IJmuider Courant Duitsche troepen in Baltisch gebied. Nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Operaties aan het Oostelijk front worden systematisch voortgezet. Felle luchtaanvallen op Leningrad. 26e JAARGANG No. 199 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen Fn de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 27 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: Successen van grooten omvang teekenen zich af. Acht Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht. Ondergang van Duitschen hulpkruiser. UIT HET FÜHRERHOOFDWARTIER, 26 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht systematisch voortgezet. Nadat de beslissingen in talrijke grensslagen te onzen gunste zijn gevallen, teekenen zich ope ratieve successen van grooten omvang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot Brit- tannië met succes voortgezet. Duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland con- vooien aan, welke door een groot aantal torpedo- bootjagers zwaar werden beveiligd. Verdere aan vallen waren gericht op afzonderlijk varende sche pen. In het geheel werden acht vijandelijke koop vaarders, met in totaal 48.800 b.r.t. tot zinken ge bracht. De zware kruiser „Admiral Scheer" is, onder commando van kapitien ter zee Krancke, na langdu rige succesvolle actie in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan op een Duitsch steun punt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt in totaal 152.000 b.r.t., o.m. een heel convooi van 18.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. De hulpkruiser „Pinguin", die ter belemmering van den vijandelijken handel in overzeesche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan In 'n gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser „Cornwal" verloren gegaan. De comman dant en het grootste deel der bemanning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in ge vangenschap. De kruiser „Cornwall" werd bescha digd. In een actie, die maanden lang heeft geduurd, heeft deze hulpkruiser, onder bevel van den kapitein ter zee Kriider, den Atlantischen Oceaan en den In dischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koopvaarders met waardevolle lading opgebracht die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roemrijke en succesvolle kruistocht ge leid tot het verlies van bijna tweehonderdduizend b.r.t. scheepsruimte .der vijandelijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aanvoeren heeft het luchtwapen voor. de Oostkust van Engeland een koop vaarder van 15Q0 b.r.t. tot zinken gebracht en piet hommen treffers geplaatst op een tweeden grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanvallen zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware verliezen geleden. Jagers schoten 21, luchtafweerge schut haalde vijf Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen ge richt op havens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd door luchtaanvallen reeds op vérstrekkende, wijze vernielde installaties van de ravitaïlleeringshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten- aangevallen en een lichten "kruiser en een tankschip tot zinken gebracht. Een zware kruiser kreeg een bomtreffer. Gisteren hebben Duitsche formaties gevechtsvlie gers met succes militaire doelen in Haifa aangeval len. Zwakke Britsche afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitss&e kustgebied ieergeworpen. In een kamp werden verscheidene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nachtjagers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtui gen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vlieg tuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nachtjagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 35 eigen vliegtui gen verloren." Voortdurend terugdringen der Sovjettroepen. Ter aanvulling van het Duitsche weermachtsbericht van Donderdag wordt aan het D.N.B. gemeld: „De gevechten aan het Oostelijk front verloopen nog steeds volgens de plannen, ofschoon de Sovjet-troepen steeds weer trachten taaien tegenstand te bieden tegen het gewicht van den Duitschen aanval Het verloop tot dusverre wordt het beste geken merkt: Op den grond door voortdurend terugdringen van de Sovjettroepen en hier en daar oprukken van Duitsche snelle troepen, gevolgd door infanterie tot diep in het land van den vijand. In de lucht door een voortdurende krachtige aderlating van het lucht wapen der Sovjets. Zij had tengevolge dat het lucht ruim boven het operatiegebied beheerscht wordt door het Duitsche luchtwapen en dat de formaties Sovjet vliegers een devensieve houding hebben aangenomen. De weermachtsberichten sedert 22 Juni doen zien dat ook aan de andere fronten de strijd voortgaat. Het toebrengen van schade aan het Britsche eiland zelf, evenals aan de Britsche koopvaardij, is door lucht en zeestrijdkrachten voortgezet, met het gevolg dat Intocht in steden en dorpen. BERLIJN, 26 Juni (D.N.B.) Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troepen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, tot het vroeger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de bevolking met verbazing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste boerenhoeven langs de grens kennelijk ge ëvacueerd zijn. stonden eenige kilometers daar achter boeren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven levendig uiting aan hun blijd schap dat de Sovjets verdwenen zijn. in de sedert den aanvang van den veldtocht in het Oosten verstreken dagen in totaal 97.300 b.r.t. als ver nietigd kon worden gemeld. Daarbij is geen rekening gehouden met het resultaat van het nieuwe optreden van den zwaren kruiser „Admiral Scheer" op den Atlantischen Oceaan die 152.000 b.r.t. tot zinken heeft gebracht, Opmerkelijk is de voortdurende herhaling van aan vallen van Britsche gevechtsformaties op de Kanaal- kust. Zij waren alle buitengewoon zwaar door jagers beschermd, klaarblijkelijk met de bedoeling in ieder geval bijzonder sterke effecten te verkrijgen. Toch zijn ook deze aanvallen tot dusverre op niets uitgedraaid. Aan den anderen kant heeft het Britsche luchtwapen bij de aanvallen aan het Kanaal in den tijd van 18 tot 25 Juni alleen reeds 136 vliegtuigen verloren. Daar mede is bewezen dat 1. De Britsche offensieve aanvallen op de Kanaal- kust mislukt geacht moeten worden. 2. Dat de Duitsche afweer het Britsche luchtwapen gevoelige schade heeft toegebracht, en 3. Dat de Britsche leiding zich vergist heeft, wan neer zij geloofde dat het optreden van het Duitsche luchtwapen in het Oosten zou hebben kunnen leiden tot een ontblooting van het Westelijk front. Iets dergelijks kan gezegd worden van het front in het Oosten van de Middellandsche Zee, waaraan het olieravitailleeringscentrum Haifa in Palestina en het groote Britsche havensteunpunt Alexandrië in Egypte herhaalde malen met succes zijn gebombardeerd. Dat ook de Britsche vloot in de wateren van To broek door formaties Duitsche duikbommenwerpers opnieuw aanzienlijke verliezen heeft geleden, bewijst wederom de waakzame alomtegenwoordigheid van het Duitsche luchtwapen." ment liet onmiddellijk de stormartillerie oprukken en het vliegveld omsingelen, zonder dat dit door de Sovjets werd bemerkt. Met de uiterste voor zichtigheid werden de stukken geschut en mitral- leurs ijl stelling gebracht. Daarop gaf de kolonel het bevel om te vuren. Het geschut en de mitrailleurs namen de voorden start gereed staande vlieg tuigen onder vuur, zoodat het slechts een vliegtuig gelukte te ontkomen. Alle overige 28 vliegtuigen werden totaal vernield. Om het vliegveld stonden de brandende toestellen waaruit zeer groote steekvlammen omhoogschoten. Van de vliegtuigen sprong het vuur op hangars en barakken over. "Het geheele vliegveld met alle toe stellen en apparaten werd een buit van de opruk kende infanterie en de haar toegevoegde storm artillerie. Hedenmorgen deelde het D.N.B. mede: Het Duit sche luchtwapen heeft in de nacht van 25 op 26 Juni weer talrijke Sovjet-vliegveld en aangevallen, waar bij barakken, tanks en startbanen vernietigd wer den. Een groot aantal vliegtuigen werd op den be- ganen grond vernield en talrijke Sovjet-vliegtuigen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie neergehaald. Bovendien werd het. optreden van de troepen te land door het luchtwepen krachtig ge steund door hevige aanvallen op Sovjet-pantseraf- deelinsen en concentraties van zware gemotoriseer de afdeelingen. In een klein gebied werden talrijke vrachtauto's, verscheidene zware stukken geschut en een aantal pantserwage,ns vernietigd. De operaties aan het Oostelijk front. Oprukkende Duitsche troepen aan de grens der Sovjet-Unie. (Telefoto Atlantic-Holland) Ook oorlogshavens der Sovjets bestookt. Het DNB meldt d.d. 26 Juni: Op industrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buitengewoon felle lucht aanvallen gericht, zoo verneemt het DNB van bevoegde zijde. In Leningrad bevinden zich groote metaalfabrieken, werfinstallaties, de grootste vliegtuig-onderdeelenfabrieken en fa brieken voor springstoffen en werktuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oor logsindustrie der Sovjet Unie maken. Tezamen met het Duitsche luchtwapen hebben Roemeensche vliegtuigen de belangrijkste oorlogs havens der Sovjets aan de Noordkust van de Zwarte Zee aangevallenen met bommen bestookt. De Duitsche formaties hebben belangrijke stations, wegen, knooppunten, ravitailleeringswegen en marcheerende colonnes met bommen bestookt. Het geweld van de aanvallen der Duitsche en Roe meensche vliegtuigen was zoo hevig dat binnen korten tijd alle ravitailleeringswegen van het Sovjetleger verstopt of onbruikbaar waren. Vooral succesvol waren aanvallen van het Duitsche lucht wapen op verscheidene munitieopslagplaatsen aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee. Daar vlogen letterlijk heele stapels granaten van het Sovjet- leger torenhoog de lucht in en vormden een uniek vuurwerk. OMSINGELING VAN EEN VLIEGVELD BERLIJN, 26 Juni. (DNB) Naar aan het DNB wordt gemeld heeft een regiment op 25 Juni op een vliegveld van het Sovjet-luchtwapen, 28 jachtvlieg tuigen, die voor den start gereed stonden vernie tigd, alsmede de geheele installatie van het vliegveld en een groote hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt. Het regiment baande zich tezamen met een batterij der stormartillerie, in hevige afzonderlijke gevechten een weg. Ieder huis en ieder graanveld moest doorzocht worden. Plotseling kwam van voren het verrassende bericht dat zich ter hoogtp van het volgende plaatsje een vliegveld van het Sovjet luchtwapen bevond, waarop zich een groot aantal voor den start gereed staande vliegtuigen bevond. De kolonel en commandant van het regi 's GRAVENHAGE, 27 Juni. De Secretaris-Ge neraal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het volgende bekend. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurendehet tijdvak van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 3 Augustus a.s. geeft de met „38v genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen' recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het pu bliek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de was scherijen blijft onveranderd van kracht. De was scherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daar na een hoeveelheid van twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behan deling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoo genaamde .„waschverzenders" die slechts als tus- schenpersoon tusschén het publiek en de wassche pen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés, enz., voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegevén. AARDAPPELEN. Bon „08" van de aardappelendistributiekaart: 30 Juni t.m. 6, Juli. 2 kg. per bon. Bon „23" van de melkkaart: 30 Juni t.m. 6 Juli. 1 3/4 liter per bon. Bon „69" en „79" van de „Bonkaart Algemeen' 30 Juni t.m. 13 Juli. 100 gram kaas per bon. De bon nen blijven geldig tm. 27 Juli a.s. BOTER. Bon „22" en „23" van de boterkaart: 30 Juni tjn. 16 Juli, 250 gram boter per bon. Bon „22" en „23" van de vetkaart: 30 Juni t.m. 16 Juli, 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent re ductie verleend. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangende distributiepe riode, mogen reeds den daaraan voorafgaande Za terdag worden gebruikt. EIEREN. Bon 89 van de bonkaart ..algemeen": 30 Juni tot en met 6 Juli één ei per bon. Nogmaals het Persoonsbewijs. Neem de foto wat ruim en kom op tijd. Men meldt het A.N.P. van bevoegde zijde: De foto voor de persoonsbewijzen levert nog voort durend moeilijkheden. Artikel 15 van het besluit persoonsbewijzen noemt elf eischen waar aan de foto, welke bij het afhalen der persoons bewijzen moet ingeleverd worden, zal dienen te vol doen. Het is gebleken, dat tien dezer eischen geen moeilijkheden van belang veroorzaken, doch dat over een daarvan bij herhaling wordt gestruikeld: „De afbeelding van het hoofd moet 2 c.M. in doorsnede of grooter zijn". Het is inderdaad waar, dat in dezen eisch van een minimum, zijnde 2 c.M. sprake is. Wie er op uit is zich angstvallig aan het minimum te houden en er met geen haarbreedte bovenuit te gaan, moet zich niet verwonderen als blijkt, dat hij er precies met een halve haarbreedte onder is gebleven. Wie er een :port van maakt grensgevallen op te zoeken, loopt gevaar in een onbewaakt oogenblik de grens te over schrijden. Wanneer men om een of ander door ons nimmer geheel doorschouwd motief op zijn stuk ken staat en er voor waakt het hoofd vooral niet groo ter dan 2 c.M. te doen afbeelden, zullen zich onge twijfeld moeilijkheden voordoen. Daarom zal men verstandig doen gebruik te ma ken van het maximum dat in den foto-eisch is toege laten. Waarom zou men het niet doen? De foto mag 3»/2 c-M. breed en 4% c.M. hoog zijn. Laat binnen deze afmetingen uw hoofd zoo groot mogelijk op het plaatje zetten, dan heeft u zeker nooit last en de fotograaf rekent er geen cent meer voor. Vermijd het enge minimum. Wees niet te pietepeuterig. Neem het niet zoo nauw en laat u wat ruim nemen. Neem dus een ruim standpunt in, ook op uw foto. Een andere kwestie is het niet op tijd verschijnen ter plaatse waar men voor de uitreiking der per soonsbewijzen is uitgenoodigd. Wie niet verschijnt op den voor hem vastgestelden tijd en zich naar de secretarie begeeft op een tijd stip waarop hij daar dan geen ambtenaar voor hem niet klagen, wanneer hij dan geen ambtenaar voor hem gereed vindt staan. Indien hij moet wachten heeft hij dat aan zichzelf te wijten en wanneer hij wellicht op een anderen dag zal moeten terugkomen is dat niet de schuld van een gebrekkige organisatie, maar van zijn eigen onverschilligheid. Zeker zijn, dat men vlot en vlug en met zoo weinig mogelijk tijdverlies ge holpen zal worden, kan men dan alleen wanneer men ter secretarie verschijnt wanneer men is uitgenoo digd, niet vroeger en niet later. Niet op tijd verschijnen wreekt zich dus niet slechts op den nalatige zelf met tijdverlies en ergernis, het veroorzaakt ook stagnatie in de werkzaamheden der aangewezen ambtenaren en kost dientengevolge geld. De ambtenaar is beschikbaar op den tijd welke op de uitnoodiging staat aangegeven. Wanneer de uitge- noodigde niet op dien aangegeven tijd verschijnt is die tijd voor den ambtenaar verloren. Ambtelijke tijd is gemeenschapstijd en kost gemeenschapsgeld. Wie zonder gegronde reden tijdverlies veroorzaakt zal daarvan de kosten moeten betalen Ieder zal het re delijk vinden dat de beschikbaar gestelde tijd niet wordt betaald uit de gemeentekas, doch dat de weg blijver die kosten dragen moet. Op grond van deze overweging heeft de secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken dan ook bepaald, dat de burgemeester hem of haar, die niet op den vastgestelden tijd is versche nen, kan verplichten meer dan de voorgeschreven le ges te betalen en het bedrag daarvan kan verhoogén tot twee gulden. Deze maatregel geldt voor elkeen, dié ln verzuim is, dus zoowel voor hen, die een be drag van 1 gulden of vijftig cent verschuldigd zouden zijn, als voor hen, die het persoonsbewijs kosteloos zouden hebben ontvangen. Wie dus meenen mocht, dat hij met den vastgestelden tijd gerust wat nonchalant kan omspringen, komt bedrogen uit. Het kost hem altijd meer tijd, het kan hem ook geld kosten. Meer dan een miUioen textielpunten gestolen. Daders tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. In den nacht van 21 op 22 April j.l. werd te Raalte ingebroken in het distributiekantoor dat daar is gevestigd in het gebouw eener school. De daders waren door een tuimelraam naar binnen ge klommen, hadden de binnendeuren geforceerd en vervolgens meer dan een millioen textielpunten ontvreemd, alsmede brood- en vleeschbonnen. Als verdacht van dezen diefstal werden aangehouden de 18-jarige muzikant H. J. R. en de 22-jarige H. S. uit Slagharen. Beiden zijn thans door de Zwolsche rechtbank veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. Tegelijk met hen stond J. D. uit Zwolle terecht, die de beide inbrekers had geholpen de bonnen te verkoopen. D. werd veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. HET ONGELUK OP HET BUITEN-IJ NABIJ SPAARNDAM. De crematie van het stoffelijk overschot van Dr. O. Deggeler en zijn vrouw te Spaarndam, die Woensdag middag bij het zwemmen op het Buiten-IJ om het leven zijn gekomen, zal plaats hebben a.s. Maandag op Wes- terveld na aankomst van trein 14.46. De aardappelprijs. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat van a.s. Maandag af de prijs van de aardappelen 11 cents per KG zal bedragen. Men lette er dus op dat men niet meer betaalt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 27 OP 28 JUNI 1941 van 22.06 lot 5.20 Maan op 28 Juni op 9.27 Maan op 28 Juni onder 25.58 De Duitsch-Nederlandsche samen komst te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde verneemt, kan erop gerekend worden, dat voor degenen, die met speciale treinen van de Duitsch-Nederlandsche samenkomst te Am sterdam naar hun woonplaatsen terugkeeren, vol doende verkeersmiddelen ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmerking komende tram-, autobusondernemingen e. d. Handel in valsche veebonnen. Vier personen staan terecht. ROTTERDAM, 26 Juni. Voor de Rotterdamsche Rechtbank hebben vandaag een viertal mannen te rechtgestaan, die zich hadden bezig gehouden met handel in valsche veebonnen:De mannen hadden bonnen laten drukken die'gelijk waren aan de bon nen welke de Nederlandschê Veehouderij-Centrale uitgeeft aan de veehouders die aan den plicht tot uit levering van vee voldoen. Wanneer een boer een koe aflevert, ontvangt hij- een bon vanwege de N.V.C., waaruit blijkt dat hij aan zijn leveringsplicht heeft voldaan De mannen verhandelden deze valsche bon nen, die grif werden-gekocht tegen prijzen, va- vieerende van f 80 tot: f 12ö:p|r bon.. Toen de po litie de zaak op het spoor kwam en hier ingreep, was er naar schatting voor circa f 32.000 aan valsche bon nen verhandeld. Tegen den 53-jarigen vertegenwoordiger A. L. S. uit Schiedam en den -SSrjarigen koopman H. C. P. S. te 's-Gravenhage werd 2% jaar gevangenisstraf met aftrek geëischt. Tegen den 46-jarigen* veekoopman A. P. uit Rot terdam luidde de eisch =een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek en tegen Tien 59-jarigen veehandelaar E. A. van P. uit Rijswijk 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. (A.N.P.) Twee clandestiene slagerijen te Bussum ontdekt. BUSSUM, 26 Juni. Nauwelijks heeft een inge zetene van Bussum 8 -maanden gevangenisstraf tegen zich hooren eischen wegens het frauduleus slachten of de politie ontdekte weer twee clan destiene slagerijen. De politie werd hierbij ge holpen door een niet onaardig toeval. In Naarden hield zij een slagersknecht aan uit Bussum die in een mandje wat ongekeurd kalfsvleesch vervoerde. De knecht legde een verklaring af en werd aan de Bussumsche politie overgegeven. Daar bleek dat een groot deel van den verkoop te Bussum was geschied. De knecht gaf als adres, waar het vleesch vandaan kwam een woning aan den Plag- genweg te Bussum op en de politie onderzocht hierop de betreffende woning. Daar bleek men van niets te weten, men kende zelfs den knecht niet. Het bleek echter een dubbel perceel te zijn en vermoedende, dat de aangehouden knecht zich in het nummer vergist had, stelde de politie een on derzoek in in het naastliggende perceel. Hoewel men ook hier den knecht niet kende en niets met hem uitstaande had, had men echter juist fraudu leus een kalf geslacht, zoodat deze bewoner het slachtoffer van de vergissing werd en proces-ver- baal kreeg wegens frauduleus slachten, terwijl het vleesch in beslag werd genomen. De politie ondervroeg den knecht nog eens en nu bleek, dat hij een woonhuis aan den Gooiberg een straat verder dan den Plaggenweg bedoeld had. De politie trof ook hier de sporen van frauduleuze slacht aan. Het vleesch was bijna geheel verkocht maar kon voor een groot gedeelte bij de koopers worden achterhaald. Ook tegen den bewoner van den Gooiberg werd proces-verbaal opgemaakt. De huid en andere over blijfselen had de man naar 's-Gravenland vervoerd, waar zij nu in beslag genomen zijn. (ANP) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amstex-dam tot arts de heer J. L. J. Bruisten (Goch). Ge slaagd doet. examen geneeskunde de keeren H. J. v. d. Reyden (B. J. van Esso, H. G. Meyer, R. G. van Aerssen, H. Feilzer en J. Blitz. Geslaagd voor het propaed. ex. theologie de dames J. C. Schreuder en E. G. van Egmond uit Haar lem Handenarbeid. Rijkskweekschool voor Onderwijzers-essen. Haar lem, 26 Juni. Geëxamineerd 12 vrl. candidaten. Ge slaagd de dames E. M. Augustinus, C. M. v. Dus- schoten, W. E. Ehrbecker, E. de Flines, A. v. Huijzen, A. W. Jonker, H. J. Laatsch, C. M. Reeders en L. N. Jonker. Deze examens zijn geëindigd. Nuttige handwerken. R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Am sterdam. Geslaagd de dames: A. C. van den Berg, Zilk en B. Th. Dijkzeul, Aerdenhout. JUBILé. Dinsdag 1 Juli zal de heer A- J. Reef, Ternate- straat 76, den dag herdenken dat hij voor 40 jaar in dienst trad van de N.V. Stork Hijsch, destijds te Hengelo, thans (sedert Augustus 1932) gecombi neerd met Werf Com-ad N.V. te Haarlem. VELSEN De prijsvraag voor Let nieuwe gemeentehuis. „De 8" over de samen te stellen Jury. Het bestuur 4er Vereeniging Architectengroep „De 8" heeft den gemeenteraad verzocht, de uit te schrijvên pi-ijsvraag voor den bouw van éen nieuw gémèentehuis een openbare té doen zijn én bij de besprekingen over de samenstelling der jury er den nadruk op te legggen dat men een jui-y wenscht samengesteld te zien, waarin alle stroomingen van de Nederlandsche bouwkunst gelijkelijk zijn ver tegenwoordigd. B. en W. stellen den raad voor, het vex-zoek te behandelen bij de betrekkelijke voordracht. M. W. Hellemons vraagt eervol ontslag. Wegens zijn benoeming bij de Rijksarbeidsbeurs. De heer M. W. Hellemons, die tot de onlangs tot stand gekomen reorganisatie, directeur der Gem. Arbeidsbeurs was, heeft den gemeenraal eexrvol ontslag gevraagd. De heer Hellemons ls met den overgang per 1 Mei 1941 van de Arbeidsbeurs als instelling naar het Rijk in dienst van het Rijk getreden. Hij vraagt ontslag met ingang van den datum, waarop zijn vaste aanstelling geacht zal worden te zijn inge gaan. Benoeming van twee schoolhoofden. Ter voorziening in de vacature van hoofd der O.L. school no. 4 en no. 1 ontstaan door het op hun verzoek verleende eervol ontslag aan de heeren P. J. de Mooij en G. Klimp bieden B. en W. den raad de volgende voordracht aan: Vacature P. J. de Mooy (school no. 4): 1. G. J. Bremerkamp, ondei-wijzer aan de openbare lagere school no. 5. 2. B. Niemantsverdrïet, hoofd der bijzondere lagere school te Zelhem; 3. J. Hommes, hofd eener O.L. school te Waddinx- veen. Vacature G. Klimp (school no. 1). 1. P. H. van Os, hoofd der O.L. school te Zuid- en Noordschei-mer. 2. G. ten Napel, onderwijzer aan de school dep Nieuwe Schoolvereeniging te Amsterdam. 3. J. Hommes, Wanddinxveen. BEVERWIJK Zehlen waren de aardbeien zoo laat. Vermoedelijk Dinsdag de eerste veiling. Nog steeds is er door de veilingdii-ecties geen beslissing genomen wanneer de eerste speciale aard- beienveilingen gehouden zullen worden. Het laat zich zelfs aanzien, dat dit in Juni niet meer het ge val zal zijn. Weliswaar neemt de aanvoer van aard beien iederen dag toe, maar de hoeveelheid is nog niet voldoende om daarvoor speciaal te gaan veilen. Zelden zijn de aardbeien dan ook zoo laat ge weest als dit jaar. Vorig jaar en in 1939 begonnen de veilingen reeds op den 18den Juni. In het be ruchte yorstjaar 1929 begon de eerste veiling nog op 25 Juni, zoodat er dit jaar een nieuw record ge vestigd wordt. De weinig regen, die tijdens de onweersbui ge vallen is, zal vrijwel geen invloed hebben op den groei der vi-uchten, hoewel natuurlijk alle beetjes helpen. Men verwacht, dat de eerste veiling vermoedelijk Dinsdag 1 Juli gehouden zal worden. STATIEGELD VOOR AARDBEIEN- SLOFFEN. Een van de vraagstukken waar de veilingen thans ook tegenover komen te staan is een regel matige voorziening van aardbeiensloffen, daar deze naar alle windstreken met het Beverwijksche pro duct worden verzonden. Ten einde een tekort aan sloffen te voorkomen hebben de veilingen een statiegeld van 10 cent per slof ingevoerd.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1