IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN In het Kanaal van St. George vier Engelsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Fransche strijdkrachten in Syrië blijven fel verzet bieden. 26e JAARGANG No. 188 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Urnuider Courant: Kennemerlaan 42, ömuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 14 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. VELSEN Nieuw tehuis van den G. G. D. J)r. Limborgh Meijer over de taak van dit gemeentelijk instituut. Belangrijke instelling ter beverderng der volksgezondheid. Li een door de gemeente gehuurd landhuis aan de Jan Kostelijkïaan is thans de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst gevestigd en daarmede is een einde gekomen aan de gebrek kige huisvesting van dit zoo belangrijke insti tuut, dat tot taak heeft, te waken over de volksgezondheid in onze gemeente en boven dien nog vele andere belangrijke functies heeft. Bijna twintig jaren is de G, G. D., wat haar huisvesting betreft, zeer stiefmoederlijk be deeld, maar hieraan is thans een einde geko men, al is ook nu de huisvesting nog niet ideaal te noemen. Vergeleken bij den toestand van voorheen valt er echter een belangrijke ver betering te constateeren. DE ORGANISATIE VAN DEN G. G. D. De directeur van den dienst, dr. L. S. Limborgh Meijer, die nu al ongeveer zestien jaren aan het hoofd staat, heeft ons gistermiddag in de gelegen heid gesteld, zijn nieuw tehuis te bezichtigen. Maar eerst heeft hij ons het een en ander verteld van de taak van dit instituut, een taak die zeer belang rijk is en die des te belangrijker is geworden, nu een- behoorlijke huisvesting hem in staat stelt, zijn werk naar behooren te verrichten. De taak van den G.G.D., aldus dr. Limborgh Meijer kan in enkele hoofdgroepen verdeeld wor den; zij omvat de behartiging der volksgezondheid in het algemeen, de medische controle en het ge neeskundig schooltoezicht, daarnaast andere on- derdeelen van meer of minder belang. Wat heeft de G.G.D. te doen om de volksgezond heid te behartigen? Men zou parallel hiermede, zich kunnen afvragen: wat doet de mensch om zijn eigen gezondheid te behartigen? In de eerste plaats het noodig, dat de mensch behoorlijk gevoed wordt. In zekeren zin, aldus dr. Limborgh Meijer, heeft de G.G.D. hiermede niets te maken. De or ganen, die zich met de voeding van het volk be zig houden, hebben tot taak, het voedsel te keuren. Hiervoor is ingevoerd de districtskeuring onder den Haarlemschen keuringsdienst. Behalve in die inci- denteele gevallen, waarin bij - vergiftigingsver schijnselen de hulp van den G.G.D. wordt inge roepen, zorgt de districtskeuring voor dit onder deel. Behalve voor de keuring moet gezorgd worden voor voldoende voedsel. Ónder de huidige om standigheden bemoeit de G.G.D. zich alleen met het verstrekken van extra voedsel voor zieken. Ver zoeken om extra voeding worden door den G.G.D. behandeld. En in den la at sten tijd strekken de be moeiingen van dezen dienst zich uit tot de Centrale Keuken. Het vraagstuk van het verstrekken van Vitamine D in tabletvorm is thans in studie geno men en binnenkort kunnen te dien aangaande maatregelen verwacht, worden. ZINDELIJKHEID. De hygiëne van bodem, lucht en water valt on der. de arbeidssfeer van de Inspectie van Volks gezondheid. Maar op zijn beurt oefent de G.G.D. toezicht uit op de bad- en zweminrichtingen in onze gemeente, waarvan de bouw en de exploitatie in overleg met den dienst is opgezet. Het onder zoek van liet watergeschiedt echter elders; BEHOORLIJKE HUISVESTING. Klachten over slechte woningtoestanden, die vrcieger door de Gezondheidscommissie werden be handeld, worden sedert de opheffing van het in stituut door den G.G.D. onderzocht. Het toezicht op een doelmatige ontspanning en een behoorlijke hygiënische omgeving op het werk valt onder de Arbeidsinspectie, maar ook hier treedt de G.G.D. incidenteel op. Bij de bestrijding der ziekten, die de volksge zondheid bedreigen heeft de G.G.D. een groote taak; Het betreft hier de bestrijding van besmette lijke ziekten, van geslachtsziekten en van tuber culose. De wet kent ter bestrijding van besmette lijke ziekten een groote taak aan den directeur van den G.G.D. toe. Hij heeft de bevoegdheid,' in te grijpen waar zulks noodig is. Ook de vaccinatie tegen pokken, roodvonk, diphterie en zoo noodig tegen typhus en paratyphus behoort tot het ar beidsveld van den G.G.D. Dr. Limborgh Meijer wees op den veranderden toestand op het gebied van de vaccinatie tegen pokken sedert het optre den van alastrim. Veel is gedaan op het gebied van inenting tegen roodvonk en diphterie, het laat ste vooral met zeer gunstige resultaten. De tuberculosebestrijding is in handen van het I particulier .initiatief, maar tusschen den leider van het consultatiebureau en den G.G.D. bestaat een geregeld contact. Bestrijding van ratten, van wandluizen, schurft enz. vragen ook nu en dan de aandacht van den G.G.D. En tenslotte heeft de dienst tot taak, B. en W. te adviseeren over dingen, die een hygiënischen kant hebben, bijv. over kinderbewaarplaatsen enz. Al deze dingen behooren in hoofdzaak^ tot de taak van den directeur, de medische controle daar entegen wordt behandeld door den geneesheer bij G.G.D. dr. B. M. Ter Borg. Ook dit werk is zeer omvangrijk. Het omvat o.a. de keuring van arbeiders, die naar de werkverschaffing worden uitgezonden, de controle op het gemeentepersoneel en verder veel controleerend werk op verzoek van Maatschappelijk Hulpbetoon. Verder wordt advies I Uitgebracht wanneer opneming in een ziekenhuis gewènscht wordt geacht en waarbij de gemeente financieele hulp moet verstrekkenenz. GENEESKUNDIG EN HYGIëNISCH SCHOOLTOEZICHT. Een belangrijke taak is het geneeskundig en hy giënisch schooltoezicht, waarbij het geneeskundig toezicht de bevolking en het hygiënisch toezicht de gebouwen enz. betreft. Het geneeskundig schooltoezicht op de lagere scholen omvat het onderzoek van alle kinderen, voor zoover de ouders daartoe medewerken. Toen dr. Limborgh Meijer 16 jaar geleden in dienst trad omvatte dit toezicht ongeveer 60 pet. der school bevolking; dit is thans tót ongeveer 96 pet. geste gen. Het percentage der ouders, die van geneeskun dig toezicht op hunne kinderen niets willen weten is zeer klein. Behalve het onderzoek in de eerse klasse, zooals dit thans wordt uitgeoefend, dienen de kinderen ook nog eens in het derde of vierde leerjaar en ook vóór het verlaten der school onderzocht te worden. Door gebrek aan tijd is hiervan echter Mets gekomen. Met het onderzoek van kinderen, kort voor dat zij de lagere school gaan verlaten, is thans echter een begin gemaakt, dit vooral in ver band met de beroepskeuze. Afwijkingen, die een behandeling noodig hebben, worden naar den huis arts verwezen. Behalve het systematisch onderzoek worden er tusschentijds geregeld scholen bezocht, waarbij speciaal de kinderen, waarvan een afwijking in bet kaartsysteem is genoteerd, de aandacht hebben. De taak van den schoolarts is verder, de kinderen geregeld te onderzoeken in verband met de school- Voeding, hetgeen na de groote vacantie geschiedt. Duitsch weermachtsbericht Vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. BERLIJN, 13 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen nieuwe successen behaald. Gevechtsvliegtuigen hebben in het Kanaal' van St. George vier gewapende vijandelijke koopvaardij schepen, met tezamen 28.000 b.r.t, tot zinken ge bracht en in hetzelfde zeegebied en aan de oost kust van Schotland vier andere groote vrachtsche pen beschadigd. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland niet goed resultaat aangevallen en daarbij twee Britsche vliegtuigen neerschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee was een aanval van het Duitsche luchtwapen op Haifa in den nacht van 11 op 12 Juni bijzonder succes vol. In Noord-Afrika geen bijzondere gevechtshan delingen. 'Bij pogingen van den vijand om Noorwegen bin nen te vliegen schoten jagers twee Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verscheiden plaatsen in West-Duitschland bri sant- en- brandbommen vallen, waardoor verschei dene burger werden gedood of gewond. Eenige woonhuizen werden verwoest of beschadigd. Bran den konden door den veiligheids- en hulpdienst en door den luchtbeschermingsdienst spoedig wor den gebluscht. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vier van de aanvallende vliegtuigen omlaag. In den tijd van 9 tot 12 Juni heeft de vijand bij elkaar zevenendertig vliegtuigen verloren. Hiervan werden 26 door nachtjagers en in luchtgevechten, zeven door luchtdoelartillerie en vier door eenheden van de marine neergeschoten. In hetzelfde tijdvak gingen zeven eigen vliegtuigen verloren". Het hygiënisch schooltoezicht bepaalt zichin hoofdzaak tot de gebouwen, de banken, de W.C.'s enz. Ook de reinheid der kinderen ontsnapt niet aan de aandacht van den dienst. Tenslotte zijn er nog de bemoeiingen met E. H. B. O. en ziekenvervoer. Dr. Limborgh Meijer, gaf als zijn meening. te kennen, dat voor deze beide zaken in. de toekomst een andere organisatie noodig zou zijn, alhoewel hij. meende, dat een en ander ook thans behoorlijk geregeld is. Van belang is nog de organisatie van den ger- neeskundigen dienst der luchtbescherming. Deze is georganiseerd door en staat onder leiding van dr. Ter Borg. Over de inrichting van het gebouw een anderen keer. IJMUIDEN Zilveren jubilaris bij het Staatsvisschershavenbedrijf. De heer H. J. Vos. (Foto A. Peperkamp).. De heer H. J. Vos, eerste afslager bij het Staats- vissehershavenbedrijf, herdenkt 2 Juli a.s. den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij het bedrijf in dienst trad. Op 2 Juli 1916 werd de heer Vos aangesteld als leer ling-afslager in lossen dienst, 1 Juli 1919 werd hij leerling-afslager in tijdelijken dienst, Op 1 Juni 1925 kreeg hij een vaste aanstelling en op 1 November volg de zijn promotie tot eerste afslager. De heer Vos behoort, hoewel hij reeds een kwart eeuw in dienst van het bedrijf is, tot de jongere ge neratie van ambtenaren. Maar toch heeft hij een be langrijke ontwikkelingsperiode en daarmede ook vele ups en downs meegemaakt. Demoeilijke taak van den afslager, vooral in de haussejarën, heeft hij tot aller tevredenheid verricht; hij staat dan ook niet alleen bij 'zijn superieuren, maar ook bij den visch- handel zeer gunstig aangeschreven, hetgeen ongetwij feld op zijn jubileumsdag tot uiting zal komen. Ook in kerkelijke kringen is de heer Vos een be kende persoonlijkheid. Vooral voor de instandhou ding van het Gebouw voor Christelijke Belangen heeft hij veel gedaan. Petroleum voor kookdoeleinden. Nieuwe bon aangewezen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. .elk der met „11" genummerde bonnen van de nieuwe uitgereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kook doeleinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mogen nemen welke nog niet zijn geldig verklaard. Behalve het risico dat bij ontdekken hiervan een strafvervolging kan worden, ingesteld loopen zij tevens gevaar, dat zij op bonnen afleveren die waarschijnlijk niet geldig zullen worden ver klaard. Het ligt n.l. in de bedoeling niet alle bonnen van de petroleumkaart aan te wijzen, zoodat de handelaren bij het afleveren op vervalle ver klaarde'bonnen zich niet meer hierop kunnen be voorraden. Schippers die een petroleumkaart voor kookdoel einden hebben aangevraagd kunnen zich tot den distributiedienst wenden voor het ontvangen van deze bonkaarten. De petroleumkaart kan ook aan den schipper worden opgezonden, indien de be trokkene aan bedoelden distributiedienst zulks schriftelijk verzoekt. Het adres waarheen de bon kaart gezonden kan worden, dient de schipper düidelijk' op te geven. De .overige verbruikers die een bonkaart voor petroleum hebbên aangevraagd zullen van dè distributiediensten een persoonlijke oproeping ontvangen voor het afhalen van deze kaart, voor zoover zij deze- nog niet ontvangen hebben. Straf voor springstofaanslag. 's-GRAVENHAGE, 13 April (ANP) De laat ste dagen is in het bestek van een anti-Duitsch streven, in Amsterdam-Zuid een misdadige spring stofaanslag gepleegd op een dienstinstantie van de Duitsche weermacht, waarbij persoonlijke en matërieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauw keurige bekendheid met de plaatselijke omstandig heden veronderstellen. Het onderzoek van 'de Duit sche „Sicherheitspolizei" heeft uitgewezen, dat de verantwoordelijkheid voor den misdadigen aanslag rust op de in Amsterdam-Zuid wonende Joden in het bijzonder ap de uit Duitschland hierheen gekomen Joodsche emigranten die sedert maan den een systematische en voortdurende toenemende anti-Duitsche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de „General-Kommis- sar für des Sicherheitsweseri" krachtens de ver ordening 33/40 van den rijkscommissaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot inbe slagneming van het stamvermogen („grundver- mögen") van een aantal Joden. Tegelijkertijd zijn talrijke Joden in het bij zonder Joden' die uit Duitschland geëmigreerd zijn gearresteerd. Zij worden naar een arbeidskamp gebracht. Een origineele expositie in wording. In den tuin van de voormalige uitspanning „Schinkelhaven" te Am sterdam wtordt binnen enkele dagen een openlucht- tentoonstelling geopend van werken van hedendaag- sche Nederlandsche schilders. Het arrangeeren van de schilderijen in deze niet alledaagsche expositie ruimte vereischt veel smaak. (Pax-Holland). Verzoekschriften iii de Duitsche taal. De dienstinstanties van de Duitsche weer macht in Nederland constateeren, dat zoowel Ne derlandsche overheidslichamen (bijv. gemeenten) alsook Nederlandsche ondernemingen en onder danen zïch vaak in hun verzoekschiften of andere briefwisseling van de Nederlandsche taal bedie nen. Er wordt bekend gemaakt, dat Nederlandsche stukken van overheidslichamen en ondernemingen, van wie moet worden verondersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het vervolg niet in overweging worden genomen en dat de daarin ervatte verzoeken zonder meer van de hand wor den gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest drin gende wijze aanbevolen, iedere briefwisseling met de dienstinstanties van de Duitsche weermacht in de Duitsche taal te voeren en bij Nederlanasche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aange zien anders de bewerking van dergelijke verzoek schriften enz. aanzienlijk vertraagd wordt, verge leken met in het Duitsch gestelde stukken, daar eerst een vertaling bij de diénstinstanties noodig is. (A.N.P.) Prijsopdrijving van sigaren bestraft. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Een groote sigaren fabriek in het Zuiden van het land maakte zich in het begin van dit jaar schuldig aan ernstige prijsop drijving. Dit geschiedde ook weer op de reeds uit andere veroordeelingen wegens prijsdelicten bekend geworden wijze, nl. door het duurder banderollee- ren. Sigaren van 8, 10 en 12 cent worden dan voorzien van een banderol voor 15, 20 en 25 cent en de rooker is de dupe. Fabrikanten en grossiers, welke zich hieraan schuldig maken, hebben in dergelijke gevallen zeer aanzienlijke extra-winsten. Hierbij greep de opsporingsambtenaar der prijs controle echter in en de Brabantsche sigarenfabriek werd door den inspecteur voor de prijsbeheerschlng te 's-Hertogenbosch tot een boete van f 6000 een gros sier-afnemer der fabriek tot f 1000 boete veroor deeld. Scherpe maatregelen tegen landbouwers. Het A.N.P. meldt: Dat niet geschroomd wordt krachtig op te treden wanneer maatregelen in het belang van de voedselvoorziening genomen wor den overtreden, bewijst het" volgende. Op een boerderij in Gelderland bleek men zich van die maatregelen weinig aan te trekken. Toen de eigenaar een gevorderd paard niet vrijwillig wenschte te leveren, namen de marechaussees het drie weken geleden in beslag. En toen de runde ren die ingevolge de verplichte veelevering moes ten worden geleverd, evenmin werden afgestaan, voerden ten slotte controleurs van den Centrale Crisis-controledienst drie dieren van het bedrijf weg. Inmiddels bleken nog meer zaken niet in orde, zoodat genoemde controleurs besloten het geheele bedrijf aan een uitgebreide controle te onderwer pen. Men verwachtte, dat de bewoners die reeds eer der een dreigende houding hadden aangenomen een en ander niet zonder verzet zouden toelaten, zoodat de hulp van de politie werd ingeroepen. Daar ook de politie met zekere mogelijkheden rekening hield en bovendien het bedrijf uit ver scheidene onderdee-len bestond, welke tegelijker tijd moesten worden gecontroleerd werd met een uitgebreide macht, bestaande uit tien marecheus- sees, een rijksveldwachter en een gemeenteveld wachter, assistentie verleend. Toen men het erf had betreden, verzocht men inzage van de admi nistratie. Dit weigerden de bewoners, maar toen werd opgetreden, moesten zij -er spoedig mee voor den dag komen. Het werd hun toen wel duidelijk dat het pleit verloren was. Ten einde den ambte naren de vrije hand te laten, verlieten zij het be drijf. Bij -het vervolgens ingestelde onderzoek, werden vijf en twintig varkens welke niet aanwezig moch ten zijn aangetroffen. Al deze diei-en werden in beslag genomen-en naar een slachthuis overge bracht. Tevens werd een hoevelheid van ongeveer zevenhonderd kilogram graan die niet in voorraad mocht worden gehouden, itt beslag genomen. Even krachtig werd opgetreden in het geval van een veehouder in Zuid-Holland, in wiens vee boekje erg bleek te zijn geknoeid, waardoor hij in ernstige mate de verdenking op zich had ge laden zich aan frauduleuze slachtingen te hebben schuldig gemaakt. Om zulks in de toekomst on mogelijk te maken, besloot men tot vordering over te gaan. Hierop heeft de provinciale voedselcom- missaris voor Zuid-Holland alle varkens, in het ge heel honderd zeventien stuks, namens de Neder landsche Veehouderij Centrale overgenomen. Door de intrekking van de varkenstoewijzing is dezen veehouder de mogelijkheid in de toekomst varkens te houden ontnomen. Te dure aardappelen verkocht. Groentenhandelaren tc Bloemendaal beboet. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Een tweetal groen tenhandelaren te Bloemendaal hield zich in het ge heel niet aan de maximum-prijsregeling voor aard appelen en verkocht deze in de weken, voorafgaande aan de aardappeldistributie, voor f 0.20 en meer per K G. De plaatselijke politie echter, spoedig gewaar schuwd, greep in en de prijsovertreders zagen zich nu door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam, veroordeeld tot boeten van f 50 en f 100. Zeilen op Sneekermeer geoorloofd. Vergunning moet worden aangevraagd. Het zal zij het dan onder bepaalde voorwaarden weer mogelijk zijn, te varen op het Sneekermeer en aangrenzende poelen, aldus meldt de Tel. Dit varen is afhankelijk gesteld van het bezit van een door of na mens den burgemeester van Sneek afgegeven vergun ning, welke wordt verleend tegen betaling van een vergoeding. Het bedrag hiervan is verschillend voor de diverse groepen van schepen en varieert van f 1.50 tot 10. Dé te ontvangen bedragen der vaarvergunningen zijn bestemd voor een gedeeltelijke bestrijding van de kosten van het extra politietoezicht dat van hooger hand wordt geëischt. Ook de bij deze aangelegen heid betrokken gemeenten zullen een deel der kosten voor haar rekening moeten nemen. De uitzendingen over Hilversum II. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In verband met werkzaamheden, welke nog noo dig waren om de beide zenders van het nieuwe zen dercomplex definitief in bedrijf te stellen en" welke werkzaamheden dezer dagen hun beslag krijgen, moet voor korten tijd de uitzending van het programma Hilversum II over den zender worden gestaakt. Dit programma zal gedurende deze zendpauze uitsluitend worden uitgezonden voor de aangeslotenen over die radiocentrales, welke beschikken over een lijnverbin ding met de studios. De zender Hilversum II zal waarschijnlijk Vrijdag 20 Juni weer in bedrijf kun nen worden genomen. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN DEN OPBOUVVDIENST. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat de vol gende bekendmaking. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken deelt belangheb benden mede dat ten einde tijdige betaling mogelijk te maken, het gewenscht is dat alle vorderingen ten laste van den Opbouwdienst zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het hoofd van het afwikke lingsbureau opbouwdienst, Arnhemschestraat 8 Velp. Ten einde zekerheid van spoedige voldoening van de vorderingen te verkrijgen zullen deze uiterlijk ultimo Juni a.s. moeten zijn ingediend. Latere indiening zou tot aanmerkelijke vertraging in de afdoening kunnen leiden. Profestnota door Londen afgewezen. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: In hef communiqué van het Fransche ministerie van oorlog over de situatie in Syrië wordt ver klaard dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur in alle sectoren van het front is versterkt. Aan de kust' kon hij tot in de nabijheid van Soeeida oprukken, waar de Fransche strijdkrachten ondanks de hevigste bombardementen zoowel van de land- als de zeezijde blijven standhouden. Bij Merdzj Ajoem kon de tegenstander in een Fransche voor postenstelling vasten voet krijgen. Ten Oosten van den Hermon zijn felle gevechten gaande. De re cente beschieting van de haven van Beiroet wordt in dit communiqué bevestigd, eveneens de succes volle actie van Fransche luchteenheden tegen ge motoriseerde vijandelijke afdeelingen ten zuiden van Soeeida. Het Fransche opperbevel bericht dat aan de Syrische kust sterke Britsche strijdkrachten de Fransche stellingen onder vuur hebben genomen. In het gebied van Merdzj Ajoem is een aanval van vijandelijke pantserstrijdkrachten op het Litani-dal afgeslagen. In de streek van Damascus heeft de tegenstander ten Oosten van 'den weg van Soeeida naar Kissoeje een hevigen aanval ondernomen. In den. nacht, van 10 op 11 Juni heeft het Fransche luchtwapen in het gebied van Sanamaja en aan de kust vijandelijke formaties zonder eigen verliezen doeltreffend met bommen bestookt. BEIROET OPNIEUW GEBOMBARDEERD Voorts meldt het D.N.B. uit Vichy: Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag opnieuw de haven van Beiroet gebombardeerd, naar het agentschap Ofi meldt. De Fransche luchtdoelartillerie heeft hevig geschoten. Te Marseille heeft het Fransche legioen van frontstrijders een solidariteitsbetooging ge houden voor de strijders in Syrië en in een tele gram van aanhankelijkheid aan maarschalk Pétain de verzekering gegeven dat zij bereid zijn voor de eenheid van het Imperium te strijden. MEENING TE BERLIJN. Van welingelichte zijde verneemt het- ANP uit Berlijn: Gemeten naar de omstandigheden, waaronder de Fransche defensie in Syrië op gang is gebracht, Engelsche druk versterkt. acht men in politieke kringen hier het verloop tot dusver van de acties voor Frankrijk gunstig. De vraag of de Franschen op den duur zullen zijn op gewassen tegen hét aanstormen van de Engelschen, laat men hier open. Men noemt het echter op merkelijk dat de Fransche tegenstand er een van 100 pCt. is en ziet daarin een feit waaraan ook Engelsche successen naar de opvatting-van de Wil- helmstrasse niets vermogen te veranderen. Een eveqtueele overwinning van de Engelschen in Sy rië is volgens' de opvatting in politieke kringen alhier zonder beteekenis voor den afloop voor den oorlog. DE FRANSCHE PROTESTNOTA. Reuter meldt dat in de protestnota van Vichy aan groot Brittannië o.m. wordt verklaard „dat Frankrijk vóór de ontvangst van nadere ophelde ringen vermijden zal iets te ondernemen, waardoor het conflict vergroot of uitgebreid zou kunnen wor den. Ingeval het conflict zich echter uitbreidt, zal Frankrijk aich gedwongen zien de noodige maat regelen te. nemen voor de verdediging van zijn ge bieden". Naar uit het Reuterbericht voorts blijkt heeft de Britsche regeering het Fransche protest van de hand gewezen en Vichy uitgenoodïgd den Fransche troepen in Syrië instructie te geven den tegenstand tegen de Britsche maatregelen op te geven. Naar uit welingelichte Fransche kringen verluidt is de tweede protestno'ta der Fransche regeering die de Fransche ambassadeur in Madrid, Piétri, heeft overhandigd aan den Engelschen ambassadeur Sir Samuel Hoare in den meest beslisten vorm gesteld. De Fransche regeering stelt in de nota opnieuw bijzonderen prijs op de constateering dat in Syrië uitsluitend en alleen Franschen strijden.. Voorts worden de Engelsche regeering de gevallen ter ken nis gebracht, waarin de Engelsche gevangenen uit drukking hebben gegeven aan hun verbazing dat zij zich in de gevechten tegenover Franschen be vonden. Op grond van deze ondubbelzinnige bewij zen wijst de Fransche regeering in de nota op de scherpste wijze de door Engeland opgegeven voor wendsels voor den opmarsch in Syrië van de hand en herhaalt haar energiek protest tegen dezen over val. GENERAAL DENTZ BEVORDERD. VICHY, 13 Juli. Op voorstel van den minister van oorlog heeft maarschalk Pétain den hoogen Commissaris en opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten in Syrië, divisie-generaal Dentz, be noemd tot generaal.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1