IJmuider Courant Duitschland en Turkije sluiten vriendschapsverdrag De poging der Engelschen in N.-Afrika mislukt. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De strijd in Noord-Af rika De Fransche levensmiddelen positie. BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN 26e JAARGANG No. 192 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJniuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 19 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: Dinsdag 14 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Op den Atlantischen Oceaan 31.939 ton tot zinken gebracht. Boven het Kanaal 21 Britsche jagers neergeschoten. Tengevolge van een luchtaanval verscheidene dooden in West-Duitschland. BERLIJN, 18 Juni (D-N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De met het zwaarste gebruik van gepantserde strijdkrachten ondernomen poging van den vijand om door ons front aan de Egyptische grens heen te breken, om daardoor de omsingeling van Tóbroek te verijdelen, is onder buitengewoon hevige Britsche verhezen, vooral aan pantserwagens, mislukt. De tegenaanval van het Duitsche Afrika-corps, ver sterkt door Italiaansche troepen, is geëindigd met een volledige ovérwinning der vereenigde troepen. De vijand is verslagen en trekt zich terug. De bevel voering en de troepen hebben gedurende deze ge vechten, welke drie dagen duurden, zich in de woes tijn bijzonder onderscheiden en geweldige dingen gepresteerd. Het Duitsche. 'en Italiaansche luclitwa- pen droegen aanmerkelijk tot het succes bij. ,In den loop van den 17en Juni-werden 14 Britsche vlieg tuigen neergeschoten en'werd de vijand door on ophoudelijke aanvallen van gevechtsformaties en duikbommenwerpers op verscheidene plaatsen ge noodzaakt te wijken. Duikbooten brachten in het Noordelijke en Cen trale deel van den Atlantischen Oceaan vijf vijan delijke koopvaardijschepen met tezamen 3d .939 br.t. tot zinken'. Duitsche jagers behaalden ook gis- De derde slag om Solloem BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.) Ter aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B. het volgende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ontbrand en gis teren zijn hoogtepunt had, bereikt. Het weermacht- bericht van vandaag maakt melding van de volledige overwinning der Duitsch-ltaliaansche wapenen. Het Engelsche offensief in Noord-Af rika .is met. zware Britsche verliezen ineengestort, ofschoon de Britten daar met superieure pantserstrijdkrachten aanvie len, lukte hun noch de ongetwijfeld met deze operatie bedoelde doorbraak door het front der spilmógendheden, noch het voor het verwerven van verdere, gunstige stellingen van yertrek nood zakelijke binnendringen. Integendeel moeten be langrijke deelen van de Britsche pantsertroep als verslagen beschouwd worden en komen zij voor een verder gebruik niet meer in aanmerking. Het Duitsche Afrikacorps heeft al zijn. stellingen weer ten volle in de hand. De in den strijd geworpen Duitsche en Italiaansche formaties zijn superieur gebleken aan de sterke Britsche offensieve troepen in de verdediging en den tegenaanval. Dè vijand werd op vele, verschillende plaatsen verslagen met medewerking van in golven optre dende gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Deze gevechten bij Solloem moeten worden be schouwd als de derde slag om Solloem. Alle drie deze slagen zijn geleverd aan gene zijde van de grens van Italiaansch Cyrenaica, op Egyptisch ge bied. De eerste slag om Solloem begon op 15 Sep tember. Het was een Italiaansche aanvalsslag, die leidde tot de snelle ineenstorting van het daar op gerichte Britsche front. Ongeveer een verreljaar later begon een groot Britsch verlichtingsoffensief, in het verloop waarvan op 9 December 1940 de tweede slag om Solloem ontbrandde. Ondanks ver bitterde afweergevechten konden de Italianen de veroverde stellingen niet houden. Het door de Britten veroverde gebied ging weer verloren in den loop van het op 2 April j.l. begonnen offensief van het Duitsche Afrika-corps onder generaal Rommel, waarbij op 15 pril ook Solloem weer in handen kwam van de spilmógendheden. Het schijnt, dat de sedert 15 Juni ontbrande derde slag om Solloem voor afzienbaren tijd de verwachtingen der Britten betreffende een definitieve verlichting van hun positie aan het Suezkanaal teniet heeft gedaan. De eerstvolgende tijd zal leeren in hoeverre deze ge voelige nederlaag nog verdere onaangename gevol gen voor de Britsche positie in het Oosten van de Middellandsche Zee met zich mee zal brengen. OMVANG EN VERLIEZEN DER BRITSCHE TROEPEN. ROME, 18 Juni (Stefani). De gepantserde Britsche strijdkrachten, die voor Solloem zijn ver slagen, bestonden uit twee Britsche divisies welke dienst deden bij de defensie van Engeland en- zeer kortgeleden naar Noord-Afrika waren overge bracht. Een van deze divisies was de bekende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet juist den omvang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Sol loem hebben geleden, raamt men het aantal Brit sche tanks, dat vernield' of jn handen van de Duit- schers is gevallen bij de Duitsch-ltaliaansche om- ïingelingsmanoeuvre, op ruim 200. DE ENGELSCHE PLANNEN IN NOORD-AFRIKA. BERLIJN, 18 Jqni (D.N.B.) Uit buitgemaakte kaarten van den Generalen Staf blijkt, dat het op percommando van het Britsche Nijlleger met zijn offensief bij Solloem groote bedoelingen had. Pijlen op de kaarten, die de richting van dén aanval aan gaven, wijzen in de richting van Tabroek èn Derna. IDE BRITSCHE LEZING. BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.) Een door den Londenschen berichtendienst bekend gemaakt communiqué van het Britsche hoofdkwartier in Cairo meldt, dat in Libye de Britsche strijdkrach ten in felle aanvallen geweken zijn voor den-vijan delijken druk en zich teruggetrokken hebben op aun oude stellingen. teren bij luchtgevechten aan de kust van het Ka naal een overtuigende overwinning op het Britsche luchtwapen. Bij de poging van den vijand om met gevechtsvliegtuigen onder krachtige bescherming van jagers naar de bézette gebieden te vliegen, werden 21 Britsche jagers neergeschotén en wel 15 van het type Hurricane, vijf van het type Spitfire en een van het type Brewster. Het luchtwapen bombardeerde vliegvelden, lucht doelstellingen en havenwerken in het Oosten en Zuidoosten van het Britsche eiland. Ten Oosten van bunderland geraakte een groot tankschip in brand door de uitwerking van bommen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrach ten m West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen, waardoor verscheidene burgers werden ge dood of gewond. Er ontstond uitsluitend materieele schade in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoel- artillerie schoten twee der aanvallende toestellen omlaag. Daarmede verloor de vijand gisteren en vannacht tezamen 37 vliegtuigen. Drie der eigen toestellen gingen verloren. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 19 OP 20 JUNI t?41 van 22.04 tot 5.17 Maan op 20 Juni op 5.11 Maan op 20 Juni onder 17.37 De blokkade en de Fransche bodemproductie. VICHY, 18 Juni (A.N.P.) Hier is een officieuse mededeeling gepubliceerd over de Fransche levens middelen-positie, waarin o.a. wordt gezegd, dat als gevolg van de Engelsche blokkade jaartijks vier millioen ton aan voedingsstoffen voor Fraiwrijk zijn komen te vervallen. In totaal bedroegen deze invoeren uit het koloniale rijk en uit het buiten land jaarlijks 6.6 millioen ton. Het Fransche kolo niale rijk leverde 27 procent van den toevoer aan levensmiddelen voor het moederland. Het veron achtzamen van de exploitatie van den geheelen bodem van het moederland door de vorige re- gèeringen is een. tweede oorzaak van de huidige .slechte voedingspositie van het Fransche volk, zoo wordt verder in de officieuse mededeeling gezegd. VAN FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD VICHY, 18 Juni. (DNB) De Fransche regeering heeft 37 personen van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard. Zeven hunnei*, allen joden, hadden tusschen 10 Mei en 30 Juni van het vorige jaar Frankrijk verlaten zonder speciale opdracht of reden. De andere 30 hadden, zich in dienst van de Engelsche en Gaullistische propaganda gesteld. Sommigen hadden actief voor de Engelsche belan gen gewerkt. Tot deze 30 personen behooren een aantal vroegere Fransche diplomaten en een reeks koloniale ambtenaren. Samenwerking der Ver. Staten met Canada. BERLIJN, 18 Juni. (DNB) Naar de Britsche be richtendienst meldt, hebben de Vereenigde Staten en Canada een „Commissie tot onderzoek van de economische samenwerking" ingesteld. Giethoornsclie puntejjs mogen gebruikt worden. De A. N. W. B. deelt mede, dat na overleg tusschen den burgemeester, van Giethoorn en de Duitsche autori- teitenv deze laatsten hebben goedgevonden, dat de z.g. „punters" te Giethoorn gebruikt kunnen worden dezelfde doeleinden, waarvoor zij benut werden vóór het In werking treden van de verordening op de kustverde diging. Deze belangrijke beslissing maakt het mogelijk, dat Giethoorn zijn voornaamste attractie en daarmee zijn karakter van toeristisch centrum kan behouden. Er wordt echter op gewezen, dat de toegestane verzachting op de verordening alleen geldt voor de z.g. „punters". De avond-vierdaagschen zijn begonnen en Amsterdam spant de kroon met een record-aantal deelnemers en deelneemsters. Den eersten avond op marsch. (Foto Pax Holland) Onschendbaarheid van wederzijdsch staatsgebied gewaarborgd BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.) Woensdag om 21.00 uur is te Ankara door den Duitschen Ambassadeur von Papen in opdracht van de rijksregeering en door den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, na mens de Turksche regeering een vriendschaps verdrag tusschen Duitschland en Turkije onder teekend. Het verdrag beeft den volgenden tekst: Het Duitsche Rijk en de Turksche Républiek, be zield door den wensch de betrekkingen der beide landen te baseeren op wederzijdsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voorbehoud van de tegenwoordige verplichtingen van beide landen, overeengekomen een verdrag te sluiten. Hiertoe heeft de Duitsche Rijkskanselier tot zijn gevolmach tigde benoemd, ambassadeur Franz von Papen en de President van de Turksche Republiek den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de volgende be palingen zijn overeengekomen: Artikel 1. Duitschland en Turkije verplichtten zich wederzijdsch de integriteit en onschendbaarheid van hun staatsgebied te eerbiedigen en generelei maatregelen te nemen, die diréct of indirect tegen den anderen verdragspartner zijn gericht. Artikel twee. Duitschland en Turkije verplich ten zich in de toekomst om in alle vraagstukken, die hun wederzijdsche belangen raken, met elkaar in vriendschappelijk contact te treden, teneinde bij het behandelen van dergelijke vraagstukken tot overeenstemming te geraken. Artikel 3. Bovenstaand verdrag wordt geratifi ceerd en de ratificatieoorkonden zullen weldra te Berlijn worden uitgewisseld. Het verdrag treedt op den dag der on.derteekening in werking en geldt van dat oogenblik af voor den duur van tien jaar. De verdragspartners zullen te EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster dam tot arts: mej. M. J. Korthals Altes (Amers foort); mej. A. C. M. van Heys (Amsterdam) en de heeren: D. H. Kranendonk (Delft), J. A. Rod- bard (Apeldoorn) en F. W. M. Suys (Batavia). Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte: mej. C. M. J. Velzeboer (Hoorn); mej. M. Polak (Rot terdam); mej. E. van Driest (Batavia) en de heer R. B.oomkens (Rotterdam). Bevordert tot doctor in wis- en natuurkunde op proefschx-ift getiteld: „On derzoekingen over de vitamina bl, stofwisseling van vogels", I. S. van Leer, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor cand.ex. wis- en natuui-kunde J. B. Cramer en F. v. d. Maesen (cum laude). Voor cand.ex. rechten mevr. A. van MourikDrewes en J. H. v. d. Burg, J. van Best en dr. T. L. de Bruin. Biploma G.A. I. Ned. Ver. van Gemeentebelangen. Geslaagd voor diploma G.A. I A. de Keulenaar uit Haarlem en M. Kortekaas uit Lisse. Machinisten - examen Geslaagd voor diploma C 1 J. J. van Laar te Haarlem. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS TE HAARLEM. Toegelaten tot de le klas: K. Borger, A. W. v. Dansik, Th. Dirks, C. Elskamp, A. v. Hengel, A. F. Jansen, J. P. Jongkind, C. Klaver, A. C. E. de Könnigh, H. Luijten, C. W. Regenboog, J. B. Val kenberg, R. v.-d. Velde (voorw.), P. Verwoei-dt, K. v. Wijk (voorw.), N. Verkruissen, J. P. Cronau, H. v. d. Nouwland. Naar de 23000 inwoners. In de afgeloopen maand nam de bevolking van Beverwijk met 54 zielen toe. 122 personen vestigden zich, terwijl 39 nieuwe wereldburgers het levenslicht aanschouwden. Daai-entegen verhuisden 89 personen naar elders; 18 burgers overleden. Op 1 Juni bedroeg het aantal inwoners Van Be verwijk 22280. zijner tijd overleg plegen over verlenging van het verdrag. gedaan in tweevoud, in het Duitsch en in het Turksch, te Ankara, den 18den Juni 1941. Bevordering der economische belangen. BERLIJN, 18 Juni (DNB) Tegelijk met de onderteekening van het DuitschTurksche vriend schapsverdrag zijn de volgende nota's gewisseld door de Duitsche en Turksche regeeringen over de economische betrekkingen tusschen beide landen. Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het Duitsch-Tui-ksche verdrag heb ik de eer ter kennis van Uwe Excellentie te brengen, dat mijn regeering bereid is zooveel maar eenigszins moge lijk is de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te bevorderen met inacht neming van de mogelijkheden, besloten in de economische structuur beider landen en met als grondslag de ervaringen, die de beide landen tot wederzijdsch nut met elkaar in den oorlog hebben opgedaan. De beide regeeringen zullen weldra onderhande lingen openen om zoo spoedig mogelijk in een ver drag de grondslagen neer te leggen voor de uitvoe ring van deze overeenkomst.:- Voorts is na dejonderteekening de volgende ver klaring door pers en radio van beide landen ge publiceerd:, mét verwijzing naar de gelukkige slui ting van het verdrag geven- de wederzijdsche ge volmachtigden uitdrukking aan den wensch, dat de pers van beide landen evenals de wederzijdsche radio in hun - publicaties en uitzendingen steeds rekening zullen houden met den geest van vriend schap en wederzijdsch vertrouwen, die de Duitsch - Turksche betrekkingen kenmerkt.: Landesgericht. 's GRAVENHAGE 18 Juni. De 43-jarige W. G., wis- kundeleeraar aan het Mamixgymnasiüm te Rotterdam werd beschuldigd van Duitschvijandïge uitingen tegenover zijn leerlingen. Hij had allerlei grappen verteld in de klas, die alle betrekking hadden op Italië, Duitschland, de N. S. B. ènz. Ook kwam hij op den verjaardag van prinses 'Beatrix in een zwart costuum op school. Het bleek, dat de rector hem al eens gewaarschuwd had voor zijn loslippigheid, maar veel geholpen had dat niet. Eenige leerlingen werden als getuigen gehoord. Het gebeurde naar medegedeeld werd dat van de .wis kundeles twee derde van den tijd omging met het tappen van moppen. De kinderen vroegen erom en de heer G, ging er dan grif op in. Oberstaatsamvalt dr. Oegg zelde In zijn requisitoir, dat de bezettende macht allerlei „Witze" onschuldig acht er zoch zeker niet mede zal bezig houden. De grondslag van deze vervolging is dan ook, dat hier een leeraar bij draagt tot het wekken van een anti-Duitsche stemming door zijn leerlingen in die richting te bewerken. Een leeraar die dat doet is op Duitschvijandïge wijze werk zaam. Een strenge straf oordeelde dr. Oegg op haar plaats. Hij elschte negen maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventief. Het vonnis luidde: zeven maanden met aftrek. Rechter Joppich sprak de hoop uit, dat de leeraar den tijd in..de gevangenis zou gebruiken om over zijn grap pen na te denken en daarna zich ervan zal onthouden. (A. N. P.) Calculatievoorschriften voor de tapijtindustrie. Naar het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bericht, is Woensdag in werking getreden de calculatiebeschikking tapijten no. 1. Naast caTculatievoorschriften voor tapijten, tapijtgoed, tafel- en divankleeden, waardoor dus de prijzen voor deze artikelen slechts op één bepaalde wijze mogen worden be rekend, bevat deze beschikking ook een verplichting voor de fabrikanten hun administratie zoodanig in te richten dat een controle op de berekende prijzen op eenvoudige, wijze kan geschieden. Voorts is de mogelijkheid voor wederverkoopers opend het bedrag van een eventueele stijging hunner in koopsprijzen door te berekenen; wanneer hun inkoops prijzen zijn gedaald, dienen zij uiteraard hun verkoops prijzen overeenkomstig te verlagen. (A. N. P.) Maatregelen in het belang van den landbouw. Bestrijding van vogeischade met flobertgeweer mogelijk. De v.v. Commissaris van Politie der gemeente Vel- sen verzoekt ons mede te deelen, dat de Höhere S.S.- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die be- setzten- niederlandischen Gebieté in het belang van den landbouw heeft bepaald, dat personen die in het bezit zijn of, indien de geldigheid hunner vergunning is verstreken, wederom in het bezit zullen worden gesteld van een vogelvergunning F, G of H, voor-de bestrijding van vogeischade één flobertgeweer voor handen mogen hebben. Het caliber van het geweer mag echter niet grooter zijn dan 9 m.m. bij wapenen met een gladden loop en niet grooter dan 6 mm. bij wapenen met getrokken loop, terwijl flobertgeweren caliber 6 m.m. met ge trokken loop niet zwaarder mogen zijn dan 2 KG. Derhalve kunnen flobertgeweren, die aan boven staande bepalingen voldoen en eventueel nog aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring mochten zijn, aan de eigenaren worden teruggegeven. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat personen, die in het bezit van een flobertgeweer mogen zijn, zich een dergelijk geweer aanschaffen. De daarvoor benoo- digde bon kan daartoe door belanghebbenden aan het Hoofdbureau van Politie worden aangevraagd. Om voor een dergelijke bon in aanmerking te komen moet men echter tevens in het bezit zijn van een bij zondere machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen als bedoeld in art. 3 derde lid, onder 4o. der Vuurwapenwet 1919. Verzoeken om teruggave van hagelgeweren met een grooter caliber dan 9 m.m., voor de bestrijding van vogeischade, kunnen niet in behandeling worden ge nomen, terwijl men zich voor teruggave van flobert geweren kan wenden tot de afd. Bijzondere Wetten van het Hoofdbureau van Politie. Tiberiusplein 1 te IJmuiden-Oost. Wachtgeldregeling bij de N.V. Ver. Papierfabrieken. Onder voorbehoud van de officieele goedkeuring door den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is aan alle arbeiders in dienst van de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen gisteren een wachtgeldregeling bekend ge maakt. Deze regeling geldt voor alle arbeiders werkzaam aan het hoofdkantoor te Amsterdam en de bijkanto ren te Rotterdam, Arnhem, Breda, Groningen en Maastricht, alsmede de fabrieken te Apeldoorn, Ren- kum, Velsen en Wormer. Tengevolge van tijdelijke slapte in- of stilstand van het bedrijf is in een serie artikelen bepaald op welke wijze wachtgeld zal worden verstrekt. Tevens is medegedeeld, dat de duurtetoeslag op 59/» van het totaal verdiende inkomen blijft bepaald met toepassing van aangegeven minima. Voorts is vermeld, dat de arbeider, die wachtgeld geniet, verplicht is zich dagelijks op bepaalde tijden en plaatsen te melden. Met ingang van Maandag 16 Juni j.l. is deze rege ling in werking getreden. Landbouwvoormannen over den productieslag. Woensdagavond hebben in een speciale radio- uitzending de leden der commissie-Posthuma, leiders der onderscheidene landbouworganisaties, alsmede oud-minister dr. F. E. Posthuma zelf, zich gericht tot de Nederlandsche boeren in verband met den pi-oductieslag 1941. De verzorger van deze uitzending wees er in zijn inleiding op, dat de productieslag moet zijn de levenstaak, waaraan alle boeren, ongeacht de on derlinge verschillen, zich moeten geven. De voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuinders Bond, prof. mr. P. A. Diepenhorst, sprak als eerste spr. en stelde vast, dat de oproep tot den productie slag de boeren niet in staat van beschuldiging stelt voor de wijze waarop zij tot dusver'hun taak heb ben vervuld. Ofschoon God's zegen en bijstand on ontbeerlijk zijn, heeft de productieslag bestaans recht. Er mag letterlijk niets onbeproefd worden ge laten om ons volk voor den honger te bewaren. Iedere boer beseffe daarom zijn. verantwoordelijk heid en verb inde als devies aan al zijn bedrijvig heid het oude „bid en werk", om het belang van land en orde. Nadat vervolgens de voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuindersbond, de heer Fleskens, de vooi'zitter van het Ned. Landbouw Comité, de heer Louwes en de leider van het Ned. Agrarisch Front hadden gesproken, vatte dr. Posthuma ten slotte den inhoud der toespraken als volgt samen: dat de opvatting ten aanzien van het wezen van den productieslag bij de verschillende boeren- organisaties iet of wat uiteenloopt behoeft niemand te vesrwonderen. Het begrip „productieslag" is im mers voor ons land een niew begrip en vooral over nieuwe dingen loopen de meeningen nog wel eens uiteen. Ook wat den productieslag betreft, kan er slechts één opvatting de juiste genoemd worden. Deze is: de productieslag moet gezien worden als een gemeenschappelijk streven van alle Nederlandsche boeren en tuinders om gezamen lijk zooveel mogelijk uit den Nederlandschen bodem te halen, niet zoozeer voor eigen gezin, doch in de eerste plaats om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te verzeke ren. Er zal, dat spreekt van zelf, ernstig naar worden gestreefd den boer niet alleen de productie kosten te vergoeden, doch hem daarboven een loon te geven dat overeenkomt met den door hem verlichten arbeid. De boer die bewust medewerkt in den productie slag heeft zich tot den strijd opgemaakt om zijn volk te dienen. Dit is de hoogere, de werkelijke zin van den productieslag: de boeren die met in spanning van al hun krachten er naar streven voor hun volk de grootst mogelijke bodemopbrengst te verkrijgen. Dit eensgezinde streven, wars van eigen of groepsbelang, is de productieslag. Voor den productieslag is dus vóór alles eenheid noodig. En als die eenheid gekomen is, zal ook over het begrip productieslag geen verscheidenheid van opvatting mer bestaan. Mijn streven, aldus dr. Posthuma, is er voor alles op gericht die eenheid tot stand te brengen. Moge dit spoedig het geval zijn. In het belang van de vrijheid van ons eigen, van ons Nederlandsche volk. (A.N.P.) De verbinding tusschen Santpoort 1 en IJinuiden. Raad van State behandelt een beroep tegen een beslissing van Ged. Staten. De Raad van State behandelde in zijn open bare vergadering Woensdag het beroep van den gemeenteraad van Velsen tegen het besluit van Ged. Staten van 8 Januari j.l, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van genoemden ge- raad van 30 Janari 1940 tot vaststelling van een herzieningsplan inzake uitbreiding van Velsen. Ged. Staten hadden daarbij overwogen, dat de vastgestelde plannen o.a. ten doel hebben den aan leg mogelijk te maken van een hoofd verkeersweg achter Wester veld om, teneinde te voorzien in de behoefte aan een hoofdverb'indingsweg tusschen Santpoort en IJmuiden en voorts de mogelijkheid te openen het publiek meer dan thans het geval is m de gelegenheid te stellen te genieten van het landschap waardoor de weg is ontworpen. Naar hun oordeel moet het projecteeren van het tracé van een hoofdverkeersweg voor het aangegeven doel praematuur worden geacht zoolang geen ze kerheid bestaat omtrent de plannen van den Rijks waterstaat met betrekking tot het tracé -van den rijksweg in de omgeving van het Zuidelijke aan- sluitmgspunt van den ontworpen weg, noch ook omtrent de toekomstige ligging van den voorge nomen provincialen weg ten Westen van Haarlem en het daarmede samenhangende ver keer s vraag stuk van Kennemerland-Zuid. Het gemeentebestuur van Velsen vperde daar tegen aan, dat in het onderhavige plan op geener- lei wijze naar een aansluiting van het zuidelijk emde van den ontworpen hoofdverkeersweg is ge zocht, juist omdat noch de plannen van den Rijks waterstaat met betrekking tot het tracé van den Rijksweg in de omgeving van het bedoelde Zuide lijke aansluitmgspunt, noch ook de toekomstige lig ging van den voorgenomen provincialen weg ten Westen van Haarlem en het daarmee samenhan gende verkeersvraagstuk van „Kennemerland-Zuid" gereed zijn, zoodat het geprojecteerde tracé van den ontworpen hoofdverkeersweg alle mogelijk heden biedt tot aansluiting aan de in studie ge nomen rijks- en provinciale wegenplannen en dat derhalve het projecteeren van het tracé van den bedoelden hoofdverkeersweg geenszins praematuur kan worden geacht. De mede geraadpleegde hoofdinspecteur van de volksgezondheid (volkshuisvesting) wees in zijn rapport erop, dat intusschen de plannen van den Rijkswaterstaat en de Ned. Spoorwegen vasteren vorm hebben aangenomen en dat de tunnelbouw reeds is aanbesteed, terwijl vaststaat, dat een afbuiging van den spoorweg tot stand zal komen, waarbij de thans bestaande baan tusschen Sant poort en Wester veld over een belangrijke lengte vrijkomt, zoodat de Zuidelijke helft van den ver keersweg öp de tegenwoordige baan kan worden ontworpen. Daar de onzekerheden, welke ten aanzien van dit tracé bestonden, thans zijn vervallen, is er z.i. alle aanleiding het onderwerpelijke plan goed te keu ren. Namens het gemeentebestuur van Velsen was aanwezig ir. J. A. Verhoef, die zich geheel aansloot bij het adivies van den hoofdinspecteur der volks huisvesting. De beslissing volgt later.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1