Heem- en Volkskunde. Nieuw katfekwaad. Dit zijn begrippen die een onuitputtelijke bron van kennis betreffende land en' volk aanduiden. En I belangstelling daarvoor beweegt zich in dezen tijd zeer sterk in de stijgende 'lijn, hetgeen ons volk J en ons land niet anders dan ten goede kan komen als zij levendig wordt gehouden en op de juiste 1 wijze bevorderd en ontwikkeld. Niet alleen de be- scherming van de natuur, van kostbare en ken- merkende oude gebouwen, monumenten en die oude molens die het zoo prachtig kunnen „doen" vooral aan het water in ons polderlandschap, niet alleen de kennis van oude volksgebruiken maar 00k in den meest algemeenen zin de ge schiedenis van dorp, streek stad, de oud heidkunde, de historische oorsprong en ont wikkeling van de taal en haar. dialecten behooren er toe. En schier allen weten wij uit veelvuldige ervaring, al hebben wij zelf geen studie op dit uit gebreide terrein gemaakt of zijn we er nooit op werkzaam geweest, dat het ons verheugt het te zien of te vernemen telkens als er weer eens wat op bereikt is. En dat het ons anderzijds teleurstelt eiken keer als blijkt, dat de bestaande voorzienin gen tekort zijn geschoten op dat deel van het ge bied. waar bescherming van oude schoonheid en van de natuur zich als hoofdzaken doen gelden. Men is extra gevoelig op het punt van zijn eigen dorp, zijn eigen stad, zijn eigen streek. Men blijft bet als men die na zijn'jeugd verlaten moet en zich elders vestigen, ook al kan de nieuwe omgeving op den duur eveneens groote belangstelling en toe wijding doen ontwaken. En men is Jen aanzien van zijn geheele land toch ook steeds geïnteresseerd, natuurlijk vooral als het oorden geldt die uit eigen aanschouwing bekend zijn. Zoo weet ik, om een voor de hand liggend voorbeeld te geven, zeker dat duizenden vanavond, in dit blad met aandacht de beide plaatjes van het kasteel de Doorwerth, nabij Arnhem, zullen bekijken en met warmte denken aan de schoonheid van dit oude bouwwerk, waar uit het -legermuseum naar Leiden zal overgebracht worden en dat zal worden ingericht in zijn ouden stijl, gelijk dat met het Muiderslot, de oude zetel van den vermaarden Muiderkring, het geval is. Dat Muiderslot! Het herinnert mij aan een onvergete- lijken avond, nu eenige jaren geleden, waarop wij daar in klein gezelschap vertoefden om een herschepping van den Muiderkring te beleven, die ontroerde door den zuiver Hollandsohen geest die er uit sprak en door ons moderne menschen zoo innig verstaan werd. Want dit en al wat met heemkunde en volkskunde (folklore,' zegt men vaak voor het laatste maar het woord heem is algemeen gebruikelijk ook in zulke termen als heemschut en 'hoogheemraden) in betrekking staat, 'raakt ons Volkséigen, datgene dat kenmerkend en zeer diep geworteld van ons zelf is en welks bestudeering en bevordering in kleinen en grooten kring de volks bewustheid én eenheid alleen dienen kunnen. Zoo kunt ge bijvoorbeeld ook .verklaren dat de nieuwe cyclus van mej. Anne H. Mulder, „Zeven Eeuwen Nederlandsche Levenskunst", bij de verschijning van het eerste deel onmiddellijk zulle een groote belangstelling trok en de jonge schrijfster voor volle zalen ^haar voordrachten over haar wei-k, „volgens zijn karakter liggend in het grensgebied ttisschen historische wetenschap en historische rö- man'Vkon houden. Gij beseft de oorzaken van het succes van Weru-. meus Büning's boek „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet", behelzënd zwerftochten door Nederland's dreven en van de ontroering, die sommige gedichten ik denk nu even aan Herman Gorter's „De Schoon heid van het Land", maar er zouden vele andere te noemen zijn bij u - wekken, -ook al behoort gij mogelijk tot de velen die zelden gedichten lezen, die er „niet om geven", zoodat gij dit eigenlijk bij puur toeval ond'er oogen gekregen en gelezen hebt. En daarna, tot uw eigen verwondering, hei-lezen hebt met de verrassende ontdekking, dat deze dichter beelden geschapen had die niet alleen schenen te trillen van leven en werkelijkheid maar bovendièn in de schatkamer van uw eigen beste herinneringen bleken aanwezig te zijn en daar zelfs al dikwijls uit naar voren getreden waren. Zoodat ge met be wondering en afgunst gedacht moet hebben:. Ik wou dat ik ze zoo in gewone woorden kon vastleg gen als deze man het gedaan heeftal was het I alleen .maar voor mijzelf. Er is op het gebied der heemkunde natuurlijk veel te doen, er blijft ontzaglijk veel werk te ver richten in dienst van de schoonheid van stad en land, 'ook in dienst van de Kunst en het handwerk ■van den ambachtsman. •Na deze dingen -te hebben geschreven, die het on derwerp in verscheidene onderdeelen raken, ver meld ik hier nog een plaatselijke gebeurtenis op dit gebied, die aanstaande is. A.s. Zaterdag, 14 Juni, zal de afd. Haarlem en omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond'in De Hoofdwacht op •de Groote Markt een tentoonstelling van boeken en tijdschriften over Folklore en Heemkunde van Nederland openen, met medewerking van den boek handel Vemout ingericht, die gedurende acht dagen te bezichtigen zal zijn. Ik heb het vorenstaande niet slechts geschreven ter inleiding van deze mede- deeling, want die geldt slechts een enkel Haar- lerrpch symptoom van de zoo groote belangstelling op dit gebied. Maar de aandacht des lezers zij op deze tentoon stelling gevestigd. Wij zullen, zooals wij dat zoo menigmaal in dit blad hebben gedaan en nog doen denk maar aan de rubriek Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving, waarin al een kleine zestig bijdragen in de laatste vijf maanden zijn verschenen die aandacht veelvuldig op dit veelzijdig chapiter blijven inroepen. R. P. Ongeluk te Haarlem. Een 4-jarig meisje aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Het vierjarig meisje A. W. had Woensdagmiddag, toen het bij het spelen in de Cremerstraat te Haar lem van het trottoir liep, het ongeluk tegen een heel langzaam rijdende bakfiets van een groenten- handelaar te botsen, waarbij het meisje' een schijn baar onbeduidend wondje boven het linkeroog kreeg. Eenige uren later is zij echter in de ouderlijke woning aan de gevolgen overleden. De bestuurder van de bakfiets heeft geen schuld aan dit ongeluk. Arabisch vrijheidsstrijder op het oorlogspad. Station voor olieleiding opgeblazen. Volgens te Aleppo uit Palestina ontvangen be richten heeft de bekende Arabische vrijheidsstrijder Fautsi Kaukdsji, dien de Engelschen onlangs bij verstek ter dood veroordeeld hebben, met zijn menschen een station van de olieleiding opgeblazen en twee andere punten van de leiding zwaar be schadigd. (DNB) (Uit Amerika wordt bericht dat bij een reeks aanvankelijk onbegrijpelijke diefstallen van diamanten sieraden van tafels op sladpkanïersontdekt is dat deze gepleegd zijn door een kat, die 's nachts door open ramen binnensloop en de buit naar haar mand bracht. Men schrijft deze kat een ekslercomplex toe.) Wij hebben het zoo veel ervaren, Het vreemdste nieuws komt voor en na, Niet nu alleen, maar al sinds jaren, Geregeld uit-Amerika. Zoo weer, dat men een kat kon snappen, Die niet 's nachts thuis uit muizen ging, Maar die, om diamant te gappen, Op stap naar vreemde huizen ging. Men heeft die kat, moet u gelooven Op hoog gezag van dit bericht Naar 't ander dier dat pleegt te rooven, Een ekstercompiex toegedicht. Zij is er vaak op uitgetogen En ook haar keus was nimmer slecht, Met haar complex van ekstero'ogen Zag zij wat valsch was en wat.echt. 't Placht zich geruischloos af te spelen, Dus 't best lijkt dat men erop vindt Dat men die kat, verzot op stelen Maar letterlijk de bel aanbindt. Dan is dit kattekwaad bezworen En kunnen wij op nieuwsgebied Van daar weer andre dingen hooren, Die men gelooven mag of niet. P. GASUS. Japansche pers over de onder handelingen in Batavia. Geen verbreking der diplomatieke betrekkingen. TOKIO, 12 Juni (Domei). Het blad „Asahi Sjimboen" werpt een terugblik op de handelsbe sprekingen tuöschen Japan en Nederlandsch-Indië, welke tilans dreigen te mislukken als gevolg van onoprechtheid in de houding van de autoriteiten te Batavia, zooals de Japansche pers beweert. De „Asahi Sjimboen" herinnert aan de besprekingen van het vorige jaar Juni, toen een accoord tot stand was gekomen tussehen den Joenmaligen minister van buitenlandsche zaken, Arita, en den Neder- landschen gezant in Tokio, generaal J. C. Pabst, om Japan te voorzien van Nederlandsch-Indische pro ducten, teneinde aan de Japansche vraag te vol doen. De onderhandelingen kwamen in vollen gang met de aankomst te Batavia van den Japanschen afgezant Ichizo Kobajasji, den minister voor han del en industrie, op 12 September van het vorige jaar. Kobajasji werd vervangen door Kenkitsji Josjizawa, maai', zoo merkt het blad op, de onder handelingen in.Batavia' vorderden niet, hetgeen te wijten was aan de traagheid en onoprechtheid van Nederlandsch-Indië. Ook het blad „Jomioeri Sjimboen" beschuldigt de Nederlandsch-Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, hetgeen, naar het blad betoogt, de aanleiding geworden is voor de Japansche regeering om tot terugtrekking van haar delegatie uit Batavia te besluiten. Het blad interpreteert evenwel de te rugtrekking van de Japansche delegatie als een stap van de Japansche regeering om Nederlandsch-Indië een laatste kans te geven zijn houding te herzien, en niet als een verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Batavia. Naar de meening van het blad zal Josjizawa opdracht krijgen van zijn regee ring de Nederlandsch-Indische autoriteiten eraan te herinneren dat er voor hen een ongelukkige toe stand zou kunnen ontstaan, indien zij tot de con clusie zouden overhellen, dat de terugtrekking van de Japansche delegatie uit Batavia beteekent, dat Japan zijn naar het zuiden gerichte politiek heeft opgegeven. TOKIO, 12 Juni. (D.N.B.) De Japansche regeering heeft vandaag de instructies voor Josjizawa, waartoe in de afgeloopen dagen be sloten is, naar Batavia gezonden. De strekking dier instructies zou nog heden gepubliceerd worden. Matsoeoka is vanochtend door den keizer ontvangen en heeft verslag uitgebracht over het Nederlandsch-Indische vraagstuk en de regeeringsbesluiten ten aanzien van Josji- zawa's terugroeping. Ook de oudste bewoonster, de 103-jarige mej. G. Freihaus, ontbrak niet op het feest, toen deze week de directrice van het rusthuis „Yredenhof" te Amsterdam, méj. R. Lautenschutz (rechts) haar zilveren jubileum vierde. (Foto Pax Holland) Ontbinding van den Nederlandsclien Opbouwdienst. Uitvoeringsbesluit verschenen. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni, In de Staatscou rant is heden opgenomen het volgende uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van. het depar tement van algemeenezaken betreffende de ont binding van den Nederlandschen opbouwdienst Art. 1. Het op 21 Maart 1941 bij den Nederl. Opbouwdienst ingedeelde personeel wordt geacht op dien datum den dienst te hebben verlaten. Art.- 2 De werkzaamheden van het afwikke lingsbureau van den Nederlandschen Opbouw dienst moeten uiterlijk op 30 September 1941' zijn beëindigd. Art. 3, Het bij het afwikkelingsbureau van den Nederlandsche Opbouwdienst ingedeelde personeel wordt, zoolang het als zoodanig dienst doet, bezol digd naar de regelen, wleke op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen Opboiiwdienst golden. Art. 4. (1) Aan het personeel van den Neder landschen Opbouwdienst, het in artikel 3 bedoelde personeel daaronder begrepen, worden bezoldiging en toelagen uitbetaald tot en met den dag van vertrek. (2) Bovendien ontvangt het kader een uitkeering ten bedrage van: a. twee maanden bezoldiging, c.q. vermeerderd met toelagen, indien hej; vier maanden of'langer bij den opbouwdienst is werkzaam geweest; b. een maand bezoldiging, c.q. vermeerderd met toelagen, indien het korter dan vier maanden bij denopbouwdienst is werkzaam geweest. Art. 5. (1) Aan het gezin en de verwanten van het personeel, dat niet overgaat naar den Nederlandschen Arbeidsdienst, die in het genot waren van kostwinnersvergoeding, wordt de laat stelijk aan hen toegekende kostwinnersvergoeding, uitbetaald tot en met het einde van de kalender- week, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (2) Ten aanzien van de in het eerste lid be doelde personen, die op het einde van de week, volgende op die, waarin het vertrek plaats vond, nog geen inkomsten hebben verkregen of loon- gevenden arbeid hebben kunnen aanvaarden-, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met den dag voor dien, waarop zij zoodanigen arbeid hebben kunnen aanvaarden, doch uiterlijk tot en met het einde van de vierde kalenderweek, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (3) Aan ongehuwden, wien een vergoeding voor ongehuwden is toegekend, kan deze vergoeding worden doorbetaald gedurende dezelfde termijnen en op dezelfde voorwaarden, als in het eerste en tweede lid is bepaald ten aanzien van de doorbe taling van kostwinnersvergoeding. Art. 6. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 21 Maart 1941. Bezoek van Jeugdstormleiders aan Dnitschland. Contact met de Hitler Jugentl. UTRECHT, 12 Juni. Dozer dagen is in Neder land een aantal Jeugdstormlêiders'teruggekeerd van een bezoek van drie weken aan Duitschland, waar zij de gasten waren van de Hitler-jugend. In de Reichsjugendftihrerschule te Potsdam hebben zij een leergang gevolgd, bestaande uit handenarbeid, voordrachten,, ordedienst, sport en spel. Bovendien bracht het gezelschap een bezoek aan Dantzig, Posen, Bromberg en andere plaatsen in Duitschland en de Wartegau. Uitvoerig hebben de Nederlandsche jeugdleiders kennis kunnen nemen van het vterk van de. Hitler-jugend en hun ervaringen en ideeën kunnen verrijken met die van de Duitsche jeugdbeweging. In Nederland wordt het aantal' kaderscholen van den jeugdstorm gestadig uitgebreid. In de kader- school voor stormsters in Zandvoort zullen de ver schillende leergangen elkaar zonder ophouden opvol gen tot diep in den nazomer. (A.N.P.) Ontploffing in Servische citadel. Honderden dooden en gewonden. Een zwaar ontploffingsongeluk heeft zich, naar het DNB meldt, voorgedaan in een Servische opslagplaats van buitgemaakt materiaal in de mid- deleeuwsche citadel van de Servische stad Semen- dria (Smederovo). Het ongeluk heeft eenige hon derden dooden' en gewonden geëischt onder de burgerbevolking. De stad heeft ook te lijden ge had. De schade gaat echter niet uit boven den gebruikelijlcen omvang. De citadel zelf bleef in hoofdzaak behouden. De Duitsche weermachtsauto riteiten hebben, gesteund door Servische hulp organisaties, overal terstond helpend ingegrepen. Engelsclie vliegtuigen aan de Neder landsche kust neergeschoten. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.) Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om naar de Nederlandsche kust te vliegen en bij luchtgevechten boven het Ka naal, hebben Duitsche jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie in de middaguren van gisteren, naar het D.N.B. verneemt, vijf Britsche vliegtuigen neerge- chotcn. Hierover wordt- nog vernomen dat twee Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim tegen den middag probeerden, naar het kustgebied van Nederland te vliegen. Zij werden daarbij door een Duitsche patrouille jagers tegen gehouden en na een kortstondig vuurgevecht brandend omlaag geschoten. Drie Britsche jagers van het type Hurricane vlogen in het gebied van Calais naar' de Fransche Kanaal- kust. Ook zij vielen alle ten offer aan de Duitsche af weer. Terwijl twee der Britsche vliegtuigen door Duitsche Messerschmitt-jagers werden neergehaald, vernietigde luchtdoelartillerie de derde machine. Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. In den afgeloopen nacht vlogen er tamelijk veel Engelsche vliegtuigen boven ons land. Het resultaat was in verhouding ech ter zeer gering. In een stad in Zuid-Holland beliepen een 30-tal woonhuizen glasschade. Van de burgerbe volking werd een persoon zwaar, en werden twee minder zwaar gewond. In een andere stad kregen rails wat schade, doch zoo gering, dat het verkeer niet on derbroken, is geweest. (A.N.P.) SCARONE OVERLEDEN. We lezen in de N.R.Ct., dat uit Amerika de me- dedeeling gekomen is, dat de vermaarde Uruguay- sche voetballer Scarone overleden is. Hij wilde een paar vechtende mannen van elkaar scheiden en kreeg daarbij een dolksteek, die een doodelijke ver wonding tengevolge had. Eduard van Behium dirigeert in Duitschland. in den oorspronkelijkcn toestand bracht. Eenige politiemannen stelden zich vervolgens verdekt op en wachtten. Het volgende bedrijf in deze zaak liet toen niet lang op zich wachten, 's Middags naderden twee mannen, die een koffer droegen. In de omgeving an het plantsoentje stapten zij van hun fietsen en begaven zich naar het plantsoentje. De politie mannen grepen in, arresteerden de beide mannen en brachten ze over naar het hoofdbureau. Hier bleek, dat men een goede vangst had ge daan. Het waren de 37-jarige E. en de 23-jarige v. d. R. Vooral E. is een berucht inbreker. Hij is Nederlander van geboorte, doch heeft vele jaren in Amerika doorgebracht en is daar herhaalde malen voor misdrijven, o.a. inbraken, gearresteerd en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Ook heeft hij eenige jaren in de Sing-Sing-gevangenis ge zeten. E. is lid geweest van een gangstersbende en maakte indertijd New-York, Pittsburg en Buffalo onveilig. Later werd hij uit Amexüka naar Nederland uitgewezen. Hier ze.tte E. zijn practijk voort. In 1937 werd hij tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Van der R. is ook meermalen met de politie in aanraking geweest 'en heeft oveneens eenige jaren in de gevangenis doorgebracht. Ed, v. Beinum. (Foto Pax Holland) 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. De Nederlandsch- Duitsche cultuuruitwisseling beweegt zich in steeds opgaande lijn, Talrijke Nederlandsche kunstenaars zijn den laatsten tijd naar Duitschland vertrokken om'daar 'te exposeeren en te concerteeren en van den anderen kant worden de Duitsche kunstenaars in Nederland zeer goed ontvangen en beoordeeld. De bekende dirigent van het Amsterdamsche Concertgebouworkest, Eduard van Beinum be vindt zich thans in Duitschland om te Dresden met de Dresdener Philharmonic te concerteeren. Dit orkest is'in ons land niet onbekend, want de Neder landsche musicus Paul van Kempen is er de vaste dirigent van. Eduard van Beinum heeft dan ook zijn verzoek om op 12 Juni een concert te leiden gaarne aanvaard. Het programma vermeldt de sym- phonie in bes gr t. van Mozart en de zevende sym- phonie van Bruckner. (A.N.P.) Brutale inbraak tc Bloemendaal. Van transportfietsen werden 12 buitenbanden gestolen. Bij de politie van Bloemendaal werd aangifte ge daan, dat in een bewaarplaats van transportrijwielen (zoogenaamde carriers) aan den Verbindingsweg te Bloemendaal en eigendom van een .bakkerij, een bru tale inbraak had plaats gehad. Vermoedelijk in den laten avond hebben inbrekers zich tot de bergplaats toegang verschaft door het inslaan van een ruit. Van verschillende carriers werden de buitenbanden ge demonteerd, die als welkome buit door de inbrekers wei-den meegenomen. In totaal werden twaalf banden gestolen. De recherche stelt een onderzoek in welke inbre kers op deze brutale wijze aan het werk zijn geweest. HAARLEMSCHE RECHTBANK OPLICHTING. Een veekoopman uit Alkmaar maakte op 11 Maart 1941 in een café te Purmerend kennis met iemand, die mededeelde dat hij gouden tientjes wilde koopen. De koop werd gesloten. Alles kostte f 350, maar de kooper had slechts f 175; een vriend van den .kooper betaalde de andere f 175. Een oogenblik later bleken de verhandelde 12 gouden tientjes vergulde halve guldens te zijn. De veekoopman was intusschen weg- geloopen. De man die de f 175 had betaald, een Am sterdamsche meubelmaker liet de zaak vervolgen. De veekoopman moest zich heden voor de Recht bank verantwoorden, maar ontkende alles. Hij had nooit gouden tientjes gehad en had ze dus ook niet kunnen verkoopen. Verdacht'es verloofde, een 19-jarig meisje uit Alle rnaar, die al zijn geldzaken behandelt, had ook van de geheele gouden-tientjes-affaire niets bemerkt. Zij was ook dien llen Maart in het café te Purmerend geweest. De vei'klaringen van een anderen getuige werden op schrift gesteld op verzoek van den Officier van Justitie, omdat er verschil was met zijn vroeger voor de Politie afgelegde verklaringen. De Officier van Justitie kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat verdachte den meubelmaker door een listige kunstgreep bewogen .heeft tot afgifte van f 175 en requireerde tegen hem 8 maanden gevange nisstraf. De verdediger, Mr. van Leeuwen, wees er in zijn plei dooi op, dat naar zijn meening, de verklaringen van den meubelmaker niet die waarde hadden, dit de Officier er blijkbaar aan toekende. PI. meende, dat hier sprake was van een persoonsvergissing in het zeer drukke café, waar stevig gedronken werd. Deze verdachte is geen „avonturier",'maar heeft zeer flinke inkomsten; hij heeft er geen behoefte aan, zijn inkomsten met handel in gou den tientjes aan te vullen. Hij heeft steeds ongeveer f 10.000 op. zak en vaste inkomsten van f180 f200 per week. PI. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De volgende zaak stond in eenlg verband met de vorige. De veekoopman zou ook de gouden tientjes geleverd hebben voor een andere transactie. Een 40-jarige grondwerker uit Alkmaar was op den zelfden dag in Maart van dit jaar ook in het café te Pur merend. De veekoopman haalde eenige gouden tlentji uit zijn zak en bood ze te koop aan. Hij zou f 1 provisie per stuk krijgen. Een kooper boód zich- aan, die echter geen geld bij zich had en zich ,voor het verkrijgen van de nooclige middelen in verbinding stelde met een eveneens in het café aan wezigen 34-jarigen poelier. De grondwerker, die inmid dels gouden tientjes van den veekoopman ontvangen had, legde eenige gouden tientjes neer op de tafel voor den poelier. Deze bekeek toen de muntstukken, maar ont dekte dat ze valsch waren, De koop ging niet door. De grondwerker -zeide op de rechtzitting dat hij niet wist dat de gouden teintjes valsch waren, toen hij voor den poelier op tafel legde. De Officier van Justitie vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. Römelingh, zeide dat in deze zaak van een listige kunstgreep niet gesproken kan worden, sloot zich bij den elsch van den Officier aan en vroeg onmiddellijk ontslag uil de preventieve hechtenis voor zijn cliënt. De Rechtbank stond dit verzoek toe. Uitspraak over 14 dagen. BEDRIEGELIJKB VOORWENDSELS. Een IJmuidenaar moest terechtstaan, omdat hij op Maart van dit jaar een godsdienstleeraar te Assendelft had trachten te bewegen tot afgifte yan geld. Hij deelde den godsdienstleeraar, die als getuige werd gehoor mede dat zijn moeder den vorigen dag in Den Helder overleden was en vroeg geld, om naar haar begrafenis gaan. De godsdienstleeraar informeerde en wat verdachte verteld had, bleek onjuist. De IJmuidenaar kreeg na tuurlijk het geld niet. De Officier requireerde wegens poging tot oplichting maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Baron, achtte de straf te hoog en vroeg een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Het kasteel Doorwerth zal, wanneer het Legermu naar Leidenis; verplaatst, ingericht worden als be zienswaardigheid, zooals het' Muiderslot, met Inte rieurs uit de zestiende en de zeventiende eeuw. (Foto Pax-Holland). Twee beruchte inbrekers in de val geloopen. Een hunner maakte vroeger deel uit van een Amerikaansche gangsterbende. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Dinsdag j.l. werd een inbraak ontdekt in een winkel van levensmid delen aan de Van Alkemadelaan hoek Waalsdor per weg alhier. Uit een kantoortje werd een klein bedrag aan geld vermist en uit den winkel eenige kilogrammen onverpakte koffie en thee, alsmede een groot aantal busjes cacao, in totaal ongeveer 40 KG, en zeven reepen chocolade. Nog denzelfden ochtend ontdekte een tuinman in een plantsoentje op den hoek van de Ooster- duinlaan en de Ruychroklaan een hoop zand. Door nieuwsgierigheid gedreven deed hij het zand uit elkaar, zag toen 2 zakken,'waarin busjes cacao wa ren geborgen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die de cacao in beslag nam en het zand weer 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 16de lijst Trekking van Donderdag 12 Juni 1941 Ilooge Prijzen f 50.000.— 6696 1,000.4203 met premie van f 30.000.— f 1.000.— 6933 11713 12297 15407 17206 f 400.— 5389 5655 7705 7968 12621 f 200.— 7447 9997 11250 19173 20780 f 100.— 1018 2049 3681 7626 7958 9849 10621 12297 13327 15382 16043 16323 18442 18631 18825 Prijzen van f 70. 1025 1033 1096 1350 1515 1552 1632 1678 1695 1950 2067 2085 2168 2211 2263 2345 2468 2533 2535 2758 2790 2827 2926 3043 3229 3316 3347 3381 3384 3480 3530 3531 3619 3891 3984 4064 4101 4111 4205 4225 4319 4495 4631 4637 4715 4742 4774 4778 4789 5079 5082 5223 5270 5292 5395 5424 5485 5499 5596 5796 5804 5891 5973 5976 6113 6136 6218 6219 6292 6363 6458 6878 7058 7214 7221 7381 7523 7541 7592 7618 7621 7648 7694 7861 7949 8005 8068 8136 8280 8323 8401 8418 8614 8825 8940 9063 9167 9195 9226 9283 9364 9395 9401 9465 9596 9833 9866 10188 10197 10225 10269 10489 10526 10529 10537 10644 10739 10938 10960 11090 11151 11172 11296 11299 11432 11477 11507 11559 11569 11828 11919 12086 12102 12135 12375 12499 12513 12626 12759 12789 12803 12812 12902' 12913 12934 13240 13260 13280 13303 13393 13397 13405 13547 13628 13757 13881 13891 14271 14303 14921 14937 14995 15008 15040 15090 15154 15238 15245 15392 15459 15462 15678 15747 16074 16269 16517 16603 16646 16862 17052 17072 17284 17374 17385 17433 17531 17574 17635 17725 17775 17845 17918 17984 18151 18163 18209 18317 18337 18440 18513 18621 18637 18749 18805 18816 18970 19003 19077 19156 19343 19359 19417 19446 19566 19611 19632 19646 19705 1979Ö 19808 19855 19856 19964 19986 20035 20043 20218 20379 20490 20618 20722 20898 21065 21201 21212 21238 21300 21313 21413 21418 21607 21888 21954 Nieten 1050 1070 1083 1101 1108 1151 1183 1-226 1232 1277 1405 1431 1439 1470 1482 1484 1495 1513 1540 1563 1581 1595 1680 1697 1709 1720 1740 1749 1775 1800 1801 1826 1832 1836 1842 1848 1856 1873 1880 1922 1945 1969 1991 2031 2038 2128 2186 2234 2268 2299 2325 2352 23S5 2438 2453 2482 2512 2518 2538 2676 2699 2776 2807 2812 2849 2858 2876 2912 2935 2999 3028 3037 3044 3046 3070 3082 3095 3112 3125 3179 3212 3225 3250 3258 3271 3289 3293 3304 3358 3390 3400 3490' 3409 3501 3512 3528 3538 3574 3586 3597 362-3 3529 3643 3650 3657 3673 3759 3781 3826 3852 3856 3864 3869 3909 3922 3961 4038 4053 4094 4096 4141 4176 4217 4229 4247 42.99 4335 4462 4476 4501 4519 4553 4674 4687 4719 4724 4793 4849 4861 4895 4396 4938 4957 5035 5058 5065 5078 5164 5169 5201 5203 5211 5238 5332 5345 5356 5372 5416 5427 5434 5453 5465 5479 5595 5606 5615 5618 5657 5888 5658 5899 5677 5946 5699 5993 5793 6052 5798 6098 5833 6114 5862 6127 6145 6185 6225 6233 6302 6313 6326 6351 6403 6410 6420 6454 6461 6465 6466 6568 6625 6635 6653 6670 675-5 6761 6870 7013 7061 7084 7113 7125 7126 7138 7200 7254 7258 7271 7275 7287 7289 7314 7386 7397 7436 7463 7465 7500 7524 7530 7536 7552 7659 7702 7756 7761 7765 7784 7859 7877 7894 7963 7984 8011 8086 8087 8135 8138 8145 8151 8155 8179 8193 8199 8309 8376 8377 8380 8420 8423 8457 8492 8531 8630 8774 8778 8799 8832 8859 8871 8894 8895 8954 8957 8960 8976 9006 9025 9041 9056 9058 9086 9095 9116 9120 9124 9148 9192 9203 9206 9215 9240 9308 9375 9431 9449 9452 9461 9524 9532 9547 9600 9615 9636 9676 9746 9750 9784 9790 9798 9876 9923 9970 9988 10022 10077 10095 10106 10141 10154 10255 10256 10302 10421 10423 10434 10447 10472 10525 10571 10573 10578 10638 10683 10691 10725 10788 10817 10895 10922 10975 11027 11035 '11044 11048 11070 11*65 11271 11309. 11318 11325 11336 11349 11361 11373' 11374 11388 11425 11430 i 11449 11453 11530 11588 11602 11668 11699 11709 11714 11724 11841 11845 11864 11877 11880 11886 11927 11930 11961 11969 11971 11993 12003 12050 12058 12081 12091 12113 12149 12162 '12216 12255 12281 12291 12306 12339 12380 12383 12384 12463 12534 12551 12557 12613 12628 12629 12633 12744 12754 12797 12821 12834 12837 12841 12904 12905 12908 12925 12936 12940 12947 13072 13077 13107 13114 13138 13139 13140 13178 13183 13207 13213 13272 13378 13455 13467 13544 13581 13612 13614 13627 13721 13745 13769 13777 13793 13801 13815 13824 13903 13917 13954 13970 14060 14103 14153 14162 14211 14224 34227 14260 14262 14265 14287 14291 14293 14346 14377 14410 14457 14485 14492 14497 14548 14601 14627 14676 14720 14793 14850 14889 14944 14975 15011 15130 15209 15247 15256 15262 15284 15316 15331 15347 15381 15383 15390 15426 15452 15522 15564 15568 15612 15644 15723 15726 15733 15784 15790 15872 15884 15885 1-5908 15977 15988 16067 16089 16179 16207 16222 16238 16266 16271 16362 16373 16386 16389 16427 16473 16486 16507 16520 16555 16560 16583 16595 16627 16658 16701 16705 16739 16751 16759 167«0 16792 16871 U-905 16913 16978 16994 17012 17030 17045 17120 17200 17240 17260 17267 17297 17313 17368 17369 17451 17456 17462 17477 17501 17543 17546 17611 17673 17681 17709 17715 17726 17759 17764 17807 17818 17823 17827 17849 17852'17891 17980 17992 18023 18090 18134 18153 18203 18231 18243 18289 18206 18326 18364 18371 18378 18379 18387 18497 18582 18589 18687 18694 18756 18758 18764 18780 18903 18913 18975 19007 19019 19042' 19047 19075 19113 19157 19193 19201 19268 19288 19308 19375 19408 19415 19425 19447 19453 19477 19489 19491 19543 19554 19557 19558 19649 19654 19656 19674 19701 19704 19738 19751 19782 19788 19800 19845 19866 19889 19901 19948 19958 20014 20104 20108 20124 20142 20173 20175 20187 20232 20259 20283 20327 20352 20389 20398 20429 20464 20468 20502 20509 20520 20529 20570 20605 20645 20646 20659' 20676 20698 20700 20710 20752 20804 20860 20875 20884 20889 20890 '20893 20905 20906 20949 20987 21034 21075 21135 21171 21269 21274 21277 21305 21417 21420 21471 21506'21511 21512 21560 21570 21574 21606 21644 21692 21706 21746 21802 21859 21873 21899 21908 21915 21930 21986 22000 Verbetering 5de klasse, 15de lilst: 19601 nj. Z. 19651.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7