De befooging in den Haag. Betooging tegen het Bolsjewisme. Foto Persoonsbewijs. Q*BucQec£ifkeStcmd) (Vervolg van pag. 1) Spreker herinnerde verder aan de woorden van den rijkscommissaris op de betooging van Vrijdag j.L teAmsterdam, waar deze o.a. zeide: Op dit oogenblik van wereld-historische beteekenis roepen wij alle nationaal-socialïsten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. In zonderheid richt ik dezen oproep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zij zich be schikbaar stellen voor de organisatie van het Euro- peesche gebied. Zij treden mede aan voor het wel zijn van hun eigen volk, als zij hun economische er varing en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijkheden en de beveiliging van de orde. En vervolgens heeft de rijkscommissaris daar gezegd: „Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal-socialistische re organisatie ook in Nederland, die thans, nu de be slissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn geworden of zich de hulp van het Marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijk gerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats in nemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, kapitalistischen, ten deele reeds nih'illis- tischen en bolsjewislischen, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt, en indien gij nationaal-socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en haar bestuur de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds een maal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven". Wij nationaal-socialisten, zoo ging de heer Schmidt verder, zijn opgevoed in liefde voor Führer en vaderland. Wij erkennenij alleen den adel van den arbeid. Tot de Nederlandsche kameraden zeide spreker: houdt het oranje-blanje-bleu van uw oude Prince- vlag in eere en zorgt ervoor, dat het niet door Mar xisme en bolsjewisme wordt bezoedeld. Wij, Duitsche kameraden, zijn trotsch op onzen leider en wij wisten reeds 20 jaar geleden, waar voor hij ons eenmaal zou oproepen. Wij zijn dank baar, dat hij ons thans daarvoor geroepen heeft en dat wij dezen grooten tijd mogen beleven. Onze Duitsche moeders hebben in den Wereld oorlog haar offers gebracht, want twee millioen harer mannen en zonen zijn in dien strijd geble ven, tien millioen werden er gewond. Doch dank zij den Führer Adolf Hitler is ons volk uiteindelijk sterker dan ooit uit dien strijd naar boven gekomen. Thans roept de groote moeder Germania ons op om het bolsjewisme uit Eurpoa te helpen verdrij ven. Dat heeft Adolf Titler reeds in „Mein Kampf' voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze soldaten, die in de sterkste weermacht op aarde strijden en die hun taak niet zouden kunnen vol brengen, indien zij Gods zege,n niet hadden. Zoo treden wij onder aanvoering van onzen Führer in vol vertrouwen aan om den bolsjewis- tischen duivel te vernietigen en het nationaal-socia- lisme in Europa te doen doordringen tot allen. Spreker eindigde zijn gloedvolle, met gespannen aandacht door de duizenden toehoorders gevolgde rede met een: „voor Adolf Hitler, Sieg Heil". REDE VAN GEELKERKEN. Hierna trad de heer C. van Geelkerken, pl.v. leider der N.S.B. en hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm naar voren. Ook deze spreker deed in geestdriftige woorden uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tus- schen nationaal-socialisme of bolsjewistisme. Tegeover den vervloekten oproep der communis tische internationale „proletariërs aller landen, ver- eenigt u", stellen wij onze leuze: „Volk sluit u aan een". Het bolsjewisme of communisme is de consequentie van een marxietischen klassenstrijd, die het volk uiteenscheurt. Tofch schreef in 1935 „De Standaard", het blad van Colijn, dat van de twee stelsels, natio naal-socialisme en communisme, dit laatste hem nog het liefste ware. Wie er thans nog zoo over denkt vare daarmee naar de hel. Wij, nationaal-socialisten, als volk van Germaanschën bloede, hebben onze keuze reeds lang gedaan: Wij staan in trouw en verbondenheid aan de zijde van den Germaan- schen Führer (algemeene toejuichingen). Spr. zeide dat de nationaal-socialistische vrouwen organisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden onder de vrouwen van Nederland ten voor- deele van het Duitsche Roode Kruis (luid applaus). In het vervolg van zijn rede gaf de heer van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten liever met de Duitsche kame raden ten onder zouden gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen. (Herhaald hou zee-geroep). Ook uit de concentratiekampen, die een uit vinding van de Engelschen uit den Boerenoorlog zijn hebben nationaal-socialisten doen hooren, dat zij geestelijk ongebroken zijn gebleven. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans ein delijk de oogen van de meerderheid van het Ne derlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradities van ons volle naar voren zullen komen. Als volk kunnen wij thans niet wegkruipen. De nationaal-socialisten weten en begrijpen dat. Zij zullen offeren waar zij kimnen om ~öe overwin ning voor, het nationaal-socialistische Germaansche rijk te helpen verzekeren. Spr. eindigde:» „Met Mussert Hou Zee". Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen Arbeidsdienst hierna ..Mijn schilt ende betrouen" over het plein weerklinken. Allen brachten hierbij den nationaal-socialistischen groet. Tenslotte werden het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied met eenzelfde plechtigheid en eerbetoon ten gehoore gebracht. „Sancta Maria" R.-K. Lyceum voor Meisjes te Haarlem. Toelatingsexamen 1941. Geslaagd: Tony AUes, Haarlem, Rita van den Berg, Heemstede, Annemie- ke ten Berge, Aerdenhout, Lidy Beijnes. Aerden- hout, Tiny Blom, Haarlem, Mies Bolsius, Sant poort, Tru Boosman, Overveen, Tineke Bosse, Haar lem, Clara Bijvoet, Overveen, Nettie van Doorn, Haarlem, Alie Dijkzeul, Zandvoort, Ansje Faase, Aerdenhout, Laurine Francken, Haarlem, Mimi Franke, Overveen, Joke Fijen. Overveen, Elly Heij- mans, Haarlem, Conny Höfte, Haarlem, Willy Hoo- genbosch, Zandvoort, Joke van Iersel, Heemstede, To Jansen, Haarlem, Rietje Kloet, Haarlem, Fieke van Leeuwe (Santpoort), José de Lestrieux Hen- drichs, Aerdenhout, Anneke Levelt, Heemstede. Stieneke Mok, Heemstede, Cécile Nieuwland, Haar lem, Riet Peeperkorn, Heemstede, Betsy Post, Over- ven, Marianne Postma, Haarlem, Ko Rijkes, Haar lem, Beatrix Schemkes, Haarlem, Willy Roetman Zandvoort, Mia Sniekers, Santpoort, Bep van der Spek, Haarlem, Agnes Sterneberg, Bloemendaal, Loes Tesser, Bloemendaal, Marijke Tombrock, Heemstede, Maris Tonino, Santpoort," Mientje Uiten- ifcal, Hillegom, Mies van der Vaart, Haarlem, An- A|e Verberne, Bloemendaal, Gerda Verberne, Bloe- Aendaal, Leontine Verberne, Haarlem. Matty Ver- Kade, Ovrveen, Elly Voskuyl, Haarlem, Joop de Vries, Aerdenhout. Ria Walgering, Santpoort. Toos van der Weiden, Haarlem, Maria Wüst, Haarlem, Ria Wijzenbroek, Heemstede, Annie Kuttschrütter. Oven-een. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen, ux DE ADMINISTRATIE. Te Haarlem werd op het terrein voor het Paviljoen een betooging gehouden door de N.S.D.AP. en de N.S.B. tegen het Bolsjewisme. (Foto Stapf) Zaterdagavond heeft op het terrein voor het Pa viljoen in Den Hout te Haarlem een betooging plaats gehad, die georganiseerd was door de N. S. D.A.P. en de N.S.B. Er was veel belangstelling, zoowel van de zijde der autoriteiten als van het publiek. Van autori taire zijde waren aanwezig de Beauftragte des Reichskommissars in de provincie Noord-Holland: Oberdienstleiter M. Seidel, luitenant Bolt, de Wehr- machts- en Stadtkommandant Hautpman Flöhl, de Regeeringscommissaris voor Haarlem de heer S. L. A. Plekker, de heer M. Gerisch, Örtsgruppeleiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. te Haarlem, Presseaezernent Tretow, de distrietsleider van Dis trict 14 der N.S.B., de heer A. H. van der Horst, wethouder Dr. Ch. A. Götte, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau W. M. H. Nienhuis Ruys. Leden van de N.S.B. en N.S.D.A.P. waren in eenige optochten naar het terrein getrokken. Hier stelden zich ook eenige afdeelingen van den Duit schen Arbeidsdienst en van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. op. De muziekkorpsen van de Haarlem- sche Politie en van de Duitsche weermacht gaven, terwijl het terrein zich vulde, diverse nummers ten beste. Aan de Noordzijde van het tex-rein was een spreekgestoelte opgericht, dat met oranje-blanje-^ bleu, de Duitsche hakenkruisvlag en de N.S.B.-vlag versierd was. De bijeenkomst werd geopend door den heer Gerisch, die de Nederlandsche en Duitsche autori teiten welkom heette en er op wees, dat bijeenkom sten als deze noodig zijn, om velen, die zelfs op dit oogenblik nog geen oog hebben voor het ge vaar, dat Europa bedreigt, gelijk de laatste dagen dat hebben aangetoond, er mede op de hoogte te brengen, dat er nog altijd krachten zijn, die er op uit zijn, ons geluk en onzen arbeid te belagen. De eerste spreker van den avond, Kreisleiter B. Volker van het Rijkscommissariaat, wees er op, dat het oogenblik daar is, dat geheel-West-Europa zich als één man schaart achter de figuur van Adolf Hitler, die thans ook den strijd tegen het wereld- bolsjewisme tot den zijnen gemaakt heeft. Thans is gebleken, uit welke motieven hij weken- en maan denlang gezwegen, heeft. Het was een noodgedwon gen zwijgen, hoezeer hij ook wist, dat Rusland geen ander doel had dan Europa langzaam maar zeker onder zijn macht te brengen. Thans is dit zwijgen verbroken en de strijd tegen de Sovjet- Unie is in volle hevigheid ontbrand. Spr. vestigde er de aandacht op. dat deze strijd niet tegen het Russische volk gaat maar tegen het Sovjet-regime. Wij aldus spreker hebben het bolsjewisme leeren kennen en weten wat het be- teekent, als 5 a 6 millioen menschen wachten op het parool, om den strijd voor het bolsjewisme te beginnen. Daarvoor zijn in Duitschland vele men schen geofferd en veel bloed is er voor vergoten. Thans is het Hitler, die ons weder gered heeft en bewaard voor het bolsjewisme. Het is geen won der, dat Spanje, dat immers evenzeer den strijd met het Bolsjewisme moet strijden en dat zegevie rend overwon, zich thans spontaan achter Hitier geschaard heeft, zoogoed als het fascistisch Italië. Het Duitsche leger is sterk en zal den strijd tegen de Sovjet-Unie tot een zegenrijk einde voeren. Niettemin zal deze oorlog groote inspanning ver gen en Duitschland betreurt het daarom, dat Neder- and blijkbaar nog steeds niet begrijpt, waar het om gaat. En toch bracht datzelfde Nederland spontaan geld bijeen toen het kleine Finland ver leden jaar den strijd tegen Sovjet Rusland moest strijden. Het schijnt thans dat zij, die geen natio naal-socialisten willen zijn, geen begrip hebben van wat hen te wachten zou staan, wanneer ook hier het bolsjewisme zou komen, dat wil zeggen wanneer Duitschland er niet was. Maar het gaat niet om Duitschland, het gaat om het behoud van toekomst en cultuur van gansch West-Europa. Duitschland heeft Nederland niet als een over wonnen land behandeld. Er zijn maatregelen geno men, die misschien velen niet naar den zin waren, doch die tot het welzijn van het geheele vohc strekten en daarom genomen moesten worden in den titanenstrijd van dit oogenblik. Men beseft dal misschien in Holland niet omdat Nederland' een rijk land is, maar juist een land, dat zoo bevoorrecht is, moest zich op dit oogenblik niet afzijdig houden. Laat u in Nederland niet misleiden! aldus spr, In eenheid met Duitschland ligt de oplossing van vele moeilijkheden, die wij karaktervol onder het oog zullen moeten zien. Wij van onzen kant koesteren het vertrouwen, dat het verstand van. het Neder landsche volk het in het eind zal winnen en zoo willen wij ook hier getuigenis afleggen van ons voornemen gezamenlijk tegen het bolsjewisme te willen oprtekken. Ik geloof, dat wij de teekenen der tijden verstaan, wanneer wij vertrouwen hebben in den man, die eenmaal Duitschland ordende en thans Europa ordent tot het bereiken van den vrede, dien het noodig heeft. Tot het verkrijgen van dien vrede geldt thans het parool: Strijd en nog eens strijd voor Europa! De tweede spreker, Ir. C. J. Huygen, secretaris generaal van de N.S.B. constateerde, dat het tref fen tusschien nationaal-socialisten en bolsjewisten thans eindelijk een feit is geworden en dat in dien strijd Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis ten schouder aan schouder zullen staan. Sedert de N.S.B. bestaat heeft deze zich beijverd aan te toonen, dat hét bolsjewisme niet anders is dan de uiterste consequentie van een doorgevoerde democratie en dat de strijd daartegen waard is, op leven en dood te worden gestreden. De strijd van de democratie tegen het vasteland van Europa, dien wij thans aanschouwen bewijst, dat de N.S.B. daarin niet heeft misgezien. De Duitsche legers en daaronder duizenden Neder landers trekken op tegen het boljewistiscihe mon ster, om de wereld daar voorgoed van te bevrijden. Wij, die aan den kant staan aldus spr. hebben een taak ver van het front te vèrvullen en die is, het nationaal-socilisme onder onze volksgenooten te verbreiden, omdat wij daarmede op onze wijze strijden voor een nieuw Europa en voor ons vader land. Dan, als eenmaal de strijd is uitgestreden, zul len wij onze plaats onder de volken van Europa ver worven hebben. Meer dan dit moeten wij thans een beroep doen op onze volksgenooten tegen de leugenaars die in het buitenland hun leugencampagne voortzetten. Kan het ons bevreemden, dat de zaken zoo ge- jaren geleden den loop dei- dingen heeft voorspeld juist als die is gekomen. Spr. haalde ten bewijze hiervan een aantal citaten uit redevoeringen en schrifturen van den leider der N.S.B. aan en cri- tiseerde vooral hen, die zich nog in onze dagen achter een masker van godsdienst verschuilen, geen kleur durven bekennenen er nog niet voor uit durven komen, dat zij in de tegenstelling, die het nationaal-socialisme met het bolsjewisme schept reeds lang hun keuze hebben vastgesteld. Zij begrij pen nog steeCM niet, dat het bolsjewisme afgewend en voor altijd uitgeroeid moet worden en dat de N.S.B. hun daartoe de hand reikt. Morgen zal men door de radio kunnen hooren, welke afmetingen de strijd met Sovjet-Rusland heeft aangenomen en vernemen, dat het Duitsche leger niet voetstaps-ge wijs vordert, maar met eenige snelheid te werk gaat. Terwijl dat ginds gebeurt zul len wij niet toestaan, aldus spr., dat in Nederland de vijanden van orde en beschaving 't bolsjewisme zullen steunen. Tegen deze misdadige elementen zullen wij samen met Duitschland optrekken in vertrou wen op den Führer aller Germanen en achter Mus sert aan. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmus was gezongen sprak de heer Gerisch een slotwoord, waarna de betooging werd beëindigd met het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. In de vierde plaats manmoedig en zonder meer te kankeren dan wij Nederlanders gewend zijn, aanvaarden de moelij kheden van dezen tijd, die niet 2 ontgaan zijn, omdat offers gebracht moeten wor- ten. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt om den goeden gang van zaken in Nederland te bevor deren. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig is. Spreker eindigde: In de zesde plaats maakt het ons nationaal-socialisten niet moeilijker dan het a! is, wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aaneen, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. Ir. Mussert spreekt voor de radio. De strijd in Europa. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. De algemeene lei der van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zater dagavond een rede gehouden voor de Nederland sche zenders. Aan het verslag dat het ANP daarvan geeft ontleen en wij het volgende: Twee werelden botsen. Tegenover elkander staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet-Unie, of persoon lijker gezegd Churchill en Stalin, gesteund door president Roosevelt, dus het kapitalisme en het bolsjewisme. Anderzijds Europa, het nieuwe Europa onder leiding van Hitler en Mussolini, strijdend voor het behoud van de Europeesche cultuur en het wel zijn en de welvaart van den Europeeschen werken den menseh. Laten wij eens aannemen, dat Chur chill, en Stalin dezen strijd zouden winnen, hoe zou dan het verloop zijn? Europa is omsingeld door Engeland-Amerika, door Afrika en de Sovj et-Unie. Engeland en Ame rika beletten den aanvoer van overzee. De Sovjet- Unie belet den aanvoer van het oosten uit, van daar toenemend gebrek -in Europa. Het eerste doel van Churchill-Stalin-Roosevelt is om Europa uit;te hongeren en zoo murw te maken. Dan komt het tweede doel, nl. Duitschland mili tair te overwinnen. Laten wij aannemen, dat Engeland en de Sovjet- Unie dien strijd militair zouden winnen, dan zou den de bolsjewistische legers staan in het hart van Europa. Niemand is zoo dom om te kunnen ver onderstellen, dat de bolsjewieken dan Europa zou den ontruimen en overlaten aan Engeland. Ziehier dus het noodjot van Europa en dus ook van ons volk en vaderland: eerst uithongeren, daarna slag veld, en tenslotte ondergang in den communisti- schen chaos. Nu willen wij het tegengestelde geval beschou wen, nl. dat Duitschland, Italië. Roemenië, Hon garije. Slowakije, enz. winnen en de Sovjet-Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belangrijkste plaats, dat het centrum en de macht van het wereld- bolsjewisme worden vernietigd. Het communistisch gevaar voor Europa is dan ten einde. In de tweede plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie het herstel van Finland. In de derde plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie het openen voor Europa van be langrijke voorraadschuren der wereld. De Oekraïne in Zuid-West Rusland gelegen kan meer dan vol doende graan produceeren, zoodat iedere brood distributie in Europa overbodig zal worden en men daarenboven zooveel koeien, varkens en kippen zal kunnen houden als noodig is voor de zuiveproductie, voor de vetproductie, voor de eiermarkt. Grond stoffen van verschillenden aard, waaronder petro leum en daardoor benzine wel voorop genoemd mag worden, zullen ter beschikking gesteld wor den van Europa's volkshuishouding. Engeland en Amerika kunnen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boterham minder eten. In de vierde plaats beteekent de overwinning op Sovjet-Rusland dat de weg vrij is voor de invoe- ï'ipg van de nieuwe orde in Europa. Die orde zal een volksche ordening zijn. De militaire overwinning is de noodzakelijke voorwaarde om het nieuwe Europa te kunnemgaan bouwen. De overwinning op de Sovjet-Unie beteekent dus de bescherming van den godsdienst, het behoud van de Europeesch cultuur, het herstel van Finland, de voorziening van Europa met de levensbehoeften, die Engeland en Amerika het willen onthouden, de ordening van Europa in goeden volkschen zin waar borgen vrede en welvaart voor ons allen. Volk van Nederland, mijne volksgenooten. i- •'an de keuze zoo moeilijk? Neen, zult gij zegge de keuze is niet moeilijk. Het is nu duidelijk en kiaar. Aan welken kant wij staan is geen vraag meer. Wij lijden niet aan geestverbijstering, het gaat .om de keuze tusschen ondergang of opgang. Zoo is het. Ik weet, in de laatste dagen zijn duizenden de oogen open gegaan die voordien niet zien wilden of niet zien konden. Hun bekommernis is nu deze: wat kunnen wij doen, hoe kunnen wij medehelpen. Eenige duizenden Nederlanders helpen bij de bevrijding van Europa. Het zijn degenen, die vrij willig dienst genomen hebben in de Standarte Westland en-bij het N.S.K.K., het nationaal-socia listische automobieltransportkorps. Het zijn de na tionaal-socialisten, die al jaren tevoren de botsing hebben zien aankomen, die voor hun volk gestreden hebben en doorgaan te strijden. Tenslotte beantwoordde spreker de vraag wat men nu in Nederland moet doen. Aan zijn ant woord ontleenen wij, dat men in de eerste plaats dankbaar moet zijn voor het feit, dat duizende Nederlanders deelnemen aan den strijd tegen de Sovjet-Unie, die een kruistocht beteekent tegen het bolsjewisme In de tweede plaats zich niets meer laten wijsmaken door lieden in Engeland. Ten derde eigen geesteshouding wijzigen. Zelf willen onder zoeken en niet langer blindelings blijven sukkelen achter diegenen, die uit eigen belang, omdat zij be vreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke Uniformkleeding voor den commissaris van politie. De voorzitter van Gedeputeerde Staten heeft ver zocht aan dat college het oordeel van den raad te doen kennen omtrent het toekomen aan iederen com missaris van politie van een toelage voor uniform kleeding van f 150 's jaars en een tegemoetkoming in de kosten van eerste aanschaffing voor éénmaal van f 350, zulks in verband met het feit, dat zoodra de rangen van de commissarissen van politie zullen zijn vastgesteld, aan hen ook de verplichting zal worden opgelegd, uniformkleeding te dragen. B. en W- stellen den raad voor, hen te machtigen, in antwoord hierop te berichten, dat de raad zich met het toekennen van de bedoelde vergoedingen wel kan vereenigen, doch dat naar de meening van den raad zoowel het bedrag der jaarlijksche vergoeding als dat der tegemoetkoming voor eenmaal, met het oog op het feit, dat twee uniformen moeten worden aange schaft, te laag moet worden geacht. Centrale Keuken. Het regeeringsbesluit dat de scheurkaarten uitslui- tend des Woensdags verkocht zullen worden is weer ingetrokken. Alleen blijft de bepaling gehandhaafd, dat deze scheurkaarten een geldigheidsduur van drie weken zullen hebben. Nederl. Christen Vrouwenbond. Dat het werk van de afdeeling IJmuiden In de be langstelling der Christenvrouwen staat, bleek op de laatste huishoudelijke vergadering, die in de Herv. ka pel te Santpoort werd gehouden. Talrijke dames uit Santpoort en Driehuis hadden de uitnoodiging aangenomen: de eenvoudige" en smaakvol met bloemen en het vaandel der afdeeling versierde zaal was zeer goed bezet. Begonnen werd met gezamenlijk zingen van Psalm 133 1 en 3, waarna de presidente mevr. NautaVer meulen, voorging in gebed en schriftlezing. In een welkomstwoord, dat hieroup volgde, vertelde spreekster van het geestelijk leven van vroeger in Velsen en Santpoort; zij sprak haar dank uit aan God voor de groote veranderingen, die hier hebben plaats gehad. De propagandiste van het gewest, mevr. J. de Wilde- De Bruin, kreeg hierna gelegenheid te spreken over „de taak der christenvrouw in den tegenwoordigen tijd". Tijdens de pauze, waarin ververschingen werden langeboden, gaven zeer veel dames zich als lid op. Verschillende dames voerden nog het woord; mevr, FrölichHoenderdos, lid van het hoofdbe stuur, sprak haar dank uit voor de belangstelling, al het werk en het groote succes. Mevrouw van RijnMeijering, die met een aan tal dames uit Santpoort deze vergadering had voor bereid, dankte allen heel hartelijk voor de mede- werking( speciaal ook de dames de Wilde en Nauta alsook het bestuur van IJmuiden. Mevr... Fïölich, slo.ot daarna de bijeenkomst met gebed. WINTERHULP NEDERLAND. Naar wij vernemen is de plaatselijk leider van de afdeeling Velsen van Winterhulp Nederland, de heer A. A. C. van Dorst, met ingang van 1 Juli afgestreden, wegens een ontvangen benoeming aan het hoofdbureau in Den Haag. Tot opvolger van den heer Van Dorst is be noemd de heer. J. Ph. Heijbrock, te Velsen. Verkoop van gemeentegrond. B. en W. stellen den raad voor. te verkoopen aan mevr. de wed. A. DekkerNoordwijn te IJmuiden ongeveer 500 M2. bouwterrein, gelegen aan de Wilgen straat tegen den prijs van f 6.50 per M2 en aan mevr. A. M. F. Wulferg—Leideritz te Santpoort ongeveer 178 M2. bouwterrein van het perceel, kad. bekend ge- gemeente Velsen sectie F. no. 4143 eveneens tegen den prijs van f 6.50 per M2. De koopster van dit perceel heeft de bedoeling dezen grond te voegen bij het aangrenzende kad. perceel sectie F no. 4142, staande ten name van mevr. de wed. M. C. WulfersPeters te 's-Gravenhage, zulks ten be hoeve van een voorgenomen uitbreiding der op laatst genoemd perceel staande meubelfabriek van Joh. J, Wulfers en Zn. Alsdan zal evenwel de Z.O. grens van de samen te voegen gronden worden gevormd door een gebroken lijn, terwijl de firmanten prijs stellen op een rechthoekig terrein. In verband hiermede heeft mevr. de wed. M. C. WulfersPeters de gemeente te koop aangeboden tegen den prijs van f 6.50 per M2. een driehoekig gedeelte, ter grootte van ongeveer "I M2. van het kad. perceel sectie F. no. 4142. Daar B. en W. het bezit van dit stukje grond voor de gemeente van belang achten voor een goede ver kaveling van het perceel sectie F. no. 4143, stellen zij den raad voor, tot den aankoop daarvan over te gaan. 6c" leventje, den opmarsch van den nieuwen tijd trach- Ioopen zijn? De N.S.B, er weet, dat Musert reeds ten tegen te houden Tooneeluitvoering van „Palvu". Met „Het Spookhuis' van Van Wermes- kerken. De tooneelvereeniging „Palvu" had voor haar laatste uitvoering in dit seizoen oorspronkelijk andere plannen, n.l. het opvoeren van een één- acter, gevolgd door een soirée, maar de omstan digheden waren van dien aard, dat aan deze voornemens geen gevolg kon worden gegeven. Daarom had men -> korten termijn een nieuw werk moeten instutieeren en had daarvoor een van Henri van Wermeskerken's Indische blij spelen gekozen, n.l. „Het spookhuis", dat vroeger hier te lande veel bijval oogstte onder den titel van „Stille kracht" (goena-goena)Ook ditmaal vond de opvoering van dit vroolijke spel van een mysterievollen tropennacht een gul onthaal bij de vele bezoekers, die Zaterdagavond de Patro naatszaal te IJmuiden vulden. Palvu,- dat voor het eerst in deze zaal speelde, had er betere mogelijkheden voor tooneelbouw en spel gevonden, dan in een vroegere gelegen heid; deze goede accomodatie had een gunstigen invloed op het samenspel, dat in alle opzichten sluitend mocht worden genoemd. De binnen- galerij van Roemah Proper zag er aardig uit; er werd een sfeer geschapen, die mede door 'het werk achter de schermen (een vakkundig ver zorgde „bliksem- en onweeraangelegenheid" b.v.) in het tweede bedrijf de toeschouwers vatbaar maakte voor de spanning, die Van Wermeskerken hierin verwerkt heeft: het zich materialiseeren van de beruchte „stille kracht", een sfeer waarin de vroolijke noot echter niet ontbreekt door de grappige opmerkingen van de bejaarde Oma. die in deze Palvu-speelster een geroutineerde ver tolkster vond. Een groot deel van het succes van dit stuk viel haar ten deel door haar vlotte snel Zelf kieken, zich laten kieken Is een amusante sport, Die, weet 'k zonder statistieken, 's Zomers druk beoefend wordt. En daarbij is ieder happig Dat men er naar wensch op staat, Stoer of mooi of lief of grappig Is !t gezochte resultaat. Vrienden, voor persoonsbewijzen Geldt nauwkeuriger critiek, Hoezeer gij uw beeld moogt prijzen, Hier passeert geen rarekiek. Niet slechts moet uw foto lijken, Maar zij zij precies in vorm, Zij moet zuiver passend blijken Naar den streng gestelden norm. Hebt gij naar de juiste maten Niet een foto in bezit, Dan kunt gij als Brugman praten, Maar dat helpt geen sikkepit. Laat u nog een keertje nemen. Fotografen weten wel Zeer precies van de problemen En zij kieken u model. 't Is een lichte operatie. Dat geldt tijd zoowel als prijs, En gij mijdt daarmee stagnatie Straks voor uw persoonsbewijs P GASUS de wijze waarop zij haar tekst lanceerde en haar begrip voor goed samenspel. Advocaat Proper was een vaardige tegenspeler; hij had wat duidelijker kunnen spreken. Hij gaf de komische zijde van zijn rol aardig weer. Mevr. Proper, dr. Hissink de spiritist en de commis saris van politie Bergmeijer waren allen uitste kende spelers. Van de rol van de dochter Non gaf een der jonge krachten van Palvu een sympathieke ver tolking. De zoon Thijs bleef bescheiden; hij had wat losser kunnen zijn. Er was natuurlijk ook de onmisbare inlandsche bediende, die een aardig mondje Maleisch sprak met vrij goede uitspraak. In enkele dialogen had het blauwe potlood de tekst kunnen bekorten; de suggestieve werking van het spel zou er door aan kracht gewonnen hebben. Niettemin heeft Palvu lauweren geoogst bij haar donateurs en met deze vlotte voorstel ling een geslaagd speelseizoen gesloten. W, HEEMSKERK PERSOONSBEWIJZEN. Mét de uitreiking van de persoonsbewijzen is men thans gekomen tot de letter H. In de komende week zijn de letters H. ged., I. J. en K. ged. aan de beurt. Geboren: Maria Theresia Aloijsia, d. v. Nic. Nij- man en M. G. Dudink. Overleden: Hub. Jac. J. van Rijthoven, 27 jaren, ongehuwd (overl. te Heiloo). Ondertrouwd: Adr. Stengs alhier en Urs. Kossen te Beverwijk; KI. de Jong alhier en E. Kraaisma te Amsterdam. Gehuwd: Th. H. Eijking, 38 jr., te Beverwijk en M. L. Rijs 26 jr., te Heemskerk. SANTPOORT HET EERSTE ZOMERCONCERT. Woensdag a.s. vindt in het Rijkenspark het eerste van een reeks concerten plaats, welke dezen zomer in de muzieknis zullen worden gegeven. Op dit eerste concert zullen zich laten hooren het mannenkoor Orpheus" en „Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet", beide onder leiding van Henk Arisz. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Hymne a la nuit. 2. In Epiphania Domini. 3. Salvé Regina. 4. Tola Pulchra Est. 5. Mariënbildnis. 6. Onze Duinen. 7. O, bone Jesu. 8. Oud bruiloftslied. 9. Grabgesang. 10. Veni Créator Spiritus. 11. Ave Verum 12. De Profundus. 13. Marcia Funèbre. Rillé (koor). Neuman (koor). Schubert (kwartet), Ph. Loots (kwartet). Kampf (koor). Ph. Loots (koor). Ingeëri (kwartet). Diepenbrock (kwartet). Schubert (koor). Oiepenbrock (koor), Orlando di Lasso (kwartet). Von Glück (kwartet). Boedijn (koor), Loonsverbetering in de bouw bedrijven. De N.V.V.-porsdienst deelt aan het ANP mede: Het.college van Rijksbemiddelaars heeft de beide landelijke contracten voor het bouwbedrijf, n I die voor burgerlijke en utiliteitsbouw on die voor water; spoor- en wegenbouw goedgekeurd. Inmiddels heeft de Bedrijfsraad op 18 Juni R de algemeen verbindend verklaring van deze con- tracten verzocht. De veranderingen in de arbeidsvoorwaarden, die inmiddels zijn ingegaan, betreffen het volgende: i eo snde duurtetoeslagen van resp. .f 1.50, I 1.20 en f 0.90 per week zijn omgezet in uurloon. in-9 on n' waar een duurtetoeslag van f 1.50 of r 1-20 per week moest worden betaald, zijn deze toeslagen ingetrokken; hiervoor is het loon met 3 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar een duurtetoesiag van f 0.90 per week moet worden betaald, is op gelijke wijze het uurloon met 2 cent verhoogd. Behalve deze uurloonvei'hooging, voortvloeiende uit de afschaffing van den duurtetoesiag, zijn nog de volgende loonverhoogingen ingevoerd: Alle loonen van 40 en daar beneden, onverschillig m welke groep ze worden betaald, zijn met 3 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 41 tot en met 44 cent zijn met 2 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 45 tot en met 49 cent zijn met 1 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar door bovengenoemde verhoogingen het verschil tusschen groep 2 en groep 3 niet meer dan 1 cent zou bedragen, ver valt groep 3. Voor een aantal plaatsen zijn nog bij zondere wijzigingen, resp. verhoogingen van de loonen aangebracht. Genoemde verhoogingen gelden zoowel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor de water-, spoor- en wegenbouw. Uit de hergroepeering van sommige gemeenten in andere groepen volgt, dat behalve de genoemde loonsverhooging en 't verdis- conteeren van den duurtetoesiag, een aantal plaat sen nog een extra verhooging krijgen. Een belangrijke wijziging is er gekomen in de jeugdregeling. Gold tot nu toe, dat voor jeugdigen onder 19 jaar het loon niet bij collec tief contract was geregeld en voor jeugdigen van 19 tot 22 jaar hetzelfde loonpeil van 50 pCt. gold, thans vallen onder de jeugdregeling ook de 18-jarigen; die is met een opklimming van jaar tot jaar ingevoerd. z Een belangrijk feit is, dat een commissie is in gesteld, die zal onderzoeken, welke maatregelen dienen genomen te worden om het aantal soorten vacantiebons te beperken; ook zal een onderzoek ingesteld worden naar het bedrijfspensioen. Tusschen partijen is verder overeengekomen, dat onderhandelingen zullen plaats vinden over tus- sehentijdsche wijziging van de loonen, indien be langrijke juridische, economische of sociale om standigheden zulks noodzakelijk maken, HARLEM, 28 Juni Bevallen 27 Juni: C. G. AussumWïegers, z.) J. Huijzer—van Boekei, z.; 28 Juni: G. M. C. Koo- men—Wegman, z.; C. A. Vogel—Visser, d. Overleden 26 Juni; P. Klok, 73 j., Kinderhuis singel; 27 Juni: N., 6 j., d. v. K. Nol, Hoofmanstraat; Z., 4. z. v. Z. Tak. Minahassastraat. Hoofdredacteur: R, W. P. Peereboom, Heem stede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. h van Tilburg, Heemstede.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2