IJmuider Courant Duitsche en Roemeensche troepen rukken Bessarabië binnen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Weer een groot aantal Sovjet-vliegtuigen vernield Russen trekken terug op de Dnjestr-linie F 40.000 boete voor houthandel. Maximumprijzen voor zeep vastgesteld. Operaties tegen het Sovjetleger verloopen volgens het krijgsplan 26e JAARGANG No. 196 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93. Haarlem Telefoon 10724 Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dii blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 24 JUNI 1941 Abonnementen per week per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Het D.N.B. meldt: Duitsche en Roemeensche :troopen zijn op 22 Juni Bessarabië binnen gerukt. Hun opmarsch beweegt zich in de rich- tin van de grens tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie van vóór de inlijving van Bes sarabië bij de Sovjet-Unië. Alle te Boekarest ontvangen particuliere in lichtingen over het verloop van de militaire operaties aan de Roemeensch-Russische grens maken melding van een zonder tegenstand terugtrekken der Russen op de Dnjestr-linie. Het Duitsche luchtwapen heeft Maandag sedert de eerste morgenuren zijn aanvallen op de vliegvelden van het Sovjetlegei; met groot succes voortgezet. Bij het groote aantal Sovjet-vliegtuigen dat reeds op den eersten dag werd vernietigd, kun nen thans als resultaat van den tweeden dag nog talrijke vernielde vliegtuigen worden opge teld. Sovjetiinies doorbroken. In afzonderlijke acties heeft de Duitsche in fanterie op talrijke plaatsen de versterkte linies van de Sovjettroepen doorbroken, aldus meldt het D.N.B. Zoo heeft een compagnie infanterie na een gevecht van twee uur vijf bunkers bestormd en versterkte veldstellingen op strategisch belang rijke plaatsen veroverd. In een dikken ochtendnevel rukte deze compagnie over weiden en velden, verdeeld in afzonderlijke stoottroepen, tegen de versterkte stellingen van den vijand op, die klaarblijkelijk een strijd in het open veld wilde vermijden. Hij had zich gedeeltelijk in de huizen van het plaatsje verschansd. Onder dekking van mitrailleurs en zware infanterie- wapens drongen de stoottroepen dit plaatsje bin nen, waarop zij den eenen haard van tegenstand na den andere uitrookten. Houtprijzen opgedreven. Een houthandel te 's-Gravenhage beschikte bij het uitbreken van den oorlog over groote voorra den van verschillende houtsoorten. De directeur der naamlooze vennootschap, de heer P. P. L., liet het hout tegen veel te hooge prijzen verkq.op.en. Voor Amerikaansch eikenhout bijv. vroeg hij,/ 230.— per m3., terwijl dié prijs niet hooger mocht zijn dan 165. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gra- venhage, die een vervolging instelde, rekende ver dachte L. zijn overtredingen zwaar. aan. Daar hij veel winst maakte op de oude voorraden, kon hij dok tegen veel te hooge prijzen, hout inkoopen. Hierdoor berokkende hij andere houtfirma's die zich wei aan prijsvoorschriften hielden, groot nadeel. Daarenboven leidden de hooge inkoopprijzen van het bedrijf er toe, dat het prijsniveau van verschil lende houtsoorten in het algemeen belangrijk werd opgeschroefd. Op grond van deze overwegingen en van de ge- rhaakte onrechtmatige winst, werd verdachte ver oordeeld tot een boete van 40.000.en tot publi catie van het vonnis. (A.N.P.) N PASFOTOGRAAF OVERTREEDT PRIJSVOORSCHRIFTEN De pasfotograaf J. H. te Vlissingen werd wegens overtreding van de prijsvoorschriften door den in specteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage vervolgd en gestraft. In de afgeloopen maanden had hij n.l. bij herhaling op bestelling pasfoto's ge maakt en afgeleverd voor den prijs van 0.80 per 8 stuks. Op 9 Mei 1940 rekende hij echter 0.75 per 6 exemplaren. Voor deze eigenmachtige prijs- verhooging werd hem een boete opgelegd van L300.y terwijl tevens openbaarmaking van de chtbeschikking werd gelast. (A.N.P.) 's GRAVENHAGE, 24 Juni. In de Staatscourant van gisteren werd een beschikking gepubliceerd, die ten aanzien van zeep nauwkeurige voorschrif ten bevat. In deze beschikking worden, zooals de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, herziene .maxi mumprijzen vastgesteld. Eén stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 12'/ï cent kosten. Voor huis houdzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk (240 gram) betalen, voor een enkel stuk 6 Va cent. Zachte zeep, die door den fabrikant is "ver pakt in hoeveelheden van 1 kg. of minder, mag ten hoogste 38 cent per kg. kosten. Is de zeep onver pakt, dan is de prijs 34 cent per kg. De beschikking bevat enkele bepalingen waarin de eischen worden vastgesteld waaraan de samen stelling moet voldoen. Zoo zal huishoudzeep 45 of 50 pet. vetzuren moeten bevatten, zachte zeep 30 of 36 pet. De vulstoffen, die in de zeep worden ver werkt, moeten eveneens aan bepaalde eischen van kwaliteit voldoen. De beschikking verplicht den fabrikant zijn ver koopprijs zoo vast te stellen, dat voor grossièr en winkelier procentueel dezelfde winstmarge over blijft als op 9 Mei 1940. Hetzelfde gledt voor den grossier t.a.v. den winkelier. Waar z.g. marge-con tracten van kracht zijn, voorziet de nieuwe regeling in de instandhouding daarvan. De beschikking en daardoor dus ook de nieuwe blijft als op 9 Mei 1940. Hetzelfde geldt voor, den werking. KLEUTERONDERWIJS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens van de „Gemengde Commissie" ter verkrijging van diploma's voor Voorbereidend Onderwijs (Kleuter onderwijs) slaagden voor akte A de dames: M. van der Schans te Aerdenhout, C. Boot en L. van Poelvoorde te Bloemepdaal, W. Zoete te Heem stede, L. van Logchem te Alkmaar, S. van der Schoot te Overveen, M. Mantz en E. Beverwijk te Haarlem, allen leerlingen van den neutralen Oplei dingscursus te Bloemendaal. In het centrum van het plaatsje kwam het tot een hevig straatgevecht met een vrij grooten troep, die totaal in de pan werd gehakt. Daarna concen treerde de rest van den vijand zich rondom een bunker aan den uitgang van 't plaatsje. Doch ook deze laatste poging tot tegenstand werd door een Duitsch pantserafweerkanon gebroken, terwijl de bunker buiten gevecht werd gesteld. Het grootste deel der bemanning gaf zich ovcer. De rest vluchtte naar de omliggende bosschen, war zij later opge jaagd en eveneens gevangen genomen werd. Optreden van het Duitsche luchtwapen. Het luohtwapen der Sovjet-Uiiie heeft zijn vluchten naar het Oost-Duitsche grensgebied en het gouvernement generaal met zware vreliezen moeten boeten. Het D.N.B. heeft een bericht ont vangen over een luchtgevecht van 22 Juni waarbij van 35 Sovjet-Russische bommenwerpers 32 door Duitsche jagers werden neergeschoten, toen zij, be schermd door jagers, een kleine stad in het gouver nement-generaal trachtten aan te vallen. Duitsche Messerschimdtjagers-^haalden met reusachtige snel heid de vijandelijke formatie in en wierpen zich bliksemsnel op de groote machines, zoodat reeds na de eerste salvo's acht Martin-bommenwerpers neerstortten. Terwijl een deel van de Sovjet machines trachtte van koers te veranderen, bonden eenige Russische jagers van het type Rata den strijd aan. Zij werden terstond door lichtspoor granaten gepalit en vielen als brandende fakkels in de straten van een kleine, buiten de stad gelegen nederzetting. Daarop namen de Duitsche jagers de achtervolging van de vluchtende bommenwerpers terhand. Elk der Messcherschmidtjagers dreef ver scheidene Roode vliegtuigen voor zich uit. De boord- wapens doorboorden de draagvlakken, de motoren en machines van de vijandelijke toestellen. Reeks- gewijs stortten de toestellen brandend neer. Ter wijl de uit nood neergeworpen bommen ontploften, zweefden talrijke neergeschoten piloten aan hun vierhoekige valschermen naar omlaag. Zij werden gevangen genomen. Steunpunten van de Sovjet-Unie gebombardeerd. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op 22 Juni ondanks sterken afweer oorlogshavens en steunpunten van de Sovjet-marine gebombar deerd. Een Sovjet duikbootbasis aan de Zwarte Zee was het doel van bijzonder hevige aanvallen. De Duitsche vliegtuigen naderden in scheervlucht. de haven. Iedere afzonderlijke landtong stak dui delijk af tegen den donkeren grond van de zee. Zeer dichtbij en duidelijk lagen de bevolen doelen voor de Duitsche vliegers, n.l. werven, docks, machinewerkplaatsen en silo's. Zonder zich van de wijs te laten brengen dor het hevige schieten der luchtdoelaj'tillerïe wierp elk van de aankomende vliegtuigen zijn bommen neer. Door de waarnemers en bommenwerpers der Duitsche vliegtuigen kon wórden waargenomen, dat aan werven en doek- installaties schade was toegebracht en dat in de> olieopslagplaatsen in dé havens groote branden woeden. Alle in actie zijnde vliegtuigen keerden naar him steunpunten terug. Slechts enkele vlieg tuigen hadden door granaatsplinters van de lucht doelartillerie lichte beschadigingen opgeloopen. Voorts meldt het D.N.B.: Aan het Oostelijk front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 22 op 23 Juni met groot succes militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in de voornaam ste gevechtssectoren aangevallen. Een groot aantal vliegvelden werd gebombardeerd. Vliegtuigen, hangars, werkplaatsen en kwartierruimten werden vernield of in brand geworpen. Belangrijke marschi-outes van de Sovjettroepen die gedeeltelijk door colonnes en voertuigen waren verstopt, werden met bommen bestookt en met de boordwapens beschoten, evenals verscheidene strategisch belangrijke spoorweglijnen. De strijd aan het Oostelijk Front. Foto van de eerste Russische krijgsgevangenen. (Telefoto HoffmannStapf) Duitsch weermachtsbericht: Maar zoover zou het gelukkig niet komen. De chauffeur was bijtijds uit z'n cabine gesprongen... nog een eindje en de tractor bleef met de voor wielen boven het water hangen. Het zware achter stel had hem ongetwijfeld het doorschieten be let. Het gevolg van deze situatie was, dat de pont niet aan den steiger kon komen. Er bleef dus niets anders over dan het vaartuig: rond te draaien zoodat de voorsteven achtersteven werd en om gekeerd. Voor een Velsensche pont is dat geen be zwaar, want daarbij zijn voor- en achtersteven gelijk. Anders was het met de voertuigen, die er op stonden. Deze kwamen nu achterste-voren aan het einde van hun reis. Met goed gevolg kwamen de auto's aan wal, maar 'met alzoo een met steenen beladen wagen met paard. Door den korten draai kantelde het voer tuig, met het gevolg, dat de steenen er afvielen. Het opladen van de steenen en het verwijderen van den op hol geslagen tractor heeft natuurlijk stagnatie veroorzaakt, maar ten slotte was iedereen blij, dat het ongeluk zoo goed af loep. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 23 Juni 1941. Tarbot f 3.5<b-f 3.1S; Tone f3.70—f3.40 per K.G.; Zetschol f37— £75: KI. schol f73—f37; Pufschol eerste soort f33— f 17,50; Pufschol tweede soort f 14—f8,50; Muilen f34—f 30; Pieterman f 69—f 67: Kleine roode poon f 47; Hors- makreel f 20—f 13; Groote schar f 37—f 25; Kleine schar f20—f 11; Pufschar f9—f6.50; Wijting f37—f 18; Groote gul f88; Kleine gul f69, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers. Beatrice IJM 118 100 mnd f1700; Martha IJM 65 100 mnd. f 1927: Shamrock IJM 192 65 mnd. f 1348; Sumatra IJM 253 150 mnd. f2129; Zeeleeuw IJM I 50 f 816; Zeehond IJM 70 65 f 1286. Kotters: IJM 224 f 5275; IJM 223 f927. Loggers: SCH 443 f721; SCH 247 f 1260; SCH 201 f381; SCH 196 f 424; SCH 245 f 1006; SCH 223 £914; SCH 30 f 1059; SCH 402 f 1495; SCH 246 776; SCH 9 f 1640; SCH 283 f912; ZW 20 f 1036; KW 58 525; KW 97 f292; KW 2 693; KW f513; KW 175 £691; KW 18 f 1038; KW 60 £936. In de Oostzee vijf Russische schepen tot zinken gebracht. Vliegvelden in Noord-Schotland bestookt. BERLIJN, 23 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten verloopen de gevechten van het leger en het luchtwapen tegen het Roode Leger volgens het vastgestelde plan en met succes. In het Oostelijke deel van de Oostzee drongen torpedo- motorbooten tot de kustwateren van de Sovjet Unie door en brachten een kustvaartuig en vier vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 5.950 b.r.t. tot zinken. In de Zwarte Zee werd een ge mengde Duitsch-Roemeensche formatie van lichte zeestrijdkrachten bij een verkenningstocht zonder succes door een Russische kustbatterij beschoten. In den strijd tegen Groot Brittannië brachten duik- booten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en Westelijk van Afrika zes vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 26.500 b.r.t. tot zinken. Het luchtwapen vernietigde «in het z.eegebied om En geland drie vrachtschepen met tezamen 11.000 b.r.t. en plaatste bómtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardijschepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen vannacht aanval len op havenwerken aan de monding van de Theems. Vliegvelden in Noord-Schotland en militaire doelen aan de Engelsche Zuidoostkust werden met goed re sultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in lucht gevechten overdag elf, döor luchtdoelartillerie en door een patrouillevaartuig twee Britsche vliegtuigen neer geschoten. In Noord-Afrika vielen gisteren Duitsche en Ita- liaansche vliegtuigen vijandelijke stellingen en op slagplaatsen bij Tobroek aan. In den slag bij Solloem Het punteren in Giethoorn is weer toegestaan. De eerste, die er van profiteerde, was een trouwstoet (boven), doch ook de boeren maken in dezen hooitijd weer dankbaar gebruik van dit specifiek vervoermiddel. (Foto Pax Holland). van 15 op 17 Juni werden 237 Britsche pantserwagens vernietigd. Bovendien konden twaalf voor het ge bruik gereed staande pantserwagens, tien stukken geschut, 74 vrachtauto's alsmede talrijke handvuur wapenen en munitie worden buitgemaakt. Verschei dene honderden Britten werden gevangen genomen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbasis Alexandrië met bommen van allerlei ka liber. In het havengebied werden aanzienlijke ver woestingen aangericht. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen in het Westelijk rijksgebied. In Bremen en andere plaatsen ontstond schade aan gebouwen in woonwijken, nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten drie van de aanvallende vliegtuigen omlaag. Het Roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrachten bommen in Oost-Pruisen zonder noe menswaardige uitwerking. Luitenant-kolonel Mölders behaalde gisteren zijn 72e overwinning in de lucht.' VERGOEDING OORLOGSSCHADE MOTOR RIJTUIGEN. In de Rijksregeling inzake de vergoedingen voor oorlogsgeweld-schaden aan huisraad, enz., worden in een apart artikel (art. 8) ook de bijdragen geregeld wegens het verloren gaan van motorrijtuigen door oorlogsgeweld. De redactie van het artikel kon er toe leiden, dat enkele schade-enquête-commissies slechts bijdragen toekenden wanneer het verloren gegane motorrijtuig voor den rechthebbende als onmisbaar moest worden beschouwd- De K.N.A.C. meende aan het bedoelde artikel echter een andere interpretatie te moeten geven, waardoor de beperkende bepaling van de noodzakelijke onmis baarheid van het motorrijtuig niet zou gelden. Dezer dagen ontving zij van het Departement van Financiën bericht, dat dit zich met de interpretatie van de K.N.A.C. kan vereenigen, zoodat voortaan on afhankelijk van het feit of het motorrijtuig voor den rechthebbende onmisbaar was of niet, in ieder geval een Rijksbijdrage kan worden verleend, wanneer het voertuig door oorlogsgeweld verloren gaat. VAKGROEP KUNSTDANS OPGERICHT. 'S-GRAVENHAGE, 23 Juni. Heden is hier ter stede opgericht de vakgroep kunstdans binnen het op te richten theatergilde. In het voorloopig bestuur heb ben zitting genomen mevrouw Gertrud Leistikow, me vrouw Puck RochatNieuwenhuis, mevrouw Netty van der Valk en de heeren Willy Bosboom en Iril Gadescov. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt naar aanleiding van de oprichting van de vak groep kunstdans als onderdeel van het op t.e richten theatergilde nog ^mede, dat tot leidster van het voor loopig bestuur werd aangewezen mevrouw Puck RochatNieuwenhuis. De vakgroep kunstdans omvat de volgende dans vormen: klassieke danskunst, moderne danskunst, rhythmiek en variété-dans. IJMUIDEN Angstig moment op een Kanaal- pont. Autotractor schoot over de afsluitklep, maar bleef op 't nippertje hangen. Een zeer ongewoonongeluk ongewoon vooral sedert de ponten van zware, hooge en goed „veranderde" afsluitkleppen zijn voor zien heeft gisteren omstreeks 12 uur vele ooggetuigen eenige angstige oogenblikken be zorgd. Het is louter toeval geweest, dat dit ongeluk zoo goed is afgeloopen en ten slotte niet meer is geworden dan een angstig mo ment. Het ongeluk gebeurde op een der stoomponten, die van den Noordelijken naar den Zuidelijken oever onderweg was. Toen de pont nog op een flinken afstand van den aanlegsteiger verwijderd was, be gon plotseling een tractor met een met graszoden beladen aanhangwagen neigingen van ongeduld te vertoonen. Het voertuig schoof vooruit tegen de afsluitklep en drukte die vervolgens omlaag. Toen de voorwielen van den tractor op de klep geraakten ontstond er een hellend vlak, met het gevolg dat de tractor de klep afreed. Schrik ontstond onder degenen, die achter den afsluitboom op de aan komst van de pont stonden te wachten. Velen zagen in gedachten al het zes-wielige voertuig over de afsluitklep in het kanaal verdwijnen. VELSEN Veertig jaar in dienst bij de Papierfabrieken. Het veertigjarig jubileum van den heer J. tea Wolde bij de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van elder Zonen, war de jubilaris op 21-jarigen leeftijd in de timmmerwerkplaats te werk werd ge steld, is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De jubilaris werd op het directiekantoor toe gesproken door den heer Joan H. A. Kruimel, die zich in hartelijke bewoordingen uitte over de goede plichtbetrachting, den ijver en de opgewekt heid van den heer Ten Wolde Uit erkentelijkheid en waardeering voor zijn verdiensten, overhandigde spreker hem een gouden horloge met inscriptie, een geschenk onder enveloppe en het diploma van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Namens het personeel van het Bouwkantoor en dat van de timmerwerkplaats werd de jubilaris te zijnen huize door den oudsten collega, den heer D. Blok, gehuldigd., hem werden een fraaie" huis kamerlamp en een bloemstuk overhandigd. BEVERWIJK Aardbeien verlangen naar regen. De vruchten schroeien rijp en blijven klein. Na lang wachten is eindelijk het warme weer ge komen. Reeds eenige dagen zendt de Juni-zon uit een wolkenloozen hemel haar stralen. Trillend hangt de warmte in de straten en boven de akkers, waardoor de gezichtseinder als in nevelen gehuld schijnt. In de verte roept een koekoek haar eentonige roep koekoek, koekoek. Met regelmatige tusschenpoozen klinkt de roep van het dier over het weideland, dat ligt te blakeren. Een enkele landsman is bezig, zijn hoofd beschut voor de felle zonnestralen met een oude hoed en de mouwen opgestroopt. Een paar bruin gebrande gespierde armen doen het door de warmte thans zoo dubbel zware werk. De zware kleigrond is gebarsten en vertoont overal scheuren. De slooten staan droog, de halmen wuiven heen en weer in het lichte briesje, dat nog wat verkoeling brengt en in de verte roept de koekoek. Het is droog in den polder en op de akkers in Be verwijk en omgeving, waar een rijpende oogst staat te stoven in de zon. Een geluk is, dat het 's nachts nog flink dauwt, want, 's morgens in alle vroegte, als de zon langzaam bloedrood de hoogte ingaat, hangen aan de planten en bladeren de droppels, die in de eer ste zonnestralen glinsteren als diamanten. Maar dit is can ook het eenige vocht, dat de gewassen in langen tijd hebben gehad. In den Wijkermeerpolder gaat het nog best, de gewassen staan goed en beloven veel voor het nade rende oogstfeest. Maar op de hooger gelegen gronden in Heemskerk en Beverwijk ziet de tuinbouwende bevolking met verlangen uit naar een flinke bui. Zelfs de stads- mensch met een tuintje achter zijn woning zal kun nen constateeren, dat het droog is. Maar de tuinders kunnen moeilijk 's avonds als een „stadstuintje" ge wapend met een gietertje de bloemen en bruine boo- nen gaan begieten. Het sorteert niet veel effect en vooral op akkers van flinke afmetingen is het haast ondoenlijk om de natuur een handje te helpen door water te geven. Toch zijn er wel enkelen, die 's avonds de aardbeien water geven, om althans nog te probeeren de vruchten kunstmatig te laten zetten. Want als er één gewas is, dat water noodig heeft, dan is het wel de aardbei. Juist in de periode toen de vruchtzetting begon, kwam de warmte. Als toen na enkele dagen wat regen gevallen was, dan zou de vruchtzetting verder vrijwel een normaal verloop gehad hebben. Maar de regen kwam niet en langza merhand is dan ook in het bijzonder op de hooge gronden, die vooral in Heemskerk gevonden wor den, behoefte ontstaan aan water, dat nu wonderen zou verrichten. Men zegt wel eens in tuinderskrin gen na een lekker buitje, dat iedere druppel een daalder waard was. Maar inderdaad, dat zou nu het geval zijn. Thans schroeien de vruchten rijp en door onvol doende vocht blijven zij kiein van stuk. Indien dit weer dan ook aanhoudt, verwacht men dat de aard beiencampagne, die nog beginnen moet heel spoe dig afgeloopen zal zijn. De conclusie kan hieruit ge trokken worden, dat dan de oogstopbrengst wel niet zal meevallen. lederen dag maar weer aan rekent men er op, dat de zon nu eens verstek zal laten gaan, maar tot nu toe is het. ijdele hoop gebleken. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat er gauw verandering zal komen. Regen, dat is wat de aardbei noodig heeft en als deze gauw komt, dan zal de „glorie van Kennemerland" weer met haar weeë geur en frissche kleur in de sloffen prijken en weer overal verfrissching brengen. Op enkele plaatsen in Heemskerk, voornamelijk op de lichte gronden, hangen de planten slap. Een slecht teeken. Enkelen zijn er reeds toe overgegaan te spuiten waar men meestal sceptisch tegenover staat. Als weerprofeten bestudeeren de tuinders, wier ak kers het meest van de droge warmte te lijden hebben, de lucht en de gedragingen van den wind. Na enkele dagen uit het Oosten geblazen te hebben, liep hij gisteravond om naar het Westen. Zou dit de ge- wenschte verandering zijn? Laten wij hopen met die tuinders, dat er spoedig regen komt, opdat allei moge groeien en bloeien als nimmer tevoren-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1