De bi jeenkomst te Amsterdam. ZATERDAG 28 JUNI 1941' (Vervolg van pag. 1) DE REDE VAN MUSSERT De leider van de N. S. B. zeide den rijkscommis saris te antwoorden, niet alleen als leider van de N. S. B., maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt in de tragische omstandigheid, dat het in de ure des ge- vaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging, ja, tegen degenen, die gevlucht zijn, de kracht moet ontplooien, die noodig is om het voortbestaan van dit volk te waarborgen. Dit volk, dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschappen in zich draagt, is te goed, veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog te gen de bolsjewisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitlei-, dien wij, Nederlandsche nationaal so cialisten, erkennen als den van God gegeven Ger- maanschen leider, een telegram gezonden. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke liur namens de Nederlandsche nationaal socialisten gezonden betuig ik u mijn hartelijken dank.'Ik ver bind daaraan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw verderen arbeid in dienst van onze ge meenschappelijke idee. onderteekening Adolf Hitler". Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tusschen kapita listische, joodsche en bolsjewistische machten of, persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roose velt en Stalin er in mocht slagen de overwin ning te behalen, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blok kade, die Europa moet afsluiten van de wereldvoor raden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel jn nauwe samenwerking met het Sovjet-Russische blok in het oosten. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tus schen de Angelsaksische en de Duitsche mogend heid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den boljswistischen chaos, waarin iedere vorm van godsdienst en Europeesche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wapenen betee ken t de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwer king met elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: ..Voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk, oor de Germaansche volken, dus ook voor ons volle, ja, voor geheel Europa" of voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk voor den rechtschapene. Wij. oude nationaal-socialisten hebben die keus reeds jaren geleden gedaan omdat wij de Europee sche voeping van Duitschland en zijn Führer be grepen. U. mijnheer de rijkscommissaris, zult verwonderd zijn, dat nog niet het geheele Nederlandsche volk dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog velen zijn die nog steeds niet kunnen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig belogen en bedro gen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt de veront waardiging over zooveel slechtheid en de wil tot samenwerking met ons. Tienduizenden marcheeren reeds in onze gelederen. Ik geef*u de verzekering: het Nederlandsche volk Öoet mee. Maar twintig jaar stelselmatige vergifti ging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden gemaakt. Wij ziin er trots op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte Westland" van de S.S. en het nationaal-socialistische autocorps deel nemen aan den veldtocht tegen de bolsjewisten. Ne derland is althans vertegenwoordigd. Dagelijks smart het ons. dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeensche en Finsche leger kan staan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods we gen zijn ondoorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat, er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor de worsteling tusschen de goede en de dui- velsche machten. In naam van deze steeds meer groeiende, steeds krachtiger kern van het Nederlandsche volk zeg ik li, mijnheer de rijkscommissaris: het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouwsten broeder. Houzee". Tenslotte liet Mussert allen zingen „Wilt heden nu treden". De bijeenkomst op het IJsclub- terrein. AMSTERDAM 27 Juni (A. N. P.) Het was een grootsche gebeurtenis, deze massale bijeen komst op het IJsclubterrein, een dag met een historische beteekenis voor Nederland. Het was voor vele duizenden een onvergetelijk oogenblik, toen rijksminister dr. Seyss Inquart het podium beklom om het Nederlandsche volk toe te spre ken. Een toespraak, van hart tot hart, die diepen indruk maakte op de tienduizenden, die bijeen waren gekomen op het groote terrein op de grens van oud en nieuw Amsterdam. Een geweldige drukte heerschte reeds vroeg in de nabijheid van het Centraal Station.De W.A.- kapel stond op het stationsplein opgesteld en speelde vroolijke marschmuziek. Elke trein voer de reeds kleine groepen Duitschers en N. S. B.'ers mee. die met den nationaal-socialistischen groet werden verwelkomt, als zij buiten het station ver schenen. Er was een feestelijke stemming en die stemming groeide naarmate de tijd verstreek. Kort na vijf uur arriveerde de eerste extra-trein en de opmarsch naar het IJsclubterrein nam nu een aanvang. Langs het Damrak, door de Raadhuis straat, over de Rozengracht, Nassaukade, Stad houderskade en door de Hobbemastraat trok de lange stoet. Voorop de jongens en meisjes van den Nationale Jeugdstrom, daarachter de W.A.-man nen, een formatie Nederlandsche SS., en tenslotte een eindelooze rij mannen en vrouwen, oud ^en jong, vertegenwoordigend het .volk, dat zich schaart achter hen, die den strijd willen voeren tegen het barbaarsche bolsjewisme. Overal langs den weg was de belangstelling groot. Op de balcons en uit de ramen keken de menschen naar de voorbijmarcheerende groepen, die steeds weer door andere gevolgd wérden. Regelmatig kwamen nu de extra-treinen bin nen en steeds indrukwekkender werd do opmarsch. Van het Centraal Station naar het Museumplein was de weg vol bezoekers. Achter de muziekcorp sen en achter de tamboers en pijpers marcheerden zii in een onafgebroken rij naar het terrein. 'Nederlandsche en Duitsche Arbeidsdienst, de spade aan den schouder en in onberispelijke hou ding, trokken op tusschen de rijen belangstellenden die steeds in aantal toenamen. Rond het IJsclubterrein was de drukte gewel dig. Duizenden stonden hier langs den weg ge schaard. Al heel vroeg waren zij gekomen om ge tuige te kunnen zijn van deze historische bijeen komst en de rijen groeiden voortdurend aan. De trottoirs stonden vol menschen. op den rijweg ver drongen zij zich en alleen de directe omgeving van he» .IJsclubterrein had men vrij gehouden. Tegen acht uur arriveerde de leider van de N. S. B ir Mussert. De menigte buiten de hekken had reed- in de verte de auto van ir. Mussert ontdekt er. een luid hou zee-geróep ging op; het plantte zich voort langs de rijen en het zwol aan tot een ware ovatie. Met de nationaal-socialistische groet dankte ir Mussert voor de spontane hulde van de massa. Even hartelijk werd ook de Rijkscommissaris door de wachtenden ontvangen. Ook nu werden de handen ten groet geheven en applaus klonk ui* He ryen der wachtenden. Bevelen klonken uit de luidsprekers, die rond het terrein waren opgesteld en in spanning zetten de wachtenden zich tot luisteren. Het groote mo ment ging aanbreken. Het eerepodium was versierd met witte vanen en eenvoudige slingers van groen. Tegen de hooge witte vaandels blonk in den avondzon de groote gouden rijksadelaar, symbool van kracht cn een heid. Op het terrein waren aanwezig eereformaties bestaande uit S.A.-mannen en leden van het Duit sche arbeidsfront. Verder waren nog op het ter rein aanwezig formaties van de Nederlandsche W.A, de Nederlandsche S.S., Jeugdstorm. Hitler- jugend en afdeelingen van den Bund Deutscher Madel. Tusschen het publiek hadden zich drie mu ziekkorpsen van de W.A. opgesteld, benevens korp sen van de Hitlerjugend. Een treffend gebeuren was de opmarsch van de vaandels, die voor het podium ter linker en ter rechterzijde van de eere tribune werden opgesteld. Het uur van aankomst van rijksminister dr. Seyss Inquart nadert meer en meer. Signale weerklinken, het muziekcorps zet „Durch gross Berlin marchïeren wir" in. De Rijks commissaris gaat met zijn gevolg langs het middenpad, waarlangs eveneens een eerewacht stond opgesteld. Een laaiend enthousiasme be groette dr. Seyss Inquart en zijn gevolg. General-Kommissar Schmidt betrad hierop het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees erop, dat deze bijeenkomst de grootste is, die door de nationaal-socialisten in West-Europa is georganiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen, zoo zeide hij, om het den Westelijken democratieën duidelijk te ma ken, dat zij af- en terugtreden moeten". (Luid ap plaus.) „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den dood steek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het oostelijk front den strijd tegen de bolsje wieken hebben aangebonden, willen wij hier bij eenkomen". Na deze korte inleiding betrad de Rijkscommis saris, dr. Seyss Inquart onder daverend en lang durig applaus van de tienduizenden het spreekge stoelte. Nadat de rijkscommissaris, wiens rede herhaalde lijk door applaus werd onderbroken, het spreek gestoelte had verlaten, onder daverende toejui chingen van de enthousiaste menigte, betrad de leider van de N.S.B. in Nedei'land, ir. A. A. Mus sert, het spreekgestoelte. Ook de rede van ir. Mussert werd herhaaldelijk door houzee-geroep en blijken van instemming on derbroken. Nadat de N.S.B.-leider het podium had'verlaten, werd hij door den Rijkscommissaris met een hand druk gecomplimenteerd. De muziekkapel van het Duitsche Arbeidsfront zet dan het Nederlandsche dankgebed ..Wilt heden nu treden" uit .Valerius' Gedenckclanck in, dat staande door alle aanwezigen werd medegezongen. Hierna sprak General-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven het lied onzer vaderen ge zongen, het Nederlandsche dankgebed. Bidden wij God dat Hij onze troepen zegene, zoolang die in de lucht, op het water en op het land strijden. Wij kunnen deze bijeenkomst echter niet besluiten zon der een groet aan onzen Führer. Dan worden de vanen geheven, de schoppen van de mannen van den Arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf „Sieg Heil" weerklinkt over de hoofden van de duizenden, die met enthousiasme en groote belangstelling de bij- eenkoxnst hadden bijgewoond, waar een zoo be langrijk en waarschuwend woord tot het Neder landsche volk werd gericht. Evenals voor den aanvang der massa-bijeen komst had ook thans weer de politie op voortreffe lijke wijze het intense verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoornis verliep. De afmarsch van het IJsclubterrein ving om half tien aan en om kwart over elf arriveerden de laatste groepen aan het Centraal Station.. Op het Centraal Station was de drukte enorm. Op vier perrons stonden de treinen gereed en regel matig reden volle wagens weg. AANWEZIGEN. Onder de aanwezigen zagen wij: Oberdienstleiter Schmidt, minister dr. H. Fischböck, S.S. Gruppen- führer Rauter, staatsraad dr. Wimmer, gezant Otto Bene. als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsehe zaken te Berlijn, S.S. Brigadeführer Ministerialrat Fink, de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris in de provincies, Bethmann Oberst Arbeitsführer, leider van den Duitschen Arbeids dienst in Nederland, Kreisleiter Paustian, General- Leutnant Siburg. General-Major Schumann, chef van de Ordnungspolizei en vele hooge officieren van de drie weermachtsonderdeelen, V/. Janke, Pressedezer- nent van den Rijkscommissaris, Stefanelli leider der Italiaansche Fascios in Nederland, mr. Backer, com missaris van de provincie Noord-Holland, burgemees ter Voute, regeeringscommissaris voor Amsterdam: van het departement van volksvoorlichting en kunsten waren aanwezig de secretaris-generaal dr. T. Goede- waagen en dipns persadviseur "Wouter Hulstijn, de raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, het hoofd van de afdeeling kabinet jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. en M. Wink, hoofd van de afdeeling algemeene zaken. Verder de heeren van Geelkerken, Mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Ned. Bank, Voor hoeve, mr. Zondervan en vele andere hooge functio narissen van de N.S.B., mr. dr. van Genechten procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, Feldmeier, leider van de Nederlandsche S.S., dr. E. H. van Rappard, landelijk leider van de N.S.N.A.P., majoor Breunese, leider van den Nederlandschen Ar beidsdienst, Woudenberg, leider van het N.V.V.; de secretaris-generaal in het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G. A. S. Snijder, leider van den Neder landschen Cultuurkring, prof. Wehofflsch Duitsch pre sident van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurvereeni- ging, H. C. van Maasdijk, Nederlandsch voorzitter van die kultuurvereeniging, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, de Standartenführer Harster, bevelhebber van de Deutsche Sicherheitspolizei, dr Lindenburger, leider van de Hitlerjugend in Nederland, Scbönherr, plv. leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, en de consulaire vertegenwoordigers van Roemenië en Finland. De vordering van metalen. Nederlandsche cultuurwaarden worden ontzien en gespaard. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Van de zijde van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming wijst men op de uitzonde ringsbepalingen, welke in de artikelen 4 en 5 van de verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de inleevring van metalen nr. 108/1941 zijn opge nomen. De uitvoering der geheele verordening is aan de Nederlandsche autoriteiten opgedragen, dus ook het nemen van beslissingen omtrent deze uit zonderingen, hetwelk geschieden zal door een speciale oragnisatie van deskundigen door boven genoemd departement ingesteld onder leiding van den onder-voorzitter van de rijkscommissie van advies inzake de musea. Ir. Mussert, leider der N. S. B., tijdens zijn rede. (Foto Pax Holland) Het is in volledige overeenstemming met de wenschen van de bezettingsautoriteit, dat bij deze beslissingen uitgegaan wordt van de ge dachte. dat Nederlandsche cultuurwaarden moe ten worden ontzien en gespaard. Men wachte dus ten opzichte van de uitvoering der verordening zonder zich onnoodig te veront rusten de weldra te verschijnen uitvoeringsbepa lingen en de daarna van de zijde van bovenge noemd departement te geven uiteenzettingen af. Nieuw Verordeningenblad. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Heden zal ver schijnen een nieuw verordeningenblad, waarin de volgende verordeningen zijn opgenomen: No. 114 schaft de geldende voorschriften van het Nederlandsche recht af. waarbij aan leden van kerkgenootschappen die een anderen dag dan den Zondag als rustdag hebben (in de eerste plaats dus de Joden) de mogelijkheid gegeven wordt, op Zon dagen te werken, resp. winkels open te houden. No. 115 behelst een zuiver technische wijziging in de verordening no. 213T940 over maatregelen op het gebied van het verzekeringsbedrijf. No. 11& machtigt den secretaris-generaal in het ministerie van financiën, buitenlandsehe effecten aan de Nederlandsche Bank te laten aanbieden. No. 117 voert als vooruitbetaling op de inkomsten en winstbelasting een dividendbelasting in van de hoofdopbrengst uit aandeelen en dergelijke stukken. No. 118 wijzigt de verordening inzake de omzet belasting 1940 aldus, dat deze belasting wordt aan gepast bij de in het Duitsche rijk geldende regeling De intocht der vaandels op het IJsclubterrein. (Foto Pax Holland) voor de omzetbelasting. Nieuw zijn in het bijzonder de belastingtarieven vervat in par. 6. No. 119 maakt het oprichten, uitbreiden en wijzi gen van industrie- en handelsbedrijven onderge schikt aan de goedkeuring van den secretaris generaal in het ministerie voor handel, industrie en scheepvaart. Daardoor moeten economisch on- gewcnschte nieuwe oprichtingen en verschuivin gen van dergelijke bedrijven vermeden .worden. Italiaansch weermachtsbericht ROME, 27 Juni (Stefani) het 387ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika blijven de bommenwerpers der spilmogendheden de stellingen en ravitailleerings- installaties van de vesting Tobroek bestoken. Jagers hebben gemotoriseerde strijdmïdddelen en kampe menten in de omgeving van Sidi el Barani met machinegeweren beschoten. Een Hurricane werd neergehaald. In Oost-Afrika zijn pogingen van den vijand, om over de rivier de Didessa in het gebied van Galla en Sidamo te trekken, verijdeld". VEILINGEN TE HAARLEM. HAARLEM Vrijdag. De uitslag van de Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veilingen is: No. 1. Heerenhuis, Heemsteedsche Dreef 41 te Heemstede. Kooper D. H. Granneman voor f 12.600. Nos. 24 Drie huizen Semarangstraat 10, 12 en 14 te Haarlem-Noord. Kooper P. A. M. Hoogeveen voor f 11.930. No. 5. Huis Ripperdapark 11 te Haardcm. Kooper P. A M. Hoogeveen voor f 6035. No. 6. Villa Bloemendaalsche straatweg 188 Over- veen. Kooper G. J. J. M Eldering qq. voor f 20.250. No. 7. Gronden béstemd voor bouwterrein nabij den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, grenzencje aan de Rijnstraat. Groot 17458 M2. Hoogste bod J. Brom- gers c.s. voor f 16500. Dé afslag heeft op 10 Juli plaats. No. 8. Huis Scheepersstraat 47 te Haarlem. Kooper J. P. van Vélsen voor f 3000. Eiigclsche vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN, 27 Juni (D N.B.) De R.A.F. vloog In den afgeloopen nacht naar Sleeswijk—Holstein en naar het Rijnsch-Westfaalsché industriegebied. Zij wierp op verschillende plaatsen lukraak een aantal bommen, die eenige materieele schade van niet- militairen aard èn geringe verliezen aan personen veroorzaakten. Nachtjagers Schoten een vijandelijk toestel omlaag. Een overzicht van het IJsclubterrein tijdens de bijeenkomst. Op oen voorgronu uc autoriteiten, onder wie de regeeringscommissaris voor Amsterdam, de heer E. J. Voute. v X (Foto Pax Holland), Verbouw van koolzaad tor onder vanging van het vettekort. Manifest van het Nederlandsche Arbeidsfront. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front richt het vol gende manifest tot de boeren van Nederland: ,J>eze week vestigt de actie „Nederland voedt zichzelf" in het kader van den productieslag 1941 onze aandacht op het vetvraagstuk. Ons land, evenals Europa in het algemeen, heeft groote behoefte aan vetten. De vetproductie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd, teneinde het steeds nijpender worden van het vettekort te voorkomen. Koeien en varkens leveren vet. We zouden de teelt hiervan dus uit kunnen breiden, maareconomischer is het natuurlijk alleen wanneer het om vet en niet om vet-en-vleesch gaat den verbouw van oliehoudende zaden te vergrooten. Met dezen verbouw is immers een veel grootere vetopbrengst per HA te verkrijgen, dan met rundvee of varkens. Vooral het koolzaad is uiterst geschikt, omdat het de grootste vetopbrengst per HA geeft, achtmaal zooveel zelfs als melkvee. De kapitalistische wereld, de wereld, die meer aan het geld dan aan lands- en volksbelang dacht, drukte het koolzaad jarenlang in een hoekje. De beteelde oppervlakte na 1900 bedroeg slechts 2 a 3000 HA. In den tijd, dat ook Nederlandsche bodemexploitatie nog niet zoozeer op het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger. Gemiddeld werd jaarlijks ruim 23.000 HA met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden. Onze vador- landsche boeren moeten weten dat het er nu om gaat een sterk volk te toonen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensgezind is en het volksbelang boven de belangen van het eigen ik stelt. Het manifest besluit: boeren van Nederland: uw volk vraagt om méér vet. Geeft hieraan gehoor door den koolzaadverbouw met kracht ter hand te nemen én juist zooals uw grootvader deed, om Nederland weer een opbrengst van om en nabij de 23.000 HA per jaar bebouwd koolzaadland te leveren. De bevoegde instanties trachten voor koolzaad een goeden prijs vastgesteld te krijgen en voor koól- zaadverbouwers bovendien een behoorlijke gift extra kunstmest beschikbaar te stellen. Hoe koolzaad het voordeeligst en meest produc tief geteeld wordt, staat uitvoerig in het bericht van de commissie Posthuma van deze week, dat in de vakbladen is opgenomen. Schenkt er aandacht aan. De tijd om den grond door scheuring, bemes ting of anderszins voor deze teelt goed te maken is er nu. Nederlandsche boeren, begrijpt in deze uw taak en roeping, zorgt ook voor de vetvoorziening van eigen volk. Biedt aan het dreigende vettekort het hoofd. U kunt het. Het is uw plicht uw eigen volk zooveel als eenigszins kan te voeden uit eigen bodem. (ANP) Voetbal Uitgestelde wedstrijden. Wij vernemen dal de voor a.s. Zondag vastge stelde voetbalwedstrijden E. D. O.Z. F. C. ea H. F. C.—Elinckwijk niet doorgaan.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5