j§ m Hf iHP s s s 8 s 8 8 Ëf gj a 8 a Arbeid van belang voor de voedselvoorziening föiaoiand UIT EIGEN TUIN Weer een Concours- Hippique te Hoofddorp Zomer. Peulvruchten op bon 57 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving DAMRUBRIEK mi ggg 188 Wj- «8 iipp n KJ tin P iü§ I Radio Moors m m m - m m m m Het volkstuintje Wat zal er met den oogst gebeuren Alle werk moet zelf worden gedaan. Het aantal dergenen die in volkstuintjes zich bezig houden met den teelt van akkerbouwproduc- ten is dit jaar zeer groot. We hebben er vroeger reeds in dit blad op gewezen, dat zeer velen dit jaar getracht hebben een stukje grond machtig te worden om daarop aardappelen, boonen, kool enz. te verbouwen. Deze belangstelling was zoodanig, dat de prijzen der voor dit doel geschikte perceel tjes zeer sterk stegen en dat zelfs velen nog niet tot huren konden komqg eenvoudig omdat op een geschikten afstand van huis geen stukje grond meer te krijgen was. Er zijn dus teleurgestelden. Maar. zij die geluk kiger geweest zijn en konden gaan spitten en zaaien en poten, zij zijn met den arbeid begonnen en zet ten die nu in de eindelijk toch gekomen zomer hitte voort. Zij bewerken hun tuintje, schoffelen, wieden, strijden mede in den Productieslag 1941. Sommige menschen, natuurlijk geen volkstuiij- ders, zien met men zou het een zekere geringschat ting kunnen noemen, op dezen arbeid neer. Huns inziens is de door dit werk verkregen hoeveelheid producten zoo gering, dat zij van geen belang is voor onze voedselvoorziening. Deze meening kan 'evenwel stellig onjuist worden genoemd. Het aan tal volkstuinders is zoo groot, dat hun oogst zeker niet een quantité négligeable is. Men realiseere zich maar eens even, dat niet honderden maar duizen den avond in avond uit naar hun stukje grond trek ken om daar te werken voor den komenden winter. Ongetwijfeld kan men zich geen beter middel denken om stad en platteland dichter tot elkaar te brengen dan deze drang der stedelingen om mee voor de winterprovisie te helpen zorgen. Wie met den teelt is begonnen leert dag in dag uit weer met, welke zorgen de landbouwer zijn producten moet omringen om tot een goeden oogst te komen. Zeer velen zijn van den waan genezen, dat het voornaamste is het zaaien en poten en dat het daarna uit zichzelf gaat groeien en men stil kan gaan zitten tot de tijd van het binnen halen daar is. Zij leeren weer, dat het gezaaide en gepote dag aan dag met allesziende aandacht moet worden om ringd. omdat alleen dan een redelijke opbrengst kan worden tegemoet gezien. En om die opbrengst is het toch te doen. Men kan welhast zeggen, dat enkel daarom wordt ge werkt en gezorgd en het is derhalve begrijpelijk, dat men zich afvraagt of men het geteelde zelf zal mogen houden. Een antwoord op die vraag geven is nu nog uitgesloten, omdat er voor zoover ons be kend. nog geen definitieve regeling voor de volks tuintjes is gemaakt. Desniettemin kan hier wel ge releveerd worden wat tot heden omtrent deze ma terie is bekend geworden. Dit is in de eerste plaats dat telers van akker bouwproducten hun oogst ter beschikking zullen moeten stellen van de- overheid of van door de overheid daartoe aangewezen lichamen. We gaan nu langzamerhand over tot het uitplan- ten van de z.g. be waarkool en spruitkool. Indien we hiervan niet zelf planten gekweekt hebben, wenden we ons tot een betrouwbaar adres. Vooral met het uitplanten van roode- en Deensche witte kool wachten we niet te lang, omdat deze sooi-ten langzaam groeien en voor het invallen van de vorst geoogst moeten zijn. Met het uitzetten van de boerenkool, die nog tot begin Augustus uit- geplant kan worden, wachten we tot de vroege aardappelen en erwten van het veld zijn, om deze dein op de plaats hiervan uit te planten. Het planten van kool geschiedt steeds 's avonds en wel het liefst na een flinke regenbui. In ieder geval moet de grond voldoende vochtig'zijn. Bij het planten zorgen we ervoor het wortelgestel dei- planten zooveel mogelijk te sparen. We maken het plantgat zoo diep, dat de wortels er recht naar be neden in kunnen hangen, houden de planten met de eene hand vast en drukken met de andere hand de aarde stevig aan, zoodat deze overal goed tus- schen de wortels komt. De planten moeten min stens even diep staan als ze gestaan hebben. Na het uitpooten gieten we de planten flink aan en ook de eerstvolgende dagen geven we ze indien noodig 's avonds water. Zien we dat de planten gaan door groeien, dan kunnen we hiermede ophouden. De plantafstand voor roode-, Savoye-, witte- en spruitkool is 6070 c.M. Kool behoeft een voedzamen en vochtigen grond. Op arme grond wagen we ons slechts aan spruit kool en boerenkool. Nu wordt onze kool helaas voortdurend door vele ziekten belaagd, waardoor dikwijls reeds de jonge planten aangetast zijn. Een van de meest ge vreesde. ziekten is wel de knolvoet. Aan de wor tels van de aangetaste planten zitten bruine en zwarte knobbels, terwijl bij zonnig weer de bladeren der planten, die bij deze ziekte een blauwgroene kleur hebben, spoedig verwelken. Soms vallen eenigen tijd na het uitplanten de koolplanten plotseling om. Deze „vallers" die vooral bij roode kool voorkomen, lijden aan een kanker aantasting aan den wortelhals. Ook aan draai'nartigheid gaan vele koolplanten ten gronde. Deze ziekte, die veroorzaakt wordt door de koolgalmug, kunnen we herkennen aan de opge zwollen en kromgetrokken hartblaadjes. De kool vlieg, die zijn eieren aan den wortelhals van koolplanten legt, veroorzaakt eveneens veel last. De aangetaste planten blijven in groei achter en de nu loodkleurige bladeren verwelken bij zon neschijn onmiddellijk. Voordat we onze koolplanten uitpooten, zoeken we dus eerst zorgvuldig alle aangetaste planten er uit en ook na het uitplanten letten we op of zich ziekteverschijnselen voordoen. De zieke planten worden steeds door middel van een plantenschopje met wortel ,en al uit den bodem gelicht, zoodat de kans dat er ziektekiemen in den grond achterblijven zoo gering mogelijk is. Om de aantasting door de koolvlieg te voorkomen, is het vooral op lichte gron den noodig koolkragen om te leggen. Deze van esfaltpapier vervaardigde kragen kan men bij iedere ren goeden zaadhandel betrekken. We hoogen den grond om de uitgepoote plantjes wat op en leggen om iederen stengel een kraag aan. Ons eerste zaaisel zamerworlelen is nu ongeveer oogstbaar. Bij het oogsten trekken we de wortel tjes niet willekeurig uit het bed, maar trekken ze bij een hoek van het bed of aan het begin van een rij regelmatig voor den voet op. Wanneer we een maal geoogst hebben, drukken we de aarde weer vast tegen de wortels aan. We doen dit om te voor komen dat de planten aangetast worden door het „vuur", dat veroorzaakt wordt door de larve van de wortelvlieg, die door de wortels gangen vreet. De wortelvlieg legt zijn eitjes aan de wortels en wanneer er gaten in den grond zijn, vindt het hier in een mooie gelegenheid. Daarom trekken we dan ook indien op onze jongere wortelbedden de planten te dicht staande afstand moet pl.rn. 4 c.m. be dragen) het teveel niet uit, maar knijpen de plantjes vlak boven den grond weg. Gezaaid kunnen nog worden: alle soorten stam- boonen (voor stokboonen wordt het nu te laat) worteltjes, kropsla en vroege soorten erwten, ca- pucijnders en peulen. Dat we in deze maand, waarin het goed door groeien van onze planten van zooveel belang is. de schoffel weinig rust gunnen, spreekt van zelf Vooral late aardappelen cn de stamboonen moeter nu regelmatig geschoffeld worden, binnen afzien- baren tijd zijn de planten tegen elkaar gegroeic en kunnen we er niet meer tusschen komen. J. J. L. Van deze verplichting zou evenwel in het algemeen ontheffing worden verleend voor door particulieren op erfperceeltjes en in volkstuintjes geteelde producten, voor zoover de opbrengst niet meer bedraagt dan voor eigen gezin noodig is. Verkoopen b.v. of weggeven aan niet tot het ge zinsverband bchoorende personen is derhalve niet geoorloofd. In de tweede plaats wordt als cisch gesteld voor het verkrijgen van ontheffing van de verplichting tot inlevering, dat het bewerken van den grond, het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas dooi den belanghebbende zelf moet geschieden. Het hu ren en bewerken van een perceel door twee of meer personen en het deelen van de opbrengst wordt ge acht in strijd te zijn met het. in den voorafgaanden zin vermelde en voor dergelijke gevallen wordt geen ontheffing van den leveringsplicht verleend. Het telen in combinatie (men kan zich b.v. denken dat personeel van een fabriek of leden van een vereeniging dit zouden doen) zal dus tengevolge hebben dat de geheele opbrengst van de gewassen ter beschikking van de overheid zal moeten wor den gesteld. In de derde plaats zouden producten van volks tuintjes welke zijn ingericht op tevoren braaklig gend terrein in het bezit van den volkstuinder kunnen blijven. Uit het voorafgaande zou kunnen worden gecon cludeerd, dat een landbouwer of tuinder die per ceeltjes teelgrond verhuurt maar een deel van den arbeid zelf verricht daardoor oorzaak is, dat de producten aan de overheid zullen moeten worden geleverd. Zijn wij wel ingelicht, dan geldt ditzelfde ook voor die gronden welke dit jaar voor het eerst door een landbouwer of tuinder zijn verhuurd, ook al worden deze perceeltjes zonder eenige hulp'van landbouwer of tuinder bewerkt en verpleegd. Zooals men ziet zijn de eischen scherp. Overi gens is het nog niet mogelijk definitieve mede- deelingen over deze kwestie te doen, omdat de bevoegde instanties haar standpunt nog niet heb ben vastgesteld, maar uit wat tot heden bekend is geworden blijkt o.i. wel, dat een zeer belang rijke kwestie bij het nemen van een beslissing op de vraag of de geteelde producten voor inle vering in aanmerking komen is, dat men alles voor eigen gezin noodig heeft en of men alle werk van begin tot einde zelf heeft gedaan. Paardensport De zomer komt zijn intree doen, Het onvolprezen warm seizoen, (Maar vaak te hoog geprezen); In warmte en in zonnepracht Wordt er weer veel van hem verwacht, Zal hij zoo mooi ook wezen? Wie zijn vacantieplannen bouwt En op de zomergunst vertrouwt Komt maar bescheiden vragen; O zomer, kom mij tegemoet Met blauwe lucht vol zonnegloed In mijn vacantiedagen. Die nieuwe zomer in den dop, Dat wordt een zomer om mee op, Of enkel op te schieten; Wordt hij nou goed voor u of mij, Voor geen van bei of allebei, Een lotje uit de loterij Met, hoop ik, weinig nieten. Hoe wordt de zomer, gi-Qen en grauw, Of ditmaal nu eens groen en blauw, Met volop zon of regèn; Wij hopen er maar 't beste van Want niemand die dat reeglen kan En dat is maar een zegen. Want stel n voor dat zelf de mensch De zon en regen naar zijn wensch Eti naar zijn hand kon zetten; Men roept nu ook al ach en wee, Dan echter was men nooit tevree Met nat- en droogheidswetten. Wij hopen dat de zomertijd Ons eens zijn beste krachten wijdt, Dit weer is een goed omen; Wat in de schoot van het verschiet Voor zomerweer ligt, weet men niet, We spelen op zien komen. P. GASUS. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" tot bevorde ring van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer en om streken had aanvankelijk hèt voornemen om met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden In de volgende maand Juli het sedert qieer dan 25 jaren gebruikelijke concours-hipique te Hoofddorp ook nu, evenals verleden jaar 1940 niet te laten doorgaan. Doch van verschillende zijden is op een voortzetting van het alom bekende paardensportfeest zóó sterk aangedron gen, dat het bestuur besloten heeft om op Woensdag 23 Juli 1941 op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp weer een concours te doen houden, echter onder voor behoud dat alsnog goedkeuring van hoogere autoriteiten zal worden verkregen. Tot dit besluit heeft zeer sterk meegewerkt het ver blijdende feit dat tal van paardenliefhebbers in ons land bereid bleken tol het vormen van een garantiefonds ten- hechtenis, einde het financieele risico voor de vereeniging zelve tot de kleinste proporties te beperken. Nadër. vernemen we dat het garantiefonds al dadelijk een groot succes bleek. Terwijl hel vorige garantiefonds,, dus in 1939 slechts beschikte over een bedrag van ruim f 800, werd thans in den aanvang reeds de f 1000 voltee- kend, zoodat er momenteel geen financieele bezwaren meer zijn. Wat betreft de belangstelling: van andere sportvereenl- gingen, belooft het paardensportfeest, alhoewel het op bescheiden schaal zal worden gevierd, een succes te worden. Talrijke burgersportvereenigingen, ook van uit Den Haag, drongen er op aan dat het feest zou doorgaan en zegden reeds deelneming toe. ook voor het spring- tournooi. De doorgang van het sportfeest behoeft nog slechts goedkeuring van autoriteiten, doch die zullen binnenkort wel verkregen worden. Haarlemsche Politierechter GERST GESTOLEN Twee Aalsmeerders hadden in Mei van dit jaar zakken gerst gestolen uit een keet op het terrein van het Boschplan, gemeente Aalsmeer. Zij hadden honger, zeiden zij; zij moesten den geheelen dag van brood leven. En melk was toen ook bijna niet te krijgen. „Maar melk is toch niet te vervangen door gerst", merkte de Politierechter op, die verder zeide, dat tegen dergelijke diefstallen streng moet worden opgetreden. Het vonnis luidde 3 maanden gevangenisstraf. BENZINEDIEFSTAL EN HELING Twee IJmuidenaars werden veroordeeld, elk tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van benzine. Een chauffeur te IJmuiden die van de ben zine gekocht had (hij dacht dat de verkoopevs de benzine op bonnen hadden gekregen, verklaarde hij) kreeg 3 maanden gevangenisstraf. Nog een andere IJmuidenaar had een bij dezelfde gelegenheid gestolen autoband gekocht, wetende dat die band van diefstal afkomstig was. De Politie rechter veroordeelde hem tot 3 maanden gevange nisstraf. EEN HEKQUAESTIE De forsche figuur van een Zaandammer betrad het verdachtenbankje. Hij was beschuldigd dat hij het slot van een hek, toebehoorend aan de l'irma Schoen, had vernield. Verdachte zeide recht te hebben op het overpad. Dit betwistte de firma Schoen ook niet, maar het hek behoorde haar toe en had niet vernield mogen worden. Verdachte voerde aan, dat de firma het hek had verplaatst, waardoor het publiek nu niet meer bij hem kon komen. De Politierechter bracht hem onder het oog, dat men zich in zulke gevallen tot een advocaat moet wenden; die vraagt dan kort geding aan bij den President van de Rechtbank. Eigen rechter spelen gaat nu eenmaal niet. Èisch en vonnis luidden 10 boete of 6 dagen van vet. Dc veldwachter nam hem mee en reed achter hem Gedurende dep tocht ging hij langza mer rijden en gaf plotseling den veldwachter een klap. Hij noemde het nu voor den Politierechter een duw. maar het resultaat was een buil van 5 cM. bij 2 cM. De Officier cischte 14 dagen gevangenisstraf en het vonnis luidde conform dien eisch. GASDIEFSTAL Een Beverwijker en zijn vrouw stonden terecht wegens diefstal van gas. Een gasmeter was niet in hun huis aanwezig, maar zij wisten toch verbinding met de gasfabriek te bewerkstelligen door middel van een fietsband. De man zeide. dal ,,zij plan had den zich aan te sluiten". Inmiddels moest hun aan het verstand worden gebracht, zoo meenden Offi cier en Politierechter, dat zulk een aansluiting in ieder geval niet bereikt mag worden door een fiets band. De man kreeg 2 maanden gevangenisstraf en de vrouw als medeplichtige 10 of 6 dagen hechtenis. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherïj maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappel rantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten beschik baar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 21 Juni. Met gedwongen spel voor Zwart, daar de witte dam niet meer de stukken 26, 21 van de damüjn kan afhouden. Wordt met 2 29—24 niet gespeeld dan is elke winst uitgesloten. Tot zoover houden wij het eindspel op remise; wij stel len een iraal boekwerk als prijs beschikbaar indien één onzer lezers er in slaagt, het eindspel te doen winnen. FRAAIE DAMZET. Tot slot dezer rubriek een fraaie damcombinatïe. Zwart: KONIJNENDIEFSTAL Twee Beverwijkers hadden konijnen gestolen ter waarde van 12 ten nadeele van een anderen Be verwijker. Het merkwaardige geval deed zich hierbij voor, dat de. benadeelde de hem aangeboden schadever goeding niet had willen ontvangen en die ook nu nog niet wilde hebben. Officier en Politierechter begrepen er niets van en vroegen: „Waarom niet?". Get. antwoordde „Daarom niet". En verder was er niets uit hem te krijgen. Onder deze merkwaardige omstandigheden luidden eisch en vonnis mild: 15 boete of 9 dagen hechtenis. EEN KLAP OF EEN DUW? Een Aalsmeerder was op 7 Mei 1941 door een veldwachter aangehouden wegens het vervoeren Het fraaie gebouw „De Doelen" zooals men het op de binnenplaats ziet. (foto de Haas). vonden in de Ramen (waar nu de Raamstraat is), maar die werd in 1576 door brand vernield. In 1562 werd de Doelen in de Gasthuisstraat gebouwd. Later werd ook nog het voormalige St. Michielsklooster in de Groote Houtstraat verbouwd tot St. Joris Doelen (thans tot Proveniershuis). De Doelen in de Gasthuisstraat (de Stads- of Clu- veniersdoelen genaamd) werd dus in 1562 gebouwd. Aanpassend bij de omslotenheid van de binnenplaats, gaat er van den gevel een groote rust uit. Toch is het voorplein en ook de groote zaal die achter de hoofd- 'deur op het bordes gelegen is. in vroeger eeuwen herhaaldelijk het tooneel geweest van spannende ge beurtenissen. Het was in deze zaal dat Ripperda, de commandant van Haarlem tijdens het beleg van 1572 zetelde. Een halve eeuw geleden oefende de schutterij nog op de Doelen. Nu wordt het gebouw in het bijzonder gebruikt voor gymnastiekoefeningen. Op onze foto ziet men eenige materialen van met selaar en schilder staan. Openbare Werken is name lijk bezig met een eenvoudige restauratie. Plannen voor een grondiger herstel van dit mooie oude gebouw er is in den loop der eeuwen veel aan het gebouw gewerkt en ig menig geval beteekende het geen verfraaiing! moeten uitgesteld worden tot het er beter voorstaat met de gemeentefinanciën. In de Gasthuisstraat, bij de Botermarkt te Haarlem, staat de Doelen. Het is een gebouw dat er aan den buitenkant somber uitziet. Dit komt omdat er zoo goed als geen ramen zijn. Leelijk is het toch ook weer niet te noemen, want de verhoudingen zijn goed en het mooie poortje vergoedt bovendien veel. Toch zal menigen voorbijganger zich hebben afge vraagd: is dit nu een staal van de bouwkunst uit vroeger eeuwen? De oplossing zit evenwel in het feit, dat de voor gevel van het gebouw op de binnenplaats staat. In de Gasthuisstraat hebben wij dus met een achtergevel te doen en daaraan werd natuurlijk door de bouwers niet zooveel zorg besteed. Wie op de binnenplaats komt wordt daar aangenaam verrast door het aanschouwen van een gebouw dat als een juweel van vroegere bouwkunst kan worden aangemerkt. De soldaten van de vesting hielden oudtijds hun oefeningen op een Doelen. De eerste Doelen werd ge- VEILING VAN SCHILDERIJEN. HAARLEM Vrijdag Gisteren heeft in het Notarishuis aan de Bilder- dijksU-aat te Haarlem de aangekondigde veiling van schilderijen, collectie van wijlen den heer H. J. Herman te Driehuis, plaats gehad. Er was een bevredigende belangstelling. Hooge prijzen werden echter niet besteed. Een stilleven, Chrysanten en fruit, van A. Colust bracht f 170 op en een doek van J. Scherrwitz, „Melkbocht", f 230. Het overige bleef onder deze bedragen. Bij de etsen was er natuurlijk belangstelling voor de stukken van Witsen. onder leiding van Dukel. UIT DE OPENING. Een dampartij bestaat uit drie gedeelten, n.m. opening, ïiddenspel en eindspel. Van deze drie gedeelten ls het eindspel verreweg het moeilijkste en eerst na grondige studie zal men een „basis" vinden om een eindspel te spelen. Het middenspel vormt veelal de schakel tusschen opening en eindspel. Wat de opening betreft, alleen van dit gedeelte is het den damspeler gegeven een nauwkeurige studie te ma ken. De opening volgens een vast speelplan te spelen, is iets wat een ieder kan leeren. In het wedstrijdspel is het gemakkelijk den speler te herkennen, die een uitgebrei de „huisvlijt" van de openingen heeft gemaakt. De theoreticus heeft met zijn bestudeerde openingsspel een belangrijken voorsprong. Voor den opbouw van de theorie vinden wij het altijd interessant, indien één onzer lezers met een nieuw openingssnufje, (binnen de grenzen van het positiespel) komt. Wij laten hieronder volgen een hooogst merkwaardige» en uiterst leerzamen o.i. origineelen openingsvariant. Deze studie is van H. Laros. Er wordt alsvolgt gepeeld. 1. 32—28 20—25 2. 37—32 15—20 3. 41—37 10—15 4. 46—41 5—10 5. 31—27 17—21 6. 36—31 21—26 7. 41—36 20—24 34—29 15—20! 9. 40—34 Stand na den 9en zet van Wit luidt: Zwart: m m mm W wm mM .j wm, m jjg ÜS ij fgj jj§ m m s 8 S s 8 H Sf Éii JU PI Pi m 8 Wit: Laros toont aan dat 10—15 voor Wit altijd stukverlies oplevert. B.v10—15? 10. 28—23 19x28 11. 32x23 Er dreigt nu 34—30 met winst. Op 13—19 volgt 34—30 ineens 114—10 Op zeer fraaie wijze weet Wit thans na enkele zetten stukwinst te forteeren of damcomblnalie te nemen. Na 4—10 kan volgen: 12. 23—19 14x23 13. 37—32 26x2B 14. 33x22 24x33 15. 39x19 13x24 16. 27x4 12—18 17. 4x22 11—17 18. 22x11 6x17 en Wit behaalt steeds stukwinst. Een belangwekkende bijdrage voor de 32—28 openings theorie; wij achten het een voorrecht, dezen variant het eerst te mogen publiceeren. WINST OF REMISE. Maandag 9 Juni is bij de Damclub „Stabiel" te Santpoort de laatste partij gespeeld van de match Dukel—v. Dix- hoorn, welke partij in den hieronder volgenden stand werd afgebroken. Hoewel wij nog een nabeschouwing over deze match zullen geven, willen wij thans den stand eens onderzoeken en nagaan of het spel bij analyse remise of winst oplevert. Het is zoo'n eindspel waarin uren lange analyses schuilen, zonder dat men tot een positief resultaat kan komen. De stand luidt: Zwart, J. A. v, Dixhoorn. Zwart: Wit: Wit, B. Dukel. Zwart is aan zet. Met twee stukken meer ls het o, niet mogelijk winst te forceeren. Wat is n.m. het geval: Wit heeft met het innemen van de lijn 4—36 het spel in handen, omdat de witte dam in het spel passief en actief kan optreden. Probeert Zwart deze lijn te veroveren, dan verovert Wit de hoofdlijn, terwijl dan een tweede dam van Wit niet is te keeren. Op 8—13 volgt 36x20 25x14 29—23 en remise. Wat moet Zwart opbouwen om tot een winststelling te komen? Het is nog mogelijk voor Zwart, om winst te forceeren dochdan moei Wit een foutje maken. Omdat deze variant en vangslelling zoo uiterst leerzaam is laten wij deze eerst volgen. Van den diagramstand uit het volgende spel: 114—37 2. 29—24? 37—42 3. 24—19 42—37 4. 36—13 37x14 5. 13x2 14—20 6. 2—7 of 20—24 7. 7—18 16—21 ZEEWEG 574, DRIEHUIS, Tel. 4572 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. Reparaties vlug en billijk. (Adv. Ingez. Med.) sg PI H Wit: Zwart; 3, 9, 10, 14. 16, 17, 18. 19. 20, 23. 24. 26. Wit: 25. 27. 32. 35, 36, 39, 40, 41, 44, 45, 47, 48. Wit is aan zet en speelt. 1. 40—34 Er dreigt klaverbladstelling. 24—29 2. 41—36 29x40 3. 27—21 16x27 4. 32x12 49x8 36—31 26x37 6. 48—42 37x48 7. 39—34 48x30 8, 35x4x2 en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het bureau IJmuider Courant, Kennemerlaan, bureau Ken- nemer Crt„ Breestraat, Beverwijk of aan den damredac- teur B. Dukel, Van Wassenacrstraat 23, IJmuiden-Oost. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN. 20 Juni 1941. Notcering schokkervisch Tarbot f3,60; Kleine griet f 1,50—f 1.90; Griet f2,30—12.70; Kleine tong f 1,30—f 2.20; Tong f 3.20— f 3,70; Kl. versche makreel 10.90, alles per K G. Middelschol f63f87,40; Kleine schol f 24,80—f 48,20; Kleine bot fl9,40-f24; Bot f37,50—£48; Pufschar f 7,20—f 8,40; Schar f 13.90—f 16,50. alles per kist van 40 K.G. Beste VRIENDINNETJES. Deze week schrijf ik geen briefje vooraf. Onder het opschrift „Raad sel" vinden jullie de prjjswinster vermeld. Best DROOMKONINKJE. Wat ongezellig zon bandenpech zeg. Toch vrees ik dat jij lang de enige niet bent die er mede te kampen heeft. Je hebt er dus een neefje bij. Neen a.s. week geef ik geen raadsel op. Voorlopig slechts een in de veertien dagen. Dag Droomkoninkje. Best VIOOLTJE. Hoe was het met je vriendin? Ze was zeker wel erg blij toen ze je zag? Je moet dus een toetsenloper gaan maken. Als je bordje af is, mag je er aan beginnen. Van te voren kom ik nog wel even bij je moeder om de stof te bespre ken. 'k Wens je a.s. Woensdag een prettige dag toe. :s Morgens hoop ik je echter nog even op school te zien. Dag Viooltje. Lief VLECHTJE. Wat hebben je ouders je fijn verwend zeg. Nu maar volop van het cadeau genieten doch voorzichtig omspringen met de ban den. Je weet, aan nieuwe banden is momenteel, en in de naaste toekomst, niet te komen. Dag Vlechtje. Beste ZONNEBLOEM. Jammer dat je het raadsel, doordat de courant verbruikt was. niet hebt kunnen oplossen. Voortaan het blad met de kin derrubriek maar opbergen. Ja voor slagballen was het 1.1. Woensdag wel te warm. Dat is een dwaal- partjj geworden in het Herenbos. Maar gelukkig ben je er toch op "tijd uitgekomen. Je hebt dus geen kussentje van varen behoeven te maken om er de nacht op door te brengen. Stel je zo iets eens voor zeg. Dag Zonnebloem. Lief GOUDMUILTJE. Uit je briefje maak ik op dat het zilveren huwelijksfeest van je ouders prettig gevierd is geworden. Zij, die gekookt heeft, heeft heel wat werk moeten verzetten. Een brui loftsmaal voor zoveel gasten eist heel veel zorg. Kon je, toen je op bed lag, vlug inslapen of was je oververmoeid? Tot Woensdag. Je schaar en de haakjes vooral niet vergeten hoor. Dag Goud muiltje. Beste WOUDDUIF. Ja, ik vind ook dat kam perfoelie heerlijk riekt, vooral des avonds, 'k Ge loof dat je je over de uitslag van je toelatings examen niet ongerust behoeft te maken, 't Zou na tuurlijk wel erg prettig zijn als je geen mondeling examen meer behoeft te doen. Maar, wachten duurt altijd lang, Nog maar even geduld houden is het beste. Dag Woudduif. Lief MEIBLOEMPJE. Je hebt twede Pinkster dag een fikse wandeling gemaakt. Om 20 K.M. in 4 uur af te leggen, moet men er flink de pas in hou den Je eerste medaille is in je bezit en zal denke lijk wel door meerdere gevolgd worden, 'k Wens ie succes met de a.s. aardbeienmars. Dag Mei- bloemDie. Lief ROODKAPJE. De oplossing van het raad sel heb je niet goed gemaakt. Wel jammer. Een volgend keer maar beter. Wat prettig dat je zo vaak gaat zwemmen. Tot Woensdag. Dag Rood kapje. Lief HUMMELTJE. Hartelijk dank voor de mooie tekening. Je moeder heeft slechts een klein onderdeel geteekend, Heb je de koekoek horen roe pen toe je aan tafel zat? Ik heb de vogel de laat ste tijd ook nog al vaak gehoord. Men zegt wel dat, wanneer de koekoek zich laat horen, er regen komt. Maar de regen laat op zich wachten. Dag Hummeltje. Best SNEEUWKLOKJE. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Prettig dat je een goede dag gehad hebt. Roodkapje gaat a.s. Zaterdag ook zwem men. Ga ie soms met de klas? 'k Wens je veel ge noegen. Dag Sneeuwklokje. Best BOODSCHAPSTERTJE. Ja, het raadsel was inderdaad erg gemakkelijk. Maar het volgen de dat ik opgeef zal moeilijker zijn, dat heb ik op de club reeds gezegd. Meibloempje was, na loting, de gelukkige. Wat gezellig, zeg dat je a.s. Vrijdag met de klas gaat zwememn. Veel genoegen en lek ker water wens ik je toe. Dag Boodschapstertje. Lief BIJ-DE-HANDJE. Ja, je hebt het raad sel goed opgelost. De prijs is je dit keer echter niet toebedeeld. Maar dat zou je zelfs niét eens pret tig gevonden hebben. Je hebt de vorige keer een prijs gewonnen en gunt ook een ander kind graag een gelukje. Dag Bij-de-handje. Best DOORNROOSJE. Ja je hebt het raadsel goed opgelost. Je wilt zo graag dat ik eens een heel moeilijk opgeef. Dat gebeurt. Het volgende raadsel zal veel moeilijker op te lossen.zijn. Het'wordt in de eerst volgende rubriek geplaatst, 't Zal mij be nieuwen hoeveel goede oplossingen ik dan krijg. Je strandpakie past je nog op het nippertje. Je bent_ dus sinds verleden zomer nog tamelijk ge groeid. Tot Woensdag. Dag Doornroosje. „RAADSEL". De oplossing van het raadsel was „een kaars". Meibloempje heeft, na loting, de prijs gewonnen In de eerst volgende rubriek plaats ik weer een raadsel. Het wordt nu, op veler verzoek, een moei»- lijk raadsel. Veel groeten van 1 Mej. E. VIJLBRIEF,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5