lU* Osendarp vierde te Berlijn Dr. Johan Wagenaar overleden. R.-K. Zwemelub „IJmuiden-Oost". De steeds toenemende belangstelling voor de zwemsport, die zich bij de R.-K. Zwemelub „IJmui den-Oost" openbaart in een steeds grootér wordend ledental (deze week wordt.het 500e lid verwacht), plaatst het bestuur van die. vereeniging echter voor eigenaardige moeilijkheden, zoo vernemen wij. Het aantal, in het Velserbad beschikbare uren is uiteraard beperkt en oók op de voor de R.-K, Zwemelub gereserveerde uren reeds zeven per week kunnen niet meer leden worden „ver Werkt" dan de ruimte toelaat. Het is daarom eenigszins te begrijpen, dat voor al door de oudere leden wel eens wordt terugver langd naar den goeden, ouden tijd, toen men zoo rustig z'n wekelijksche rondje kón zwemmen, zon der daarbij al te veel hinder te ondervinden van de uitgelaten vroolijkheid, die de club uren kenmerkt Om ook aan die leden tegemoet te komen heeft het bestuur op nóg een club-uur beslag weten te leggen het achtste dat speciaal bestemd zal zijn,, we mogen niet zeggen voor oudere heeren, maar dan toch uitsluitend voor heeren boven de 25 Weliswaar was geen andere tijd mogelijk dan het vrij late uur van kwart over negen tot kwart over tien, maar dit zal zeker in de zomermaanden geen beletsel zijn. Ingaande deze week Donderdag 19 Juni is dat uur ter beschikking van de leden. Fraai succes voor H. Laros. Déze week heeft de jury van de V.K.P. te Haar lem uitspraak gedaan in het door haar georgani seerde problemistentournooi. Er waren in totaal ruim 700 problemen uit alle dee'len van het land binnengekomen. De D.C.IJ. problemist II. Laros is als overwin naar uit het tournooi gekomen, door in de A-klasse met twee problemen bekroond te worden (99 en 98 pnt.) Verder zijn in groepen B en C resp. A. P. de •Zwart, Haarlem; en Zonneveld, Bennebroek prijs winnaars i VERSCHE VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 18 Juni. Van de kustvissclierij wa ren hedenochtend aan de markt: 1 kotter SCH 37, C. de Jong f160 en 105 motorschokkers met tezamen £14.82' besomming. De aanvoer van versche visch uit zee was in de afge- 'loopen week vrij belangrijk. In totaal werd door 321 kust- visschersvaartuigen voor een bedrag van f46.281 aan ver sche vlsch besomd, De 'aanvoer van garnalen was in deze week wederom teleurstellend. Door Schevenlngsche gamalenbooten werd slechts 3300 kg. levende garnalen gevangen. De kwaliteit was goed, De noléerïng van levende garnalen deed f8 tot f 12 per mand, Van 20 leg. af. Noteering schokkervlschKleine griet f .1,70f 1,90; Griet f2,30—f2,70: Kleine tong f 1,30—f2.10; Tong f3,70—f 3,£ Kleine makreel f0,95, alles per kg.; Middel schol f60 f88; Kleine schol f 39,20—f58; Bot £31—£38; Wijting f 13, •yf 17,20; Kleine schar f7,50—£8; Schar f 14—f 16,50, alles per kist van 40 kg. Hindeloopen krijgt een nieuwe reddingsboot. De „Johan de Witt". Woensdag is te Hindeloopen de nieuwe motor strandreddingsboot „Johan de Witt" door de directie van de N.V. Amsterdamsche maatschappij voor levensverzekering Amstleven overgedragen aan het bestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij, hetwelk deze boot op zijn beurt overdroeg aan den burgemeester van Hindeloopen als voorzitter van de plaatselijke reddingscom missie. De overdracht geschiedde door den heer'Maclaine Pont namens de directie ,van Amstleven, die me moreerde dat. de bouw vém deze moderne boot, welke een sieraad is geworden van de vloot der reddiiigsmaatschappijij, kon geschieden uit de op brengst van de uitgave van het „Schepehboek". De voorzitter van de reddingsmaatschappijde heer P. E. Tegelberg, aanvaardde dankbaar de fraaie boot en deelde mede, dat de „Johan de W.itt' tijde lijk in Hindeloopen gestationneerd zal zijn en daarna vervangen zal worden door de „C. A. den Tex" welke boot thans in Harlingen ligt, Vervol gens droeg spreker de boot over aan de plaatselijke commissie en deelde mede, dat aan het lid dezer commissie den heer J. J. van Elseloo de gouden leg- medaille der maatschappij, is toegekend wegen 25- jarig'en trouwen dienst en aan den oud-schipper Doede Kooij de bronzen draagmedaille wegens lang- durigen trouwen dienst. De burgemeester van Hindeloopen, de heer Stel- linga aanvaardde de boot met de verzekering, dat de bemanning zal toonen een dergelijke boot waar dig te zijn. Nadat de heer de Savornin Lohman namens Amst leven een Nederlandsche vlag had aangeboden aan schipper Gerke Mulder en. deze vlag ten top was geheschen, werd met een gezelschap genoodigden met de nieuwe boot een proeftocht op het IJsel- meer gemaakt. Heropening van „De Goetlkoope Plotseling overladen. De 64-jarige heer S. wonende te Haarlem, die naar IJmuiden was komen fietsen, wilde in het lokaal van den heer L. iets gebruiken. Voor de toonbank geko men, viel hij plotseling neer. Doktershulp was spoedig aanwezig. De heer S. bleek echter reeds te zijn overleden. Uitreiking diploma's Gem. Visscherijschool. Op den laatsten schoolavond van de avondcursus sen 19401941 der'Gemeentelijke Visscherijschool wer den de diploma's uitgereikt aan de leerlingen der Opleiding Bestman", die met goed gevolg examen hadden afgelegd in het bewerken van staaldraad en touwwerk (z,g. schiemannen). Bij de uitreiking waren tegenwoordig de heeren G. Carst, J. Schager en J. P. Boon, resp. voorzitter en leden van de Commissie van Toezicht. Ais gedelegeerden traden op de heeren J. Schager,. J. P. Boon en J. H. Th. Eérman. Hieronder volgt een lijst van geslaagde leerlingen gedurende het tijdvak 1 October 194030 Mei 1941: Opleiding „Bestman": C. Drijver, W. F. de Haan, A. v. d. Harst, G. v. Loozen, H. de Vries, G. C. van Rijn, J. J. Bakker, I. Rosier, B. Mars, S. Koffeman, W. Anker, D. de Gier, K. van Belzen, J. Eggermont, K. A. Bruinink, E. Dijkhuizen en J. Hoek. Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij V.D.: J. L. v. Wolferen, K. C. Mooiweer, J. Waal, J. D. v. d. Bijl, M. G. Spaan. Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij diploma A: J. D. v. d. Bijl. Motordrijvér ter Koopvaardij: Tj. Cnossen, P. Hof man; M. Spaan, C. v. Duijvenvoorde, W. Spaan, G. Borst, P. W. Blom, A. Kaas, J. J. Akkerman, G. J. Bas en M. v. Dongen. Gezagvoerder Binnenvaart: B. Iskus en W. Stoker. Machinist aan boord van stoom- en/of motorvaartui gen gebezigd in de Rijn- en Binnenvaart: A. Lang broek. Radio-telegrafist: P. W. Blom en G. Bas. Bijzondere bijeenkomst in het voorn. Leger des Heils. In de zaal van het voormalig Leger des Heils heeft hedenavond een, bijzondere bijeenkomst plaats, die staat onder leiding van den heer Chr. Rönitz. In deze bijeenkomst zal de inzegening geschieden van het huwelijk van den heer A. Wouda en mej. M. Everaars. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 18 Juni. Tarbot f3,60—f3,50; Tongen f3,80—£2,80 alles per K.G. Kleine schol f84—£61; Pufschol le s. £60—£42; Pufschol f37—f20; Groote makreel f89—£84; Kleine makreel £60—f52; Horsmakreel £25,50—£19; Pieterman f 78—f 68j Muilen f53—f47; KI. roode poon f71—f70; Poontjes £25 -f 15; Wijting £41—f35; Kleine wijting f32—f 19; Groote bot f60; Kleine bot £34; Groote schar f40—f34; Kleine schar £22—f 16,50; Pufschar £15—f 10, alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 165, Martha, 100 manden 2343; IJM 189, Mary, 270 manden f 7300; IJM 22, Ita, 200 manden f4596; IJM 417, Derllca, 180 manden f 4671. Loggers; KW 91 1597; KW 104 f1109; KW 173 f1110; KW 33 f.1104; KW 58 1007; KW 59 f1192; KW 47 f1671; KW 107 1865; KW 144 f 1693; KW 268 £2292. Kotters: ÜK 121 1 750; UK 79 f 655; UK 53 £801; UK 104 'f 650. De dammatch Dukel-Van Dixhoorn geëindigd. Dukel wint met 64. De laatste partij van de dammatch Duivel—van Dixhoorn werd bij den 54en zet afgebroken. Deze afgebroken stand is thans verder uitge speeld. Dukel had belangrijk nadeel wat zijn mate riaal betreft, doch had als compensatie een beteren stand. Na een 12-tal zetten wist de IJmuidenaar een remise-positie af te dwingen, waarop de Bever- wijk'er de remise aanbood. Daarmede is de match geëindigd in een 64 over winning voor Dukel. Na afloop dezer match is besloten met Augustus 1941 een revanche-match te spelen. Hoewel Dukel deze match heeft gewonnen is het toch een fraaie prestatie van van Dixhoorn om den wedstrijd met zulke cijfers te eindigen. BEKENDMAKING VAN DEN ÖAFEN- KOMMANDANT. Namens den Hafenkommandant IJmuiden maakt de Commissaris van Politie té Velsen bekend, dat alle booten, die na negen uur 's avonds niet achter de sluizen zijn en in' het havengebied worden aan getroffen, in beslag zullen worden genomen. HET MENU VAN DE CENTRALE KEUKEN. Het menu van de Centrale Keuken is voor de week van 23 tot en met 28 Juni als volgt vastge steld: Maandag Witte-boonensoep. Dinsdag: Stamp pot van andijvie. Woensdag: Stamppot van roode tooi. Donderdag: Stamppot van sla. Vrijdag: Groen- tensoep. Zaterdag: Stamppot van snijboonen. Winkel". r "Woensdag is „De Goedkoope Winkel", Oranjestraat, na eenigen tijd leeg te hebben gestaan, heropend. De z»ak is thans in handen van den heer A. J. Fischer, zij heeft een belangrijke verbetering ondergaan. Met het oude toonbanksysteem is gebroken; alle artikelen zijn thans in vitrines uitgestald zoodat het geheel een prettigen indruk geeft en koopers en koop sters hun keus gemakkelijk kunnen bepalen. Ook voor de Oranjestraat is de heropening van deze zaak van belang. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 20 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „Feest in de Jordaan",' en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. DONDERDAG 19 JUNI. Thalia Theater: „Jij bent mijn leven", 8 uur. VRIJDAG 20 JUNI. f Bioscoop De Pont.: „Met geheime orders", 8 uur. I Rex Theater:- „Het onsterfelijke hart", 8 uur. Thalia Theater: „Zentrale Rio", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DONDERDAG 19 JUNI. Stadsschouwburg: „Toontje heeft een paard ge- teekend" door het Res. Tooneel, 7.30 uur. Groote Kerk, Haarlem: Orgelbespeling 34 uur. Palace: „De glazen kogel", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuzielt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Contrasten", 2.30, 6,30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Yvette", 2.30, 6.30 en 8.45 .uur. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en heemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht" Groote Markt 17, van 2.305 en van '79 uur. VRIJDAG 20 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des. avonds. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en heemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht", Groote Markt 17, van 2.30—5 en van 79 uur. Uitreiking distributie-bescheiden. Letters K en M aan de beurt. Vandaag zijn de-letters H, I en J. aan de beurt om de distributiebescheiden van het lokaal aan. de Raadhuisstraat 5 af te halen. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt de letters K en M. Het lokaal is geopend van 9 tot 1 uur en vaii 2 tot 6 uur. Piet Kohier in „De Boemelbaron", ONGELUK BIJ HET HOUTZAGEN. Aan boord van het in de haven liggende schip „Johanna Wilhelmina" had een jongeman A. F. de Wit geheeten wonende te- Amsterdam, terwijl hij bezig was met het zagen van hout met behulp van een cirkelzaag het ongeluk, met zijn hand in aan raking met de zaag te komen, waardoor de hand ernstig gewond werd. De jongeman werd naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Na aldaar ver bonden te zijn werd hij naar Amsterdam ver voerd. EEN VAT OP HET HOOFD. Gisteravond kreeg M. v. D. wonende alhier, terwijl hij behulpzaam was bij het lossen van een .vaartuig aan den bootsteiger, een vat op het hoofd. Hij kreeg een hoofdwonde en een lichte wonde aan de hand 'waren de wonden niet van ernstigen aard. E.H.B.O. heeft de eerste hulp verleend. Gelukkig GEREFORMEERDE KERK. Ook kerkdiensten te Driehuis De gestadige groei van de Gereformeerde kerk te Velsen, die zich ook uitbreidt tot Driehuis en het feit, dat degenen, die daar woonachtig zijn voor het bezoeken van een godsdienstoefening groote afstan den moeten afleggen, (hetgeen vooral in den winter bezwaren met zich medebrengt) zijn oorzaak ge weest dat, het bestuur der Gereformeerde Kerk naar middelen heeft uitgezien om aan deze bezwaren te gemoet te komen. Met het bestuur van de Vereeniging van- Vrijzin nige Hervormden, die sedert korten tijd een nieuw gebouw aan den Tolsduinerweg voor haar kerk diensten in gebruik heeft, welke om de veertien da gen worden gehouden, is thans een overeenkomst gesloten dit gebouw ook voor de kerkdiensten van de Gereformeerde kerk te bezigen. A.s. Zondag, 22 Juni, des middags te 3 uur zal de Gereformeerde kerk in dit gebouw haar eersten kerkdienst houden. Voorganger zal zijn de predi kant van Velsen-Noord. JDs. F. E. Hoekstra. SANTPOORT Moederciirsus van Kruis". -Het Witte Naar wij vernemen zal de afdeellng. Velsen van ,Het Witte Kruis'*" na goedkeuring van B. en W. een moedercursus houden in een der lokalen van de openbare lagere school aan de Burgemeester Enschedé- laan. De cursus, die Dinsdag 24 Juni begint, is toeganke lijk voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar en zal. als voorheen, worden geleid door Zr. Nieuwpoort, 1 docente van de Provinciale Commissie voor Kinder- hygiëne. De cursus wordt, gegeven eiken Dinsdag- en Vrij dagavond gedurende vijf weken. 26 Juni in Luxor. Na zijn succesvolle tournee door ons land ter ge legenheid van de herdenking van zijn 50-jarige tooneelloopbaan, komt de bekende operette-komiek Piet Kohier op Donderdag 26 Juni in het Luxor Theater, waar hij zich in een bont cabaretprogram ma zal laten 'hooren. Hij zal o-.m. optreden als Droogkeeltje uit „De Boemelbaron". Wij vernemen nog, dat getracht wordt een eere comité te vormen om den jubilaris te huldigen. De stand der gewassen in den Wijkermeerpolder. Goede vooruitzichten. Toen vorig jaar in het begin van Juni aan de inundatie van den Wijkermeerpolder een einde kwam en de bouwlanden na een intensieve bema ling weer droog vielen, wat het al aanstonds dui-' delijk, dat de te velde staande gewassen verloren waren. De jonge planten van tarwe, erwten en aardappe len waren te lang van de lucht afgesloten geweest en stierven dientengevolge den verstikkingsdood. Het zag er troosteloos uit in den Wijkermeerpolder. De landbouwers versaagden echter niet en met be hulp van collega's uit den Velserpolder, wier be drijven ongemoeid waren gebleven, sloeg men de hand aan den ploeg. De grond werd opnieuw be werkt. Van 's morgens tot 's avonds knalden, de tractors over het land en waren nijvere, werkers bezig er van te maken, wat er van te maken viel. In de keuze van de producten was men toen, om dat de zaaitijd van de meeste landbouwgewassen voorbij was, zeer beperkt. Voederbieten vormden het eenige product, dat nog met redelijke kans op succes kon worden uitgezaaid. Deze redelijke kans is ten slotte een,kans geworden, doordat door den natten zomer van het zout, dat het inundatiewater bevatte, niet veel hinder meer werd ondervonden. In den vorigen zomer bood de polder dan ook een eigenaardig beeld. Geen goudgeelgolvend graan, geen wuivende halmen, geen aardappelen en geen erwten, maar t^eder bieten. Slechts hier en daar bood een enkel stukje land, dat bebouwd was met vlas, eenige afwisseling. Thans biedt de polder een geheel ander beeld. Weer wuiven de halmen van de tarwe en haver als nooit te Voren, kortom alles is weer bij het oude. De polder geeft weer het afwisselende aspect te zien, dat hem 'in dezen tijd juist vooral door het frissche groen overgoten door milde zonnestralen uit een diep blauwen hemel zoo aantrekkelijk maakt. Niet' alleen voor den landbouwer, die hiel de vruchten van' zijn arbeid ziet groeien, maar ook voor den stadsmensch, die onder de bekoring raakt van dit mooie polderlandschap. HET GEWAS DOET HET GOED. Maar hoe gaat het nu niet de gewassen? De stand van de gewassen in den heelen polder is buitengewoon goed, zelfs op de vorig jaar ge ïnundeerde gebieden. De vette ldei schijnt zich uit stekend gehouden tehebben, daar van het te hooge zoutgehalte zoo goed. als niets meer te be merken valt. Zoo het zich 'dan ook op het oogenblik laat aanzien beloven vrijwel alle. gewassen een goede oogst. Het koude voorjaar is natuurlijk van nadeeligen invloed geweest, maar voorzoover thans geconstateerd-kan worden heeft de koude alleen tot gevolg gehad, dat de gewassen wat later zijn dan in andere jaren. Behalve erwten, tarwe, haver en gerst staat er. ook weer een klein gedeelte bieten. Vlas is eveneens weer gezaaid. Aanvankelijk ont wikkelde zich dit niet al te gunstig, maar de warmte in de laatste dagen heeft weer veel goed gedaan. Nu evenwel de Junizon dag aan dag haar capaci teiten inzet om het volop zomer te doen zijn, doet de behoefte aan éen flinke bui zich gelden. Dit be treft niet alleen den Wijkermeerpolder, maar vooral de aardbeien, die op de hoogere gronden. zijn ge plant, waar de bovengrond kurkdroog is. Een malsch buitje zou zeer welkom zijn. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". De datum, waarop de extra premie gold van de zegelboekjes van „Plan Wést", was 11 Juni. De gelukkigen waren mevr. -Smit, Beecksanghlaan 100, mevr. Sprengers, Breestraat 174, mevi\ de Vries, C. Matersweg 26, G. Limmen, C. Matersweg 87, mevr. Hienkens, Boeweg 4, mevr. Prent, Wilhel- minastraat, Chr. Gertenbach,.Creutz-berglaaii, Hoog- vorst. Populierenlaan 56, Huis in 't Veld, Peper straat. Met ingang van 1 Juli zullen enkele winkeliers de zegelüitgifte staken. „Feest in den Jordaan". In de nieuwe bioscoopweek brengt het Luxor- Theater als hoofdnummer de Nederlandsche film „Feest in den Jordaan" met Annie Verhulst, Syl- ..vam Poons en Herman Bouber in de hoofdrollen. Het gegeven is, zooals uit den titel al blijkt een echte Jordaansche geschiedenis, die vrijwel niet afwijkt van de vorige. Een huwelijk dreigt doordat de map te veel aan Bacchus offert te mislukken. Dit doet een schaduw vallen op het naderend feest, nl. de veertigjarige bruiloft, van Kees en Massie, de ouders van Ant, die al kibbelend met haar drankzuchtigen man door het leven gaat. Tijdens de bruiloft, komt haar man herrie schoppen, wat in een vechtpartij ontaardt. Na nog vele weder waardigheden komt eindelijk de verzoening in de Jordaansche familie tot stand. De toeschouwers zullen zich daarbij kostelijk amuseeren. Voorcs wordt een goed verzorgd voor-programma vertoond. GESLAAGD. Mej, Jos. Koop slaagde te Alkmaar voor het di ploma boekhouden van de Vereen, van Leeraren. DOOPSGEZINDE GEMBEENTE. In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Doopsgezinde Gemeente werd de heer W. Verwer te Velsen tot Kerkeraadslid benoemd. Met een keur van artisten. HEINRICH GEORGE KRISTINA SöDERBAUM, PAUL WEGENER. Van VRIJDAG 20 JUNI t/m WOENSDAG 25 ■JTTNI het meesterwerk van den regisseur fiARLAN: Aanvang AVONDVOORSTELLINGEN 8 uur ZONDAGMIDDAG 3 uur MATINEE. (Toegang 18 jaar]. (Adv, Ingez. Med.) Avonluren in vijf werelddeelen. Elly BeinhornRosemeyer sprak over haar loopbaan. Voor de werkgemeenschap Haarlem van de Nedör- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap heeft de be kende Duitsche aviatrice Elly Beinhorn—Rosemeyer Woensdagavond in den Stadsschouwburg te Haarlet# een voordracht gehouden over haar avonturen in vijf werelddeelen. De voorzitter Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen opende 'de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de spreekster en de aanwezigen. In het bij zonder begroette hij de gevolmochtigde van den Rijks commissaris voor Noord-Holland, M. .Seidel, de ver tegenwoordigers van de Duitsche Weermacht en de bestuurders van provincie en gemeente, van wie o.m. de commissaris der provincie Noord-Holland Mr. A. J. Backer en de regeeringscommissaris-burgemeester van Haarlem de heer S. Plekker aanwezig waren. Thans beleven wij wederom een tijdperk van vor mingen, zoo ging spr. verder, doch thans ls het geen kunstmatige grenzentrekking doch een volkomen- lo gische revolutie gebaseerd op de levende volksge meenschappen, De vliegerij van na den ooi-log kan een machtig middel zijn om de Germaansche verbonden heid nog hechter te maken. Hierna gaf Mr. de Koek van Leeuwen het woord aan Elly- Beinhorn, die vertelde, dat haar bezoek aan Nederland eigenlijk een gevolg was van het groote succes van een harer boeken in de provincie Noord- Holland. Op geestige en boeiende wijze vertelde Elly Bein horn hierna over de avonturen die zij op haar toch ten in vijf werelddeelen heeft beleefd. Over haar loopbaan, die voor een vrouwwel zeer bijzonder is, wist zij smakelijk en zonder ophef te vertellen. Reeds op jeugdigen leeftijd is zij met het vliegen begonnen en het is aan den bekenden Oceaanvlieger Hermann Köhl te danken," dat zij daartoe gekomen is. Zij hoorde namelijk eens een lezing van dezen vlieger en daar door werd zij zoo getroffen, dat ze besloot vliegenier ster te worden. Reeds haar eerste groote tocht, een solo-vlucht van Staaken naar Bolava in Portugéesch- Guinea teneinde daar aan een expeditie deel te ne men verliep niet zonder pech, want op den terugreis moest zij in de woestijn een noodlanding maken waardoor haar vliegtuig vei-loren ging. Zij zelf moest door de woestijn loopen. ontmoette een negerstam, die nog pooit blanken had gezien en belandde, einde lijk weer in de bewoonde wereld. Toch gaf zij den moed niet op en nadat het haar gelukt was opnieuw een machine te bemachtigen maakte zij zich spoedig weer gereed nieuwe tochten te ondernemen. Zoo be zocht zij ook Ned. Oost-Indië, waaraan zij vele mooie herinneringen bewaart. Vandaar besloot zij een langen afstand over zee af te leggen en vloog naar Australië. Boven de uitgestrekte Australische wouden -bestuurde zij - haar machine even rustig als boven de grillige gebergten van de Cordillera in Zuid-Amerika. Van hier keerde zij weer naar haar vaderland terug. Aan de hand van vele lichtbeelden en films wist mevr. Beinhorn haar boeiende voordracht nog te verduide lijken en een zeer hartelijk applaus dankte de koene vliegenierster voor den interessanten avond. Elly Beinhorn die nu reeds, twaalf jaar vliegt heeft in dien tijd 800.000 K.M. door het luchtruim afgelegd en 4000 uren in de lucht doorgebracht. Zij vloog in 1936op één dag over drie werelddeelen en legde daarbij 4000 K.M. in 24 uur af! Vooral haar vlucht naar Jucatan in Midden-Amerika waar de Maya cultuur haar be langstelling had, verdient nog bijzondere vermelding. Na afloop werd de koene vliegenierster een fraaien ruiker bloepien aangeboden, die zij onder hartelijk 'en langdurig applaus in ontvangst nam. Het was een zeer geslaagde avond. Athletiek NED, VOETBALBOND. Onclerafdeelïng Haarlem. NOG EENIGE BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN Or HET PROGRAMMA. Hoewel de competitiewedstrijden zijn geëindigd worden voor de onderafdeeling Haarlem nog eenige belangi-ijke wedstrijden gespeeld. Vrijdagavond te half acht vindt op het H. F. C.-terrein de finale plaats voor- den Stads- Editie-beker tusschen Haarlem 3 a en R. C. H. 3. Het belooft een spannende strijd te worden waarover geen voorspelling is te doen. Zaterdagmiddag te 4-uur speelt het Vertegenwoordigend elftal der Zaterdagcompetitie op het terrein van Sant poort een wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal der afd. Amsterdam. Voor het kampioenschap der Afd. Haarlem is de 2e ronde als volgt vastgesteld: Zondag 22 Juni Terras vogelsI. E. V. Zondag 29 Juni I. E. V.DeCeO Zondag 6.Juli DeCeO—Terrasvogels Voor den eeretitel gaat. de strijd In hoofdzaak tusschen Terrasvogels en DeCéO. Deze wedstrijden vangen des avonds te 6 uur aan, Voor naar schatting 10.000 toeschouwers werd Woens dagavond het eerste Internationale avondsportfeest gehou den in het Mommsen stadion te Berlijn, waaraan de beste athjeten. uit Denemarken, Nederland, Finland, Zweden en Duitschland deelnamen. In het middelpunt van de be langstelling stond ongetwijfeld de 300' meter loop, welke door Scheuring werd gewonnen in 34.3 sec. Hoewel specia list op den korten afstand toonde deze sprinter zich toch nog sneller dan Harbig. Onze landgénoot Osendarp moest zich achter den Zuid-Duitscher Mueller met een vierde lts tevreden stellen. De Zweed Haegg won de 3000 er na een taktische, speciaal goed ingedeelde loop in in. 19.2 sec. voor Syring en den Zweed Kaelarne, als mede Virtapohja (Finland). De Fin Mikkola verrichtte bij het speerwerpen een bijzondere prestatie door 70.30 meter te Werpen en daarbij alleen over de 70 meter te weipen De Deen Spanheimer slaagde er in op de 1000 meier ach ter den winnaar Seidenschnur met 2 min. 28.21 'sec. een nieuw Deensch record te vestigen. De winnaar van dezen avond deed over denzen afstand 2 min. 27.8 sec. De resultaten luidden: 100 meter: l. Fehrman (Berlijn) 10.9 sec.; 2. Soenecke (Berlijn) 10.9 see.; 3. Arndt (Berlijn) U.i sec. 3Ó0 meter: 1. Scheuring (Stuttgart 34.3 sec; 2. Harbig; 3. Mueller en 4. Osend&rp.- 1000 meter: 1. Seidenschnur(Kiel) 2 min. 27.8 sec.; 2 Spanheimer; 3. Mehlhose (Berlijn); 4. Brandscheit (Berlijn). 3000 meter: 1. .Haegg (Zwedfen) 8 min. 19.2- sec.; 2. Syring (Wittenberg); 3. Kaelarne (Zweden); 4. Virtapohia (Finland). Nader vernemen'wij over de ontmoeting tusschen on landgenoot en Nederlandsche kampioen Tinus Osendarp en den Duitschen kampioen Harbig het volgende: Secretaris-generaal prof. van Dam en mr. Fockema Andreae, die uit anderen hoofde te Berlijn vertoeven, woonden het sportfeest bij. De fraaiste wedstrijd was ongetwijfeld de 3000 M. waar aan naast zeven Duitschers de Fin Virtapohja en de Zweden Kaelarne en Haegg meededen. De Duitscher Syring nam den kop, welke na de eerste ronde door' zijn landgenoot Pfarr werd overgenomen. Bij de volgende ronde (van 400 M.) nam Haegg de leiding, om die niet. meer af te staan. Kaelerne, die het wereldrecord met 8 min. 9 sec. op-zijn naam heeft staan, werkte, zich van de tiende plaats na drie ronden geleidelijk naai- voren en was na vier ronden tweede, op ongeveer 30 M. achter Haegg. De 1000 M. gingen in 2 min. 49 sec., de 1500 M. In 4 min. 9 sec., de 2000 M. in 5 min. 32 sec., alles voor Haegg, die zijn voorsprong tot zeker 50 M. vergrootte, toen op ongeveer een halve ronde voor de eindstreep Syring en Virtapohja een spurt Inzetten, waarbij zij Kaelarne passeerden. Er ontspon zich een verwoed gevecht om de tweede plaats, hetgeen den afstand tot Haegg snel verminderde, weer wist Kaelarne zich tweede te plaatsen, tot Syring (Wit tenberg) in een geweldigen eindspurt den prachtig In stijl loopenden Zweed nog voorbijstreefde. Eerste Haegg (Zweden) in 8 min. 19.2 sec,; tweede Syring In 8 min. 23,6 sec., die daarmede zijn besten tijd van 8 min. 26 sec. nog wist te verbeteren, (hel Duitsche record staat op 8 min. 17,2 sec.; derde Kaelarne (Zweden) in 8 min. 23.8 sec.; vierde Virtapohja (Finland) in 8 min. 25.2 sec. Voor Nederland was het belangrijkste de 300 M,, daar de Nederlandsche kampioen Tinus Osendarp, die op de jongste Olympiade te Berlijn de snelste Europeaan was, daaraan meedeed. Er waren zes deelnemers, Osendarp liep de derde baan, van binnen uit gerekend. Na een valsche start door schuld van Scheuring (Stuttgart)", ging het den tweeden keer direct in een hoog tempo weg. Osendarp liep uit en was na ongeveer honderd meter op gelijke hoogte als de looper in de buitenbaan. Zijn gang was niet fraai, als naar gewoonte, maar hij scheen de snelste, tot na 200 meter de beide loopers van de binnenste banen kwamen, opzetten. Osendarp trachtte er nog een schepje op )e gooien, doch inplaats van uit te loopen zakte hij af, klaar, blijkelijk had' hij zijn krachten niet goed verdeeld en hij miste de fut voor een eindspurt. Op ongeveer 50 M. voor de eindstreep scheen hij den moed opte geven en met een gebaar van teleurstelling of ontmoediging kwam hij als vierde aan in den tijd van 35.2 sec. Eerste werd Scheu. ring in 34.3; tweede de Duitsche kampioen Harbig (Brunswijk) in 34.6 en derde Mueller uit Mainz in even- eens 34.6 sec. NIEUW WERELDRECORD. Het gelukte de ploeg van de Zuid Californische Univer. siteit tijdens athleliekwesrtijden te Los Ageles een nieuw wereldrecord te vestigen op de 4 x 440 yards. net oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaanscha Stanford-universiteit, dat dit record verleden jaar ves. tigde in den tijd van 3 min. 9.5 sec.. De Zuid-Califomu sche. universiteit was ook reeds eerder in het bezit van het wereldrecord op dezen afstand en wel in 1936, daarbij toen dezen afstand aflegend in 3 min. 11.5, sec. Bij dezelfde wedstrijden slaagde de uitstekende hoog. springer Lex Steer^ er in voor de derde maal in dit jaar de nieuwe wereldrecordhoogte van 2.10 meter te srlngep, Onze muziekmedewerker K de Jong schrijft ons in verband met het-overlijden van dr. Johan Wage- naar: Dinsdag kwam de tijding dat Dr. Johan Wage- naar overleden was. De mededeeling kwam volkó- men onverwacht. Niets had.omtrent eenige ziekte verluid, en nog pas hadden de bladen zijn her benoeming tot voorzitter van een der Staatscom missies vermeld. In Februari van dit jaar hadden we op een concert der Haarl. Bachvereeniging de première voor Haarlem gehad'van Wagenaar's laat ste, in 1940 geschreven orkestwerk, het Sympho-' nisch Gedicht „Elverhoi", en dit had den componist nog in volle geestelijke frischheid getoond. Mijn laatste, persoonlijke ontmoeting met Wage naar was bij cle in het vorige jaar gehouden eind examens van het Amsterdamsch Conservatorium, die hij als gecommitteerde bijwoonde. Maar mijn eerste kennismaking met hem dateert van veel vroeger tijd, nl. van een veertig jaar geleden. Dat was te Utrecht, in den „Muzikalen Kring" aldaar. Wagenaar was Utrechter van geboorte, had aan de muziekschool van de M. t. B. v. T. te Utrecht ge studeerd, was organist van de Utrechtsche Domkerk en later ook directeur van bovengenoemde mu ziekschool. Hij was een fameus organist; ik ben wel eens met hem op het orgel in de Domkerk geweest en heb daar zijn kwaliteiten als zoodanig leeren kennen. Maar zijn onuitputtelijken humor leerde ik kennen op de avondbijeenkomsten van .den Muz, Kring. Die had mijn 'ook reeds overleden vriend J, D. C. van Dokkum tot voorzitter. Maar Wagenaar, de „muzikale leider", was de ziel van die, uit musici en muziekliefhebbers beslaande vereeniging. Hoe die Kring eigenlijk ontstaan was, weet ik niet precies meer; dat was ook vóór mijn tijd. Maar hij was voortgekomen uit de z.g. „Shellfish-Club". In deze club vierden boert, scherts en parodie hoogtij. Wa genaar schreef er koddige gedichten voor en ook muziekstukken. En eens gaven ze een eerste open bare uitvoering, bij „Smit in de Baan", en bij die gelegenheid voerde Wagenaar een koorwerk van hem uit met hemzelf aan den vleugel en een „direc teur mécanique" als quasi-dirigent. Dit was een van zijn kluchtige bedenksels: een samenstel van lat ten, in den vorm van een bewegelijken handwijzer had hij met koorden aan een trapwerk onder den vleugel verbonden, zoodat hij de inzetten zichtbaat kon aangeven. „De meeste koordirigenten doen 'och niet meer dan dat" was, zijn motief voor die geniale constructie. Ik bezit nog een afbeelding er van in een door het Utrechtsch archief uitgegeven boekje, In dien Muz. Kring is ook een deel van de Can tate „De Schipbreuk" ontstaan, het koorwerk, aan welks kostelijke humor wij ons ook hier, dank zij die activiteit van Haarlem's Gem. Koor. en zijn dirigent Jan Booda, meer dan eens hebben kunnen laven. De solo-partijen in dat werk waren speciaal voor enkele medeleden van den Kring, als bv. wijlen Cath, v. Rennes bestemd. Daar ontstond ook, als gevolg van een losweg gedane vraag,-de „Zweedsche-Lu- cifersmai'sch" voor mannenkoor (tekst: het etiket van een lucifersdoosje). De Kring voerde ook de „Ode aan de Vriendschap" uit en later Wagenaars eerste muziekdrama, de Doge van Venetië, quasi- ernstige Opera in 3 bedrijven. Dat „quasi-ernstigé zegt eigenlijk alles. Want onder allen humor, alle boert, alle p'arodie, alle snaaksche invallen school de begaafde, in het vak doorkneede musicus, die het met zijn kunst ernstig nam; die eiken vorm be- heerschte en ook toepaste, die ingewikkelde con- trapuntiek en Italiaanschen opera-stijl met elkaar in afwisseling aanwendde, zoodat de onvoorbe reide hoorder soms niet meer wist waar hij aan toe was, maar zoodat de vakman slechts bewonde ring kon gevoelen voor zulk een meesterschap en de leek voor de welluidende en zóo drastisch schilde rende muziek. Daarbij kwam dan nog de prachtige orkestratie. We hebben die hier in „Cyrano", „Elverhoi" en naar ik meen, ook in het Symphonisch Gedicht „Saul en David" leeren kennen. Over laatstgenoemd werk sprak ik destijds lofprijzend tot Busoni te Ber lijn, die voor zijn „Orchesterabende" steeds op zoek was naar nieuwe en zelden opgevoerde werken. En bij het eerstvolgende verblijf van Busoni te Amster dam ging Wagenaar met de partituur naar Busoma hotel; Busoni zette het manuscript op den vleugel en speelde 'met den componist vierhandig het ge* heele stuk op het eerste gezicht door, waarop hiji zeer voldaan, Wagenaar uitnoodigdë het te_Berl«n te komen dirigeeren, hetgeen ook gebeurd is. Op „De Doge van Venetië" volgde vele jaren later nog een werk van hetzelfde genre: „De Cid Dit is in zijn muzikale str,uctuur nog aanmerkelijk fijner, maar, misschien juist daardoor, bleek het minder vat op het doorsnee-publiek te hebben. Het is-me niet mogèlijk, op dit oogenblik een volledige lijst van Wagenaar's werken te vermel den. Maar ik vond wel reden voor eenige persoon lijke herinneringen en voor vermelding van een en ander, dat ook te Haarlem is uitgevoerd. De koste lijke ,,Dadelpracht"-Dialogen en Jupiter amans zou -ik nog in dat verband kunnen noemen. Later is Wagenaar tot directeur van het Kon. Conservatorium benoemd en ook tot ridder m de Orde v. d. Ned. Leeuw. Zijn groote verdiensten hebben dus ook in regeeringskringen erkenning ge* vonden. De Utrechtsche Universiteit eerde hem niet het doctoraat honoris causa in de faculteit der Let teren en Wijsbegeerte, een onderscheiding, die be halve hem, alleen aan zijn oud-leerling Van Anrooy (door de Groninger Universiteit) ten -deel viel. De stijl van Wagenaar's werk is een tijdlang zeer beïnvloed geweest door Berlioz en Rich. Strauss. De Cyrano-Ouverture toont daarvan duidelijke bf* wijzern Zijn grootste oorspronkelijkheid zat in. zijn humoristische werken. Daarin is hij ongeëvenaard en onnavolgbaar. Hij beheerschte het „vak", de compositietechniek, als weinigen. Zijn oud-leerlingen waarvan ik slechts Van Anrooy en Willem Pijper wil noemen hebben den grootsten eerbied voor hun leermeester bewaard. Hoe gezien Wage naar was, bleek bij de viering van zijn 70sten ge boortedag, toen dichte drommen musici en vrien den hem in Den Haag kwamen gelukwenschen. Een grootepersoonlijkheid is van ons weggeno men, een werkzaam leven, dat zelfs in zijn laatste jaren nos onverzwakte geestkracht toonde, is be ëindigd. Een eeresaluut zij hier aan zijn nagedach tenis gebracht, ,!K. DE JONG,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2