IJmuider Courant RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT IN AMSTERDAM. De strijd tegen het Bolsjewisme Croote bijeenkomst op het IJsclubterrein. De strijd in Oost-Europa. Optreden van het Duitsehe luchtwapen aan het Sovjetfront. 26e JAARGANG No. 200 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuïder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 28 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse.nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.1 De Rjjkscommmissaris, rijksminister Seyss Inquart heeft .sisteravond in de bijeenkomst op het IJsclub- terrein te Amsterdam de volgende rede uitgespro ken: Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral evenwel u, nationaal-socialisten in dit. land, bijeen geroepen om uw.standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni, Op dezen dag zijn_ over een front van tweeduizend kilometer de Duitsehe legers en in hun geleden de door de Westersche d.e- mocratiën verraden Finnen en Roemenen, aange treden tegen de Sovjet Unie en het bolsjewisme. Na vijfentwintig jaar heeft het uur van den beslis- senden strijd met den doodsvijand van de Euro- peesehe cultuur en geesteshouding geslagen. Duitschland en het nationaal-socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland is opgedrongen, niet voert voor eigen zelfzuchtige belangen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het grootkapitaal, het Jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van his torische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaalsocialistische opvattingen het lot van dit werelddeel uit de alge- meene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieu we, echte kracht en naar het welzijn van zijn be woners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsehe weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsehe volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk be speuren wij, Duitschers, het bestuur der Voorzie nigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsehe volle thans voelt, zal morgen de over tuiging van alle werkelijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Toen Adolf Hitler het Duitsehe volk ook in het belang en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, ver zette Engeland zich opnieuw tegen de versterking van Duitschland. Opnieuw moest het Duitsehe volk worden omsingeld en eventueel door een blokkade er onder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een* conflict onver mijdelijk. In deze uren des gevaars heeft de leider van het Duitsehe volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoor delijkheid beseft, met de Sovjet Unie een non agressiepact gesloten. De rijkscommissaris zeide, dat slechts de politie ke versterking van het Duitsehe volk' door het na tionaal socialisme en de onvoorwaardelijke trouw aan zijn leider het mogelijk, maakten, dat de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen het nationaal so cialisme zich als beweging had gesteld, werd ach tergesteld. Nu de Führer het uur der beslissing zag komen, aanvaardde het Duitsehe volk zonder nieu we geestelijke voorbereiding en zonder dralen als één man dezen strijd. Het nonagressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. Duitschland heeft nooit besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet Unie of zich dit laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. In Augustus 1939 hebben wij ons reeds afgevraagd of de bereidwilligheid van de Sovjet om dit non agressiepact te sluiten een krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evolutionaire ontwikkeling. Het bewustzijn van de zwaarte der offers van den toekomstigen strijd moest de overweging doen ont staan of het toch niet mogelijk zou zijn, langs den weg van een evolutionaire ontwikkeling en toene mende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en gemeenschap uit te schakelen. Spr. memoreerde, dat tijdens de krijgsgebeurte- nissen steeds duidelijker is geworden, dat de Sov jets het nonagressiepact hadden gesloten teneinde tijd te winnen om alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen het volksche ontwa ken van Europa. Duitschland zag wat er geschiedde en constateer de dat de bolsjewici in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917. Molotof slaagde er destijds niet in, de roofplannen der Sovjets te verbergen. Finland, Roemenië en Bul garije moesten worden overweldigd en de Turken beroofd van de Dardanelles Waar was destijds Engeland, dat zijn garantiebeloften aan deze staten had opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bulgarije en Turkije zich op deze betrekkingen hadden ver laten, waren zij denzelfden weg gegaan als de aan Engeland en de Joden onderhoorige regeeringen van Polen, Noorwegen. Nederland, België, Frankrijk, Joego-Slavië en Griekenland. Eerstgenoemde staten hebben het gevaar ingezien en de Duitsehe garantie gevraagd of de Duitsehe vriendschap gekozen. Thans marcheeren de troepen der met ons bevrien de volken met de Duitsehe divisies op om hun volks- genooten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken een vriendschapsverdrag met Duitschland gesloten. De Sovjets hebben samen met den Engelschen ge heimen dienst steeds gepoogd, centra yoor propa ganda tegen Duitschland en voorbereiding van sa botagedaden te stichten. Hier, in deze stad, hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spr. dankte den na tionaal-socialisten in Amsterdam, omdat zij reeds in deze Februaridagen wisten waar zij behoorden te staan. Het plan van de vijanden van Duitschland is een zoutelooze herhaling van den gedachtengang in 1914. Er is geen twijfel aan, dat het slagen van de plannen onzer vijanden tengevolge zou hebben ge had, dat het bolsjewisme zou heerschen als tegen speler van de Vereenigde Staten, beide bestuurd volgens de plannen der Joden. Er waren genoeg menschen in Holland, die deze ontwikkeling niet hebben gezien of niet wilden zien. die van meening zijn, dat zij het-aan de huma nistische traditie van dit land verplicht zijn, vrijen toegang te verleenen aan Joodsche-, vrijmetse laars- en dientengevolge onvermijdelijk ook nihi listische bolsjewistische elementen en ideeën. Toch hebben de humanisten, op wien men zich steeds beroept, dit gevaar wel degelijk onderkend. Spreker citeerde de uitlatingen van Erasmus, Hugo de Groot en dr. Kuyper. Thans is het duidelijk, dat de beslissing in Euro pa slechts kan vallen tusschen nationaal-socialis me en fascisme eenerzijds en bolsjewisme ander- denis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puriteinsche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den Jood- schen geest. Daarom hebben wij dezen beslissen- den strijd in volledig vertrouwen op den Führer aanvaard. De strijd van nu mag dan zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. Het Engelsche gestamel bij deze geeburtenis doel duideli jk den schrik- onderkennen, die den Engel schen in de leden is gevaren, nu zij zien, dat Adolf Hitier toch den stoutmoedigen en zoo gevreesden gooi waagt en heeft vooi-bereid. De Rijkscommissaris haalde in dit verband eenige uitlatingen van Winston Churchill aan. De Führer heeft gezegd, zoo vervolgde rijks minister Seyss Inquart zijn rede, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat Engeland als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo over wonnen zou zijn als alle andere staten, die het heb ben gewaagd tegenstand te bieden aan de Duitsehe weermacht. De materieele hulp van de Vereenigde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sovjetlegers, werkt de verlenging van den oorlog in de hand. Wij hebben ons er aan gewend, de Vereenigde Staten in dezen zin als be langhebbenden bij den oorlog te beschouwen. Ove rigens hebben wij geen haast om officieel klaarheid in deze verhouding te brengen. De militaire verbrijzeling van de Sovjet-repu bliek leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat in de van hun bloed afhankelijke geaardheid. Indien het een goddelijk gebod was, dat wij aan elk men- sc'nenras in onze eigen, volksgemeenschap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou Onze Lieve Heer alle menschen gelijk hebben geschapen. Thans evenwel moet. het hoogste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan,, dat wij de krachten, die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoorwaardelijk be schikbaar stellen voor de bloedgemeenschap van het eigen volk. Derhalve beteekent nationaal- socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Ter wijl het bolsjewisme de ongelijkheid in de ver deeling van de goederen dezer aarde wil afschaffen door allen op het laagste niveau even arm te maken, zal het nationaal-socialisme den grooten socialen arbeid van de toekomst volbrengen doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rech ten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de gemeenschap. Zoo zullen wij nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den arbeid en de volksche eer opbouwen. Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal-socialistische reorganisatie ook in Nederland, die thans nu de be slissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën die reactionair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het Marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen op bouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats sedert een kwart eeuw door het stelsel van het innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel- bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot stand bevorderen, als het zich van den binnenge- gebied van Europa politiek en economische onder drongen Joodschen, kapitalistischen, ten deele Europa wordt teruggebracht, waardoor het geheele i reeds nihilistïschen en bolsjewistischen, maar even- uniforme leiding komt. zeer van den verouderden reactionairen geest en Het is duidelijk, dat de Vereenigde Staten de dwang bevrijdt^ en indien gij, nationaal-socialisten, thans begonnen regeling van de Europeesche aange legenheden door nationaal-socialisme en fascisme niet in den weg kunnen treden. Al wat Eurpa noo- dig heeft is in een of anderen vorm als grondstof of werk§tof aanwezig. Wellicht moeten wij ons in den komenden tijd nog beperkingen opleggen, misschien moeten we zelfs nog zware ontberingen lijden, maar dit alles raakt' de zenuw van het Europeesche leven niet. Alle economische mogelijkheden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebie den moeten worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. Op dit wij alle nationaal-socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid oogenblik van wereldhistorische beteekenis roepen richtte spr. dezen oproep tot de nationaal-socia listen in Nederland, opdat ook zij zich beschikbaar stellen voor de organisatie van het Europeesche gebied. Nederlanders., gij leeft bovenal ill Europa en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gij deelt boven al Europa's bestel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten ge schiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een versto ring- van uw rust, doch uw lot. Dit hébt gij ge slachtenlang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de_ orde kwam. vaderen zijn reeds 800 jaar-geleden en steeds weer Nederlanders, blüct naar het oosten. Uw voor- daarheen getrokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld ge weest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de ver vulling van deze geemenschappelijke Europeesche taak. De Duitsehe soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche ge bied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. Uw strijd is uw plicht en uw be lang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cul tuur van het avondland. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uit sluitend Europeesche kracht. De sterke is allen het machtigst. Wij willen onze Europeesche proble men alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwol len predikers aan de andere zijde van den Atlanti- schen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsgemeenschap der eere. Wij, nationaal-socalisten, moeten een ondeel bare, onwrikbare eenheid vormen. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staats rechtelijke banden tusschen Nederland en het toe komstige gebied van Europa en over de vraag stukken van de staatkundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toenemende over tuiging van de lotverbondenheid juist van de Ger- maansche volken op het vasteland, zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar bui ten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bondsdeelen een economische verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal-socialisme en van de door den Fülurer ontworpen reorganisatie van Europa, den Nederlanders hun nationale eigen aardigheden en zelfstandigheid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Ne derland, maar het gaat om de gelijkgerechtigdheid der Nederlanders in het gereorganiseerde Neder landsche gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terugkeer der Nederlanders in de Pan-Euro peesche gemeenschap te verlichten en mede te helpen, opdat de Nederlanders in volledige gelijk gerechtigdheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijkgerechtigdheid hangt even wel af van de mate, waarin zij zich nationaal- socialisten betoonen. Uw geestelijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter be schermd en gehandhaafd blijven dan door op volging van de nationaal-socialistische beginselen want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten dc van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooing komen. Tusschen ons, nationaal-socialisten, kan er slechts een wedstrijd zijn, n.l. wie de beste natio- naal-socialist is, d.w.z. wie de nationaal-socialis tische beginselen het duidelijkst begrijpt en het on- voorwaardelijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven evenals ook ons ge meenschapsleven, op de orde der volksche waarden afstemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke eigen geaardheid de van God gewilde bouwsteenen der menschheid. Het bloed schept tus schen de rassen verschillen, die den afzonderlijken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uit- eenloopende verantwoordelijkheid jegens het geheel schenken, althans uiteenloopend overeenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De men schen zijn niet gelijk, noch naar karakter, noch geloovig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsehe en Nederlandsche nationaal- socialisten. Heil Hitier. (Men zie ook elders in dit nummer). .Diplo" over Europa's kruistocht tegen het bolsjewisme. Duitschland's medestrijders. Tn een overzicht van de houding der Europee sche volken in den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie constateert.' de „Deutsche-Diplomatisch- Politische Korrespondenz" dat. de strijd van Duitschland tegen de Sovjet-Unie een kruistocht is Europa tegen het Bolsjewisme. De vrienden, neutralen en zélfs de volkeren, waarmee Duitschland nog voor kort de degen gekruist heeft., zien thans in, dat hier de zaak van Europa op het spel staat. De „Korrespondenz" herinnert er aan hoe aan de zijde van Duitschland en het fascistische Italië, Fin land, Roemenië, Slowakije reeds in den oorlog met Moskou zijn. Ook Zweden heeft zich aan de ge meenschappelijke taak niet onttrekken en Denemar ken heeft de betrekkingen tot Moskou reeds verbro ken. Noorsche eenheden marcheeren in de „Standarte Nordland" tegen het boljewisme en de Baltische volken begroeten in den Duitschen soldaat den bevrijder van de bolsjewistische onderdrukking. In de „Standarte Westland" hebben zich de Neder landers, Vlamingen en Walen vereenigd. Ook de solidariteit van Bulgarije in dezen oorlog spreekt van zelf. De jonge weermacht van Kroatië sluit zich bij het Duitsehe leger aan. In Spanje hebben falanx en leger besloten contingenten vrijwilligers naar Oost-Europa te sturen en in Portugal heerscht even groot begrip voor de zedelijke noodzakelijkheid van dezen strijd als in het bezette en onbezette Frankrijk, welks nieuwe staatsbestel in de scherpste tegenstelling staat tot het bolsjewisme. Aan den anderen kant staat echter Engeland dat, zooals de „Korrespondenz" verklaart, met zijn rval op Duitschland en de blokkeering van Europa slechts in de kaart speelde van het Bolsje wisme. Thans reeds zou Engeland niet in staat zijn, aan den bolsjewistischen bondgenoot de Europeesche buit later weer te betwisten. Engeland zou zich cynisch op zijn eiland terugtrekken en Europa in el lende achterlaten. Ook de Amerikaansche oorlogs ophitsers zouden niet anders kunnen handelen. In stinctief vereenigen zich daarom de Europeesche volken rondom dat centrum van kracht, dat alleen in staat is het eeuwenoude conflict tusschen de krachten der vernieuwing te regelen. (D.N.B.) De Rijkscommissaris sprak heden, den 27sten Juni, voor ongeveer 45000 Duit schers en Nederlanders in Amsterdam over den Europeeschen strijd tegen het Bolsjewisme. Ook de laatste Nederlander moet nu besluiten of hij zich afzijdig wil houden of met een vereenigd Europa samenwerken wil. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tijdens zijn rede. (Foto Pax Holland) Berlijn trekt conclusies uit den militairen toestand. Het D.N.B. meldt: Ten aanzien van den militairen toestand in het Oosten zijn naar van welingelichte militaire zijde te Berlijn wordt medegedeeld, drie punten bij zonder opmerkelijk: De op 22 Juni aangevangen slagen aan de grens zijn systematisch tot ontwikkeling gekomen. Voor de verdere ontwikkeling van den toestand zijn beslissende successen te verwachten. 2 Het feit dat om de beide steden Lemberg en Bialystock twee groot veldslagen zijn ontbrand geeft aanleiding tot zeer bepaalde conclusies. Wan- de Sovjets namelijk, zooals zij beweren, geen aanvalsbedoelingen hadden gehad, maar alleen troepen ter verdediging aan hun Westelijke grenzen hadden geconcentreerd, zou het juister zijn geweest aan de grens een aaneensluitend verdedigingsfront te vor men. Een blik op de kaart nu leert dat de beide genoemde steden, Lemberg in Galicië en Bialystock aan den Boven-Narew, bijna in 't middelpunt van naar het- Westen zeer voorspringende grenssector liggen. De concentratie van opeengehoopte strijd krachten juist in deze sectoren bewijst duidelijk de aanvalsvoornemens van de Sovjets jegens Duitsch land, 3. De strijd van het ^Duitsehe luchtwapen tegen het Sovjet-luchtwapen gaat dagelijks mét dezelfde ver nietigende uitwerking voort. Wannéér daartegenover de Sovjets hun luchtaanvallen voornamelijk richten op Roemeensch gebied, geschiedt zulks klaarblijke lijk omdat zij gelooven daar een zwak punt en ge ringen weerstand te vinden. In den strijd hier mee moet worden geconstateerd dat ook deze lucht aanvallen geen successen hebben behaald en dat bo vendien de afweer van de verbondenen aldaar zoo doeltreffend is dat reeds, in verscheidene gevallen alle aanvallende vliegtuigen volkomen konden wor den vernietigd. Sovjetvliegtuigen boven Finland. Luchtmijnen op Ekenas. Uit Helsinki meldt het (D. N. B.): In den loop van Vrijdag hebben Sovjetvliegtuigen geen noe menswaardige vluchten boven Finsch gebied ge maakt. De berichtencentrale der regeering deelde gisteravond mede dat tot 17.00 uur slechts uit Ekenas (ten Noordoosten van Hangö) bericht was ontvangen van een luchtaanval. Deze aanval vond plaats om ongeveer 10.00 uur, toen twee Sovjet vliegtuigen acht luchtmijnen op de stad neerwier pen. Een persoon werd gedood. Enkele schuren en woningen raakten in brand. VERKLARING DER FINSCHE LEGATIE TE TOKIO. De Finsche legatie in Japan heeft in een officieele verklaring vastgesteld dat Finland niet den oorlog aan Sovjet-Rusland heeft verklaard, maar zich be schouwt als in staat van oorlog, aangezien het luchtwapen der Sovjet-Unie, ondanks herhaalde protesten, talrijke Finsche steden heeft gebombar deerd. Overigens zoo wordt in de Finsche ver klaring gezegd heeft Sovjet-Rusland reeds in November van het vorige jaar het voornemen ge had Finland in te nemen. Finland handelt dus slechts uit zelfverdediging. Duitsch weermachtsbericht Groote beslissingen op alle fronten afgedwongen. zijds Als de meer dan'tweeduizendjarige geschie- I naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel Duikboofen en vliegtuigen brengen acht schepen tot zinken HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Juni. (D N.B.) Het opperbevel dér weermacht deelt mede: „De eerste vijf dagen :der operaties hebben bewe- zijn dat de Sovjetweermacht gereed was voor den aanval op Midden-Europa. Ook in het naar het westen uitspringende grensge bied om Lemberg en Bialystock, dat reeds onmid dellijk blootgesteld was-aan een Duitsehe insluiting en daardoor ongeschikt was voor een zuivere verde diging, troffen onze troepen een opeenhooping van offensieve Sovjettroepen aan. Daardoor kwam het reeds bij de eerste: grensgevechten tot een botsing met het Sovjet-leger en de Sovjetluchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troepen hebben groote beslissingen afgedwongen: mededeelingen daaromtrent kunnen zeer binnenkort verwacht wor den. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet. Een duik boot onder bevel van „Kapitan-Leutnant" Metzier heeft ten Westen van Afrika vijf vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvlieg- geza- Het zwaartepunt van de gevechtskracht van het Duitsehe luchtwapen kon, naar het D.N.B. verneemt, in den veldtocht in het Oosten reeds na vijf dagen gelegd worden op de ondersteuning der operaties van het leger, gezien de groote successen welke de eerste dagen reeds op het Sovjet-luchtwapen be haald werden. In nog grooteren omvang dan tot dusver werden op 27 Juni de Duitsehe ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ge bruikt voor de vernietiging van spoorlijnen, stations en rijdende treinen. O.a. werden op een station 45 wagons vernietigd. Elders ach ter het front werden verscheidene spoor treinen in brand geschoten. Een rijdende trein ontspoorde door een taomtreffer. Een reeks stations werd verwoest. Volgens door het D.N.B. ontvangen berichten zijn de Duitsehe eenheden op 26 Juni bij de ge vechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjettroepen doorgedrongen en hebben zij de bolsjewisten zware verliezen aan gepantserde ge vechtswagens toegebracht. Behalve een aantal totaal vernietigde pantserwagens kon een groot aantal onbeschadigd worden binnengebracht. Op een plaats heeft een enkel stuk Duitsch geschut niet minder dan vijftien gepantserde Sovjet ge vechtswagens, totaal vernietigd. Op een andere plaats ontmoetten Beiersche bergjagers een vijandelijke pantserdivisie. In hevige gevechten sloegen zij de bolsjewistische strijdkrachten uit elkaar en maakten een groot aantal stukken ge schut buit. Tijdens verbitterde gevechten van man tegen man hebben deze bergjagers meer dan honderd vijandelijke gepantserde gevechtswagens vernietigd. Uit een anderen sector wordt gemeld dat een geheele Sovjet-divisie, versterkt door een pant serregiment, welke het contact met andere bols jewistische formaties had verloren, na hardnek kige gevechten van man tegen man totaal in de pan is gehakt. De verliezen van den vijand aan zware pantserwagens, stukken geschut en auto's waren hier bijzonder zwaar. VLIEGVELD BESTOOKT. Het D.N.B. meldt voorts: Formaties van het Duitsehe luchtwapen hebben op 26 Juni aan de Roemeensch-Sovjet-Russische grens vliegvelden van het Sovjetluchtwapen gebombardeerd. Eén enkele formatie vernielde daarbij 21 vliegtuigen op den grpnd en joeg een colonne auto's uiteen. Bij nadering van .het bevolen doel, een vliegveld van het Sovjetluchtwapen, meldde de waarnemer van den formatiegezagvoerder een colonne auto's, die bij de nadering der Duitsehe machines met verhoogde snelheid trachtte te ontkomen naar een langs den weg gelegen bosch. Het gelukte dë colonne echter niet meer den Duitschen aanval te ontwijken. In scheervlucht ronkte de formatie over de colonne heen. Zij raakte in volkomen ver warring en in dezen chaos vuurden alle boord- wapens. Auto's vielen om, rolden in de sloot langs den weg en vlogen in brand. Toen de for matie haar eigenlijke doel naderde, zagen de vlie gers reeds uit de verte een groot aantal vlieg tuigen, die deels gecamoufleerd, deels open op het vliegveld stonden. In de opgestelde Sovjet machines kwamen de projectielen van de boord- kanonnen en de machinegeweren neer en ont ploften de bommen van alle kalibers. Steekvlam men en rookwolken schoten omhoog tot aan de Duitsehe machines. Splinters en vliegtuigdeelen werden de lucht in geslingerd. Sovjet jagers trachtten den' Duitschen toestellen den weg terug af te snijden, de afweer uit de machinegeweren der Duitsehe boordschutters liet hen echter niet tot vuren komen. Zonder eigen verliezen konden sehe Oostkust drie vrachtschepen met een menlijken inhoud van 18.000 ton vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op haven werken aan den mond van de Theems en op een vliegveld in het Zuiden van^Engdand. Heileggen dTDlïïtmhe^te^ rugkeeren. 21 Sovjetvliegtuigen en een auto van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft vijande lijke schepen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsehe gevechtsvliegtui gen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcen traties bij Sidi Barrani en stellingen van 't afweer geschut bij Tobroek aangevallen. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen om de Kanaalkust aan te vallen met aanzienlijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevech ten en door luchtafweergeschut zijn negen en door marinegeschut twee Britsche vliegtuigen neerge schoten. Een duikbootjager der marine werd in het Kanaal door twee Britsche vliegtuigen aangeval len en schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op ver schillende plaatsen in het Westen en Noord-Westen van Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen. De burgebevolking leed geringe verliezen. Op verschillende plaatsen zijn woningen vernield of beschadigd. Door nachtjagers en afweergeschut zijn twee aanvallende vlieg tuigen neergeschoten. Kapitein Ihlefeld, commandant van een groep nacht jagers, heeft op 26 Juni zijn 39ste en 40ste tuigen hebben in den afgeloopen nacht voor de Brit- overwinning in de lucht behaald." colonne meldde de commandant als vernietigd. AANZIENLIJKE BUIT. BERLIJN, 27 Juni (D.N.B.). Nadat in de suc cesvolle gevechten van het Duitsehe leger in het Oosten reeds in de eerste dagen een belangrijk aantal gevangenen was gemaakt en groote hoe veelheden oorlogsmateriaal buit gemaakt waren, zijn volgens de bij het D.N.B. ontvangen berich ten de laatste 24 uur de aantallen gevangenen en de hoeveelheden buit aanzienlijk gestegen. De troepen van het Duitsehe leger worden door de grensvolken, die door de Sovjets waren onder drukt, overal als bevrijders verwelkomd. Volgens berichten uit de verschillende sectoren van het front, van de Zwarte Zee tot aan de IJszee, leg gen talrijke leden van nationale minderheden de wapens neer en loopen naar de Duitschers over. Zoo zijn bijv. 25 Juni een Litausche batterij en op een andere plaats een afdeeling kozakken van 200 man gesloten overgeloopen naar de opruk kende eenheden der Duitsehe weermacht.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1