Hef Journalistenkamp op „De Cannenburgh". Vrouwenkracht. EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM HEEMSKERK (Vervolg van pag. 1) Nadat drs. Goedthuys den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten gedankt had voor diens aanwezigheid zeide dr. Goe- dewaagen van de hier te houden bijeenkomsten vele verwachtingen te koesteren. Met de verzekering te geven, dat de belangen der Journalisten met wie hij zich solidair verbonden weet, hem als seeretaris-geperaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten zeer ter harte gaan, verklaarde spreker dit eerste journalistenkamp voor geopend. Tenslotte heelt de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda van het depar tement van V. en K., in een geestige tafelrede zijn beste verwachtingen uitgesproken voor het welslagen van dit kamp en voor de samenwerking tusschen pers en propaganda in een nieuwen staat. De maaltijd werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van een vroolijk, speciaal voor deze gelegenheid geschapen lied. In zijn voordracht tijdens het gezellige samenzijn na den gemeenschappelijken maaltijd heeft dr. Goe- dewaagen o.m. het volgende gezegd: Wat we hier in Nederland moeten krijgen is dit: dat de volksvoorlichter zich niet meer voelt als een vrijbuiter en enkeling gebonden aan de belangen van een groep of bedrijf zonder meer, maar dat hij zich bewust wordt van zijn ambt, als zijnde een openbare werkzaamheid, gebaseerd op vakkundigheid en des kundigheid. Het is noodig, dat de volksvoorlichting uitgroeit tot een eervol beroep met een cenigszins vastomlijnde doelstelling. Hoewel de volksvoorlich ting over een ruime ervaring beschikt, is zij. in Ne derland althans nog niet tot een eigenlijke bezinning gekomen. Tusschen de technische en schoone kunst in be vindt zich de kunst der volksvoorlichting. Zij grenst aan beide en paart het nut aan het ideëele moment der schoonheid. De volksvoorlichter is „kunstenaar' in zooverre hij uit het materiaal van menschelijke gevoelens en sociale situaties door vormgeving een werk schept met een eigen karakter. Het gaat er om dat de volksvoorlichter zich van een eigen taak be wust wordt en kennis krijgt van zijn eigenaardige doelstelling en van de specifieke middelen, waarover hy beschikt. Het beginsel der volksvoorlichting is het werven en winnen van menschen voor een idee. Zij is in ruimen zin „reclame", suggestie, psychische machtsoefening over een publiek, dat zij winnen wil. De volksvoor lichting is militant, missionair. Zij stelt een bepaald doel en hangt een bepaalde idee aan, waarvoor zij direct de menschen tracht te winnen. Volksvoorlichting is een kunst met een bepaalde methodiek. Deze methodiek is die der tactiek en der tact. Zij kan een tactische kunst genoemd worden. Tactische kunst beoefenen beteekent niet een verloo chening van beginselen en een uit het oog verliezen van het gestelde doel. Integendeel, men kan alleen tactisch zijn al men zijn beginsel vasthoudt en tege lijkertijd zijn menschelijke stof, die vorm moet krij gen, terdege kent. Volksvoorlichting heeft evenwel nog een andere kant n.l. de zijde van de theoretische leer, die uit. de ervaring opgediept, anderzijds aan de ervaring rich ting en houvast geeft. Nooit wordt hier het dilettan tisme overwonnen wanneer niet straks een persinsti tuut, een filmacademie, een radïoschool, een reclame opleidingsinstituut, een tentoonstellïngsschool worden opgebouwd. Dit wil niet zeggen, dat men het kunst vak der volksvoorlichting alleen op de schoolbanken kan leeren, maar wel dat zonder- een leerinstituut de continuïteit blijft ontbreken. Tactische kunst en kunstleer moeten elkaar daarbij aanvullen. Zonder talent leert men het niet, maar zonder leer komt het talent niet tot zijn recht, doch verzandt in willekeur en tenslotte in mislukking. De volksvoorlichter heeft een bijzonder vak. Anders Üan de man van wetenschap leeft hij in en uit het actueele gebeuren. Actualiteit is zijn medium, zijn ele ment. De volksvoorlichter moge uitweiden en omwe gen bewandelen zooveel hij maar wil: het nu moet zijn leiddraad zijn. Anders wordt hij tot volksuniversiteit en dit. is niet de bedoeling. De kunst der volksvoorlichting is een vorm van scheppend leven. De schepper is het actieve en het schepsel het passieve element. Actief is de volksvoor lichting propaganda in den zin van het uitspreiden, het voortplanten van een idee in de hoofden der menschen. Het schepsel van den actieven voorlichter en het resultaat van zijn bezigheid .is de meening der massa, de openbare meening. Anders dan de opvoeding, die zich in haar béste vormen van persoon tot persoon richt, werkt de volks voorlichting met de middelen der techniek uit de verte op de massa met haar propaganda zonder on middellijke aanraking door „Fernwirlcung"; zonder direct contact, maar met tactische middelen, die uit de psychologie der massa voortkomen. Het begrip volksvoorlichting heeft verschillende elementen, die slechts met elkaar het juiste verband en de goede werking opleveren, die elementen zijn: het onderhoudende, boeiende, het informatieve, het opinievormende. Men mag van den journalist-eischen, dat hij geen berichtenmachine, maar een persoon lijkheid is, die met de middelen die hem ter beschik king staamanderen tot een positieve wilshouding weet te dwingen. Dit is een zaak van talent en van leer, van tact en van kennis. Er is geen „Journal d'informa- tion" naast een „Journal d'Opinion", want elke krant die dien naam wil dragen zal door haar informatie en voorlichting opinievormend werken. Er is dan ook geen neutrale voorlichting, maar alleen een strijdbare die aanhangers weet te werven. Met dit praetïsche .doel voor oogen werkt de volks voorlichting in de voimen van rede, beeld en ge schrift. Dr. Goedewaagen pleitte voor wederoprichting van redenaarsscholen of -instituten, voor een filmscho ling, geleid en gecontroleerd door de overheid en voor een opleiding voor hét tentoonstellingswezen, zooals er reeds leergangen voor het reclamewezen, de fotomontage enz., zijn. Tegenover het beeld en het woord heeft de pers het voordeel, dat zij meer een beroep op het denken is en beter beklijft, terwijl zij aan den anderen kant minder pakkend en evident is. De leer der volksvoorlichting is nog maar in woor den. Op reclamegebied zijn wij al verder, maar dit hangt samen met de commercieele instelling der re clame. Het departement is een experiment dat slagen moet. V7ij willen ons volk winnen voor het nationaal-socia- lisme, maar wij weten dat hier mets met dwang is te bereiken., doch dat1 alleen de kalme overtuiging het wint. Volksvoorlichting is een zware kunst. Iedere wer ker in het gebied der volksvoorlichting moet zijn taak zien als die van een kunstenaar uit een oogpunt dus van „vak-kunnen". Dit is de eerste leidende idee van den volksvoor lichter. De tweede is de eisch der gemeenschap, die bij ons in het département naast de eerste geldt en waarvan wij de vervulling eischen van iederen volks- voordichter in ons land. De samenkoppeling van deze beide eischen schept den modernen voorlichter, zoo als anderzijds de samenkoppeling van voorlichters en kunstenaars in engeren zin ook geen toevalligheid is. De naam van het departement van volksvoorlichting en kunsten, zoo besloot dr. Goedewaagen zijn rede, moge gelden als een symbool, waarachter eenig be grip en niet alleen organisatorische noodzaak schuilt. Drs. Goedhuys dankte den secretaris-generaal na mens alle aanwezigen voor diens interessante rede. Vaassen's muziekgezelschap verraste .de aanwezigen met een muzikale hulde bij den toegang tot het kas teel, waarop een vrooolijke muzikale ommegang en eenige rondedansen volgden. Hieraan namen ver schillende leden van de burgerij van Vaassen en de meisjes van het bedienende personeel tezamen met alle gasten op enthousiaste wijze deel. (Door de pers gaat het verhaal vail een 53-jarige sterkste vrouw ter wereld" die viermaal daags in een circus, op een plank met spijkers liggend een 200 pond zwaar aambeeld op. het lichaam krijgt gelegd, waarop haar echtgenoot en een helper met zware hamers beuken.) Dit is een waarlijk sterk verhaal Van 't- soort als ik al menigmaal In mijn kroniek mocht memorecren; Als ik het telkens weder doe, Is 't uit de overweging hoe Wij iets uit alles kunnen leei-en. Ik zie mezelf al op een plank Met scherpe spijkers, vriendlijk dank, Dat zou mij allerminst bekoren: Al woi'd j' in 't circus zelf de „clou", Ik houd niet van zulk scherp gedoe, Dat steeds maar dreigt je te doorboren. Dan krijgt die vrouw in dit bedrijf Een aambeeld nog op 't veege lijf, Waarop met hamers wordt geslagen; Daaiwoor moet zij dan dag aan dag - Zich viermaal weder slag op slag Tot vredig stootblok gaan verlagen. Ik vind dit voor een vrouwenrol Eerlijk gezegd toch wat te dol, Hoe ouderwelsch u mij moogt achten; 'k Heb voor de vrouw wat meer respect Dan wat door spieren wordt gewekt En door misplaatste mannenkrachten. De vrouw heeft een subtieler macht, Die zooveel heeft tot stand gebracht, Dat wij haar daarvoor eeren kunnen; Zij is den-mannen meest te sterk, Maar dan zonder zulk eïreuswerk, Dat zij den mannen maar moet gunnen. P. GASUS. De nieuwe bonboekjes. Kleiner en eenvoudiger. De kaarten voorzoover dat mogelijk was zijn vereenvoudigd. De broodkaart bijvoorbeeld is kleiner geworden door invoei-en van bonnen, welke recht geven op vier ran-tsoenen, dat is dus 4 maal 100 gram brood, Aangezien een half brood pl.m. 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbedoelde bonnen een half brood kunnen koopen. Daarnaast blijven er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is gesplitst in twee bonbladen Van elk nummer zullen 4'bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen elk op 1 rantsoen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoet en het geeft een belangrijke papiei-besparing. Ook de bonkaart algemeen is aanzienlijk ver kleind, terwijl de bloem-, kaas- en eieren-bonnen, met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een kaai-t „divei-sen". Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Hoogoven Schaakclub. De uitslagen van de onderlinge competitiewed strijden van de Hoogoven Schaakclub luiden als volgt: Groep 1: WulmsKroon 01; v. d. PlasBeen tjes 10; ZandbergenVogelzang afgebr.; v. d. PlasKroon 01. Groep 2: AndreaIJzerman afgebr.; Uilenbroek Schmidtz 01; Van AlfenSchouten 01. Groep 3: A. BlauwJ. Blauw 01; KlijnK. de Boer 10; J. BlauwA. Blauw 01. Uitdagingswedstrijden: G. PaardekooperG. L. de Haas afgebr. Algem. competitie: D. M. SoetersVerschoor 01; Van ZomerenKorf 01: P. H. StolkH. Luster 10; Van AlfenC. de Boer 01. Beverwijk—A. D. O. (3-3) In dexi vriendschappelijken wedstrijd tegen A.D.O. namen de Heemskerkers reeds kort na het begin de leiding door een blunder van doelman Van Roon. Beverwijk werd daarna overwegend sterker, doch alle, aanvallen liepen dood op de hechte A.D.O.-verdediging, die bovendien nog uit stekend wex'd gesteund door de middenlinie. De Heemskerkers moesten het door dit systeem uit sluitend van snelle doorbraken hebben. Meermalen wisten zij deze op te bouwen, waaruit opnieuw Van Roon gepasseex'd kon woi'den (02). Een mi nuut voor de rust wist Van Balen met een omhaal den achterstand te verkleinen (12). De tweede helft bood een vrijwel zelfde beeld als de eerste. De bezoekers vielen echter meer aan dan voor de ï'ust. De roodwitten bleven niettemin ster ker, doch hun spel was .te peuterig om succes te hebben. Tien minuten voor het einde gelukte het aan Marx de partijen op gelijken voet te brengen. Zoowel bij A.D.O. als bij Beverwijk werd nu hard gewex-kt om het winnende doelpunt. De bezoekers kregen daarbij twee qpgelegde kansen, die hun middenvoor echter onbebenut liet. Beide elftallen wisten in de resteerende minuten ieder nog het doel te vinden. Het gelijke spel geeft de verhouding goed weer. BAL VAN „KUNST NA ARBEID". Behoudens toestemming van de autoriteiten zal het bal van de Tooneelvereeniging „Kunst na Ar-, beid", dat indertijd door het toen geldende dans- vex-bod uitgesteld werd, thans gehouden worden op Zaterdag 28 Juni in het Kennemer Theater. Het gaat mij niet naar den zin. R.K.V.V, „A. D. O.". Uitslagen van Zondag: Beverwijk—A.D.O. A.D.O. c—S.D.E. b Volendam 3A.D.O. 2 3—3 6—0 .uitgesteld Voor onze geboorte leefden wij allen in een Para- dijsachtigen toestand: alles wat wij noodig hadden, kregen wij vanzelf, zonder eenige inspanning, zonder eenige tegenwei;king, zonder eenige risico; een welwillende hoogei'e macht zorgde ervoor dat alle behoeften volledig en dix-ect bevredigd werden. Is het woxxder dat wij, arme stakkers in de hax'de, kille maatschappij, terug kunnen verlangen naar dat Luilekkerland, waaruit wij verdreven zijn en waarin wij nooit kunnen terugkeei-en? Nu worden we groot: we weten dat het in het „werkelijke leven" lang niet alles is; is het te verwonderen dat zoo'n kleine, pasgeboren baby met een zeker roerend medelijden, met teeder medegevoel beschouwd wox'dt; zoo'n klein peutertje dat zoo maar in de kille maatschappij geschopt wordt, dat zich niet verweren of redden kan dat nog niet'weet wat het later zal moeten ontberen, als heusch niet meer alles vanzelf gaat? Is het te vex-wonderen dat het moederhai't zwelt van mede- doogen, wanneer ze dat kleine schepseltje ziet, dat zoo geheel en al op vreemde hulp is aangewezen? Is het niet heerlijk om alles voor dat nietige wichtje te kunnen en te mogen doen, om het te vex'zorgen en te vex'troetelen, om het alles uit den weg te' xxemen, om het te beschermen tegen alle hardheden en tegenslagen van het leven die altijd nog vroeg genoeg komen? Zou men niet wenschen dat men deze altijd verre zou kunnen houden? Maar nu wordt de baby gx'oot. Deze is eraan ge wend dat alles voor hem gedaan wordt, dat alles hem uit handen genomen woi'dt, dat hij nei'gens aan behoeft te denken, zich nergens voor bezorgd behoeft te maken. Hij hoeft zijn zin maar te vol gen en vex-der is alles in orde. Zijn eigen zin volgen: de richting volgen die aangegeven wordt door den innerlijken drang, door neiging., trek, verlangen. Als ik eraan gewend ben dat anderen voor mij al\e hinderpalen uit den weg ruimen en mijn pad bestrooien met rozen, dan stel ik mij daarop in: dat is voor mij gewoon, daar reken ik op, dat hoort zoo. Maar als men mij nu in den steek laat, dan sta ik ineexxs overal alleen voor; dan moet ik zelf maar zien hoe ik mij X'ed en daar staan mijn han den heelemaal niet naar, dat is mij heelemaal niet naar den zin. Maar wanneer dan iemand anders mij niet alleen tegenhoudt, maar i-echtstreeks tegenwex'kt,' dan is dat nog veel erger. Wat doet gij, wanneer ge uit een heerlijk warme kamer plotseling in de kou gezet wordt, in beesten weer,, zonder eenige bescherming? Dan probeert ge toch zoo snel mogelijk weer een toevlucht te vinden daar waar het goed was. daar waar ge van daan zijt gekomen? Bij nood kruipen de kiekens onder de kloek, de kindex-en onder moeders rokken: de struisvogel steekt zijn kop in het zand, het kind kruipt met zijn hoofd weg in moeders schoot, sluit zijn ooren voor den gierenden wind; niet kijken, niet hooi'en, niet aan denken! Wanneer een plot selinge onbehagelijkheid ons overvalt als een koude douche, dan krimpen we ineen, dan sluiten we onze zintuigen af, dan zoeken we beschermixxg en vei-getelheid om vooral maar van al die akelig heid niets meer te merken. Bij alle vluchtreacties gaat het om ontkomen aan het akelige en schuil plaats zoeken waar het veilig is; ik poets de plaat, ik trek mij tex'Ug, ik ruim het veld. Als uiting van moedeloosheid, hopeloosheid, tei'neergeslagenheid zien wij uitsluitend vluchtende of verslappende reacties: Wij geven het op, wij geven ons over. Nu is het niet altijd zoo erg: vaak kan ik in de vex'te nog het beloofde land zien, al kan ik ook niet mijn doel bereiken. Daadwerkelijk voortgaan is nu uitgesloten, maar innerlijk heb ik mijn zinnen op dat doel gezet en ik blijf verlangen, reikhalzen, hunkex-en; hoe moeilijkex- iets te bex-eiken is, hoe meer inspanning ik ervoor over heb; ik wacht niet meer tot het xnij vanzelf wordt toegeworpen, ik ga zelf mijn best doen om het te veroveren. Ondex-tusschen denk ik aan alles, waarop ik mij had ingesteld en waarvan ik nu de waarde des te meer ga beseffen, omdat het gemis zoo pijnlijk is; ik ga idealiseeren: dat wat je niet hebt, is altijd het mooiste. Wat mij wox'dt nagedragen is mij veel min der waard dan wat moeilijk te krijgen is; iets dat mij wordt opgedx'ongen apprecieer ik heelemaal niet, zelfs al zou ik ook moeten toegeven dat het allemaal best en prachtig is. Er is nu eenmaal een onweerstaanbare neiging in ons om juist dat te willen hebben of bereiken, waarop wij'onze zinnen gezet hebben; al het andei'e raakt daai'bij op den achtex-grond. Wordt ooit een meisje hoog geschat door een jongen man, als zij zich zonder eenige moeite laat nemen, zich overal toe leent, zich aan biedt of opdringt? Immers neen! Omgekeerd wekt het moeilijk vei-krijgbare een zucht tot overwin nen een strijdlust, een ridderlijkheid, die aanzet tot. daden van moed en heldhaftigheid. Spijtigheid ontstaat als men niet meer gelooft in mogelijk succes, als men zich bij voorbaat neer legt bij zijn nedex-laag, fnaar die niet weet te ver kroppen. Dan gaat het ei'mee als met de druiven die zuur zijn: wat men niet krijgen kan, gaat men neerhalen om daardoor zijn eigen nedex'laag te ver doezelen, zijn eigen figuur te redden. Natuurlijk is dat maar een vrij stakkex-ige compensatie: ik voel mij vernederd, belachelijk, bespottelijk door mijn figuur; wanneer ik namelijk zeer veel over heb voor iets dat ik hoop te winnen, dan zet ik daarbij een heel stuk van mijn eigenliefde, van mijn gevoel van eigenwaarde op het spel; wie een aangebedene idealiseert, wie zich uitslooft om haar te winnen, zet haar hoe langer hoe meer op een voetstuk, maar is dan ook geneigd om zich steeds meer als een dienaar, als een slaaf te ge dragen. Bereikt men zijn doel, dan is daarmee alles goedgemaakt; bereikt men zijn doel niet, dan voelt men zich eerst recht als een stakker die niet alleen de hoop ziet vervliegen, maar nu ook pas zichzelf schaamt, dat hij zich zoo vernederd heeft, dat hij gekropen, gelikt, gesoebat heeft; deze vernedering is onuitstaanbaar! De bedrogene zint op vergelding, op wraak. Hij wil het verbroken evenwicht weer herstellen; waar hij zich vernederd voelt, komt nu de neiging in hem op de trouwe- looze, de verraadster of verrader te kleineeren, neer te halen, bespottelijk te maken, te hoonen, te grieven, te beleedigen, te besmeuren, te pijnigen, te vermoorden: klein te krijgen in één woord. Iedere kwaadheid, ieder woede is gericht op klein krijgen, uitschakelen, vernietigen; in laatste in stantie zit achter iedere woede bloeddorst, moord lust. O zeker, zoover komt het nu gemeenlijk niet, maar waarom niet? Omdat er dingen zijn die ons tegenhouden: het fatsoen, de conventie, het oordeel van onze medemenschen; maar als deze ons zou den toeknikken: ga je gang maar!, waartoe zouden wij brave en fatsoenlijke burgers dan mis schien niet in staat zijn? Er is' één gelukkig ding, namelijk dat wij deze woede vaak in symbolischen vorm lucht kunnen geven: door woorden, gebaren, ja zelfs door fantasieën. Iedereen weet dat men de uitingen van iemand, die kwaad of verontwaardigd is, niet al te letterlijk hoeven op tè vatten: de soep wordt met altijd zoo heet gegeten als hij wordt opgediend. Als dat niet zoo was, dan zou er heel wat bloed vloeien en zou er heel wat meer ver nietigd worden dan nu het geval is. Kunnen we bij al deze uitingen van ontstemming spreken van bewuste en doelmatige reacties? Neen, zeker niet; affectuitingen komen gi'ootendeels bui ten ons bewustzijn om tot stand: wij zijn buiten onszelf van verdriet, van kwaadheid, wij gaan van onszelf bij flauwvallen van angst. We hebben ze dus in de eerste plaats te zien als aandoeningen, waardoor wij worden aangegrepen. Toch hebben deze affectuitingen vaak weer een grooten invloed op de omgeving mits deze om geving daarvoor gevoelig en vatbaar is. Verwende kleine kinderen zijn als x-egel veel humeuriger dan niet vei-wende; verwende groote menschen laten veel gauwer merken dat iets niet naar hun zin gaat dan niet verwende. Waarom? Omdat de eerste ge merkt hebben dat ze vaak ontziexx werden, als ze uit hun humeur waren dat men geneigd was hen toe te geven om hen maar zoet te houden, om maar geen scènes te krijgen en om maar den lieven vrede te bewaren. Niet verwende kinderen en menschen daarentegen zijn er meer aan gewend om zichzelf te redden: zij rekenen niet in de eerste plaats op den indruk dien ze bij anderen zullen wekken, maar pakken zelf aan; stel u voor dat het iemand op een onbewoond eiland niet naar den zin gaat en dat hij gaat huilen, stampvoeten of dreigen? Hij zal daarmee heusch wel gauw ophouden, omdat hij daarmee niets opschiet en hij wel wat anders te doen heeft. DR. J. M. ROMBOUTS. Simultaanspelers gast van de H. O. S. C. Zaterdagmiddag speelden in het Statenhuis voor een 32 spelers van de Hoogoven Schaakclub en van de Schaakclub „Weenink" de heeren ir. Van Stee- nis en R. Cortlever alterneerend-sïmultaan, Na ruim vier uur spelen werd het volgende resul taat geboekt door de simultaanspelers. Gewonnen 22 part., remisie 4 pai-t., n.l. legen A. de Bruin, G. Zandbergen, J. Ilillecamp en den kampioen van Weenink P. Stet. Vei'loren werden zes partijen en wel van de heeren P. Hart, N. Molenaar en A. Slings, alleen van Weenink en G. Paardekooper, G. L. de Haas en H. v. d. Plas, allen van de Hoog oven Schaakclub. Aan het einde der séance ontvingen beide simul taanspelers elk het bekende boekwerk „Holland's Glox-ie" van Jan de Harlog. ORGELCONCERT IN DE NED. HERV. KERK. In het opschrift boven het bericht over het or gelconcert, dat de heer G. J. Moed Dinsdagavond geeft, stond abusievelijk vermeld, dat dit gehouden zou worden in de Geref. Kerk. Dit is onjuist, daar het in de Ned. Herv. Kerk gegeven wordt. Raadsvergadering. Ontginning van een perceel grond. De Raad'der gemeente Beverwijk houdt op Vrij dag 20 Juni des "avonds 7.15 uur een opeixbare vergadering. De agenda vermeldt de volgende punten van be handeling: 1. Installatie nieuw benoemd raadslid. 2. Benoeming van een lid der algemeene onder- standscommissie. 3. Voordracht voor de benoeming van pei-soneel bij het Nijvex'heidsondei'wijs. 4. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding, be doeld in art. 101 der Lager Onderwijswet '1920 over het jaar 1940. 5. Voorstel tot toekenning van eexx voorschot op de veigoeding voor vakonderwijzers over 1941 6. Financieele veox-zieningen, dienst 1940. 7. Voorstel tot wijziging van het gemeentelijk ai'beidsovei'eenkomstenbesluit. 8. Voox-stel tot wijziging der politieverordening. 9. Voorstel tot vei-hooging der bélooning voor het verrichten der kostelooze vaccixxatiën en revacci- natiën. 10. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het oude mannen- en vrouwenhuis te Wijk aan Zee over 1940. 11. Voorstel tot het uitvoeren in wex-kverschaf- fing van ontginningswerkzaamheden op een perceel grond nabij „de Kaag". 12. Mededeelingen eix ingekomexx stukken. Beverwijk bouwt arbeiders woningen. De eerste steenlegging. Zaterdagmiddag heeft op het terrein achter den Arexidsweg de eerste steenlegging plaats gehad van een complex woningen van de Woning'bouw- vereeniging „De Voorzorg". Onder de genoodigden merkten wij o.a. op de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, den gemeente-seci-etaris A. A. Post, G. K. de Bie, directeur van Openbare Wei-ken, H. W. Meyran, architect, ir. J. H. Telders en verder be stuursleden en afgevaardigden van zustersvereeni- gingen. De vooi-zitter van „Voox'zoi'g", de heer A. J. v. d. Ploeg, uitte zijn tevredenheid over het feit dat zoo- velen aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Juist in dezen tijd, aldus spr. spreekt 't tot ons, dat de mensch opbouwt. Reeds vele jaren geleden zijn er complexen woningen gebouwd en wij zijn steeds bezig voor de volkshuisvesting om te trachten voor arbeiders behoorlijke en goede woningen te krij gen. De tijden zijn vooi-bij, dat de arbeidende klasse in sloppen en krotten woonde. De woningbouw- vereenigingen trachten door een betere huisvesting meer lucht en ..licht in de huizen te brengen daarmede ook meer licht in het gezin van den ar beider. Onze dank gaat öp dezen dag dan ook uit, zei spi'eker, naar Rijk en gemeente voor de mede- merking verleend om dit complex van 26 woningen te bouwen, Het is een moeilijke tijd, daar de mate- rialenvooi'ziening veel last verooi-zaakt. Maar wij bouwen verder, ondanks dat door de tijdsomstandig heden later begonnen is. Thans is men zoover ge komen, dat de eerste steen gelegd kan worden. Jaren later zal het hier misschien eexx historische plek worden, omdat hier de straten de namen zul len dragen van de ingezetenen, die gevallen zijn in dienst van ons vadex-land. Wij weten niet wat de toekomst brengen zal, maar met Hem, die alles weet, kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien, Vex-volgens bracht spr. nog dank aan den wet houder W. van Dok voor de medewerking bij het totstandkomen van de plannen vex-leend. De burgemeester verrichtte hierna gewapend met den troffel de plechtigheid. Hij ï'ichtte daarna een woord van gelukwensch aan het bestuur der ver- eeniging. Spr. dankte het bestuur voor de gelegenheid om de eerste steen te mogen leggen, daar hij hierin een uiting zag van jong Beverwijk. De burgemeester zeide er van overtuigd te zijn, dat Beverwijk een goede toekomst tegemoet gaat, mits het hard werkt en eendrachtig is. Namens de federatie van Woningbouwvereni gingen voerde de heer Van Kampen het woord. „Wij zijn er trotsch op zoo'n actief bestuur in ons midden te- hebben", zei spr. „Het is een bewijs van moed en dui-f om in dezen tijd een complex woningen te laten verrijzen. Spr. hoopte tenslotte, dat bij den bouw niet veel moeilijkheden ondei-vonden zouden worden. De heer A. J. v. d. Ploeg richtte zich in zijn dank woord speciaal tot den bux-gemeester. het federatie bestuur en ix\ J. H. Teldei-s. Hij hoopte, dat de heeren Meyran en Tromp den bouw verder tot stand zou den brengen, Met het drinken van een glaasje eerewijn in de directiekeet wérd de eei-ste steenlegging beslo ten. Gewiclitheffers van D. O. K. in actie. Zondagmorgen heeft in het oefenlokaal van de Krachtsportvereeniging DO.K. een trainingswed- strijd plaats gehad tusschen een aantal gewicht heffen;, die den laatsten tijd getraind zijn door den heer C. G. Tabak. De discipelen van Tabak, waar van er enkelen, bij zijn die het gewichtheffen nog maar eenige maanden beoefenen, hebben gezien ae uitstekende prestaties goedé vorderingen ge waakt. Daar de meeste .tillers nog jong zijn gaat p.O.K met dit corps ongetwijfeld een mooie toe komst tegemoet. N. de Niet leverde de beste presta ties. Zijn totaal was 2521/2 KG, hetgeen een ver dienstelijke prestatie is. De overige uitslagen luiden als volgt: Lichtgewicht: drukken trekken stooten totaal 65 65 85 215 55 55 Middengewicht: 75 77i/o 72i/2 75' 671/2 70 65 67l/2 U.01VC0 62y2 65 01 y2 zxo De wedstrijd werd door een flink aantal toe schouwers bijgewoond. De waarnemend voorzitter reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. De stijlprijs kwam in het bezit van N. de Niet. De jury werd gevox-md door de heeren H. Duin en H. Groeneveld. Kamprechters waren de heeren A. J. Burger, C. G. Tabak en Fr. Nieman. Na afloop van den trainingswedstrijd werd nog een demonstratie van de oefenstof der gewiclitheffers gegeven. Goedgekeurde raadsbesluiten. Gedeputeerde Staten hebben de raadsbesluiten tot het ovei-nemen van strookjes grond voor weg- verbetering van diverse personen, het overnemen van grond voor wegenaanleg en de onderhandsche verhuringen van kadeterrein, weiland en tuingron den goedgekeurd. Jac. Morlang Jan Morlang N. de Niet C. Gaarthuis J. v. d. Bosch A. Mooy H. Iskes 771/2 1871/s 100 921/2 90 871/2 871/2 2521/2 240 2271/2 220 215 Adres van caféhouders. B. en W. beschikken afwijzend. De afdeeling Velsen en omstreken van den Neder, landschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restaurant! houders en slijters hebben aan den gemeenteraad een adres gericht, houdende het verzoek de verordening op de heffing van vergunningsrecht te wijzigen. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te be- schikken, omdat het volgens de wet niet mogelijk is het vergunningrecht lager te stellen dan f 40 per vergunningsjaar. Aan adressante is reeds in overwe ging gegeven, dat de vergunninghouders wier aan- slag hooger is dan f 40 daartegen bezwaren kunnen indienen bij den gemeenteraad. GEMEENTELIJKE PERSONEELSAANGELEGEN- IIEDEN. Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van het centraal orgaan stellen B. en W. den raad voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling be treffende behandeling van gemeentelijke personeels aangelegenheden. INSTALLATIE NIEUW RAADSLID. In de Vrijdagavond te houden gemeenteraadsverga, dering zal de heer Th. J. Ch. Wilms Floet geïnstalleerd worden als i-aadslid. „Vijftig jaar geleden". Onder bovenstaand kopje lezen we in „De Oud. Katholiek", het weekblad voor de O.K. Kerk in Ne- derland het volgende: Op den tweeden Zondag na Pinkster van het jaar 1891, dat is dus vijftig jaar geleden, werden in het eerste kerkgebouw, dat de gemeente van den H. En- gelmundus te IJmuiden betrok, en waarvan de inwij. ding op 8 Mei 1890 had plaatsgevonden, voor het eerst enkele jonge menschen lot de heilige Communie toe gelaten. Pastoor der gemeente was de zeereerwaarda heer G. van der Poll. Toegelaten werden toen: Cornelis Gravemaker, Hui- bert Gravemaker, Cornel is Stam, Klaas Broek, Aldert Wijlcei-,^Maria Johanna Groen, Kniertje Zwart, Arend je Wijker en Guurtje van Os. Van dezen zijn er thans nog drie in leven, namelijk Cornelis Gravemaker, die momenteel kerkmeester is, zijn echtgenoote Arendje Wijker en Cornelis Stam! Merkwaardig is nog te vermelden, dat van de zes ovei-lodenen er drie door een ongeval om het leven zijn gekomen. De gemeente is nog in het bezit van een verzilver den communicantenbeker, op welks voet het volgend* staat gegraveei'd: De eerste Aannemelingen 31 Mei 9 Aan de kerk van den H. Engelmundus 1 1891 Voor de thans nog levenden van bovengenoemden groep zal het ongetwijfeld een bizondere en dankbare herinnering zijn. RUIME AANVOER VAN PALING. Volgens de marktberichten van „De Visscherij- wereld" bedroeg de aanvoer van paling de vorige week: in Enkhuizen 80900 pond, in Lemmer 38500 pond en in Urk 47108 pond paling. De pi-yzen varieerden van 31 tot 77 ct. per pond. AANVOER VAN ANSJOVIS. In de week van 6 tot en met 11 Juni j.l. bedroeg (volgens „De Visscherijwereld") de aanvoer van ansjo vis te Harlingen ruim 52500 Kg. De totale opbrengst van de ansjovis-visscherij in de Waddenzee beliep in dezelfde week 60.000 kg. GESLAAGD. Bij de te Delft afgenomen' examens voor het diploma Algemeene Handelskennis slaagde o.m. onze plaats genoot de heer A. de Jong. NIEUWE WONINGEN AAN DEN OOSTERDUINWEG, Door den aannemer H. v. d. Pieterman te IJmuiden- Oost zal binnenkort een aantal middenstandswoningen worden gebouwd aan den Oosterduinweg op de voor malige „Kikvorsch". Een deel der materialen is reeds gearriveerd. LEDENVERGADERING O.K. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. De afdeeling IJmuiden van het Oud-Katholiek Vei'bond van Vakvereenigingen houdt Donderdag 19 Juni een ledenvergadering in het Bondsgebouw aan de Trawlei'kade. De agenda vermeldt het verkiezen van afgevaar digden en de behandeling van de voorstellen voor de algemeene vergadering, welke 12 Juli te Haar lem wordt gehouden. C'cTN'V) LICHTRECLAMES. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst schrijft ns: Hoewel het toepassen van lichtreclames ook over dag verboden blijft, (confirm het terzake gestelde In par. 8 sub 3 der Verordening No. 212/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied) heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei be slist, dat er geen bezwaar tegen bestaat indien licht reclame-installaties nu en dan overdag tusschen 11 en 13 uur gedurende enkele oogenblikken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het belang van het onderho.ud en ten behoeve der controle van de be- drijfsvaardigheid der betreffende apparatuur noodig wordt geoordeeld. Dit geldt eveneens voor de vast stelling van eventueele door luchtaanvallen aan deze lichtreclame-installaties toegebrachte schade. CHR. NATIONALE WERKMANSBOND. De afdeeling Velsen van den Christ. Nationalen Werkmansbond houdt Vrijdag .20 Juni in het Herv, Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat een leden vergadering, waarin de heer K. J. Noy een causerie houdt over: „Zwart en wit goud". AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 16 JUNI Rex Theatei-: „Met geheime opdracht", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Pai-kstraat 13", 8 uur. Thalia Theater: „Jij bent mijn leven", 8 uur. DINSDAG 17 JUNI. Rex Theater: „Met geheime opdracht", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Parkstraat 13", 8 uui". Thalia Theater: „Jij bent mijn leven", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 16 JUNI Luxor Theatei-, Breestraat: „De Eenzame Weg", en bijprogramma 8 uur. DINSDAG 17 JUNI. Luxor Theater, Bx-eestraat: „De Eenzame Weg", en bijpx-ogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 16 JUNI Gebouw Haarl. Kegelbond: openbare vergade ring N.S.B., 8 uur. Palace: „De glazen kogel", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Dx-oommuziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Contrasten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Yvette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 17 JUNI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcei't H. O. V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur, Gebouw Prov. Griffie: openbare vergadering Prov. Staten, 11.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags ea des avonds.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2