Bij Wagenaar's Heengaan. Strandgevaren. Een stadion te Haarlem? Handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned. -Indië afgebroken Eigenaardigheden Op hoogen leeftijd, acht-en-zeventig jaar, is dr. Johan Wagenaar Dinsdag in Den Haag uit het leven geseheiden en niet alleen in de vakkringen van de Nederlandsche toonkunst zal men begrijpen dat dit het einde van een harer grootste zonen is. Gedu rende meer dan een halve eeuw heeft hij dé muziek jn Nederland op voortreffelijke wijze gediend, haar met vele belangrijke werken verrijkt, door zijn di dactische gaven vele jonge kunstenaars als uitste kend leermeester op den goeden weg gevoerd, als dirigent tallooze concerten geleid, als organist evenzeer duizenden door zijn kunst geboeid, door zijn leidersgaven in buitengewone mate bijgedra gen tot de ontwikkeling van het Nederlandsche muziekleven. Hij was een man begaafd met groote werkkracht en een verwonderlijke veelzijdigheid, zooals uit de beknopte opsomming van zijn ver schillende arbeidstaken al duidelijk blijkt Een ge boren kunstenaar, scheppend zoowel als uitvoerend, die van de onmaatschappelijkheid die zoo vaak aan kunstenaars-gaven verbonden is, verstoken bleef en geroepen bleek, ook buiten het gebied van zijn eigen kunst groot opbouwiend werk te verrichten. En tot in zijn laatste levensdagen bleef de geest van dezen merkwaardigen man jeugdig, frisch, bewegelijk, bleef ook zijn scheppingskracht groot. Daarvan heeft in den afgeloopen winter nog'de première van zijn Symphonisch Gedicht Elverhöi, gecomponeerd naar een oud-Deensche sage, het bewijs geleverd. Het beleefde zijn première bij het Residentie-Orkest on der Frits Schuurman's leiding, op een November dag. De zaal van het Haagsche Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, de grootste concertz'aal in ons land,-was vol en er heerschte spanning onder de duizenden aanwezigen om hpt verbeiden van een nieuw werk van Wagenaar. In een loge zag men wat voorovergebogen in een houding van intense aandacht, de «bekende lange, slanke figuur, het scherpgeteekende profiel met het witte puntbaardje van den componist. En nu wil ik toch iets meer herhalen van wat ik toen over die première in dit blad schreef, toen ik zoo getroffen was. door de merkwaardige gaven van dezen wel zeer begenadigden mensch: „Hij verhaalde een oude Deensche 'sage van El verhöi, den Elfenheuvel, maar hij verhaalde van de jeugd 'en sprak in zijn frissche, tintelende poëzie, in zijn voortdurend boeiend coloriet van rythmen en klanken, de taal der jeugd. Het is een droom, deze sage. Een jonge ridder valt in slaap op den. Elfenheuvel. In zijn droom komen elfen tot hém, die hem verleidelijk ten dans noo- den. Hij weerstaat haar verlokkingen, maar stéeds wiider wordt haar 'dans. Dan wekt hanengekraai hem. Het droombeeld verdwijnt, hij denkt er aan en voelt zijn kracht. In het bewustzijn daarvan zet hij .sterk en trotsch zijn reis door het leven voort. - Dit teere moment in een menschenleven, deze be leving „in twee acten", dié in droom en bezinning misschien een enkele minuut zouden duren, heeft den componist bezield. En bezield in een ragfijne zuiverheid waarin elfen spelend lokken, waarin de muziek zwevend danst, waarin de afweer van den jongen ridder strak en vastberaden maar steeds voornaam blijft, waarin een groote melodie zich ontwikkelt zonder een enkel accent dat te ruw of te zeer op effect berekend zou klinken en dus de betoovering verstoren. Toen de laatste noot was weggestorven brak een spanning en5uitte zich in een storm van geestdrift, wendde Schuurman die deze poëzie zoo 'aanstonds tot ons had weten te doen spreken zich met een gebaar tot die loge, boog stil glimlachend'de schep per van deze nieuwe schoonheid in een tijd van strijd en vernieling op aarde, verrezen wij van onze zetels om hem onzen eerbied te betuigen en werd hij naar het podium gevoerd om een ware ovatie in ontvangst te nemen. Het is zelden dat een nieuwe muzikale schepping zoo aanstonds verstaan wordt". Zoo was Wagenaar's laatste première, het begin overigens van een laatsten triomftocht in zijn leven, want zijn Ély.erhöi werd ook in Amsterdam, Bot terdam, Utrecht, Haarlem met geestdrift ontvangen en verscheidene van die concerten woonde hij nog bij! Elders in dit blad herdenkt onze muziekcriticus den heengeganen kunstenaar en doet dat als mu zikaal vakman. Dat is schrijver dezes niet; hij be hoort sléchts tot de vele muziekliefhebbers die de groote beteekenis van Wagenaar's levensarbeid erkennen en hem dankbaar zijn voor zoovele van zijn composities. Al moge dan zijn ook in het bui tenland bekende ouverture Cyrano de Bergerac, die in ons land tot het vaste repertoire van alle orkesten behoort, volgens de deskundigen „in vloeden van Berlioz' 'en Richard Strauss toonen", hetgeen haar oorspronkelijkheid en schoonheid overigens niet vermindert, wij zijn ons eveneens Welbewust van het kénmerkend-Nedex-landsche in Wagenaar's gansche persoonlijkheid en in zijn werk, waarin humor en geest een zoo voorname plaats 'innemen. Hoevelen onzer hebben genoten van zijn humoristische cantate „De Schipbreuk", van zijn „Jupiter Amans" en vele andere1' werken die daarvan getuigen. Wagenaar was een eenvoudig mensch: rustig en bescheiden, vriendelijk en toegankelijk. Hij sprak gaarne over werk van anderen dat hij waardeerde en bewonderde. Ijdeltuiterij was hem geheel vreemd; het succes van zijn zoo' belangrijke loop baan had hem in zijn Hollandschë bedaardheid en gevoel voor humor geenszins geschaad. .Zijn een voud en zijn groote arbeidskracht, die algemeen bekend waren, droegen ongetwijfeld bij tot zijn groote populariteit en tot den eerbied dien zijn per soonlijkheid het publiek merkbaar inboezemde. Hij was een van die mannen waarop ons volk zeer trotsch kan gaan. Hij was ook een dier weinige met groote exi gelukkige begaafdheden gezegende menschen, die zich ten volle dankbaar voor zulk een gave Gods toonen en er mee woekeren in on- vermoeiden arbeid, tot hun eigen heil en dat van hun medemerxschen. H. P. Drie dooden bij Engelsehe lucht aanvallen op ons land. Ook in, den afgeloopen nacht vlogen veel Britsche Vliegtuigen boven ons land en wierp een aantal brisant- en brandbommen hier en daar op wille keurige wijze omlaag. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden, slechts in.een dorp in het westen des lands werd door een dozijn bommen een groep woonhuizen getroffen met als gevolg, dat een tiental huizen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreeg, met name glasschade. Bij dezen aanval werden helaas drie burgerlijke personen gedood, twee zwaar- en een bcht gewond. (A.N.P.) Dinsdagavond startten in Haarlem, zooals trouwens in heel Nederland, de deel nemers aan de avond-vierdaagsche. Een groepje op den Zeeweg. (Foto De Haas) (Er zijn' alweer verscheidene ver- drinkingsgevallen gemeld van menschen die zich op gevaarlijke plaatsen of, zonder te kunnen zwemmen te ver in zee waagden.) De zee deint voort in eindelooze deining, De dichter in poëtische vex'fijning Heeft langen tijd geleden 't al gezegd En daarmee ook een waax-heid vastgelégd., De zee deint voort in- eindelooze deining, Stoort zich niet aaxx verschijning of verdwijning Van den van ouds op haar belusten mensch Die zich vermeit aan haar beschuimde grens; Zij ziet ze niet als vijanden of vx-inden, Zij plooit zich slechts-voor sti'oomingen en wixiden. Terwijl zij onverstoord den mensch negeert Dié aan haar zoom raakt en zich amuseert Op naar de zee die eindloos 'ligt tè deinen Deint ook de mensch in eindelooze lijnen, Hij vlucht uit-de beklemming vaxx de stad' Op zoek naar het verfrisschend zilte bad; Hij wil de zee slechts als vriendin beschouwen, Die hij in ieder opzicht kan vertrouwen, En in wier schoot hij van zijn rust geniet, Hij kent de zee, xnaar haar gevaren niet. De zee deint voort in eindelooze deinixxg En mox-gen meldt de krant weer een verdwijning. Weer zocht er één vertrouwen in haar- schoot Bleef te lang argeloos en vond den dood. Door d' eeuwen wist de mensch het niet te leeren, De zee laat haar gevaren niet negeeren, En gf en toe, als zij zoo vaak al deed, Grijpt zij weer toe tot bitter menschenleed. P. GASUS. Het gemeentebestuur staat tegenover deze gedachte niet afwijzend Voorloopig zijn er evenwel bezwaren Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur een plan bekeken om te komen tot stichting van een sta dion te Haarlem. De overtuiging bestaat dat door de stichting van een stadion de belangen van deze stad stéx-k bevorderd zullen woxklen. Een voox'loopig opgemaakt plan beoogt de stichting van een voetbalveld omgeven door tribunes die plaats bieden voor 15.000 a 20.000 toeschouwers. Daarbij zou dan komen een restaurant, kleedkamers, enzoovoort. Natuurlijk zullen er behalve dit groote speelveld ook verschillende oeferivelden komen. Ook zou eén sïntel- baan. woi'den aangelegd voor atletiekwedstrijden. Zooals pxen ziet is dit zoo zei onze zegsman een stadion van betrekkelijk kleine afmeting. Er zoh geen wedstrijd NederlandBelgië gehouden kunnen wor den, want daarbij moet, gerekend worden op 50.000 a 60.000 bezoekers. Maar daaraan is ook .geen behoefte, want Amsterdam en Rotterdam hebben zulke groote stadions. Natuurlijk zouden wel 'andere belang,rijke wedstrijden in het Haarlemsche Stadion kunnen ge houden worden, want 15.000 a 20.000 toeschouwei-s is reeds een groot aantal. Er is gebleken dat het gemeentebestuur' van Haar lem niét afwijzend staat tegenover de Stadion-plan nen. Voorloopig kan evenwel zoo vervolgde onze zegsman van een uitvoering niets komen, omdat Haarlem de daarvoor benoodigde gronden niet in eigendom heeft. Bovendien is bij de bestudeering van het plan wel gebleken dat ook de opzet van een vrij bescheiden stadion zwase eischen aan de gemeentekas zou stellen, zoodat het. bovendien de vraag is of uit voering in dezen tijd mogelijk zou zijn. De aandacht van het gemeentebestuur en van de betrokken instanties blijft evenwel op deze voor Haarlem belangrijke aangélegënheid gevestigd. Men weet dat al jaren hangende is een quaestie tusschen het gemeentebestuur en de voetbalvereni ging „Haarlem". Zooals men zich herinneren zal ligt het tegenwoordige terrein van „Haarlem" in een deel van het uitbreidingsplan dat voor Haax-lem-N.oord is vastgesteld.' Als door den tijd de Planetenweg wordt doorgetrokken zou die dwars door de tribunes loopen en het voetbalterrein in tweeën deelen. Het gemeente bestuur is het met het „HaarlenV'-bestuur eens ge worden, dat „Haarlem" van de gemeente een nieuw terrein in eigendom zal krijgen in ruil voor het tegen woordige. Het kon tot heden niet tot uitvoering van deze overeenkomst komen omdat de gemeente nog geen terrein in eigendom heeft dat voor het beoogde doel geschikt is. Wij vroegen onzen zegsman of het niet mogelijk zou zijn beide plannen te combineeren door „Haarlem" in de toekomst de beschikking te geven over het te ma ken stadion. „Daarover is" zoo luidde hét antwoord „wel gedacht, maar tegen de combinatie bestaat bezwaar, daar de voetbalvereehiging er prijs op stelt in ruil voor het thans bestaande terrein een ander terrein in eigendom te krijgen De gemeente zou als het tot aanleg van'' een Stadion zou komen niet verder kunnen gaan dan het voor bepaalde dagen en uren in gebruik te geven aan „Haarlem". Daarom zal van een combinatie van beide plannen wel niets lumpen komen. Josjizawa zal Batavia verlaten TOKIO, 18 Juni (D.N.B.) De woordvoerder van het Centrale bureau van voorlichting van het Japansche kabinet heeft heden in een officieele vex-klaring' uitvoerig het Japansche standpunt uit eengezet mét betrekking „tot de handelsbesprekin gen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. De regeex-ing, zoo verklaarde hij, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regeering van Neder landsch-Indië gericht om de levering te waar-borgen van die belangrijke grondstoffen erx goederen, welke men met het oog op de bestaande toestanden van Nederlandsch-Indië kon' verwachten. De .regeering van Nederlandsch-Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornerixen tot actieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. De in- September van het vorige jaar gevoerde on derhandelingen zijn van zeer uitgebreiden aard ge weest en hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch bovendien op de vraagstukken der uitbreiding van de qlgemeene handelsbetrekkingen, alsmede van de Japan sche deelneming aan Nedex-landsch-Indische onderne mingen, van het recht van nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. De woordvoerder wees er in" dit verband op, dat er tusschen andere mogendheden en Nederlandsch- Indië reeds een luchtverkeer bestaat'en dat in het bijzonder Engeland en de Vereenigde Staten wat betreft hun deelneming aan ondernemingen in Ne- dex-landsch Indië, vooral aan de petroleumindus- trie, een opvallende activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan derde mo gendheden dus reeds uitgebreide mogelijkheden zijn verstrekt, om aan deze ondernemingen deel te ne- xxxexx, konden de Japansche eischen, naar de woord voerder betoogde, dus geen verbazing wekken. De voorstellen van Japan zijn volkomen vereenigbaar met de Nedex-landsch-Indische politiek, welke, vol gens de verklaring van de regeering in Batavia ge richt is op het welzijn en den vooruitgang van dé bevolking. Met detoenemende versterking van de econo mische cx-isis, heeft evenwel de houding van Ne- derlandsc'h-Indië het verloop van de onderhande lingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regeering van Nederlandsch Indië op den zesden Juni is gegeven, was uiterst onbevredi gend. Batavia houdt zich het recht voor om telkens naar eigen goeddunken' de te leveren hoeveelheid goederen -te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woordvoerder, was niet geschikt om daax-op een internationale ovex-eenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom besloten, de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Ba tavia terug tè roepen. Het spreek echter van zelf, dat Japan aan Zijn rechtvaardige eischen vast houdt. Het staken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Ind ië TOKIO GELAST JOSJIZAWA TE VERTREKKEN. Nu de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa, de leider van de- Japansche handels delegatie, den gouverneur-generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Mis- syo Marco" naar Tokio zal terugkeeren, over eenkomstig de van de regeering in Tokio ont vangen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde geihaakt aan de onderhandelingen, welke sinds begin Fe bruari gevoerd werden door Josjizawa na den terugkeer in Japan van minister Ichize Koba- jasji. Men zal zich herinneren, dat Kobajasji de onderhandelingen verleden jaar zomer begon. In een onderhoud van een uur met- de Neder- Tandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uit eengezet en de laatste verlangens voorgelegd. Aaxigezien Nederlandsch-Indië, zoo verklaarde hij, voor de Japansche verlangens evenwel geen open oog had, had het geen nut de onderhande lingen voort te zetten. In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japansche consul-gene raal. Joetaka Isjizawa alsmede de heeren H. J. v. Mook, directeur van de afd. Economische Zaken en J. E. van Hoogstraten, hoofd van het depar tement van handel. Bescherming van partij-uniformen Het vex-ox-deningenblad bevat een veroi-dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verleenen van een vergunning, als bedoeld in par. 5 van de Duitsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot beschex-ming van de partijuniformen. Hierin wordt het volgende bepaald: Art. 1. De vergunning om bij wijze van beroep door de partij als officieel toegelaten uniformen, deelen van uniformen; weefsels, vlaggen of onder- scheidingsteekenen vaxx de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of de bij haar aangesloten organisaties in de uitoefening van een bedrijf te vervaardigen, in voorraad te houden, ten verkoop aan te bieden of op andex-e wijze in het verkeer te brengén (par. 5, lid 1, eer ste zin, van de wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot be scherming der partij uniformen vaxx 20- December 1934) wordt verleend door den rijkscommissaris voor het bezette Nedex-landsche gebied (eonxixxissa- ris-generaal voor bijzondere aangelegenheden). Art. 2 (1) Het verzoek tot verlèening van de ver gunning moet binnen vier weken door diegenen, die op het tijdstip.van het in wex-king treden van deze verordening een bedrijf uitoefenen, waarvoor Ver gunning'is vereischt, bij den Rijkscommissaris voor het bezete Nedex-landsche gebied (commissaris-ge neraal voor 'bijzondex-e aangelegenlieden) worden ingediend. (2) Het verzoek moet bevatten: 1) Alle gegevens, welke op grond van de bepa lingen van de handelsregisterwet 1918 bij de opgaaf voor inschrijving in het handelsregister worden ver eischt, onafhankelijk van de vraag, of het al dan niet-een zaak'in dexx zixx van de handelsregisterwet 1918 betreft; 2) een nauwkeurige specificatie van alle voorra- dexx aan grondstoffen, halfproducten exx eindpro ducten, onafhankelijk van de vraag, of deze den verzoeker toebehooren of niet. Art. 3. De voortzetting van het bedrijf, waarvoor vergunning wordt vereischt, is vex-.boden vanaf het tijdstip'van in werking tx-eden van deze verordening tenzij de vergunning, als bedoeld in artikel 1 wordt vex-leend. Art. 4. Wordt het verzoek om verleening van de vex-gunning geheel of gedeeltelijk- afgewezen, dan neemt de rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) gelijktijdig de noodige beslissingen omtrent het gebruik der aan wezige grondstoffen, half producten en eindproduc ten. Ax-t. 5. Deze yerordening treedt heden in wer king. Oscar Mendlik zeventig jaar Waar Oscar Mendlik's vrienden aanstaanden Maandag zijn zeventigsten verjaardag zullen vie ren met woorden en daden van hartelijkheid, zul len die niet alleen op den uitnemenden kunstenaar, doch ook op den goeden mensch betrekking hebben. Want deze, reeds lang Nederlander geworden Hon gaar, heeft zich in ons land xxiet alleen bewonderaars van zijn kunst, doch ook tallooze goede vrienden verworven. Wat niet in het minst .te verwonderen is, want reeds zijn verschijning neemt voor hem in en reeds de eerste woox-dexx van een gesprek met heixx dooden iedex-e mogelijke terughouding, door de zeer aparte modulatie,, waarmee hij onze lands taal heeft leeren spreken. Daarbij kunnen zijn donkere oogen gaaix twinkelen oxxder den nog im mer peper-en-zoutkleurigcn haardos en de handen in lichte, immer elegante beweging komen, en dan is er maar één artist djen ik in mijn leven ont moet heb, aan wien Mendlik mij doet denken: Janxes McNeil Whistler. Whistler was iets kleiner van postuur en Mendlik mist de beroemde geverfde haarlok, die als een vraagteeken uit het peper-en- zout te voorschijn sprong erx over zijn voorhoofd viel, maar overigens is er veel overeenkomst. Beiden hebben in houding en gebaar die zekere wereldsch- heid urbaniteit is juister, maar dat is weèr zoo'n vreemd woord en vex-nxoedelijk die even vlugge EINDEXAMEN „SANCTA MARIA". R.K. MEIS JESLYCEUM HAARLEM Afdeeling Midd. Meisjesschool. Geslaagd de da mes: Ilse Alofs (Heemstede),Do Beijnes (Aerden- hout), Truidie Bröcker (Aex-denhout), Harxnie Bij voet (I-Iaarlem), Bep van Dijk (Haarlem), Emmy Hax-m (Heemstede) Ria van der Heijden (Aerden- Ixout) Jet Lefeber (Lisse) Greet Muller (Haarlem) Greet Smid (Heemstede) Liesbet Smit (Bloemen- daal) Afgewezen: dxïe, Deze examens zijn geëindigd. Frauduleus geslacht vleesch verkocht. Tegen eeix Haarlemschen slager, die vleesch ver kocht, dat afkomstig was van een frauduleus ge slacht varken is door de Haarlerrtsclie politie pro ces-verbaal opgemaakt terzake 'van overtreding van de distributiewet en het prijzenbeschikkings- besluit. Er werd in beslag geixomen: 14'/2 kg. vleesch, een kalfskop en een kalfshart.' Drie dagen op de fiets door Noordholland-Noord. Onder auspiciën van de federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland zal, op Vrijdag, Zaterdag en Zondag resp. 11, 12 en 13 Juli a.s. een driedaagsche wieier- tocht door de mooiste streken van JNoord-Holland worden georganiseerd. Het centralisatiepunt is Alkmaar. Eiken dag is het parcours x-esp. naar het Noorden, Oosten en Zuid westen, circa 80 K.M. lang. Er is voldoexide logies-, gelegenheid. De deelnemex's, die deze toex-istische tochten volbrengen, ontvangen een specifiek Noord- Hollandsche onderscheiding. Uitvoerige prospecti kan mexx aanvragen bij het bureau der federatie, Waaggebouw, Alkmaar. Nieuw verordeningenblad. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Vandaag is ver schenen nr. 25 van het Verordeningenblad, waarin de volgende verordeningen worden af gekondigd Nr. 107 voert een afleveringsplicht voor voor werpen van koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan in. Nr. 108 maakt het verhandelen en de ver vaardiging van voorwerpexx voor de N.S.D.A.P. en haar önderafdeelingeix afhaxxkelïjk van een vergunning van den Rijkscommissaris, in over eenstemming met de regeling van het Dujtsche recht. Nr. 109 verscherpt de bepalingen over het aangeven van vergaderingen: voortaan zijn behalve de bijeen komsten van godsdienstigen en artistieken aard en bijeenkomsten van besloten gezelschappen nog slechts bijeenkomsten van minder dan twintig personen vrij van aanmelding. Nr, 110 bevat strafbepalingen ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Nr. Ill onderwerpt ook de betalingsmiddelen in dinars aan het invoerverbod. Nr. 112 onderwerpt alle gasgeneratoren aan de dis tributiebepalingen. Nr. 113 wijzigt de voorschriften betreffende de ver leening van concessies en vergunningen voor autobus verbindingen, in Haarlem en omgeving „De Geleerde Man" Het oude uithangbord van het café in Bcnnebroek. (foto De Haas.) „De gdleerde man" is' nog altijd een café in Ben- nebroek" aan den Heerenweg, op den hoek van den weg die naar Vogelenzang en het station leidt. Zoo was het ook al eenige eeuwen geleden. De zaak is verbouwd en gemoderniseerd, maar de oude naam is behouden. Het oude uithangbord heeft nu, als een herinnering een plaats gekregen in de hal. Op dit uithangbord is een man met een leer, ladder, afgebeeld. Achter op het uithangbord staat het jaartal 1734. „De geleerde man" was vroeger een bekende en veelbezochte uitspanningsplaats. In den tijd dat er nog postwagens en reiskoetsen reden was dit koffie huis aan den Heerenweg bovendien een geliefde pleisterplaats. Dt paarden mochten er even uitbla zen en kregen hun zak haver, terwijl de postiljon en de reizigers even naar de gezellige gelagkamer gin gen voor een verkoelenden of verwarmende dfonk. Advocaten uit Amsterdam, die moesten confereeren met confraters uit den Haag, kozen „De geleerde man" voor hun ontmoetingen. Allan vertelt dat daar eens geconfereerd werd door Mr. Aart Veder uit Rotterdam en eenige con frères. Hij stelde toen de vraag wie de naam van „De geleerde man" ïn het Latijn vertalen kon met het behoud van de woordspeling. Men keek op en rond En krabde zich den kop En gaf het eindlijk op. Mr. Veder zei toen met den fijnen glimlach die hem kenmerkte: Scaliger van scala ladder en g e r o ik dr OSCAR MENDLIK, naar een Hflho, die D. Harting pas van hem vervaardigde. geprikkeldheid over .kleinigheden, als de even vlugge bereidheid ze xxxet eén kwinkslag weg te werken en beiden, en dat is per slot het voornaam ste, die gelukkige vitaliteit die voor den buiten staander den leeftijd tot puzzle herleidt. Is het wel zoo leuk, o meester xx it den Aerdenhout, dat nu ieder uwer buren weet dat ge zeventig waart! Terwijl ge nog pas kort geleden een doek van meer dan twee meter breedte afleverde dat nu in 's-Gravenhage van de onfeilbaarheid van uw hand getuigenis aflegt! Maar het is waar, ge zijt te veel wijsgeer om u daarover bezorgd te maken en te gezond om niet de nog vele ax-beidsjaren te aanvaarden die uwe vrienden u Maandag toe- wenschen. Dat groote doek, dat thans in Den Haag op de Witte Sociëteit hangt, is mij bijgebleven, als een machtige evocatie der Atlantische natuur, als beeld eener prachtige oneindigheid, eener eeuwige be- wogendheid zooals men zich de zee uit het Schep pingsverhaal droomde. Romantisch vaix kleuren- opbouw en belichting, in groenen en paarsen en lichtende golfkuiven, in dreiging die opkomt over de woelende weelde der kleur. In dat gx-oote doek heb ik iets van de weerspiegeling van uw leven en uw kunst mëexxetx te zieix. Van uw verschijning als .mensch onder de rixenschen gaf Harting een uit nemend beeld toen hij u teekende en hij bleek het markante zoowel als het beminnelijke daarin te verstaan en te eeren. Moge nog lange tijd van gelukkigen arbeid voor Mendlik zijn weggelegd. En zijn kunst de waardee- x-ing blijven vinden, die ze verdient. J. H. DE BOIS. Boksen Zware gevechten voor Dorus Elten en Jo de Groot in Berlijn. Köblin en Vogt hun tegenstanders. BERLIJN 17 Juni (V. P. B.) Dat de Duitsche bokssport de Nederlandsche pugilisten naar juiste waarde weet tè schatten, blijkt uit de engagementen welke de twee Ne' derlandsche boksers D. Elten en Jo de Groot gekregefl hebben voor de groote wedstrijden die Zaterdagavond its het Pölizeistadion te Berlijn plaats vinden. Dien avond staat den kersverschen Duitschen kampioen, den halfr •zwaargewicht Seidler, een titelgevecht tegen den uit» dager Nutz te wachten. Hoewel Seidler eerst sedert 4 Me» het nationale kampioenschap in zijn bezit heeft, schrik' hij toch niet terug voor een nieuw gevecht. Blijkbaa* heeft de jeugdige Dultscher een buitengewoon zelfver- trouwen want het is in de bokshistorie nog maar uitersl zelden voorgekomen, dat een bokser die eerst voor zei weken een nationaal kampioenschap veroverde, op korten termijn bereid is, een nieuw titelgevecht aan te' gaan. Koeblin, de tegenstander van. Doris Elten, ontmoet bin-* nenkort den kampioen Lazek. Elten is de opvplger van Harry Staal, een bokser,- die in Dultschland een zeer goede reputatie heeft. In technisch opzicht is Elfen ongetwijfeld de mindere van Koeblin, maar de Hollander kan een respectabele kracht ontplooien en incasseert zoo voor treffelijk,. dat Koeblin voor geen gemakkelijke opgave staat Jo de Groot heeft als tegenstander Vogt. Daar De Groot reeds twee maal den nationalen titel ln het halfzwaar- gewlcht heeft weten te veroveren en ongetwijfeld een der zeer goede Nederlandsche boksers is, voorzien Duit sche experts voor Vogt een moeilijk gevecht, maar Vogt, die op 4 Mei in het dramatische 'titelgevecht te Hamburg tegen Seidler een deel zijner reputatie heeft moeten in boeten, wil Zaterdagavond beslist alles .op alles zetten om via eeri overwinning op den Nederlander den weg naar een succesvolle loopbaan terug te vinden. Waterpolo Samenstelling van Haarlemsche zeventallen. De komende weken zullen enkele Haarlemsche zeven tallen verscheidene wedstrijden te spelen krijgen. Op Zon dag 29 Juni op de wedstrijden van D. W. R. zal een Haar- lemsch dames zevental den strijd aanbinden tegen de kampioerisploeg van Haarlem, D. W. R. De P. c. van Kring Haarlem heeft hiervoor het volgende zevental samengesteld: L. Schulte (Haarlem), G. Brands (Haarlem), F. Kann (H.P.C.), A. Buding (V.Z.V.), P. van Daatselaar (Haarlem), C. Kraft (Haarlem), M. Kwak (V.Z.V.). Voor de'wedstrijden, die op 7 Juli, ter herdenking van den eersten waterpolowedstrild in Nederland in het oude bad aan de Houtvaart gehouden zullen worden en waar door twee Haarlemsche zeventallen gespeeld zal worden tegen het Nederlandsche zevental en de oud-lnternatlonals, zijn eveneens twee zeventallen samengesteld. De voorloo- pige opstelling voor den op 27 Juni aan de Houtvaart te spelen proef wedstrijd ls: A-Zevental: N. Kollerie (D.W.R.), A. J. Braam (H.P.C.), J. Seubring (D.W.R.), P. Swier (V.Z.V.) F. de Geest (H.P.C.), J. Kollerie (D.W.R.), N. Schoone (V.Z.V.). B-Zevental: E. Vrugt (H-P.C.), c. visman (V.Z.V,), C. van Elllnkhuizen (Haarlem), D. van Viersen (D.W.R.) A. v. d. Bogaarde (D.W.R.), M. Mauritz (H.P.C.), A. H. Sipkema (H.P.C.). Deze proefwedstrljd begint om 7.30 uur. De scheids rechter is de heer C. Janus te iJihuÜ1—v

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5