen kost, een commis de rang f 15 met vollen kost, een leerüng-kellner 3e jaar f -10 met vollen kost, een kassier of cassière f 80 met vollen kost, een por tier f 40 tot f 30 met broodkost. Voor café-restaurants is het maandloon van een zaalchef eveneens gesteld op f250 echter zonder kost, van een oberkellner op £40 en van een kellner op £25 tot f20, beide zonder kost, van een portier op £40 tot f20 met broodkost en van een buitenportier op f 50 tot f 100 zonder kost. Voor het personeel in cafés, waaronder dancings, cabarets en bars, noemt het ontwerp o.in. de volgende maandloonen: portier met garderobe f 20, zaalchef f250 tot 150, chefkellner f 40, perronkellner f 20 met provisie van den verkoop, kellner f25, piccolo X15 met broodkost. In bedrijven met een alleenwerkend kellner zal deze per maand f 25 ontvangen. Van het vast buffetperxoneel buiten het cafetariabedrijf zal een kelderknecht een weekloon verdienen van f 25, buffetchef f -15 tot f35, een le buffetbedlende £30 tot 25, een buffetjuffrouw een maandloon van f 50 tot £45 met vollen kost, en een buffet- of koffiejuffrouw in een hötel f 50 tot f 40 met kost en Inwoning. In het caCelariabedrlJf zullen de volgende mimimum- loonen gelden: zaalchef £140 per maand met vollen kost, een chefkok f 160 met vollen kost, een patissier f 125 met voLten kost, een buffetbedlende of bedien)uffrouw per week f 10 met en f 20 zonder bedieningsgeld. Ook voor het losse personeel voorziet de ontworpen •egeling in minimum-looncn, waarvan we slechts enkele noemen. TRONCVERDEEL1NG. Voorts bevat het ontwerp een uitvoerige regeling voor de bedrijven of gedeelten van bedrijven, waar op tronc wordt gewerkt. Het ontwerp maakt verder onderscheid tusschen uniformkleeding en berocpsklccdïng. Naast een regeling voor ziekte en een opsomming van de gevallen, waarin de werkn'emet recht heeft op een extra vrijen dag in verband met gebeurtenissen In den familiekring met doorbetaling van zijn loon in geld, ts een ander zeer belangrijk onderdeel van het ontwerp de Invoering van een vacantieregeüng. Aan een werknemer, die op l April van eenig jaar ge durende twee jaar of langer In eenzelfde bedrijf werk zaam is geweest, wordt door den werkgever in dat jaar 12 dagen vacantie gegeven. Is een werknemer op 1 April korter-dan twee jaar In eenzelfde bedrijf werkzaam, dan krijgt hij voor eike 30 dagen een halven dag vacantie. Behalve doorbetaling van het loon, geniet de werknemer gedurende zijn vacantie bovendien een toelage. 4S6e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 15de ljjst Trekking van Woensdag 11 Juni 1941 Hooge Prijzen f1000.— 2393 3364 6317 6613 13776- f 400— 13337 13941 18985 21705 r 200— 4953 10235 12718 16565 f 1C0— 1427 1887 1968 2317 3887 3920 5878 6876 9905 9938 10884 13685 16254 39118 20125 Prijzen van f 70 1045 1069 1246 1304 1417 1475 1506 1916 2145 2230 2383 2503 2724 2822 2871 2894 3173 3197 3416 3466 3526 3653 3686 3724 3832 3879 3997 4243 4310 4379 4625 4630 4677 4685 4689 4730 4782 4801 4852 4964 •5013 5017 5102 5275 5277 5347 5353 5433 5451 5571 5591 5749 5876 5955 6019 6053 6199 6228 6265 6361 6377 6571 6796 6872 6879 6917 6928 7066 7155 7302 7431 7445 7450 7452 7489 7591 7930 7933 8001 8107 8122 8328 8368 8450 8483 8500 8719 8830 8839 8343 3370 8958 9139 9216 9248 9281 9338 9543 9813 9874 9943 9972 10071 10078 10112 JD275 10279 10289 10466 10574 10768 10780 10822 10906 10976 10986 11157 11168 11297 11308 11504 11531 11604 11755 11805 11870 11903 12067 12096 12137 12173 12194 12243 12260 12273 12487 12661 12723 12915 12926 32941 12948 13032 13057 13060 13129 13161 13164 13176 13193 13217 13219 13387 13443 13729 13808 13896 14014 14032 14160 14178 14200 14360 14366 14628 14668 14962 15012 15174 15186 15355 15403 15420 15525 15803 15888 15891 15903 15906 15923 15932 16117 16154 15304 16309 16336 16415 .16542 16618 16806 16846 16859 16891 16895 16906 17076 17147 17228 17233 17246 17258 17263 17692 17757 17780 17815 17863 17873 18018 18072 18099 18143 18281 18385 18624 18727 18740 18806 18844 18875 18884 18894 18898 18978 19141 19218 19230 19369 19534 19546 19629 19731 19785 19804 19811 20040 20068 20096 20260 20323 20364 20437 20590 20664 20854 20992 21384 21492 21538 21567 21657 21732 21P.20 21830 21865 Nieten 1003 1010 1066 1074 1091 1159 1188 1229 1230 1235 1240 1242 1265 1272 1274 1289 1298 1321 1323 1329 1429 1441 1466 1469 1481 1549 1574 1603 1620 1622 1745 1759 1847 1851 1855 1884 1898 1941 1947 1952 2006 2034 2079 2099 2125 2151 2190 2237 2282 2300 2302 2351 2507 2515 2532 2557 2562 2570 2571 2587 2619 2649 2650 2656 2666 2693 2708 2856 2862 2964 2966 3009 3023 3041 3055 3056 3061 3066 3088 3093 3102 3115 3117 3155 4180 3186 3204 3214 3251 3262 3436 3438 3510 3534 3607 3614 3624 3652 3660 3722 3760 3836 3837 3838 3380 3884 3911 3962 3975 4062 4100 4112 4166 4186 4189 4233 4238 4275 4286 4291 4293 4303 4332 4378 4500 4535 4558 4576 4639 4647 4659 4717 4728 4736 4753 4767 4805 4836 4837 4876 4884 4885 4894 4912 4917 4936 4945 5001 5002 5038 5039 5054 5059 5063 5100 5104 5133 5139 5161 5237 5248 5274 5291 5308 5319 5320 5335 5344 5348 5371 5413 '5450 5565 5616 5626 5643 5645 5685 5692 5Ö95 5700 5722 5791 5802 5337 5846 5855 5861 5883 5890 5940 5968 5998 6000 6034 6041 6101 6161 6173 6183 6184 6197 6222 6246 6298 6373 6395 6431 6432 6449 6479 6584. 6605 6614 6619 6630 6631 6708 6735 6749 6794 6843 6859 6943 6957 7017 7123 7143 7148 7156 7171 7177 7196 7201 7215 7310 7313 7346 7354 7366 7579 7582 7584 7586 7590 7598 7720 7733 7738 7743 7781 7783 7785 7840 7866 7922 7979 8012 8027 8074 8092 8108 8114 8144 8167 8171 8182 8215 8246 8256 82^5 3271 8279 8327 8341 8350 8359 8372 8403 8474 8478 8486 8551 8637 865T 8665 8733 8739 8764 8765 8787 8795 8838 8840 8847 8860 8882 8914 8941 8947 8974 8992 9007 9008 9012 9018 9052 9)41 9177 9250 9253 9255 9298 9330 9346 9359 9373 9379 9386 9473 9620 9628 9631 9634 9642 9646 9680 9710 9716 9755 9761 9775 9782 9805 9851 9897 9937 9957 9991 10039 10047 10074 10093 10109 10110 10124 10183 10187 10200 10241 10267 10309 10314 10315 10426 10440 10448 10493 10496 10512 10523 10534 10543 10562 10585 10620 10628 10660 10662 10716 10735 10785 10789 10850 10869 10880 10912 10925 10988 11022 11023 11030 11066 H122 11123 11131 11143 11218 11337 11419 11422 11424 11434 11436 11439 11475 11553 11641 11648 11762 11814 11902 11953 11973 12047 12116 12143 12163 12165 12236 12278 12308 12401 12415 12428 12432- 12501 12509 12523 12536 12541 12559 12570 12576 12624 12755 12762 12865 12903 12906 12953 12970 13003 13014 13053 13090 13104 13154 13187 13205 13235 13242' 13256 13336 13368 13392 13398 13403 13432 13452 13476 13431 13509 13522 13529 13554 13584 13591 13648 13668 13705 13774 13781 13825 13834 13901 13905 13924 13926 13960 14050 14053 14066 14079 14118 14121 14128 14171 14216 14238 14242 14249 14389 14432 14456 14472 14489 14503 14516 14528 14529 14584 14616 14678 14741 14750 14756 14757 14780 14796 14820 14836 14840 14857 14866 14867 14873 15100 15119 15159 15216 15228 15269 15275 15312 15328 15353 15357 15436 15476 15643 15664 15697 15735 15795 15829 15852 15863' 15919 16129 16135 16144 16203 16272 16297 16317 16324 16341 16342 16363 16392 16445 16449 16498 16519 16524 16538 16540.16558 16568 16573 16603 16622 16665 16716 16824 16825 16902 16938 17001 17002 17036 17068 17078 17116 17179 17194 17250 17330 17349 17365 17405 17406 17426 17464 17561 17615 17622 17642 17660 17682 17698 17711 17754 17785 17798 17833 17835 17840 17846 17861 17872 17884 17969 18011 18021 18029 18111 18157 18166 18210 18220 18234 18260 18274 18275 18368 18391 18433 18472 18482 18508 18537 18567 18534 18587 18600 18604 18653 18656 18657 18695 18731 18802 18813 18820 18846 18926 18939 18989 18991 19019 19022 19037 19090 19214 19215 19234 19281 19312 19315 19345 19409 19435 19507 19527 19567 19578 19579 19580 19587 19601 19623 19693 19737 19739 19757 19783 19852 19853 19891 19953 19968 19973 19981 2.0020 20078 20205 20210 20222 20275 20367 20371 20414 20463 20491 20496 20575 20591 20637 20680 20684 20728 20790 20903 20915 20935 20957 20960 20961 21004 21069 21091 21156 21169 21217 21230 21239 21249 21294 21318 21370 21375 21407 21416 21468 21495 21584 21612 21714 21729 21782! 21799 21814 21842 21927 21931 Verbeteringen 5de klasse, 14e lijst: 6867 ma. 6887,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5