IJmuider Courant Kroatië tot Driemogendhedenverdrag toegetreden Optreden tegen clandestiene slachtingen DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Aardappelrantsoen wordt 2 K.G. met ingang van 23 Juni Journalistenkamp op „De Cannenburgh". 26e JAARGANG No. 189 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. I houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau I iJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, op909even voor dit b,ad' worden kosteloos i opgenomen In de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEF.REBOOM en ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 16 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Ministersconferentie te Venetië VENETIë, 15 Juni. (D.N.B.) In het historische dogenpaleis is heden te 12 uur het protocol ge- teekend, waarbij Kroatië tot het Driemogendheden verdrag toetreedt. Het protocol werd geteekend door den Duitschen niinister van Buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, zijn Italiaanschen ambtgenoot, Graaf Ciano, en de vertegenwoordigers der andere landen, die tot het driemogendhedenverdrag zijn toegetreden. VON RIBBENTROP TE VENETIë. VENETIë, 14 Juni (D.N.B.)De minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop is heden avond omsteeks 20.00 uur met een specialen trein in Venetië aangekomen, waar hij op het station door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, den gouwleider van de pro vincie Venetië, den prefect en eersten burgemeester van Venetië, verscheidene senatoren en hooge amb tenaren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken werd verwelkomd. Van Duitsche zijde waren ter verwelkoming op het station aanwezig de Duitsche zaakgelastigde, gezant Prins Bis marck met de leden van de Duitsche ambassade. Overal werden den vertegen woordiger van Duitschland stormachtige ovaties gebracht. De minister van Buitenlandsche Zaken is vanavond de gast van graaf Ciano. Venetië is versierd met de vlaggen van de staten, die aange sloten zijn bij het Driemogendheden pact. DR. PAVELITSJ NAAR VENETIë. VENETIë 15 Juni. (D.N.B.) De leider van Kroatië, Dr. Ante Pavelitsj, is vanochtend, verge zeld onder meer door den Kroatischen minister van Buitenlandsche Zaken, te Venetië aangekomen. NADERE BIJZONDERHEDEN. VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Heden te 12 uur is in het dogen paleis te Venetië het protocol onderteekend, waar bij de onafhankelijke Kroatische staat toetreedt tot het Driemogendhedenpact, op 27 September 1940 gesloten door Duitschland, Italië en Japan. Het protocol werd voor Duitschland geteekend door den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, voor Italië door den minister van Bui tenlandsche Zaken Graaf Ciano, voor Japan door den ambassadeur Horikiri, voor Kroatië door den poglavnik, Ante Pawelitsj, voor Hongarije door den gezant Villani, voor Bulgarije door den gezant Ka- rakdjoef, voor Slowakije door Galvaneck. DE TEKST VAN HET PROTOCOL. VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) De tekst van het protocol over de toetreding van Kroatië tot het Driemogendhedenverdrag luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar gevolmachtigden het volgende vast: Art. 1. Kroatië treedt toe tot het Driemogend hedenverdrag, dat op 27 September 1940 te Berlijn is geteekend door Duitschland, Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover de in art. 4 van het Drie mogendhedenverdrag genoemde gemeenschappelijke technische commissies vraagstukken behandelen, die betrekking hebben op de belangen van Kroatië, zul len aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Kroatië deelnemen. Art. 3. De tekst van het driemogendhedenver drag is aan dit protocol als bijvoegsel toegevoegd. Het protocol is geredigeerd in het Duitsch, Ita- liaansch, Japansch, en Kroatisch, waarbij elite tekst als origineel geldt. Het wordt van kracht op den dag van onderteekening". REDE VAN CIANO. VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) In de senatoren- zaal van het Dogenpaleis waar het protocol be treffende de toetreding van Kroatië tot het Drie mogendhedenverdrag is geteekend, hadden de ver tegenwoordigers der verschillende mogendheden plaatsgenomen. Ciano heette in een korte toespraak de vertegen woordigers der verschillende staten welkom, waar op het protocol werd voorgelezen, en onderteekend. Vervolgens verhief Ciano zich van zijn zetel en las hij een verklaring voor. Hij begroette Dr. Pavelitsj en zeide, dat in dien groet niet alleen groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan het gemeenschappelijk werk tot uitdrukking komt, maar ook het vertrouwen in den jongen Kroatischen staat, die is geboren uit een langen en hartstochtelijken strijd om de nationale onafhan kelijkheid. Toen, aldus Ciano, in September 1940 Duitschland, Japan en Italië te Berlijn het Driemogendhedenver- De Secretaris-Generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelrantsoen zal worden verhoogd met een half kg., derhalve van l'/i tot 2 kg. per week. In \rerband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg. in plaats van, zooals voorheen, 1 V» kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatse lijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewij zingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 KG per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen af leveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig ver klaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op l'/fe KG per rantsoen. Gebruik der Duitsche taal. Ook voor „Dienststellen" van het Rijkscommissariaat. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Inzake de bekend making over het gebruik der Duitsche taal in voor Duitsche instanties bestemde stukken, wordt ter aanvulling medegedeeld, dat dit voorschrift ook voor „Dienststellen" van het Rijkscommissariaat Seldt. (ANP) Amateur-fotografen exposeeren „Arti". drag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen met het oog op den oorlog een voorbijgaande vereeniging van staten tot stand te brengen, maar de blijvende grondslagen te leggen voor een algemeene samen werking, waaraan alle staten konden deelnemen, die met Duitschland, Japan en Italië het verlangen der volkeren wenschen te verwezenlijken naar een wereldorde, die berust op rechtvaardigheid, op den vrede in gerechtigheid, welke steeds het hooge doel is geweest van de groote mannen, die ons lot leiden en welken zij voor Europa en de wereld zullen weten te verbeteren met hun genie en de overwinning der wapenen. De oorlog, dien het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italife, te land, ter zee en in de lucht tegen Engeland voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel, terwijl wij tegelijkertijd feeds met de spontane medewerking der bevriende volken de grondslagen vor den komenden vrede leggen. In het Kroatisch antwoordde de Poglavnik: „Excel lentie, namens dèn onafhankelijken staat Kroatië dank ik u voor den groet, dien gij mij namens Italië en de andere staten, die bij het Driemogend hedenverdrag zijn aangesloten, tot mij hebt gericht. Dit verdrag is voor het Kroatische volk van groote en beslissende beteekenis, daar 't ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt ge maakt toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuwd door sociale en politieke revo luties, worden bezield door de genialiteit van hun leiders en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, nadat Kroatië zich reeds door de daad zijner verrijzenis bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude democratisch-parlementaire stelsels verwerpen en hun hooge politieke taak vervullen met een groot rechtvaardigheidsgevoel. Ik ben den duce van het fascistische Italië, den Fuehrer van het Groot- Duitsche rijk en den minister-president van het rijk van de Rijzende Zon er dankbaar voor dat zij 't mij als den vertegenwordiger van Kroatië, hebben mogelijk gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internationalen arbeid der spilmogendheden en der bevriende en verbonden staten". Na de plechtigheid wenschten graaf Ciano en von Ribbentrop den poglavnik geluk. in AMSTERDAM, 14 Juni. In „Arti et Amicitiae" te Amsterdam is Zaterdag de zevende salon van fotografische kunst geopend, georganiseerd door de Amsterdamsche Amateur-fotografen vereeniging. Ruim tweehonderd foto's van amateur-fotografen zijn bijeengebracht en al is er natuurlijk verschil in kwaliteit, toch mag men zeggen dat al het werk op bijzonder hoog peil staat. De moeilijkheden bij het verkrijgen van materiaal maakten het onmoge lijk ook edel-procedés, als broomverf, broomverf overdrukken en gomdrukken op de tentoonstelling te brengen. Opvallend is vooral het werk der „Hengelosche school", zooals men de groep fotografen uit Hengelo zou kunnen noemen. Niet minder dan drie van de vier hoogste onderscheidingen wisten deze Henge- lo't.s te behalen. De zilveren plaquettes werden gewonnen door K. G. Bijlstra, uit Hengelo, wiens stillevens zeer goed zijn, door G. J. Speekhout, uit Hengelo, wiens „Madonna met de brandende kaa ;en" een mees terstukje is, door H. Mersel Jr. uit Hengelo, die prachtige landschappen maakte en een „Memento Mori" dat aan de beste schilderijen van Raoül Hynckes doet denken en M. C. Meijboom uit Am sterdam, wiens portretten een buitengewoon ster ken indruk maken. De sneeuw-landschappen van Joh. F. Fegel uit Amsterdam, de kinderportretten van J. M. Moer kerk uit Overschie, de stillevens van A. Pastoor uit Amersfoort, de prachtige landschappen van J. N. van Schuppen uit Veenendaal, de portretten van R. Strijthagen uit Rumpen, de sneeuwlandschappen van J. Staal uit Hengelo, de bekroonde portretten van G. Th. Teunissen uit Westervoort, de „Lasscher" van J. O. Kuhfus uit Amsterdam, „de Zwerver" en de „Ouwe Visscher" van M. van Welzenis uit Gouda en de' met brons bekroonde collectie van D, Jansen uit Amsterdam, behooren verder tot de voornaamste inzendingen. Een apart zaaltje bevat het werk van J. C. Beek uit Den Haag, W. C. van Dijk uit Bilthoven, Bern. F. Eilers uit Amsterdam, J. C. Heijne uit Amster dam, en mevr. J. Veldhuizen uit Amsterdam, die buiten mededinging inzonden. (A.N.P.) Duitsch weermachtsbericht van Zondag EXAMENS. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER- WIJZERS(ESSEN). Haarlem 14 Juni. Eindexamen. Geëxamineerd vr., candidaten geslaagd de. dames E. M. Augustinus, C. M. v. Dusschoten, H. E. Ehrbecker, A. v. Huijzen, de Flihes, A. W, Jonker. NUTTIGE HANDWERKEN. „Da Costa-Kweekschool" te Haarlem. Geslaagd de dames: J. Ruighaver, Hoofddorp: H. E. de Ruiter, C. Bakker, M. J. H. Hebly te Haarlem, M. Hanhart te Zaandam; J. Steneker te O verveen Van Beinum's concert te Dresden. DRESDEN, 15 Juni. (A.N.P.) Het concert, dat Donderdag door de Dresdener Philharmonie onder leiding van Eduard van Beinum te Dresden is ge geven en waarop de zevende Symphonie van Bruck ner en de Symphonie in B-dur van Mozart ten ge hoore werden gebracht, wordt door de Dresdener pers uitvoerig gerecenseerd. De ,Freiheitskampf" schrijft, dat men door dit concert kennis heeft gemaakt met een sterk spre kende dirigentenfiguur. Stormenderhand heeft van Beinum de toehoorders veroverd. Voor de Sym phonie van Mozart beschikte hij over een losse hand en een frisch en tegelijk warm uitdrukkings vermogen. Met toewijding en bezieling vertolkte hij de schittering en de verheven gedachten van Bruckner's Symphonie. Zijn zeer dwingende, sug gestieve dirigeerbewegingen haalden een maximum aan uitbeelding uit het orkest: hij bereikte daar door een overweldigende climax. De .Dresdener Nachrichten" noemt van Beinum een voortreffelijk vertegenwoordiger van zijn vak. Zijn kracht in het sterk.e en het fijne, in lijnen en kleuren, in licht en schaduw is die van een gebo ren dirigent. Hij laat de insfcrumaiten leven heeft niettemin het orkest stevig in de hand. De „Dresdener Neueste Nachrichten" constateert, dat van Beinum met eenvoudige en duidelijke ge baren leidt. Hij past een mystiek pianissimo toe om daarna te krachtiger de accenten aan te geven. Hij deinst er ook niet voor terug, het fortissimo tot aan de grens van het acoustiek mogelijke op te voeren. Volgens de „Dresdener Anzeiger" is de grond slag van alle weergaven bij van Beinum een door en door gezond musiceeren, een harmonisch samen vlechten van elementen van gevoel en gedachte. Een schoonere en in den besten zin van het woord meer populaire vertolking van Bruckner': Zevende kan men. zich nauwelijks denken. Vier Britsche koopvaarders en een tankschip tot zinken gebracht. Voortgezette bedrijvigheid voor Tobroek. - Duitsche aanvallen op Cyprus. BERLIJN, 15 Juni. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duikbooten hebben in het Noorden van den At- lantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland ge bombardeerd. Bij het afweren van vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied trachtten binnen te vliegetr, hebben zich meermalen luchtgevechten ontsponnen, waarbij een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen bij Tobroek. Lichte Duit sche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hebben de haven- en verdedigingswerken van Tobroek her haaldelijk met goed gevolg aangevallen. Op een Britsch vliegveld hebben zij verscheidene op deo grond staande vliegtuigen met bommen en machine geweervuur vernield. Een Britsche jager en drie gevechtsvliegtuigen zijn bij luchtgevechten en door afweergeschut neergehaald. In het Middellandsche-Zeegebied heeft een af- deeling Duitsche gevechtsvliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter. hoogte an Beiroet hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser een voltreffer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijande lijke afdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitsch land brisantbommen laten vallen, die echter slechts weinig schade aanrichtten". school en de boekencommissie werd door middel van Hans en Grietje aan mevr. Schermer, die to* het succes van de uitvoeringen zooveel had bijge dragen een bloemenmand aangeboden. Den hees Verhagen werden sigaren aangeboden. Prof. Van Dam te Berlijn. Naar het ANP verneemt is de secretaris generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, voor eenige dagen naar Berlijn om deel te nemen aan het slot van de conferentie voor buiten landers, welke van 4 tot 18 Juni in de Duitsche hoofdstad plaats heeft onder auspiciën van het Deutsche Auslandwissenschaftsinstitut. Burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens legt de eerste steen van een complex woningen van „De Voorzorg". (Foto Marx) Een mislukte Zondag. Klachten uit Zandvoort. Het seizoen te Zandvoort is zoo kort, dat de strand- exploitanten en andere menschen, die van het seizoen moeten leven, geen enkelen Zondag kunnen missen. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de menschen niet meer per auto even naar Zandvoort kunnen ko men, is het bezoek op gewone weekdagen meestal gering. Alle hoop is daarom gevestigd op de Zonda gen en als deze ook niets opleveren, ziet het er voor de badplaats slecht uit. De stevige wind en de regenluchten gedurende den voormiddag lokten niet uit om per fiets naar Zand voort te gaan. Fietsers kwamen er dan ook zoo goed als niet. Tegen den middag toen het zonnetje pro beerde door te breken, kwamen nog enkele bezoekers per trein en tram, die zoo gauw mogelijk een goed heenkomen zochten in de café's en in het Wandelpark. De enkele gasten, die het strand opzochten, werden door den killen Noordwesten wind spoedig verjaagd. NEW YORK, 16 Juni (D.N.B.) De regeerin gen van Costarica en Guatemala hebben, naar Ass. Press uit Costarica meldt, den Ver. Staten het gebruik van de transcontinentale spoorlijn, welke tot deze beide landen behoort, toegestaan en wel „voor de verdediging van hét continent". De Ver. Staten willen op deze wijze een overlading van het Panamakanaal vermijden. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend Daar de gevallen van verboden slachtingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een onvoldoende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommissar für das Sicherheitswesen" zich thans genood zaakt gezien tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei" in een bijzonder ernstig geval van ver boden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gestuurd. Het betreft 1. W. G. VAN WEES. 2. B. K. TJ. VISSCHER. 3. M. A. VAN WEES. 4. J. K. VAN DER HEIDEN. 5. J. W. SOESBERGEN. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het asociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokkenen en die ondanks herhaalde waarschuwingen zuiver u»t winstbejag een onbehoorlijken handel drijven met de levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probeeren de voor schriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelen- voorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigd. VELSEN OMZET CENTRALE KEUKEN. De vorige week werden in de Centrale Keuken alhier 4711 maaltijden bereikt waarvan 1085 voor Beverwijk. Gemiddeld werden dus per dag 785 por ties uitgereikt. UITVOERINGEN VAN O. L. SCHOOL 7. Zaterdag werden door de Oudercommissie van de O.L. School no. 7 in gebouw Concordia een twee tal uitvoeringen gegeven ten bate van het boe kenfonds van deze school. Beide uitvoeringen ('s middags voor de kinderen en 's avonds voor de ouders) hadden zoo groote belangstelling, dat de zaal uitverkocht was, De uitvoering waaraan leerlingen van alle klas sen medewerkten, vond bij de kinderen groote waardeering, wat bleek uit de groote aandacht voor het gebodene. Bij de avondvoorstelling zette het hoofd dei- school, de heer J. van der Graaf het doel van het boekenfonds uiteen. Naast de vele medewerkenden bracht spreker dank aan de directie der Papierfabriek voor het be langeloos afstaan van Concordia. Het programma, waarvan de leiding berustte bij den heer H. Slabbekoorn, onderwijzer, bevatte de kinderoperette „Hans en Grietje", muziek van G. Bos, de Dalcrozenliedjes „De 4 Jaargetijden" en „De dokter" en het kinderzangspel van Hendrika van Tussenbroek „De geleende koekepan". De geschiedenis van „Hans en Grietje", zang- en tooneelspel in 3 bedrijven, was terdege ingestu deerd. Hans en Grietje kenden hun rollen uitste kend; hun voordracht en zang was vlot en dui delijk en tezamen met de kabouters en de heksen wisten zij de aanwezigen te boeien. De pianobege leiding van mevr. Schermer-Surnedonk was uit stekend. De goed. gekozen costumes en de aanklee ding van het toóneel maakten de uitvoering van deze operette tot een succes. Namens de oudercommissie, het personeel van de SANTPOORT HET HOUDEN YAN BIJEN. De belangstelling voor de bijenteelt is op hel oogenblik zeer groot; dit is overigens te begrijpen? honing en was zijn producten die in deze tijden niet te versmaden zijn! Bovendien spelen deze in secten een groote rol bij de bestuiving van bloe men. Velen bestemmen dan ook reeds een hoekje van tuin, balcon of plat voor eenige bijenkasten. Hel houden van bijen is ech+er niet eenvoudig en wil men zijn werk beloond zien, dan zal men goed doen zich eerst eens op de hoogte te stellen van wat er zooal in de bijenhouderij komt kijken. Het was daarom een goede gedachte van de Ver eeniging tot bevordering der bijenteelt in Neder land geweest een openbare practische les in bijen teelt te organiseeren, welke Zaterdagmiddag op Bijenstand „Mellona" te Santpoort werd gehouden. Toen de heer Joh. Vlietstra, leider van deze les. te circa 3 uur de bijeenkomst met een welkomst woord opende, had zich een zeer groot aantal im- kers-in-de-dop rond de korven verzameld, waar onder ook talrijke dames. Aan het einde van den middag werd door dr. T. Schutte, voorzitter van de afd. Kennemerland, dank gebracht aan den heer Vlietstra. HEEMSKERK R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. In het K.S.A.-gebouw hield de afdeeling van de R.K. Middenstandsvereeniging, een druk bezochte leden vergadering onder leiding van cfen heer Jb. Castri- cum. Bij de ingekomen stukken werd een schrijven voor gelezen waarin de afdeeling dank werd gebracht, voor het Middenstandsoffertje. De handelsavondschool welke in de afgeloopen winter was gehouden, bleek uitstekend geslaagd te zijn; namens de cursisten werd aan de afdeeling dank gebracht. Zondag 6 Juli, zal de jaarlijksche Bedevaart naar Heiloo worden gehouden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 15 OP 17 JUNI 1941 van 22.05 tot 5.17 Maan op 17 Juni op 2.01 Maan op 17 Juni onder 14.28 Zaterdagmiddag werd in het Raadhuis van Zandvoort een tentoonstelling van schilderijen geopend van de in die gemeente woonachtige schilders. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 1 September. Op de foto zien wij den burgemeester van van Zandvoort, den heer H. v. Alphen (tweede van rechts), die de tentoonstelling opende, bij een collectie schilderstukken van den heer Theo Grocncveld (tweede van links). Links de wet houder van Onderwijs, de heer A. J. v. d. Moolen en rechts de heer C. Siegers, wethouder van Publieke Werken, Rede van Dr- T. Goedewaagen. Kasteel „De Cannenburgh" te VAASSEN, 14 Juni. Het A.N.P. meldt: Op het uit de veertiende eeuw da- teerende kasteel „De Cannenburgh", dat een der mooiste bouwwerken uit dien tijd mag worden ge noemd en dat in al zijn onderdeelen doet spreken van Neerlands roemvolle historie, is heden het eerste zo merkamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers, zoo wel plechtig als vroolijk ingewijd. Bij hun aankomst hier ten kasteele moeten de tien tallen gasten, onder wie vele genoodigden, vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders kampdeelnemers, welke laatste hier een geheele week zullen verwijlen, zich gewaand hebben als edellieden uit een roemrucht verleden, in plaats van moderne persridders, van wie in de komende weken telkens een nieuwe ploeg zal verschijnen om de oude te ver vangen. Als eerste genoodigde was de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten, dr. T. Goedewaagen, vergezeld door zijn echtge- noote, aanwezig. Verder waren er van dit departement o.a. de heer W. Hulstijn, persoonlijk persreferent van den secre taris-generaal, Max Blokzijl, hoofd van de afd. pers wezen, N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling alge meene propaganda en vervolgens de S.S.-onderschaar- 1 eider A. Meyer Schwencke, plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Voorlichting der Nederland sche pers, tevens organisatieleider van het kamp. Als eeregast was aanwezig de heer H. J. Sperling, die in de periode, toen de Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers zijn werkzaamheden pas begon nen was, deze organisatie met zijn adviezen terzijde heeft gestaan. Tegen den avond werd een feestelijke openingsmaal tijd gemeenschappelijk genuttigd. Als organisatieleider van het kamp heette de heer Meyer Schwenke allen hartelijk welkom op het slot. Spreker noemde het samenzijn een historisch moment in de geschiedenis van het Nederlandsche perswezen. Het zomerkamp van journalisten, aldus spreker, is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systematische opleiding van den journalist. Wanneer de journalisten straks, na afloop van den te houden cursus, naar huis gaan, dan zullen -zij, daarvan was spreker overtuigd, met meer zekerheid en meer arbeidsvreugde hun werk hervatten, want dat weten zij, waarvoor zij werken: voor de toekomst van het Nederlandsche volk". (Vervolg zie pag. 2).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1