IJmuider Courant Tegenstand van sterke Sovjetstrijdkrachten gebroken Successen aan het Oostelijk Front DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bij poging in het bezette gebied door te dringen 22 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Slowaaksch leger neemt deel aan den strijd. uitsluitend de volEende VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK 26e JAARGANG No. 197 Uitgave Lourens Coster, Maatscnappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, ÏJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 25 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13*^2, pet maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2-05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In het oosten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plannen. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvlieg tuigen een Britsch patrouillevaartuig tot zinken ge bracht en twee vijandelijke koopvaarders ernstig be schadigd. Bij een Britsche poging om overdag liét be zette gebied binnen te dringen, zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij deze gevechten gingen vier Duitsche vliegtuigen verloren. Een verdragende batterij van de marine heeft vijan delijke schepen in het Kanaal beschoten. In den af- geloopen nacht heeftde luchtmacht havenwerken aan den mond van de Theems en in het Zuid-Oosten van Engeland gebombardeerd. Groote branden bra ken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in Noordwest Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor eenige burgers gedood of gewond werden. Verscheide ne woongebouwen werden getroffen. Nachtjagers hebben één, marinegeschut twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een afdeeling nachtjagers schoot haar 200ste vijandelijk toestel neer. Het jacht eskader on der bevel van luitenant-kolonel Mölders behaalde op 22 Juni zijn 750ste overwinning in de lucht". De krijgsverrichtingen aan het Oostelijk front. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Omtrent de korte mededeeling in het Duitsche. weermachtbericht: „In het Oosten ontwikkelen zich de operaties der Duit sche weermacht onder groote sucessen volgens de plannen", wordt aan het. D.N.B. van welingelichte militaire zijde geschreven. Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshandelingen staan de gebeurtenissen aan het nieuwe Oostelijke front, op den voorgrond. Terwijl in het bericht van het ópperbevel van het Sovjetleger van 23 Juni een reeks bepaalde gegevens worden ver strekt, houdt het Duitsche opperbevel der weermacht zich zeer gereserveerd. Dat is in overeenstemming met een gebruik, zooals dat nog bij alle groote ge vechtshandelingen aan Duitsche zijde kon worden waargenomen. Intusschen kan men uit de ontvangen berichten zien dat de groote offensiefbeweging van de Duitsche weer macht tot dusver door de Sovjettroepen niet kon wor den tegengehouden. Ondanks den taaien tegenstand ^Jieeft het Duitsche leger door zijn onvergelijkelijke infanterie met haar geschoolde stoottroepen, gesteund door dé pioniers en de artillerie en door pantser- strijdkrachten een diepen deuk geslagen in de grens stellingen dér Sovjets. "Wanneer het legerbericht van de Sovjets van en kele frontdeelen beweert dat haar tegenaanvallen den Duitschen opmarsch hebben teruggeworpen, geschiedt zulks klaarblijkelijk volgens beroemde modellen, zoo als wij dat reeds bij onze vroegere tegenstanders in Polen, in het Noorden, in het Westen en op den Bal kan hebben beleefd. De volgende dagen zullen leeren wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd worden dat het Duitsche weermachtbericht in de afgeloopen oorlogsmaanden steeds onaantast baar en* steekhoudend is gebleken. Ook vandaag blijkt weer uit het weermachtbericht, dat de ingezette ope raties van het leger in samenwerking met het lucht- wapen volgens de plannen tot ontwikkeling komen. Het Duitsche luchtwapen heeft op de beide eerste aanvalsdagen in het Oosten een groot aantal vijande lijke vliegtuigen vernield en tegelijk ook op den grond strijdenden troepen van den tegenstander aan zienlijke schade toegebracht en transporten van aller lei aard en verkeersverbindingen in het opmarsch- gebied gestoord. Bij de groote afstanden, die voort vloeien uit het ruime gebied van dg operaties van het luchtwapen, is het bijzonder opmerkelijk dat van overal volstrekte successen konden worden gemeld. De Duitsche marine, welker eerste, koene aanval len op de Oostzee en op de Zwarte Zee reeds lieten zien, dat ook zij de voorwaartsche beweging van de strijdkrachten te land en in de lucht op de flanken naar vermogen steunt, is opnieuw actief in den strijd gebracht. Bijzonder opmerkelijk is daarbij het betrek kelijk zeldzame geval van tot zinken brengen van een duikboot van den tegenstander door een eigen duik boot. Afgezien van de reeds gemelde mijnversperrin- gen op de Oostzee, zijn thans door Duitsche zeestrijd krachten ook bijzondere mijnacties uitgevoerd ter be lemmering van de vijandelijke zeesteunpunten, welke eveneens tot verliezen van den tegenstander hebben geleid. Het totale overzicht over de gebeurtenissen der beide dagen doet zien: 1. Systematisch optreden der Duitsche weermacht.- 2. In eenige sectoren wanhopige tegenstand der Sovjettroepen. 3. Superioriteit van het Duitsche luchtwapen. Van de Duitsche weermacht kan geconstateerd wor den dat haar trefkracht, haar uitrusting en haar er varingen beproefd zijn in den strijd. De eerstvolgende dagen zullen toonen, welke afweerkracht de Sovjet troepen vermogen te plaatsen tegenover deze ontke tende Duitsche macht, Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn dat van een systematische offensieve beweging der Sovjettroepen van hun kant tot dusver niets te bespeuren is. De wet van het handelend optreden ligt bij de Duitschers. De landsgrenzen overschreden. PRESSBURG, 24 Juni (D.N.B.) De president der Slowaakschè republiek, dr. Tiso, heeft heden middag een oproeping tot het Slowaakschè volk gericht, waarin hij de mededeeling deed dat het Slowaakschè leger heden de grenzen van Slowa kije heeft overschreden om zich met de Duitsche - troepen in den strijd tegen de Sovjet-Unie te vereenigen. De regeering van de Slowaakschè republiek heeft een mededeeling uitgevaardigd, volgens welke de 22e Juni 1941 wordt beschouwd als de dag waarop de Slowaakschè staat in den toestand van parate weerbaarheid is geraakt. De Slowaakschè minister-president en 'minister van buitenlandsche zaken, dr Tuka, heeft gisterochtend den Duitschen gezant te Pressburg, Ludin. ontvangen en hem medegedeeld, dat de Slowaakschè republiek thans officieel aan den oorlog tegen de Sovjet Unie deelneemt. in de oproeping tot het Slowaakschè volk wordt- woordelijk gezegd: „In volledige solidariteit met het Groot Duitsche rijk neemt het Slowaakschè volk zijn plaats in ter bescherming van de Europeesche bescha ving. Afdeelingen van onze weermacht zijn over de grenzen der Slowaakschè republiek getrokken om zich tnet het strijdende Duitsche leger te vereenigen". TELEGRAM VAN DR. TISO AAN DEN FüHRER. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) De president van de Slowaakschè republiek heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Op het oogenblik, waarop Slowakije met de wa pens in de hand zich aansluit bij den strijd om het lot van de Europeesche gemeenschap, veroorloof ik "uj Uwe Excellentie nogmaals de verzekering te geven van den trouw en verbondenheid van het Slo waakschè volk en zijn regeering, alsook van zijn on wrikbare geloof aan de overwinning. .God zegene ons besluit." De Führer heeft daarop als volgt geantwoord: „Ik dank Uwe Excellentie voor uw telegrafisch bericht dat Slowakije aan de zijde van Duitschland deelneemt aan den strijd voor het lot en de toekomst van Europa en voor de verzekering van uw trouwe verbondenheid. In de onwankelbare overtuiging van ons. recht, ben ik er zeker van dat onze wapens een Jotale .overwinning beschoren zal zijn". „Herstellingsoord Villandry". In het N.V.-Huis te Utrecht is de vereeniging .Herstellingsoord Villandry", de vereeniging van personeel in dienst van spoor- en tramwegen en andere aan het spoor- en trambedrijf verwante transport ondernemingen, bijeen geweest onder voorzitterschap van den heer C. Cramer. De rekening en verantwoording over 1940 sloot met een bedrag van f 90.342.42, de balans per 1 Januari 1941 met f 232.976,57. De begrooting voor het jaar 1942 werd vervolgens vastgesteld. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren C. Bos en J. J. Bruyns van de thans gefuseerde N.V. van spoor- en tramwegpersoneel, A. C. Kenemans en C. Meyll van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegper soneel, C. Cramer van den thans -gefuseerden Centra- len Bond van Spoor- en tramwegpersoneel en A. M. Martens van den R.K. Bond van spoor- en tramweg personeel „St. Raphael". In de vacature G. J. Ording en H. J. Kanne werd voorzien door de verkiezing van de heeren R. v Weerdt en W. Haxe. Amerikaausche burgers mogen Italië zonder speciale vergunning niet verlaten. Italiaansche tegenmaatregel. Uit Rome, 24 Juni: Officieel wordt medegedeeld: Wegens den door de Amerikaansche regeering getrof fen maatregel, volgens welken het Italiaanschen bur gers verboden is zonder speciale vergunning der autoriteiten het gebied van de Ver. Staten te verla ten, heeft de Italiaansche regeering eenzelfden maat regel voor de Amerikaansche burgers getroffen die in Italië, in de onder Italiaansche controle staande of de door de Italiaansche troepen bezette gebieden wonen. (D.N.B.) Eugclsche luchtaanvallen op ons land. Acht licht gewonden. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni (A.N.P.) In den afgeloopen nacht kwamen hier en daar Britsche vliegtuigen in gering getal boven ons land en wier pen brisant- en brandbommen neer. De schade be perkte zich in hoofdzaak tot geringe terreinschade. Slechts werd in een plaats in het Oosten des lands een sporttribune licht beschadigd, waarbij een groot aantal naburige woonhuizen glasschade opliep en on geveer acht burgers licht door glassplinters ge wond werden. Moeilijke arrestatie van vluchteling. Lange jacht door de Haagsche straten. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Dinsdag zag een re chercheur van den Centralen Opsporingsdienst op -de Prinsegracht den 46-jarigen v. L. loopen, die aangehou den moest worden daar hij nog drie maanden gevan genisstraf te ondergaan had. Van L. zag zijnerzijds zijn tegestander ook en rende weg, in de richting van de Boekhorststraat. Plotse ling. keerde hij op zijn schreden terug en versnelde zijn spurt, de Brouwersgracht op naar het Hoogezand. In de drukke straten verwekte het geval veel op schudding. De rechercheur loste ter waarschuwing eenige schoten uit zijn pistool. Van L. gaf het echter niet op, tartte den politieman daarentegen door hem toe te roepea: Schiet maar raak. Dat alles ging razend snel in zijn werk. Bij de Lange Beestenmarkt kwam motorpolitie er aan te pas en ook deze ging achter den vluchteling aari. In razend vlug tempo bereikte men via de Ha merstraat de Boekhorststraat, zooals gewoonlijk dien tijd vol menschen. De politie werd daardoor in haar tempo geremd en verloor den gezochte even uit het oog. Weldra vond ze hem echter terug in een ijssalon, waar hij moe en achteloos achterover leunende aan een ijsje stond te likken. De man werd aangehouden en is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. (A.N.P.) in hooger beroep weer tot 10 jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 25 Juni. Het gerechtshof te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een bóerenarbeiderdie terecht had gestaan wegens poging tot doodslag en tegen wien de procureur- generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank te Haarlem, n.l. tien jaar gevangenisstraf het geëischt. Conform deze eisch veroordeelde het Hof den man tot tien jaar gevangenisstraf. Verdachte had een vrouw te Zaandam, die hij sinds jaren met zijn ongewenschte attenties'vervolgde, met een mes aangevallen en gewond. Dit was de derde maal. dat hij een moordaanslag op de vrouw pleegde. (a.n:p.) Opgravingen hij Zelhem. 2500 jaar oude begraafplaats blootgelegd. Dr. Bursch uit Lieden heeft bij Zelhem opgra vingen gedaan. Daarbij is in de buurt van dè buurt schap Pottenbult een begraafplaats blootgelegd van 2500 jaar geleden. Het woord „Pottenbult" wijst er reeds op dat in dit heuvelachtige heideterrein, dat begroeid is met dennen en berken, voortdurend groote partijen scherven werden gevonden in den vorm van urnen, pijlen uit het steenen tijdperk en andere voorwerpen, welke vlak onder de heide liggen. Dit feit heeft tot het nadere onderzoek geleid. Jeugd van het platteland in de stad. Op tegenbezoek in Groningen. De eerste groep kinderen van het platteland van Groningen is in de stad Groningen aangekomen. Het geldt hier een tegenbezoek dat deze kinderen maken, daar het vorige jaar de stadskinderen eenige dagen op het land hebben doorgebracht Ruim 250 kinderen uit verschillende plaatsen in de provincie werden Dinsdagmiddag in „De Harmonie" ontvangen, waar de eerste maaltijd zou worden ge bruikt. Wethouder H. Molendijk sprak een woord van welkom, waarna de maaltijd een aanvang nam. Onder begunstiging van prachtig zomerweer werd een wandeling door de stad gemaakt, waarbij student-gidsen de kinderen op de bezienswaardig heden wezen. Dinsdagavond werd een filmvoorstelling gegeven, waarna de kinderen naar hunverschillende kwartieren gingen. Zij zijn bij de ouders van stads kinderen ingekwartierd om heden weer andere be zienswaardigheden van de stad te gaan bekijken er te leeren kennen. ORGELBESPELING rr„ntr'C>f?=ion "'^bespeling gehouden in de S' fm! St.Bavokerk te Haarlem op Donderdag 26 G^H'ge Robert"3"1 S V3" 3"4 UUr door dcn h«r 2 Srjfe rv lUpl G (Peters B<i- IV) 2. Herr Gott! Dich loben wir (per omnes versus) 3. Kleines harmonisches Labyrinth 4. Fantasia c kl. t. 5. a. Jesu, meine Freude. b. O Mensch, bewein' dem' Sunde gross. 6. Tripelfuga Es gr. t. (Peters Bd. III). Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 25 OP 26 JÜNI 1941 van 22.04 tot 5.19 Maan op 26 Juni op 7.15 Maan op 26 Juni onder 22.52 EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING Universiteit van Amsterdam. Geslaagd Vóór doet. ex. Ned. taal en letterkunde, cum laude, mej. J. M. Hulsboff; voor doet. ex. Fransche' taal en letterk. W. J. Schuyt, voor cand.-ex. Fransche taal en let terk. mej. J. B. Heukels, en voor cand.-ex. rechten mej. E. Schamhart en R. Kuitert, M. J. Koolhaas, J. H. Ottevanger en L'. de Vries. AKTE L.O. R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Amster dam. Geslaagd mej. K. J. Vosse, Halfweg. LICHAMELIJKE OEFENING L.O. Geslaagd de heer B. Gehling, te Heemstede. HANDENARBEID Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) Haar lem, 24 Juni. Geëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd de heeren G. Bos, H. E. Dees, F. C. Derks en H Henstra. VOORBEREIDEND ONDERWIJS Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor onderwijze res akte Ade dames J. C. van Toelvoorden te Bloe- mendaal M. T. v. d. Schans te Aerdenhout, C. E L. v d Schoot te Haarlem, C. Boot te Bloemendaal, E. H Beverwijk, A. J. van Logchem en' L. W Mentz, allen te Haarlem, W. S. Zoete te Heemstede! Voor akte B (hoofdakte): W. M. v. d. Linde te Be verwijk en M. Belle te Haarlem Duitsche eenheden diep in Sovjetstellingen binnengedrong BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.) Duitsch-Roe- meensche troepen hebben in hardnekkige ge vechten den taaien tegenstand van sterke Sov jet strijdkrachten gebroken, waarbij de bolsje wisten zware verliezen leden. In één enkele sector zijn Duitsche eenheden diep de Sovjet stellingen binnengedrongen en hebben daar 180 pantserwagens der bolsjewisten vernield. Het aantal aan het geheele front verwoeste vijandelijke gevechtswagens kon nog niet wor den opgemaakt. In het strijdgebied van een Duitsche aanvals groep aan het Oostelijke front zijn, naar het D. N. B. voorts verneemt, óp één dag na be trekkelijk korte gevechten, waarbij de bolsje wisten den strijd van kortbij aanboden, ver scheidene honderden gesneuvelden en verschei dene duizenden gevangen Sovjetsoldaten geteld. Verder meldt hei D. N. B. dat Duitsche eenheden op 23 Juni, na door de vijandelijke grensstellingen te zijn heen gebroken, op een Sovjetdivisie gestuit zijn. Nog voor de Duitsche troepen zich goed en wel voor den strijd gereed konden maken, stortte de divisie onder het Duitsche vuur ineen en werd in de pan gehakt. In gereedheid staande Sovjet- pantserstrijdkrachten werden door hét Duitsche luchtwapen üiteengedreven. De Duitsche verliezen bij deze gevechten waren buitengewoon gering. Formatie Sovjet-vliegtuigen vernield. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Een formatie Sovjetgevechtsvliegtuigen is in den ochtend van 23 Juni bij een poging Oost-Pruisen binnen te vlie gen vernietigd. Duitsche jagers bonden den strijd aan met de Sovjet-Russische bombardementsmachi nes in het grensgebied en schoten in korten tijd twintig, vijandelijke toestellen neer, Het eene vijan delijke bombardementsvliegtuig werd na het andere uit zijn formatie weggeschoten en stortte neer, ter wijl een deel der bemanningen trachtte met val- een schermen veiüg neer te komen. Tot dusver zijn tien dooden geborgen en verscheidene gevangenen ge maakt. De Duitsche jagers eindigden den strijd zon-' der eigen verhezen. Demonstraties te Madrid tegen de Sovjet-Unie. Minister Suner spreekt betoogers toe. Dinsdagmiddag is in Madrid een groote be- toogmg gehouden door vele duizenden studenten en leden van de Falange met hun vlaggen en met groote transparanten, ;zoo meldt het DNB De be toogers trokken tenslotte naar het partij secretariaat Hier waren hooge persoonlijkheden, o.m. de minis ter van buitenlandsche zaken Serrano Suner aan wezig. Suner richtte-tot de menigte een toespraak van den volgenden inhoud: „Kameraden. Dit is geen oogenblik voor veel woorden. De Falange velt op dit oogenblik haar vonnis. De Sovjet Unie is schuldig, de Sovjet Unie was schuldig aan onzen burgeroorlog. Kameraden. Weestthans indachtig aan de stem die u zal roepen. Wëest bèreid. Het verslaan van de Sovjet Unie is de dringende eisch van Eui-opa" In den loop van dsn middag namen de betoo gingen in de Spaansche hoofdstad bijzonder indruk wekkende vormen aan. Voor de Britsche ambassade kwam een groote menschenmenigte bijeen, die uitdrukking gaf aan- haar ongenoegen over de sa menzwering van Engeland met de Sovjets in kreten als „Weg met de Sovjet. Unie", „Weg met Engeland" „Gibraltar" en gejuich voor Duitschland, Finland. Roemenië en Spanje. Van het gebouw der Britsche ambassade werden verscheidene vensterruiten ingeworpen. De menigte werd door de politie-, uiteengedreven. Het voor korten tijd opnemen van gasten. Regeling voor pensionbedrijven. Wijziging Winkelsluiting- verordening. Sluiting van slagerswinkels op Maan dagmiddag en van manufacturen-, mode en meubelzaken op Maan dagmorgen. De Slagerspatroonsvereeniging in Velsen en de hou ders van manufacturen-, mode- en meubelzaken in deze gemeente hebben verzocht met toepassing van artikel 6 der Winkelsluitingswet, S. 460, te willen be palen, dat de slagerswinkels en de winkels der laatst bedoelde categorie onderscheidenlijk des Maandags na 1 uur des namiddags en des Maandags vóór 1 uur des namiddags voor het publiek gesloten moeten zijn. Genoemd artikel, dat de mogelijkheid daartoe opent, heeft de strekking de gelegenheid te scheppen om, waar zulks plaatselijk noodig mocht blijken, een spe ciale sluitingsregeling te treffen voor alle of bepaalde groepen van winkels, in verband met de aan de on dernemers opgelegde verplichting om hun perso neel een halven dag per week vrijaf te geven, aldus schrijven B. en W. Blijkens de ingediende verzoeken achten de be trokken winkeliers een uniforme sluitingsregeling gewenscht, teneinde de moeilijkheden voor hen uit de evengenoemde besluiten voortvloeiende, zooveel mo gelijk te kunnen beperken. Reeds eerder werd door den raad een dergelijke re geling vastgesteld ten aanzien van de kappers- en bar biersondernemingen. Zooals uit de bij de verzoeken gevoegde stukken blijkt, heeft een belangrijke meerderheid der win keliers van elk der beide groepen haar instemming daarmede betuigd. De in de gemeente gevestigde slagers hebben zich allen voor de sluiting op Maan dagmiddag verklaard, terwijl van de groep der hou ders van manufacturen-, mode- en meubelzaken zich belanghebbenden voor de sluiting op Maandagmor gen, 9 belanghebbenden voor een onderlinge regeling der sluiting op Maandagmorgen, 2 belanghebbenden voor een sluiting op Maandagmiddag en 1 belang hebbende voor een sluiting op Vrijdagmorgen heb ben verklaard. B. en W. stellen den raad voor, de be staande verordening op de winkelsluiting in verband met het vorenstaande te wijzigen en aan te vullen door vaststelling van het besluit, dat in concept bij de stukken is gevoegd en hen te machtigen, zulks ter bevordering eener spoedige goedkeuring van het be sluit door den Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de redactiewijzigingen van ondergeschikt belang, welke door dezen gewenscht worden geacht en het wezen van het besluit niet raken, daarin zelfstandig aan te brengen. Verplaatsing van twee hulplokalen van school No. 3. De openbare U.L.O.-school heeft ruimte te kort. -GRAVENHAGE, 25 Juni Het was aan pen sionbedrijven, in verband met de huidige omstan digheden, verboden gasten voor korteren termijn, dan 5 dagen op te nemen. Met het oog óp het te verwachten drukke toeristenbezoek, dat aan be paalde streken van ons land zal worden gebracht, zal in vele gevallen het aantal hotels en logemen ten ter plaatse niet toereikend zijn om in voldoen de mate te voorzien in de behoeften aan onderdak en voeding voor korten tijd. Daarom heeft de di recteur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf aan pensionbedrijven. gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni t.m. September 1941 ontheffing verleend van het verbod logies te verstrekken te gen betaling aan gasten voor een korteren onafge broken tijdsduur dan van ten minste vijf dagen Aan deze pensionbedrijven is het derhalve toege staan in dat tijdvak ook gasten voor korteren dan vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeenten zijn: Provincies: Utrecht (met uitzondering van de gelijknamige gemeente),Gelderland en Overijsel Gemeenten: Blaricum. Bussum, 's-Graveland. Hilversum. Huizen, Kortenhoef, Laren (N.H.) Naarden. Bovendien wordt aan alle pensions in het ge heele land toestemming^ verleend tot het opnemen van week-endgasten. (AtN.P.) tijd Blinde mist z'n geleidehond. Werd de hond afgeleid door ongewenschte vriendschapsbetuigingen? Den laatsten tijd kan men geregeld eenige blinde plaatsgenooten op straat zien loopen, geleid door een geleidehond. De trouwe, goed getrainde vier voeters brengen hun blinde bazen naar hun werk, naar den kapper, enz. Dank zij deze honden zijn de menschen veel zelfstandiger dan vroeger, zij vormen tezamen één geheel, het is alsof de blinde ziet met de oogen van den hond. Staat er een hekje in den weg, of staan er eenige ménschen op het, trottoir te praten, de hond duwt zijn baas op zij, zoodat deze passeeren kan, zonder tegen hek of menschen te botsen. Moet de baas den rijweg oversteken, de hond zorgt er voro dat deze veilig aan den anderen kant komt. En nu mist een dezer blinden zijn hond, hetgeen voor den betrokkene een groot verlies beteekent; hij is nu weer op andere hulp aangewezen. Het is een zwarte herdershond Van het vrouwelijk ge slacht. Hun, die inlichtingen kunnen verschaffen wordt verzocht, zich tot een der politiebureaux in onze gemeente te wenden. Ons werd juist gisteren door een blinde er op gewezen, dat er menschen zijn die, geheel te goeder trouw, wel eens zijn hond „aanhaalden" Dat is natuurlijk verkeerd en het lijkt ons niet onmogelijk, dat de vermiste hond door: deze on gewenschte vriendsschapsberuigingen van het rechte spoor is afgedwaald. Voor de betrokken blinde is het te hopen, dat hij zijn trouwen kameraad spoedig weer terug krijgt. Rijwieldief aangehouden. Hij had nog meer op z'n kerfstok. Aan het hoofdbureau te Velsen is ingesloten een inwoner van De Bilt (U.), die zich op Donderdag 20 dezer schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een rijwiel dat ston^ voor het bureau van uitgifte van persoonsbewijzen te Velsen. De verdachte had hier, zonder over geld te beschikken, een kosthuis gezocht, voorgevende dat hij was tewerkgesteld in ÏJmuiden. Al spoedig kon hij zijn leugens niet meer volhouden en werd de grond hem te warm onder zijn voeten. Voorgevende, dat hij foto's en geld te De Bilt zou gaan halen, verliet hij Donderdag j.l. zijn kosthuis, nam een rijwiel weg en verkocht dit té Halfweg. Gebleken is, dat hij zich ook aan diefstal en verduistering heeft schuldig gemaakt te De Bilt en Utrecht. De leerlingenbézetting voor de openbare school voor ULQ te ÏJmuiden is gedurende de twee laatste jaren zoodanig toegenomen, dat thans een ernstig tekort aan lesruimte is ontstaan, aldus B. en W. Bedroeg dé gemiddelde bezetting over 1939, 215 leerlingen, in het begin van 1940 was dit aantal ge stegen tot 238, terwijl de nieuwe cursus in dat.jaar" aanving met 281 teerlingen, verdeeld over 9 klassen. Aangezien de school slechts 8 leslokalen bezit, was het noodzakelijk, het natuurkundelokaal als leslokaal in gebruik te nemen. Het zal den raad duidelijk zijn, zoo schrijft het college, dat deze toestand nadeelig op den gang van het onderwijs werkt. Eenige keeren per dag moeten de klassen wisselen, wat te veel tijd kost en voor de rust in de school niet bevorderlijk is. Voorts moe ten leerlingen van 17 en 18 jaar door dit wisselsysteem dikwijls zitten in banken die bestemd zijn voor leer lingen van 12 en 13 jaar. De aangifte voor het schooljaar 19411942 is we derom zóó groot, dat volgens een voorloopige raming de nieuwe cursus zal aanvangen met 306 leerlin gen. Dit aantal kan nog stijgen in verband met den overgang der leerlingen, het toevloeien van leerlin gen van middelbare scholen, enz. Het nieuwe schooljaar zal dientengevolge met 10 klassen aanvangen, zoodat uitbreiding der lesruimte noodzakelijk moet worden geacht. Plannen tot ver bouw der school zijn in voorbereiding, doch het is zeer twijfelachtig of machtiging tot uitvoering hiervan zal worden verkregen. Vóór den aanvang van den nieuwen cursus moet een tijdelijke voorziening worden getroffen en deze kan worden verkregen door verplaatsing van de twee hulplokalen van de o.l. school no. 3 naar de school voor ULO. Deze lokalen, geplaatst in het jaar 1928, werden reeds voor verscheidene doeleinden benut, zoodat verschillende vernieuwingen zullen moeten plaats hebben. De directeur van Openbare Werken raamt de kosten van herstelling en verplaatsing op pl.m. 3000. De inrichting der lokalen zal een bedrag van f 2300 vorderen, waarbij moet worden op- jemerkt, dat het meubilair, na verbouw der school, in de nieuwe leslokalenkan worden benut. en W. stellen voor hun het benoodigde crèdiet- te verleenen. Wedstrijden voor de schooljeugd. In het gemeentelijk Sportpark zal Vrijdag 4 Juli onder leiding van den heer H. J. Blauw een sportdag wordén georganiseerd voor de scholen voor voortgezet onderwijs. 's Morgens van 9 tot 12 uur zullen de jongens en meisjes elkander in verschillende leeftijdsgroepen be kampen op ath'letieknummers. 's Middags van 1.30 tot 4 uur hebben tusschen de scholen wedstrijden in slagbal en kastie plaats. Aan allen die voldoen aan de eischen, vastgesteld door de gentrale commissie voor Schoolathletiek, zal het schoolathletiekvaardigheidsdiploma worden uitgereikt. De vaardighêidsproeven voor de leerlingen van de lagere scholen worden opVrijdag 11 Juli gehoudèn. Uitreiking distributie-bescheiden. Vandaag zijn de letters U, V, IJ en Z aan de beurt om de distributiebescheiden van het lokaal Raadhuisstraat 5 af te halen. Morgen, Donderdag, komt de letter W. Het lokaal is geopend van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur. VOOR TUINDERS EN KWEEKERS. De vertegenwoordiger van den Plantenziekte- kundigen Dienst zal tweemaal per maand zitting houden in het' veilinggebouw aan de Breestraat en wel op den eersten en derden Zaterdagmorgen der maand. In hetzelfde gebouw zal eveneens zitting, houden de vertegenwoordiger van den Rijkstuinbouw.con- sulent, maar op den tweeden en vierden Zater dag der maand.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1